ScrollToTop
Hemoroidy świąd odbytu leczenie apteka

Hemoroidy – „wstydliwy” problem w aptece – wiedza + opinie

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

22 maja 2020

Spis treści

Hemoroidy – czy możemy ich uniknąć? Co robić, by nie dopuścić do ich powstania, a jak sobie radzić kiedy już się pojawiły? W tym wpisie postaram się oswoić Cię z tym wstydliwym-ludzkim problemem. Zapraszam po garść informacji o hemoroidach i sposobach ich leczenia. Wpis klasycznie ma dwie części – najpierw wiedza, a poniżej –  w drugiej części znajdziecie analizę najpopularniejszych preparatów na hemoroidy z apteki. Lecimy 🙂

Jeśli miałbym od razu zarzucić złota radą od Pana T. – i lekką prywatą – to hm, w codziennej pracy w aptece zaskakuje mnie zawsze jak bardzo Pacjenci wstydzą się tych problemów z hemoroidami. Hemoroidy – czyli żylaki odbytu – to naprawdę powszechny problem, który dotyczy olbrzymiej części społeczeństwa.

Skąd się biorą hemoroidy?

Każdy człowiek w dystalnym (końcowym) odcinku kanału odbytu fizjologicznie ma tzw. guzki krwawnicze. Są to wypełnione krwią naczynia żylne, które odpowiadają za szczelność jelita oraz pełną kontrolę nad oddawaniem stolca i gazów. Kiedy mamy potrzebę wybrania się „tam, gdzie król chodzi piechotą” prawidłowe guzki otrzymują z mózgu sygnał o konieczności parcia i opróżniają się z krwi.

Problem pojawia się w sytuacji, kiedy przewlekle występuje w nich zastój krwi i związane z tym podwyższone ciśnienie, które rozpycha ściany naczyń.

Wtedy te prawidłowe guzki ulegają rozciągnięciu i powiększeniu, wypełniają się nadmierną ilością krwi i nie są w stanie wypróżnić się z niej do końca. W tym momencie zaczynamy mieć do czynienia już z sytuacją patologiczną, pojawia się stan zapalny – a w efekcie hemoroidy.

Stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej

Chorobę hemoroidalną klasyfikuje się na 4 stopnie:

  1. I stopnia – guzki powiększają się, ale nie wypadają na zewnątrz kanału odbytu – zazwyczaj bezbolesne, nieznaczne krwawienie,
  2. II stopnia – guzki wypadają na zewnątrz podczas wypróżniania się i cofają się samoistnie – dają poczucie umiarkowanego dyskomfortu, swędzenia i pełności w odbycie, występują krwawienia,
  3. III stopnia – guzki wypadają na zewnątrz podczas wypróżniania, po czym muszą zostać ręcznie odprowadzone -związane z bólem, krwawieniem i nadmiernym wydzielaniem śluzu, dochodzi do tego świąd odbytu, podrażnienia i stany zapalne z możliwością brudzenia bielizny,
  4. IV stopnia – guzki utrzymują się trwale poza kanałem odbytu i nie dają się odprowadzić ręcznie – występuje ból, krwawienie, możliwość uwięźnięcia i zakrzepicy oraz zanieczyszczania się.

Hemoroidy wewnętrzne przez to, że unerwiają je nerwy trzewne, są bezbolesne. Inaczej jest w przypadku hemoroidów zewnętrznych, które są unerwione przez nerwy układu somatycznego i te mogą już wywoływać ból. U niektórych pacjentów mogą występować zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne hemoroidy [1, 2, 6].

Jak doprowadzaMY do ich powstania?

Nie da się ukryć, że w większości przypadków to my sami odpowiadamy za powstawanie hemoroidów. Dlaczego? A to ze względu na styl życia jaki prowadzimy. Do czynników szczególnie predysponujących do ich pojawienia się należą:

  • przewlekłe zaparcia i wiążąca się z nimi konieczność większego parcia przy oddawaniu stolca,
  • siedzący tryb życia,
  • uprawianie niektórych sportów, jak np.: biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo [3, 4, 6].

Oczywiście są sytuacje niezależne od nas, które mogą prowadzić do powstania żylaków/hemoroidów – jak choćby ciąża.

Objawy choroby hemoroidalnej

Niestety, taki urok hemoroidów, że jak już się pojawią, to na pewno dadzą o sobie znać. I to w dość nieprzyjemny sposób. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby hemoroidalnej należą:

  • świąd,
  • ból,
  • krew! – świeża, żywoczerwona, na powierzchni stolca, na papierze toaletowym czy w muszli klozetowej,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • obecność śluzu w kale [2].
Złota rada Pana Tabletki

Uwaga! I teraz bardzo ważna sprawa! Krwawienia z odbytu nie można ignorować! Świeża krew w stolcu jest najczęściej objawem hemoroidów, ale nie można jej lekceważyć – jest również podstawowym objawem nowotworu jelita grubego, który jest chorobą uleczalną – pod warunkiem wczesnego wykrycia.

Dlatego nigdy nie stawiajmy diagnozy samodzielnie!

Leczenie hemoroidów

Jeśli podejrzewamy, że pojawiły się u nas hemoroidy sprawdźmy to podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wywiad i wykona badanie przez odbyt (tzw. badanie per rectum). Na ich podstawie wykluczy inne patologie i dobierze odpowiednie leczenie [2]. Albo zaleci konsultację w celu dokonania zabiegu chirurgicznego.

Metody leczenia hemoroidów:

  1. Zapobieganie zaparciom – to podstawowe działanie pozwalające uchronić nas przed pojawieniem się hemoroidów, ale stanowi również bardzo ważny element ich leczenia.
  2. Leczenie miejscowe (maści, żele itd.) – w aptece dostępnych jest wiele leków w postaci czopków, maści czy kremów o działaniu miejscowo znieczulającym, ściągającym, łagodzącym świąd i stan zapalny.
  3. Preparaty w tabletkach – leczenie można wspomagać sięgając po preparaty z diosminą. Diosmina zwiększa napięcie żylne, zmniejsza ich przepuszczalność oraz łagodzi stan zapalny.
  4. Leczenie inwazyjne – w zależności od stadium zaawansowania choroby i rezultatów leczenia miejscowego, lekarz może zalecić wprowadzenie leczenia operacyjnego [1-3].

Jakie substancje znajdują się w preparatach na hemoroidy?

Ta lista niżej ma pomóc dopasować Ci preparat do tego, jakie objawy akurat dokuczają. Co innego stosuje się przy krwawieniach, co innego przy dyskomforcie albo okresach zaostrzeń (ale np. bez krwawień). Część preparatów można też stosować zamiennie w ciągu dnia. Ale żeby to robić mądrze – trzeba wiedzieć, które składniki na co działają.

  • o działaniu miejscowo znieczulającym:
    • lidokaina
    • benzokaina
    • tetrakaina
    • cynchokaina
  • tribenozyd – substancja o działaniu przeciwzapalnym
  • zasadowy galusan bizmutu (III)
  • hydrokortyzon
  • diosmina
  • kwas hialuronowy
  • wyciągi roślinne
    • z kory dębu
    • z kory kasztanowca
    • z rumianku
    • z kłącza pięciornika
    • z ziela krwawnika.

Jak uniknąć zaparć?

Niestety, u osób cierpiących na nawykowe zaparcia, hemoroidy występują po prostu częściej. Dlatego zarówno w profilaktyce jak i leczeniu hemoroidów jedną z podstawowych kwestii jest uwolnienie się od tego problemu. Powstawaniu zaparć można zapobiec dbając o odpowiednią dietę i aktywny tryb życia.

Tą odpowiednią dietą jest w tym przypadku dieta wysokobłonnikowa. Duża ilość substancji balastowych przyjęta z pożywieniem zwiększa objętość stolca i pobudza nasze jelita do pracy. Dzięki takiej stymulacji będziemy mogli wypróżniać się regularnie. Dbając o prawidłową pracę jelit powinniśmy przyjmować dziennie zalecane 35 g błonnika, a w przypadku nękających nas zaparć stopniowo zwiększać tę ilość do 50 g dziennie.

Ale uwaga! Nie wprowadzajmy takiej zmiany w diecie na hurra. Osoby, które do tej pory raczej unikały produktów niskoprzetworzonych, po takie nagłej zmianie mogą nabawić się bólu brzucha, wzdęć i ogólnie będzie towarzyszył im dyskomfort w jamie brzusznej. Do przodu, małymi kroczkami.

Przy takim jadłospisie pamiętajmy o piciu odpowiednio dużej ilości wody, w przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego i zaparcia będą nas męczyły jeszcze bardziej [1, 4].

A w jakich produktach znajdziemy duże ilości błonnika? Wybór mamy duży, będą to:

  • gruboziarniste kasze
  • brązowy ryż
  • płatki zbożowe owsiane, pszenne, żytnie
  • otręby pszenne
  • pieczywo żytnie i graham
  • rośliny strączkowe
  • warzywa i owoce (w tym również owoce suszone)
  • orzechy.

I oczywiście kluczowa jest ilość i jakość tych produktów. Ilość – czyli zjadanie tyle, ile potrzebujemy (nadwaga również sprzyja powstawaniu hemoroidów, jak zresztą wielu innych chorób), a jakość – ponieważ tylko produkty wysokiej jakości posiadają pełnię wartości odżywczych.

Umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc

Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna nie tylko pozwoli uniknąć hemoroidów, ale jest też sprzymierzeńcem w walce z już powstałymi. Jednak „umiarkowana” to słowo klucz. Rodzaj takiej aktywności musimy wybierać z głową. Nie każde ćwiczenie będzie odpowiednie dla osób z chorobą hemoroidalną.

Zaleca się takie, które poprawią ukrwienie naczyń odbytu. Postawmy na szybki spacer, bieganie, pływanie. Również joga może okazać się pomocna.

Z kolei starajmy się unikać treningów siłowych oraz takich, które wymagają przebywania przez dłuższy czas w pozycji siedzącej jak np. jazda na rowerze, motocyklu czy jazda konna. Fajnie jest też zadbać o przerwy w pracy za biurkiem, podczas prowadzenia samochodu czy czytania/słuchania Pana Tabletki – rozprostujcie na chwilę nogi:)

Domowe sposoby na hemoroidy

Leczenie hemoroidów możemy wspomóc domowymi metodami, które przyniosą chwilową ulgę od nieprzyjemnego bólu i świądu. Chyba najbardziej znanym sposobem są domowe nasiadówki. Przygotowuje się je najczęściej z wykorzystaniem kory dębu, kory kasztanowca, oczaru wirginijskiego, rumianku czy krwawnika.

Preparaty na hemoroidy z apteki – analiza i opinia Pana Tabletki

W leczeniu hemoroidów bardzo ważne jest złagodzenie bardzo nieprzyjemnych objawów, które znacznie obniżają komfort życia. Zadaniem preparatów na hemoroidy dostępnych w aptece bez recepty jest przede wszystkim radzenie sobie z bólem i świądem.  Mogą one także działać ściągająco i przeciwzapalnie, a nawet poprawiać przepływ żylny i uszczelniać naczynia krwionośne. Takie kompleksowe działanie pozwoli choć na chwilę uwolnić się od uporczywych objawów i ułatwi oddanie stolca. Zapraszam na analizę preparatów na hemoroidy z apteki.

Jak czytać poniższą analizę?

Hemoroidy hemoroidom nie równe. Dużo zależy od tego, jakie to zmiany – wewnętrzne czy zewnętrzne, krwawiące czy nie. I czy to etap remisji czy zaostrzenia objawów.

W tych różnych sytuacjach sprawdzą się różne preparaty – z różnym składem i w różnej formie podania. Dodatkowo, z moich obserwacji wynika, że Pacjenci różnie, bardzo subiektywnie reagują na różne leki – warto więc porozmawiać ze specjalistą – dobrać odpowiednie preparaty – i stosować je z taką szerszą perspektywą.

I właśnie w tym celu powstała poniższa analiza.

Ma być pomocą w wyrobieniu sobie tej szerszej perspektywy i zracjonalizowaniu leczenia i podejścia.

Kwestie techniczne:

  1. Poniższa analiza nie jest w żaden sposób sponsorowana
  2. Wybrałem najpopularniejsze preparaty – ale nie wszystkie, bo wpis nie miałby końca
  3. Kolejność preparatów w zestawieniu jest losowa
  4. Jeśli uważasz, że czegoś tutaj brakuje – napisz mi to proszę w komentarzu pod postem na blogu – bo komentarze w mediach społecznościowych (FB, Insta) uciekają.
  5. Będzie mi miło – jeśli pod wpisem – anonimowo – napiszesz co u Ciebie pomogło i jaki przebieg ma Twój przypadek – mam nadzieję, że takie relacje pozwolą nam odczarować ten temat i zdjąć to paskudne tabu.
    • w końcu hemoroidy to powszechny problem.

To do dzieła. Najpierw maści i kremy, później czopki.

***

Maści i kremy

Procto-Glyvenol

krem doodbytniczy, lek OTC

Procto-Glyvenol krem hemoroidy

Skład w 1 g:

  • 50 mg tribenozydu – substancja działająca przeciwzapalnie i ściągająco, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i poprawia napięcie naczyniowe,
  • 20 mg chlorowodorku likokainy – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, przynosi ulgę w świądzie i bólu.

Pełny skład:

substancje czynne: tribenozyd, chlorowodorek likokainy. Inne składniki leku: sorbitanu stearynian (Arlacel 60); makrogolu eter cetostearylowy (Cetomakrogol 1000); alkohol cetylowy; izopropylu palmitynian; parafina ciekła; metylu parahydroksybenzoesan; propylu parahydroksybenzoesan; sorbitol ciekły; niekrystalizujący; kwas stearynowy; woda oczyszczona.

Dawkowanie: rano i wieczorem aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć stosując krem raz na dobę.

Procto-Glyvenol – opinia Pana Tabletki

Lek o działaniu przeciwzapalnym, miejscowo znieczulającym i ściągającym w postaci maści. Przyniesie ulgę od najbardziej dotkliwych objawów.

***

Procto-Hemolan

20 g, krem doodbytniczy, lek OTC

Procto-Hemolan krem hemoroidy

Skład w 1 g:

  • 50 mg tribenozydu – substancja działająca przeciwzapalnie i ściągająco, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i poprawia napięcie naczyniowe,
  • 20 mg chlorowodorku lidokainy – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, przynosi ulgę w świądzie i bólu.

Pełny skład:

tribenozyd, chlorowodorek lidokainy, alkohol cetylowy, kwas stearynowy, parafina ciekła, izopropylu palmitynian, makrogolu eter cetostearylowy, sorbitanu stearynian, metylu parahydroksybenzoesan , propylu parahydroksybenzoesan , sorbitol, ciekły niekrystalizujący, woda oczyszczona.

Dawkowanie: 2 razy na dobę – rano i wieczorem. Zaleca się stosowanie pasma 1 cm leku. Lek aplikować na miejsce zmienione chorobowo.

Procto-Hemolan – opinia Pana Tabletki

Jeśli chodzi o zawartość substancji aktywnych i ich dawkę to w przypadku tego leku jest podobnie jak u poprzednika. Substancja miejscowo znieczulająca obecna w leku przyniesie ulgę w bólu i świądzie.

Oba leki różnią się natomiast substancjami pomocniczymi – substancje pomocnicze wykorzystane do produkcji takich kremów służą uzyskaniu odpowiedniej konsystencji, dobrej rozsmarowywalności czy temu, aby taki produkt utrzymywał się w miejscu aplikacji przez odpowiednio długi czas. Mają również wpływ na uwalnianie substancji czynnej, na jej wchłanianie – czyli mówiąc w skrócie – na jego działanie.

Lek kupimy w tubie o mniejszej pojemności niż wspomnianego poprzednika, więc wystarczy na krócej.

***

Proktis-M Plus

30 g, maść doodbytnicza, wyrób medyczny

Proktis-M Plus hemoroidy

Pełny skład:

wazelina biała, olej wazelinowy, glikol propylenowy, polidokanol, fitosomy escyno-β-sitosterolowe, fitosomy kwasu glicyryzynowego, BHT, parahydroksybenzoesan izopropylu, parahydroksybenzoesan izobutylu, parahydroksybenzoesan butylu, sól sodowa kwasu hialuronowego.

Dawkowanie: stosować dwa razy dziennie, rano i wieczorem, jeżeli to możliwe najlepiej po wypróżnieniu.

Proktis-M Plus – opinia Pana Tabletki

Maść nie złagodzi bólu ani świądu, ale nawilży i zabezpieczy zmienione chorobowo miejsce, co przyspieszy proces leczenia i regeneracji.

***

Aesculan

30 g, maść doodbytnicza, lek OTC

Aesculan hemoroidy

Skład:

  • 62,5 mg wyciągu suchego z kasztanowca – zmniejsza ból i świąd, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, wykazuje łagodne działanie przeciwzapalne,
  • 5 mg lidokainy chlorowodorku – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, przynosi ulgę w świądzie i bólu.

Pełny skład:

wyciąg suchy z kory kasztanowca (Hippocastani corticis extractum siccum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum), tanina, olejek eteryczny rumiankowy, makrogol 300, wazelina biała, lanolina, parafina ciekła, bronopol, woda oczyszczona.

Dawkowanie: 2 – 3 razy dziennie, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć stosując maść raz na dobę.

Aesculan – opinia Pana Tabletki

Jest to produkt leczniczy stosowany tradycyjnie, a skuteczność jego działania oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Występuje w postaci maści, może więc sprawiać wrażenie bardziej tłustego niż te dostępne w postaci kremu. Skład wzbogacony o balsam peruwiański o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym podrażnienia.

Zawiera składniki, które złagodzą ból i świąd.

***

Neo-Aesculan

30 g, żel doodbytniczy, lek OTC

Neo-aesculan hemoroidy

Skład w 1g:

  • 50 mg wyciągu suchego z kasztanowca – zmniejsza ból, świąd i pieczenie, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, wykazuje łagodnie działanie przeciwzapalne,
  • 5 mg lidokainy chlorowodorku – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, przynosi ulgę w świądzie i bólu.

Pełny skład:

wyciąg suchy z kory kasztanowca (Hippocastani corticis extractum siccum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum), saponina (z Quillaja), olejek eteryczny rumiankowy, balsam peruwiański, karbomer, woda oczyszczona, sodu wodorotlenek, etylu parahydroksybenzoesan E214, bronopol.

Dawkowanie:  2 – 3 razy dziennie, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć stosując żel raz na dobę.

Neo-Aesculan – opinia Pana Tabletki

Lek, również stosowany tradycyjnie.

Tym razem mamy do czynienia z inną jego postacią – nie maści, a żelu. Taka forma na pewno znajdzie swoich zwolenników, będzie mniej tłusty i mniej brudzący.

Także łagodzi ból i świąd.

***

Ruskorex

40 g, maść doodbytnicza, lek OTC

ruskorex masc hemoroidy

Skład w 1 g:

  • 10 mg ruskogeniny – substancja z grupy saponin, naturalnie występująca w dużych ilościach w kłączu ruszczyka kolczastego (Ruscus aculeatus). Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dodatkowo obkurcza żyły oraz poprawia przepływ krwi zapobiegając jej zastojom.
  • 10 mg chlorowodorku tetrakainy – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym.

Pełny skład:

ruskogenina (Ruscogenin), tetrakaina (Tetracainum hydrochloridum)makrogol 4000,makrogol 400, glikol propylenowy, alkohol cetylowy, polisorbat 80, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, etylu parahydroksybenzoesan, zapach Eternal oraz woda oczyszczona.

Dawkowanie: od 2 do 3 razy na dobę.

Ruskorex – opinia Pana Tabletki

Lek w postaci maści o działaniu kompleksowym – uśmierza ból i świąd oraz poprawia przepływ krwi żylnej, co ma bardzo istotne znaczenie w leczeniu choroby hemoroidalnej.

***

Proktosanol

40 g maści, produkt leczniczy homeopatyczny

Proktosanol hemoroidy

Skład w 100 g:

  • Hamamelis virginiana TM 9 g,
  • Aloe D3 2 g,
  • Paeonia officinalis D3 2 g

Pełny skład:

Hamamelis virginiana TM, Aloe D3, Paeonia officinalis D3, wodorotlenek sodu, 4-hydroksybenzoesan etylu, gliceryna, biała wazelina, ciekła parafina, polisorbat 60, monostearynian glicerolu, alkohol cetostearylowy, woda oczyszczona, imidazolidynylomocznik, kwas benzoesowy.

Dawkowanie: 1-2 razy dziennie, w razie potrzeby częściej.

Proktosanol – opinia Pana Tabletki

Lek homeopatyczny – znacie moje zdanie ich temat (a dla tych z Was, którym jeszcze nie udało się dotrzeć do tego wpisu, w którym szerzej potraktowałem temat homeopatii – zapraszam na przerwę przy herbacie homeopatycznej).

Chociaż w tym przypadku to preparat pseudo-homeopatyczny – bo zawiera klasyczny wyciąg  z ziela rumianku – która ma właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące. Aż ciężko coś takiego sklasyfikować 😉

Może sprawdzić się w roli produktu wspomagającego terapię – maść będzie działała natłuszczająco, łagodząco, ochronnie, dzięki czemu zabezpieczy zmienione chorobowo miejsce, co może korzystnie wpłynie na regenerację uszkodzonych tkanek i przyspieszy ten proces.

***

Boiron Avenoc

30 g maść, produkt leczniczy homeopatyczny

Avenaoc hemoroidy

Skład w 100 g:

  • Ficaria verna TM 0,01 g,
  • Paeonia officinalis TM 0,01 g,
  • Adrenalinum 3 DH 0,05 g,
  • Chlorowodorek amyleiny 0,50 g.

Pełny skład:

Ficaria verna, Paeonia officinalis, adrenalinum, chlorowodorek amyleiny, lanolina, wazelina biała.

Dawkowanie: 2 – 3 razy dziennie na zmienione chorobowo miejsca okolicy odbytu. Leczenie kontynuować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu objawów. 

Boiron Avenoc – opinia Pana Tabletki

I kolejny przedstawiciel leków homeopatycznych. A właściwie pseudo-homeopatyczny – bo zawiera normalne, nierozcieńczone wyciągi ziołowe. Czyli to w zasadzie obejście systemu klasyfikacji produktów leczniczych.

Traktuję go na takich samych zasadach.

***

Czopki doodbytnicze

Procto-Glyvenol, czopki

10 szt. czopki doodbtnicze, lek OTC

Procto-Glyvenol czopki hemoroidy

Skład w 1 czopku:

  • 400 mg tribenozydu – substancja działająca przeciwzapalnie i ściągająco, zmniejsza przepuszczalność naczyń włosowatych i poprawia napięcie naczyniowe,
  • 40 mg lidokainy – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, przynosi ulgę w świądzie i bólu.

Pełny skład:

tribenozyd, lidokaina, tłuszcz (Witepsol E85), tłuszcz (Witepsol W35).

Dawkowanie: 1 czopek rano oraz 1 czopek wieczorem, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć, stosując 1 czopek raz na dobę.

Procto-Glyvenol, czopki – opinia Pana Tabletki

Jest to kolejny lek. Połączenie działania przeciwbólowego, ściągającego i łagodnie przeciwzapalnego.

Występuje też w wersji kremu – o czym wyżej. Wygodna alternatywa, dla osób, dla których stosowanie kremów doodbytnicznych jest uciążliwe.

***

Procto-Hemolan Protect

czopki doodbytnicze, lek OTC

Procto-Hemolan Protect hemoroidy

Skład w 1 czopku:

  • 0,2 g galusanu bizmutu zasadowego – działa absorbująco, wysuszająco i odkażająco w zapaleniach skóry i ranach sączących. Ściąga, hamuje małe krwawienia, wzmacnia i uelastycznia błonę śluzową odbytu.
  • 0,1 g tlenku cynku – działa ściągająco i wysuszająco,
  • 0,15 g taniny – garbniki, działają ściągająco i przeciwzapalnie.

Pełny skład:

galusan bizmutu zasadowy, tlenek cynku, tanina, masło kakaowe oraz substancje pomocnicze: masło kakaowe.

Dawkowanie: 1 czopek 1-2 razy dziennie.

Procto-Hemolan Protect – opinia Pana Tabletki

Lek, skoncentrowany na działaniu ściągającym i wysuszającym, z komponentą przeciwzapalną. Nie zawiera substancji miejscowo znieczulającej, więc jeśli zależy Ci szczególnie efekcie przeciwbólowym i przeciwświądowym to nie będzie to najlepszy wybór.

***

Proktis M

10 szt., czopki doodbytnicze, wyrób medyczny

Proktis-M czopki hemoroidy

Pełny skład: 

sól sodowa kwasu hialuronowego, Centella asiatica – wyciąg  olejowy, wyciąg olejowy z nagietka, wyciąg olejowy z aloesu, olejek z drzewa herbacianego, glicerydy półsyntetyczne, BHT.

Dawkowanie: 1 czopek wieczorem lub według wskazań lekarza.

Proktis M – opinia Pana Tabletki

Nie złagodzi bólu i świądu, ale może okazać się skuteczny jako leczenie wspomagające, przyspieszające gojenie i regenerację zmienionych chorobowo miejsc.

***

Hemorectal

10 szt. czopki doodbytnicze, lek OTC

Hemorectal hemoroidy

Skład w 1 czopku:

  • 42,4 mg bizmutu (III) galusanu zasadowego – działa absorbująco, wysuszająco i odkażająco w zapaleniach skóry i ranach sączących. Ściąga, hamuje małe krwawienia, wzmacnia i uelastycznia błonę śluzową odbytu.
  • 17,4 mg bizmutu (III) tleneku,
  • 0,6 mg bizmutu (III) oksyjodogalusanu,
  • 17,4 mg rezorcynolu – wykazuje działanie przeciwbakteryjne,
  • 357 mg kwasu borowego – działa przeciwzapalnie, wysuszająco, ściągająco,
  • 212 mg tlenku cynku- wysusza i ściąga,
  • 35,4 mg balsamu peruwiańskiego – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wspomaga gojenie uszkodzonej błony śluzowej i skóry.

Uwaga! Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania na uszkodzoną lub otartą skórę, ponieważ
rezorcynol i kwas borowy może ulec wchłonięciu.

Pełny skład:

substancje czynne: bizmutu (III) galusan zasadowy, bizmutu (III) tlenek, bizmutu (III) oksyjodogalusan, rezorcynol, kwas borowy, cynku tlenek, balsam peruwiański oraz substancje pomocnicze: lak czerwieni koszenilowej (E124), tłuszcz stały.

Dawkowanie: 1 czopek przed snem. W cięższych przypadkach rano i wieczorem po 1 czopku.

Hemorectal – opinia Pana Tabletki

Kolejny lek w postaci czopków. Bez składnika przeciwbólowego.

Jak zapewne zdążyliście zauważyć, producenci do przygotowania swoich produktów korzystają z różnych substancji aktywnych. Pomimo tego, że wykazują one inne mechanizmy działania, to z zamierzenia mają dawać ten sam efekt – i tak jak w przypadku leczenia hemoroidów będzie to przede wszystkim działanie łagodzące ból i świąd, przeciwzapalne, ściągające, wysuszające. Dzięki temu pacjenci choć na chwilę odczują ulgę.

***

Hemorol

12 szt., czopki doodbytnicze, lek OTC

hemorol hemoroidy

Skład w 1 czopku:

  • 50 mg wyciągu z rumianku – łagodzi podrażnienia, działa przeciwzapalnie, rozkurczająco, przeciwdrobnoustrojowo, wspomaga gojenie ran,
  • 20 mg wyciągu z pokrzyku – działa znieczulająco,
  • 80 mg złożonego wyciągu z ziela żarnowca, kory kasztanowca, kłącza pięciornika, ziela krwawnika,
  • 100 mg benzokainy – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym.

Pełny skład:

Chamomillae anthodii extractum spissum (3:1); ekstrahent woda oczyszczona 50mg, Belladonnae radicis extractum spissum (4:1); ekstrahent etanol 70% V/V 20mg, Extractum compositum spissum (4:1) ex: Cytisi scoparii herba, Hippocastani cortice, Tormentillae rhizomate, Millefolii herba; ekstrahent etanol 40% V/V 80mg, Benzocainum 100mg oraz substancje pomocnicze: glicerol (E422) 150mg, tłuszcz stały do 2g.

Dawkowanie: 1 czopek na noc, w cięższych przypadkach 2-3 czopki w ciągu dnia.

Hemorol – opinia Pana Tabletki

Jest to produkt leczniczy stosowany tradycyjnie, a jego skuteczność opiera się na długim czasie stosowania i doświadczeniu.

Lek z dużą zawartością wyciągów roślinnych o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym, łagodzącym, usprawniającym przepływ żylny, a dodatkowo dzięki substancji miejscowo znieczulającej uśmierzy ból.

***

Proktosedon

12 szt., czopki doodbytnicze, lek OTC

Proktosedon hemoroidy

Skład w 1 czopku:

  • 5 mg hydrokortyzonu – działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowe, przeciwświądowe,
  • 5 mg cynchokainy – substancja o działaniu miejscowo przeciwbólowym – jedena z najsilniej i najdłużej działających substancji miejscowo znieczulających,
  • 10 mg neomycyny – antybiotyk,
  • 10 mg eskuliny – hamuje krwawienia i zmniejsza obrzęki, redukuje stan zapalny, ból świąd.

Pełny skład:

subststabncje czynne: hydrokortyzon w postaci octanu (Hydrocortisonum), chlorowodorek cynchokainy (Cinchocaini hydrochloridum), siarczan neomycyny (Neomycini sulfas), eskulina w postaci półtorawodzianu oraz substancja pomocnicza: tłuszcz twardy (Witepsol).

Dawkowanie: jeden czopek rano, jeden wieczorem oraz po każdym wypróżnieniu.

Proktosedon – opinia Pana Tabletki

Lek charakteryzujący się bardzo silnym działaniem przeciwbólowym.

Dla osób o bardzo nasilonych objawach choroby hemoroidalnej.

Jest też jednym z droższych produktów.

***

UniGel Apotex Procto

5 szt., czopki doodbytnicze, wyrób medyczny

UniGel Apotex Procto hemoroidy

Pełny skład:

usieciowany kopolimer 2-hydroksyetylometakrylanu, który posiada polimerowo wiązane i sterycznie osłaniane grupy aminowe oraz Witepsol 25 W.

Dawkowanie: 1 raz na dobę, najlepiej przed snem.

UniGel Apotex Procto – opinia Pana Tabletki

To również przykład produktu raczej do wspomagania, jako dodatek. Z nim nie pozbędziemy się świądu i bólu.

***

Ruskorex, czopki

10 szt., czopki doodbytnicze, lek OTC

Ruskorex czopki hemoroidy

Skład w 1 czopku:

  • 25 mg ruskogeniny – substancja z grupy saponin, naturalnie występująca w dużych ilościach w kłączu ruszczyka kolczastego (Ruscus aculeatus). Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Dodatkowo obkurcza żyły oraz poprawia przepływ krwi zapobiegając jej zastojom.
  • 25 mg tetrakainy chlorowodorku – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym.

Pełny skład:

ruskogenina (Ruscogenin), tetrakaina (Tetracainum hydrochloridum), polisorbat 60, triglicerydy o średniej długości łańcucha, skrobię kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną, tłuszcz stały.

Dawkowanie: 1 czopek 1-2 razy na dobę.

Ruskorex – opinia Pana Tabletki

Odpowiednik Ruskorexu w maści.

***

Doustne preparaty z diosminą

Diohespan max

60 tabl., lek OTC

Diohespan max hemoroidy

Skład w 1 tabletce:

  • 1000 mg zmikronizowanej diosminy – zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia, zmniejsza rozszerzalność naczyń żylnych oraz zastój krwi. Zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; działa przeciwzapalnie. Badania naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy doustne stosowanie diosminy jest skuteczne w leczeniu hemoroidów  [6, 7, 8]. Bez względu na to pacjentom poleca się jej zażywanie.

Pełny skład:

diosmina, alkohol poliwinylowy, kroskarmeloza sodowa, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Dawkowanie: Zazwyczaj stosowana dawka produktu leczniczego to 1 tabletka raz na dobę, podczas posiłku. Zaostrzenie dolegliwości dotyczących żylaków odbytu: 3 tabletki na dobę przez 4 dni, a następnie 2 tabletki na dobę przez kolejne 3 dni, podczas posiłków.

Diohespan max – opinia Pana Tabletki

W przypadku nasilonych objawów możemy sięgnąć po leki doustne z diosminą. Największą dostępną dawką jest 1000 mg diosminy.

Warto zwrócić uwagę na intensywne dawkowanie w przypadku zaostrzeń hemoroidalnych.

***

DIH

60 tabl. powlekanych, lek OTC

DIH hemoroidy

Skład w 1 tabletce:

  • 500 mg zmikronizowanej diosminy –  zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia, zmniejsza rozszerzalność naczyń żylnych oraz zastój krwi. Zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej; działa przeciwzapalnie.

Pełny skład:

diosmina, celuloza mikrokrystaliczna, powidon , karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.
Otoczka Opadry IIPink 85F24220 o składzie:  poliwinylowy alkohol, tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol – PEG 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E 172) oraz żelaza tlenek czerwony (E 172).

Dawkowanie:  Zwykle podaje się dwie tabletki na dobę podczas posiłku, tj. po 1 tabletce rano i wieczorem (co odpowiada podaniu dawki dobowej 1000 mg diosminy, w dwóch dawkach podzielonych po 500 mg). Jedynie w przypadkach zaostrzenia dolegliwości spowodowanych żylakami odbytu zaleca się podawanie większych dawek do 6 tabletek na dobę, tj. 2 razy na dobę po 3 tabletki przez 4 dni, a przez kolejne 3 dni: 4 tabletki na dobę, tj. 2 razy na dobę po 2 tabletki.

DIH – opinia Pana Tabletki

DIH to przykład leku z diosminą w dawce o połowę mniejszej, czyli 500 mg. W analizie umieściłem tylko dwa przykładowe preparaty z diosminą – dla zaznaczenia różnicy w dawce diosminy.

Warto zwrócić uwagę na intensywne dawkowanie w przypadku zaostrzeń hemoroidalnych.

***

Więcej preparatów w tabletkach – uszczelniających naczynia krwionośne – znajdziesz we wpisie na temat żylaków i ciężkich nóg. 

***

Co z apteki na hemoroidy? Co będzie najlepsze?

Powtórzę jeszcze raz to ważne zdanie:

Hemoroidy hemoroidom nie równe. Dużo zależy jakie to zmiany – wewnętrzne czy zewnętrzne, krwawiące czy nie. I czy to etap remisji czy zaostrzenia objawów.

W tych różnych sytuacjach sprawdzą się różne preparaty – z różnym składem i w różnej formie podania. Dodatkowo, z moich obserwacji wynika, że Pacjenci różnie, bardzo subiektywnie reagują na różne leki – warto więc porozmawiać ze specjalistą – dobrać odpowiednie preparaty – i stosować je z taką szerszą perspektywą.

Mam nadzieję, że ten powyższy wpis będzie właśnie pomocny w zdobyciu takiej szerszej perspektywy i ułatwi racjonalną farmakoterapię.

Zachęcam również do poszerzonej diagnostyki – szczególnie w przypadku pojawienia się krwi w kale. I generalnie do zaniedbywania i nie-chowania-pod-dywan tego problemu.

Naprawdę – mnóstwo osób ma hemoroidy – to bardzo powszechny problem. Nie warto obciążać się i krępować bzdurnym tabu.

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

P.S.: Blisko z tym tematem są związane kwestie żylaków, ciężkich nóg etc. – odsyłam do wpisu z wiedzą i analizą:

 

Źródła:

  1. Alnso-Coello P., Castillejo M. M.: Office evaluation and treatment of hemorrhoids. The Journal of Family Practice, 2003, 52(5), 366-374.
  2. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/119659,guzki-krwawnicze [dostęp dnia 4.05.2019]
  3. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/wywiady/93055,hemoroidy-przyczyny-objawy-leczenie [dostęp dnia 4.05.2019]
  4. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/179495,dieta-wspomagajaca-leczenie-hemoroidow [dostęp dnia 4.05.2019]
  5. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.23.3. [dostęp dnia 4.05.2019]
  6. https://pkk.org.pl/lekarz-02.php [dostęp dnia 05.06.2019]
  7. Diana G., Catanzaro M., Ferrara A., Ferrari P.: Activity of purified diosmin in the treatment of hemorrhoids. La Clinica Terapeutica, 2000, 151, 341-344.
  8. Thanapongsathorn W., Vajrabukka T.: Clinical trial of oral diosmin (Daflon®) in the treatment of hemorrhoids. Diseases of the Colon&Rectum, 1992, 35, 1085-1088.
  9. Lyseng-Williamson K. A., Perry C. M.: Micronised purified flavonoid fraction: a review of its use in chronic venous insufficiency, venous ulcers and haemorrhoids. Drugs, 2003, 63(1), 71-100.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.