
Witaminy w ciąży – jak wybrać najlepsze? Ranking suplementów diety
Zastanawiasz się jakie witaminy w ciąży wybrać? I dobrze, bo to bardzo ważny wybór! To nie jest jakaś tam suplementacja, ponieważ przyjmowanie bądź nieprzyjmowanie pewnych składników w ciąży, może przesądzić o prawidłowym rozwoju dziecka! Czy już czujesz skalę powagi? Dlatego przygotowałem dla Was tę analizę – dzięki niej masz czarno na białym, co dobrze jest kupić, a czego nie. Już nie będziesz musiała samodzielnie analizować składu. Zapraszam do wpisu! Ma on formę rankingu – ale zwróć uwagę, że nie zawsze więcej znaczy lepiej!
📣 Uwaga 7 marca 2024 r. ukazały się najnowsze zalecenia ekspertów PTGiP dotyczących suplementacji folianów, choliny i witamin B6 i B12 u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży lub połogu. Wpis został zaktualizowany na tę okoliczność.Ci sami Eksperci podkreślają, że rutynowe oznaczanie poliforfizmu genu MTHFR u kobiet planujących ciążę oraz ciężarnych nie jest uzasadnione klinicznie. Marcin P.S.: Już widzę, że w mediach społecznościowych zaczyna się konkurs na najbardziej szokujący materiał w sprawie tych zmian rekomendacji. Pamiętaj proszę, że kluczowa do prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia mamy jest – dobra dieta i zbilansowany tryb życia, w tym unikanie stresów. Suplementy z definicji były i są dodatkiem – taką wisienką na torcie i dodatkowym zabezpieczeniem. |
***
Witaminy w ciąży dla Małej Tabletki?
Moja córka przyszła na świat w listopadzie 2015 roku. Zdrowa, rozkrzyczana i piękna. Ciemnowłosa. Ze spojrzeniem w kolorze nieba. To spojrzenie podobno ma łamać męskie serca – moje złamała na 100%.
Zanim ją zobaczyłem, zanim nawet pomyślałem, że może już istnieć – starałem się dać jej wszystko, co najlepsze. Pierwszym testem dla ojca farmaceuty jest wybór najlepszego suplementu – dla Mamy, i dla Malutkiej.
Stop.
Pierwszym testem jest zbudowanie takiego jadłospisu żonie, żeby nie musiała łykać żadnych tabletek.
Czy da się to zrobić? Prawdopodobnie bez konsultacji z dietetykiem – nie. Ale.
Hm, You never know.
Więc robisz wszystko, żeby dieta była idealna, ale prawdopodobnie i tak dołożysz ten suplement – dla spokoju sumienia.
Czy to dobrze czy źle? Czy da się te witaminy przedawkować? I jakie witaminy wybrać?
Wszystko zależy od konkretnego preparatu i diety.
***
Jakie witaminy w ciąży rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP)?
Cała analiza opiera się na dwóch dokumentach: Rekomendacjach Polskiego Towarzysta Ginekologów i Położników dotyczących suplementacji u kobiet ciężarnych (pełny tekst) oraz Stanowiska Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w zakresie suplementacji folianów oraz warunków stosowania dodatkowej suplementacji choliny i witamin B6 i B12, w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu (pełny tekst).
Zanim przejdę dalej, posłużę się cytatem z powyższych rekomendacji, który pozwoli mi odpowiedzieć na pytanie: co należy suplementować (hm, warto sobie ten dokument i tak przeczytać).
„Zgodnie ze stanowiskiem WHO z 2016 r. jak i większości towarzystw naukowych rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych u wszystkich ciężarnych nie jest zalecane, a podstawowe źródło mikroelementów i witamin kobiet w ciąży powinna stanowić dobrze zbilansowana dieta.
Poniższe Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przedstawiają aktualne spojrzenie na rolę suplementacji diety u kobiet ciężarnych, zgodnie z aktualną wiedzą i specyfiką społeczeństwa polskiego. Dotyczą one pięciu substancji czynnych tj. żelaza, kwasu foliowego, witamin D, kwasów DHA i jodu, które uznaje się za podstawowe elementy przydatne do stosowania w suplementacji ciężarnych w określonych przypadkach. Obecność innych mikroelementów, witamin i substancji czynnych, w suplementacji, czyli uzupełnianiu normalnej diety, nie jest rekomendowane w populacji zdrowych kobiet, jeżeli nie ma do tego określonych wskazań medycznych.”
***
Jak wybrać najlepsze witaminy w ciąży?
Zapewnienie prawidłowego zaopatrzenia organizmu w niezbędne składniki budulcowe, energetyczne oraz witaminy i mikroelementy jest szczególnie ważne u kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz karmiących piersią – to oczywiste.
Trzeba nieźle naszukać się, by znaleźć dobre witaminy dla ciężarnych, ale jeszcze trudniej ustalić, co tak naprawdę jest potrzebne.
Prawidłowa, czyli dobrze zbilansowana dieta może zapewniać zaopatrzenie w normalnych warunkach, ale wzrost zapotrzebowania podczas ciąży i laktacji może byś trudny do wyrównania (już podczas samej ciąży – dlatego kluczowe jest dobre przygotowanie).
Dlatego suplementacja w tym czasie ma uzasadnienie i może nieść ze sobą sporo korzyści dla dziecka❗
Podsumowując zalecenia: W swoich rekomendacjach PTGiP wymienia 5 składników, na które należy podczas ciąży zwrócić szczególną uwagę:
Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że każda kobieta ciężarna powinna zażywać je wszystkie (przy prawidłowych wynikach badań suplementacja żelaza nie jest konieczna). |
***
A co przed ciążą?
Jeśli chodzi o dopasowanie suplementacji – aby stosując konkretny preparat pokryć zapotrzebowanie, ale równocześnie nie przesadzić z dawkami, dobrze jest wykonać badania poziomu:
- żelaza,
- witaminy D,
- kwasu foliowego,
- witaminy B12,
- magnezu.
Co mega ważne – zdrowa dieta 🥗 i zdrowy tryb życia🏃🏻♂️🏃🏻♀️ u obu partnerów.
A tutaj masz link do mojej analizy witamin na PLANOWANIE CIĄŻY stuk-puk
***
Jakie witaminy suplementować w ciąży* – dane szczegółowe
*dla grup niskiego ryzyka (zdrowe kobiety bez wywiadu własnego oraz rodzinnego obciążonego wadami płodu)
Kwas foliowy w ciąży** ***
- u wszystkich kobiet w okresie okołokoncepcyjnym zaleca się suplementację 400 µg kwasu foliowego lub 400 µg 5-MTHF + 400 µg kwasu foliowego na dzień
- planując ciążę najlepiej zacząć taką suplementację na 12 tygodni przed planowanym poczęciem
- 🤰🏼 u kobiet w I trymestrze ciąży zaleca się suplementację dawką 400-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)
- u kobiet z BMI > 30 kg/m2 po oznaczeniu poziomu folianów < 28 nmol/l zaleca się suplementację 5 mg folianów na dobę w połączeniu z mioinozytolem (1 g) maksymalnie do 12 tygodnia ciąży
- 🤰🏼 u kobiet w II trymestrze ciąży zaleca się suplementację dawką 600-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)
- 🤰🏼 u kobiet w III trymestrze ciąży zaleca się suplementację dawką 600-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)
- 🤱🏼u kobiet karmiących piersią zaleca się suplementację dawką 600-800 µg 5-MTHF na dzień (lub dawki łączone: aktywny folian + kwas foliowy)
** Aktualizacja o stanowiska ekspertów PTGiP w zakresie suplementacji przez kobiety aktywnych folianów, choliny i witamin B6 i B12 w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu z 7 marca 2024.
*** Suplementację w trakcie przygotowań do ciązy, w ciąży i w trakcie laktacji można prowadzić za pomocą preparatów zawierających w składzie zarówno aktywny folian, jak i syntetyczny kwas foliowy.
***
Witamina D w ciąży
- W ciąży i w okresie laktacji (u kobiet z prawidłowym BMI i bez niedoboru witaminy D) zaleca się dawkę witaminy D 1500-2000 j.m./dobę
- optymalnie jest dopasować zażywaną dawkę do stężenia witaminy D we krwi
- pisze o tym od dawna – więcej doczytasz we wpisie z opracowaniem wytycznych suplementacji pod witaminę D
- U kobiet o BMI>30 można rozważyć stosowanie dawki do 4000 IU/dobę (najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym).
***
DHA w ciąży
- Rekomenduje się suplementację DHA w dawce minimum 200 mg podczas ciąży.
- Gdy dieta kobiety jest uboga w produkty zawierające te kwasy (np. ryby) dopuszczalne jest stosowanie wyższych dawek DHA zarówno przed, jak i podczas ciąży.
- Jeśli istnieje ryzyko porodu przedwczesnego, zalecana dawka DHA wzrasta wówczas do 1000 mg/dobę.
***
Jod w ciąży
- Zaleca się suplementację jodu w dawce 150-200 mikrogramów na dobę (została więc zmniejszona w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi) u kobiet w ciąży bez stwierdzonych chorób tarczycy.
- Ciężarne cierpiące na schorzenia tarczycy powinny suplementować jod pod ścisłym nadzorem lekarza przy regularnej kontroli stężenia hormonów tarczycy oraz przeciwtarczycowych przeciwciał.
***
Żelazo w ciąży
W porównaniu do poprzednich wytycznych – mamy tutaj największą zmianę – w związku z czym większość preparatów aktualnie dostępnych na rynku nie jest już tak dobrze dopasowana.
- Zaleca się regularną kontrolę morfologii i stężenia ferrytyny. Jeśli wyniki prawidłowe (mieszczą się w granicach normy), to nie rekomenduje się zażywania preparatów żelaza podczas ciąży, ponieważ udowodniono, że jego nadmiar może wpływać negatywnie na rozwój ciąży.
- Uważa się, że preparaty żelaza przed 16. tygodniem ciąży powinny stosować wyłącznie kobiety ze stwierdzoną niedokrwistością wynikającą z niedoboru żelaza.
- Po 16. tygodniu ciąży można suplementować żelazo w dawce 30 mg/dobę (jeśli stężenie ferrytyny spadło poniżej 60 mcg/l).
***
Magnez w ciąży?
- Obecnie: PTGiP nie wymienia magnezu w swoich rekomendacjach. Jeśli masz niedobór – to całkiem inna sprawa.
***
Najlepszy witaminy dla kobiet w ciąży – analiza składów i opinia Pana Tabletki
Według powyższych kryteriów ocenimy po kolei preparaty dedykowane przyszłym mamom. W tym wpisie znajdziesz produkty przeznaczone:
- Na całą ciąże.
- Na I trymestr.
- Na II i III trymestr (od 13. tygodnia ciąży).
- Podczas laktacji (zaleca się kontynuowanie suplementacji jak w ciąży).
- A tutaj jest analiza kwasów foliowych i SD na planowanie ciąży.
Czytaj uważnie informacje tuż pod nazwą preparatu (!).
Kolejność losowa!
Suplementy diety w ciąży – Złota rada Pana Tabletki: Jak czytać poniższe zestawienie? Wypadałoby najpierw przeanalizować Twój jadłospis i zależnie od wyniku dopasować suplement diety. I koniecznie zrobić badania żelaza – bo niedobory można spokojnie wyprowadzić przed ciążą, a w ciąży to już może być problem. Polecam też udać się na kontrolę do endokrynologa i zbadać sobie tarczycę! Punktacja użyta w poniższym zestawieniu – odzwierciedla stosunek składu SD do wytycznych PTG, ale bez uwzględnienia magnezu – ponieważ jego dawkę zwykle oddzielnie ustala lekarz prowadzący (w razie potrzeby). Najlepiej podejść do tego zestawienia w sposób minimalistyczny – wybrać suplement diety z minimum potrzebnych składników. Więc ocena 4/4 – jest OK bo oznacza, że SD spełnił wszystkie wymogi PTGiP (dla diety z ryzykiem niedoborów), ale 3/4 nie musi oznaczać złego wyniku – może oznaczać, że pewnego składnika nie potrzebujesz, bo dostarczasz go z dietą a wtedy „więcej nie znaczy lepiej„. Jeśli czujesz, że potrzebujesz więcej informacji w zakresie leczenia i suplementacji DZIECI – zapraszam do facebookowej grupy – Pan Tabletka – wsparcie dla rodziców. |
***
MamaDHA Premium+
Suplement diety – dla kobiet planujących ciążę, ciężarnych oraz karmiących piersią, aktualną cenę (26-82 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Skład w dobowej porcji (2 kapsułki):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skład: Olej rybi (zaierający DHA i EPA), żelatyna wołowa, substancja wypełniająca: tlenek magnezu, substancja utrzymująca wilgoć – glicerol, substancja zagęszczająca – mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, emulgator – lecytyna słonecznikowa, substancja przeciwpieniąca – kwasy tłuszczowe, barwnik – kompleksy miedzioe chlorofili i chlorofilin, cholekalcyferol (witamina D3) w oleju MCT, jodan potasu (jod), kwas pteroilomonoglutaminowy (kwas foliowy), L-metylofolian wapnia (kwas foliowy).
MamaDHA Premium+ – opinia Pana Tabletki:
4/4– to dobry produkt Składniki są odpowiednio dobrane. Aktualną cenę MamaDHA Premium+ (26-85 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj |
***
Omegamed Optima Forte
Suplement diety – II i III trymestr ciąży i laktacja, aktualną cenę (56-98 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład w dobowej porcji (3 kapsułki DHA (brązowe) + 1 tabletka optima(różowa)):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapsułka DHA: olej z mikroalg Schizochytrium sp. zawierający kwas DHA (dokozaheksaenowy); przeciwutleniacze: mieszanina tokoferoli, ekstrakty z rozmarynu; olej roślinny (MCT); emulgatory: lecytyny, wosk pszczeli biały; cholekalcyferol (witamina D); sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrafoliowego (aktywna forma folianu); kwas pteroilomonoglutaminowy (kwas foliowy); jodek potasu (jod).
Omegamed Optima Forte – opinia Pana Tabletki:
4/4 – dobry preparat Skład zgodny z aktualnymi wytycznymi. Aktualną cenę (56-98 PLN) OmegaMed Optima Forte i dostępność sprawdzisz tutaj. |
***
Composita Mama DHA
Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (40-76 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka różowa i 2 kapsułki przezroczyste):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kapsułka różowa: tlenek magnezu – magnez; dwuwinian choliny – cholina; diglicynian żelaza – żelazo; żelatyna wieprzowo-wołowa; substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych; cholekalcyferol – witamina D; chlorowodorek pirydoksyny – witamina B6; barwnik – can- durin silver fine, czerwień allura; kwas foliowy: L-metylofolian wapnia, kwas pteroilomonoglutaminowy; jodek potasu – jod; metylokobalamina – witamina B12.
Kapsułka przezroczysta: oczyszczony olej rybi zawierający 50 % DHA i 10% EPA; żelatyna wieprzowa; substancja utrzymująca wilgoć – glicerol.
Composita Mama DHA – opinia Pana Tabletki:
4/4 🎉Obecność choliny, witamin B6 i B12 – pod kątem dbania o rozwój układu nerwoego dziecka bardzo ok 👍🏼 A jest tego nawet więcej:➡Żelazo wyleciało w nowych wytycznych z zaleceń, ale jeśli masz niedobór żelaza, to jest to produkt do rozważenia 👍🏼 ➡I ten tlenek magnezu dla ściemy… wrrr – tego się nie da wybronić 😉 Chcę przez to powiedzieć, że jeśli lekarz indywidualnie zaleci Ci stosowanie magnezu, to sięgnij po osobny produkt – najlepiej lek, w którym magnez występuje w formie organicznej. Aktualną cenę (40-76 PLN) i dostępność Composita Mama DHA sprawdzisz tutaj. |
***
Symvital Mama
Suplement diety – kobiety planujące ciąże, cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (32-63 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład w dobowej porcji (2 kapsułki):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skład: olej rybi (źródło DHA), tlenek magnezu, żelatyna, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, fumaran żelaza (II), emulgator: krzemionka koloidalna, barwnik: E172, barwnik: E171, kwas foliowy (Extrafolate 2), jodek potasu, cholekalcyferol (witamina D3).
Symvital Mama – opinia Pana Tabletki
3/4– ma potencjał, jeśli zostanie dostosowany do nowych zaleceń Żelazo – w tym momencie nie jest zalecane. Ten tlenek magnezu to mnie strasznie denerwuje…😡 Na plus krótki skład samej kapsułki – mało substancji pomocniczych👍🏼 i oby takpozostało Aktualną cenę (32-63 PLN) i dostępność Symvital Mama sprawdzisz tutaj. |
***
Pregna Plus
Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (25-50 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skład: Diglicynian żelaza (II); żelatyna wołowa; olej rybi (źródło DHA); substancja utrzymująca wilgoć: glicerol; olej MCT; substancja zagęszczająca: wosk pszczeli żółty; emulgator: lecytyna sojowa; cholekalcyferol; substancja zagęszczająca: dwutlenek krzemu; przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli; kwas pteroilomonoglutaminowy; jodan potasu; L-metylofolian wapnia; barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza.
Pregna Plus – opinia Pana Tabletki:
3/4 – całkiem niezły skład Brakuje kwasów omega. Mała, opływowa kapsułka – to na duży plus. 🩸Żelazo obecne – przed zakupem zorientuj się, czy na pewno musisz je suplementować (dostępna jest również forma bez żelaza, o której piszę niżej).Brak zbędnych dodatków – też na plus👍🏼 Aktualną cenę (25-50 PLN) i dostępność Pregna Plus sprawdzisz tutaj |
***
Pregna Plus Bez Żelaza
Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (29-47 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skład: Żelatyna, olej rybi (źródło DHA), olej MCT, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, substancja zagęszczająca: wosk pszczeli żółty, emulgator: lecytyna sojowa, witamina D (cholekalcyferol), substancja zagęszczająca: dwutlenek krzemu; przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli, barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza, kwas foliowy (kwas pteroilomonglutaminowy), jodan potasu, kwas foliowy (L-metylofolian wapnia).
Pregna Plus Bez Żelaza – opinia Pana Tabletki:
3/4 – całkiem niezły skład Producent dostosował się do nowych wytycznych i usunął ze składu żelazo – zdecydowanie na plus dla tych z Was, które nie muszą go suplementować.👍🏼 Brakuje kwasów omega. Mała, opływowa kapsułka – to na plus. Brak zbędnych dodatków – też na plus👍🏼 Aktualną cenę (29-47 PLN) i dostępność Pregna Plus bez żelaza sprawdzisz tutaj. |
***
Pueria Uno
Suplement diety – planowanie ciąży + I trymestr

Opis w analizie suplementów na planowanie ciąży – stuk-klik.
***
Pueria Duo
Suplement diety – od 13. tygodnia ciąży i laktacja, aktualną cenę (46-96 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład w dobowej porcji (1 kapsułka z witaminami i minerałami oraz 2 kapsułki z DHA):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skład: Składniki kapsułki z witaminami i minerałami: dwuwinian choliny, hydroksypropylometyloceluloza (kapsułka), L-metylofolian wapnia (kwas foliowy), kwas pteroilomonoglutaminowy (kwas foliowy), jodek potasu (jod), cholekalcyferol (witamina D). Składniki kapsułki z DHA: trójglicerydy kwasów omega-3 z ryb (w tym DHA i EPA), żelatyna wołowa (kapsułka), substancja utrzymująca wilgoć: glicerol.
Prenatal Duo – opinia Pana Tabletki:
4/4 – dobry preparat Preparat dostosowany do nowych wytycznych – w składzie nie ma żelaza. Trzeba łyknąć 3 kapsułki – ale coś za coś. Najlepiej to zrobić z głównym posiłkiem. Aktualną cenę (46-96 PLN) i dostępność Pueria Duo sprawdzisz tutaj |
***
Prenasol DHA
Suplement diety – cała ciąża + laktacja, aktualną cenę (22-46 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład w dobowej porcji (2 kapsułki):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Skład: olej z mikroalg Schizochytrium sp. (jako źródło kwasu dokozaheksaenowego – DHA); składnik otoczki: żelatyna; substancja utrzymująca wilgoć (otoczka): glicerol; emulgator: dwutlenek krzemu; przeciwutleniacz: mieszanina tokoferoli; witamina D (cholekalcyferol); kwas foliowy (sól glukozaminowa kwasu (6S)-5-metylotetrahydrofoliowego, kwas pteroilomonoglutaminowy); jod (jodek potasu); barwniki otoczki: tlenki i wodorotlenki żelaza.
Prenasol DHA – opinia Pana Tabletki
4/4 – dobry preparat Bardzo dobry skład, zgodny z wytycznymi. Bez zbędnych dodatków – brawo! 👍🏼👍🏼👍🏼Aktualną cenę (22-46 PLN) i dostępność Prenasolu DHA sprawdzisz tutaj. |
***
Prenatal Uno
Suplement diety – planowanie ciąży + 1 trymestr

🤰🏼Opis w analizie suplementów na planowanie ciąży – stuk-klik.
***
Prenatal Duo
Suplement diety – II i III trymestr ciąży, aktualną cenę (43-94 PLN) i dostępność spradzisz tutaj.

Skład w dobowej porcji (2 kapsułki żelowe + 1 kapsułka twarda):
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
Skład: Kapsułka żelowa: Olej rybi (anchois, sardynki, makrele), octan DL-alfa tokoferylu, substancja utrzymująca wilgoć: glicerol, żelatyna, przeciwutleniacz: mieszane tokoferole. Kapsułka twarda: Dwuwinian choliny; kapsułka: żelatyna, fumaran żelaza (II), mączka ryżowa, cholekalcyferol, laktoferyna bydlęca (z mleka), maltodekstryna, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; chlorowodorek pirydoksyny, L-metylofolian wapnia, kwas pteroilomonoglutaminowy, jodek potasu, selenian (IV) sodu, metylokobalamina.
Prenatal Duo – opinia Pana Tabletki:
4/4 – dobry preparat Analogiczna historia z żelazem jak wyżej – jeśli nie macie niedoboru tego pierwiastka i lekarze nie zaleca Wam suplementacji, to nie będzie to preparat dla Was. 🩸 W razie niedoboru czy anemii zapytajcie lekarza, czy taka forma i taka dawka żelaza są odpowiednie.Trzeba łyknąć 3 kapsułki – ale coś za coś. Najlepiej to zrobić z głównym posiłkiem. Aktualną cenę (43-94 PLN) i dostępność Prenatal Duo sprawdzisz tutaj. |
To jakie witaminy dla kobiet w ciąży wybrać?
Czytaj i analizuj.
Niestety nie ma na to pytanie jednej prawidłowej odpowiedzi. Warto dopasować preparat świadomie – w konsultacji z dietetykiem i lekarzem i w oparciu o wyniki badań (np.: poziom żelaza, witamina D).
W powyższym zestawieniu nie ma wszystkich suplementów dostępnych na rynku – ale jeśli prześledzisz to zestawienie uważnie – to uda Ci się każdy kolejny produkt przeanalizować w podobny sposób.
W opracowaniu mam kolejne analizy suplementów na planowanie ciąży i preparatów z kwasami omega dla mam.
Ucz się i analizuj.
To chyba jedna z ważniejszych analiz Pana Tabletki. Będzie mi miło, jeśli docenisz moją pracę i podasz dalej ten wpis, udostępniając go na Fb. Dziękuję :]
➡ Femibion – analiza serii i opinia
Zdrowo pozdrawiam,
Pan Tabletka
Marcin
P.S.: I jeszcze raz zapraszam do grupy FB Pana Tabletki – dla rodziców – znajdziesz tam same przydatne informacje.
🌿🌿🌿
Niestety nie wszystkie zioła mogą byś stosowane przez kobiety w ciąży! Jeśli chcesz poznać naturalne przepisy (także dla kobiet w ciąży) – zapoznaj się z moją książką „Zdrownik” ⬇️⬇️⬇️

- https://www.ptgin.pl/index.php/lekarze/rekomendacje2/opinie_lekowe „Stosowanie witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących”
- https://ptgin.pl/artykul/stanowisko-ekspertow-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-w-zakresie (dostęp dnia: 28.03.2024)
- https://www.forumginekologii.pl/artykul/dha-w-ciazy-i-laktacji-wplyw-na-rozwoj-dziecka-i-zdrowie-matki-znaczenie-form-dha-trojglicerydy-vs-estry-etylowe
- https://omegamed.pl/omegamed-optima-forte/ (dostęp: 23.04.2024)
- https://www.symphar.com/produkty/symvital-mama/ (dostęp: 23.04.2024)
- https://nutropharma.pl/ciaza/462-prenatal-duo-zestaw-3-szt-5907513003076.html (dostęp: 23.04.2024)
- https://mamadha.pl/? gclid=Cj0KCQjwlZixBhCoARIsAIC745DWYxwJV5ffSKnU9ppmNnt2te3dZdFNUQDqSA5_KwREkWjbIcnYcR4aArWeEALw_wcB (dostęp: 23.04.2024)
- https://pueria.pl/duo/ (dostęp: 23.04.2024)
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.