ScrollToTop

Preparaty na stawy – ranking + opinie i analiza składu

Analizy

27 marca 2019

Jaki preparat na wzmocnienie chrząstki stawowej będzie najlepszy? Które składniki obecne w dostępnych w aptece produktach mają udowodnione działanie? Jak poruszać się w tym całym gąszczu tabletek i saszetek na stawy? I jak dokonać najlepszego wyboru dla siebie?

Trudna sprawa, bo w zasadzie żaden składnik obecny w tych suplementach nie ma jednoznacznie udowodnionego działania.

Moje poglądy na ten temat opisałem w oddzielnym wpisie – warto się z nim zapoznać przed lektura tej analizy.

Mity na temat regeneracji chrząstki stawowej

Mit 1 – cudowny kolagen

Kolagen w płynie, kolagen rybi, ten wołowy, z chomika, z kosmosu… W Daltonach, opatentowany, chroniony no i kolagen z Ameryki.

Wszystko to jest ściemą!

Z jednego prostego powodu – kolagen jest białkiem. I niezależnie od źródła jego pochodzenia (a najczęściej to wołowina) w jelitach ulega strawieniu i rozłożeniu do części pierwszych, czyli aminokwasów. I dopiero aminokwasy ulegają wchłonięciu.

Następnie organizm wykorzystuje sobie takie aminokwasy sobie i wbudowuje je tam, gdzie akurat potrzeba – niekonieczne do stawów. Jedynie w reklamach cudowne syropki trafiają z żołądka prosto do płuc, a tabletki z kolagenem teleportują się do tego nadwyrężonego kolana czy wybitego kręgu.

Nie ma cudów.

Oczywiście poza cudami marketingowymi – oooo tutaj to się dzieje. Rybi kolagen w płynie do picia – niczym zastrzyk dostawowy [ironia]. Wszystko to sieczka marketingowa i wyciąganie kasy od ludzi.

A będąc w temacie zastrzyków doustnych.

Mit 2 – zastrzyki doustne, czyli w jaki sposób preparaty NIE działają

Nawet jeśli zjesz tonę kolagenu, glukozaminy, chondroityny z posypką kwasu hialuronowego to gwarancja, że te wszystkie składniki z jelit trafią do stawu jest znikoma.

Nasz organizm sam steruje procesami regeneracji i odbudowy chrząstki. I owszem – niedobory składników budulcowych mogą te procesy hamować, ale hipernadmiar – bardzo, bardzo rzadko jest skuteczny.

Z tego powodu ważniejszy jest dobór różnych składników + długi czas suplementacji + odciążenie stawów (popraw technikę treningu, idź na masaż, schudnij).

Co mi pomogło na bolące kolana i plecy?

Tak, ten problem dotyczył również mnie. Napisałem w post scriptum co mi pomogło i już od kilku lat mam z tymi stawami święty spokój.

Najlepszy preparat na stawy – klucz do analizy

W związku z tym, że nie ma składnika o 100% potwierdzonym działaniu, klucz do tej analizy i do wyboru najlepszego suplementu jest następujący:

 • szukamy produktu z różnorodnym składem,
 • nie przepłacamy za markę – sprawdzamy stosunek ceny do składu i renomy producenta.

Leki na odbudowę stawów?

Jak wiesz, w moich analizach zawsze wyraźnie oddzielam leki od suplementów (bo leki leczą, a SD to żywność) w tym przypadku to o tyle trudne, że NIE MA  na polskim rynku leków bez recepty na stawy.

Owszem – jest kilka leków na odbudowę chrząstki – ale wszystkie są na receptę/tylko z przepisu lekarza. I co ciekawe – to grupa leków o słabo udokumentowanej skuteczności. Na Panu Tabletce, nie poruszam tematu leków na receptę, więc tylko informacyjnie je wymienię, a o resztę dopytaj lekarza:

 • Arthryl – siarczan glukozaminy – 1,5g/saszetkę.
 • Flexove – chlorowodorek glukozaminy – 750mg/ kaps.
 • Structum – siarczan chondroityny – 500mg/kaps.

Jak widzisz nie ma tego dużo. Co innego suplementy na regenerację chrząstki…. Ech, tutaj to jest ogień. I jak zauważysz – te SD zawierają te same składniki tylko w innych dawkach.

Analiza składu suplementów na stawy

Kolejność produktów w tym zestawieniu jest losowa. W tym rankingu nie ma nawet części preparatów, które możesz kupić. Ale jestem pewien, że prześledzenie moich uwag pozwoli Ci wyrobić sobie swoje zdanie:)

I nie dasz sobie wcisnąć kitu za niebotyczne pieniądze.

4 Flex

cena +- 49 zł/ 30 saszet., suplement diety

stawy 4Flex - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 saszetce: 

 • 10 g hydrolizatu kolagenu Fortigel – nie dysponujemy zbyt wieloma wiarygodnymi badaniami potwierdzającymi skuteczność stosowania hydrolizatu kolagenu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Istnieją doniesienia o jego działaniu łagodzącym ból i przebieg choroby, ale nie są to jednoznaczne wyniki.
 • 20 mg witaminy C (25%)* – udział w syntezie kolagenu w organizmie – to jest symboliczna ilość. W jednym kiwi mamy jakieś 60 mg witaminy C.

*RWS- Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

hydrolizatu kolagenu* Fortigel, kwas L-askorbinowy (witaminy C).

Dawkowanie: 1 saszetka dziennie.

4 Flex – opinia Pana Tabletki

4Flex zawiera „specjalnie opatentowaną formuła kolagenu” – czy to wyróżnia go tle innych „preparatów na stawy”?

Nie ma obiektywnych badań na temat wyższości takiej formy kolagenu nad pozostałymi. Na razie traktuję to raczej na zasadzie dobrego PR produktu i czekam na wiarygodne doniesienia naukowe.

A sam kolagen?

Stosowanie go w dawkach 10 g na dzień rzeczywiście może pomóc niektórym pacjentom. Ja osobiście w kategorii preparatów na stawy stawiam na produkty z bogatszym składem, od różnych producentów, stosowane naprzemiennie.

Wszystko po to, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo, że uzupełnię niedobór składnika/składników, które przyczyniły się do powstania dolegliwości.

***

4 Flex Silver

cena +- 54 zł/ 30 saszet. , suplement diety

stawy 4Flex Silver - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 saszetce:

 • 5 g hydrolizatu kolagenu Fortigel – nie dysponujemy zbyt wieloma wiarygodnymi badaniami potwierdzającymi skuteczność stosowania hydrolizatu kolagenu w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Istnieją doniesienia o jego działaniu łagodzącym ból i przebieg choroby, ale nie są to jednoznaczne wyniki.
 • 124,4 mg wapnia (15,6 %)* – składnik kości,
 • 3,9 mcg witamina D (78 %)* – bierze udział metabolizmie kostnym, niezbędna do utrzymania prawidłowego stanu kośćca – nie daj się zwieść tym 78% – to tylko 156 j. witaminy D (norma dla osoby dorosłej to około 2 tys. j./dz).

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

hydrolizat kolagenu* Fortigel, mleczan wapnia (wapń), glukoza, cholekalcyferol (witamina D), aromat pomarańczowy, barwnik: karoteny.

Dawkowanie: 1 saszetka dziennie.

4 Flex Silver – opinia Pana Tabletki

„Kolagen nowej generacji” z dodatkiem malutkiej porcji wapnia i odrobiny witaminy D.

Dawka samego kolagenu o połowę mniejsza niż w poprzednim preparacie tego samego producenta (a cena zbliżona), a te dodatki mnie nie przekonują.

Cena miesięcznej kuracji plasuje się przeciętnie.

Raczej słabo.

***

Olimp Flexagen

cena +- 80 zł/ 30 saszet., suplement diety

stawy Olimp Flexagen - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 saszetce:

 • 10 g hydrolizatu kolagenu – dobra dawka, pokrywa dziennie zapotrzebowanie. Istnieją pojedyńcze badania potwierdzające, że stostowanie hydrolizowanego kolagenu przez okres ponad 6 miesięcy może przyczynić się do zredukowania bólu przy ChZS. Czekamy na więcej doniesień naukowych w tym temacie.
 • 5 mg natywnego kolagenu typu II – podstawowy budulec białek kolagenowych wchodzących w skład macierzy pozakomórkowej (to jej chrząstka stawowa zawdzięcza swoje właściwości mechaniczne i biologiczne); nie ma zbyt wielu badań dotyczących roli takiej suplementacji w ChZS. Kilka z nich potwierdza, że może ona łagodzić ból i redukować sztywność stawów w przebiegu tego schorzenia u części chorych.
 • 12 mg witamina C (15%*) – malutko, nawet o niej nie wspominam,
 • 0,21 mg witaminy B6 (15%*),
 • 210 mg wapnia (z Calci-K, Albion) (26,25%*) – budulec kości,
 • 105 mg fosforu (z Calci-K, Albion) (15%*) – budulec kości,
 • 56,25 mg magnezu (15%*) – w postaci węglanu = niska wchłanialność,
 • 300 µg manganu (z chelatu aminokwasowego Albion) (15%*),
 • 150µg miedzi (z chelatu aminokwasowego Albion) (15%*).

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

83% hydrolizat kolagenu, 9,7% kompleks soli mineralnych (Calci-K, Albion): cytrynianu wapnia, soli wapniowej kwasu ortofosforowego, cytrynianu potasu, soli potasowej kwasu ortofosforowego;  kwas jabłkowy – regulator kwasowości, 1,8% węglan magnezu, aromaty; sukraloza, acesulfam K – substancje słodzące, natywna forma kolagenu typ II, 0,1 % witaminy (kwas L-askorbinowy – wit.C, chlorowodorek pirydoksyny – wit.B6), diglicynian manganu (chelat aminokwasowy manganu, Albion), diglicynian miedzi (chelat aminokwasowy miedzi, Albion), barwnik: ryboflawina (dla smaku cytrynowego), beta karoten (dla smaku pomarańczowego), koszenila (dla smaku malinowego).

Dawkowanie:  1 raz dziennie 1 saszetkę.

Olimp Flexagen – opinia Pana Tabletki

Ogólnie jest to preparat złożony głównie z kolagenu.

Obecność pozostałych pierwiastków, jest raczej symboliczna.

Producent chciał trochę zagrać postacią chelatów i wchłanialnością, ale nie dajmy sobie mydlić oczu. Nawet najlepiej wchłanialne formy (chociaż wcale nie twierdzę, że chelaty właśnie takimi są) na niewiele się zdadzą, jeśli nie ma co się wchłaniać.

Jako preparat kolagenowy mógłby się obronić, ale cena miesięcznej kuracji jest dość wysoka.

Pytanie czy jest płacić aż tyle ze te wszystkie dodatki?

***

Arthron Complex

cena +- 46 zł/ 90 tabl., suplement diety

stawy Arthron Complex - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 2 tabletkach:

 • 1000 mg siarczanu glukozaminy (w tym 785 mg glukozaminy) – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby  stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 600 mg siarczanu chondroityny (w tym 456 mg chondroityny) – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
 • 200 mg L-cysteiny – aminokwas siarkowy, bierze udział w wytwarzaniu kolagenu

Pełny skład:

siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, substancja wiążąca (fosforan diwapniowy), substancja wypełniajaca (celuloza mikrokrystaliczna), L-cysteina, barwniki (dwutlenek tytanu, ryboflawina, karminy), stabilizator (hydroksypropylometyloceluloza), substancje przeciwzbrylające (dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych).

Dawkowanie: dorośli 2-3 tabletki dziennie.

Arthron Complex – opinia Pana Tabletki

Uwagę skupiają głównie dwa składniki siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny, czyli mamy możliwość uzupełnienia potencjalnego niedoboru dwóch składników wraz z przyjęciem  1 tabletki – wygoda. Trochę słabiej z tym, że musimy pamiętać o jej przyjęciu 2-3 razy dziennie.

Cena miesięcznej kuracji porównywalna z innymi preparatami z tej kategorii produktów.

Jest OK.

***

Artresan Optima

cena +- 54 zł/ 90 kaps. , suplement diety

stawy Artresan Optima - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 3 kapsułkach:

 • 1500 mg siarczanu glukozaminy (w tym 1184 mg glukozaminy) – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 12 mg witaminy C (15%)* – uczestniczy w syntezie kolagenu;
 • 5,33 mg niacyna (33%)*,
 • 5 mg cynku (50%)*,
 • 1,33 mg manganu (67%),
 • 50 mg  formuła MEDIflex:
  • 5 mg kolagenu typu II – podstawowy budulec białek kolagenowych wchodzących w skład macierzy pozakomórkowej (to jej chrząstka stawowa zawdzięcza swoje właściwości mechaniczne i biologiczne); nie ma zbyt wielu badań dotyczących roli takiej suplementacji w ChZS. Kilka z nich potwierdza, że może ona łagodzić ból i redukować sztywność stawów w przebiegu tego schorzenia u części chorych.
  • 10 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej. Mała dawka w porównaniu z konkurentami.
  • 15 mg ekstraktu z korzenia imbiru – podejrzewam, że znalazł się tutaj ze względu na obecną w korzeniu kurkuminę, ale są to tylko moje przypuszczenia, bo ze względu na brak standaryzacji ciężko ocenić jakość takiego ekstraktu.
  • 10 mg ekstraktu z kłącza kurkumy – źródło kurkuminy, która posiada właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne; jej działanie w łagodzeniu objawów ChZS potwierdza kilka badań. Szkoda, że nie ma podanej standaryzacji, jakość surowca w żaden sposób nie jest potwierdzona.
  • 10 mg ekstraktu z owocu dzikiej róży.

Pełny skład:

siarczan glukozaminy 2 KCL (zawiera skorupiaki), żelatyna (kapsułka), ekstrakt z korzenia imbiru (Zinger officinalis), L-askorbinian wapnia, ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa), sól sodowa siarczanu chondroityny (zawiera ryby), ekstrakt z owoców dzikiej róży (Rosa canina), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, barwnik kapsułki: dwutlenek tytanu, amid kwasu nikotynowego, kolagen typu II, tlenek cynku, siarczan manganu.

Dawkowanie: 3 kapsułki dziennie. Preparat należy stosować przez okres 6-8 tygodni. Cykl przyjmowania preparatu można powtarzać co 2 miesiące.

Artresan Optima – opinia Pana Tabletki

Teroetycznie – mamy mnóstwo składników, a w praktyce:

 • 1184mg /3kaps. – sporo glukozaminy
 • i to wszytsko – bo to 50mg opatentowanego składnika to tyle co kot napłakał i to jeszcze bez standaryzacji.

Według mnie słabo. Mamy glukozaminę + bełkot marketnigowy. Taniej kupić czystą glukozaminę.

***

Artresan Optima 1 a Day

cena +- 43 zł/ 30 tabl., suplement diety

stawy Artresa Optima 1 a Day - analiza i opinia Pana Tabltki

Skład w 1 tabletce:

 • 1500 mg siarczanu glukozaminy – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 12 mg witaminy C (15%)*,
 • 5,33 mg niacyny (33%)*,
 • 5 mg cynku (50%)*,
 • 1,33 mg manganu (67%)*,
 • 50 mg formuła MEDIfLex:
  • 5 mg kolagen typu II – podstawowy budulec białek kolagenowych wchodzących w skład macierzy pozakomórkowej (to jej chrząstka stawowa zawdzięcza swoje właściwości mechaniczne i biologiczne); nie ma zbyt wielu badań dotyczących roli takiej suplementacji w ChZS. Kilka z nich potwierdza, że może ona łagodzić ból i redukować sztywność stawów w przebiegu tego schorzenia u części chorych.
  • 10 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
  • 15 mg ekstraktu z korzenia imbirubrak standaryzacji,
  • 10 mg ekstraktu z kłącza kurkumy źródło kurkuminy, a raczej prawdopododne źródło, bo brakuje standaryzacji,
  • 10 mg ekstraktu z owocu dzikiej róży.

*RWS – Referencyjna wartość spożycia

Pełny skład:

siarczan glukozaminy 2KCL (zawiera skorupiaki),  substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy; substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych; L-askorbinian wapnia, ekstrakt z korzenia imbiru (Zingiber officinale) 15 mg, sól sodowa siarczanu chondroityny 10 mg, ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa) 10 mg, ekstrakt z owocu dzikiej róży (Rosa canina) 10 mg, tlenek cynku, amid kwasu nikotynowego, kolagen typu II 5 mg, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, siarczan manganu, substancja glazurująca: wosk Carnauba.

Dawkowanie: 1 tabletka dziennie, popijając wodą. Stosować przez 6 do 8 tygodni. Cykl przyjmowania preparatu można powtarzać co 2 miesiące.

Artresa Optima 1 a Day – opinia Pana Tabletki

I znów – glukozamina + marketing. Ja tego nie kupuję.

A wiadomo, że płacisz głównie za marketing 😉

***

Collaflex

cena +- 35 zł/ 60 kaps., suplement diety

stawy Collaflex - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 2 kapsułkach:

 • 700 mg Collatrin:
  • 420 mg kolagenu typu II,
  • 140 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
  • 70 mg kwasu hialuronowego naturalnie występujący składnik tkanki łącznej, ciężko cokolwiek powiedzieć na temat jego pozytywnego działania przy podawaniu doustnym, gdyż większość badań z jego udziałem przeprowadzana była z użyciem iniekcji dostawowych.
 • 80 mg witaminy C (100%)* – bierze udział w syntezie kwasu hialuronowego.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

Collatrin (zhydrolizowane składniki macierzy międzykomórkowej tkanki chrzęstnej: kolagen typu II, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy), żelatyna (składnik otoczki), kwas L-askorbinowy, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, inulina, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, barwnik: dwutlenek tytanu.

Dawkowanie: 1 kapsułka dwa razy dziennie. 

Collaflex – opinia Pana Tabletki

Kolejny złożony preparat – w tej analizie to plus;)

Tylko zwróć uwagę, że tutaj mam w dziennej porcji mniej niż 0,5g kolagenu (420mg), tymczasem w preparatach w saszetkach – w dziennej porcji bywa i 10g (10 000mg). Czyli 20 razy więcej, a cena jest mniej więcej raz większa.

Cenowo ok, jeden z tańszych preparatów i to go broni.

***

Doppelherz aktiv Na stawy

cena +- 23 zł/ 30 kaps., suplement diety

DoppelHerz Na stawy - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 2 kapsułkach:

 • 1000 mg siarczanu glukozaminy – aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrzątki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 520 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
 • 40 mg witaminy C (50%)* – udział w syntezie kolagenu,
 • 1,6 mg manganu (80%)*,
 • 40 µg selenu (73%)*.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład: 

siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, żelatyna, kwas L-askorbinowy (wit. C), subst. przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, glukonian manganu (Mn), subst. wypełniająca: dwutlenek krzemu, barwnik: dwutlenek tytanu, selenian (Se IV) sodu.

Dawkowanie: 2 kapsułki dziennie po posiłku; porcję można dzielić na 2 posiłki. Produkt powinno się stosować 2-3 miesiące. Po miesięcznej przerwie można zastosować ponownie.

Doppelherz aktiv Na stawy – opinia Pana Tabletki

Skład raczej nie zaskakuje – dwie potencjalnie działające substancje. Jeśli ktoś lubuje się w produktach Doppel Herz i ma do nich zaufanie to może warto wypróbować.

Cena miesięcznej kuracji dorównuje produktom innych producentów.
Przyzwoicie.

***

Olimp Arthroblock Forte

cena +- 37 zł/ 60 kaps., suplement diety

stawy Olipm Arthroblock Forte - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 kapsułce:

 • 500 mg siarczanu glukozaminy (w tym siarczan glukozaminy 375 mg)aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 100 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
 • 25 mg kwasu hialuronowego – naturalnie występujący składnik tkanki łącznej, ciężko cokolwiek powiedzieć na temat jego pozytywnego działania przy podawaniu doustnym, gdyż większość badań z jego udziałem przeprowadzana była z użyciem iniekcji dostawowych.
 • 50 mg ekstraktu z Boswellia serrata (60% kwasu bosweliowego) –  wyciągi z kadzidłowca działają przeciwzapalnie, łagodzą objawy ChZS, plus za standaryzację.
 • 50 mg ekstraktu z imbiru (5% gingeroli) – jak dotąd nie ukazały się żadne znaczące badania potwierdzające jego wpływ na łagodzenie objawów ChZS, ale punkt dla producenta, że zadbał o standaryzację,
 • 30 mg witamina C 30 mg (37,5%)* – dawka raczej symboliczna,
 • 1 mg manganu (50%)*.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

siarczan glukozaminy 2KCl (ze skorupiaków), siarczan chondroityny, ekstrakt Boswellia serrata, ekstrakt imbiru (Zingiber officinale L.), kwas L-askorbinowy (witamina C), hialuronian sodu, diglicynian manganu (chelat aminokwasowy manganu Albion), substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna, substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych, kapsułka (żelatyna – składnik otoczki, barwnik: E171).

Dawkowanie: 1 kapsułka 1-2 razy dziennie lub inaczej po konsultacji z lekarzem. Preparat zaleca się stosować przez 2-3 miesiące i w razie potrzeby ponownie po 1-2 miesiącach przerwy.

Olimp Arthroblock Forte – opinia Pana Tabletki

Fajny wieloskładnikowy produkt. Połączenie glukozaminy, chondroityny i standaryzowanych wyciągów roślinnych – generalnie na plus.

Cena miesięcznej kuracji raczej przeciętna.

***

Molekin Stawy + Kości

cena +- 82 zł/ 30 saszet. + 60 kaps., supement diety

Molekin Stawy + Kości - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 saszetce:

 • 50 µg witamina D  (1000%) *– bierze udział metabolizmie kostnym, jej niedobory przyczyniają się do osłabienia kości,
 • 200 mg witamina C (250%) *  bierze udział w syntezie kolagenu w organizmie,
 • 75 µg witamina K (100%) *– umożliwia odpowiednią podaż wapnia do kości,
 • 10 g hydrolizatu kolagenu wołowegopokrywa zalecaną dzienną dawkę.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Skład w 2 kapsułkach:

 • 15 mg cynku  (150%) *,
 • 200 mg ekstraktu ostryżu długiego (w tym 190 mg kurkuminy) – o kurkuminie wspominiałem już wyżej. Fajnie, że producent zdecydował się na standaryzację.
 • 100 mg siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
 • 92 mg ekstraktu z kadzidłowca (w tym 60 mg kwasu bosweliowego) wyciągi z kadzidłowca działają przeciwzapalnie, łagodzą objawy ChZS, plus za standaryzację.
 • 3,2 mg ekstrakt z czarnego pieprzu (w tym 3 mg piperyny) – zwiększa wchłanianie kurkuminy.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

Składniki saszetki: hydrolizat kolagenu, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, kwas L–askorbinowy witamina C), aromat, substancja słodząca: glikozydy stewiolowe, menahinon-7 (witamina K), sproszkowany sok z buraka czerwonego, cholekalcyferol (witamina D), substancja wypełniająca: ksylitol, barwnik: ryboflawiny.

Składniki kapsułki: ekstrakt z ostryżu długiego (Curcuma longa)*, składnik kapsułki: żelatyna, siarczan chondroityny, ekstrakt z kadzidłowca (Boswellia serrata)*, siarczan cynku, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, ekstrakt z czarnego pieprzu (Pipernigrum)*, barwniki: E172, E171. 
*-składnik formuły Colmeric

Dawkowanie: 1 saszetka +2 kapsułki dziennie.

Molekin Stawy + Kości – opinia Pana Tabletki

Dużo wszystkiego:

 • 10g kolagenu
 • dobra dawka witaminy D
 • chondroityna
 • plus zioła o działaniu przeciwzapalnym

Plus za złożony, fajny skład. Doceniam też standaryzację wyciągów roślinnych – brawo!

Na minus cena miesięcznej kuracji.

***

Flexinovo Forte

cena +- 49 zł/ 30 saszet. + 60 kaps., suplement diety

stawy Flexinovo Forte - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w dziennej porcji (1 saszetce i 2 kapsułkach):

 • 10 g hydrolizatu kolagenu – dobra dawka, pokrywa zalecane spożycie
 • 1150 mg siarczanu glukozaminy (w tym min. 650 mg glukozaminy)
 • 200 mg siarczanu chondroityny (w tym min. 135 mg chondroityny)
 • 70 mg kwasu hialuronowego
 • min. 558 mg kwasu linolowego (LA)
 • min. 60 mg kwasu gamma-linolenowego (GLA)
 • min. 186 mg kwasu alfa-linolenowego (ALA)
 • 80 mg witaminy C (100%*)
 • 2,4 mg niacyny (15%*)
 • 12 mg witaminy E (100%*)
 • 0,9 g kwasu pantotenowego (15%*)
 • 1,4 mg ryboflawiny (100%*)
 • 1,4 mg witaminy B6 (100%*)
 • 0,3 mg tiaminy (27,3%*)
 • 200 µg kwasu foliowego (100%*)
 • 7,5 µg biotyny (15%*)
 • 2,5 µg witaminy B12 (100%*)
 • 10 mg cynku (100%*)
 • 2 mg manganu (100%*)
 • 1 mg miedzi (100%*)
 • 60,0 µg selenu (109%*)
 • 22,5 µg jodu (15%*)

*% RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

Składniki (saszetki): hydrolizat kolagenu wieprzowy, regulator kwasowości — kwas cytrynowy bezwodny, siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, substancja zagęszczająca — skrobia preżelowana, aromat cytrynowy, kwas L-askorbinowy (wit. C), kwas hialuronowy, substancje słodzące — sacharynian sodu, aspartam, octan D-alfa-tokoferylu (wit. E), glukonian cynku (cynk), barwnik—żółcień pomarańczowa, glukonian manganu (mangan), nikotynamid (wit. B3), ryboflawiny-5’-fosforan sodu (wit. B2), chlorowodorek pirydoksyny (wit. B6), glukonian miedzi (miedź), D-pantotenian wapnia (kw. pantotenowy), monoazotan tiaminy (wit. B1), kwas pteroilomonoglutaminowy (kw. foliowy), selenin sodu (selen), jodek potasu (jod), D-biotyna (biotyna), cyjanokobalamina (wit. B12).

Składniki (kapsułki): olej z wiesiołka, olej z lnu, żelatyna wieprzowa, nośnik — glicerol. Flexinovo Forte zawiera substancje słodzące. Zawiera źródło fenyloalaniny.

Dawkowanie: Zawartość saszetki rozpuścić w 250 ml wody. Tak przygotowanym płynem popić dwie kapsułki. Spożyć bezpośrednio po przygotowaniu. Stosować raz dziennie, najlepiej po posiłku, o stałej porze dnia.

Flexinovo Forte – opinia Pana Tabletki

Mamy tu całkiem bogaty skład. Jest i glukozamina i chondroityna i kolagen i kwas hialuronowy.

Dodatkowo producent dorzucił antyoksydanty, witaminy, ale nie skupiałbym się na nich, nie o nie tutaj chodzi – wrzucam je do kategorii nadprogramowe. No i są też kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, ale w ilościach powiedziałbym śladowych. Jeśli mamy potrzebę ich uzupełniania w codziennej diecie postawmy na lepsze źródła np. naturalne oleje i ryby.

Generalnie w jednym preparacie mamy najważniejsze dla stawów składniki i cena też jest raczej ze średniej półki, ogólnie na plus. Fajny preparat.

***

Orton Flex

cena +- 49 zł/ 30 saszet., suplement diety

stawy Orton Flex - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 saszetce:

 • 10 g hydrolizowanego kolagenu – pokrywa zalecaną dzienną dawkę,
 • 500 mg siarczanu glukozaminy,
 • 150 mg ekstraktu z imbiru – kolejny preparat bez standaryzacji ekstraktów.
 • 100 mg siarczanu chondroityny,
 • 80 mg witaminy C (100%)* – bierze udział w syntezie kolagenu,
 • 40 mg kwasu hialuronowego – naturalnie występujący składnik tkanki łącznej, ciężko cokolwiek powiedzieć na temat jego pozytywnego działania przy podawaniu doustnym, gdyż większość badań z jego udziałem przeprowadzana była z użyciem iniekcji dostawowych.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

hydrolizowany kolagen (hydrolizat żelatyny pochodzenia wieprzowego), glukozamina (siarczan glukozaminy), kwas cytrynowy (regulator kwasowości), aromat czarna porzeczka (maltodekstryna, skrobia modyfikowana E-1450, glikol propylenowy E-1520) – wzmacniacz smaku, ekstrakt z imbiru, chondroityna (siarczan chondroityny), witamina C (kwas askorbinowy), kwas hialuronowy, preparat barwiący czerwony (koncentrat soku buraczanego, skrobia modyfikowana E-1450, maltodekstryna, ekstrakt z czerwonej papryki, kwas cytrynowy E-330, alfa tokoferol E-307) – barwnik, glikozydy stewiolowe (substancja słodząca).

Dawkowanie: 1 saszetka dziennie podczas posiłku, najlepiej rano.

Orton Flex – opinia Pana Tabletki

Mamy do czynienia z kolejnym złożonym preparatem (kolagen, chondroityna, glukozamina), w powiedzmy „standardowej” cenie.

Skład wygląda przyzwoicie 🙂

***

Naturell Glukozamina+C

cena +- 20 zł/ 100 tabl., suplement diety

Naturell glukozamina - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 4 tabletkach:

 • 1500 mg siarczanu glukozaminy (w tym 1200 mg glukozaminy)aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 80 mg witaminy C (kwas L-askorbinowy) (100%)* – bierze udział w syntezie kolagenu w organizmie

*RWS- Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

siarczan glukozaminy 2KCL, substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy, witamina C (kwas L-askorbinowy), substancje glazurujące: kwasy tłuszczowe (kwas stearynowy), hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (stearynian magnezu), barwniki: dwutlenek tytanu, tlenki i wodorotlenki żelaza, substancja glazurująca: glikol polietylenowy.

Dawkowanie: 4 tabletki dziennie. Stosować przez okres co najmniej 6-8 tygodni.

Naturell Glukozamina+C – opinia Pana Tabletki

Preparat z bardzo krótkim składem, sfokusowany na zawartość siarczanu glukozaminy. Dawka w dziennej porcji jest jedną z największych dostępnych na rynku.

Na pewno broni się cenowo, ponieważ miesięczna kuracja nim jest stosunkowo tania. Jako sama glukozamina – będzie ok. Do tego na zmianę jakiś kolagen w dobrej dawce. Albo suplement który ma już to wszystko w jednym.

Ja jednak polecam stosować ten produkt naprzemiennie z innymi suplementami dostarczającymi organizmowi też innych składowych. Tak jak już pisałem we wstępie najbardziej sprawdzony miks to dobór różnych składników + długi czas suplementacji + odciążenie stawów.

***

Olimp Glucosamine Flex

cena +- 21 zł/ 60 kaps., suplement diety

Olimp Glucosamine Flex - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 3 kapsułkach:

 • 2000 mg siarczanu glukozaminy (w tym siarczan glukozaminy 1500 mg)aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów, czyli substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 60 mg witaminy C (75%*) – bierze udział w syntezie kolagenu, analogiczną porcję znajdziemy w 1 kiwi.

*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

siarczan glukozaminy 2KCl (ze skorupiaków), kwas L-askorbinowy (witamina C), celuloza mikrokrystaliczna – substancja wypełniająca, stearynian magnezu – substancja przeciwzbrylająca, kapsułka (żelatyna – składnik otoczki, barwnik: E 171).

Dawkowanie: 3 kapsułki dziennie podczas posiłku.

Olimp Glucosamine Flex – opinia Pana Tabletki

Kolejny produkt można powiedzieć monoskładnikowy, bo witaminy C tu tyle, co kot napłakał.

Znajdziemy tu bardzo dużą zawartość siarczanu glukozaminy. Preparat warto stosować naprzemiennie z innymi suplementami (jak pisałem wyżej). Takie postępowanie ma prawo się sprawdzić. Jest OK jak na jeden składnik.

***

Colafit

cena +- 59 zł/ 60 kostek liofilizowanego kolagenu, suplement diety

Colafit - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 kostce:

 • 8 mg kolagenu liofilizowanego 99,9% typ I

Pełny skład:

czysty, krystaliczny, wołowy, liofilizowany kolagen 99,9% typu I. 

Dawkowanie: 1 kostka dziennie rano, na czczo.

Colafit – opinia Pana Tabletki

Cena spora, a kolagenu mało.
W porównaniu do kolagenów w saszetkach – tutaj jest go 125 razy mniej. Słabo to wygląda.

***

UNIVERSAL Animal Flex

cena +- 118 zł/ 44 saszet., suplement diety

Skład w 1 saszetce – w każdej saszetce jest 8 tabletek/kapsułek:

 • 100 mg witaminy C (125%) – bierze udział w syntezie kolagenu,
 • 83 mg witaminy E (692%),
 • 15 mg cynku (tlenek cynku) (150%),
 • 70 μg selenu (selenian sodu) (100%),
 • 1 mg manganu (siarczan manganu) (50%),
 • 3000 mg Joint Construction Complex
  • glukozamina (jako HCL 753 mg, siarczan 2KCl 753 mg),
  • 1, 4 g metylosulfonylomentan (MSM) – wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Nie jest ona dobrze przebadana, ale możemy znaleźć przesłanki naukowe jakoby miała zmniejszać sztywność stawów i łagodzić objawy bólowe, ale w tej kwestii naukowcy mają jeszcze duże pole do popisu.
  • 104 mg siarczanu chondroityny A (CSA) i siarczanu chondroityny C (CSC).
 • 1000 mg Joint Lubrication Complex
  • 1 g oleju z siemienia lnianego (50% kwasu alfa-linolenowego),
  • 19 mg hydrolizowanego kolagenu,
  • 1 mg kwasu hialuronowego.
 • 1000 mg Joint Support Complex
  • 475 mg korzenia imbiru brak standaryzacji,
  • 275 mg korzenia kurkumy  brak standaryzacji,
  • 100 mg kadzidłowca – brak standaryzacji,
  • 100 mg kwercetyny,
  • 50 mg bromelainy.

Pełny skład:

substancja wypełniająca: fosforan diwapnia, metylosulfonylometan (MSM), maltodekstryna, olej z siemienia lnianego (50% kwasu alfa-linolenowego), glukozamina HCl, siarczan glukozaminy 2KCl, korzeń imbiru (gingerole, szoagole), otoczka kapsułek: żelatyna,  korzeń kurkumy (kurkumina), sunstancja przeciwzbryająca: kwasy tłuszczowe, siarczan chondroityny, kwas askorbinowy, boswelina, kwercetyna, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, bursztynian D-alfa-tokofetylu, woda oczyszczona, selenian sodu, substancja wypełniająca: mikrokrystaicna celuloza, substancja glazurująca: glazura farmaceutyczna, bromelaina, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, hydrolizowany kolagen, tlenek cynku, brawnik: karmel, siarczan manganu, kwas hialuronowy.

Dawkowanie: 1 saszetka raz dziennie razem z posiłkiem.

Animal Flex – opinia Pana Tabletki

No i mamy tutaj istną bombę i oczywiście te amerykanskie opatentowane formuły 😉

Z ciekawostek – dzienna porcja to 1 saszetka – która zawiera 8 różnej wielkości tabletek i kapsułek.

Nie lubię suplementów rodem ze sklepu z odżywkami, bo ich skład i jakość jest dla mnie zagadką i po prostu boję się je polecać. Ale chciałem pokazać jak taka formulacja wygląda. Mamy tutaj i składniki budulcowe i wyciągi ziołowe o działaniu przeciwzapalnym. Co prawda cena robi swoje, ale ten produkt zbiera dobre opinie od chłopaków z siłowni.

Osobiście trochę się boję tej kategorii preparatów.

***

FlexiStav Xtra

cena +- 56 zł/proszek, 30 saszet., suplement diety

stawy FlexiStav Xtra - analiza i opinia

Skład w 1 saszetce:

 • 10 g hydrolizatu kolagenu – w dobrej dawce – pokrywa dziennie zapotrzebowanie. Istnieją pojedyńcze badania potwierdzające, że stostowanie hydrolizowanego kolagenu przez okres ponad 6 miesięcy może przyczynić się do zredukowania bólu przy ChZS. Czekamy na więcej doniesień naukowych w tym temacie.
 • 1500 mg siarczanu glukozaminy (w tym glukozamina 892 mg) aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 100 mg ekstraktu z kadzidłowca (w tym 60 mg kwasu bosweliowego) wyciągi z kadzidłowca działają przeciwzapalnie, łagodzą objawy ChZS, plus za standaryzację.
 • 100 mg siarczanu chondroityny (w tym 38,2 mg chondroityny) – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
 • 50 mg ekstraktu z owocu awokado (4:1) – nie udało mi się znaleźć informacji na temat tego, jak miałby on pomóc w łagodzeniu ChZS, traktuję ten składnik jako element nadprogramowy.
 • 50 mg ekstraktu z liści zielonej herbaty (w tym 20 mg teaniny i 2,5 mg kofeiny) – podchodzę do niej jak i do wspomnianego awokado – no niekoniecznie rozumiem jej obecność tutaj. Zielona herbata to antyoksydant, chroni nasze komórki przed uszkodziem przez wolne rodniki tlenowe i jest bardzo wartościowym produktem! Warto włączyć ją do naszej codziennej diety, ale ja polecam kupić po prostu dobre jakościowo, sypane liście do zaparzania – ach pełnia smaku i samo zdrowie!
 • 40 mg witaminy C (50%*) – uczestniczy w syntezie kolagenu.
 • 25 mg ekstraktu z kłącza imbiru – jak dotąd nie ukazały się żadne znaczące badania potwierdzające jego wpływ na łagodzenie objawów ChZS.
 • 25 mg kwasu hialuronowego – naturalnie występujący składnik tkanki łącznej, ciężko cokolwiek powiedzieć na temat jego pozytywnego działania przy podawaniu doustnym, gdyż większość badań z jego udziałem przeprowadzana była z użyciem iniekcji dostawowych.
 • 8,2 mg ekstraktu z kłącza kurkumy (w tym 8 mg kurkuminy) – źródło kurkuminy, która posiada właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne; jej działanie w łagodzeniu objawów ChZS potwierdza kilka badań. Plus za standryzację.

Pełny skład:

hydrolizowany kolagen wołowy, siarczan glukozaminy 2KCI (ze skorupiaków), regulator kwasowości: kwas cytrynowy, ekstrakt z kadzidłowca indyjskiego (Boswellia serrata) standaryzowany na 60% zawartość kwasu bosweliowego, koncentrat soku z cytryny, aromat cytrynowy, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, sól sodowa siarczanu chondroitynywołowej, ekstrakt z owocu awokado (Persea gratissima), ekstrakt z liści zielonej herbaty (Camellia sinensis), kwas L-askorbinowy (witamina C), ekstrakt z kłącza imbiru (Zingiber officinale Roscoe), kwas hialuronowy, ekstrakt z kłącza kurkumy (Curcuma longa) standaryzowany na 98% zawartość kurkuminy, substancja słodząca: sukraloza.

Dawkowanie: doustnie 1 saszetka dziennie, najlepiej rano. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance letniej wody, dokładnie wymieszać i wypić.

FlexiStav Xtra – opinia Pana Tablatki

Muszę przyznać, że jest to bardzo ciekawy, godny uwagi produkt. W składzie mnogo składników i fajnie, bo z jednym produktem dostarczymy organizmowi cały niezbędny miks. Do tego skoncentrowana forma pozwala na dawkowanie raz dziennie.

Dla produktu charakterystyczna jest duża dawka glukozminy, jedna z większych dostępnych na rynku suplementów. Pod kątem chondroityny raczej średniak, ale nadrabia innymi składnikami.

Oczywiście, że jeśli dobrze poszukamy to znajdziemy lepsze składy (i to w tej analizie), ale ten plasuje się również na wysokiej pozycji, przede wszystkim jeśli chodzi o formę saszetek – na niektóre szalone dodatki przymykam oko;)

Mnie przekonuje.

***

DuoStawy MaxiFlex

cena +- 21 zł/ 30 tabl. mus., suplement diety

Duo Stawy - analiza i opinia

Skład w 1 tabletce musującej:

 • 1350 mg siarczanu glukozaminy aminocukier naturalnie występujący w naszych organizmach. Jest składnikiem glikozaminoglikanów – substancji podstawowej chrząstki stawowej i płynu stawowego. Dostarczany wraz z SD ma za zadanie uzupełnić uszkodzoną strukturę chrząstki, a także zahamować proces jej degradacji. Jego działanie łagodzące ból i zmniejszające objawy choroby zwyrodnieniowej stawów uznaje się za prawdopodobne, ale jak dotąd nie zostało jeszcze udowodnione.
 • 10 mg ekstraktu z liścia pokrzywy zwyczajnej – owszem pokrzywa zawiera witaminę C, ale taka argumentacja obecności tego ekstraktu jest dla mnie mocno naciągana. Lepiej zaparzyć sobie ziółko.
 • 12 mg witaminy C (15%*) – malutko
 • 10 mg! siarczanu chondroityny – mukopolisacharyd, jeden z podstawowych składników budujących kości i chrząstki. „Wzmacnia”, uzupełnia strukturę chrząstki stawowej oraz hamuje proces jej degradacji. Żadne badania nie potwierdzają jednak jego wpływu na hamowanie postępu choroby zwyrodnieniowej.
 • 10 mg manganu (50%*)
 • 10 mg kolagenu – w dobrej dawce – pokrywa dziennie zapotrzebowanie. Istnieją pojedyńcze badania potwierdzające, że stostowanie hydrolizowanego kolagenu przez okres ponad 6 miesięcy może przyczynić się do zredukowania bólu przy ChZS. Czekamy na więcej doniesień naukowych w tym temacie.
*RWS – Referencyjna Wartość Spożycia

Pełny skład:

regulatory kwasowości: kwas cytrynowy, wodorowęglan sodu; siarczan glukozaminy; substancja wypełniająca: sorbitol; aromaty; substancje słodzące: acesulfam K, sacharyny; barwnik: ryboflawina; proszek buraczany; substancja przeciwzbrylające: poliwinylopirolidon, glikol poletylenowy, witamina C (kwas L-askorbinowy), ekstrakt z liścia pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica L), siarczan chondroityny; kolagen; glukonian manganu.

Dawkowanie: zaleca się spożywać 1 tabletkę dziennie w dwóch porcjach (po 1/2 tabletki), rozpuszczonej w połowie szklanki (100ml) chłodnej wody.

DuoStawy MaxiFlex – opinia Pana Tabletki

Całkiem duża dawka glukozaminy i kolagen – skupiłbym się na tych dwóch składnikach. 

Chondroityny dość mało, trochę jakby znalazła się tutaj przez przypadek – szkoda, bo mógł to być na prawdę fajny produkt.

Ale tak czy inaczej nie ma dramy, szczególnie biorąc pod uwagę cenę – jest na prawdę korzystna. Myślę, że będzie OK na początek przygody z takimi SD – może u kogoś się sprawdzi, a jeśli nie to zawsze możesz wtedy sięgnąć po bardziej wypasione preparaty – wybór jest duży.

***

W kolejce do analizy czekają:
Glukozamina kaps.
Litozin Forte

 

Najlepszy preparat na stawy?

Tak jak pisałem we wstępie – zalecam różnorodność, ale najważniejsze to:

 • schudnij i daj odpocząć swoim stawom
 • rozciągaj się i dbaj o regenerację (maratony są fajne, ale to nie jest zdrowa aktywność fizyczna)
 • zadbaj o dobre obuwie – do pracy i na treningi
 • wzmocnij mięśnie, bez obciążania stawów (rower, basen) – mocniejsze mięśnie odciążą stawy

Opisałem to wszystko w tym wpisie.

Serdeczności!
Pan Tabletka

Marcin

P.S.: *na moje bolące stawy pomogły 3 rzeczy:

1. trzymanie wagi poniżej 80kg
2. dobre buty do pracy w aptece i do biegania
3. fizjoterapeuta który porozluźniał mięśnie nóg , a które powodowały bolesne naprężenia w okolicy rzepki

Do tego przestałem biegać dystanse powyżej 25KM, i przerzuciłem się na rower + basen + wioślarza jako podstawę mojej aktywności 🙂

Dokładnie mój punkt widzenia opisałem w tym wpisie.

A po rozpiskę większości dostępnych w Polsce preparatów wzmacniających stawy i kości – odsyłam na zaprzyjaźniony portal KtoMaLek.pl

Źródła:

 1. Roland W. Moskowitz: Role of collagen hydrolysate in bone and joint disease, Seminars in Arthritis and Rheumatism, 2000, 30, 87-99.
 2. https://examine.com/supplements/type-ii-collagen/
 3. https://examine.com/supplements/boswellia-serrata/
 4. https://examine.com/supplements/black-pepper/

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.