ScrollToTop
krem z filtrem dla dziecka

Wybieramy filtry przeciwsłoneczne na lato 2024 – dla dzieci (i całej reszty).

Analizy, Artykuły

7 maja 2024

Spis treści

Cienka, delikatna skóra dzieci wymaga szczególnej ochrony przed słońcem ☀. Dlatego, drodzy Rodzice, jeszcze przed rozpoczęciem na dobre sezonu urlopowego zapraszam na kilka (jak zawsze 😀 ) słów o totalnym must have każdego wyjazdu 🌄 i nie tylko – przedstawiam dobre filtry przeciwsłoneczne. Będzie to trochę wpis ostrzegawczy – bo ze słońcem nie ma żartów ❗ No i oczywiście nie obejdzie się bez analizy kremów z filtrem (tych z apteki i nie tylko) przeznaczonych dla najmłodszych (i całej reszty).

Co znajdziesz we wpisie:

  • Wyjaśnienie, dlaczego trzeba stosować kremy z filtrem,
  • Analizę wybranych kosmetyków ochronnych – znajdziecie tu dużo takich, które uważam za godne uwagi i zabrania ze sobą na wakacje (!)

Po więcej informacji – zapraszam do podcastu:

Ciemna strona słońca

Promieniowanie UV to najważniejszy spośród środowiskowych czynników odpowiedzialnych za powstawanie czerniaka i innych nowotworów skóry. Największe ryzyko zachorowania występuje wśród osób, które podczas wakacji intensywnie się opalają i doznają częstych poparzeń słonecznych – czyli w krótkim czasie otrzymują wysoką, toksyczną dla skóry dawkę promieniowania UV.

I niestety, najbardziej narażone na to szkodliwe działanie są dzieci i młodzież, bo to one najczęściej miewają „spieczoną na raka” skórę, a to przekłada się na ryzyko zachorowania w przyszłości [1-3].

Co prawda, to dzięki słońcu, w naszej skórze zachodzi synteza witaminy D – ale trzeba to robić mądrze, unikając tych najostrzejszych godzin i nie powinno być to wymówką do nierozsądnego opalania się.

UVA, UVB, UVC – w jaki sposób na nas oddziałują?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) zostało podzielone na 3 rodzaje, a każdemu z nich przypisuje się trochę inne właściwości, wynikające z różnic w długości emitowanych fal. I tak:

  • UVA (320-400 nm) – jego natężenie utrzymuje się na stałym poziomie przez cały dzień. Potrafi wniknąć w głąb skóry, aż do skóry właściwej, uszkadza kolagen i elastynę, przez co przyczynia się do tzw. fotostarzenia się skóry. Doprowadza do jej zwiotczenia (!), utraty jędrności, a w konsekwencji pojawienia się zmarszczek (!). Z kolei jedynie w małym stopniu powoduje zaczerwienienie skóry (rumień). Badania wskazują, że również może działać fotokancerogennie, ale prawdopodobnie odgrywa w tym procesie znacznie mniejszą rolę niż promienie UVB.
  • UVB (290-320 nm) – w naszej szerokości geograficznej występuje jedynie w miesiącach wiosenno-letnich, a jego największe natężenie przypada na godziny okołopołudniowe. Nie wnika do wnętrza skóry, działa na jej powierzchni. Odpowiada za skórną syntezę witaminy D3 i zwiększoną syntezę barwnika skóry – melaniny. To właśnie promieniowanie UVB odpowiada za powstawanie opalenizny, ale także rumienia i oparzeń, a przy długotrwałej ekspozycji działa rakotwórczo! Jest najbardziej mutagenne spośród wymienionych! Powoduje zaburzenia regulacji genów tkankowych, liczne mutacje i w konsekwencji transformację nowotworową komórek.
  • UVC (< 280 nm) – prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową [1-3, 5].

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Skóra niemowląt i małych dzieci (do 3. roku życia) jest cienka i zawiera mniejsze ilości melaniny. Promienie UV zdecydowanie głębiej wnikają do skóry dzieci i łatwiej dochodzi u nich do poparzeń, dlatego dzieci są dużo bardziej narażone na negatywne skutki promieniowania niż dorośli. Najważniejszym aspektem profilaktyki nowotworów skóry jest unikanie promieniowania UV i możliwie maksymalne skrócenie czasu ekspozycji skóry na bezpośrednie działanie słońca.

Ale jak wiemy z własnego doświadczenia, w przypadku dzieci jest to trudne do wykonania (o ile w ogóle możliwe). Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, dlatego my rodzice powinniśmy jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas zabawy na słońcu.

Taka podstawowa fotoprotekcja składa się z trzech elementów:

  1. Starajmy się ograniczyć czas przebywania dziecka na słońcu w godzinach, kiedy grzeje najbardziej, czyli mniej więcej 10-16 – poszukajmy wtedy schronienia w cieniu.
  2. Odzież ochronna – nakrycie głowy obowiązkowo (kapelusz z rondem/czapka z daszkiem) + do tego możemy ubrać dziecku jakiś cienki podkoszulek, żeby zakryć ramionka.
    • możesz też poczytać o odzieży z filtrami UV.
  3. Filtry, filry, filtry ! [2-5]

A więc filtry przeciwsłoneczne! Jak działają?

Generalnie filtry przeciwsłoneczne mają chronić nas i nasze dzieci przed szkodliwym UV, ale filtr filtrowi nie równy. Różnice nie polegają jedynie na zmiennych wartościach SPF, ale przede wszystkim na mechanizmie działania. I tak filtry UV dzielimy na dwie grupy – filtry organiczne (chemiczne) i nieorganiczne (fizyczne, mineralne). A czym różnią się jedne od drugich?

  • Filtry chemiczne – absorbują fotony promieniowania UVB i UVA, a później zamieniają pochłoniętą energię w ciepło. Nie brudzą i utrzymują się na skórze dłużej niż filtry mineralne. Do podstawowych typów filtrów chemicznych zaliczymy:
    • Butyl Methoxydibenzoylmethane – chroni przed UVA
    • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine – chroni przed UVA
    • Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate – chroni przed UVA i UVB
    • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol – chroni przed UVA
    • Ethylhexyl Salicylate – chroni w UVA i UVB
    • Ethylhexyl Triazone – chroni w UVA i UVB
    • Diethylhexyl Butamido Triazone – chroni przed UVB i UVA
    • Drometrizole Trisiloxane – chroni przed UVA
    • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid – chroni przed UVA
    • Tris-biphenyl triazine (nano) – chroni przed UVA i UVB
    • Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate – chroni przed UVA
    • Octocrylene – chroni przed UVB i w bardzo małym zakresie przed UVA, ale pojawia się coraz więcej badań na temat jego fotoalergizującego działania, dlatego nie jest polecany w preparatach dla dzieci.
    • Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid – chroni przed promieniowaniem UV.
  • Filtry mineralne – są to cząsteczki, które odbijają i rozpraszają fotony UV. Mogą barwić skórę. Niestety, utrzymują się na skórze krócej niż filtry chemiczne, dlatego powinny być aplikowane częściej niż te drugie, ale za to wywołują mniej reakcji alergicznych. Należą do nich:
    • Tlenek cynku
    • Dwutlenek tytanu [4]

U najmłodszych dzieci preferowane są filtry fizyczne, ale dla starszych dzieci (najlepiej po ukończeniu 2. roku życia) dopuszczalne jest już stosowanie kosmetyków zawierających też filtry chemiczne.

A jak skończysz czytać o filtrach, to zerknij jeszcze na:

Co oznaczają skróty SPF, PPD, IPD na opakowaniach produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne?

Większość z nas dobrze kojarzy wspomniany skrót SPF, ale o czym on nam tak właściwie mówi? SPF (ang. Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej i służy do określenia stopnia ochrony tylko przed promieniowaniem UVB, ale nie odnosi się do UVA. Oznacza on stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej danym preparatem do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze niechronionej.

Już wyjaśniam 🙂

Bo zrozumienie zasady SPF jest bardzo ważne. Fakt, że preparat ochronny ma SPF 30 nie oznacza, że skórę z naniesionym preparatem można poddawać działaniu promieniowania słonecznego w czasie 30-krotnie dłuższym niż skórę niechronioną, ale jedynie, że dawka promieniowania wywołująca rumień po zastosowaniu tego preparatu może być 30-krotnie wyższa niż dawka promieniowania potrzebna do wywołania rumienia na skórze niechronionej. Pamiętajcie, że żaden preparat nie ochroni skóry w 100%!

Co do ochrony przed promieniowaniem UVA nie jest ona tak ujednolicona jak ma to miejsce w przypadku promieniowania UVB. Najczęściej posługuje się tutaj dwoma wskaźnikami mianowicie PPD (ang. Peristent Pigment Darkening) i IPD (ang. Pigment Darkening).

Uwaga! Koniecznie stosujcie kremy zawierające filtry UVB i UVA. Zaleca się, aby wartość SPF produktu do ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci wyniosła co najmniej 30, ale szczególnie u niemowląt, dzieci z jasnym fototypem lub skórą atopową rekomenduje się stosowanie preparatów z SPF 50+ [5].

Nanocząsteczki w filtrach przeciwsłonecznych i kontrowersje wokół nich

Filtry mineralne nie są tak do końca lubiane, a to przez to, że ciężej się je rozsmarowuje i brudzą skórę. I później chodzi człowiek taki cały na biało. Dzieje się tak przez specyfikę użytych do ich produkcji cząsteczek dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Aby zaradzić problemowi bielenia skóry i poprawić komfort używania takich kosmetyków producenci filtrów mineralnych postanowili zmniejszyć rozmiary swoich cząsteczek do wielkości nano i uzyskać produkty nie dające już takiego efektu.

Na temat bezpieczeństwa stosowania filtrów z nanocząsteczkami urosło wiele wątpliwości. Dotychczasowe doniesienia naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi na temat ich bezpieczeństwa. Jednak jak na razie nie wykazano, żeby w stężeniach, w których występują one w kremach do opalania stanowiły zagrożenie dla człowieka i wskazuje się na ich ogromne znaczenie w ochronie przed nowotworami skóry wywołanymi promieniowaniem UV [6-8].

Pan Tabletka ostrzega ❗Nie istnieją żadne preparaty, które zapewniają 100% (!) ochrony przed promieniowaniem UV.

Prawidłowa aplikacja kremów w których znajdują się filtry przeciwsłoneczne

  • Przede wszystkim taki krem nakładamy równomiernie (pewnie niejeden Czytelnik Pana Tabletki wie jak się to kończy, kiedy go porządnie nie rozsmarujemy).
  • Pierwszy raz aplikujemy preparat na 15–30 minut przed wyjściem z domu.
  • Nakładanie kremu powtarzamy regularnie, nie rzadziej niż co 2 godziny i zawsze po kąpieli, spoceniu i wytarciu się ręcznikiem.

Produkty zawierające filtry przeciwsłoneczne – analiza i opinia Pana Tabletki

W tej części zapraszam na przegląd kremów do opalania dla najmłodszych z apteki i nie tylko. Starałem się umieścić tutaj po prostu dobre filtry, żebyście mieli z czego wybierać przed wakacjami 🙂 ale w kilku przypadkach zwracam uwagę na zachowanie pewnych środków ostrożności – nie każdy filtr reklamowany przez producenta jako ten dla dzieci będzie nadawał się dla najmłodszych. Zamieściłem tutaj zarówno produkty z apteki jak i te z drogerii. W ich składzie wyróżniłem:

  • Zielonym – filtry mineralne, zalecane w kremach dla niemowląt i dzieci.
  • Niebieskim – filtry chemiczne, po które powinniśmy sięgać trochę później, najlepiej dopiero od 2. roku życia dziecka.
  • Różowym – składniki, których w filtrach dla dzieci nie powinno być.

Znajdziecie tu też info o filtrach wodoodpornych, ale pamiętajcie, że nawet takie muszą być aplikowane po każdym wyjściu z wody, żeby dobrze spełniały swoją rolę. 🙂

Pan Tabletka ostrzega:

Ważne. Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym nie zapewniają bezkarnego opalania – tylko zmniejszają ryzyko (!) powstania oparzeń słonecznych i nowotworów. Ale tylko zmniejszają (!) ryzyko!


***

Analiza kremów z filtrami przeciwsłonecznymi

Kolejność losowa.

Dermedic Baby Sunbrella krem

Krem ochronny do twarzy dla dzieci od 1. miesiąca życia, 50 ml, SPF 50.

Aktualną cenę (39-63 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Dermedic Baby Sunbrella krem

Skład:

Aqua, Zinc Oxide [Nano], Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Isostearate, Polyhydroxy Stearic Acid, Titanium Dioxide [Nano], Aluminia, Stearic Acid, Cyclomethicone, Glycerin, Sorbitan Oleate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Betaine, Isopropyl Palmitate, Olea Europaea Fruit Oil, C12-15 Alkyl Benzoate, Cera Microcristallina, Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Sodium Chloride, Hydrogenated Castor Oil, Linum Usitatissimum Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Bisabolol, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol.

Sposób użycia:

  • Nanieść równomiernie na skórę twarzy dziecka co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońce. Aplikację należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, także po kontakcie z wodą.

Dermedic Baby Sunbrella krem ochronny – opinia Pana Tabletki:


Filtr mineralny.


Od 1. miesiąca życia 👶


Zapewnia ochronę przeciwko promieniom UVA i UVB. Według producenta krem przeznaczony jest specjalnie do twarzy dziecka.


Krem zawiera również składniki nawilżające, natłuszczające, odżywcze i kojące takie jak bisabolol, betaina, oliwa z oliwek, olej lniany – więc nie tylko chronimy, ale również dbamy o dobrą kondycję skóry.


Ze względu na obecność filtrów mineralnych będzie bielił Jeden składnik wyróżniłem na niebiesko – jest to olej mineralny, odgrywający rolę emolientu, który tworzy na skórze warstwę ochronną zapobiegającą utracie wilgoci. Dzięki temu skóra wydaje się gładka w dotyku, nawilżona i miękka. Jest to substancja bezpieczna, ale jest pochodną ropy naftowej i może działać komodogennie (taka informacja ma znaczenie przede wszystkim dla osób ze skórą problematyczną, łojotokową, trądzikową) – dlatego taka mała czerwona kropa, bo zdaję sobie sprawę, że wiele osób szuka kosmetyków zupełnie wolnych od takich składników. Na pewno można znaleźć producentów, którzy oszczędzili sobie dodatków olejów mineralnych, ale generalnie ten skład jest ok.


Jest wodoodporny.


Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (39-63 PLN) i dostępność Dermedic Baby Sunbrella krem ochronny sprawdzisz tutaj.


***

Dermedic Baby Sunbrella mleczko

Mleczko ochronne dla dzieci i niemowląt od 1. miesiąca życia, 100 ml, SPF 50.

Aktualną cenę (48-89 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Dermedic Baby Sunbrella mleczko ochronne

Skład:

Aqua, Zinc Oxide [Nano], Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Isostearate, Polyhydroxystearic Acid, Titanium Dioxide [Nano], Aluminia, Stearic Acid, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Glycerin, Sorbitan Oleate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Betaine, Isopropyl Palmitate, Olea Europaea Husk Oil, Olea Europaea Fruit Oil, Tocopherol, C12-15 Alkyl Benzoate, Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Sodium Chloride, Hydroxypropyl Cyclodextrin, 7-Dehydrocholesterol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Panthenol, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, Allantoin, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol.

Sposób użycia:

  • Nanieść równomiernie na skórę twarzy i ciała dziecka co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońce. Aplikację należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, także po kontakcie z wodą.

Dermedic Baby Sunbrella mleczko ochronne – opinia Pana Tabletki:

Kolejny produkt z serii Sunbrella, tym razem w postaci mleczka, więc konsystencja będzie trochę lżejsza, ale będzie bielił.

Od 1. miesiąca życia 👶W składzie również filtry mineralne – ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB.


Produkt wielofunkcyjny – do twarzy i całego ciała – takie rozwiązania ułatwiają sprawę, gdy trzeba spakować torbę na plażę.


➕ składniki pielęgnujące 🙂


Jeśli już się czepiać to trzeba zaznaczyć również obecność oleju mineralnego – ale tak jak wspominałem wyżej, jest to składnik uważany za bezpieczny, chociaż może działać komodogennie.


Produkt jest wodoodporny.


Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (48-89 PLN) i dostępność Dermedic Baby Sunbrella mleczko ochronne sprawdzisz tutaj.


***

Emolium Suncare mleczko

Mineralny krem ochronny dla dorosłych, dzieci i niemowląt od 1. dnia życia, 50 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (32-74 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Emolium Suncare krem ochronny - analiza i opinia

Skład:

Aqua, Titanium Dioxide, C12-15 Alkyl Benzoate, Caprylic/Capric Triglyceride, Zinc Oxide (nano), Dicaprylyl Carbonate, Tripelargonin, Polyhydroxystearic Acid, PEG-30 Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Alumina, Stearic Acid, Magnesium Stearate, Laminaria Ochroleuca Extract, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Hydroxyacetophenone, Isostearic Acid, Tocopherol.

Sposób użycia:

  • Nałóż krem równomiernie na skórę twarzy co najmniej 15 min. przed ekspozycją na słońce. Powtórz aplikację w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu, starcia preparatu z powierzchni skóry lub po kąpieli.

Emolium Suncare – opinia Pana Tabletki:

I znów filtr mineralny, zapewnia ochronę przeciwko promieniowaniu UVA i UVB, ale będzie bielił.

Od 1. dnia życia 👶

Ale pamiętajcie, że najmłodsze dzieci najlepiej nie wystawiać na słońce 🏖

Produkt wodoodporny.


Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (32-74 PLN) i dostępność Emolium Suncare krem ochronny sprawdzisz tutaj.


***

Emolium Suncare spray

Mineralny spray ochronny dla dorosłych, dzieci i niemowląt od 1. dnia życia, 100 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (37-60 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Emolium Suncare spray - analiza i opinia

Skład:

Caprylic/Capric Triglyceride, Decyl Oleate, Cocoglycerides, Zinc Oxide (nano), Propylheptyl Caprylate, Titanium Dioxide, C12-15 Alkyl Benzoate, Polyhydroxystearic Acid, Silica Dimethyl Silylate, Tocopheryl Acetate, Alumina, Stearic Acid, Isostearic Acid, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Glycine Soja (Soybean) Oil, Tocopherol.

Sposób użycia:

  • Nałóż równomiernie na skórę ciała co najmniej 15 min. przed ekspozycją na słońce. Możesz nałożyć spray na twarz, uprzednio aplikując go na dłonie. Omijaj okolicę oczu przy rozsmarowywaniu produktu. Powtórz aplikację w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu, starcia preparatu z powierzchni skóry lub po kąpieli.

Emolium Suncare, krem ochronny w sprayu – opinia Pana Tabletki:

Wersja kremu w butelce z atomizerem – dla osób, które wolą taką formę aplikacji.
Będzie bielił – jak to filtr mineralny.

Od 1. dnia życia 👶


Wodoodporny.


***


Aktualną cenę (37-60 PLN) i dostępność Emolium Suncare spray ochronny sprawdzisz tutaj.


Avène Eau Thermale

Spray dla dzieci od 2. roku życia, 200 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (80-131 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład:

Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), C12-15 Alkyl Benzoate, Coco-Caprylate/Caprate, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol [nano], Diisopropyl Adipate, Water (Aqua), Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl TriazineDiethylhexyl Butamido Triazone, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Decyl Glucoside, Benzoic Acid, Butylene Glycol, Caprylic/Capric Triglyceride, Caprylyl Glycol, Disodium EDTA, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil (Helianthus Annuus Seed Oil), Hydroxycapric Acid, Lauryl Glucoside, Oxothiazolidine, Propylene Glycol, Sodium Benzoate, Sodium Citrate, Sodium Lauryl Glucose Carboxylate, Sorbic Acid, Tocopherol, Tocopheryl Glucoside, Xanthan Gum

Sposób użycia:

  • Przed ekspozycją na słońce nanieś obficie na twarz i/lub na ciało (np. 3 do 4 rozpyleń na przedramię). Często ponawiaj aplikację, aby utrzymać właściwy poziom ochrony, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wytarciu ręcznikiem.

Avène Eau Thermale spray dla dzieci – opinia Pana Tabletki:

Filtry chemiczne zapewniające kompleksową ochronę przed UVA i UVB.Przechodzimy do filtrów chemicznych – z tego powodu taką ochronę polecałbym starszym dzieciom – młodzieży. Zastosowany kompleks filtrów zapewni ochronę zarówno przed UVA, jak i UVB.

Olej z nasion słonecznika – dodatkowo zmiękcza i nawilża skórę.

Czyli generalnie mocniejszy filtr, dodatkowo nawilżający skórę – ale dla starszaków.

Produkt jest wodoodporny


Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (80-131 PLN) i dostępność Avène Eau Thermale spray dla dzieci sprawdzisz tutaj.


***

La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics

Mleczko nawilżające do ciała dla dzieci, 250 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (84-101 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

La Roche Posay Anthelios DP

Skład:

Aqua/​Water/​Eau, Isopropyl Palmitate, Alcohol Denat, Dicaprylyl Ether, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diisopropyl Adipate, Diisopropyl Sebacate, Ethylhexyl Triazone, Butyl Methoxydibenzoylmethne, Glycerin, Propanediol, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Triethanolamine, Tocopherol, Oxidized Starch Acetate, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Oryza Sativa Cera, Rice Bran Wax, C12-22 Alkyl Acrylate/​Hydroxyethylacrylate Copolymer, Acrylates Copolymer, Acrylates/​C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Caprylyl Glycol, Drometrizole Trisiloxane, Hydroxyacetophenone, Hydroxyethylcellulose, Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Xanthan Gum

Sposób użycia:

  • Nanieść produkt tuż przed wyjściem na słońce. Stosować obficie i często ponawiać aplikację, aby utrzymać odpowiedni poziom ochrony, przede wszystkim po pływaniu, spoceniu się czy użyciu ręcznika.

La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics – opinia Pana Tabletki:

Filtry chemiczne chroniąca przed UVA i UVB – czyli mocna ochrona, ale najlepiej stosować od 2. roku życia.

Dość wysoko w składzie alkohol – może wysuszać i podrażniać wrażliwą skórę.


Nowa formuła nie zawiera fenoksyetanolu, który wcześniej był tu na czerwono – na plus.


Mo i plus za ekologiczne opakowanie.


Wodoodporny.


***


Aktualną cenę (84-101 PLN) i dostępność La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics sprawdzisz tutaj.


***

Pharmaceris S Dermopediatric krem

Krem ochronny do twarzy dla dzieci od 1. dnia życia, 50 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (39-59 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Pharmaceris S Dermopediatric

Skład:

Aqua (Water), Dicaprylyl Carbonate, Titanium Dioxide (nano), Isopropyl Isostearate, Zinc OxideCyclopentasiloxane, Isohexadecane, PEG-30 Dipolyhydroxystearate, Pentylene Glycol, Glycerin, Hydrogenated Castor Oil, Lonicera Caprifolium (Honeysuckle) Flower Extract, Lonicera Japonica (Honeysuckle) Flower Extract, Tocopherol, Simethicone, Alumina, Sodium Chloride, Triethoxycaprylylsilane, Parfum (Fragrance)

Sposób użycia:

  • Niewielką ilość kremu delikatnie rozsmarować na twarzy. Rekomendowany do codziennego użytku. Aplikacja szczególnie polecana przed ekspozycją skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
  • Dla utrzymania ochrony ponawiać aplikację co 2 godziny, po każdym wytarciu ciała ręcznikiem, pływaniu lub spoceniu się.

Pharmaceris S Dermopediatric krem – opinia Pana Tabletki:

Tutaj znów mamy do czynienia z duetem filtrów mineralnych – ochrona przed UVA i UVB.

Fajny krótki skład – ale zaznaczyłem obecność składnika ropopochodnego – żeby była jasność, że tam jest.


Od 1. dnia życia 👶

Chociaż maluszków nie powinno się narażać na działanie silnych promieni słonecznych!

Krem przeznaczony głównie do skóry twarzy, ale w rodzinie Pharmaceris S znajdziecie też takie 2w1 do całego ciała i twarzy, zarówno w formie kremu jak i sprayu. Ja osobiście wolę takie rozwiązania.


Seria jest wodoodporna.


Może bielić.


Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (39-59 PLN) i dostępność Pharmaceris S Dermopediatric krem ochronny sprawdzisz tutaj.


***

***

Pharmaceris S Dermopediatric spray

Mineralny spray ochronny dla dzieci od 1. dnia życia, 100 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (44-71 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Pharmaceris s filtry przeciwesłoneczne

Skład:

Caprylic/Capric Triglyceride, Dibutyl Adipate, Zinc Oxide, Decyl Oleate, Titanium Dioxide, Silica Dimethyl Silylate, Phenoxyethyl Caprylate, Polyhydroxystearic Acid, Dicaprylyl Carbonate, Alumina, Stearic Acid, Tocopheryl Acetate, Tocopherol

Sposób użycia:

  • Przed użyciem wstrząsnąć. Nanieść na skórę ciała odpowiednią warstwę bezpośrednio przed ekspozycją na słońce. 
  • W przypadku skóry twarzy – wydozować emulsję na dłonie, a następnie delikatnie rozprowadzić na skórze twarzy.
  • Ponawiać aplikację co 2 godziny oraz każdorazowo po starciu preparatu, kąpieli lub pływaniu.

Pharmaceris S Dermopediatric spray – opinia Pana Tabletki:

Kolejny produkt zawierający filtry mineralne – czyli bezpieczny dla najmłodszych.

Jak to mineralny – będzie bielił… ale lekka formuła i forma sprayu ułatwia rozsmarowywanie 👌

Przeznaczony zarówno do twarzy, jak i całego ciała – dla mnie bardzo wygodne rozwiązanie.

Do tego fajny, krótki skład.

Wodoodporny.

Generalnie to dobry produkt produkt.

Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (44-71 PLN) i dostępność Pharmaceris S Dermopediatric krem ochronny sprawdzisz tutaj.


***

Mustela Sun mleczko do twarzy i ciała

Mleczko przeciwsłoneczne do twarzy i ciała od 1. dnia życia, 40 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (25-56 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

filtry przeciwsłoneczne - mustela sun

Skład:

Aqua (water), Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Carbonate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Bis ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylhexyl Butamido Triazone, Glycerin, Cetyl Alcohol, Ethylhexyl Triazone, C20-22 Alkyl Phosphate, C20-22 Alcohols, Arginine, 1,2-Hexanediol, Glyceryl Caprylate, Persea Gratissima Avocado Oil, Tocopherol, Caprylyl Glycol, Xanthan Gum, Helianthus Annuus sunflower Seed Oil, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Persea Gratissima Avocado Fruit Extract.

Sposób użycia:

  • Nałóż grubą i równomierną warstwę na skórę twarzy oraz ciała dziecka przed ekspozycją na działanie promieni słonecznych i powtarzaj tę czynność co najmniej raz na dwie godziny, a także każdorazowo po kąpieli. Uwaga, aplikacja zbyt małej ilości produktu zmniejsza poziom ochrony.

Mustela Sun mleczko do twarzy i ciała – opinia Pana Tabletki:

 Z racji obecności filtrów chemicznych będzie odpowiedni raczej dla starszych dzieci.

Wodoodporny.


Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (25-56 PLN) i dostępność Mustela Sun mleczko do twarzy i ciała sprawdzisz tutaj.


***

Mustela sztyft przeciwsłoneczny SPF 50

sztyft przeciwsłoneczny, 9 ml, SPF 50.

Aktualną cenę (40-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

mustela sztyft spf 50

Skład:

Coco-Caprylate/Caprate, Dicaprylyl Carbonate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Dibutyl Lauroyl Glutamide, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Diethylhexyl Butamido Triazone, Ethylhexyl Triazone, Dibutyl Ethylhexanoyl Glutamide, Gamma-Octalactone, TocopherolPersea Gratissima (Avocado) Oil, Diethylhexyl Syringylidenemalonate, Caprylic/Capric Triglyceride.

Sposób użycia:

  • Nałóż kilka warstw równomiernie na wybrane obszary skóry: kości policzkowe, znamiona, uszy, usta. Nakładaj ponownie na suchą skórę co 2 godziny i po każdym pływaniu lub po spoceniu się.

Mustela sztyft przeciwsłoneczny – opinia Pana Tabletki:

Pytania o sztyfty przeciwsłoneczne Musteli pojawiały się tak często w grupie na FB „Pan Tabletka dla rodziców”, że postanowiłem zrobić na ich temat osobny wpis.

Analizę i moją opinię na temat sztyftów przeciwsłonecznych Musteli znajdziesz tutaj: Sztyft przeciwsłoneczny Mustela SPF 30 i SPF 50- analiza i opinia Pana Tabletki.


***


Aktualną cenę (40-50 PLN) i dostępność Mustela sztyft przeciwsłoneczny SPF 50 sprawdzisz tutaj.


***

MomMe Ochronny parasol od słonka

Krem ochronny dla dzieci i niemowląt od 1. dnia życia, 50 ml, SPF 50.

Aktualną cenę (30-70 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

MomMe Ochronny parasol od słonka - analiza i opinia

Skład:

Aqua, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Glycerin, Betaine, Citrullus lanatus Seed Oil, Sodium Chloride, Isostearic Acid, Polyhydroxystearic Acid, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Lecithin, Stearic Acid, Benzyl Alcohol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Bisabolol, Dehydroacetic Acid, Tocopherol.

Sposób użycia:

  • Lotion rozprowadzić równomiernie na skórze około 15-20 minut przed ekspozycją na słońce. Po kąpieli, wytarciu kremu przez ręcznik/odzież lub po upływie 2 godzin od aplikacji czynność należy powtórzyć.

MomMe Ochronny parasol od słonka – opinia Pana Tabletki:

Filtry mineralne, więc możemy stosować już od pierwszych kontaktów ze słońcem.

Producent również zapewnia, że może być używany już od pierwszego dnia życia👶

Dodatkowo produkt posiada sporo fajnych składników nawilżających, natłuszczających i kojących jak betaina, olejki ze słodkich migdałów i z rumianku, dzięki czemu będzie dodatkowo pielęgnował skórę malucha.


Produkt nie jest wodoodporny.


Może bielić!

Dostępny w aptekach i drogeriach.


***


Aktualną cenę (30-70 PLN) i dostępność MomMe Ochronny parasol od słonka sprawdzisz tutaj.


***

Derma Eco Baby balsam przeciwsłoneczny

Balsam ochronny do twarzy i ciała do stosowania od 1. dnia życia, 75 ml, SPF 30.

Aktualną cenę (39-55 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Derma,balsam do opalania dla dzieci

Skład:

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin**, Aloe Barbadensis Leaf Extract*, Titanium Dioxide, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Magnesium Sulfate, Tocopherol, Polyhydroxystearic Acid, Stearic Acid, Alumina, Glycine Soja Oil

*Składniki pochodzące z upraw ekologicznych.
**Powstałe przy użyciu organicznych składników.

Sposób użycia:

  • Nanieść dostateczną ilość balsamu (wielkości pięści dziecka) na skórę twarzy i ciała 15 minut przed ekspozycją na słońce. Dla utrzymania ochrony ponawiać aplikację co 2 godziny lub po po wytarciu ręcznikiem, wyjściu z wody, spoceniu się.

Derma Eco Baby balsam przeciwsłoneczny – opinia Pana Tabletki:

Produkt z półki eko – na pewno znajdzie rzeszę fanów.
Fajny krótki skład.

Balsam może nie o najwyższym stopniu ochrony (dla dzieci polecam SPF 50) przeciwsłonecznej, ale ma za to krótki, konkretny skład.


Poza filtrem mineralnym (czyli bezpieczny już dla najmłodszych maluchów) w składzie znajdziemy składniki pielęgnujące i kojące skórę – fajnie.


Do kupienia w aptekach i drogeriach (celowałbym w te eko).


Może bielić.


***


Aktualną cenę (39-55 PLN) i dostępność Derma Eco Baby balsam przeciwsłoneczny sprawdzisz tutaj.


***

Ziaja Ziajka emulsja do opalania dla dzieci

Emulsja ochronna do twarzy i ciała dla dzieci od urodzenia, 125 ml, SPF 30.
Aktualną cenę (17-36 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Ziaja, ziajka emulsja dla dzieci

Skład:

Aqua (Water), Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Titanium Dioxide (nano), Aluminum Hydroxide, Stearic Acid, Cera Microcristallina (Microcrystalline Wax), C12-15 Alkyl Benzoate, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Zinc Oxide, Glycerin, Dimethicone, Magnesium Sulfate, Hydrogenated Rapeseed Oil, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Benzoate, Parfum (Fragrance), Citric Acid.

Sposób użycia:

  • Nanieść obfitą ilość emulsji na odsłoniętą powierzchnię ciała 15 minut przed wyjściem na słońce. Używać kilkakrotnie w czasie przebywania na słońcu, zwłaszcza po intensywnej kąpieli, wytarciu ręcznikiem oraz spoceniu się. 

Ziaja Ziajka emulsja do opalania dla dzieci SPF 30 – opinia Pana Tabletki:

Filtry mineralne – ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB i to nawet dla najmłodszych.

Do twarzy i ciała od pierwszych dni życia. Choć dla najmłodszych polecam SPF 50


Wodoodporna.


Do kupienia w aptekach.


Może bielić.


Paraffinum Liquidum i Cera Microcristallina – oleje mineralne, daję znać, gdyby ktoś je omijał w składzie.


***


Aktualną cenę (17-36 PLN) i dostępność Ziaja Ziajka emulsja do opalania dla dzieci SPF 30 sprawdzisz tutaj.


***

Ziaja Ziajka emulsja do opalania dla dzieci

Emulsja ochronna dla dzieci od 6. miesiąca życia, 125 ml, SPF 50+.
Aktualną cenę (28-43 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

ziajka spf 50+

Skład:

Aqua (Water), Cetearyl Ethylhexanoate, Butylene Glycol Dicaprylate/Dicaprate, Ethylhexyl Salicylate, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Diisostearoyl Polyglyceryl-3 Dimer Dilinoleate, Zinc Oxide, Ethylhexyl Triazone, Glycerin, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Dimethicone, Hydrogenated Rapeseed Oil, Magnesium Sulfate, Panthenol, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Castor Oil, Cera Microcristallina (Microcrystalline Wax), Xanthan Gum, Sodium Benzoate, Parfum (Fragrance), Citric Acid.

Sposób użycia:

  • Nanieść obfitą ilość emulsji na odsłoniętą powierzchnię ciała 15 minut przed wyjściem na słońce. Używać kilkakrotnie w czasie przebywania na słońcu, zwłaszcza po intensywnej kąpieli, wytarciu ręcznikiem oraz spoceniu się.

Ziaja Ziajka emulsja do opalania dla dzieci SPF 50+ – opinia Pana Tabletki:

Konkretna mieszanka filtrów chemicznych i mineralnych.

W tym przypadku nie stosowałbym się do informacji podanej przez producenta – przygodę z filtrami chemicznymi najlepiej zacząć po 2. roku życia a nie po 6. miesiącu.


Czyli generalnie mocniejsza niż poprzednik, ale dla starszych dzieci.


Emulsja wodoodporna.


Do kupienia w aptekach.


Może bielić.


Cera Microcristallina – olej mineralny – daję znać, bo wiem, że niektórzy z Was unikają.***


Aktualną cenę (28-43 PLN) i dostępność Ziaja Ziajka emulsja do opalania dla dzieci SPF 50+ sprawdzisz tutaj.


***

Linomag Sun krem przeciwsłoneczny dla dzieci i niemowląt

Krem ochronny dla dzieci i niemowląt od 1. dnia życia, 50 ml, SPF 30.
Aktualną cenę (12-20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Linomag Sun, dla dzieci i niemowląt

Skład:

Aqua, Titanium Dioxide (nano), Alumina, Stearic Acid, Paraffinum Liquidum, Linum Usitatissimum Seed Oil, Polyglyceryl-4 Isostearate, Cetyl PEG/PPG-10/1, Dimethicon, Hexyl Laurate, Isopropyl Myristate, Glycerin, Sorbitol, Ceresin, Ozokerite, Decyl Oleate, Sorbitan Sasquioleate, Magnesium Sulfate, Tocopheryl Acetate, Parfum, Potassium Sorbate, Lactic Acid.

Sposób użycia:

  • Delikatnie rozprowadzić krem na powierzchni skóry.

Linomag Sun krem przeciwsłoneczny dla dzieci i niemowląt – opinia Pana Tabletki:

Filtr mineralny – więc spoko dla maluchów.

Paraffinum Liquidum – olej mineralny – zaznaczam dla osób, które mają na nią wyczulone oko (ale będzie się lepiej rozsmarowywać).


Dobrze nawilża skórę. Wodoodporny. Do twarzy i ciała.


Może bielić.


Plus za prosty skład, minus za parafinum liquidum, dobry stosunek ceny do jakości.


***


Aktualną cenę (12-20 PLN) i dostępność Linomag Sun krem przeciwsłoneczny dla dzieci i niemowląt sprawdzisz tutaj.


***

DAX Sun Rodzinna emulsja do opalania

Emulsja ochronna dla dorosłych i dzieci powyżej 6. miesiąca życia, 200 ml, SPF 50.
Aktualną cenę (26-47 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

DAX Sun, rodzinna emulsja

Skład:

Aqua, Isodecyl Neopentanoate, Diisopropyl Sebacate, Lauryl Lactate, Octocrylene, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Triazone, Glycerin, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Polymethyl Methacrylate, Panthenol, Ceteareth-20, Polyester-5, Gossypium Hirsutum Extract, Dimethicone, Ethylhexylglycerin, Carbomer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Sodium Hydroxide, Disodium EDTA, Hydroxyacetophenone, Phenoxyethanol, Sorbitan Stearate, BHA, Parfum.

Sposób użycia:

  • Nanieś obficie na skórę ok. 20 minut przed wyjściem na słonce. Aby utrzymać najlepsza ochronę powtarzaj czynność regularnie (min. co 2 godziny) oraz po wyjściu z wody lub wytarciu ciała ręcznikiem. 

DAX Sun Rodzinna emulsja do opalania – opinia Pana Tabletki:

Ochrona przed UVA i UVB.

Ze względu na octocrylene lepiej nie stosować u najmłodszych – natomiast dzięki obecności tego składnika kosmetyk lepiej chroni przed UVB.Coś za coś.

Producent zaleca od 6 miesiąca życia, ale najlepiej stosować go po 2. roku życia


Jeśli masz już starsze dzieci to fajna opcja – ten jeden produkt możesz kupić dla całej rodziny.



***


Aktualną cenę (26-47 PLN) i dostępność DAX Sun Rodzinna emulsja do opalania sprawdzisz tutaj.


***

Iwostin Solecrin Spray ochronny

Spray ochronny dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia, 175 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (43-94PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Iwostin spray ochronny

Skład:

Aqua, C12-15 Alkyl Benzoate, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol (nano), Ethylhexyl Salicylate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Ethylhexyl Triazone, Glycerin, Propanediol, Diglycerin, Canola Oil, Myristyl Myristate, Potassium Cetyl Phosphate, VP/Eicosene Copolymer, 1,2-Hexanediol, Decyl Glucoside, Tocopheryl Acetate, Polyglycerin-3, Polyglycerin-4, Xanthan Gum, Carbomer, Citric Acid, Propylene Glycol, Potassium Sorbate

Sposób użycia:

  • Spray do opalania należy nałożyć obficie na całą powierzchnię skóry na co najmniej 15 min przed ekspozycją na słońce.
  • Aplikację sprayu Iwostin do opalania najlepiej powtarzać co 2 godziny lub każdorazowo w przypadku spocenia się, pływania lub wytarcia ręcznikiem. Dzięki temu ochrona przed słońcem będzie utrzymana. Produktu nie powinno się rozpylać bezpośrednio na twarz.

Iwostin Solecrin Spray ochronny – opinia Pana Tabletki

Kompleks filtrów chemicznych chroni przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

Przeznaczony dla dzieci i dorosłych – mimo, ze producent zaleca już od 6. miesiąca życia, ja polecam stosować u tych starszych dzieci, powyżej 2. roku życia.


Produkt jest wodoodporny.


Dostępny w aptekach.


***


Aktualną cenę (43-94 PLN) i dostępność Iwostin Solecrin Spray ochronny sprawdzisz tutaj.


***

Hipp Babysanft Balsam Ochronny

Balsam ochronny od 1 dnia życia, 200 ml, SPF 50+.

Aktualną cenę (38-62 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Hipp balsam ochronny

Skład:

Aqua, Dibutyl Adipate, Glycerin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, C12-15 Alkyl Benzoate, Ethylhexyl Salicylate, Ethylhexyl Triazone, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Propylheptyl Caprylate, Potassium Cetyl Phosphate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Oryza Sativa Bran Cera, Hydrogenated Palm Glycerides, Tocopheryl Acetate, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Hydroxyacetophenone, Potassium Hydroxide, Microcrystalline Cellulose, Caprylyl Glycol, Decylene Glycol, Succinoglycan, Tetrasodium Iminodisuccinate, Galactoarabinan, Cellulose Gum, Xanthan Gum, Caprylhydroxamic Acid, Tocopherol.

Sposób użycia:

  • Balsam należy nakładać obficie przed ekspozycją na słońce, powtarzać aplikację, szczególnie po kąpieli. Pozostawić balsam do całkowitego wchłonięcia. 

Hipp Babysanft Balsam Ochronny – opinia Pana Tabletki

Filtry chemiczne chroniące przed UVA i UVB.

Na niebiesko zaznaczyłem komodogenny emolient, który może sprzyjać powstawaniu zaskórników.


Według producenta – przeznaczony dla dzieci od 1. dnia życia, jednak ja filtry chemiczne polecam starszym dzieciom, najlepiej powyżej 2. roku życia.


Jest wodoodporny.


***


Aktualną cenę (38-62 PLN) i dostępność Hipp Babysanft Balsam Ochronny sprawdzisz tutaj.


***

Garnier Ambre Solaire Spray Ochronny

Spray ochronny dla dzieci, 150 ml, SPF 50.

Aktualną cenę (31-58 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Garnier Amber Solaire Kids

Skład:

Aqua / Water, Alcohol Denat., Ethylhexyl Salicylate, Ethylhexyl Triazone, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Bis-ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Isopropyl Palmitate, Diisopropyl Adipate, Glycerin, Propanediol, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, C12-22 Alkyl Acrylate/hydroxyethylacrylate Copolymer, Dicaprylyl Ether, Triethanolamine, Tocopherol, Hydroxyacetophenone, Sodium Polyacrylate, Sodium Benzoate, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate, Drometrizole Trisiloxane, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Caprylyl Glycol, Parfum / Fragrance, Acrylates/c10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Citric Acid, Potassium Sorbate.

Nie zawiera składników zwierzęcych ani ich pochodnych.

Sposób użycia:

  • Rozpyl na skórę i pozostaw do wchłonięcia.
  • Powtarzaj aplikację regularnie zawsze wtedy, kiedy tego potrzebujesz (w trakcie dłuższej ekspozycji na słońce co 2 godziny lub każdorazowo po wyjściu z wody). Nie nakładaj bezpośrednio na twarz.

Garnier Ambre Solaire Spray Ochronny – opinia Pana Tabletki

Mieszanka filtrów chemicznych, zapewniających kompleksową ochronę przed UVA i UVB. Wysoko w składzie alkohol, który może wysuszać delikatną skórę.

Takie filtry polecam stosować od 2. roku życia.


Jest wodoodporny.


***


Aktualną cenę (31-58 PLN) i dostępność Garnier Ambre Solaire Spray Ochronny sprawdzisz tutaj.


***

Sunozon Kids mleczko do opalania

Mleczko do opalania dla dzieci, 200 ml, SPF 30.

Cena ok. 25 zł/200 ml.

Skład:

Aqua, C12-15 Alkyl Benzoate, Dicaprylyl Ether, Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Potassium Cetyl Phosphate, Ethylhexyl Triazone, Cetearyl Alcohol Glyceryl Stearate, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylhexyl Butamido Triazone, Ethylhexyl Salicylate, Butyrospermum Parkii Butter, Phenylbenzimidazole Sulfonie Acid, 1,2-Hexanediol Potassium Hydroxide, Tocopheryl Acetate, Xanthan Gum, Caprylyl Glycol Decylene Glycol Ethylhexylglycerin, Piroctone Olamine, Titanium Dioxide, Silver Chloride, Tocopherol Diethylhexyl Sodium Sulfosuccinate, Propylene Glycol.

Sposób użycia:

  • Nanieść przed wyjściem na słońce. Obficie nałożyć mleczko na skórę.

Sunozon Kids mleczko do opalania dla dzieci – opinia Pana Tabletki:


A analizę całej serii SunOzon znajdziesz tutaj: SunOzon na lato 2024- analiza serii i opinia Pana Tabletki


Tych produktów jest tak dużo, że zdecydowałem się na osobny wpis.

***

BabyDream Extra Sensitive

Spray ochronny dla niemowląt i małych dzieci, 200 ml, SPF 50+.

Cena ok. 40 zł/200 ml.

Skład:

Aqua, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Glycerin, Ethylhexyl Salicylate, Ethylhexyl Triazone, Dicaprylyl Ether, 1,2-Hexanediol, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine Diethylhexyl Butamido Triazone, Sodium Stearoyl Glutamate, Microcrystalline Cellulose, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Cellulose Gum, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Caprylyl Glycol, Decylene Glycol, Tocopheryl Acetate, Ethylhexylglycerin, Sodium Hydroxide, Xanthan Gum, Tocopherol.

Sposób użycia:

  • Przed użyciem wstrząsnąć. Produkt nanieść przed wyjściem na słońce. Obficie nałożyć emulsję. Zmniejszenie tej ilości obniży znacznie poziom ochrony przed promieniowaniem.
  • Nanosić ponownie dla utrzymania ochrony, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem.

BabyDream spray przeciwsłoneczny dla niemowląt i małych dzieci – opinia Pana Tabletki:

Konkretna mieszanka filtrów chemicznych i nie stosowałbym się tutaj do informacji podanej przez producenta – nie jest to odpowiedni produkt dla niemowląt i małych dzieci.

Przygodę z filtrami chemicznymi zaczynajmy po 2. roku życia. Nowa formulacja – na duży plus zauważam brak octocrylenu, który nie jest polecany u dzieci, ze względu na ryzyko wywołania alergii.

Wodoodporny.

Do kupienia w jednej z sieci drogerii.

***

To jaki produkt zawierający filtry przeciwsłoneczne wybrać dla dziecka?

Filtry przeciwsłoneczne niepodważalnie, niezaprzeczalnie i bezdyskusyjnie są BARDZO ważnym elementem ochrony skóry przed szkodliwym działaniem naszego ukochanego słońca 🌞. I korzystajmy z nich nie tylko podczas urlopu – dla każdej rodziny powinien być to kosmetyk top, bez którego ani rusz – dla mamy 👩, taty 👨 i dziecka 🧒! Zdrowie ma się tylko jedno.

Uff, mam nadzieję, że ta analiza będzie pomocna. Po więcej informacji odsyłam do mojej blogowej koleżanki na genialny blog www.srokao.pl

Serdeczności,
Pan Tabletka

Marcin

To teraz jeszcze zerknij na analizy, które też mogą się przydać:

Jeśli chcesz być nie bieżąco i dostawać ode mnie dodatkowe informacje o różnych akcjach promocyjnych, zapisz się na mój newsletter (po wpisaniu adresu – konieczne jeszcze jest potwierdzenie zapisu – sprawdź dokładnie skrzynkę 🙂):

 

***

Późna wiosna i lato to najlepszy czas na zbieranie roślinek na przetwory. A pomysły na to jak je wykorzystać, aby zadbać o swoje zdrowie i urodę znajdziesz w mojej książce “Zdrownik. Naturalne i tradycyjne przepisy na zdrowie i odporność.”

Zdrownik pan tabletka sklep

***

Źródła:

    1. https://onkologia.org.pl/promieniowanie-uv/

    1. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/nowotwory_skory/74462,nowotwory-zlosliwe-skory-raki-skory

    1. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/636/original/45-52.pdf?1481035195

    1. https://www.farmacjapraktyczna.pl/2016/07/tajemnice-filtrow-przeciwslonecznych/

    1. https://www.termedia.pl/Fotoprotekcja-Rekomendacje-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego-Czesc-1-Promieniowanie-ultrafioletowe-i-preparaty-zawierajace-filtry-UV,56,32150,1,0.html

    1. Strobel C., Torrano A. A., Herrmann R., Malissek M., Bräuchle C., Reller A., Treuel L., Hilger I.: Effects of the physicochemical properties of titanium dioxide nanoparticles, commonly used as sun protection agents, on microvascular endothelial cells. Journal of Nanoparticle Research, 2014.

    1. Smijs T. Pavel S.: Titanium dioxide and zinc oxide nanoparticles in sunscreens: focus on their safety and effectiveness. Nanotechnol Sci Appl, 2011, 4, 95-112.

    1. Osmond M. J., Mccall M. J.: Zinc oxide nanoparticles in modern sunscreens: An analysis of potential exposure and hazard. Nanotoxicology, 2010, 4, 15–41.

    1. https://www.emolium.pl/produkty/suncare-mineralny-krem-ochronny-spf-50plus/index.htm

    1. https://www.emolium.pl/produkty/suncare-mineralny-spray-ochronny-spf-50plus/index.htm

    1. https://www.eau-thermale-avene.pl/p/spray-dla-dzieci-spf-50-3282770202090-808759b4

    1. https://pharmaceris.com/produkt/10E1498-01-03/pharmaceris-s-bezpieczny-krem-ochronny-spf-50-do-twarzy-100-filtrow-mineralnych-od-1-dnia-zycia-50-ml-1198

    1. https://pharmaceris.com/produkt/10E14910-01-01/pharmaceris-s-mineralny-spray-ochronny-spf-50-do-twarzy-i-ciala-100-filtrow-mineralnych-od-1-dnia-zycia-dla-dzieci-i-doroslych-100-ml-1195

    1. https://www.mustela.pl/mleczko-przeciwsloneczne-spf-50

    1. https://www.mustela.pl/sztyft-przeciwsloneczny-spf-50

    1. https://alkmie.com/pl/momme/ochronny-parasol-od-slonka-spf-50-50-ml

    1. https://www.4organic.pl/produkt/derma-eco-baby-mineralny-filtr-uv-spf-30-75-ml/

    1. https://ziaja.com/p/5901887006145/emulsja-wodoodporna-do-twarzy-i-ciala-dla-dzieci-spf-30-8

    1. https://ziaja.com/p/5901887012153/emulsja-wodoodporna-dla-dzieci-spf-50-ochrona-bardzo-wysoka-uva-uvb-15

    1. https://ziololek.pl/produkt/linomag-sun-spf-30/

    1. https://www.daxsun.com.pl/pl/product/1682/rodzinna-emulsja-do-opalania-dla-doroslych-i-dzieci-od-6.-miesiaca-zycia-spf-50/

    1. https://hipp.pl/pielegnacja/produkty/ochrona-przeciwsloneczna/balsam-ochronny-na-slonce-spf50

    1. https://www.garnier.pl/ochrona-przed-sloncem/nemo-kids/eco-spray-ochronny-dla-dzieci

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować