ScrollToTop
ciąża

Witaminy w ciąży – jak wybrać najlepsze? Ranking suplementów diety

Analizy, Artykuły, Najpopularniejsze

23 kwietnia 2024

Spis treści

Zastanawiasz się jakie witaminy w ciąży wybrać? I dobrze, bo to bardzo ważny wybór! To nie jest jakaś tam suplementacja, ponieważ przyjmowanie bądź nieprzyjmowanie pewnych składników w ciąży, może przesądzić o prawidłowym rozwoju dziecka! Czy już czujesz skalę powagi? Dlatego przygotowałem dla Was tę analizę – dzięki niej masz czarno na białym, co dobrze jest kupić, a czego nie. Już nie będziesz musiała samodzielnie analizować składu. Zapraszam do wpisu! Ma on formę rankingu – ale zwróć uwagę, że nie zawsze więcej znaczy lepiej!

📣 Uwaga

7 marca 2024 r. ukazały się najnowsze zalecenia ekspertów PTGiP dotyczących suplementacji folianów, choliny i witamin B6 i B12 u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży lub połogu.

Wpis został zaktualizowany na tę okoliczność.

Ci sami Eksperci podkreślają, że rutynowe oznaczanie poliforfizmu genu MTHFR u kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych nie jest uzasadnione klinicznie.

Marcin


P.S.: Już widzę, że w mediach społecznościowych zaczyna się konkurs na najbardziej szokujący materiał w sprawie tych zmian rekomendacji.

Pamiętaj proszę, że kluczowa do prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia mamy jest – dobra dieta i zbilansowany tryb życia, w tym unikanie stresów. Suplementy z definicji były i są dodatkiem – taką wisienką na torcie i dodatkowym zabezpieczeniem. 

***

Witaminy w ciąży dla Małej Tabletki?

Moja córka przyszła na świat w listopadzie 2015 roku. Zdrowa, rozkrzyczana i piękna. Ciemnowłosa. Ze spojrzeniem w kolorze nieba. To spojrzenie podobno ma łamać męskie serca – moje złamała na 100%.

Zanim ją zobaczyłem, zanim nawet pomyślałem, że może już istnieć – starałem się dać jej wszystko, co najlepsze. Pierwszym testem dla ojca farmaceuty jest wybór najlepszego suplementu – dla Mamy, i dla Malutkiej.

Stop.

Pierwszym testem jest zbudowanie takiego jadłospisu żonie, żeby nie musiała łykać żadnych tabletek.

Czy da się to zrobić? Prawdopodobnie bez konsultacji z dietetykiem – nie. Ale.

Hm, You never know.

Więc robisz wszystko, żeby dieta była idealna, ale prawdopodobnie i tak dołożysz ten suplement – dla spokoju sumienia.

Czy to dobrze czy źle? Czy da się te witaminy przedawkować? I jakie witaminy wybrać?

Wszystko zależy od konkretnego preparatu i diety.

***

Jakie witaminy w ciąży rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP)?

Cała analiza opiera się na dwóch dokumentach: Rekomendacjach Polskiego Towarzysta Ginekologów i Położników dotyczących suplementacji u kobiet ciężarnych (pełny tekst) oraz Stanowiska Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie suplementacji folianów oraz warunków stosowania dodatkowej suplementacji choliny i witamin B6 i B12, w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu (pełny tekst).

Zanim przejdę dalej, posłużę się cytatem z powyższych rekomendacji, który pozwoli mi odpowiedzieć na pytanie: co należy suplementować (hm, warto sobie ten dokument i tak przeczytać).

Zgodnie ze stanowiskiem WHO z 2016 r. jak i większości towarzystw naukowych rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych u wszystkich ciężarnych nie jest zalecane, a podstawowe źródło mikroelementów i witamin kobiet w ciąży powinna stanowić dobrze zbilansowana dieta.

Poniższe Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przedstawiają aktualne spojrzenie na rolę suplementacji diety u kobiet ciężarnych, zgodnie z aktualną wiedzą i specyfiką społeczeństwa polskiego. Dotyczą one pięciu substancji czynnych tj. żelaza, kwasu foliowego, witamin D, kwasów DHA i jodu, które uznaje się za podstawowe elementy przydatne do stosowania w suplementacji ciężarnych w określonych przypadkach. Obecność innych mikroelementów, witamin i substancji czynnych, w suplementacji, czyli uzupełnianiu normalnej diety, nie jest rekomendowane w populacji zdrowych kobiet, jeżeli nie ma do tego określonych wskazań medycznych.”

***

Jak wybrać najlepsze witaminy w ciąży?

Zapewnienie prawidłowego zaopatrzenia organizmu w niezbędne składniki budulcowe, energetyczne oraz witaminy i mikroelementy jest szczególnie ważne u kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz karmiących piersią – to oczywiste.

Trzeba nieźle naszukać się, by znaleźć dobre witaminy dla ciężarnych, ale jeszcze trudniej ustalić, co tak naprawdę jest potrzebne.

Prawidłowa, czyli dobrze zbilansowana dieta może zapewniać zaopatrzenie w normalnych warunkach, ale wzrost zapotrzebowania podczas ciąży i laktacji może byś trudny do wyrównania (już podczas samej ciąży – dlatego kluczowe jest dobre przygotowanie).

Dlatego suplementacja w tym czasie ma uzasadnienie i może nieść ze sobą sporo korzyści dla dziecka

Podsumowując zalecenia:
W swoich rekomendacjach PTGiP wymienia 5 składników, na które należy podczas ciąży zwrócić szczególną uwagę:
 • Kwas foliowy
 • DHA
 • Jod
 • Witamina D
 • Żelazo

Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że każda kobieta ciężarna powinna zażywać je wszystkie (przy prawidłowych wynikach badań suplementacja żelaza nie jest konieczna).

***

A co przed ciążą?

Jeśli chodzi o dopasowanie suplementacji – aby stosując konkretny preparat pokryć zapotrzebowanie, ale równocześnie nie przesadzić z dawkami, dobrze jest wykonać badania poziomu:

 • żelaza,
 • witaminy D,
 • kwasu foliowego,
 • witaminy B12,
 • magnezu.

Co mega ważne – zdrowa dieta 🥗 i zdrowy tryb życia🏃🏻‍♂️🏃🏻‍♀️ u obu partnerów.

A tutaj masz link do mojej analizy witamin na PLANOWANIE CIĄŻY stuk-puk

***

Jakie witaminy suplementować w ciąży* – dane szczegółowe

*dla grup niskiego ryzyka (zdrowe kobiety bez wywiadu własnego oraz rodzinnego obciążonego wadami płodu)

Kwas foliowy w ciąży** ***

 • u wszystkich kobiet w okresie okołokoncepcyjnym zaleca się suplementację 400 µg kwasu foliowego lub 400 µg 5-MTHF + 400 µg kwasu foliowego na dzień
  • planując ciążę najlepiej zacząć taką suplementację na 12 tygodni przed planowanym poczęciem
 • 🤰🏼 u kobiet w I trymestrze ciąży zaleca się suplementację dawką 400-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)
  • u kobiet z BMI > 30 kg/m2 po oznaczeniu poziomu folianów < 28 nmol/l zaleca się suplementację 5 mg folianów na dobę w połączeniu z mioinozytolem (1 g) maksymalnie do 12 tygodnia ciąży
 • 🤰🏼 u kobiet w II trymestrze ciąży zaleca się suplementację dawką 600-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)
 • 🤰🏼 u kobiet w III trymestrze ciąży zaleca się suplementację dawką 600-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)
 • 🤱🏼u kobiet karmiących piersią zaleca się suplementację dawką 600-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)

** Aktualizacja o stanowiska ekspertów PTGiP w zakresie suplementacji przez kobiety aktywnych folianów, choliny i witamin B6 i B12 w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu z 7 marca 2024.

*** Suplementację w trakcie przygotowań do ciązy, w ciąży i w trakcie laktacji można prowadzić za pomocą preparatów zawierających w składzie zarówno aktywny folian, jak i syntetyczny kwas foliowy.

***

Witamina D w ciąży

 • W ciąży i w okresie laktacji (u kobiet z prawidłowym BMI i bez niedoboru witaminy D) zaleca się dawkę witaminy D 1500-2000 j.m./dobę
 • U kobiet o BMI>30 można rozważyć stosowanie dawki do 4000 IU/dobę (najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym).

***

DHA w ciąży

 • Rekomenduje się suplementację DHA w dawce minimum 200 mg podczas ciąży.
 • Gdy dieta kobiety jest uboga w produkty zawierające te kwasy (np. ryby) dopuszczalne jest stosowanie wyższych dawek DHA zarówno przed, jak i podczas ciąży.
 • Jeśli istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, zalecana dawka DHA wzrasta wówczas do 1000 mg/dobę.

***

Jod w ciąży

 • Zaleca się suplementację jodu w dawce 150-200 mikrogramów na dobę (została więc zmniejszona w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi) u kobiet w ciąży bez stwierdzonych chorób tarczycy.
 • Ciężarne cierpiące na schorzenia tarczycy powinny suplementować jod pod ścisłym nadzorem lekarza przy regularnej kontroli stężenia hormonów tarczycy oraz przeciwtarczycowych przeciwciał.

***

Żelazo w ciąży

W porównaniu do poprzednich wytycznych – mamy tutaj największą zmianę – w związku z czym większość preparatów aktualnie dostępnych na rynku nie jest już tak dobrze dopasowana.

 • Zaleca się regularną kontrolę morfologii i stężenia ferrytyny. Jeśli wyniki prawidłowe (mieszczą się w granicach normy), to nie rekomenduje się zażywania preparatów żelaza podczas ciąży, ponieważ udowodniono, że jego nadmiar może wpływać negatywnie na rozwój ciąży.
 • Uważa się, że preparaty żelaza przed 16. tygodniem ciąży powinny stosować wyłącznie kobiety ze stwierdzoną niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza.
 • Po 16. tygodniu ciąży można suplementować żelazo w dawce 30 mg/dobę (jeśli stężenie ferrytyny spadło poniżej 60  mcg/l).

***

Magnez w ciąży?

 • Obecnie: PTGiP nie wymienia magnezu w swoich rekomendacjach. Jeśli masz niedobór – to całkiem inna sprawa.

***

Najlepszy witaminy dla kobiet w ciąży – analiza składów i opinia Pana Tabletki

Według powyższych kryteriów ocenimy po kolei preparaty dedykowane przyszłym mamom. W tym wpisie znajdziesz produkty przeznaczone:

Czytaj uważnie informacje tuż pod nazwą preparatu (!).
Kolejność losowa
!

Suplementy diety w ciąży – Złota rada Pana Tabletki:

Jak czytać poniższe zestawienie? Wypadałoby najpierw przeanalizować Twój jadłospis i zależnie od wyniku dopasować suplement diety. I koniecznie zrobić badania żelaza – bo niedobory można spokojnie wyprowadzić przed ciążą, a w ciąży to już może być problem.

Polecam też udać się na kontrolę do endokrynologa i zbadać sobie tarczycę!

Punktacja użyta w poniższym zestawieniu – odzwierciedla stosunek składu SD do wytycznych PTG, ale bez uwzględnienia magnezu – ponieważ jego dawkę zwykle oddzielnie ustala lekarz prowadzący (w razie potrzeby).

Najlepiej podejść do tego zestawienia w sposób minimalistyczny – wybrać suplement diety z minimum potrzebnych składników.

Więc ocena 4/4 – jest OK bo oznacza, że SD spełnił wszystkie wymogi PTGiP (dla diety z ryzykiem niedoborów), ale 3/4 nie musi oznaczać złego wyniku – może oznaczać, że pewnego składnika nie potrzebujesz, bo dostarczasz go z dietą a wtedy „więcej nie znaczy lepiej„.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej informacji w zakresie leczenia i suplementacji DZIECI – zapraszam do facebookowej grupyPan Tabletka – wsparcie dla rodziców.

***

MamaDHA Premium+

Suplement diety – dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz karmiących piersią, aktualną cenę (26-82 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

mama dha suplement w ciąży

Skład w dobowej porcji (2 kapsułki):

 • Kwas omega-3:
  • DHA – 800 mg
  • EPA – 68 mg
 • OK ale brak podanego źródła🙁
 • Foliany: 400 mcg kwasu foliowego, w tym: L-metylofolian wapnia – 200 mcg
 • OK
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Jod – 200 mcg
 • OK
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 55 zł
 • Standard

Skład:  Olej rybi (zaierający DHA i EPA), żelatyna wołowa, substancja wypełniająca: tlenek magnezu, substancja utrzymująca wilgoć – glicerol, substancja zagęszczająca – mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, emulgator – lecytyna słonecznikowa, substancja przeciwpieniąca – kwasy tłuszczowe, barwnik – kompleksy miedzioe chlorofili i chlorofilin, cholekalcyferol (witamina D3) w oleju MCT, jodan potasu (jod), kwas pteroilomonoglutaminowy (kwas foliowy), L-metylofolian wapnia (kwas foliowy).

MamaDHA Premium+ – opinia Pana Tabletki:

4/4– to dobry produkt


Składniki są odpowiednio dobrane.


Aktualną cenę MamaDHA Premium+ (26-85 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

***

Omegamed Optima Forte

Suplement diety – II i III trymestr ciąży i laktacja, aktualną cenę (56-98 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

omegamed suplement diety dla ciężarnej

Skład w dobowej porcji (3 kapsułki DHA (brązowe) + 1 tabletka optima(różowa)):

 • Kwas omega-3:
  • DHA – 600 mg
 • Z opisu producent: Omegamed Optima Forte nie zawiera oleju rybiego, dzięki czemu produkt jest dobrze tolerowany, nie potęguje mdłości
 • Zawiera kwasy omega-3 z ALG – ilość OK
 • Daje tutaj taki dobry plus 
 • Kwas foliowy ActiFolin®
  • Kwas pteroilomonoglutaminowy – 400 mcg
  • Forma aktywna folianu – 400 mcg
 • OK kwas foliowy zabezpieczony w każdy możliwy sposób
 • Jod – 200 mcg
 • OK
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 80 zł
 • Wysoka cena

Kapsułka DHAolej z mikroalg Schizochytrium sp. zawierający kwas DHA (dokozaheksaenowy); przeciwutleniacze: mieszanina tokoferoli, ekstrakty z rozmarynu; olej roślinny (MCT); emulgatory: lecytyny, wosk pszczeli biały; cholekalcyferol (witamina D); sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrafoliowego (aktywna forma folianu); kwas pteroilomonoglutaminowy (kwas foliowy); jodek potasu (jod).

Omegamed Optima Forte – opinia Pana Tabletki:

4/4 – dobry preparat

Skład zgodny z aktualnymi wytycznymi.

Aktualną cenę (56-98 PLN) OmegaMed Optima Forte i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Composita Mama DHA

Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (40-76 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka różowa i 2 kapsułki przezroczyste):

 • Foliany:
  • Kwas foliowy – 400 mcg
  • L-metylofolian wapnia – 400 mcg
 • OK
 • Kwasy omega-3 co najmniej:
  • DHA – 600 mg
  • EPA – 120 mg
 • OK – z ryb, ale standaryzowany
 • Żelazo – 27 mg
 • Według aktualnych wytycznych z lipca 2020 – suplementacja żelazem nie jest zalecana, jeśli mam jego odpowieni poziom
 • Jod – 220 mcg
 • OK – chociaż trochę za dużo względem wytycznych
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Magnez – 200 mg
 • Z tlenku – wchłanianie beznadziejne, mogliby sobie to podarować…
 • Witamina B6 – 2,6 mg
 • Witamina B12 – 4 mcg
 • OK
 • Cholina – 125 mg
 • OK – jej suplementacja u kobiet z niedoborem tego składnika jest zalecanaprzez PTGiP w aktyalnych wytycznychWystępuje w odpowiedniej formie dwuwinianu.
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 60 zł
 • Standard

Kapsułka różowa: tlenek magnezu – magnez; dwuwinian choliny – cholina; diglicynian żelaza – żelazo; żelatyna wieprzowo-wołowa; substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych; cholekalcyferol – witamina D; chlorowodorek pirydoksyny – witamina B6; barwnik – can- durin silver fine, czerwień allura; kwas foliowy: L-metylofolian wapnia, kwas pteroilomonoglutaminowy; jodek potasu – jod; metylokobalamina – witamina B12.
Kapsułka przezroczysta: oczyszczony olej rybi zawierający 50 % DHA i 10% EPA; żelatyna wieprzowa; substancja utrzymująca wilgoć – glicerol.

Composita Mama DHA – opinia Pana Tabletki:

4/4 🎉Obecność choliny, witamin B6 i B12 – pod kątem dbania o rozwój układu nerwoego dziecka bardzo ok 👍🏼

A jest tego nawet więcej:
Żelazo wyleciało w nowych wytycznych z zaleceń, ale jeśli masz niedobór żelaza, to jest to produkt do rozważenia 👍🏼
I ten tlenek magnezu dla ściemy… wrrr – tego się nie da wybronić 😉 Chcę przez to powiedzieć, że jeśli lekarz indywidualnie zaleci Ci stosowanie magnezu, to sięgnij po osobny produkt – najlepiej lek, w którym magnez występuje w formie organicznej.

Aktualną cenę (40-76 PLN) i dostępność Composita Mama DHA sprawdzisz tutaj.

***

Symvital Mama

Suplement diety – kobiety planujące ciąże, cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (32-63 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład w dobowej porcji (2 kapsułki):

 • Kwas foliowy (metylofolian) – 400 mcg
 • Aktywna forma, jednak zgodnie z najnowszymi zaleceniami, ta ilość nada się wyłącznie do suplementowania w I trymestrze ciąży.
 • Kwasy omega-3:
  • DHA – 600 mg
 • OK olej z ryb.
 • Żelazo – 27 mg
 • Według aktualnych wytycznych z lipca 2020 – suplementacja żelazem nie jest zalecana, jeśli masz dobre wyniki.
 • Jod – 200 mcg
 • OK
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Magnez – 200 mg
 • Czyżby znów bezwartościowy tlenek?
 • Niestety tak…
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 40 zł
 • Dobra cena

Skład: olej rybi (źródło DHA), tlenek magnezu, żelatyna, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, fumaran żelaza (II), emulgator: krzemionka koloidalna, barwnik: E172, barwnik: E171, kwas foliowy (Extrafolate 2), jodek potasu, cholekalcyferol (witamina D3).

Symvital Mama – opinia Pana Tabletki

3/4– ma potencjał, jeśli zostanie dostosowany do nowych zaleceń


Żelazo – w tym momencie nie jest zalecane.


Ten tlenek magnezu to mnie strasznie denerwuje…😡

Na plus krótki skład samej kapsułki – mało substancji pomocniczych👍🏼 i oby takpozostało


Aktualną cenę (32-63 PLN) i dostępność Symvital Mama sprawdzisz tutaj.

***

Duphavit Pregna

Suplement diety – dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią, aktualną cenę (24-48 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka):

 • Olej rybi – 338 mg, w tym:
  • DHA – 250 mg
 • OK – mniej niż w pozostałych preparatach, ale zgodnie z wytycznymi.
 • Żelazo – 14 mg
 • Według aktualnych wytycznych z lipca 2020 – suplementacja żelazem nie jest zalecana, jeśli nie masz niedoboru tego sładnika.
 • Tutaj jest tego żelaza nie jest specjalnie dużo, więc jeśli masz z nim duży problem to sięgnij raczej po inny produkt lub konieczne będzie stosowanie dodatkowego preparatu żelaza – zależy, co zaleci Ci lekarz. Z kolei jeśli masz żelazo na odpowiednim poziomie, to zapytaj lekarza, co on na to, żebyś stosowała taki preparat z niewysoką dawką żelaza.
 • Jod – 200 mcg
 • OK
 • Foliany 400 mcg, w tym:
  • L-metylofolian wapniakwas foliowy
 • jest aktywna forma

 • jednak ilość folianów niestety nie pokryje zapotrzebowania zgodnego z aktyalnymi zaleceniami
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 35 zł
 • Dobra cena

Skład: olej rybi, żelatyna wołowa, olej sojowy uwodorniony, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, substancja zagęszczająca: wosk pszczeli, żelazo elementarne, emulgator: lecytyna sojowa, przeciwutleniacz (mieszanina tokoferoli), substancja zagęszczająca: dwutlenek krzemu, cholekalcyferol, barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza, foliany (L-metylofolian wapnia), jodan potasu

Duphavit Pregna – opinia Pana Tabletki:

3/4 generalnie dobry preparat, jednak jeśli nadal będzie zalecany na cały okres ciąży i laktację, to producent będzie musiał pomyśleć o modyfikacji zawartości folianów. Myślę, że to kwestia czasu – będę czuwał i informował 😉


👍🏼 Plus za minimum składników, bez mydlenia oczu magnezem i witaminkami.

Historia z żelazem, jak wszędzie – ta sama 🩸

Aktualną cenę (24-48 PLN) i dostępność DuphaVit Pregna sprawdzisz tutaj.

***

Pregna Plus

Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (25-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Pregna plus

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka):

 • Foliany:
  • Kwas foliowy – 400 mcg,
  • MetaPrgnaFolic(L-metylofolian wapnia) – 200 mcg
 • OK
 • Olej rybi 100 mg (min. 60 % zawartości kwasów omega-3) w tym:
  • DHA – 50 mg
 • Mało i również nie ma dokładnego źródła – chcąc zrealizować zalecenia, trzeba będzie i tak dokupić drugi preparat z omegami, chyba że ktoś je na tyle dużo kwasów omega z dietą, że nie musi ich dodatkowo suplementować.
 • Pod tą samą marką jest jeszcze suplement Pregna DHA – chcąc spełnić minimum z wytycznych na dzienną porcję wychodzi 1 kapsułka. Tak więc na miesiąc suplementacji wypadałoby jeszcze dokupić 1 opakowanie Pregna DHA – to nam podnosi koszt suplementacji o jakieś 25 zł (będzie oddzielna analiza z tymi preparatami).
 • Żelazo – 27 mg
 • Według aktualnych wytycznych z lipca 2020 – suplementacja żelazem nie jest zalecana, jeśli masz dobre wyniki.
 • Jod – 200 mcg
 • OK
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 35 zł
 • Dobra cena, ale plus opakowanie Pregna DHA, wychodzi +-60 zł na miesiąc.

Skład: Diglicynian żelaza (II); żelatyna wołowa; olej rybi (źródło DHA); substancja utrzymująca wilgoć: glicerol; olej MCT; substancja zagęszczająca: wosk pszczeli żółty; emulgator: lecytyna sojowa; cholekalcyferol; substancja zagęszczająca: dwutlenek krzemu; przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli; kwas pteroilomonoglutaminowy; jodan potasu; L-metylofolian wapnia; barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza.

Pregna Plus – opinia Pana Tabletki:

3/4 – całkiem niezły skład

Brakuje kwasów omega.

Mała, opływowa kapsułka – to na duży plus.

🩸Żelazo obecne – przed zakupem zorientuj się, czy na pewno musisz je suplementować (dostępna jest również forma bez żelaza, o której piszę niżej).

Brak zbędnych dodatków – też na plus👍🏼


Aktualną cenę (25-50 PLN) i dostępność Pregna Plus sprawdzisz tutaj

***

Pregna Plus Bez Żelaza

Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (29-47 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Pregna plus bez żelaza

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka):

 • Foliany:
  • Kwas foliowy – 400 mcg,
  • MetaPrgnaFolic (L-metylofolian wapnia) – 200 mcg
 • OK – na plus aktywna forma kwasu foliowego.
 • Olej rybi 100 mg (min. 60 % zawartości kwasów omega-3) w tym:
  • DHA – 50 mg
 • Mało i również nie ma dokładnego źródła – chcąc zrealizować zalecenia, trzeba będzie i tak dokupić drugi preparat z omegami, chyba że ktoś je na tyle dużo kwasów omega z dietą, że nie musi ich dodatkowo suplementować.
 • Pod tą samą marką jest jeszcze suplement Pregna DHA – chcąc spełnić minimum z wytycznych na dzienną porcję wychodzi 1 kapsułka. Tak więc na miesiąc suplementacji wypadałoby jeszcze dokupić 1 opakowanie Pregna DHA – to nam podnosi koszt suplementacji o jakieś 25zł (będzie oddzielna analiza z tymi preparatami).
 • Jod – 200 mcg
 • OK
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 40 zł
 • Standard, ale plus opakowanie Pregna DHA, wychodzi +-65zł na miesiąc.

Skład: Żelatyna, olej rybi (źródło DHA), olej MCT, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, substancja zagęszczająca: wosk pszczeli żółty, emulgator: lecytyna sojowa, witamina D (cholekalcyferol), substancja zagęszczająca: dwutlenek krzemu; przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli, barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza, kwas foliowy (kwas pteroilomonglutaminowy), jodan potasu, kwas foliowy (L-metylofolian wapnia).

Pregna Plus Bez Żelaza – opinia Pana Tabletki:

3/4 – całkiem niezły skład

Producent dostosował się do nowych wytycznych i usunął ze składu żelazo – zdecydowanie na plus dla tych z Was, które nie muszą go suplementować.👍🏼 Brakuje kwasów omega.

Mała, opływowa kapsułka – to na plus.

Brak zbędnych dodatków – też na plus👍🏼


Aktualną cenę (29-47 PLN) i dostępność Pregna Plus bez żelaza sprawdzisz tutaj.

***

Pueria Uno

Suplement diety – planowanie ciąży + I trymestr

pueria uno

Opis w analizie suplementów na planowanie ciąży – stuk-klik.

***

Pueria Duo

Suplement diety – od 13. tygodnia ciąży i laktacja, aktualną cenę (46-96 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

pueria duo

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka z witaminami i minerałami oraz 2 kapsułki z DHA):

 • Kwasy omega-3:
  • DHA – 600 mg
  • EPA – 54 mg
 • OK – olej z ryb – brak konkretnego źródła.
 • Foliany:
  • Kwas pteroilomonoglutaminowy – 300 mcg
  • L-metylofolian wapnia – 312 mcg
 • OK – plus za aktywną postać folianu.
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Jod 200 mcg
 • OK
 • Cholina – 130 mg
 • OK
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 55zł
 • Jak na skład, to znośna.

Skład: Składniki kapsułki z witaminami i minerałami: dwuwinian choliny, hydroksypropylometyloceluloza (kapsułka), L-metylofolian wapnia (kwas foliowy), kwas pteroilomonoglutaminowy (kwas foliowy), jodek potasu (jod), cholekalcyferol (witamina D). Składniki kapsułki z DHA: trójglicerydy kwasów omega-3 z ryb (w tym DHA i EPA), żelatyna wołowa (kapsułka), substancja utrzymująca wilgoć: glicerol.

Prenatal Duo – opinia Pana Tabletki:

4/4 – dobry preparat

Preparat dostosowany do nowych wytycznych – w składzie nie ma żelaza.

Trzeba łyknąć 3 kapsułki – ale coś za coś. Najlepiej to zrobić z głównym posiłkiem.

Aktualną cenę (46-96 PLN) i dostępność Pueria Duo sprawdzisz tutaj

***

Prenasol DHA

Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (22-46 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

prenasol w ciąży

Skład w dobowej porcji (2 kapsułki):

 • Kwasy omega-3:
  • DHA – 450 mg
 • OK kwasy omega-3 z alg.
 • Foliany:
  • Kwas pteroilomonoglutaminowy – 400 mcg
  • Sól glukozaminowa kwasu-5-metylotetrahydrofoliowego – 400 mcg
 • OK
 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Jod – 2000 mcg
 • OK 

 

 • Średnia cena za miesiąc kuracji – 35 zł
 • Dobra cena

Skład: olej z mikroalg Schizochytrium sp. (jako źródło kwasu dokozaheksaenowego – DHA); składnik otoczki: żelatyna; substancja utrzymująca wilgoć (otoczka): glicerol; emulgator: dwutlenek krzemu; przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli; witamina D (cholekalcyferol); kwas foliowy (sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego, kwas pteroilomonoglutaminowy); jod (jodek potasu); barwniki otoczki: tlenki i wodorotlenki żelaza.

Prenasol DHA – opinia Pana Tabletki

4/4 – dobry preparat

Bardzo dobry skład, zgodny z wytycznymi.

Bez zbędnych dodatków – brawo!

👍🏼👍🏼👍🏼

Aktualną cenę (22-46 PLN) i dostępność Prenasolu DHA sprawdzisz tutaj.

***

Prenatal Uno

Suplement diety – planowanie ciąży + 1 trymestr

Prenatal uno witaminy w ciąży Pan Tabletka

🤰🏼Opis w analizie suplementów na planowanie ciąży – stuk-klik.

***

Prenatal Duo

Suplement diety – II i III trymestr ciąży, aktualną cenę (43-94 PLN) i dostępność spradzisz tutaj.

Prenatal duo aktywny folian Pan Tabletka

Skład w dobowej porcji (2 kapsułki żelowe + 1 kapsułka twarda):

 • Kwasy omega-3:
  • DHA – 600 mg
  • EPA – 126 mg

  • Witamina E
  • 15,6 mg
 • OK – olej z ryb.
 • Żelazo – 30 mg
 • Według aktualnych wytycznych z lipca 2020 – suplementacja żelazem nie jest zalecana, jeśli masz dobry poziom we krwi tego pierwiastka.
 • Foliany:
  • L-metylofolian wapnia – 800 mcg

 • OK

 • Witamina D – 2000 j.m.
 • OK
 • Jod 200 mcg
 • OK
 • Cholina – 125 mg
 • Selen – 55 mcg
 • Witamina B6 – 2,6 mg
 • Witamina B12 – 4 mcg
 • OK
 • Laktoferyna – 20 mg
 
 • Średnia cena na miesiąc kuracji – 50zł
 • Jak na skład, to przyzwoita.

Skład: Kapsułka żelowa: Olej rybi (anchois, sardynki, makrele), octan DL-alfa tokoferylu, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, żelatyna, przeciwutleniacz: mieszane tokoferole. Kapsułka twarda: Dwuwinian choliny; kapsułka: żelatyna, fumaran żelaza (II), mączka ryżowa, cholekalcyferol, laktoferyna bydlęca (z mleka), maltodekstryna, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; chlorowodorek pirydoksyny, L-metylofolian wapnia, kwas pteroilomonoglutaminowy, jodek potasu, selenian (IV) sodu, metylokobalamina.

Prenatal Duo – opinia Pana Tabletki:

4/4 – dobry preparat

Analogiczna historia z żelazem jak wyżej – jeśli nie macie niedoboru tego pierwiastka i lekarze nie zaleca Wam suplementacji, to nie będzie to preparat dla Was.

🩸 W razie niedoboru czy anemii zapytajcie lekarza, czy taka forma i taka dawka żelaza są odpowiednie.

Trzeba łyknąć 3 kapsułki – ale coś za coś. Najlepiej to zrobić z głównym posiłkiem.

Aktualną cenę (43-94 PLN) i dostępność Prenatal Duo sprawdzisz tutaj.

To jakie witaminy dla kobiet w ciąży wybrać?

Czytaj i analizuj.

Niestety nie ma na to pytanie jednej prawidłowej odpowiedzi. Warto dopasować preparat świadomie – w konsultacji z dietetykiem i lekarzem i w oparciu o wyniki badań (np.: poziom żelaza, witamina D).

W powyższym zestawieniu nie ma wszystkich suplementów dostępnych na rynku – ale jeśli prześledzisz to zestawienie uważnie – to uda Ci się każdy kolejny produkt przeanalizować w podobny sposób.

W opracowaniu mam kolejne analizy suplementów na planowanie ciąży i preparatów z kwasami omega dla mam.

Ucz się i analizuj.

To chyba jedna z ważniejszych analiz Pana Tabletki. Będzie mi miło, jeśli docenisz moją pracę i podasz dalej ten wpis, udostępniając go na Fb. Dziękuję :]

Femibion – analiza serii i opinia

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

P.S.: I jeszcze raz zapraszam do grupy FB Pana Tabletki – dla rodziców – znajdziesz tam same przydatne informacje.

🌿🌿🌿

Niestety nie wszystkie zioła mogą byś stosowane przez kobiety w ciąży! Jeśli chcesz poznać naturalne przepisy (także dla kobiet w ciąży) – zapoznaj się z moją książką „Zdrownik” ⬇️⬇️⬇️

 1. https://www.ptgin.pl/index.php/lekarze/rekomendacje2/opinie_lekowe „Stosowanie witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”
 2. https://ptgin.pl/artykul/stanowisko-ekspertow-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-w-zakresie (dostęp dnia: 28.03.2024)
 3. https://www.forumginekologii.pl/artykul/dha-w-ciazy-i-laktacji-wplyw-na-rozwoj-dziecka-i-zdrowie-matki-znaczenie-form-dha-trojglicerydy-vs-estry-etylowe
 4. https://omegamed.pl/omegamed-optima-forte/ (dostęp: 23.04.2024)
 5. https://www.symphar.com/produkty/symvital-mama/ (dostęp: 23.04.2024)
 6. https://nutropharma.pl/ciaza/462-prenatal-duo-zestaw-3-szt-5907513003076.html (dostęp: 23.04.2024)
 7. https://mamadha.pl/? gclid=Cj0KCQjwlZixBhCoARIsAIC745DWYxwJV5ffSKnU9ppmNnt2te3dZdFNUQDqSA5_KwREkWjbIcnYcR4aArWeEALw_wcB (dostęp: 23.04.2024)
 8. https://pueria.pl/duo/ (dostęp: 23.04.2024)

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].