ScrollToTop
żelazo dzieci anemia analiza i opinie Pana Tabletki

Żelazo dla dzieci- jak wybrać najlepsze i jak podać?

Analizy, Artykuły

20 września 2020

Spis treści

Jak wybrać najlepsze żelazo dla dziecka? Czy można je podać z mlekiem/jedzeniem, czy nie? Zapraszam do analizy, bo niedobory  żelaza i anemie to częste problemy u dzieci. W zasadzie to po prostu częste problemy w społeczeństwie – natomiast u dzieci niedobory żelaza mogą mieć dużo poważniejsze konsekwencje niż u osób dorosłych. Ma to związek z szybkim rozwojem i wzrostem małego człowieka – i żelazo to taki składnik, który może ten rozwój ograniczać i zaburzać.

Z jakimi objawami możesz kojarzyć niedobory żelaza u dzieci?

Tych objawów jest wiele – bo od problemów z odpornością, przez charakterystyczny anemiczny wygląd, osłabione włosy i paznokcie, problemy ze wzrostem, zahamowaniem rozwoju, brakiem apetytu, sennością i rozdrażnieniem iiiii długo mógłbym wymieniać.

Przy publikacji tego wpisu towarzyszy mi myśl – że moim zadaniem jest uczulić Cię jak poważną sprawą są niedobory żelaza. Mam również takie głębokie poczucie – że kwestie zbadania i leczenie anemii – to sprawa między Wami a Waszym pediatrą, że to nie przelewki.

Z kilku przyczyn.

Po pierwsze anemia – jest poważną chorobą. To nie jest „oj tam oj tam no brakuje mi/dziecku żelaza oj tam oj tam kupię jakiś suplement i po sprawie”. W przypadku anemii – ważne jest dobrze poprowadzone leczenie i stała kontrola poziomu żelaza w organizmie. Bo z żelazem można przesadzić – a nadmiar jest po prostu toksyczny.

Ważne!Nie bagatelizuj kwestii związanych z niedoborem żelaza i anemią u dziecka. To poważna sprawa i należy ją potraktować z należytą uwagą.

Żelazo u dzieci i anemia – skrót informacji

Mam poczucie, że nie wyczerpię w tym wpisie nawet części istotnych kwestii. Postaram się dać Ci odrobinę mojej szerszej perspektywy – co powinno pozwolić Ci lepiej rozumieć kwestie żelazowo-anemiczne.

PROFILAKTYKA-DIETA-DIAGNOSTYKA-LECZENIE-PROFILAKTYKA-DIETA

Zaczynamy przed ciążą!

W dużym skrócie tak to właśnie widzę. Kobiety już przed ciążą powinny zadbać o uzupełnienie poziomu żelaza w organizmie (bo jego niedobory mogą skutkować nawet problemem z utrzymaniem ciąży), a później jest już tylko poważniej. Dziecko z niedoborem żelaza jest w zasadzie skazane na gorszy start i utrudniony rozwój.

Żelazo w szerszej perspektywie – dzieci i dorośli

Podstawą jest tutaj dostarczenie odpowiedniej ilości żelaza w diecie, a kiedy to niemożliwe, lub w sytuacji kiedy rozwinie się niedobór – to wspomagamy się farmaceutykami.

W duecie z dietą idzie diagnostyka – czyli przeprowadzanie odpowiednich badań. W celu wstępnej diagnozy, jak i kontrolowania wyników suplementacji/leczenia. Bo nadmiar żelaza również jest szkodliwy.

Niedokrwistość (anemia) z powodu niedoborów żelaza*?

Anemia jest jednostką chorobową i trzeba ją leczyć (a wcześniej diagnozować). To bardzo szeroki temat – ale mam tutaj do przekazania jedną ważną sprawę. Otóż „domowe sposoby na anemię” – są super, natomiast w sytuacji poważnego niedoboru mogą i powinny być – ale traktowane tylko jako WSPARCIE.

Więc gdzie trzeba to leki+dieta, gdzie nie trzeba leków – to dieta i produkty z wysoką zawartością żelaza + produkty, które wspomagają jego wchłanianie (witamina C, kiszonki, mięso)

*poza anemią spowodowaną brakiem żelaza – mamy również anemię spowodowaną brakiem witaminy B12, kwasu foliowego i miedzi.

Profilaktyka niedoborów żelaza u dzieci:

 • Profilaktyka:
  • zapobieganie niedokrwistości dotyczy głównie anemii z niedoboru żelaza i witamin z grupy B (głównie kwas foliowy i B12)
  • urozmaicona dieta bogata w warzywa zielone (np. pietruszka, szczypiorek)
  • mięso i podroby
  • produkty pełnoziarniste (np. kasze gruboziarniste)
  • polecam blogi:
 • Wchłanianie:
  • żelazo wchłania się lepiej, gdy spożywane jest wraz z produktami bogatymi w witaminę C (owoce, warzywa), w towarzystwie mięsa i z kiszonkami
  • żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego
  • wchłanianie żelaza osłabiają związki zawarte w kawie i herbacie, a także duża ilość błonnika oraz produkty mleczne.
 • Profilaktyczne* przyjmowanie preparatów żelaza w małych dawkach w celu zapobiegania wystąpieniu anemii wskazane jest u:
  • wcześniaków
  • noworodków z ciąż mnogich,
  • noworodków z anemią stwierdzoną po porodzie,
  • noworodków, które w trakcie porodu utraciły krew,
  • niemowląt po konflikcie serologicznym

*profilaktycznie – ale zawsze w konsultacji z lekarzem i w stałej diagnostyce i kontroli

Uzupełnianie żelaza u niemowląt, które są karmione mlekiem mamy i mieszankami mlekozastepczymi

Z oczywistych przyczyn – nie jesteśmy w stanie uzupełnić dzieciom na diecie mleczno-maminej żelaza „z żywności”*. W tej sytuacji – pod kontrolą pediatry – można rozważyć zastosowanie na przykład – wymienionych niżej farmaceutyków i suplementów.

*faktem jest – że mimo tego, iż w mleku mamy nie ma zbyt duzo żelaza – to jest ono mega przyswajalne (między innymi dzięki obecności laktoferyny) – to kolejny powód, dla którego warto karmić piersią.

Leczenie anemii u dzieci 

Ponownie zastrzegam – że poniżej to tylko lekki skrót, a każde podawanie preparatów z żelazem trzeba konsultować z lekarzem.

 • Preparaty żelaza 
  • W celu poprawy wchłaniania żelaza stosuje się czasami preparaty skojarzone w witaminą C lub podaje tę witaminę dodatkowo w trakcie leczenia.
  • Należy stosować przez około 4–6 miesięcy, ponieważ początkowo organizm zużywa dostarczane żelazo „na bieżąco” w celu produkcji krwinek, dopiero po kilku tygodniach uzupełniana jest pula „zapasów” żelaza, dlatego nie powinno się przerywać leczenia żelazem po wyrównaniu parametrów morfologii krwi.
  • Podczas stosowania żelaza stolce dziecka mogą zmienić barwę i konsystencję – może wystąpić skłonność do zaparć oraz ciemne, niemal czarne zabarwienie kału – jest to całkowicie prawidłowe zjawisko, które ustępuje po zakończeniu leczenia
   • a po ludzku – kupy mogą wyglądać od zielonej, przez fioletową po czarną bąbelkowaną
   • do tego zapach i konsystencja może wyglądać jak brrrr wszystko co najgorsze śliskie i śmierdzące
   • wszystko dobrze – do czasu gdy te zmiany konsystencji, koloru i zapachu nie wiążą się z innymi problemami – np.: zaparciami
  • W nielicznych rzadkich przypadkach u pacjentów nietolerujących preparatów żelaza podawanych doustnie lub cierpiących na ciężkie zaburzenia wchłaniania preparaty żelaza podaje się dożylnie. Ponieważ żelazo podawane dożylnie może mieć poważne działania niepożądane, w tym reakcje alergiczne, podanie tego leku poprzedzone jest z reguły tzw. dawką testową.
Z żelazem nie zawsze więcej znaczy lepiej – ponieważ niskie dawki żelaza wchłaniają się lepiej niż wyższe, a jednocześnie dają mniej działań niepożądanych. Natomiast to zawsze „zależy”. Bo organizm przy mocnym niedoborze zwiększa wychwytywanie.I uczulam jeszcze raz – suplementacja żelazem tylko przy stałej diagnostyce poziomu żelaza w organizmie i pod kontrolą lekarza.

Analiza produktów żelazowych – głównie dla dzieci – czyli jak wybrać najlepsze żelazo?

Analiza produktów z żelazem „dla dorosłych” – znajduje się w oddzielnym wpisie. W tym wpisie jest też mnóstwo ważnej wiedzy – więc jeśli to wszystko ma dla Ciebie znaczenie, to polecam poświęcić temu trochę czasu.

Warto.

Będzie jeszcze oddzielny wpis z naturalnymi sposobami na uzupełnienie diety w produkty antyanemiczne i wysoko-żelazowe. Tymczasem odsyłam na świetne blogi dietetyczek Zuzanny Anteckiej i Gosi Jackowskiej.

Zasady analizy żelaza

 • Analiza jest niesponsorowana i niezależna od żadnej firmy.
 • Preparaty wybrałem w oparciu o propozycje rodziców z naszej Grupy dla rodziców na FB.
 • Jeśli uważasz, że jakiegoś produktu tutaj brakuje to:
 • Weź poprawkę, że moje opinie to zawsze tylko moje opinie.

Enjoy.

Analiza produktów z żelazem – leki dla dzieci

Tutaj będzie krótko – bo lek dla dzieci, w formie syropu jest w zasadzie tylko jeden. I do tego to preparat „na receptę”. W związku z tym – nie muszę się o nim rozpisywać. Lek to lek – o stosowaniu decyduje lekarz, a potrzebne informacje znajdziesz w ulotce (zarówno o tym jak stosować jak również statystykę występowania działań niepożądanych)

 • Ferrum Lek – syrop 10 mg Fe (III)/ml, tabletki 100 mg Fe (III) – kompleks wodorotlenku żelaza (III) i poliizomaltozy

***

Analiza produktów z żelazem – nie-leki dla dzieci

Dalej to już tylko suplementy i żywność specjalistyczna. Chociaż w tej kategorii – to nie zmienia faktu, że mogą zaszkodzić (bo nadmiar żelaza jest szkodliwy). Więc opieka lekarska i kontrola poziomu jest ciągle wskazana.

Kolejność losowa.

***

Innofer baby

Środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, zawiesina 50ml +-30zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • Dawkowanie i długość stosowania uzależnione są od stopnia niedoboru żelaza i powinny odbywać się według zaleceń lekarza i pod jego nadzorem.
0,1 ml = 1 mg żelaza
1 ml = 10 mg żelaza
Przeznaczony dla noworodków i niemowląt, w szczególności wcześniaków z niską masą urodzeniową oraz dzieci.

Skład (1 ml):

 • Żelazo – 10mg (jest na zerowym stopniu utlenienia i utlenia się w żołądku pod wpływem działania kwasu solnego do łatwo przyswajalnych jonów dwuwartościowych. Przekształcenie do formy jonowej jest rozłożone w czasie i przebiega w sposób łagodny nie powodując powstania nadmiaru jonów podrażniających śluzówkę)
Pełny skład: olej roślinny MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy), żelazo elementarne.

Innofer Baby – opinia Pana Tabletki:

Od czego by tutaj zacząć. Może od zalet:

 • popularny preparat i u wielu dzieci ładnie działa
 • do podania jest mała objętość – bo to w zasadzie krople
 • nie jest słodki – bo nośnikiem jest obojętny tłuszcz
 • nie powinien barwić zębów

Wady i działania niepożądane:

 • w Inoferze jest żelazo elementarne – więc podawanie go razem z posiłkami, szczególnie mlecznymi – może osłabiać wchłanianie żelaza i nasilać działania niepożądane
  • podaje się go 15 minut przed, albo 2h po podaniu posiłku (szczególnie mlecznego)
 • działania niepożądane – no tutaj w związku z tym „żelazem elementarnym” – mamy możliwy (ale nie u wszystkich) zestaw objawów:
  • brzydkie, zielone, czarne kupy
  • zaparcia i gazy
  • bóle brzuszka itd.

Mamy wady, mamy zalety. Generalnie jest ok.

***

Actiferol Fe krople

Suplement diety, krople 30ml +-30zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • 5 kropli dziennie – dla niemowląt i dzieci poniżej 4 roku życia.
 • 10 kropli dziennie – dla dzieci powyżej 4 roku życia.
 • 20 – 40 kropli dziennie – dla dorosłych.

Produkt przeznaczony dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Odpowiednią ilość kropli odmierzyć na łyżeczkę i podać bezpośrednio doustnie. Po pierwszym otwarciu zużyć w ciągu 2 miesięcy.

Skład (5 kropli):

 • Żelazo – 2,5mg  – difosforan żelaza (III), pirofosforan żelaza (III)
Pełny skład: Rafinowany olej MCT (średniołańcuchowe trójglicerydy) z ziarna palmy, przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli.

Actiferol Fe krople – opinia Pana Tabletki:

Forma żelaza na plus – daje dobre wchłanianie i stosunkowo niewielkie ryzyko działań niepożądanych. Mała objętość do podania. Bez zbędnych substancji pomocniczych.Dobry preparat.

***

Actiferol Fe 7mg

Suplement diety, 30 saszetek +-20zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • Niemowlęta i dzieci do 3 roku życia: przyjmowanie pod nadzorem lekarza, uzależnione od indywidualnego zapotrzebowania.
 • Dzieci powyżej 3 roku życia: 1 saszetka 7 mg żelaza dziennie. W stanach niedoboru żelaza i/lub anemii: przyjmowanie pod nadzorem lekarza uzależnione od indywidualnego zapotrzebowania.
Zawartość saszetki należy rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłego płynu (ok. 1/4 szklanki wody lub ściągniętego pokarmu matki) lub dodać do pożywienia (łyżka stołowa kaszki lub zupki). Spożyć bezpośrednio po przygotowaniu.

Skład (1 saszetka):

 • Żelazo – 7 mg – pirofosforan żelaza (III)
Pełny skład: malodekstryna, żelazo, (difosforan żelaza (III), (pirofosforan żelaza (III)),  emulgator: lecytyny.

Actiferol Fe 7mg – opinia Pana Tabletki:

Wysoka przyswajalność, możliwość mieszania z dowolnym produktem żywnościowym (w tym z mlekiem). Do tego działania niepożądane występuje rzadziej niż dla klasycznych form żelaza.Dobry preparat.

Z tej serii ukazały się jeszcze dwa produkty w formie proszku do sporządzania roztworu, jeden w dawce 15 mg (zielony), a drugi w dawce 30 mg (niebieski). Nie różnią się niczym oprócz dawki i przedziału wiekowego, tu mamy tylko niemowlęta i dzieci, a zielony i niebieski są już dla niemowląt, dzieci i dorosłych.

Forma żelaza: zielony: pirofosforan żelaza (III), niebieski: difosforan żelaza (III).

Jest jeszcze wersja w kapsułkach, 30 mg. Też identyczny skład do saszetek, tylko kapsułki.

***

Actiferol Fe START

Suplement diety, 30 saszetek +-30zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • W stanach niedoboru  żelaza i/lub anemii: przyjmowanie pod nadzorem lekarza uzależnione od indywidualnego zapotrzebowania.
 • Przeznaczony dla noworodków od pierwszych dni życia urodzonych przedwcześnie, o małej masie urodzeniowej i niemowląt z niedokrwistością fizjologiczną.

Zawartość saszetki należy dodać do niewielkiej ilości (2-3 łyżki) ściągniętego pokarmu matki lub mleka, a następnie wymieszać. Przygotowaną zawiesinę podać dziecku bezpośrednio po sporządzeniu.

Skład (1 saszetka):

 • Żelazo – 7 mg – pirofosforan żelaza (III)
 • Kwas foliowy – 150 mcg
 • Witamina B6 – 25 mg
 • Witamina C – 20 mg

Pełny skład: chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), kwas L-askorbinowy (witamina C), pirofosforan żelaza (III), kwas foliowy, maltodekstryna, dekstroza.

Actiferol Fe START – opinia Pana Tabletki:

Podstawowy skład analogicznie jak wyżej.Mamy dołożony jeszcze kwas foliowy, witaminę C i B6 – czyli składniki które wspomagają tworzenie czerwonych krwinek i wpływają korzystnie na wchłanianie żelaza.

Na plus.

***

Actiferol Fe 30mg

Suplement diety, 30 kapsułek otwieranych +-30zł,  aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • Dzieci i dorośli: przyjmowanie pod nadzorem lekarza uzależnione od indywidualnego zapotrzebowania. Kapsułkę należy połknąć i popić wodą. Dzieci oraz dorośli w przypadku problemów z połykaniem: kapsułkę należy otworzyć i wysypać jej zawartość do spożywanego pokarmu.
 • Kobiety w ciąży: w celu zapewnienia prawidłowej podaży żelaza: 1 kapsułka dziennie.

Skład (1 kapsułka):

 • Żelazo 30 mg – pirofosforan żelaza (III)
Pełny skład: maltodekstryna, żelazo [difosforan żelaza(III) (pirofosforan żelaza(III)), maltodekstryna, emulgator: lecytyny], otoczka kapsułki: żelatyna, barwnik: dwutlenek tytanu.

ActiFerol Fe 30mg – opinia Pana Tabletki:

To samo tylko kapsułki, dla starszych dzieci, chociaż można też po prostu wysypać proszek.Jest ok.
***

DICOFer START

Suplement diety, krople 30ml +-30zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • 1ml produktu dziennie w gotowej formie lub w postaci rozcieńczonej w połowie szklanki wody.
Producent nie podaje od jakiego wieku można stosować, jest o intensywnym wzroście i kobietach ciężarnych.

Skład (1 ml):

 • Żelazo – 10 mg (elementarne)
Pełny skład: woda, sacharoza, żelazo mikrokapsułkowane (skrobia kukurydziana, pirofosforan żelaza, emulgator: lecytyna słonecznikowa), substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, aromat, substancja konserwująca: sorbinian potasu.

DICOFer START – opinia Pana Tabletki:

Mamy tutaj produkt z żelazem w tej samej formie, co w Innoferze, natomiast samo żelazo ma być dodatkowo otoczkowane. Chodzi tutaj o zmniejszenie tych klasycznych żelazowych skutków ubocznych.Nie podoba mi się cukier – sacharoza – w produkcie dla dzieci.

Średnio.

***

Dicofer Junior

Suplement diety, 20 saszetek +-30zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • 1 saszetka dziennie
Tu producent też nie podaje od jakiego wieku, wymienia tylko listę grup wiekowych narażonych na niedobór żelaza.

Skład (1 saszetka):

 • Żelazo – 30 mg
 • Witamina C – 80 mg
Pełny skład: substancje wypełniające: sorbitol, ksylitol; żelazo mikrokapsułkowane (pirofosforan żelaza, skrobia kukurydziana, emulgator: lecytyna słonecznikowa); maltodekstryna; witamina C (L-askorbinian wapnia); aromat; substancja słodząca: sukraloza.

Dicofer Junior – opinia Pana Tabletki:

A tutaj mimo tego, że nazwa podobna do tych kropli – to żelazo jest w formie podobnej do Actiferolu.Dodatek witaminy C na plus. Brak cukru na plus.

Niewiele wnosi nowego ten preparat (ani na plus ani na minus), raczej wpasowuje się w to, co już jest na rynku.

Ok.

***

Olimp Chela-Ferr easy

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, 30 saszetek +-30zł, aktualną cenę i dostępność (bo z tym jest problem) sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • W przypadku dzieci powyżej 3 roku życia oraz we wszystkich przypadkach postępowania dietetycznego porcje ustala lekarz.
 • Jako uzupełnienie diety pacjenta (źródło żelaza) u młodzieży i osób dorosłych w porcji 1 saszetki dziennie. 
Preparat przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia i dorosłych.

Skład (1 saszetka):

 • Żelazo – 30 mg – pirofosforan żelaza (III)
 • Witamina C – 40 mg
Pełny skład: cukier, pirofosforan żelaza (III) – żelazo, aromaty, maltodekstryna, regulator kwasowości – kwas cytrynowy; kwas L-askorbinowy – witamina C, diglicynian żelaza (II) (chelat aminokwasowy żelaza Ferrochel®, TRAACS®) – żelazo, substancja przeciwzbrylająca – dwutlenek krzemu.

Olimp Chela-Ferr easy – opinia Pana Tabletki:

Podobna forma żelaza, co w Actiferolu i w Dicoferze. Podobny koncept. Chociaż oczywiście sam chelat –  to już autorski produkt Olimpu. W końcu w tym się specjalizują.I jak normalnie jestem co do tych chelatów hm, lekko uprzedzony (pisałem o tym w analizie serii Chela-Mag), tak w przypadku żelaza mam dobre informacje zwrotne od pacjentów. Wskazują na dobrą tolerancję i dobre podnoszenie żelaza.

Chociaż może znaczenie mają tutaj dodatki z tych formulacji Chela-Ferru dla dorosłych – opisałem to w drugiej żelaznej analizie.

Niestety obecność cukru – jest dla mnie trudna do zniesienia w produktach, które trzeba podawać dzieciom regularnie w długim okresie czasu.

Tym bardziej, że są produkty bez cukru.

Średnio.

***

Vibovit Junior witaminy + żelazo

Suplement diety, 30 tabletek do ssania +-20zł, aktualna cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka dziennie
Przeznaczony dla dzieci powyżej 4. roku życia.

Skład (1 tabletka):

 • Żelazo – 2,1 mg (siarczan żelaza)
 • Kwas foliowy – 100 mcg
 • Witamina C – 40 mg
 • Witamina A – 400 mcg
 • Tiamina – 0,66 mg
 • Ryboflawina – 0,84 mg
 • Niacyna – 9,6 mg
 • Kwas pantotenowy – 3,6 mg
 • Witamina B6 – 0,84 mg
 • Witamina B12 – 1,5 mcg
 • Biotyna – 50 mcg
 • Jod – 45 mcg
 • Witamina D – 400 j.m.
Pełny skład: sorbitol- substancja wypełniajaca, ksylitol- substancja słodząca, stearynian magnezu- substancja przeciwzbrylająca, aromat czarnej porzeczki, kwas cytrynowy bezwodny- regulator kwasowości,  aromat owoców leśnych, sukraloza- substancja słodząca,  żelaza tlenek żółty i żelaza tlenek czerwony- barwniki, witamina C (L-askorbinian sodu i kwas L-askorbinowy), niacyna (amid kwasu nikotynowego), kwas pantotenowy (D-pantotenian wapnia), siarczan żelaza, ryboflawina (witamina B2) (sojowa), witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), tiamina (monoazotan tiaminy), witamina A (octan retinylu), foliany (kwas pteroilomonoglutaminowy), biotyna (D-biotyna), jodek potasu (sojowy), witamina D (cholekalcyferol) (ryby, orzechy, soja), witamina B12 (cyjanokobalamina) (gluten, orzechy, soja).

Vibovit Junior Witaminy i żelazo – opinia Pana Tabletki:

Ot multiwitamina. Jak mnie znacie, tak wiecie że multiwitamin nie lubię- szczególnie takich które udają zdrową żywność i wyglądają jak słodycze.Natomiast w tym przypadku wygląda to całkiem nieźle. Co prawda żelaza nie ma dużo, ale jak wiecie – z żelazem więcej, niekoniecznie oznacza lepiej.

Nie jest to produkt na wychodzenie z niedoboru, raczej coś na podtrzymanie.

Mój opór budzi forma pudrowych cukierków (które na szczęście nie mają cukru). Bo jeśli podajecie dziecku cukierka z przekazem „to jest zdrowe”. To dla dziecka jest jasny sygnał, że słodycze są zdrowe. A to jest budowanie szkodliwych nawyków.

Jestem więc na nie. Jeśli chcesz dziecku podać żelazo – to poszukaj produktu bezsmakowego, bezbarwnego – który nie udaje zdrowej żywności.

***

Floradix Żelazo i witaminy

Suplement diety, płyn 250ml +-35zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Floradix żelazo i witaminy

Zalecane spożycie:

 • Dzieci między 3-5. rokiem życia: 5ml 1 raz na dobę.
 • Dorośli i dzieci powyżej 12. lat: 10ml preparatu 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.
 • Dzieci w wieku 6-12. lat: 10ml suplementu 1 raz dziennie.

Skład (10 ml):

 • Wyciąg wodny (z: marchwi, liści pokrzywy, szpinaku, korzenia perzu, kopru, alg oceanicznych, kwiatu malwy afrykańskiej) 5,4ml,
 • Witamina C – 13 mg
 • Witamina B1 – 0,8 mg
 • Witamina B2 – 0,9 mg
 • Witamina B6 – 0,4 mg
 • Witamina B12 – 0,6 mcg
 • Żelazo – 7,5 mg – glukonian żelaza (II)
Pełny skład: wyciąg wodny (54%) z: marchwi (Daucus carota), pokrzywy (Urtica dioica), szpinaku (Spinacia oleracea), korzenia perzu (Agropyron repens), kopru (Foeniculum vulgare), alg oceanicznych (Macrocystis pyrifera), kwiatu malwy afrykańskiej (Hibiscus sadbariffa); kompozycja koncentratów soków owocowych (29,4%): gruszki, winogrona, czarna porzeczka, woda, jeżyny, wiśnie, pomarańcze, buraki, cytryny, wyciąg z miąższu owoców chleba świętojańskiego, jabłka; wyciąg z drożdży, miód, wyciąg wodny z dzikiej róży zwierający 4% witaminę C, glukonian żelaza (II), ekstrakt z kiełków pszenicy, witamina C (kwas L-askorbinowy), aromat naturalny, witamina B1 (chlorowodorek tiaminy), witamina B2 (ryboflawiny 5′-fosforan sodu), witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), witamina B12 (cyjanokobalamina).

Floradix, żelazo i witaminy, płyn – opinia Pana Tabletki:

Ciekawy produkt o ugruntowanej pozycji. Mamy połączenie wyciągów ziołowych, witamin i tego żelaza.Z opinii Pacjentów – produkt ładnie podnosi żelazo i daje stosunkowo niedużo problemów gastrycznych. Ale to bardzo zależy od osoby.

Warto o tym syropku pamiętać, szczególnie jeśli ktoś ma problem z łykaniem tabletek. Natomiast w tej żelaznej kategorii – i tak wygrywają dla mnie produkty bezsmakowe i takie, które można łączyć z wszystkimi produktami żywnościowymi – a tego lepiej nie łączyć.

Ale generalnie na plus.

***

Ferovit Kids Bio Special

Suplement diety, płyn 150g +-20zł, aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Ferovit Kids Bio Special

Zalecane spożycie:

 • Po rozcieńczeniu w małej ilości płynu, w trakcie posiłku:
  • powyżej 3 r.ż. do 12 r.ż. – 2,5 ml (1/2 łyżeczki) raz dziennie
  • powyżej 12 r.ż. – 2,5 ml (1/2 łyżeczki) 2 razy dziennie

Skład (2,5ml):

 • LIPOFER 89,4mg, (w tym żelazo 7,5mg)
Pełny skład: Woda, cukier, Lipofer (skrobia kukurydziana, difosforan żelaza, emulgator – lecytyna słonecznikowa), substancja zagęszczająca – guma ksantanowa, aromat bananowy, substancja konserwująca – benzoesan sodu.

Ferovit Kids Bio Special – opinia Pana Tabletki:

Forma żelaza na plus – daje dobre wchłanianie i stosunkowo niewielkie ryzyko działań niepożądanych.Niestety w składzie na drugim miejscu cukier, którego jestem przeciwnikiem. Znajdziemy lepsze produkty.

***

To jakie będzie najlepsze żelazo dla Twojego dziecka?

Uff, dobrnęliśmy do końca.
Jeśli uważasz, że jakieś produkty powinny się jeszcze znaleźć w tej analizie – dopisz mi je w komentarzu pod wpisem na blogu.
Odsyłam również do wpisów komplementarnych, które naprawdę warto doczytać:
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
Odsyłam do powiązanych wpisów:

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].