ScrollToTop
Co na stawy?

Preparaty na stawy – ranking + opinie i analiza składu

Analizy, Artykuły

1 marca 2022

Spis treści

Jaki preparat na stawy i na wzmocnienie chrząstki stawowej będzie najlepszy? Które składniki obecne w dostępnych w aptece produktach na stawy mają udowodnione działanie? Jak poruszać się w tym całym gąszczu tabletek i saszetek na stawy? I jak dokonać najlepszego wyboru dla siebie?

Trudna sprawa, bo w zasadzie żaden składnik obecny w tych suplementach nie ma jednoznacznie udowodnionego działania.

Moje poglądy na ten temat opisałem w oddzielnym wpisie – warto się z nim zapoznać przed lektura tej analizy.

***

Mity na temat regeneracji chrząstki stawowej

Mit 1 – cudowny kolagen

Kolagen w płynie, kolagen rybi, ten wołowy, z chomika, z kosmosu… W Daltonach, opatentowany, chroniony no i kolagen z Ameryki.

Wszystko to jest ściemą!

Z jednego prostego powodu – kolagen jest białkiem. I niezależnie od źródła jego pochodzenia (a najczęściej to wołowina) w jelitach ulega strawieniu i rozłożeniu do części pierwszych, czyli aminokwasów. I dopiero aminokwasy ulegają wchłonięciu.

Następnie organizm wykorzystuje sobie takie aminokwasy i wbudowuje je tam, gdzie akurat potrzeba – niekonieczne do stawów. Jedynie w reklamach cudowne syropki trafiają z żołądka prosto do płuc, a tabletki z kolagenem teleportują się do tego nadwyrężonego kolana czy wybitego kręgu.

Nie ma cudów.

Oczywiście poza cudami marketingowymi – oooo tutaj to się dzieje. Rybi kolagen w płynie do picia – niczym zastrzyk dostawowy [ironia]. Wszystko to sieczka marketingowa i wyciąganie kasy od ludzi.

A będąc w temacie zastrzyków doustnych.

Mit 2 – zastrzyki doustne, czyli w jaki sposób preparaty NIE działają

Nawet jeśli zjesz tonę kolagenu, glukozaminy, chondroityny z posypką kwasu hialuronowego to gwarancja, że te wszystkie składniki z jelit trafią do stawu jest znikoma.

Nasz organizm sam steruje procesami regeneracji i odbudowy chrząstki. I owszem – niedobory składników budulcowych mogą te procesy hamować, ale hipernadmiar – bardzo, bardzo rzadko jest skuteczny.

Z tego powodu ważniejszy jest dobór różnych składników + długi czas suplementacji + odciążenie stawów (popraw technikę treningu, idź na masaż, schudnij).

Co mi pomogło na bolące kolana i plecy?

Tak, ten problem dotyczył również mnie. Napisałem w post scriptum co mi pomogło i już od kilku lat mam z tymi stawami święty spokój.

Najlepszy preparat na stawy – klucz do analizy

W związku z tym, że nie ma składnika o 100% potwierdzonym działaniu, klucz do tej analizy i do wyboru najlepszego suplementu jest następujący:

 • szukamy produktu z różnorodnym składem,
 • nie przepłacamy za markę – sprawdzamy stosunek ceny do składu i renomy producenta.

Leki na odbudowę stawów?

Jak wiesz, w moich analizach zawsze wyraźnie oddzielam leki od suplementów (bo leki leczą, a SD to żywność) w tym przypadku to o tyle trudne, że NIE MA na polskim rynku leków bez recepty na stawy.

Owszem – jest kilka leków na odbudowę chrząstki – ale wszystkie są na receptę/tylko z przepisu lekarza. I co ciekawe – to grupa leków o słabo udokumentowanej skuteczności. Na Panu Tabletce, nie poruszam tematu leków na receptę, więc tylko informacyjnie je wymienię, a o resztę dopytaj lekarza:

 • Arthryl – siarczan glukozaminy – 1,5 g/saszetkę.
 • Flexove – chlorowodorek glukozaminy – 750 mg/ kaps.
 • Structum – siarczan chondroityny – 500 mg/kaps.

Jak widzisz nie ma tego dużo. Co innego suplementy na regenerację chrząstki…. Ech, tutaj to jest ogień. I jak zauważysz – te SD zawierają te same składniki tylko w innych dawkach.

Analiza składu suplementów na stawy

Kolejność produktów w tym zestawieniu jest losowa. W tym rankingu nie ma nawet części preparatów, które możesz kupić. Ale jestem pewien, że prześledzenie moich uwag pozwoli Ci wyrobić sobie swoje zdanie:)

I nie dasz sobie wcisnąć kitu za niebotyczne pieniądze.

***

4 Flex

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (50-92 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

4 flex

Zastosowanie:

 • 1 saszetka dziennie.

Skład w 1 saszetce:

 • 10 g hydrolizatu kolagenu Fortigel – ilość OK, to podstawowe białko obecne w tkance łącznej człowieka, bierze udział w procesie odbudowy tkanki chrzęstnej, także wzmacnia kości i stawy.
  • Choć w pojedynczych badaniach istnieją przesłanki, ku temu, że kolagen może pozytywnie wpływać na łagodzenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) to jednak obecnie ciężko jest definitywnie stwierdzić czy suplementacja kolagenem łagodzi objawy choroby ChZS) czy RZS. Czekamy na więcej doniesień naukowych, lepszej jakości, w tym temacie.
 • 20 mg witaminy C – bierze udział w syntezie kolagenu w organizmie – to jest symboliczna ilość. W jednym kiwi mamy jakieś 60 mg witaminy C.

Pełny skład: hydrolizat kolagenu Fortigel, kwas L-askorbinowy (witaminy C).

4 Flex – opinia Pana Tabletki:

4 Flex zawiera „specjalnie opatentowaną formuła kolagenu” – czy to wyróżnia go na tle innych „preparatów na stawy”?

Nie ma obiektywnych badań na temat wyższości takiej formy kolagenu nad pozostałymi. Na razie traktuję to raczej na zasadzie dobrego PR produktu i czekam na wiarygodne doniesienia naukowe.

A sam kolagen?

Stosowanie go w dawkach 10g na dzień rzeczywiście może pomóc niektórym pacjentom. Ja osobiście w kategorii preparatów na stawy stawiam na produkty z bogatszym składem, od różnych producentów, stosowane naprzemiennie.

Wszystko po to, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że uzupełnię niedobór składnika/składników, które przyczyniły się do powstania dolegliwości.

***

Aktualną cenę (50-92 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

4 Flex Sport

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (65-104 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

4 flex sport

Zastosowanie:

 • 1 saszetka dziennie.

Skład w 1 saszetce:

 • 7 g hydrolizatu kolagenu Fortigel – ilość OK
 • 2 g winianu L-karnityny – dobra dawka, występuje w mięśniach. Wpływa na przemianę materii
 • 20 mg witaminy C – znikoma ilość

Pełny skład: hydrolizat kolagenu Fortigel, winian L-karnityny, maltodekstryna, aromat truskawkowy, kwas L-askorbrnowy (witamina C), substancja słodząca: sukraloza.

4 Flex Sport – opinia Pana Tabletki:

„Kolagen nowej generacji” z dodatkiem L-karnityny.

Zawartość samego kolagenu nieco niższa niż u poprzednika. Stosowany w ilości 7g dziennie ma szanse pomóc ale jeśli chodzi o regenerację stawów – stawiam na produkty z bogatszym składem

L-karnityna jest związkiem występującym naturalnie w mięśniach. Może być dostarczana z dietą lub syntetyzowana w organizmie. U sportowców ma szczególne znaczenie, ponieważ wpływa na regenerację mięśni a jej niedobór może wydłużać ten proces. Odpowiedni poziom L-karnityny pozwala na wydłużenie czasu treningu i zachowanie ich intensywności.

Podczas uprawiania wytrzymałościowych sportów – można spróbować. 😉

***

Aktualną cenę (65-104 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

4 Flex Silver na stawy

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (54-81 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

stawy 4Flex Silver - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:

 • 1 saszetka dziennie.

Skład w 1 saszetce:

 • 5 g hydrolizatu kolagenu Fortigel – mniejsza zawartość niż u poprzednika. Istnieją pojedyncze badania potwierdzające, że stosowanie hydrolizowanego kolagenu może przyczynić się do zredukowania objawów przy ChZS, ale tak jak wspominałem, czekamy na bardziej solidną podstawę do wyciągania jednoznacznych wniosków.
 • 124,4 mg wapnia – składnik kości.
 • 3,9 mcg witaminy D – bierze udział metabolizmie kostnym, niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu kośćca – to tylko 156 j. witaminy D (norma dla osoby dorosłej to około 2000 j./dzień).

Pełny skład: hydrolizat kolagenu Fortigel, mleczan wapnia (wapń), glukoza, cholekalcyferol (witamina D), aromat pomarańczowy, barwnik: karoteny.

4 Flex Silver – opinia Pana Tabletki:

„Kolagen nowej generacji” z dodatkiem malutkiej porcji wapnia i odrobiny witaminy D.

Dawka samego kolagenu o połowę mniejsza niż w „podstawowym” preparacie tego samego producenta (a cena zbliżona).

Te dodatki mnie nie przekonują.

Cena miesięcznej kuracji plasuje się przeciętnie. Raczej słabo.

***

Aktualną cenę (54-81 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Olimp Flexagen

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (84-134 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

stawy Olimp Flexagen - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:  

 • 1 raz dziennie 1 saszetkę.

Skład w 1 saszetce:

 • 10 g hydrolizatu kolagenu – dobra dawka, pokrywa dziennie zapotrzebowanie. Podstawowe białko obecne w tkance łącznej człowieka, bierze udział w procesie odbudowy tkanki chrzęstnej, także wzmacnia kości i stawy.
  • Choć w pojedynczych badaniach istnieją przesłanki, ku temu, że kolagen może pozytywnie wpływać na łagodzenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) to jednak obecnie ciężko jest definitywnie stwierdzić czy suplementacja kolagenem łagodzi objawy choroby ChZS) czy RZS. Czekamy na więcej doniesień naukowych, lepszej jakości, w tym temacie.
 • 5 mg natywnego kolagenu typu II – podstawowy budulec białek kolagenowych wchodzących w skład macierzy pozakomórkowej (to jej chrząstka stawowa zawdzięcza swoje właściwości mechaniczne i biologiczne); nie ma zbyt wielu badań dotyczących roli takiej suplementacji w ChZS. Kilka z nich potwierdza, że może ona łagodzić ból i redukować sztywność stawów w przebiegu tego schorzenia u części chorych, ale żeby wyciągać jakieś konkretne wnioski potrzeba więcej danych.
 • 12 mg witaminy C – malutko, nawet o niej nie wspominam.
 • 0,21 mg witaminy B6
 • 210 mg wapnia (z Calci-K, Albion) – budulec kości
 • 105 mg fosforu (z Calci-K, Albion) – budulec kości
 • 56,25 mg magnezu – w postaci węglanu = niska wchłanialność
 • 300 mcg manganu (z chelatu aminokwasowego Albion)
 • 150 mcg miedzi (z chelatu aminokwasowego Albion)

Pełny skład: 83% hydrolizat kolagenu, 9,7% kompleks soli mineralnych (Calci-K, Albion): cytrynianu wapnia, soli wapniowej kwasu ortofosforowego, cytrynianu potasu, soli potasowej kwasu ortofosforowego;  kwas jabłkowy – regulator kwasowości, 1,8% węglan magnezu, aromaty; sukraloza, acesulfam K – substancje słodzące, natywna forma kolagenu typ II, 0,1 % witaminy (kwas L-askorbinowy – wit.C, chlorowodorek pirydoksyny – wit.B6), diglicynian manganu (chelat aminokwasowy manganu, Albion), diglicynian miedzi (chelat aminokwasowy miedzi, Albion), barwnik: ryboflawina (dla smaku cytrynowego), beta karoten (dla smaku pomarańczowego), koszenila (dla smaku malinowego).

Olimp Flexagen – opinia Pana Tabletki:

Ogólnie jest to preparat złożony głównie z kolagenu.

Obecność pozostałych pierwiastków, jest raczej symboliczna.

Producent chciał trochę zagrać postacią chelatów i wchłanialnością, ale nie dajmy sobie mydlić oczu. Nawet najlepiej wchłanialne formy (chociaż wcale nie twierdzę, że chelaty właśnie takimi są) na niewiele się zdadzą, jeśli nie ma co się wchłaniać.

Jako preparat kolagenowy mógłby się obronić, ale cena miesięcznej kuracji jest dość wysoka.

Pytanie czy jest sens płacić aż tyle za te wszystkie dodatki?

***

Aktualną cenę (84-134 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Olimp Arthroblock Forte

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (33-62 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

stawy Olipm Arthroblock Forte - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:

 • 1 kapsułka 1-2 razy dziennie lub inaczej po konsultacji z lekarzem. Preparat zaleca się stosować przez 2-3 miesiące i w razie potrzeby ponownie po 1-2 miesiącach przerwy.

Skład w 1 kapsułce:

 • 500mg siarczanu glukozaminy (w tym siarczan glukozaminy 375 mg)aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 100mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
  • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągać jednoznaczne wnioski.
 • 25mg kwasu hialuronowego – naturalnie występujący składnik tkanki łącznej, ciężko cokolwiek powiedzieć na temat jego pozytywnego działania przy podawaniu doustnym, gdyż większość badań z jego udziałem przeprowadzana była z użyciem iniekcji dostawowych.
 • 50mg ekstraktu z Boswellia serrata (60% kwasu bosweliowego) –  wyciągi z kadzidłowca działają przeciwzapalnie, łagodzą objawy ChZS, plus za standaryzację.
 • 50mg ekstraktu z imbiru (5% gingeroli) – jak dotąd nie ukazały się żadne znaczące badania potwierdzające jego wpływ na łagodzenie objawów ChZS, ale punkt dla producenta, że zadbał o standaryzację,
 • 30mg witamina C 30 mg – dawka raczej symboliczna
 • 1mg manganu

Pełny skład: siarczan glukozaminy 2KCl (ze skorupiaków), siarczan chondroityny, ekstrakt Boswellia serrata, ekstrakt imbiru (Zingiber officinale L.), kwas L-askorbinowy (witamina C), hialuronian sodu, diglicynian manganu (chelat aminokwasowy manganu Albion), substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna, substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych, kapsułka (żelatyna – składnik otoczki, barwnik: E171).

Olimp Arthroblock Forte – opinia Pana Tabletki:

Fajny wieloskładnikowy produkt.

Połączenie glukozaminy, chondroityny i standaryzowanych wyciągów roślinnych – generalnie na plus.

Cena miesięcznej kuracji raczej przeciętna.

***

Aktualną cenę (33-62 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Olimp Glucosamine Flex

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (17-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Olimp Glucosamine Flex - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:

 • 3 kapsułki dziennie podczas posiłku.

Skład w 3 kapsułkach:

 • 2000mg siarczanu glukozaminy (w tym siarczan glukozaminy 1500mg)aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów, czyli substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji.
 • Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 60mg witaminy C – bierze udział w syntezie kolagenu, analogiczną porcję znajdziemy w 1 kiwi.

Pełny skład: siarczan glukozaminy 2KCl (ze skorupiaków), kwas L-askorbinowy (witamina C), celuloza mikrokrystaliczna – substancja wypełniająca, stearynian magnezu – substancja przeciwzbrylająca, kapsułka (żelatyna – składnik otoczki, barwnik: E 171).

Olimp Glucosamine Flex – opinia Pana Tabletki:

Produkt można powiedzieć monoskładnikowy, bo witaminy C tu tyle, co kot napłakał.

Znajdziemy tu bardzo dużą zawartość siarczanu glukozaminy.

Preparat warto stosować naprzemiennie z innymi suplementami (jak pisałem wyżej). Takie postępowanie ma prawo się sprawdzić.

Jest OK jak na jeden składnik.

***

Aktualną cenę (17-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Arthron Complex

Suplement diety, 90 tabletek, aktualną cenę (32-68 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

stawy Arthron Complex - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:

 • Dorośli 2-3 tabletki dziennie.

Skład w 2 tabletkach:

 • 1000mg siarczanu glukozaminy (w tym 785 mg glukozaminy) – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 600mg siarczanu chondroityny (w tym 456 mg chondroityny) – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
  • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągać jednoznaczne wnioski.
 • 200 mg L-cysteiny – aminokwas siarkowy, bierze udział w wytwarzaniu kolagenu

Pełny skład: siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, substancja wiążąca (fosforan diwapniowy), substancja wypełniajaca (celuloza mikrokrystaliczna), L-cysteina, barwniki (dwutlenek tytanu, ryboflawina, karminy), stabilizator (hydroksypropylometyloceluloza), substancje przeciwzbrylające (dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych).

Arthron Complex – opinia Pana Tabletki:

Uwagę skupiają głównie dwa składniki siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny, czyli mamy możliwość uzupełnienia potencjalnego niedoboru dwóch składników wraz z przyjęciem  1 tabletki – wygoda.

Trochę słabiej z tym, że musimy pamiętać o jej przyjęciu 2-3 razy dziennie.

Zażywając 3 tabletki dziennie osiągamy całkiem wysokie dawki.

Cena miesięcznej kuracji porównywalna z innymi preparatami z tej kategorii produktów.

Jest OK. 

***

Aktualną cenę (32-68 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Artresan Optima

Suplement diety, 90 kapsułek, aktualną cenę (28-48 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

stawy Artresan Optima - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:

 • 3 kapsułki dziennie.
 • Preparat należy stosować przez okres 6-8 tygodni. Cykl przyjmowania preparatu można powtarzać co 2 miesiące.

Skład w 3 kapsułkach:

 • 1500 mg siarczanu glukozaminy (w tym 1184 mg glukozaminy) – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 12 mg witaminy C – tyle co nic..
 • 5,33 mg niacyna.
 • 5 mg cynku
 • 1,33 mg manganu
 • 50 mg formuła MEDIflex:
  • 5 mg kolagenu typu II – podstawowy budulec białek kolagenowych wchodzących w skład macierzy pozakomórkowej (to jej chrząstka stawowa zawdzięcza swoje właściwości mechaniczne i biologiczne); nie ma zbyt wielu badań dotyczących roli takiej suplementacji w ChZS. Kilka z nich potwierdza, że może ona łagodzić ból i redukować sztywność stawów w przebiegu tego schorzenia u części chorych.
  • 10 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Mała ilość w porównaniu z konkurentami.
   • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągać jednoznaczne wnioski.
  • 15 mg ekstraktu z korzenia imbiru – podejrzewam, że znalazł się tutaj ze względu na obecną w korzeniu kurkuminę, ale są to tylko moje przypuszczenia, bo ze względu na brak standaryzacji ciężko ocenić jakość takiego ekstraktu.
  • 10 mg ekstraktu z kłącza kurkumy – źródło kurkuminy, która posiada właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne; jej działanie w łagodzeniu objawów ChZS potwierdza kilka badań. Szkoda, że nie ma podanej standaryzacji, jakość surowca w żaden sposób nie jest potwierdzona.
  • 10 mg ekstraktu z owocu dzikiej róży

Pełny skład: siarczan glukozaminy 2 KCL (zawiera skorupiaki), żelatyna (kapsułka), ekstrakt z korzenia imbiru (Zinger officinalis), L-askorbinian wapnia, ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa), sól sodowa siarczanu chondroityny (zawiera ryby), ekstrakt z owoców dzikiej róży (Rosa canina), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, barwnik kapsułki: dwutlenek tytanu, amid kwasu nikotynowego, kolagen typu II, tlenek cynku, siarczan manganu.

Artresan Optima – opinia Pana Tabletki:

Teoretycznie mamy mnóstwo składników, a w praktyce:

 • 1184 mg glukozaminy w 3 kapsułkach – sporo
 • i to wszystko – bo to 50 mg opatentowanego składnika to tyle co kot napłakał i to jeszcze bez standaryzacji.

Według mnie słabo. Mamy glukozaminę + bełkot marketingowy.

Taniej kupić czystą glukozaminę.

***

Aktualną cenę (28-48 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Artresan Optima 1 a Day

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (40-74 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

stawy Artresa Optima 1 a Day - analiza i opinia Pana Tabltki

Dawkowanie:

 • 1 tabletka dziennie, popijając wodą.
 • Stosować przez 6 do 8 tygodni. Cykl przyjmowania preparatu można powtarzać co 2 miesiące.

Skład w 1 tabletce:

 • 1500 mg siarczanu glukozaminy – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 12 mg witaminy C – znikoma ilość.
 • 5,33 mg niacyny
 • 5 mg cynku
 • 1,33 mg manganu
 • 50 mg formuła MEDIfLex:
  • 5 mg kolagen typu II – podstawowy budulec białek kolagenowych wchodzących w skład macierzy pozakomórkowej (to jej chrząstka stawowa zawdzięcza swoje właściwości mechaniczne i biologiczne); nie ma zbyt wielu badań dotyczących roli takiej suplementacji w ChZS. Kilka z nich potwierdza, że może ona łagodzić ból i redukować sztywność stawów w przebiegu tego schorzenia u części chorych.
  • 10 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
   • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągać jednoznaczne wnioski.
  • 15 mg ekstraktu z korzenia imbirubrak standaryzacji.
  • 10 mg ekstraktu z kłącza kurkumy źródło kurkuminy, a raczej prawdopodobne źródło, bo brakuje standaryzacji.
  • 10 mg ekstraktu z owocu dzikiej róży

Pełny skład: siarczan glukozaminy 2KCL (zawiera skorupiaki),  substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy; substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych; L-askorbinian wapnia, ekstrakt z korzenia imbiru (Zingiber officinale) 15 mg, sól sodowa siarczanu chondroityny 10 mg, ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa) 10 mg, ekstrakt z owocu dzikiej róży (Rosa canina) 10 mg, tlenek cynku, amid kwasu nikotynowego, kolagen typu II 5 mg, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, siarczan manganu, substancja glazurująca: wosk Carnauba.

Artresa Optima 1 a Day – opinia Pana Tabletki:

I znów – glukozamina + marketing.

Skład identyczny jak u poprzednika z tą różnicą, że zamiast zażywać 3 kapsułki dziennie – zażywasz 1 tabletkę.

Ja tego nie kupuję.

A wiadomo, że płacisz głównie za marketing. 😉

***

Aktualną cenę (40-74 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Artresan

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (43-78 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Artresan

Dawkowanie:

 • 1 saszetka dziennie.

Skład w 1 saszetce:

 • 1500 mg siarczanu glukozaminy (w tym 1177 mg glukozaminy) – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 600 mg metylosulfonylometanu (MSM) – wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Nie jest ona dobrze przebadana, ale możemy znaleźć przesłanki naukowe jakoby miała zmniejszać sztywność stawów i łagodzić objawy bólowe, ale w tej kwestii naukowcy mają jeszcze duże pole do popisu.
 • 50 mg ekstraktu z korzenia imbiru – podejrzewam, że znalazł się tutaj ze względu na obecną w korzeniu kurkuminę, ale są to tylko moje przypuszczenia, bo ze względu na brak standaryzacji ciężko ocenić jakość takiego ekstraktu.
 • 32 mg witaminy C – malutko
 • 0,15 mg miedzi

Pełny skład: Siarczan glukozaminy 2KCI (zawiera skorupiaki), metylosulfonylometan, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, inulina, aromat jabłkowy, ekstrakt z korzenia imbiru (Zingiber officinale), aromat limonkowy, substancja słodząca: glikozydy stewiolowe, L-askorbinian wapnia, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, siarczan miedzi (II), barwnik: ryboflawiny.

Artresan – opinia Pana Tabletki:

Glukozamina jest jedynym składnikiem wartym uwagi w tym preparacie.

Wygląda to trochę lepiej niż u poprzedników – przynajmniej producent nie mydli oczu masą nic nie wnoszących składników.

Ogólnie nie jest źle ale taniej kupić czystą glukozaminę. 😉

***

Aktualną cenę (43-78 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Artresan Optima

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (40-74 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

artresan efekt

Dawkowanie:

 • 1 kapsułka dziennie.
 • Preparat należy stosować przez okres 6-8 tygodni. Cykl przyjmowania preparatu można powtarzać co 2 miesiące.

Skład w 3 kapsułkach:

 • 100 mg ApresFlex (ekstrakt z Boswellia serrata standaryzowany na 20% AKBA) – wyciągi z kadzidłowca działają przeciwzapalnie, łagodzą objawy ChZS, plus za standaryzację.
 • 12 mg witaminy C – tyle co nic..
 • 5,33 mg niacyny
 • 1,22 mg manganu

Pełny skład: ApresFlex – ekstrakt z Boswellia serrata standaryzowany na 20% AKBA, substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy; żelatyna (kapsułka), kwas L-askorbinowy, amid kwasu nikotynowego, barwnik kapsułki: dwutlenek tytanu, siarczan manganu.

Artresan Efekt – opinia Pana Tabletki:

Kolejny preparat monoskładnikowy.

Sam kadzidłowiec to trochę mało. Ma działanie przeciwzapalne ale przydałoby się coś jeszcze na regenerację stawów.

Jako środek uzupełniający OK, sam może nie wystarczyć.

***

Aktualną cenę (40-74 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Collaflex

Suplement diety, 120 kapsułek, aktualną cenę (37-80 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

collaflex

Collaflex – opinia Pana Tabletki:

Analizę i moją opinię na temat tego preparatu znajdziesz tutaj.

***

Collaflex Duo

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (27-57 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

collaflex duo

Collaflex Duo – opinia Pana Tabletki:

Analizę i moją opinię na temat tego preparatu znajdziesz tutaj.

***

Collaflex Only 1

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (25-48 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

collaflex only 1

Collaflex Only 1  – opinia Pana Tabletki:

Analizę i moją opinię na temat tego preparatu znajdziesz tutaj.

***

Doppelherz Aktiv Na stawy Forte

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (28-43 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Doppelherz na stawy forte

Dawkowanie: 

 • 2 kapsułki dziennie po posiłku

Skład w 2 kapsułkach:

 • 1400 mg siarczanu glukozaminy – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrzątki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 200 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
  • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągać jednoznaczne wnioski.
 • 80 mg witaminy C – znikoma ilość..
 • 0,4 mg miedzi

Pełny skład: siarczan glukozaminy ze skorupiaków, żelatyna, siarczan chondroityny, kwas L-askorbinowy (wit. C), subst. przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, glukonian miedzi (Cu).

Doppelherz Aktiv Na stawy Forte – opinia Pana Tabletki:

Skład raczej nie zaskakuje – dwie potencjalnie działające substancje.

Jeśli ktoś lubuje się w produktach Doppel Herz i ma do nich zaufanie to może warto wypróbować.

Cena miesięcznej kuracji dorównuje produktom innych producentów.
Przyzwoicie.

***

Aktualną cenę (28-43 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

***

Doppelherz Aktiv Na stawy Complex

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (32-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Doppelherz na stawy comlplex

Dawkowanie: 

 • 2 kapsułki dziennie po posiłku

Skład w 2 kapsułkach:

 • 1000 mg siarczanu glukozaminy – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrzątki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 150 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
  • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągać jednoznaczne wnioski.
 • 150 mg liofilizatu z małży nowozelandzkich – składnik, którym producent próbuje się wyróżnić na tle konkurencji. Ma on zawierać lipidy, kwasy tłuszczowe omega-3, kolagen, kwas hialuronowy, glukozaminę i chondroitynę.
 • 100 mg kolagenu zhydrolizowanego (w tym 10% kwasu hialuronowego) – bardzo mała ilość
 • 80 mg witaminy C – znikoma ilość..
 • 12 mg witaminy E
 • 200 j.m. witaminy D – tyle co nic
 • 120 mg magnezu tlenek magnezu..
 • 5 mg cynku
 • 1 mg manganu
 • 0,3 mg miedzi
 • 30 mcg selenu

Pełny skład: Siarczan glukozaminy ze skorupiaków, żelatyna, tlenek magnezu (Mg), siarczan chondroityny, zielone małże nowozelandzkie (Perna canaliculus) – liofilizat, kolagen zhydrolizowany (z 10% kwasy hialuronowego), kwas L-askorbinowy (witamina C), octan DL-alfa-tokoferylu (witamina E), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: dwutlenek krzemu, węglan cynku (Zn), glukonian manganu (Mn), barwnik: dwutlenek tytanu, cholecalcyferol (witamina D3), glukonian miedzi (Cu), selenian sodu (VI Se).

Doppelherz Aktiv Na stawy Complex – opinia Pana Tabletki:

Ogólnie rzecz biorąc skład jest niezły – 3 potencjalnie działające substancje (glukozamina, chondroityna, kolagen).

Ale reszta to już marketing..  A do tego ilości składników mineralnych są znikome.

Jeśli ktoś lubuje się w produktach Doppel Herz i ma do nich zaufanie to można wypróbować.

Cena miesięcznej kuracji dorównuje produktom innych producentów.
Przyzwoicie.

***

Aktualną cenę (32-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Orton Flex

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (25-88 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Orton flex

Dawkowanie: 

 • 1 saszetka dziennie podczas posiłku, najlepiej rano.

Skład w 1 saszetce:

 • 10 g hydrolizowanego kolagenu – pokrywa zalecaną dzienną dawkę. Podstawowe białko obecne w tkance łącznej człowieka, bierze udział w procesie odbudowy tkanki chrzęstnej, także wzmacnia kości i stawy.
  • Choć w pojedynczych badaniach istnieją przesłanki, ku temu, że kolagen może pozytywnie wpływać na łagodzenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) to jednak obecnie ciężko jest definitywnie stwierdzić czy suplementacja kolagenem łagodzi objawy choroby ChZS) czy RZS. Czekamy na więcej doniesień naukowych, lepszej jakości, w tym temacie.
 • 500 mg siarczanu glukozaminy – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. 
  • Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 150 mg ekstraktu z imbiru – kolejny preparat bez standaryzacji ekstraktów.
 • 100 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
  • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągać jednoznaczne wnioski.
 • 80 mg witaminy C – malutko..
 • 40 mg kwasu hialuronowego – naturalnie występujący składnik tkanki łącznej, ciężko cokolwiek powiedzieć na temat jego pozytywnego działania przy podawaniu doustnym, gdyż większość badań z jego udziałem przeprowadzana była z użyciem iniekcji dostawowych.

Pełny skład: hydrolizowany kolagen (hydrolizat żelatyny pochodzenia wieprzowego), glukozamina (siarczan glukozaminy), kwas cytrynowy (regulator kwasowości), aromat czarna porzeczka (maltodekstryna, skrobia modyfikowana E-1450, glikol propylenowy E-1520) – wzmacniacz smaku, ekstrakt z imbiru, chondroityna (siarczan chondroityny), witamina C (kwas askorbinowy), kwas hialuronowy, preparat barwiący czerwony (koncentrat soku buraczanego, skrobia modyfikowana E-1450, maltodekstryna, ekstrakt z czerwonej papryki, kwas cytrynowy E-330, alfa tokoferol E-307) – barwnik, glikozydy stewiolowe (substancja słodząca).

Orton Flex – opinia Pana Tabletki:

Mamy do czynienia z kolejnym złożonym preparatem (kolagen, chondroityna, glukozamina), w powiedzmy „standardowej” cenie.

Skład wygląda przyzwoicie 🙂

***

Aktualną cenę (25-88 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Naturell Glukozamina+C

Suplement diety, 100 tabletek, aktualną cenę (16-24 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Naturell glukozamina - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:

 • 4 tabletki dziennie. Stosować przez okres co najmniej 6-8 tygodni.

Skład w 4 tabletkach:

 • 1500 mg siarczanu glukozaminy (w tym 1200 mg glukozaminy)aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji
  • Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 80 mg witaminy C – znikoma ilość..

Pełny skład: siarczan glukozaminy 2KCL, substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy, witamina C (kwas L-askorbinowy), substancje glazurujące: kwasy tłuszczowe (kwas stearynowy), hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (stearynian magnezu), barwniki: dwutlenek tytanu, tlenki i wodorotlenki żelaza, substancja glazurująca: glikol polietylenowy.

Naturell Glukozamina+C – opinia Pana Tabletki:

Preparat z bardzo krótkim składem, sfokusowany na zawartość siarczanu glukozaminy. Dawka w dziennej porcji jest jedną z największych dostępnych na rynku.

Na pewno broni się cenowo, ponieważ miesięczna kuracja nim jest stosunkowo tania. Jako sama glukozamina – będzie ok. Do tego na zmianę jakiś kolagen w dobrej dawce. Albo suplement który ma już to wszystko w jednym.

Ja jednak polecam stosować ten produkt naprzemiennie z innymi suplementami dostarczającymi organizmowi też innych składowych. Tak jak już pisałem we wstępie najbardziej sprawdzony miks to dobór różnych składników + długi czas suplementacji + odciążenie stawów.

***

Aktualną cenę (16-24 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Colafit

Suplement diety, 60 kostek, aktualną cenę (53-98) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Colafit - analiza i opinia Pana Tabletki

Dawkowanie:

 • 1 kostka dziennie rano, na czczo.

Skład w 1 kostce:

 • 8 mg kolagenu liofilizowanego 99,9% typ I

Pełny skład: czysty, krystaliczny, wołowy, liofilizowany kolagen 99,9% typu I. 

Colafit – opinia Pana Tabletki:

Cena spora, a kolagenu nie za wiele.

Trzeba jednak pamiętać, że mamy tutaj kolagen liofilizowany, dlatego nie można porównywać z ilościami kolagenu hydrolizowanego. Są to całkiem różne formy i ich ilości nie są współmierne.

Średnio.

***

Aktualną cenę (53-98) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

FlexiStav Xtra

Suplement diety, 30 saszetek, aktualną cenę (43-88 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

stawy FlexiStav Xtra - analiza i opinia

Dawkowanie: 

 • 1 saszetka dziennie, najlepiej rano.

Skład w 1 saszetce:

 • 10 g hydrolizatu kolagenu – w dobrej ilości – pokrywa dziennie zapotrzebowanie. To podstawowe białko obecne w tkance łącznej człowieka, bierze udział w procesie odbudowy tkanki chrzęstnej, także wzmacnia kości i stawy.
  • Choć w pojedynczych badaniach istnieją przesłanki, ku temu, że kolagen może pozytywnie wpływać na łagodzenie objawów choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) to jednak obecnie ciężko jest definitywnie stwierdzić czy suplementacja kolagenem łagodzi objawy choroby ChZS) czy RZS. Czekamy na więcej doniesień naukowych, lepszej jakości, w tym temacie.
 • 1500 mg siarczanu glukozaminy (w tym glukozamina 892 mg) aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 100 mg ekstraktu z kadzidłowca (w tym 60 mg kwasu bosweliowego) wyciągi z kadzidłowca działają przeciwzapalnie, łagodzą objawy ChZS, plus za standaryzację.
 • 100 mg siarczanu chondroityny (w tym 38,2 mg chondroityny) – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
  • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągnać jednoznaczne wnioski.
 • 50 mg ekstraktu z owocu awokado (4:1) – nie udało mi się znaleźć informacji na temat tego, jak miałby on pomóc w łagodzeniu ChZS, traktuję ten składnik jako element nadprogramowy.
 • 50 mg ekstraktu z liści zielonej herbaty (w tym 20 mg teaniny i 2,5 mg kofeiny) – podchodzę do niej jak i do wspomnianego awokado – no niekoniecznie rozumiem jej obecność tutaj. Zielona herbata to antyoksydant, chroni nasze komórki przed uszkodziem przez wolne rodniki tlenowe i jest bardzo wartościowym produktem! Warto włączyć ją do naszej codziennej diety, ale ja polecam kupić po prostu dobre jakościowo, sypane liście do zaparzania – ach pełnia smaku i samo zdrowie!
 • 40 mg witaminy C – tyle co nic..
 • 25 mg ekstraktu z kłącza imbiru – jak dotąd nie ukazały się żadne znaczące badania potwierdzające jego wpływ na łagodzenie objawów ChZS.
 • 25 mg kwasu hialuronowego – naturalnie występujący składnik tkanki łącznej, ciężko cokolwiek powiedzieć na temat jego pozytywnego działania przy podawaniu doustnym, gdyż większość badań z jego udziałem przeprowadzana była z użyciem iniekcji dostawowych.
 • 8,2 mg ekstraktu z kłącza kurkumy (w tym 8 mg kurkuminy) – źródło kurkuminy, która posiada właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne; jej działanie w łagodzeniu objawów ChZS potwierdza kilka badań. Plus za standryzację.

Pełny skład: hydrolizowany kolagen wołowy, siarczan glukozaminy 2KCI (ze skorupiaków), regulator kwasowości: kwas cytrynowy, ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego (Boswellia serrata) standaryzowany na 60% zawartość kwasu bosweliowego, koncentrat soku z cytryny, aromat cytrynowy, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, sól sodowa siarczanu chondroitynywołowej, ekstrakt z owocu awokado (Persea gratissima), ekstrakt z liści zielonej herbaty (Camellia sinensis), kwas L-askorbinowy (witamina C), ekstrakt z kłącza imbiru (Zingiber officinale Roscoe), kwas hialuronowy, ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa) standaryzowany na 98% zawartość kurkuminy, substancja słodząca: sukraloza.

FlexiStav Xtra – opinia Pana Tablatki:

Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy, godny uwagi produkt. W składzie mnogo składników i fajnie, bo z jednym produktem dostarczymy organizmowi cały niezbędny miks. Do tego skoncentrowana forma pozwala na dawkowanie raz dziennie.

Dla produktu charakterystyczna jest duża dawka glukozminy, jedna z większych dostępnych na rynku suplementów. Pod kątem chondroityny raczej średniak, ale nadrabia innymi składnikami.

Oczywiście, że jeśli dobrze poszukamy to znajdziemy lepsze składy (i to w tej analizie), ale ten plasuje się również na wysokiej pozycji, przede wszystkim jeśli chodzi o formę saszetek – na niektóre szalone dodatki przymykam oko;)

Mnie przekonuje.

***

Aktualną cenę (43-88 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

***

DuoStawy MaxiFlex

Suplement diety, 30 tabletek musujących, aktualną cenę (17-34 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Duo Stawy - analiza i opinia

Dawkowanie: 

 • Zaleca się spożywać 1 tabletkę dziennie w dwóch porcjach (po 1/2 tabletki), rozpuszczonej w połowie szklanki (100 ml) chłodnej wody.

Skład w 1 tabletce musującej:

 • 1350 mg siarczanu glukozaminy aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne i niektóre pojedyncze badania na to wskazują, ale potrzeba więcej dobrych dowodów.
 • 10 mg ekstraktu z liścia pokrzywy zwyczajnej – owszem pokrzywa zawiera witaminę C, ale taka argumentacja obecności tego ekstraktu jest dla mnie mocno naciągana. Lepiej zaparzyć sobie ziółko.
 • 12 mg witaminy C – malutko..
 • 10 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji.
  • Dostępne badania dotyczące jej wpływu na leczenie ChZS dają niejednoznaczne wyniki, co do korzyści z jej stosowania, dlatego czekamy na więcej mocnych dowodów, żeby wiągnać jednoznaczne wnioski.
 • 10 mg manganu
 • 10 mg kolagenu – 10 mg to prawie tyle co nic. Nie pomylcie tego z 10 g kolagenu (czyli fajna ilością).

Pełny skład: regulatory kwasowości: kwas cytrynowy, wodorowęglan sodu; siarczan glukozaminy; substancja wypełniająca: sorbitol; aromaty; substancje słodzące: acesulfam K, sacharyny; barwnik: ryboflawina; proszek buraczany; substancja przeciwzbrylające: poliwinylopirolidon, glikol poletylenowy, witamina C (kwas L-askorbinowy), ekstrakt z liścia pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L), siarczan chondroityny; kolagen; glukonian manganu.

DuoStawy MaxiFlex – opinia Pana Tabletki:

W tym preparacie mamy w zasadzie tylko glukozaminę. Reszta to kosmetyka. Zachęca ceną.

Średni preparat.

***

Aktualną cenę (17-34 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

***

Litozin forte

Suplement diety, 90 kapsułek, aktualną cenę (25-33 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

litozin forte

Dawkowanie: 

 • 3 kapsułki dziennie.

Skład w 3 kapsułkach:

 • 2,25 g proszek z dzikiej róży – zawiera galaktolipid GOPO, który wraz z witaminami i flawonoidami działa przeciwzapalnie u osób cierpiących na stany zapalne stawów i kości.
 • 80mg witamina C – malutko

Pełny skład: Proszek z dzikiej róży, żelatyna, L-askorbinian sodu.

Litozin Forte – opinia Pana Tabletki:

Skład całkiem odmienny od poprzedników.

Mamy w zasadzie zupełnie inne podejście – bo zamiast dostarczać składników do budowy chrząstki – staramy się zahamować procesy zapalne.

Jeśli ktoś ma problemy bólowe związane z przewlekłymi stanami zapalnymi – warto sprawdzić, ale cudów bym nie oczekiwał.

Plus za naturalny skład, natomiast nie ma jeszcze zbyt wielu badań potwierdzających jego działanie.

***

Aktualną cenę (25-33 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Universal Animal Flex

Suplement diety, 44 saszetki, aktualną cenę (175-200 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Dawkowanie: 

 • 1 saszetka raz dziennie razem z posiłkiem.

Skład w 1 saszetce (w każdej saszetce jest 8 tabletek/kapsułek):

 • 100 mg witaminy C – bierze udział w syntezie kolagenu ale mało jej tutaj..
 • 100 mg witaminy E
 • 15 mg cynku (tlenek cynku)
 • 70 mcg selenu (selenian sodu)
 • 1 mg manganu (siarczan manganu)
 • 3000 mg Joint Construction Complex
  • Glukozamina (jako HCL 753 mg, siarczan 2KCl 753 mg),
  • 1,4 g metylosulfonylomentanu (MSM) – wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Nie jest ona dobrze przebadana, ale możemy znaleźć przesłanki naukowe jakoby miała zmniejszać sztywność stawów i łagodzić objawy bólowe, ale w tej kwestii naukowcy mają jeszcze duże pole do popisu.
  • 104 mg siarczanu chondroityny A (CSA) i siarczanu chondroityny C (CSC).
 • 1000 mg Joint Lubrication Complex
  • 1 g oleju z siemienia lnianego (50% kwasu alfa-linolenowego)
  • 19 mg hydrolizowanego kolagenu
  • 1 mg kwasu hialuronowego
 • 1000 mg Joint Support Complex
  • 475 mg korzenia imbiru brak standaryzacji
  • 275 mg korzenia kurkumy  brak standaryzacji
  • 100 mg kadzidłowca – brak standaryzacji
  • 100 mg kwercetyny
  • 50 mg bromelainy

Pełny skład: substancja wypełniająca: fosforan diwapnia, metylosulfonylometan (MSM), maltodekstryna, olej z siemienia lnianego (50% kwasu alfa-linolenowego), glukozamina HCl, siarczan glukozaminy 2KCl, korzeń imbiru (gingerole, szoagole), otoczka kapsułek: żelatyna,  korzeń kurkumy (kurkumina), sunstancja przeciwzbryająca: kwasy tłuszczowe, siarczan chondroityny, kwas askorbinowy, boswelina, kwercetyna, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, bursztynian D-alfa-tokofetylu, woda oczyszczona, selenian sodu, substancja wypełniająca: mikrokrystaicna celuloza, substancja glazurująca: glazura farmaceutyczna, bromelaina, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, hydrolizowany kolagen, tlenek cynku, brawnik: karmel, siarczan manganu, kwas hialuronowy.

Animal Flex – opinia Pana Tabletki:

No i mamy tutaj istną bombę i oczywiście te amerykańskie opatentowane formuły 😉

Z ciekawostek – dzienna porcja to 1 saszetka – która zawiera 8 różnej wielkości tabletek i kapsułek.

Nie lubię suplementów rodem ze sklepu z odżywkami, bo ich skład i jakość jest dla mnie zagadką i po prostu boję się je polecać. Ale chciałem pokazać jak taka formulacja wygląda. Mamy tutaj i składniki budulcowe i wyciągi ziołowe o działaniu przeciwzapalnym. Co prawda cena robi swoje, ale ten produkt zbiera dobre opinie od chłopaków z siłowni.

Osobiście trochę się boję tej kategorii preparatów.

***

Aktualną cenę (175-200 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Najlepszy preparat na stawy?

Tak jak pisałem we wstępie – zalecam różnorodność, ale najważniejsze to:

 • schudnij i daj odpocząć swoim stawom
 • rozciągaj się i dbaj o regenerację (maratony są fajne, ale to nie jest zdrowa aktywność fizyczna)
 • zadbaj o dobre obuwie – do pracy i na treningi
 • wzmocnij mięśnie, bez obciążania stawów (rower, basen) – mocniejsze mięśnie odciążą stawy

Opisałem to wszystko w tym wpisie.

Serdeczności!
Pan Tabletka

Marcin

P.S.: *na moje bolące stawy pomogły 3 rzeczy:

1. trzymanie wagi poniżej 80kg
2. dobre buty do pracy w aptece i do biegania
3. fizjoterapeuta, który porozluźniał mięśnie nóg, a które powodowały bolesne naprężenia w okolicy rzepki

Do tego przestałem biegać dystanse powyżej 25KM, i przerzuciłem się na rower + basen + wioślarza jako podstawę mojej aktywności 🙂

Dokładnie mój punkt widzenia opisałem w tym wpisie.

A po rozpiskę większości dostępnych w Polsce preparatów wzmacniających stawy i kości – odsyłam na zaprzyjaźniony portal KtoMaLek.pl

Źródła:

 1. Roland W. Moskowitz: Role of collagen hydrolysate in bone and joint disease, Seminars in Arthritis and Rheumatism, 2000, 30, 87-99.
 2. Puigdellivol, J., Comellas Berenger, C., Pérez Fernández, M. Á., Cowalinsky Millán, J. M., Carreras Vidal, C., Gil Gil, I., Martínez Pagán, J., Ruiz Nieto, B., Jiménez Gómez, F., Comas Figuerola, F. X., & Aguilar Hernández, M. E. (2019). Effectiveness of a Dietary Supplement Containing Hydrolyzed Collagen, Chondroitin Sulfate, and Glucosamine in Pain Reduction and Functional Capacity in Osteoarthritis Patients. Journal of dietary supplements16(4), 379–389. https://doi.org/10.1080/19390211.2018.1461726
 3. abbari, M., Barati, M., Khodaei, M., Babashahi, M., Kalhori, A., Tahmassian, A. H., Mosharkesh, E., Arzhang, P., & Eini-Zinab, H. (2022). Is collagen supplementation friend or foe in rheumatoid arthritis and osteoarthritis? A comprehensive systematic review. International journal of rheumatic diseases25(9), 973–981. https://doi.org/10.1111/1756-185X.14382
 4. Barnett, M. L., Kremer, J. M., St Clair, E. W., Clegg, D. O., Furst, D., Weisman, M., Fletcher, M. J., Chasan-Taber, S., Finger, E., Morales, A., Le, C. H., & Trentham, D. E. (1998). Treatment of rheumatoid arthritis with oral type II collagen. Results of a multicenter, double-blind, placebo-controlled trial. Arthritis and rheumatism41(2), 290–297. https://doi.org/10.1002/1529-0131(199802)41:2<290::AID-ART13>3.0.CO;2-R
 5. Trentham, D. E., Dynesius-Trentham, R. A., Orav, E. J., Combitchi, D., Lorenzo, C., Sewell, K. L., Hafler, D. A., & Weiner, H. L. (1993). Effects of oral administration of type II collagen on rheumatoid arthritis. Science (New York, N.Y.)261(5129), 1727–1730. https://doi.org/10.1126/science.8378772
 6. Crowley, D. C., Lau, F. C., Sharma, P., Evans, M., Guthrie, N., Bagchi, M., Bagchi, D., Dey, D. K., & Raychaudhuri, S. P. (2009). Safety and efficacy of undenatured type II collagen in the treatment of osteoarthritis of the knee: a clinical trial. International journal of medical sciences6(6), 312–321. https://doi.org/10.7150/ijms.6.312
 7. Lugo, J. P., Saiyed, Z. M., Lau, F. C., Molina, J. P., Pakdaman, M. N., Shamie, A. N., & Udani, J. K. (2013). Undenatured type II collagen (UC-II®) for joint support: a randomized, double-blind, placebo-controlled study in healthy volunteers. Journal of the International Society of Sports Nutrition10(1), 48. https://doi.org/10.1186/1550-2783-10-48
 8. Liu, X., Machado, G. C., Eyles, J. P., Ravi, V., & Hunter, D. J. (2018). Dietary supplements for treating osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. British journal of sports medicine52(3), 167–175. https://doi.org/10.1136/bjsports-2016-097333
 9. Kwoh, C. K., Roemer, F. W., Hannon, M. J., Moore, C. E., Jakicic, J. M., Guermazi, A., Green, S. M., Evans, R. W., & Boudreau, R. (2014). Effect of oral glucosamine on joint structure in individuals with chronic knee pain: a randomized, placebo-controlled clinical trial. Arthritis & rheumatology (Hoboken, N.J.)66(4), 930–939. https://doi.org/10.1002/art.38314
 10. Hochberg, M. C., Martel-Pelletier, J., Monfort, J., Möller, I., Castillo, J. R., Arden, N., Berenbaum, F., Blanco, F. J., Conaghan, P. G., Doménech, G., Henrotin, Y., Pap, T., Richette, P., Sawitzke, A., du Souich, P., Pelletier, J. P., & MOVES Investigation Group (2016). Combined chondroitin sulfate and glucosamine for painful knee osteoarthritis: a multicentre, randomised, double-blind, non-inferiority trial versus celecoxib. Annals of the rheumatic diseases75(1), 37–44. https://doi.org/10.1136/annrheumdis-2014-206792
 11. Sawitzke, A. D., Shi, H., Finco, M. F., Dunlop, D. D., Harris, C. L., Singer, N. G., Bradley, J. D., Silver, D., Jackson, C. G., Lane, N. E., Oddis, C. V., Wolfe, F., Lisse, J., Furst, D. E., Bingham, C. O., Reda, D. J., Moskowitz, R. W., Williams, H. J., & Clegg, D. O. (2010). Clinical efficacy and safety of glucosamine, chondroitin sulphate, their combination, celecoxib or placebo taken to treat osteoarthritis of the knee: 2-year results from GAIT. Annals of the rheumatic diseases69(8), 1459–1464. https://doi.org/10.1136/ard.2009.120469
 12. Ogata, T., Ideno, Y., Akai, M., Seichi, A., Hagino, H., Iwaya, T., Doi, T., Yamada, K., Chen, A. Z., Li, Y., & Hayashi, K. (2018). Effects of glucosamine in patients with osteoarthritis of the knee: a systematic review and meta-analysis. Clinical rheumatology37(9), 2479–2487. https://doi.org/10.1007/s10067-018-4106-2
 13. Lee, Y. H., Woo, J. H., Choi, S. J., Ji, J. D., Song, G. G. (2010). Effect of glucosamine or chondroitin sulfate on the osteoarthritis progression: a meta-analysis. Rheumatology international, 30(3), 357–363. https://doi.org/10.1007/s00296-009-0969-5
 14. Kahan, A., Uebelhart, D., De Vathaire, F., Delmas, P. D., Reginster, J. Y. (2009). Long-term effects of chondroitins 4 and 6 sulfate on knee osteoarthritis: the study on osteoarthritis progression prevention, a two-year, randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Arthritis and rheumatism, 60(2), 524–533. https://doi.org/10.1002/art.24255

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].