ScrollToTop
żelazo dieta witaminy jak wybrac najlepsze żelazo dla osoby dorosłej

Żelazo dla dorosłych – jak dawkować i jakie najlepsze?

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

22 listopada 2024

Spis treści

Żelazo – jakże niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak więc zapobiegać jego niedoborowi? A jak się z nim zmierzyć, kiedy już się pojawi? Jakie preparaty żelaza są dostępne na rynku i komu są dedykowane? Czy można, ot tak, łykać go sobie na własną rękę? Zapraszam na ciąg dalszy naszego tasiemca z żelazem w roli głównej. Tym razem skupię się na wątku żelaza pod kątem dorosłych.

Niedobór żelaza, czyli jak sami możemy zgotować sobie problem

Problem z niedoborem żelaza jest dość powszechny. A skąd się on bierze? Główną i najpoważniejszą jego przyczyną są krwawienia z przewodu pokarmowego 🩸. Mogą być one konsekwencją (a niejednokrotnie i zwiastunem) niektórych chorób jak np. wrzody żołądka i jelit albo nowotwory jelita grubego i żołądka.

Do jego powstania mogą się też przyczynić obfite miesiączki albo krwawienia związane z jakimiś urazami, operacjami. Problem może pojawić się u wielokrotnych dawców krwi oraz u osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo 🍫, ale nie są w stanie tego zapotrzebowania pokryć (na takie niebezpieczeństwo narażone są np. kobiety w ciąży🤰, mamy karmiące piersią 🤱, dzieci🧒).

Kolejną kwestią są zaburzenia wchłaniania, które często występują np. po resekcji żołądka albo jelit, przy zapaleniu żołądka albo u osób z celiakią. A ponadto (a może i nade wszystko) nierzadko sami przyczyniamy się do powstania problemu – przez nieodpowiednią dietę, która dostarcza zbyt mało tego pierwiastka, czy rygorystyczne głodówki. Ale spokojnie – damy radę się z tym rozprawić 💪.

Jak stwierdzić, że mamy niedobór żelaza?

Nic na własną rękę,  a może nawet bardziej pasuje nic „na oko”👀. Podstawę stanowią tutaj badania krwi 🩸– bez nich ani rusz… A najlepiej jest je przeprowadzać pod okiem lekarza, który będzie w stanie odnieść ich wyniki do Twojego ogólnego stanu zdrowia.

Najpierw koniecznie zrób morfologię krwi – a jeśli wyjdzie nieprawidłowa, to w kolejnych krokach rozważ pogłębienie diagnostyki, np. oznaczenie:

  • stężenia żelaza w surowicy krwi,
  • ferrytyny (czyli takiego magazynu żelaza),
  • transferyny (podstawowego przenośnika żelaza)
  • oraz całkowitej i utajonej zdolności wiązania żelaza (TIBC, UIBC).

I z wynikami badań marsz do lekarza, bo najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny anemii – bez tej wiedzy usuniesz tylko skutek, a nie o to w tym wszystkim chodzi.

Jak szybko poprawiają się wynik badań żelaza?

Jeśli wchłaniane żelaza będzie prawidłowe – to już po 7 dniach następuje lekka poprawa wyników – ale to dopiero początek.

Cykl rozwojowy czerwonych krwinek trwa około 12-15 dni – więc dopiero po 2 tygodniach „zaczyna się dziać”. Natomiast to co nas powinno interesować  to uzupełnienie tych brakujących krwinek + uzupełnienie zapasów żelaza w organizmie – co prowadzi do ustabilizowania sytuacji. I ten pełny proces szacuje się na około 90 dni.

Może się więc okazać, że trwała poprawa wyników krwi (np. różnego rodzaju anemii) w wynikach badania będzie widoczna dopiero właśnie po 3 miesiącach. To pokazuje, jak ważna jest regularność, dieta i w razie potrzeby kontrolowane uzupełnianie żelaza.

Badanie żelaza – pomaga sprawdzić niedobory ale i NADMIAR!

No właśnie. Nadmiar żelaza bywa bardziej szkodliwy niż niedobór – z tego powodu – jeśli decydujesz się na uzupełnianie żelaza – to zadbaj o regularne badania, w celu wyłapania takiego ewentualnego nadmiaru. Co to znaczy regularne? Najlepiej jeśli ocenisz to z lekarzem – natomiast badania raz na 1-2 miesiące na pewno nie będą za często.

Dużo zależy od sytuacji, no i pamiętaj, że trwała poprawa wyników (jeśli wychodzisz z anemii) może przyjść dopiero po 3 miesiącach leczenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli żelazo na talerzu 🍽

No pewnie – chyba nie ma łatwiejszego przepisu na zdrowie niż zwracanie uwagi na to, co się zajada (w miejsce żelaza możesz wstawić sobie dowolny makro- czy mikroelement).

Od czego powinno się zacząć? Zrób przegląd lodówki i przeanalizuj, jak wygląda dieta Twojej rodziny. A jeśli wnioski będą marne i okaże się, że jednak zjadacie za mało produktów bogatych w żelazo, wtedy spróbuj umiejętnie zmodyfikować Waszą dietę. Właśnie to może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Hemowe, niehemowe, MF… – co i jak jeść?

Z takiej przeciętnej diety Kowalskiego żelazo wchłania się w około 10-15%, jednak w przypadku niedoborów ta wartość zwiększa się nawet 2-3 razy (bo organizm jest mądry – i w sytuacji niedoboru zwiększa wchłanianie). W produktach spożywczych żelazo występuje w dwóch formach o różnej (i to istotnie) przyswajalności. W produktach pochodzenia zwierzęcego 🥩 (czyli przede wszystkim w czerwonym mięsie i podrobach) obecne jest tzw. żelazo hemowe, które łatwo się wchłania w 20-40%. Natomiast w przypadku produktów roślinnych 🥗 mówimy o tzw. żelazie niehemowym, którego wchłanialność to tylko 3-8%!

Ale to nie wszystko – na wchłanianie żelaza wpływa obecność innych składników w posiłku. I o ile w przypadku żelaza hemowego ma to niewielkie znaczenie, o tyle w przypadku niehemowego już całkiem spore.

I tak.

Większe wchłanianie żelaza występuje w obecności mięsa 🥩. Jest to spowodowane występowaniem pewnego czynnika o bardzo fajnej nazwie – „czynnik mięsny” (MF, Meat Factor). I ten „czynnik mięsny” (nie mogłem się oprzeć) ułatwia absorpcję żelaza. Z kolei wchłanianie żelaza niehemowego jest już w znacznie większym stopniu uzależnione od sąsiadów na talerzu. O kim (czym) mowa? Taką „moc” mają duże ilości witaminy C, która redukuje żelazo (III) do żelaza (II) – czyli przyswajalnej formy, mięso (MF), ale także kwas mlekowy obecny w kiszonkach (a wiecie, że je ubóstwiam) i uwaga – białe wino 🥂 .  O, i pamiętajcie o tym, że długotrwała obróbka termiczna 🍳 zmniejsza zawartość żelaza hemowego.

Jakie produkty są dobrym źródłem żelaza?

  • Źródłem żelaza hemowego jest mięso – głównie wołowina, cielęcina, baranina, gęś, kaczka, królik i podroby – kaszanka, pasztet, wątroba wieprzowa, wołowa, cielęca, drobiowa oraz sardynki.
  • A najwięcej żelaza niehemowego znajdziecie w natce pietruszki, strączkach i pieczywie z pełnego ziarna, suszonych morelach, śliwkach, figach, daktylach, porzeczkach czarnych, białych i czerwonych, poziomkach, malinach i awokado.

Jeśli jesteście na diecie wegańskiej – to warto szczególnie mądrze przyjrzeć się podaży żelaza (i witaminy B12). Generalnie mam takie poczucie, że dieta wegańska wymaga po prostu dużo więcej rozwagi i uwagi (sam zmierzam w kierunku vege, więc zaczynam to rozumieć coraz lepiej).

Laktoferyna i żelazo?

Jeśli ktoś źle toleruje żelazo – to warto rozważyć dodatkową suplementację laktoferyną. I jak nie jestem zwolennikiem suplementacji – tak w tym przypadku – może to fajnie zadziałać. Laktoferyna to białko, które nie zawiera żelaza – ale poprawia jego wchłanianie.

Można więc podając/zjadając mniej żelaza – szybciej podnieść jego poziom. Ale UWAGA – to działa w dwie strony – można szybciej żelazo przedawkować.

A tutaj wpis o laktoferynie.

Które produkty przeszkadzają we wchłanianiu żelaza?

Ale uwaga, uwaga…

…to prawda, że dzięki prawidłowemu odżywianiu jesteśmy w stanie uchronić się przed anemią, oraz że zdrowa dieta wspomaga jej leczenie, ale…

…są pewne podstępne produkty, które będą osłabiały wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. I na nie musimy mieć oko, bo inaczej cały nasz wysiłek pójdzie na marne.

Unikajcie połączenia żelaza z błonnikiem pokarmowym, kawą i herbatą, jajkami, nabiałem, roślinami strączkowymi, produktami bogatotłuszczowymi, preparatami wapnia, magnezu, cynku, manganu (uważaj, jeśli się nimi suplementujesz), fosforanami (np. tymi z coli i pepsi). Nie musicie jednak całkowicie z nich rezygnować – wystarczy, że zrobicie odpowiednio długie przerwy.

To ile go zjadać?

Zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami zdrowa dorosła osoba powinna spożywać 14 mg żelaza na dobę*. Taka dzienna porcja żelaza równoważy typowe dla organizmu straty. Są to uśrednione normy dla osoby dorosłej, ale zapotrzebowanie u kobiet ( w wieku 19-50 lat, przed menopauzą) jest wyższe niż u mężczyzn. Z kolei u osób, u których występuje zwiększone prawdopodobieństwo niedokrwistości, a co za tym idzie, zwiększone zapotrzebowanie na żelazo, ta rekomendowana dawka się zwiększa. Dotyczy to w szczególności:

  • kobiet w ciąży (jeszcze niedawno zalecano profilaktyczną suplementacje żelazem w ciąży, jednak najnowsze rekomendacje zalecają regularną kontrolę morfologii i stężenia ferrytyny i suplementacje wyłącznie w przypadku nieprawidłowych wyników)
  • mam karmiących piersią
  • dzieci,
  • dziewczynek w okresie dojrzewania,
  • osób uprawiających zwiększony wysiłek fizyczny
  • oraz osób narażonych na duże utraty krwi np. po różnego rodzaju operacjach, przy obfitych miesiączkach, hemoroidach (tutaj wpis z analizą) czy chorobie wrzodowej.

* Czasami możecie spotkać się z małymi rozbieżnościami.

Uwaga na interakcje żelaza z lekami

O tym, czym są interakcje i jak mogą być niebezpieczne opowiadałem już na blogu – jeśli nie dotarłaś jeszcze do tego wpisu to zapraszam tutaj. 🙂

Na co więc uważać, przyjmując preparaty żelaza?

  • Jeśli równocześnie stosujecie leki na nadkwaśność (inhibitory pompy protonowej), które zmniejszają wchłanianie żelaza – pamiętajcie o tym, żeby preparaty żelaza przyjmować 2h przed lub 4h po nich.
  • Preparaty żelaza hamują wchłanianie antybiotyków tetracyklinowych, fluorochinolonów, kaptoprilu czy bifosfonianów.
  • Mogą osłabiać działanie lewotyroksyny i metyldopy.

Przegląd preparatów z żelazem z apteki

A teraz zgrabnie przejdziemy do przeglądu preparatów z żelazem. Pierwszą część traktuję czysto informacyjnie – wymieniłem w niej produkty dostępne na polskim rynku na receptę. O konieczności ich zastosowania zawsze decyduje lekarz, więc potraktuj to wyłącznie jako bazę wiedzy. W drugiej części skupiłem się na lekach OTC i (hulaj dusza) suplementach – chociaż akurat w tym przypadku wychodzi to dosyć dobrze. Zapraszam do kontynuowania lektury 🙂

I mała farmaceutyczna porada – bez względu na status leku (mam nadzieję!), który dostaniecie w ręce – preparaty z żelazem najlepiej jest przyjmować na czczo albo min. 30-60 min. przed posiłkiem. Dzięki temu zwiększamy jego biodostępność i tym samym polepszamy jego działanie. Natomiast są osoby, u których żelazo powoduje nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak nudności, wymioty, biegunki – w takich przypadkach zaleca się, aby przyjmować takie preparaty bezpośrednio po posiłku, dzięki czemu zwiększa się jego tolerancja 🙂 wspomnę też, że preparaty o przedłużonym uwalnianiu powodują trochę mniej tych dolegliwości.

Leki doustne zawierające żelazo dostępne na receptę

  • Ferrum Lek – syrop 10 mg Fe (III)/ml, tabletki 100 mg Fe (III) – kompleks wodorotlenku żelaza (III) i poliizomaltozy
  • Feroplex – roztwór doustny 40 mg Fe (III) w 1 dawce – proteinianobursztynian żelaza (III)
  • Hemofer prolongatum – tabletki 105 mg Fe (II) – siarczan żelaza (II)
  • Tardyferon – tabletki 80 mg Fe (II) – półtorawodny siarczan żelaza (II)
  • Tardyferon-Fol – tabletki 80 mg Fe (II) – półtorawodny siarczan żelaza (II); 0,35 mg kwas foliowy
  • Sorbifer Durules – tabletki 100 mg Fe (II) – siarczan żelaza (II); 60 mg kwas askorbinowy

***

Jeśli chcesz być na bieżąco z Panem Tabletką i dostawać ode mnie więcej informacji, zapisz się do newslettera (po wpisaniu adresu konieczne jest potwierdzenie wpisu – sprawdź swoją skrzynkę)

Analiza preparatów z żelazem

Jakie są kryteria tej żelaznej analizy?

  1. Leki stawiamy wyżej niż suplementy – z tego powodu są wyżej w zestawieniu
  2. Nie kierujemy się dawką – bo w przypadku żelaza – więcej nie zawsze znaczy lepiej!
  3. Istotna jest forma, w jakiej żelazo znajduje się w preparacie
  4. Kolejność preparatów w tym zestawieniu jest losowa.
  5. Tradycyjnie – jeśli uważasz, że coś powinno się tutaj znaleźć – napisz mi to w komentarzu pod tym wpisem (na blogu).
Możecie zapytać – czy w związku z tym, że w tym preparacie mamy chelat, tutaj glukonian żelaza a tam jeszcze coś innego – to preparat jest lepiej tolerowany niż inne?

Niestety nie mam tutaj dobrych wieści – z moich obserwacji wynika – że pacjenci bardzo różnie i w sposób nieprzewidywany reagują na te leki/suplementy z żelazem. Trzeba sprawdzać na sobie, kombinować z porami podania i zaczynać od małych dawek.

Z żelazem nie zawsze więcej znaczy lepiej – ponieważ niskie dawki żelaza wchłaniają się lepiej niż wyższe, a jednocześnie dają mnie działań niepożądanych.

I uczulam jeszcze raz – suplementacja żelazem tylko przy stałej diagnostyce poziomu żelaza w organizmie i pod kontrolą lekarza.

***

Leki OTC zawierające żelazo

Ascofer

Lek OTC, 56 tabletek powlekanych

Wskazania do stosowania Ascoferu:
  • Stany niedoboru żelaza związane z utratą krwi (po urazach, przewlekłych krwawieniach, zabiegach operacyjnych, dializach, u kobiet z obfitymi krwawieniami miesiączkowymi).
  • Stany zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży karmienia piersią).
  • Stany związane z zaburzeniami wchłaniania lub z dietą zawierającą za mało żelaza.
Dawkowanie:

Dorośli

  • Leczniczo: zwykle 2 tabletki trzy razy na dobę w czasie jedzenia lub po posiłku; w znacznych niedoborach 2 tabletki powlekane 4 razy na dobę.
  • Zapobiegawczo: około 60 mg żelaza (3 tabletki) na dobę w dawkach podzielonych.

Dzieci

  • Leczniczo u dzieci w wieku powyżej 3 lat: 4 mg do 6 mg żelaza na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
  • Zapobiegawczo: 2 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
Skład w 1 tabletce:
  • 200 mg glukonianu żelaza (II), co odpowiada 23,2 mg jonów żelaza
Pełny skład:

1 tabletka zawiera substancję czynną: żelaza (II) glukonian 200mg (co odpowiada 23,2mg żelaza) oraz substancje pomocnicze: kwas askorbinowy, talk, skrobia ziemniaczana, kwas stearynowy, glikol propylenowy oraz powłoczka AquaPolish P red o składzie: hypromeloza, hydroksypropylometyloceluloza, makrogol, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, talk, tytanu dwutlenek (E 171), czerwień Allura AC, lak (E 129), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).

Ascofer – opinia Pana Tabletki
Ten preparat to taki klasyk. Stary lek z dobrze przyswajalną formą żelaza. Lek – więc potrzebne informacje będą w ulotce.

I niestety – to jedyny „lek” z żelazem bez recepty. Pozostałe preparaty to suplementy.

***

Pozostałe* preparaty z żelazem:

*pozostałe – czyli nie-leki

ActiFerol Fe, saszetki 30 mg

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (26-46 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:
  • Produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych.
  • Zaleca się stosować 1 saszetkę dziennie.
Skład (1 saszetka)
  • żelazo 30 mg – pirofosforan żelaza(III), difosforan żelaza (III)
Pełny skład:

maltodekstryna , difosforan żelaza (III), (pirofosforan żelaza(III), emulgator: lecytyny, fosforany wapnia

ActiFerol Fe 30 mg – opinia Pana Tabletki
Preparat o ugruntowanej pozycji na rynku. Można go podawać łącznie z żywnością (z mlekiem również) – co jest dużą zaletą, szczególnie u małych dzieci.

Według moich rozmów z Pacjentami – robi robotę i rzadko kiedy daje skutki uboczne.

***
Aktualną cenę (26-46 PLN) i dostępność Actiferol Fe sprawdzisz tutaj.
***

Actiferol Fe Forte

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (35-55 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Actiferol FE Żelazo dla dorosłych
Zalecane spożycie:
  • Produkt przeznaczony dla kobiet w ciąży, dzieci powyżej 12 roku życia i dorosłych.
  • Zaleca się stosować 1 kapsułkę dziennie.
Skład (1 kapsułka):
  • żelazo 30 mg – pirofosforan żelaza(III), difosforan żelaza (III)
  • foliany – 200 mcg, w tym:
    • 100 mcg L-metylofolian wpania
    • 100 mcg kwas foliowy
Pełny skład: 

zawartość kapsułki: żelazo [difosforan żelaza (III) (pirofosforan żelaza(III)), maltodekstryna, emulgator: lecytyny sojowe]; substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych. Otoczka kapsułki: żelatyna; barwnik: dwutlenek tytanu.

ActiFerol Fe Forte – opinia Pana Tabletki
Analogicznie jak wyżej – dobre żelazo.
Dodatek kwasu foliowego na plus. To takie połączenie w kierunku anemii i szybszego poprawienia wyników krwi.
***
Aktualną cenę (35-55 PLN) i dostępność ActiFerol Fe Forte sprawdzisz tutaj.
 
***

Szelazo+SR

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (28-53 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:
  • 1 kapsułka po posiłku z odpowiednią ilością wody. W razie konieczności ułatwienia przyjęcia można zawartość kapsułki wysypać i spożyć razem z pożywieniem np. jogurtem.
Skład (1 kapsułka):
  • Żelazo – 28 mg – chelat żelaza diglicynian żelaza (II)
  • Witamina C – 40 mg
  • Witamina B6 – 1,4 mg
  • Kwas foliowy – 400 mcg
  • Witamina B12 – 2,5 mcg
Pełny skład:

Substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, chelat żelaza (diglicynian żelaza Fe2+), składnik otoczki kapsułki – żelatyna wołowa, kwas L-askorbinowy (witamina C), substancja zagęszczająca – hydroksypropylometyloceluloza, substancja glazurująca – szelak, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), kwas foliowy – kwas pteroilomonoglutaminowy, przeciwutleniacz – TBHQ E319, cyjanokobalamina (witamina B12)

Szelazo + SR – opinia Pana Tabletki
Preparat trafił do zestawienia – ponieważ mimo tego, że jest suplementem diety – to zawiera żelazo o przedłużonym uwalnianiu (w lekach Rx z żelazem to standard). Do tego forma jest ok.

Dodatek witaminy C – hm, trochę mydlenie oczu, bo w mojej ocenie mamy tego za mało, żeby jakoś drastycznie wpłynęło na żelazo.

Ale sam preparat oceniam dobrze.
***
Aktualną cenę (28-53 PLN) i dostępność Szelazo+SR – 60 kapsułek sprawdzisz tutaj.
A Szelazo+SR 30 kapsułek sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Ferr Forte

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (18-31 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:
  • 1 kapsułka raz dziennie po posiłku popijając dużą ilości wody, lub inaczej po konsultacji z lekarzem.
Skład (1 kapsułka):
  • Żelazo – 28 mg – diglicynian żelaza (chelat aminokwasowy)
  • Kwas foliowy – 400 mcg
  • Witamina C – 40 mg
  • Witamina B6 – 1,4 mg
  • Witamina B12 – 2,5 mcg
Pełny skład:

diglicynian żelaza (II), substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna; maltodekstryna, kwas L-askorbinowy (wit. C), substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych; kwas pteroilomonoglutaminowy (folian), chlorowodorek pirydoksyny (wit. B6), cyianokobalamina (wit. B12), kapsułka (żelatyna, barwnik: E 172).

Olimp Chela-Ferr Forte – opinia Pana Tabletki
Specjalność tego producenta – czyli chelaty (czyli żelazo zamknięte między większymi cząsteczkami) – w tym przypadku świetnie się sprawdza. Według mojej wiedzy – Pacjenci chwalą za dobre efekty i dobrą tolerancję.

Wchłanianie żelaza z tych chelatów przebiega inaczej niż wchłanianie żelaza w klasycznej formie – dzięki czemu są one lepiej tolerowane.

Plusik za obecność witaminy B12.
***
Aktualną cenę (18-31 PLN) i dostępność Chela-Ferr Forte sprawdzisz tutaj.

***

Ibuvit Żelazo + C

Suplement diety, 30 trójwarstwowych tabletek, aktualną cenę (18-31 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Ibuvit żelazo
Zalecane spożycie:
  • 1 tabletka dziennie
Skład (1 tabletka):
Warstwa „szybka” (uwalnianie w żołądku)
Żelazo

6,66 mg
Warstwa „pośrednia” (uwalnianie w dwunastnicy)
Żelazo
Witamina C

6,67 mg
70 mg
Warstwa „opóźniona” (uwalnianie w jelicie cienkim)
Żelazo


6,67 mg
Żelazo ogółem20 mg
Pełny skład:

Substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, fosforan wapnia; witamina C (kwas l-askorbinowy); żelazo (pirofosforan żelaza (III)); stabilizator: hydroksypropylometyloceluloza; żelazo (diglicynian żelaza (II), siarczan żelaza (II)); substancje przeciwzbrylające: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu, stabilizator: hydroksypropyloceluloza; substancja przeciwzbrylająca: guma celulozowa usieciowana, poliwinylopolipirolidon; barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza.

Ibuvit Żelaco + C
Mamy tutaj ciekawą formę tabletki o kontrolowanym uwalnianiu – dzięki której składniki uwalniane są w odstępie czasowym, co może pozytywnie wpłynąć na wchłanianie składników i tolerancję preparatu.
Warto rozważyć zakup.
***
Aktualną cenę (18-31 PLN) i dostępność Ibuvitu żelazo + C sprawdzisz tutaj.

Biofer

Suplement diety, 60 tabletek, aktualną cenę (17-26 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
 

Zalecane spożycie:
  • Kobiety w ciąży: 1 tabletka 2 razy dziennie między posiłkami.
  • Dorośli: 1 tabletka dziennie.
Skład (1 tabletka):
  • Żelazo – 13,5 mg –  diglicynian żelaza (II)
  • Witamina C – 40 mg
  • +sproszkowana hemoglobina (pochodzenia wołowego)
Pełny skład:

sproszkowana hemoglobina (pochodzenia wołowego), skrobia kukurydziana, kwas L-askorbinowy, diglicynian żelaza (II), substancja utrzymująca wilgoć (glicerol), substancja wypełniająca (fosforany wapnia), substancje glazurujące (hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, guma akacjowa, talk, wosk carnauba), barwniki (dwutlenek tytanu, tlenki i wodorotlenki żelaza), polifruktoza.

Biofer – opinia Pana Tabletki
Ciekawy preparat bo mamy dwa źródła żelaza – klasyczny glicynian i źródło żelaza hemowego w postaci sproszkowanej hemoglobiny wołowej.
Jeśli ktoś nie toleruje innych preparatów – to można rozważyć.
***
Aktualną cenę (17-26 PLN) i dostępność Biofer sprawdzisz tutaj.

***

SiderAL

Suplement diety, 20 kapsułek, aktualną cenę (58-79 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

 

Zalecane spożycie:
  • 1 kapsułka dziennie.
Skład (1 kapsułka):
  • Żelazo 14 mg – pirofosforan żelaza(III)
  • Witamina C – 60 mg
  • Witamina B12 – 0,375 mcg
Pełny skład: 

Żelazo Sideral® r.m. – Sucrosomial® Iron (pirofosforan żelaza (III), skrobia ryżowa, emulgatory: estry sacharozy i kwasów tłuszczowych, lecytyna słonecznikowa, białka mleka, substancja przeciwzbrylająca: fosforan triwapniowy); żelatyna; witamina C (kwas L-askorbinowy); substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna; substancje przeciwzbrylające: hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; witamina B12 (cyjanokobalamina); barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza, dwutlenek tytanu.

SiderAL – opinia Pana Tabletki
Znów mamy preparat z żelazem w formie chelatu – spoko.

W porównaniu do innych preparatów z żelazem – nie ma go tutaj za dużo – ale to może być zaleta, jeśli ktoś je źle toleruje. Plusik za witaminę B12 w składzie.

Całość wygląda ok, ale ten preparat jest stosunkowo drogi.
***
Aktualną cenę (58-79 PLN) i dostępność SiderAL sprawdzisz tutaj.

***

Jeśli chcesz być na bieżąco z Panem Tabletką i dostawać ode mnie więcej informacji, zapisz się do newslettera (po wpisaniu adresu konieczne jest potwierdzenie wpisu – sprawdź swoją skrzynkę)

Jakie będzie najlepsze żelazo?

Najlepsze żelazo – to stosowane mądrze, czyli w razie potrzeby i pod kontrolą lekarza. Z żelazem nie ma żartów – bo owszem, niedobór ma swoje konsekwencje, ale nadmiar również jest szkodliwy.
Zachęcam więc przede wszystkim do rozwagi, diagnostyki i opieki lekarskiej.
No i walcz dietą! Dieta to podstawa – bo takie żelazo wchłania się najlepiej i bez negatywnych konsekwencji.
 
Serdeczności
Marcin
 
P.S. Podsyłam jeszcze link do mojego przepisu na zakwas z buraków. Polecam jako element zdrowej diety!

***

O wpływie żelaza na odporność napisałem w mojej nowej książce „Budujemy odporność w żłobku i przedszkolu”, jeśli interesuje Cię ten temat, kliknij w obrazek 👇👇👇

BANNER_ODPORNOŚĆ_2_v1
 
***

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.4.5.
  2. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/123404,dieta-w-niedokrwistosci-z-niedoboru-zelaza
  3. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/127067,metabolizm-zelaza
  4. Stosowanie witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. https://www.ptgin.pl/index.php/lekarze/rekomendacje2/opinie_lekowe
  5. Huch R., Schaefer R.: Niedobór żelaza i niedokrwistość z niedoboru żelaza. MedPharm Polska, 2008
  6. Jarosz M. (red.): Normy żywienia dla populacji Polski, Instytut Żywności i Żywienia, 2017
  7. Paśko P., Wołtosz A., Zwolińska-Wcisło M., Zachwieja Z.: Wpływ inhibitorów pompy protonowej na gospodarkę wapniem i żelazem. Bromat. Chem. Toksykol., XLVIII, 2015, 3, 484 – 489.

 

 

 
 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować