ScrollToTop

Niebezpieczne interakcje leków z żywnością i suplementami – warto je znać

Artykuły

8 listopada 2018

Czy można bezkarnie łączyć leki z suplementami diety? Dlaczego łączenie leków z sokiem żurawinowym i grejpfrutowym to zły pomysł? Jak sprawdzić czy równolegle stosowane leki wzajemnie się nie wykluczają? Jednym słowem – to będzie artykuł o interakcjach leków – z innymi lekami, z żywnością i z suplementami diety. Dowiesz się kiedy witamina K, tabletki na zatoki i ten nieszczęsny sok może Ci zaszkodzić.

Poniższy wpis zaliczam do kategorii wpisów uświadamiających – nawet nie próbuję wyczerpać tutaj tematu – raczej zarysować problem. Możliwe, że uda mi się uratować życie Twoje, a może Twoich rodziców, czy dziadków.

Czym są interakcje lekowe?

Wyobraź sobie, że organizm człowieka to taki wielki kocioł z gęstą bulgoczącą cieczą (koniecznie zieloną). I teraz – dokładając do tego kotła składniki (leki, jedzenie, suplementy, zioła)- obserwujesz reakcję. Co się może stać:

 • wrzucasz dwa różne leki – nic się nie dzieje,
 • wrzucasz dwa inne leki – dostajesz mały zielony gejzer,
 • wrzucasz tabletkę i dolewasz szklankę soku – kocioł wybucha (k’buum),
 • wrzucasz tabletkę i dosypujesz saszetkę “na przeziębienie” – dostajesz zielony gejzer na 2m,

Czujesz to? To przejdźmy do konkretów 😉

Równoległe stosowanie co najmniej 2 różnych leków, czy połączenie leku z jedzeniem – może osłabiać lub nasilać działanie tych leków. Może zmieniać ich metabolizm . Im więcej różnych leków (składników w kotle) tym więcej możliwych interakcji dostajemy.

Najlepiej pokażą to przykłady – zapraszam.

W przygotowaniu tego wpisu, posłużyłem się screenami z zaprzyjaźnionego portalu KtoMaLek.pl – który umożliwia orientacyjne sprawdzenie interakcji między lekami i między lekami a żywnością.

 

Gdzie szukać informacji w kwestii możliwych interakcji?

Pierwszym źródłem powinien być lekarz i/lub farmaceuta. Trzeba tylko pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Powiedz o wszystkich lekach i suplementach które stosujesz. Wszystkich. Specjalista musi mieć komplet wiedzy.

Ulotka. To oczywista oczywistość – trzeba tylko do niej zerknąć 😉 a jaki procent pacjentów czyta ulotki, hm?

Niestety sprawa komplikuje się w przypadku “suplementów diety które udają leki”. Mam tutaj na myśli np.:” środki na pamięć” z miłorzębem japońskim, czy żeń-szeniem. Suplementy diety są żywnością – a na opakowaniach żywności nie ma obowiązku informowania o potencjalnych interakcjach z lekami. Grejpfruty też nie mają ulotek.

Internetowe bazy wiedzy.  To bardzo ciekawe narzędzia. Mają swoje wady i zalety – i trzeba pamiętać – że to tylko narzędzia. Nigdy nie zastąpią osobistej porady ze specjalistą.

 • KtoMaLek.pl – interakcje- prosta i intuicyjna wyszukiwarka, która bazuje na ulotkach leków.
  • wpisujesz nazwę jednego/dwóch/trzech leków i dostajesz informację o interakcjach,
  • zaletą jest hm, przystępność i olbrzymia baza informacji,
  • wady wynikają z wad ulotek – nie wszyscy producenci informują o wszystkich interakcjach, nie wspominając o interakcjach z suplementami,
  • jeśli więc dostaniesz informację o niekorzystnej interakcji – uważaj. Jednak z drugiej strony – brak informacji o interakcji może wymagać dalszej konsultacji i nie zawsze daje Ci zielone światło do łączenia leków,
 • Drugs.com – fajna, anglojęzyczna strona rządowa USA
  • to chyba najbardziej rozbudowana platforma z informacjami dotyczącymi leków,
  • doskonała dla specjalistów i osób które znają angielski i choć trochę orientują się w medycznym angielskim, albo chociaż potrafią sprawnie wykorzystać Google Translator,
  • ta baza również nie jest doskonała – weryfikuj każdą informację!

8 potencjalnie niebezpiecznych interakcji które warto znać

Wybrałem dla Ciebie 8 przykładowych interakcji z różnych kategorii – które w mojej ocenie zdarzają się najczęściej i mogą być niebezpieczne.

Antybiotyki a nabiał

W zasadzie chodzi nam o połączenie antybiotyki i wapń. Dobrym przykładem jest antybiotyk doxycylinum  który zostaje jakby zobojętniony przez wapń. Zjadanie tego antybiotyku z posiłkiem nabiałowym – może do 30% zmniejszyć jego działanie.

Efekt – nieskuteczne leczenie antybiotykiem.

Zapytasz – eee zapijać lek mlekiem? Bzdury… To zastanów się ile osób opija się kefirami w celach osłonowych i probiotycznych. Mnóstwo.

***

Tabletki na zatoki i saszetki na przeziębienie –  a nadciśnienie tętnicze

W 3 słowach – substancje które udrażniają/oddtykają nos – mogą znosić działanie leków obniżających ciśnienie. Ma to związek z ich właściwościami podnoszącymi ciśnienie.

Efekt – ryzyko “skoku ciśnienia”. Szczególnie jeśli ktoś ma to ciśnienie rozregulowane, albo niewyregulowane.

Przykład:

interakcje-lek-na-nadcisnienie-i-na-zatoki

Źródło: https://ktomalek.pl/l/interakcje/szukaj

***

Leki przeciwbólowe a nadciśnienie tętnicze

Popularne leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe – jak ibuprofen i naproksen – również znoszą działanie leków regulujących ciśnienie.

Efekt – tak samo jak wyżej – zwiększa się ryzyko “skoku ciśnienia”.

interakcje-lek-na-nadcisnienie-i-tabletki-przeciwbolowe

Źródło: https://ktomalek.pl/l/interakcje/szukaj

***

Miłorząb a leki rozrzedzające krew

Wyciągi z miłorzębu japońskiego wchodzą w skład popularnych preparatów (leków i suplementów diety) stosowanych m.in. w celu poprawienia pamięci, leczenia szumów usznych i poprawienia krążenia mózgowego. Przy równoległym stosowaniu wyciągu z miłorzębu z lekami które rozrzedzają krew – nasila się efekt rozrzedzający tychże.

Efekt – zwiększone ryzyko krwawień, krwotoków, pojawienia się wybroczyn skórnych, siniaków i popękanych naczynek.

Ta interakcja jest na tyle istotna – że przed zabiegami chirurgicznymi kategorycznie odradza się stosowanie wyciągów z miłorzębu.

interakcje-milorzab-i-lek-rzozrzedajacy

Źródło: https://ktomalek.pl/l/interakcje/szukaj

***

Żelazo i inhibitory pompy protonowej (leki na nadkwaśność)

Inhibitory pompy protonowej – to leki zmniejszające kwaśność w żołądku. Można je kupić bez recepty. Możesz je kojarzyć po tym – że zwykle stosuje się je na czczo.

Możesz wiedzieć lub nie, ale do prawidłowego wchłaniania potrzebujemy kwasu w żołądku. W końcu kwas trawi stal, no nie? Więc mamy tutaj oczywistą interakcję – przy długim stosowaniu tych leków na nadkwaśność – narażasz się na niedobór żelaza w organizmie.

Efekt – anemia, osłabienie, senność, podatność na infekcje itd…

interakcje-pantoprazol-i-zelazo

Źródło: https://ktomalek.pl/l/interakcje/szukaj

***

Witamina K a leki przeciwzakrzepowe

Po tym akapicie pobiegniesz sprawdzić apteczkę swoich rodziców/dziadków. Jest grupa leków która ma za zadanie działać przeciwzakrzepowo – blokuje możliwość krwi do krzepnięcia. Natomiast witamina K działa przeciwstawnie do nich – poprawia krzepliwość. I teraz zastanówmy się jakie suplementy stanowią chyba połowę reklam w radiu i TV? Czyżby witamina D +K2 MK-7?

Efekt – witamina K znosi działanie leków przeciwzakrzepowych —> zawał? Udar?

Oby nie…

Węgiel leczniczy, Smecta, siemię lniane + dowolny lek – brak działania!

Wszystkie te preparaty z nagłówka posiadają albo silną zdolność do wiązania i neutralizowania innych cząsteczek, albo do powlekania błony przewodu pokarmowego. Jeśli stosujesz inne leki – zachowaj minimalnie 2h odstęp przed i po podaniem węgla, Smecty, siemienia lnianego, ale i różnego rodzaju kasz, kaszek.

Efekt – lek który stosujemy równolegle nie będzie działał. Ulegnie neutralizacji, albo nie będzie się miał jak wchłonąć do organizmu.

Tak dla zobrazowania – jak się może skończyć brak działania tabletek antykoncepcyjnych? Albo leków nasercowych? Hm?

***

Sok grejpfrutowy – sztandarowy przykład!

Związki chemiczne zawarte w soku grejpfrutowym spowalniają metabolizm niektórych leków (np.:  leków obniżających cholesterol, leków nasercowych i cytostatycznych). W związku z czym te leki nie są wydalane z organizmu i ich stężenie we krwi gwałtownie rośnie.

Efekt – zwiększenie ryzyka pojawienia się działań niepożądanych, leków popijanych sokiem z grejpfruta.

Złota rada Pana Tabletki:

Weź nie szalej, i popijaj leki przegotowaną wodą.

Interakcje leków – podsumowanie

Mam nadzieję, że otworzyłem w Twojej głowie kilka klapek. Uwierz, że te  powyższe przykłady to wierzchołek góry lodowej. Jeśli masz z tego wpisu zapamiętać 3 rzeczy:

 • czytaj ulotki, również ten fragment o tym jak i z czym dany lek przyjmować
 • powiedz lekarzowi/farmaceucie o wszystkich lekach i suplementach jakie stosujesz
 • uważaj z lekami – szczególnie jeśli zażywasz więcej niż 2-3 produkty jednocześnie

Zdrowotności!

Pan Tabletka

Marcin

P.S.: a słyszałaś/eś o lekach które są nielegalnie wywożone za granicę i brakuje ich dla Polaków (np.: leki do inhalacji dla dzieci, insuliny, heparyny, leki przeciwzawałowe)? Tutaj opisałem jak najłatwiej je zdobyć.

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.