ScrollToTop
żelazo dieta witaminy jak wybrac najlepsze żelazo dla osoby dorosłej

Żelazo dla dorosłych – jak dawkować i jakie najlepsze?

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

5 czerwca 2020

Żelazo – jakże niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak więc zapobiegać jego niedoborowi? A jak się z nim zmierzyć, kiedy już się pojawi? Jakie preparaty żelaza są dostępne na rynku i komu są dedykowane? Czy można, ot tak, łykać go sobie na własną rękę? Zapraszam na ciąg dalszy naszego tasiemca z żelazem w roli głównej. Tym razem skupię się na wątku żelaza pod kątem dorosłych, ale już niedługo ugryzę też temat u dzieci. 

Niedobór żelaza, czyli jak sami możemy zgotować sobie problem

Problem z niedoborem żelaza jest dość powszechny. A skąd się on bierze? Główną i najpoważniejszą jego przyczyną są krwawienia z przewodu pokarmowego. Mogą być one konsekwencją (a niejednokrotnie i zwiastunem) niektórych chorób jak np. wrzody żołądka i jelit albo nowotwory jelita grubego i żołądka.

Do jego powstania mogą się też przyczynić obfite miesiączki albo krwawienia związane z jakimiś urazami, operacjami. Problem może pojawić się u wielokrotnych dawców krwi oraz u osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, ale nie są w stanie tego zapotrzebowania pokryć (na takie niebezpieczeństwo narażone są np. kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią, dzieci).

Kolejną kwestią są zaburzenia wchłaniania, które często występują np. po resekcji żołądka albo jelit, przy zapaleniu żołądka albo u osób z celiakią. A ponadto (a może i nade wszystko) nierzadko sami przyczyniamy się do powstania problemu – przez nieodpowiednią dietę, która dostarcza zbyt mało tego pierwiastka, czy rygorystyczne głodówki. Ale spokojnie – damy radę się z tym rozprawić.

Jak stwierdzić, że mamy niedobór żelaza?

Nic na własną rękę,  a może nawet bardziej pasuje nic „na oko”. Podstawę stanowią tutaj badania krwi – bez nich ani rusz… A najlepiej jest je przeprowadzać pod okiem lekarza, który będzie w stanie odnieść ich wyniki do Twojego ogólnego stanu zdrowia.

Najpierw koniecznie zrób morfologię krwi – a jeśli wyjdzie nieprawidłowa, to w kolejnych krokach rozważ pogłębienie diagnostyki, np. oznaczenie:

  •  stężenia żelaza w surowicy krwi,
  • ferrytyny (czyli takiego magazynu żelaza),
  • transferyny (podstawowego przenośnika żelaza)
  • oraz całkowitej i utajonej zdolności wiązania żelaza (TIBC, UIBC).

I z wynikami badań marsz do lekarza, bo najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny anemii – bez tej wiedzy usuniesz tylko skutek, a nie o to w tym wszystkim chodzi.

Jak szybko poprawiają się wynik badań żelaza?

Jeśli wchłaniane żelaza będzie prawidłowe – to już po 7 dniach następuje lekka poprawa wyników – ale to dopiero początek.

Cykl rozwojowy czerwonych krwinek trwa około 12-15 dni – więc dopiero po 2 tygodniach „zaczyna się dziać”. Natomiast to co nas powinno interesować  to uzupełnienie tych brakujących krwinek + uzupełnienie zapasów żelaza w organizmie – co prowadzi do ustabilizowania sytuacji. I ten pełny proces szacuje się na około 90 dni.

Może się więc okazać, że trwała poprawa wyników krwi (np. różnego rodzaju anemii) w wynikach badania będzie widoczna dopiero właśnie po 3 miesiącach. To pokazuje, jak ważna jest regularność, dieta i w razie potrzeby kontrolowane uzupełnianie żelaza.

Badanie żelaza – pomaga sprawdzić niedobory ale i NADMIAR!

No właśnie. Nadmiar żelaza bywa bardziej szkodliwy niż niedobór – z tego powodu – jeśli decydujesz się na uzupełnianie żelaza – to zadbaj o regularne badania, w celu wyłapania takiego ewentualnego nadmiaru. Co to znaczy regularne? Najlepiej jeśli ocenisz to z lekarzem – natomiast badania raz na 1-2 miesiące na pewno nie będą za często.

Dużo zależy od sytuacji, no i pamiętaj, że trwała poprawa wyników (jeśli wychodzisz z anemii) może przyjść dopiero po 3 miesiącach leczenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli żelazo na talerzu

No pewnie – chyba nie ma łatwiejszego przepisu na zdrowie niż zwracanie uwagi na to, co się zajada (w miejsce żelaza możesz wstawić sobie dowolny makro- czy mikroelement).

Od czego powinno się zacząć? Zrób przegląd lodówki i przeanalizuj, jak wygląda dieta Twojej rodziny. A jeśli wnioski będą marne i okaże się, że jednak zjadacie za mało produktów bogatych w żelazo, wtedy spróbuj umiejętnie zmodyfikować Waszą dietę. Właśnie to może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Hemowe, niehemowe, MF… – co i jak jeść?

Z takiej przeciętnej diety Kowalskiego żelazo wchłania się w około 10-15%, jednak w przypadku niedoborów ta wartość zwiększa się nawet 2-3 razy (bo organizm jest mądry – i w sytuacji niedoboru zwiększa wchłanianie). W produktach spożywczych żelazo występuje w dwóch formach o różnej (i to istotnie) przyswajalności. W produktach pochodzenia zwierzęcego (czyli przede wszystkim w czerwonym mięsie i podrobach) obecne jest tzw. żelazo hemowe, które łatwo się wchłania w 20-40%. Natomiast w przypadku produktów roślinnych mówimy o tzw. żelazie niehemowym, którego wchłanialność to tylko 3-8%!

Ale to nie wszystko – na wchłanianie żelaza wpływa obecność innych składników w posiłku. I o ile w przypadku żelaza hemowego ma to niewielkie znaczenie, o tyle w przypadku niehemowego już całkiem spore.

I tak.

Większe wchłanianie żelaza występuje w obecności mięsa. Jest to spowodowane występowaniem pewnego czynnika o bardzo fajnej nazwie – „czynnik mięsny” (MF, Meat Factor). I ten „czynnik mięsny” (nie mogłem się oprzeć) ułatwia absorpcję żelaza. Z kolei wchłanianie żelaza niehemowego jest już w znacznie większym stopniu uzależnione od sąsiadów na talerzu. O kim (czym) mowa? Taką „moc” mają duże ilości witaminy C, która redukuje żelazo (III) do żelaza (II) – czyli przyswajalnej formy, mięso (MF), ale także kwas mlekowy obecny w kiszonkach (a wiecie, że je ubóstwiam) i uwaga – białe wino.  O, i pamiętajcie o tym, że długotrwała obróbka termiczna zmniejsza zawartość żelaza hemowego.

Jakie produkty są dobrym źródłem żelaza?

  • Źródłem żelaza hemowego jest mięso – głównie wołowina, cielęcina, baranina, gęś, kaczka, królik i podroby –
    kaszanka, pasztet, wątroba wieprzowa, wołowa, cielęca, drobiowa oraz sardynki.
  • A najwięcej żelaza niehemowego znajdziecie w natce pietruszki, strączkach i pieczywie z pełnego ziarna, suszonych morelach, śliwkach, figach, daktylach, porzeczkach czarnych, białych i czerwonych, poziomkach, malinach i awokado.

Jeśli jesteście na diecie wegańskiej – to warto szczególnie mądrze przyjrzeć się podaży żelaza (i witaminy B12). Generalnie mam takie poczucie, że dieta wegańska wymaga po prostu dużo więcej rozwagi i uwagi (sam zmierzam w kierunku vege, więc zaczynam to rozumieć coraz lepiej).

Laktoferyna i żelazo?

Jeśli ktoś źle toleruje żelazo – to warto rozważyć dodatkową suplementację laktoferyną. I jak nie jestem zwolennikiem suplementacji – tak w tym przypadku – może to fajnie zadziałać. Laktoferyna to białko, które nie zawiera żelaza – ale poprawia jego wchłanianie.

Można więc podając/zjadając mniej żelaza – szybciej podnieść jego poziom. Ale UWAGA – to działa w dwie strony – można szybciej żelazo przedawkować.

A tutaj wpis z laktoferyną.

Które produkty przeszkadzają we wchłanianiu żelaza?

Ale uwaga, uwaga…

…to prawda, że dzięki prawidłowemu odżywianiu jesteśmy w stanie uchronić się przed anemią, oraz że zdrowa dieta wspomaga jej leczenie, ale…

…są pewne podstępne produkty, które będą osłabiały wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. I na nie musimy mieć oko, bo inaczej cały nasz wysiłek pójdzie na marne.

Unikajcie połączenia żelaza z błonnikiem pokarmowym, kawą i herbatą, jajkami, nabiałem, roślinami strączkowymi, produktami bogatotłuszczowymi, preparatami wapnia, magnezu, cynku, manganu (uważaj, jeśli się nimi suplementujesz), fosforanami (np. tymi z coli i pepsi). Nie musicie jednak całkowicie z nich rezygnować – wystarczy, że zrobicie odpowiednio długie przerwy.

To ile go zjadać?

Zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami zdrowa dorosła osoba powinna spożywać 14 mg żelaza na dobę*. Taka dzienna porcja żelaza równoważy typowe dla organizmu straty. Z kolei u osób, u których występuje zwiększone prawdopodobieństwo niedokrwistości, a co za tym idzie, zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, ta rekomendowana dawka się zwiększa. Dotyczy to w szczególności:
  • kobiet w ciąży (według polskich rekomendacji suplementację żelazem należy rozpocząć od 8-9 tygodnia ciąży, rekomendacje europejskie mówią o 14 tygodniu), u których zalecana dawka ulega podwojeniu i waha się od 26 mg do 30 mg/dobę,
  • mam karmiących piersią
  • dzieci,
  • dziewczynek w okresie dojrzewania,
  • osób uprawiających zwiększony wysiłek fizyczny
  • oraz osób narażonych na duże utraty krwi np. po różnego rodzaju operacjach, przy obfitych miesiączkach, hemoroidach (tutaj wpis z analizą) czy chorobie wrzodowej.
* Czasami możecie spotkać się z małymi rozbieżnościami – 1 mg w górę lub w dół.

Uwaga na interakcje żelaza z lekami

O tym, czym są interakcje i jak mogą być niebezpieczne opowiadałem już na blogu – jeśli nie dotarłaś jeszcze do tego wpisu to zapraszam tutaj. 🙂

Na co więc uważać, przyjmując preparaty żelaza?

  • Jeśli równocześnie stosujecie leki na nadkwaśność (inhibitory pompy protonowej), które zmniejszają wchłanianie żelaza – pamiętajcie o tym, żeby preparaty żelaza przyjmować 2h przed lub 4h po nich.
  • Preparaty żelaza hamują wchłanianie antybiotyków tetracyklinowych, fluorochinolonów, kaptoprilu czy bifosfonianów.
  • Mogą osłabiać działanie lewotyroksyny i metyldopy.

Przegląd preparatów z żelazem z apteki

A teraz zgrabnie przejdziemy do przeglądu preparatów z żelazem. Pierwszą część traktuję czysto informacyjnie – wymieniłem w niej produkty dostępne na polskim rynku na receptę. O konieczności ich zastosowania zawsze decyduje lekarz, więc potraktuj to wyłącznie jako bazę wiedzy. W drugiej części skupiłem się na lekach OTC i (hulaj dusza) suplementach – chociaż akurat w tym przypadku wychodzi to dosyć dobrze. Zapraszam do kontynuowania lektury 🙂

I mała farmaceutyczna porada – bez względu na status leku (mam nadzieję!), który dostaniecie w ręce – preparaty z żelazem najlepiej jest przyjmować na czczo albo min. 30-60 min. przed posiłkiem. Dzięki temu zwiększamy jego biodostępność i tym samym polepszamy jego działanie. Natomiast są osoby, u których żelazo powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak nudności, wymioty, biegunki – w takich przypadkach zaleca się, aby przyjmować takie preparaty bezpośrednio po posiłku, dzięki czemu zwiększa się jego tolerancja 🙂 wspomnę też, że preparaty o przedłużonym uwalnianiu powodują trochę mniej tych dolegliwości.

Leki doustne zawierające żelazo dostępne na receptę

  • Ferrum Lek – syrop 10 mg Fe (III)/ml, tabletki 100 mg Fe (III) – kompleks wodorotlenku żelaza (III) i poliizomaltozy
  • Feroplex – roztwór doustny 40 mg Fe (III) w 1 dawce – proteinianobursztynian żelaza (III)
  • Hemofer prolongatum – tabletki 105 mg Fe (II) – siarczan żelaza (II)
  • Tardyferon – tabletki 80 mg Fe (II) – półtorawodny siarczan żelaza (II)
  • Tardyferon-Fol – tabletki 80 mg Fe (II) – półtorawodny siarczan żelaza (II); 0,35 mg kwas foliowy
  • Sorbifer Durules – tabletki 100 mg Fe (II) – siarczan żelaza (II); 60 mg kwas askorbinowy

***

Analiza preparatów z żelazem

Jakie są kryteria tej żelaznej analizy?

  1. Leki stawiamy wyżej niż suplementy – z tego powodu są wyżej w zestawieniu
  2. Nie kierujemy się dawką – bo w przypadku żelaza – więcej nie zawsze znaczy lepiej!
  3. Istotna jest forma, w jakiej żelazo znajduje się w preparacie
  4. Kolejność preparatów w tym zestawieniu jest losowa.
  5. Tradycyjnie – jeśli uważasz, że coś powinno się tutaj znaleźć – napisz mi to w komentarzu pod tym wpisem (na blogu).
Możecie zapytać – czy w związku z tym, że w tym preparacie mamy chelat, tutaj glukonian żelaza a tam jeszcze coś innego – to preparat jest lepiej tolerowany niż inne?

Niestety nie mam tutaj dobrych wieści – z moich obserwacji wynika – że pacjenci bardzo różnie i w sposób nieprzewidywany reagują na te leki/suplementy z żelazem. Trzeba sprawdzać na sobie, kombinować z porami podania i zaczynać od małych dawek.

Z żelazem nie zawsze więcej znaczy lepiej – ponieważ niskie dawki żelaza wchłaniają się lepiej niż wyższe, a jednocześnie dają mnie działań niepożądanych.

I uczulam jeszcze raz – suplementacja żelazem tylko przy stałej diagnostyce poziomu żelaza w organizmie i pod kontrolą lekarza.

***

Leki OTC zawierające żelazo

Ascofer

Wskazania do stosowania Ascoferu:

  • Stany niedoboru żelaza związane z utratą krwi.
  • Stany zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży karmienia piersią).
  • Stany związane z zaburzeniami wchłaniania lub z dietą zawierającą za mało żelaza.

Dawkowanie:

Dorośli

  • Leczniczo: zwykle 2 tabletki powlekane trzy razy na dobę w czasie jedzenia lub po posiłku; w znacznych niedoborach 2 tabletki powlekane 4 razy na dobę.
  • Zapobiegawczo: około 60 mg żelaza (3 tabletki powlekane) na dobę w dawkach podzielonych.

Dzieci

  • Leczniczo u dzieci w wieku powyżej 3 lat: 4 mg do 6 mg żelaza na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
  • Zapobiegawczo: 2 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.

Skład w 1 tabletce:

  • 200 mg glukonianu żelaza (II), co odpowiada 23,2 mg jonów żelaza

Pełny skład: 1 tabletka zawiera substancję czynną: żelaza (II) glukonian 200mg (co odpowiada 23,2mg żelaza) oraz substancje pomocnicze: kwas askorbinowy, talk, skrobia ziemniaczana, kwas stearynowy, glikol propylenowy oraz powłoczka AquaPolish P red o składzie: hypromeloza, hydroksypropylometyloceluloza, makrogol, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, talk, tytanu dwutlenek (E 171), czerwień Allura AC, lak (E 129), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Ten preparat to taki klasyk. Stary lek z dobrze przyswajalną formą żelaza. Lek – więc potrzebne informacje będą w ulotce.

I niestety – to jeden z niewielu „leków” z żelazem bez recepty. Pozostałe preparaty to suplementy.

***

Pozostałe* preparaty z żelazem:

*pozostałe – czyli nie-leki

ActiFerol Fe, saszetki 30 mg

Suplement diety, 30 saszetek, cena +- 30 zł

Zalecane spożycie:

  • Produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych.
  • Zaleca się stosować 1 saszetkę dziennie.

Skład (1 saszetka):

  • żelazo 30 mg – pirofosforan żelaza(III), difosforan żelaza (III)
Pełny skład: maltodekstryna , difosforan żelaza (III), (pirofosforan żelaza(III), emulgator: lecytyny.

ActiFerol Fe 30 mg – opinia Pana Tabletki

Preparat o ugruntowanej pozycji na rynku. Można go podawać łącznie z żywnością (z mlekiem również) – co jest dużą zaletą, szczególnie u małych dzieci.

Według moich rozmów z Pacjentami – robi robotę i rzadko kiedy daje skutki uboczne.

***

ActiFerol Fe Forte, kapsułki 60 mg

Suplement diety 30 kapsułek, cena +- 38 zł

Zalecane spożycie:

  • Produkt przeznaczony dla kobiet w ciąży, dzieci powyżej 12 roku życia i dorosłych.
  • Zaleca się stosować 1 kapsułkę dziennie.

Skład (1 kapsułka):

  • żelazo 60 mg – pirofosforan żelaza(III), difosforan żelaza (III)
  • foliany – 400 mcg, w tym:
    • 200 mcg L-metylofolian wpania
    • 200 mcg kwas foliowy
Pełny skład: zawartość kapsułki: dekstroza; maltodekstryna; żelazo [difosforan żelaza (III) (pirofosforan żelaza(III)), maltodekstryna, emulgator: lecytyny sojowe]; substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu; sole magnezowe kwasów tłuszczowych; kwas pteroilomonoglutaminowy; L- metylofolian wapnia. Otoczka kapsułki: żelatyna; barwnik: dwutlenek tytanu.

ActiFerol Fe Forte 60 mg – opinia Pana Tabletki

Analogicznie jak wyżej – dobre żelazo. Dodatek kwasu foliowego na plus.

To takie połączenie w kierunku anemii i szybszego poprawienia wyników krwi.

***

Szelazo+SR

Suplement diety, 60 kapsułek, cena +- 25 zł

Zalecane spożycie:

  • 1 kapsułka po posiłku z odpowiednią ilością wody.

Skład (1 kapsułka):

  • Żelazo – 28 mg – chelat żelaza diglicynian żelaza (II)
  • Witamina C – 40 mg
  • Witamina B6 – 1,4 mg
  • Kwas foliowy – 400 mcg
  • Witamina B12 – 2,5 mcg
Pełny skład: Substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, chelat żelaza (diglicynian żelaza Fe2+), składnik otoczki kapsułki – żelatyna, kwas L-askorbinowy (witamina C), substancja zagęszczająca – hydro ksy pro pylometyloceluloza, substancja glazurująca – szelak, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), kwas foliowy – kwas pteroilomonoglutaminowy, przeciwutleniacz – TBHQ E319, cyjanokobalamina (witamina B12)

Szelazo+SR – opinia Pana Tabletki

Preparat trafił do zestawienia – ponieważ mimo tego, że jest suplementem diety – to zawiera żelazo o przedłużonym uwalnianiu (w lekach Rx z żelazem to standard). Do tego forma jest ok.

Dodatek witaminy C i pozostałych witamin – hm, trochę mydlenie oczu, bo w mojej ocenie mamy tego za mało, żeby jakoś drastycznie wpłynęło na żelazo.

Ale sam preparat oceniam dobrze.

***

Chela-Ferr Forte

Suplement diety 30 kapsułek, cena +- 15 zł

Zalecane spożycie:

  • 1 kapsułka raz dziennie po posiłku popijając dużą ilości wody, lub inaczej po konsultacji z lekarzem.

Skład (1 kapsułka):

  • Żelazo – 28 mg – diglicynian żelaza (chelat aminokwasowy)
  • Kwas foliowy – 400 mcg
  • Witamina C – 40 mg
  • Witamina B6 – 1,4 mg
  • Witamina B12 – 2,5 mcg
Pełny skład: diglicynian żelaza (chelat aminokwasowy żelaza Ferrochel® TRAACS ), substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna; maltodekstryna, kwas L-askorbinowy (wit. C), substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych; kwas pteroilomonoglutaminowy (folian), chlorowodorek pirydoksyny (wit. B6), cyianokobalamina (wit. B12), kapsułka (żelatyna – składnik otoczki, barwnik: dwutlenek tytanu).

Chela-Ferr Forte – opinia Pana Tabletki

Specjalność tego producenta – czyli chelaty (czyli żelazo zamknięte między większymi cząsteczkami) – w tym przypadku świetnie się sprawdza.

Według mojej wiedzy – Pacjenci chwalą za dobre efekty i dobrą tolerancję.

Wchłanianie żelaza z tych chelatów przebiega inaczej niż wchłanianie żelaza w klasycznej formie – dzięki czemu są one lepiej tolerowane.

Plusik za obecność witaminy B12.

***

Biofer

Suplement diety 60 tabletek, cena +- 18 zł

Zalecane spożycie:

  • Kobiety w ciąży: 1 tabletka 2 razy dziennie między posiłkami.
  • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład (1 tabletka):

  • Żelazo – 13,5 mg –  diglicynian żelaza (II)
  • Witamina C – 40 mg
  • +sproszkowana hemoglobina (pochodzenia wołowego)
Pełny skład: sproszkowana hemoglobina (pochodzenia wołowego), skrobia kukurydziana, kwas L-askorbinowy, diglicynian żelaza (II), substancja utrzymująca wilgoć (glicerol), substancja wypełniająca (fosforany wapnia), substancje glazurujące (hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, guma akacjowa, talk, wosk carnauba), barwniki (dwutlenek tytanu, tlenki i wodorotlenki żelaza), polifruktoza.

Biofer – opinia Pana Tabletki

Ciekawy preparat bo mamy dwa źródła żelaza – klasyczny glicynian i źródło żelaza hemowego w postaci sproszkowanej hemoglobiny wołowej.

Jeśli ktoś nie toleruje innych preparatów – to można rozważyć.

***

SiderAL

Suplement diety 20 kapsułek, cena +- 80 zł

Zalecane spożycie:

  • 1 kapsułka dziennie.

Skład (1 kapsułka):

  • Żelazo 14 mg – pirofosforan żelaza(III)
  • Witamina C – 60 mg
  • Witamina B12 – 0,375 mcg
Pełny skład: Żelazo Sideral® r.m. – Sucrosomial® Iron (pirofosforan żelaza (III), skrobia ryżowa, emulgatory: estry sacharozy i kwasów tłuszczowych, lecytyna słonecznikowa, białka mleka, substancja przeciwzbrylająca: fosforan triwapniowy); żelatyna; witamina C (kwas L-askorbinowy); substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna; substancje przeciwzbrylające: hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; witamina B12 (cyjanokobalamina); barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza, dwutlenek tytanu.

SiderAL – opinia Pana Tabletki

Znów mamy preparat z żelazem w formie chelatu – spoko. W porównaniu do innych preparatów z żelazem – nie ma go tutaj za dużo – ale to może być zaleta, jeśli ktoś je źle toleruje.

Plusik za witaminę B12 w składzie.

Całość wygląda ok.

***

Jakie będzie najlepsze żelazo?

Najlepsze żelazo – to stosowane mądrze, czyli w razie potrzeby i pod kontrolą lekarza. Z żelazem nie ma żartów – bo owszem, niedobór ma swoje konsekwencje, ale nadmiar również jest szkodliwy.
Zachęcam więc przede wszystkim do rozwagi, diagnostyki i opieki lekarskiej.
No i walcz dietą! Dieta to podstawa – bo takie żelazo wchłania się najlepiej i bez negatywnych konsekwencji.
Serdeczności
Marcin
P.S. Podsyłam jeszcze link do mojego przepisu na zakwas z buraków. Polecam jako element zdrowej diety!
***
Źródła:
  1. Charakterystyka Produktu Leczniczego Dopegyt  [dostęp: 18.02.2020]
  2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Letrox: https://leki.urpl.gov.pl/files/Letrox100_tabl_100mcg.pdf [dostęp: 18.02.2020]
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Risendros 35 https://leki.urpl.gov.pl/files/Risendros_35.pdf  [dostęp: 18.02.2020]
  4. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.4.5.
  5. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/123404,dieta-w-niedokrwistosci-z-niedoboru-zelaza
  6. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/127067,metabolizm-zelaza
  7. Stosowanie witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. https://www.ptgin.pl/index.php/lekarze/rekomendacje2/opinie_lekowe
  8. Huch R., Schaefer R.: Niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza. MedPharm Polska, 2008
  9. Jarosz M. (red.): Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017
  10. Paśko P., Wołtosz A., Zwolińska-Wcisło M., Zachwieja Z.: Wpływ inhibitorów pompy protonowej na gospodarkę wapniem i żelazem. Bromat. Chem. Toksykol., XLVIII, 2015, 3, 484 – 489.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować