ScrollToTop
co na menopauzę

Co na menopauzę? Opinia i ranking 17 produktów z apteki.

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

2 sierpnia 2022

Spis treści

W tej analizie znajdziesz zestawienie najpopularniejszych produktów na menopauzę. Oczywiście każdy produkt jest opatrzony moją opinią. Jestem pewien, że po uważnej lekturze tego wpisu, wybór preparatu łagodzącego objawy menopauzy będzie dużo łatwiejszy.

A co Tobie pomogło na menopauzę? Czekam na Twoją opinię.

Ciągle zbieram informacje zwrotne od moich pacjentek i czytelniczek. Ta grupa preparatów na menopauzę jest dosyć trudna w jednoznacznej ocenie – z kilku powodów. Przede wszystkim dlatego, że równowaga hormonalna to bardzo, ale to bardzo czuły mechanizm, do tego podlegający bardzo dużej osobniczej zmienności.

Każda kobieta przechodzi menopauzę na swój sposób.

Mówiąc po ludzku – trudno mi z góry powiedzieć, że istnieje jedna jedyna, najlepsza dla każdej kobiety tabletka. Niestety. Ale z pewnością warto mieć rozeznanie w produktach, które możesz kupić.

Zachęcam więc do konsultacji i rozmów z mądrym lekarzem, a jeśli zdecydujesz się na konkretny preparat to pamiętaj, żeby:

 • zaczynać od możliwie małej dawki
 • dać sobie czas
 • stosować go regularnie
 • i uważnie obserwować odpowiedź organizmu.

***

Czym jest menopauza?

Mniej hormonów = objawy menopauzy. A bardziej naukowo:

Menopauza jest konsekwencją zaniku aktywności pęcherzyków jajnikowych, co wiąże się ze zmniejszoną syntezą estrogenów. Stopień obniżenia estrogenów decyduje o nasileniu objawów (które może zmieniać się w czasie, bo każda pacjentka jest inna).

***

Na czym ma polegać działanie tabletek na menopauzę?

Ich zadaniem jest uzupełnienie (poprzez dostarczenie z zewnątrz) brakujących hormonów.

W celu uzupełnienia estrogenów i gestagenów w okresie pomenopauzalnym wykorzystywane są izolowane z roślin fitoestrogeny. Fitoestrogeny są to związki o działaniu podobnym do estrogenu. W największej ilości występują one w roślinach takich jak: soja, pluskwica groniasta, koniczyna czy opornik łatkowaty tzw. kudzu.

Wiedza uzupełniająca dla tego wpisu:

Czy menopauza jest tematem tabu?

Długo myślałem w ten sposób, ale poznaję coraz więcej kobiet, które otwarcie mówią o swojej menopauzie. Bardzo się z tego cieszę i namawiam również Ciebie – rozmawiaj, dyskutuj z mężem, dziećmi, mamą czy koleżankami – nie zostawaj z tym sama. Jeśli czujesz, że nie otrzymujesz dostatecznej ilości wsparcia od najbliższych, warto wtedy rozważyć fachową pomoc ze strony psychologa, który pomoże Ci przetrwać ten czas.

***

Analiza produktów na menopauzę (kolejność losowa)

Po tym, myślę, ważnym wstępie, przechodzimy do analizy składów preparatów „na menopauzę” z apteki. Będzie też moja opinia.

Leki OTC na menopauzę

Soyfem

Lek OTC, 60 tabletek

na menopauzę Soyfem - analiza i opinia Pana Tableki

Wskazania:

 • U kobiet w okresie przekwitania w celu łagodzenia występujących objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju.

Dawkowanie:

 • 1-2 tabletki 2 razy na dobę, rano i wieczorem. Nie należy przekraczać 2 lat stosowania produktu (pełne informacje w ulotce).

Skład w 1 tabletce:

 • 100 mg wyciągu z nasion soi – w tym 26 mg zespołu izoflawonów przeliczonych na genisteinę.
 • Standaryzowany wyciąg z nasion soi
 • W przeliczeniu na dawkę dobową wg info z ulotki, mamy zakres 26-104 mg genisteiny na dobę
  • zwróć uwagę, o ile mniej tego składnik będzie w SD poniżej
  • zalecana dawka izoflawonów w łagodzeniu menopauzy to 40 – 80 mg

Pełny skład: 100 mg wyciągu z nasion soi – w tym 26 mg zespołu izoflawonów przeliczonych na genisteinę oraz substancje pomocnicze (celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, powidon, magnezu stearynian, hypromeloza, talk, glicerol).

Soyfem – opinia Pana Tabletki:

Lek to lek.

Mamy dobrej jakości wyciąg z nasion soi – ze stosunkowo dużą rozpiętością dawek (informacje znajdziesz w ulotce). Jak to rozumieć? Ano tak jak napisałem wyżej – trzeba dopasować dawkę do siebie, startując od najmniejszej i w zależności od potrzeby stopniowo zwiększać, uważnie obserwując przy tym organizm.

I bardzo ważna jest regularność.

Każdy lek ma swoje przeciwwskazania i skutki uboczne – odsyłam do ulotek.

***

Soyfem forte

Lek OTC, 30 tabletek

na menopauzę Soyfem forte - analiza i opinia Pana Tabletki

Wskazania:

 • U kobiet w okresie przekwitania w celu łagodzenia występujących objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zakłócenia snu, uczucie napięcia nerwowego i niepokoju.

Dawkowanie:

 • 1-2 tabletki raz na dobę. Nie należy przekraczać 2 lat stosowania produktu (pełne informacje w ulotce).

Skład w 1 tabletce:

 • 230,8 mg wyciągu z nasion soi standaryzowanego na zawartość 26% izoflawonów w przeliczeniu na genisteinę – co odpowiada 60 mg genisteiny.
 • Znów jakościowo dobry wyciąg – w zasadzie z podwójną dawką co w zwykłym Soyfemie.

Pełny skład: wyciąg z nasion soi 230,8mg, standaryzowanego na zawartość 26% izoflawonów w przeliczeniu na genisteinę (co odpowiada 60mg genisteiny). Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, karmeloza sodowa, magnezu stearynian, hypromeloza, hydroksypyloceluloza, talk, tytanu dwutlenek, makrogol 6000.

Soyfem forte – opinia Pana Tabletki:

Jest to lek – nie mamy wątpliwości co do jakości produktu.

Wszystko jak w zwykłym Soyfem, tylko dawka 2 razy większa. Jeśli potrzebujesz stosować ten lek w większych dawkach to Soyfem forte jest wygodniejszy i bardziej ekonomiczny– zjadasz mniej tabletek.

***

Remifemin

Lek OTC, 100 tabletek

na menopauzę Remifemin - analiza i opinia Pana Tabletki

Wskazania:

 • Dolegliwości okresu przekwitania takie jak: przypływy uczucia gorąca i nadmierne pocenie się.

Dawkowanie:

 • 2 razy dziennie po jednej tabletce. Nie zaleca się stosowania produktu dłużej niż 6 miesięcy bez porady lekarza. Pierwsze terapeutyczne efekty działania można zaobserwować po dwóch tygodniach leczenia (pełne informacje w ulotce).

Skład w 1 tabletce:

 • Wyciąg z kłącza pluskwicy groniastej  (0,78-1,14: 1) isopropanolicum 40% (V/V) 0,018-0,026 ml – co odpowiada 20 mg kłącza pluskwicy groniastej.

Pełny skład: Cimicifugae racemosae rhizomae extractum fluidum (0,78- 1,14:1) izopropanolicum 40% (V/V) 0,018-1,026 ml. Substancje pomocnicze: celuloza sproszkowana, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, stearynian magnezu, olejek miętowy do 280 mg.

Remifemin – opinia Pana Tabletki:

Lek to lek.

Pełny opis w ulotce. Wyciągi ziołowe o jakości farmaceutycznej, nie spożywczej (jak w suplementach diety).

Jeśli ktoś źle znosi wyciągi z nasion soi czy jest uczulony – to Remifenin może być alternatywą. Przed zastosowaniem zapoznaj się z ulotką.

***

Klimadynon

Lek OTC, 60 tabletek

na menopauzę Klimadynon - analiza i opinia Pana Tabletki

Wskazania:

 • Produkt leczniczy roślinny stosowany u dorosłych kobiet w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych
  takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie się.

Dawkowanie:

 • Po 1 tabletce powlekanej dwa razy na dobę. Nie należy stosować bez porady lekarza dłużej niż przez 6 miesięcy.

Skład w 1 tabletce:

 • 2,8 mg suchego wyciągu z pluskwicy groniastej – DER 5-10:1
 • Ot ciekawostka – brak standaryzacji wyciągu. Jedynie określony DER.

Pełny skład: 2,8mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (kłącze pluskwicy groniastej) (10:1); ekstrahent: etanol 58% (V/V); pozostałe składniki leku to: wapnia wodorofosforan dwuwodny, kopolimer amoniometakrylanowy, typ A, rozproszenie 30% (Eudragit RL 30D), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek żółty (E172), laktoza jednowodna, makrogol 6000, magnezu stearynian (roślinny), skrobia ziemniaczana, oczyszcony talk, wodorotlenek sodu, kwas sorbowy, tytanu dwutlenek (E171).

Klimadynon – opinia Pana Tabletki:

Hmm… taki brak standaryzacji to kiepska sprawa. Nie mniej jednak Klimadynon pozostaje lekiem.

Nie wiemy ile mamy substancji czynnej w tabletce…

***

Suplementy diety na menopauzę

Ligunin Termostop

Suplement diety, 60 tabletek, aktualną cenę (16-54 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na menopauzę Ligunin Termostop - analiza i opinia Pana Tableki

Zastosowanie:

 • Preparat polecany jest kobietom w okresie menopauzy w celu uzupełniania fitoestrogenów w diecie i łagodzenia oznak menopauzy.

Zalecane spożycie:

 • 2 kapsułki dziennie po posiłku.

Skład w 2 kapsułkach:

 • 170 mg ekstraktu z szyszek chmielu, w tym 70 mcg 8-prenylnaringeniny (8-PN)
 • 8-prenylnaringenina jest to fitoestrogen pozyskiwany z szyszek chmielu, ekstrakt jest standaryzowany.
 • 50 mg lignanów lnianych

 

 • Oraz kolejna dawka fitoestrogenów, tym razem z nasion lnu – w przebiegu menopauzy działają estrogennie, czyli regulują gospodarkę hormonalną, posiadają także właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe – zalecana dawka dzienna to 60 mg, standaryzacja jak najbardziej.

Pełny skład: mielone nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.) uzyskane w procesie odtłuszczania, ekstrakt z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.) standaryzowany na zawartość lignanów, żelatyna (składnik otoczki), ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.) standaryzowany za zawartość 8-prenylnaringeniny (8-PN), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, barwnik: dwutlenek tytanu, barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza, barwnik: karminy.

Ligunin termostop – opinia Pana Tabletki:

Z kategorii lek OTC przechodzimy do suplementów diety. Zdążyłyście już na pewno poznać stanowisko Pana Tabletki w ich temacie i chyba nie macie wątpliwości, że stawiając na szali lek i suplement wybieram to pierwsze.

Mamy tutaj zupełnie inne źródła fitoestrogenów niż u poprzedników, więc jak dla mnie:

 • Dla kobiet, którym, mówiąc kolokwialnie, soja i pluskwica „nie służą” Ligunin Termostop będzie wartą uwagi alternatywą.
 • Plus za standaryzację wyciągów, to na pewno przemawia „za”.
 • Dawkowanie 2 razy dziennie – będzie trudniej dla zapominalskich. 😉
 • Cenowo przeciętniak.

***

Aktualną cenę (16-54 PLN) i dostępność Ligunin termostop sprawdzisz tutaj.

***

Ligunin

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (16-48 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na menopauzę Ligunin - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Preparat polecany jest kobietom w okresie menopauzy w celu uzupełnienia fitoestrogenów w diecie.

Zalecane spożycie:

 • 2 kapsułki dziennie po posiłku.

Skład w 2 kapsułkach:

 • 50 mg lignanów lnianych
 • Fitoestrogeny obecne w nasionach lnu wykazują działanie estrogenne – regulują gospodarkę hormonalną, posiadają właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe – zalecana dawka dzienna to 60 mg – jest standaryzacja.

Pełny skład: mielone nasiona lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.) uzyskane w procesie odtłuszczania, ekstrakt z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.), żelatyna (składnik otoczki), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, barwnik: dwutlenek tytanu.

Ligunin – opinia Pana Tabletki:

Uboższa w wyciąg z szyszek chmielu wersja Liguninu Termostop.

Plus dla producenta za zadbanie o standaryzację ekstraktu.

W tej rozgrywce chyba jednak postawiłbym na poprzednika – dwa źródła fitoestrogenów, większa ilość składników aktywnych, ekstrakty również standaryzowane, a cena miesięcznej kuracji porównywalna.

Dawkowanie też dwa razy dziennie.

***

Aktualną cenę (16-48 PLN) i dostępność Ligunin sprawdzisz tutaj.

***

Doppelherz aktiv Aktiv-Meno

Suplement diety, 60 tabletek, aktualną cenę (19-41 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
na menopauze Aktiv-Meno - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Preparat jest szczególnie zalecany dla kobiet powyżej 40. roku życia, u których występują objawy związane z okresem menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, problemy z koncentracją, bezsenność, drażliwość, przygnębienie lub gwałtowne bicie serca. A także po okresie menopauzy w celu wzmocnienia układu kostnego (wapń + wit. D) i wspomagania dobrego samopoczucia i prawidłowego zapamiętywania (witaminy z gr. B: B6, B7, B9, B12).

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka dziennie po posiłku.

Skład w 1 tabletce:

 • 125 mg koncentratu sojowego, w tym 50 mg izoflawonów sojowych
 • Fitoestrogeny – w przypadku menopauzy działanie estrogenne, łagodzą objawy menopauzy, obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, chronią przed osteoporozą zmniejszając utratę masy kostnej, plus za standaryzację.
 • 500 mg wapnia 
 • Kluczowa rola we wzmacnianiu kości.
 • Zalecana dzienna dawka wapnia dla kobiet powyżej 50 r.ż./ w okresie pomenopauzalnym to 1200 mg.
 • Wszystko tak naprawdę zależy od zawartości wapnia w Twojej codziennej diecie oraz aktualnego stanu kośćca.
 • Witamina D3  – 200 j.m.
 • Witamina B1 – 1,4 mg
 • Witamina B2 – 1,6 mg
 • Witamina B6 – 2 mg
 • Witamina B12 – 3 mcg
 • Biotyna – 150 mcg
 • Kwas foliowy – 400 mcg
 • Witamina D3 – ok – ale i tak maluuuuutko
 • Pozostałe witaminy – obejdzie się bez

Pełny skład: węglan wapnia, koncentrat izoflawonów z soi, skrobia ryżowa, subst. przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, subst. wypełniajaca: celuloza sproszkowana, subst. glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, emulgator: mono– i diglicerydy kwasów tłuszczowych, subst. przeciwzbrylająca: sole wapniowe kwasów tłuszczowych (stearynian wapnia), barwnik: dwutlenek tytanu, subst. glazurujące: szelak i talk, cyjanokobalamina (wit. B12), chlorowodorek pirydoksyny (wit. B6), olej z oliwek, cholekalcyferol (wit. D), monoazotan tiaminy (wit. B1), ryboflawina (wit. B2), barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza, emulgator: polisorbat 80, kwas foliowy (wit. B9), biotyna (wit. B7).

Doppelherz aktiv Aktiv-Meno – opinia Pana Tabletki:

Tym razem izoflawony soi w formie suplementu diety.

W preparacie pojawiają się dwa ważne pod względem profilaktyki osteoporozy składniki: wapń i witamina D3 – ale w symbolicznych dawkach – i tak w razie potrzeby trzeba włączyć oddzielne preparaty z witaminą D i wapniem.

Z tą osteoporozą to sprawa nie jest taka prosta do rozstrzygnięcia. Prawdą jest, że menopauza i związany z nią spadek stężenia estrogenów ma negatywny wpływ na stan kości, ale cały problem jest bardziej złożony i  zależny od większej ilości czynników.

Czy tego typu preparaty będą dobrym wyborem? Na pewno nie zaszkodzą, ale nie jest wykluczone, że jak pisałem wyżej –  będziesz musiała i tak prowadzić osobną suplementację preparatami wapnia i witaminy D3, w większych dawkach.

***

Aktualną cenę (19-41 PLN) i dostępność Doppelherz aktiv Aktiv-Meno sprawdzisz tutaj.

***

Wiedza uzupełniająca dla tego wpisu:

***

Doppelherz aktiv Aktiv-Meno Forte

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (17-34 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na menopauzę Aktiv-Meno Forte - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Preparat jest zalecany dla kobiet po 40 roku życia, dla lepszego samopoczucia w okresie menopauzy i zdrowia po menopauzie.

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka dziennie po posiłku.

Skład w 1 tabletce:

 • 125 mg koncentratu sojowego, w tym 50 mg izoflawonów sojowych
 • Fitoestrogeny – najważniejszy składnik preparatu –  w przebiegu menopauzy działają estrogennie, obniżają poziom cholesterolu, chronią przed osteoporozą,
 • Koncentrat sojowy – mamy standaryzację.
 • 50 mg wyciągu z szyszek chmielu
 • Brak standaryzacji.
 • 400 mg wapnia 
 • Kluczowa rola we wzmacnianiu kości.
 • Ciężko ocenić czy 400 mg wapnia to dużo czy mało.
 • Zalecana dzienna dawka wapnia dla kobiet powyżej 50 r.ż./w okresie pomenopauzalnym to 1200 mg.
 • Wszystko tak naprawdę zależy od zawartości wapnia w Twojej codziennej diecie oraz aktualnego stanu kośćca.
 • Witamina D3  – 400 j.m.
 • Jod – 100 mcg
 • Witamina B1 – 0,55 mg
 • Witaina B2 – 0,7 mg
 • Witamina B3 – 16 mg
 • Wtamina B5 – 6 mg
 • Witamina B6 – 0,7 mg
 • Witamina B12 – 2,5 mcg
 • Biotyna – 50 mcg
 • Kwas foliowy – 200 mcg
 • Witamina D3 – zwiększa przyswajalność wapnia
 • Co do reszty witamin to niekoniecznie widzę potrzebę ich obecności w takich preparatach

Pełny skład: węglan wapnia (Ca), koncentrat sojowy o zaw. 40% izoflawonów sojowych, subst. wypełniające: celuloza i guma akacjowa; wyciąg z szyszek chmielu (DER 5,5:1), subst. przed wzbrylająca: talk, subst wypełniająca: guma celulozowa usieciowana, amid kwasu nikotynowego (wit B3), subst. przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu i sole magnezowe kwasów tłuszczowych; subst. glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, barwnik: dwutlenek tytanu, D-pantotenian wapnia (wit B5), subst glazurująca: glikol polietylenowy, chlorowodorek pirydoksyny (wit B6), ryboflawina (wit. B2), monoazotan tiaminy (wit. B1), kwas foliowy (wit. B9), jodek potasu (I), D-biotyna (wit. B7), cholekalcyferol (wit. D3), cyjanokobalamina (wit. B12).

Doppelherz aktiv Aktiv-Meno Forte – opinia Pana Tabletki:

Status suplementu i skład „na bogato”.

Standaryzacja wyciągu sojowego OK + dodatek wyciągu z szyszek chmielu chyba na uspokojenie i na lepszy sen.

Co do obecności wapnia i witaminy D3 to sytuacja analogiczna jak u poprzednika. Za mało – może fałszywie wprowadzać w błąd.

***

Aktualną cenę (17-34 PLN) i dostępność Doppelherz aktiv Aktiv-Meno Forte sprawdzisz tutaj.

***

Doppelherz aktiv Aktiv-Meno Complex

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (21-35 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na menopauzę Meno Complex - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Preparat jest zalecany dla kobiet po 40 roku życia, dla lepszego samopoczucia w okresie menopauzy i zdrowia po menopauzie.

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka dziennie po posiłku.

Skład w 1 tabletce:

 • 250 mg wyciągu z koniczyny czerwonej, w tym 50 mg izoflawonów
 • Koniczyna czerwona – źródło izoflawonów o działaniu estrogennym – plus za standaryzację zalecana dawka to 40-80 mg dziennie.
 • Koniczyna nie ma udowodnionej skuteczności w łagodzeniu objawów menopauzy (poza działaniem uspokajającym) – większość przeprowadzonych badań nie wykazała przewagi koniczyny w łagodzeniu objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca nad efektem działania placebo.
 • 300 mg oleju z wiesiołka, w tym 225 mg kwasów omega-6

 

 • Magnez – 60 mg
 • Cynk – 5 mg
 • Witamina E – 10 mg
 • Witamina B1 – 1,4 mg
 • Wtamina B5 – 2 mg
 • Witamina B6 – 2 mg
 • Biotyna – 300 mcg
 • Kwas foliowy – 200 mcg
 • Już wszystko o nich wiecie. 😉

Pełny skład: olej z nasion wiesiołka (Oentohera sp.) tłoczony na zimno, wyciąg z ziela koniczyny czerwonej (Trifolium pratense) standaryzowany na 20% izoflawonów, żelatyna, tlenek magnezu (Mg), olej sojowy częściowo utwardzony, subst. utrzymująca wilgoć: glicerol, stabilizator: wosk pszczeli żółty, emulgator: lecytyna sojowa, octan DL-alfa-tokoferylu (wit. E), subst. utrzymująca wilgoć: sorbitol, tlenek cynku (Zn), aromat: wanilina, chlorowodorek pirydoksyny (wit. B6), D-pantotenian wapnia (wit. B5), barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza, monoazotan tiaminy (wit. B1), D-biotyna (wit. B7), kwas foliowy (wit. B9).

Doppelherz aktiv Aktiv-Meno Complex – opinia Pana Tabletki:

Skład bardzo rozbudowany – moim zdaniem niepotrzebnie.

Najważniejszy teoretycznie jest wyciąg z koniczyny czerwonej – i fajnie, że jest standaryzowany. Ale z koniczyną sprawa nie jest taka prosta. Wyniki badań dotyczących łagodzenia przebiegów menopauzy przy stosowaniu wyciągów z koniczyny nie są jednoznaczne. Weź jednak pod uwagę to, o czym pisałem już wcześniej – mamy tu do czynienia z gospodarką hormonalną, czyli bardzo czułym mechanizmem. Co na jednych nie działa, na innych może podziałać. Warto więc wypróbować różnych sposobów 😉

Nad resztą składu nie będę się rozwodził.

***

Aktualną cenę (21-35 PLN) i dostępność Doppelherz aktiv Aktiv-Meno Complex sprawdzisz tutaj.

***

Climea forte

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (12-24 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Climea forte opinie pan tabletka menopauza

Climea forte – opinia Pana Tabletki:

Climea forte doczekała się oddzielnej analizy – znajdziesz ją tutaj.

Ogólnie mówiąc to mamy do czynienia z kolejnym SD zawierającym izoflawony sojowe oraz wyciągi z szyszek chmielu i nasion lnu. A w tej grupie produktów mamy również leki z podobnymi składnikami, a o kontrolowanej jakości.

Standaryzacja na zawartość izoflawonów sojowych – poprzednikom stawiałem plusik, więc i temu produktowi nie pozostanę dłużny.

***

Aktualną cenę (12-24 PLN) i dostępność Climea forte sprawdzisz tutaj.

***

Menopauzin

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (14-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na menopauzę Menopauzin - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Preparat przeznaczony dla kobiet w okresie menopauzy.

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka po posiłku.

Skład w 1 tabletce:

 • 75 mg ekstraktu izoflawonów sojowych – w tym 30 mg izoflawonów sojowych
 • Standaryzowany na obecność izoflawonów wyciąg z soi – na plus.
 • 50 mg ekstraktu z szyszek chmielu

 

 • Brak standaryzacji – niestety na minus.

 

 • 400 mg wapnia
 • W sprawie wapnia nic się nie zmienia, wszystko już zostało powiedziane (napisane:)).
 • Witamina D – 200 j.m.
 • Witamina E – 5 mg
 • Witamina B6 – 1,4 mg
 • Biotyna – 50 mcg
 • Chrom – 55 mcg
 • Kwas foliowy – 400 mcg
 • Podobnie witamina D3 – jej obecność jeszcze da się wybronić.
 • Co do reszty dodatków to mam stosunek ambiwalentny.

Pełny skład: węglan wapnia, ekstrakt izoflawonów sojowych, substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna; ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.), skrobia ziemniaczana, octan DL-alfa-tokoferylu – witamina E, substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych; cholekalcyferol – witamina D, chlorowodorek pirydoksyny – witamina B6, kwas pteroilomonoglutaminowy – folian, chlorek chromu (III), D-biotyna, substancje glazurujące – alkohol poliwinylowy (PVA), glikol polietylenowy, talk, krzemian glinowo-potasowy, monooleinian polioksyetylenosorbitolu; barwnik – dwutlenek tytanu.

Menopauzin – opinia Pana Tabletki:

Kolejny SD z ekstraktami z soi i szyszek chmielu – skład raczej nie zaskakuje.

Plus za standaryzację wyciągu z soi, szkoda, że producent nie zadbał o to w przypadku ekstraktu z szyszek chmielu.

Kwestia wapnia też została już omówiona u kolegów spod innych brandów, tutaj sprawa wygląda analogicznie.

***

Aktualną cenę (14-30 PLN) i dostępność Menopauzin sprawdzisz tutaj.

***

Menopauzin Forte

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (21-36 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na menopauzę Menopauzin Forte - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Preparat przeznaczony dla kobiet w okresie menopauzy.

Zalecane spożycie:

 • 2 kapsułki dziennie po posiłku.

Skład w 1 tabletce:

 • 75 mg ekstraktu izoflawonów sojowych, w tym 60 mg izoflawonów sojowych
 • Izoflawony sojowe – fajnie, że producent podaje ich konkretną ilość.
 • 50 mg ekstraktu z szyszek chmielu 
 • Brak standaryzacji w przypadku ekstraktu z szyszek chmielu trochę psuje robotę.
 • 50 mg ekstraktu z Ashwagandhy KSM-66, w tym 2,5 mg witanolidów
 • Standaryzowany wyciąg z ashwagandy, która m. in.  ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu, zmniejsza poziom stresu, fajny dodatek, teoretycznie potencjał jest, ale niestety mała dawka.
 • 400 mg wapnia
 • Jak u poprzedników.
 • Witamina D – 400 j.m.
 • Witamina E – 12 mg
 • Witamina B6 – 1,4 mg
 • Kwas foliowy – 400 mcg
 • Witamina D3 – do wybronienia.
 • W kwestii pozostałych j. w.

Pełny skład: węglan wapnia – wapń, substancja wypełniająca – celuloza mikrokrystaliczna; ekstrakt izoflawonów sojowych, ekstrakt z szyszek chmielu zwyczajnego (Humulus lupulus L.), ekstrakt Ashwagandhy KSM-66 (Withania somnifera L.), substancje glazurujące – alkohol poliwinylowy (PVA), glikol polietylenowy, talk, krzemian glinowo-potasowy, monooleinian polioksyetylenosorbitolu; octan DL-alfa-tokoferylu – witamina E, substancja wypełniająca – sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana; substancja przeciwzbrylająca – dwutlenek krzemu; substancja wiążąca – fosforany wapnia; substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych; cholekalcyferol – wit. D, chlorowodorek pirydoksyny – wit. B6, kwas pteroilomonoglutaminowy – folian, barwnik – dwutlenek tytanu.

Menopauzin Forte – opinia Pana Tabletki:

Dla przełamania pewnej monotonii składów preparatów na menopauzę producent posłużył się dodatkiem ashwagandy.

Na pewno fajnie to wygląda na liście składników (obok ekstraktów z soi i szyszek chmielu). Do tego wyciąg posiada standaryzację, ale będąc szczerym to dość mało tej ashwagandy. Jeśli mamy potrzebę jej stosowania (a jest to roślinka o całkiem ciekawych właściwościach – jeśli jeszcze słyszałaś o aszwagandzie to zapraszam tutaj) to moim zdaniem lepiej osobno postawić na dobry, monoskładnikowy SD z ashwagandą.

Poza tym smaczkiem skład wydaje się znajomy i mało zaskakujący. 🙂

***

Aktualną cenę (21-36 PLN) i dostępność Menopauzin Forte sprawdzisz tutaj.

***

Mabelle

Suplement diety, 60 tabletek

na menopauzę Mabelle - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Niehormonalny preparat opracowany specjalnie dla kobiet w odniesieniu do ich konkretnych potrzeb w czasie zmian hormonalnych, jakim jest okres menopauzy.

Zalecane spożycie:

 • 1-2 tabletki dziennie.

Skład w 2 tabletkach:

 • 1000 mg koniczyny łąkowej, 8% izoflawonoidów
 • Konkretna ilość izoflawonów – fitoestrogenów z wyciągu z koniczyny, pokryta zalecana dzienna dawka (40-80 mg).
 • Koniczyna nie ma udowodnionej skuteczności w łagodzeniu objawów menopauzy (poza działaniem uspokajającym) – większość przeprowadzonych badań nie wykazała przewagi koniczyny w łagodzeniu objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca nad efektem działania placebo.
 • 125 mg lnu zwyczajnego20% lignanów
 • Lignany nasion lnu w okresie menopauzy działają estrogennie – regulują gospodarkę hormonalną, posiadają właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe – zalecana dawka dzienna to 60 mg.
 • Plus za standaryzację wyciągów.

Pełny skład: koniczyna łąkowa (Trifolium pratense – ekstrakt), celuloza mikrokrystaliczna, dwutlenek krzemu, stearynian magnezu, talk (subst. przeciwzbrylajace); len zwyczajny (Linum usitatissimum – ekstrakt), karboksymetyloceluloza, hydroksypropylometyloceluloza, hydroksupropyloceluloza (stabilizatory); dwutlenek tytanu, tlenek żelaza (barwniki), trigiicerydy.

Mabelle – opinia Pana Tabletki:

Prosty skład – bez mydlenia oczu. Konkretne składniki o konkretnym działaniu, kawa na ławę – to lubię.

Dwa standaryzowane wyciągi  na plus.

Broń obosieczna, dwa źródła fitoestrogenów (ekstrakty z koniczyny łąkowej i lnu).

Co prawda badania naukowe nastręczają nam wątpliwości co do skuteczności działania koniczyny, ale tak jak mówiłem, dobór odpowiedniego preparatu dla CIEBIE wiedzie przez metodę prób i błędów. Może w Twoim przypadku ten preparat okaże się strzałem w dziesiątkę.

***

Obecnie nie ma go w ofercie aptek.

***

Femitonina

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (14-31 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

femitonina

Femitonina – opinia Pana Tabletki:

Femitonina doczekała się oddzielnej analizy – znajdziesz ją tutaj.

Mamy tutaj dwa źródła izoflawonów i podaną standaryzację – czyli wiemy ile ich jest w wyciągu z soi i kończyny.

Do tego wyciąg z szyszek chmielu i melatonina – dwa składniki ułatwiające zasypianie.

Generalnie skład oceniam – na plus.

***

Aktualną cenę (14-31 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Duo-Fem

Suplement diety, 2×28 tabletek, aktualną cenę (17-37 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na menopauzę Duo-Fem - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Suplementacja diety w składniki aktywne preparatu.

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka na dzień, 1 tabletka na noc.

Skład w tabletce na dzień:

 • 250 mg ekstraktu z czerwonej koniczyny 
 • Brak standaryzacji – tym samym ciężko ocenić jego jakość.
 • Koniczyna nie ma udowodnionej skuteczności w łagodzeniu objawów menopauzy (poza działaniem uspokajającym) – większość przeprowadzonych badań nie wykazała przewagi koniczyny w łagodzeniu objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca nad efektem działania placebo.
 • Witamina D3 – 1000 j.m.
 • Witamina B6 – 2 mg
 • Witamina C – 80 mg
 • Chrom – 50 mcg
 • Cynk – 7,5 mg
 • Magnez – 57 mg
 • Witaminę D3 da się jeszcze wybronić.
 • Co do pozostałych j. w.

Pełny skład: substancja wypełniająca: celuloza, ekstrakt z czerwonej koniczyny (Trifolium pratense L), tlenek magnezu, kwas L-askorbinowy (witamina C), cytrynian cynku, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), chlorek chromu (III), i cholekalcyferol (witamina D3), otoczka (substancje zagęszczające: hydroksypropylometyloceluloza i hydroksypropyloceluloza, substancja I wiążąca: talk, barwnik: E171).

Skład w tabletce na noc:

 • 250 mg ekstraktu z czerwonej koniczyny 
 • 50 mg ekstraktu z melisy 
 • 15 mg ekstraktu z szyszek chmielu
 • Brak standaryzacji.
 • Szyszki chmielu i melisa działają uspokajająco, pomogą w zasypianiu.
 • Koniczyna nie ma udowodnionej skuteczności w łagodzeniu objawów menopauzy (poza działaniem uspokajającym) – większość przeprowadzonych badań nie wykazała przewagi koniczyny w łagodzeniu objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca nad efektem działania placebo.
 • Witamina D3 – 1000 j.m.
 • Witamina E – 15 mg
 • Witamina C – 80 mg
 • Cynk – 7,5 mg
 • I tutaj podobnie.

Pełny skład: substancja wypełniająca: celuloza, ekstrakt z czerwonej koniczyny (Trifolium pratense L), tlenek magnezu, kwas L-askorbinowy (witamina C), cytrynian cynku, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), chlorek chromu (III), i cholekalcyferol (witamina D3), otoczka (substancje zagęszczające: hydroksypropylometyloceluloza i hydroksypropyloceluloza, substancja I wiążąca: talk, barwnik: E171).

Duo-Fem – opinia Pana Tabletki:

Ten preparat zdecydowanie się wyróżnia spośród innych, ale nie składem, tylko formą. Mamy tu osobno tabletki na dzień i na noc.

W obu rodzajach tabletek nie ma standaryzacji wyciągów, czyli nie wiemy jakie są zawartości substancji. Ciężko w takim przypadku wypowiadać się na temat jakości produktu.

Tabletki na dzień i na noc różnią się w zasadzie tylko ekstraktem z melisy i sproszkowanymi szyszkami chmielu. I nie mówię, że jest to niezasadne – te składniki uspokoją przed snem i pomogą zasnąć w tym trudnym okresie.

Z drugiej strony można podarować sobie kolejną tabletkę i zaparzyć np. herbatkę z melisy. Efekt będzie taki sam 😉

***

Aktualną cenę (17-37 PLN) i dostępność Duo-Femu sprawdzisz tutaj.

***

Climeston

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (32-48 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
na menopauzę Climeston - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Preparat stosowany przy objawy menopauzy, pomaga w utrzymaniu zdrowego układu kostnego.

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka dziennie.

Skład w 1 tabletce:

 • 200 mg ekstraktu z liści i kwiatów koniczyny czerwonej, w tym 80 mg izoflawonów
 • Najistotniejszy składnik preparatu jest standaryzowany.
 • Koniczyna nie ma udowodnionej skuteczności w łagodzeniu objawów menopauzy (poza działaniem uspokajającym) – większość przeprowadzonych badań nie wykazała przewagi koniczyny w łagodzeniu objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca nad efektem działania placebo.
 • Witamina K2 – 37,5 mcg
 • Witamina D3 – 2000 j.m.
 • Nie ma dowodów na zwiększenie wchłaniania witaminy D w obecności witaminy K2.
 • Witamina D w niezłej dawce.
 • 120 mg wapnia
 • Wyjątkowo mało w porównaniu z innymi preparatami, taka dawka raczej nie sprawdzi się przy uzupełnianiu niedoborów.

Pełny skład: węglan wapnia; ekstrakt z liści i kwiatów koniczyny czerwonej (Trifolium protense L.) standaryzowany na zawartość izofiawonów; substancja wypełniająca: celuloza; witamina D3 (cholekalcyferol); witamina K2 – MK-7 (menachinon); substancje zagęszczające: hydroksypropylometyloceluloza, hydroksypropyloceluloza; substancje przeciwzbrylające: poliwinylopirolidon, glikol polietylenowy; substancja wypełniająca: talk; średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe; barwniki: dwutlenek tytanu, koszenila, indygotyna.

Climeston – opinia Pana Tabletki:

Samo zamierzenie nawet mi się podoba!

Krótki skład, bez niepotrzebnych dodatków – to lubię. Wyciąg z koniczyny czerwonej ma standaryzację, do tego składniki (potencjalnie) pomagające w utrzymaniu prawidłowego stanu kości – ten potencjał wtrąciłem, bo tak jak pisałem problem osteoporozy to bardziej skomplikowana sprawa.

***

Aktualną cenę (32-48 PLN) i dostępność Climeston sprawdzisz tutaj.

***

Botaniczny kompleks dla kobiet Solgar

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (94-155 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
na menopauzę Solgar - analiza i opinia Pana Tabletki

Zastosowanie:

 • Przynosi ulgę i wspiera zdrowie kobiet w czasie menopauzy.

Zalecane spożycie:

 • 1 kapsułka dziennie.

Skład w 1 kapsułce:

 • Kwiat koniczyny czerwonej – 100 mg
 • Koniczyna nie ma udowodnionej skuteczności w łagodzeniu objawów menopauzy poza uspokojeniem – i minus za brak standaryzacji.
 • Wyciąg z chmielu (kwiaty) – 85 mg
  (100 mcg 8-prenylonaringeniny)
 • 8-prenylnaringenina jest to fitoestrogen pozyskiwany z szyszek chmielu, ekstrakt jest standaryzowany.
 • Sproszkowane siemię lniane – 50 mg
 • Sproszkowane siemię lniane to chyba jakiś żart.
 • Wyciąg z liści szałwii 4:1 – 100 mg
 • Sproszkowane brokuły (kwiaty) – 50 mg
 • Wyciąg z korzenia lukrecji 4:1  – 50 mg
  (ekwiwalent 200 mg korzenia)
 • Wyciąg z liści mniszka lekarskiego 4:1  – 50 mg
  (ekwiwalent 200 mg liści)
 • Sproszkowany wyciąg z pestek winogron – 25 mg
  (zawiera 22,5 mg [90%] polifenoli)
 • Wyciąg z jagód cytryńca chińskiego 4:1 – 25 mg
  (ekwiwalent 100 mg jagód)
 • Wyciąg z kłącza ostryża 4:1 – 50 mg
  (ekwiwalent 200 mg kłącza)
 • Już naprawdę wolę sobie brokułową ugotować, niż łykać sproszkowane kwiaty. ;p
 • Pestki – przeciwutleniacz.
 • Brokuły – wszystko.
 • Kurkuma – wątroba.
 • Ogólnie to trochę przerost formy nad treścią.

Pełny skład: Kwiat koniczyny czerwonej (Trifolium pratense) , wyciąg z liści szałwii 4:1 (Salvia officinalis), wyciąg z chmielu (Lifenol®) (Humulus lupulus) (kwiaty) (100 µg 8-prenylonaringeniny) , mieszanina barwiąca (Sproszkowane owoce wiśni pospolitej (Prunus cerasus), morszczyn (Ascophyllum nodosum) – cała roślina, sproszkowany czerwony burak (Beta vularis)) , sproszkowane siemię lniane, wyciąg z korzenia lukrecji 4:1 (Glycyrrhiza glabra), sproszkowane brokuły (kwiaty) , wyciąg z kłącza ostryża 4:1 (Curcuma longa), wyciąg z liści mniszka lekarskiego 4:1 (Taraxacum officinale) , sproszkowany wyciąg z pestek winogron (zawiera 22,5 mg 90% polifenoli) , wyciąg z jagód cytryńca chińskiego 4:1 (Schisandra chinensis) , substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (roślinnych)

Botaniczny kompleks dla kobiet Solgar – opinia Pana Tabletki

Mnóstwo obcobrzmiących nazw, które nic nam nie mówią? W tym składzie naprawdę można się pogubić.

Jeśli natomiast czytasz z uwagą tę analizę to z łatwością zauważysz trzy interesujące nas składniki: kwiat koniczyny, wyciąg z chmielu i sproszkowane siemię lniane. Szkoda, że tylko jeden jest standaryzowany.

Cała reszta składu ma różnorakie zastosowania: kompleks witamin, działanie ochronne na wątrobę, czy działanie antyoksydacyjne – dla mnie nie są tu konieczne. Wolę preparaty z prostym składem.

Drogo i średnio.

Swoją drogą, kto z Was wie, że ostryż to kurkuma? 🙂

***

Aktualną cenę (94-155 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

To co będzie najlepsze na menopauzę?

To chyba grupa suplementów z najlepszymi składami z tych, które analizowałem do tej pory 🙂

Mogę jeszcze raz powtórzyć za tym co pisałem we wstępie.

 1. Lepiej wybrać lek niż suplement – przewaga jakości i lepsza ulotka z informacjami
 2. Zadbaj o regularność!
 3. Jeśli nie służy Ci wyciąg z kończyny, to spróbuj pluskwicy, albo lnu, albo koniczyny…
 4. Szukaj dobrego i mądrego lekarza albo pomocy psychologa.

***

Serdeczności,
Pan Tabletka

Marcin

A może masz ochotę na więcej moich analiz i nie tylko?

Źródła:

 1. https://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly/Lignany/
 2. https://examine.com/supplements/soy-isoflavones/
 3. https://examine.com/supplements/calcium/
 4. Milligan S. R., Kalita J. C., Pocock V., Van de Kauter V., Stevens J. F., Deinzer M. L., Rong H., Keukeleire D.: The endocrine activities of 8-prenylnaringenin and related hop (Humulus lupulus L.) flavonoids. Journal of Clinical Endocrinlogy & Metabolism, 2002, 85, 4912-4915.
 5. https://examine.com/supplements/red-clover-extract/

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].