ScrollToTop
olej z wiesiołka działanie ciąża

Olej z wiesiołka – olej dla kobiet? Czy faktycznie?

Artykuły, Warto przeczytać

3 października 2020

Ostatnio głośno zrobiło się o oleju z wiesiołka. Choć może “ostatnio” nie jest najlepszym określeniem, bo olej z wiesiołka był stosowany od dawna w tradycyjnym polskim ziołolecznictwie. Moje pierwsze skojarzenie – olej z wiesiołka to olej dla kobiet – i o tym będzie ten wpis.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • kiedy warto stosować olej z wiesiołka
 • co zawiera i jak działa
 • z czym go łączyć i jak go stosować
 • jak wybrać dobry olej.

Ten wpis powstał w ramach mojej współpracy z Rodzinną Olejarnią Olini.pl, która produkuje najwyższej jakości, zimnotłoczone i świeże oleje roślinne. W tym właśnie ten z wiesiołka, ale i znany chyba każdemu rodzicowi olej z czarnuszki, lniany, mój ulubiony z pestek dyni i parę innych.

Olej z wiesiołka – olej dla kobiet?

Jak pisałem we wstępie –  to jest takie moje pierwsze skojarzenie. Olej z wiesiołka to olej na kobiece dolegliwości. Bazuję tutaj głównie na tradycyjnych przekazach ziołoleczniczych. Nie bez znaczenia są też opinie wielu kobiet, które deklarują, że włączając olej z wiesiołka do swojej diety, odczuły wyraźną poprawę. A to w wyregulowaniu cyklu miesięcznego, w wyglądzie skóry i włosów, a to w poprawie samopoczucia podczas menopauzy, czy w zaostrzeniach AZS i atopii [1,2,3].

Na co tradycyjnie stosuje się olej z wiesiołka?

Najlepiej będzie, jeśli wypunktuję te schorzenia, w których picie oleju z wiesiołka może przynieść wiele korzyści. Pozwoli Ci to wyrobić sobie odpowiedni punkt widzenia i zdecydować, czy warto włączyć olej z wiesiołka do swojej diety.

Problemy kobiece:

 • nieregularne, bolesne i trudne miesiączki
 • silny PMS
 • PCOS
 • problemy z zajściem w ciążę
 • sucha i podrażniona skóra
 • różne choroby przebiegające z zaburzeniami równowagi hormonalnej
 • menopauza
 • suchość pochwy
 • bóle i tkliwość piersi.

Problemy ze skórą:

 • sucha i podrażniona skóra
 • problematyczna cera
 • trądzik
 • AZS
 • łuszczyca
 • wypadające i słabe włosy (włosy są wytworem skóry, więc wspierając funkcje skóry dba się o włosy)[1,2,3].

Moja perspektywa na stosowanie “oleju z wiesiołka”

Według mnie warto go przede wszystkim potraktować jako zdrowy element “kobiecej diety”.

I dodatkowo – jako wspomaganie leczenia niektórych typowo kobiecych schorzeń (opisałem to szerzej w kolejnym akapicie). Jeśli Twój stan wymaga leczenie farmakologicznego – nie zwlekaj i udaj się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki i ustalenia leczenia.

Kuracje ziołowe działają najlepiej wtedy, kiedy są traktowane albo jako profilaktyka, albo jako wspomaganie standardowego leczenia.

Jak olej z wiesiołka może działać?

Najczęściej wskazuje się tutaj na 3 potencjalne mechanizmy działania. Za sprawą kwasu gamma linolenowego (GLA), który jest zaangażowany w produkcję prostaglandyn – substancji o właściwościach regulujących wiele procesów zachodzących w organizmie – olej z wiesiołka:

 • -poprawia ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych i skóry
 •  reguluje procesy zapalne w organizmie
 • działa przeciwzapalnie – może poprawiać profil lipidowy krwi, czyli obniżać „zły cholesterol” [1,2,3] – a to dzięki obecności fitosteroli.
Kwiat wiesiołka dwuletniego

Tak wygląda kwiat wiesiołka – możliwe, że kojarzysz go z przydomowych ogródków, tak jak wiele cennych surowców ziołowych – mamy go często dosłownie “pod nosem” i nie doceniamy.

Co ciekawego kryje olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka jest przede wszystkim źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6:

 • GLA – kwasu gamma linolenowego
 • LA – kwasu linolenowego
 • do tego zawiera  fitosterole roślinne
 • oraz naturalną witaminę E, polifenole i antyoksydanty.

Olej w kapsułkach czy w butelce?

Ten w butelce extra virgin wyjdzie Cię taniej i będzie dawał lepszy efekt odżywczy niż oleje pakowane w kapsułki w formie suplementu diety.

Do tego 250 ml (ćwiarteczka) oleju z wiesiołka to równoważność ponad 6,5 paczek standardowego suplementu diety z olejem z wiesiołka.

W tym przypadku kapsułki zupełnie się nie opłacają cenowo, no i w kapsułki nie wkłada się oleju niefiltrowanego i nierafinowaego, a tylko taki olej ma pełnię wartości odżywczych.

Tutaj dokładniej opisałem kwestię – olej w kapsułkach czy w płynie?

nasiona i olej z wisiołka dwulteniego

Tak wygląda dobrej jakości, tłoczony na zimno i nierafinowany olej z wiesiołka. Jeśli zdarzyło Ci się kupić olej z wiesiołka w kapsułkach – to ten zakapsułkowany nigdy tak nie wygląda. /Zdjęcie ze zbiorów Olini.pl/

Jak stosować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka spożywa się na zimno. Ten olej nie nadaje się do smażenia (zawiera zbyt dużo tych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które temperatura psuje).

Najczęściej mówi się o dziennej ilości:

 • od 1 ml u małych dzieci*
 • po takie typowe 5 ml u dorosłych (łyżeczka)
 • przez okres około 3 miesięcy
 • albo po prostu – jako element zrównoważonej diety.

Olej z wiesiołka to po prostu wartościowy olej spożywczy – więc trudno tutaj mówić o konkretnej “dawce”. Jeśli już zdecydujesz się włączyć go do swojej diety – to zadbaj o regularność.

Jak pisałem wyżej, olej z wiesiołka uważam po prostu za zdrowy składnik kobiecej diety i zachęcam do wykorzystywania go do przygotowywania sosów, sałatek, dipów, shake’ów i zup kremów.

Warto również pamiętać, że jeśli włączasz do diety olej z wiesiołka (bogaty w kwasy omega-6) to warto zadbać o odpowiednie spożycie ryb (które zawierają omega-3 – DHA, EPA).

Dla naszego organizmu ważne jest nie tylko zadbanie o odpowiednią ilość kwasów omega-3 i omega-6, ale spożywanie ich w odpowiednich proporcjach.

*z takich ciekawostek – olej z wiesiołka w połączeniu z tranem – stanowi składnik wielu popularnych suplementów dla dzieci, które mają za zadanie uzupełniać kwasy omega 3-6

olej z wiesiołka Olini

Olej z wiesiołka od Olini.pl – to oczywiście ten pełnowartościowy – tłoczony na świeżo olej w jakości Extra Virgin.

Czy są jakieś przeciwwskazania do picia oleju z wiesiołka?

Wszystko zależy od ilości. Jeśli olej z wiesiołka będzie obecny w diecie Twojej rodziny podobnie jak np.: oliwa z oliwek – to na spokojnie.

W zagranicznych źródłach znalazłem informacje, żeby uważać z tym olejem u osób z padaczką lub drgawkami w historii. Z racji właściwości „poprawiających ukrwienie” – wiesiołek może potencjalnie zwiększać ryzyko krwawień – nie powinno się go więc łączyć z lekami, które mają wpływ na krzepliwość krwi. I z tego samego powodu – lepiej jest go nie stosować przed zabiegami i operacjami.

Jeśli nie masz pewności – porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Oprócz tego – w zasadzie każdy produkt może uczulać, powodować mdłości, bóle brzucha i tego typu problemy. Grunt to wprowadzać go od małych ilości i zawsze z dużym posiłkiem.

Olej z wiesiołka jako naturalny kosmetyk?

Olej z wiesiołka zawiera witaminę F (czyli NNKT – nienasycone kwasy tłuszczowe) i naturalną witaminę E – w kosmetyce wykorzystuje się jego właściwości nawilżające, czyli zatrzymujące wilgoć przy skórze, do tego świetnie łagodzi podrażnienia i  przesuszoną, atopową skórę.

Można go stosować na skórę w formie nierozcieńczonej – ale może wtedy działać komodogennie – to stosunkowo tłusty olej. Najlepiej sprawdzi się w formie rozcieńczonej w  kosmetyku w stężeniu 20-30%. Można go albo domieszać do neutralnej bazy emulgującej albo wkręcić w inny krem.

Skoro teorię mamy za sobą – to zapraszam do części, w której odpowiadam na Wasze pytania.

Wiesiołkowe Q&A – czyli odpowiadam na Wasze pytania.

[Karolina] Czy to prawda, że olej z wiesiołka działa zmiękczająco na spojenie łonowe i ułatwia poród naturalny? Jak to możliwe?

O ile mi wiadomo nie przeprowadzono oficjalnych badań naukowych, które badały to zagadnienie.

Według mojego własnego, raczej mało naukowego researchu wśród znajomych położnych – to olej z wiesiołka z racji tego, że zwiększa ukrwienie, w tym ukrwienie i elastyczność błon śluzowych i skóry [1] – ma poprawiać elastyczność spojenia łonowego, szyjki macicy i zwiększać ilość śluzu – co ma sprzyjać łagodnemu porodowi.

Czy ja polecam olej z wiesiołka podczas ciąży?

Skonsultuj to proszę ze swoim lekarzem. Każda ciąża jest inna – boję się doradzać w takich sprawach, znając możliwości nadinterpretacyjne Internautów.

Wiem też, że sporo położnych zaleca masaż krocza tym olejem na kilka dni-tygodni przed porodem. Taki zabieg ma na celu rozluźnienie spojenia łonowego i mięśni – dzięki czemu poród ma przebiegać łagodniej. Skonsultuj taki zabieg z osobą, której ufasz 🙂

Czy olej z wiesiołka poprawa kondycję włosów i paznokci?

I znów – nie mam na to badań – Czytelniczki chwalą. W świetle nauki to nie dowód 😉 raczej wskazówka, że warto zadbać o zróżnicowaną dietę.

[Ania] Słyszałam, że olej z wiesiołka zmniejsza objawy PMS oraz tkliwość piersi – czy to prawda?

Jak pisałem wyżej – olejowi z wiesiołka przypisuje się właściwości regulujące równowagę hormonalną u kobiet – więc tak – włączenie tego składnika do diety może przynieść korzystne rezultaty.

Faktycznie pojawiają się takie opinie – że PMS jakby zelżał. Ale uważam, że tego typu zespoły objawów są tak różne dla każdej kobiety, że nie da się tego uogólnić. Olej z wiesiołka może być elementem zdrowej kobiecej diety.

Oczywiście – podstawą jest diagnostyka i opieka lekarska w leczeniu każdego schorzenia.

[Aga] “Czy olej z wiesiołka będzie działał lepiej w połączeniu z rybami (tranem) i innymi olejami?”

Podczas stosowania oleju z wiesiołka, który zawiera sporo kwasów omega-6 warto zadbać o to, żeby w diecie nie zabrakło nam kwasów omega-3. Tłumacząc to na język ludzki:

 • jedz dobre ryby morskie
  • zawierają bardzo ważne kwasy DHA i EPA – czyli omega 3
  • nie jesteśmy w stanie ich zastąpić żadnym źródłem roślinnym (poza olejem z alg)
 • stosuje również dobry olej rzepakowy i olej lniany (zawierają sporo omega 3)
  • niestety roślinne źródła omegi-3 nie są w stanie zastąpić ryb
 • nie przesadzaj z olejem słonecznikowym (ma niekorzystny stosunek omega 3 do omega 6)

[Kamila] Czy to prawda, że olej z wiesiołka ułatwia zajście w ciążę?

Nie znalazłem na potwierdzenie takiego efektu badań naukowych. Ale wśród położnych i w półświatku medycznym, mówi się, że picie oleju z wiesiołka z racji tego, że poprawia funkcjonowanie błon śluzowych i wpływa regulująco na układ hormonalny kobiet – może być pomocne.

Powtórzę jednak to co pisałem wcześniej – taka kuracja jest OK, ale potraktuj ją jako wspomaganie i nie zaniedbuj koniecznych badań i leczenia!

[Marysia] Czy olej z wiesiołka może być pomocny na zmniejszenie uderzeń gorąca i suchości w miejscach intymnych podczas menopauzy?

Według tradycyjnych przekazów olej z wiesiołka może być pomocny w łagodzeniu objawów menopauzy. Niestety organizm każdej kobiety jest inny trudno, więc z góry ocenić czy akurat Tobie pomoże.

olej z wiesiołka olini mętny tłoczony na zimno

Zwróć uwagę na kolor i (nie)przejrzystość tego oleju w buteleczce – już na oko widać, że jest świetnej jakości. Takie oleje „extra virgine” tłoczą Olini.pl

[Ania] Czy można stosować olej z wiesiołka u dzieci z atopowym zapaleniem skóry?

Egzema, uczulenia i AZSy – to procesy które przebiegają w związku z zaburzeniem funkcji skóry, układu odpornościowego i mogą mieć związek z brakiem równowagi w procesach zapalnych w organizmie.

Niestety medycyna nie potrafi jeszcze wskazać jednej przyczyny tych schorzeń, wspólnej dla każdej chorej osoby (najprawdopodobniej to niemożliwe).

Picie oleju  z wiesiołka wydaje się być dobrym pomysłem i dobrym nawykiem we wspomaganiu leczenia tych schorzeń. I najwięcej źródeł wskazuje na celowość picia wiesiołka właśnie przy egzemach i suchej skórze.

Dodatkowo można go również stosować zewnętrznie jako element pielęgnacji skóry problematycznej.

Więcej informacji pielęgnacyjnych w moim wpisie:

[Monika] Czy można suplementować ten olej karmić piersią ?

Tak – olej z wiesiołka może być wartościowym składnikiem diety kobiety karmiącej – oczywiście w granicach rozsądku i przy zachowaniu odpowiedniej ilości tłuszczów w diecie.

Mamy nawet jedno badanie naukowe [4], z którego wynika, że suplementacja olejem z wiesiołka przez mamę karmiącą – zwiększa ilość tych prozdrowotnych kwasów NNKT w mleku 🙂

***

Olej z wiesiołka – podsumowanie

Ten artykuł ma pozytywny wydźwięk, ponieważ włączenie oleju do diety to interwencja, która jest w zasadzie bezpieczna, a może przynieść fajne korzyści.

Wpisuje się w moją akcję #jedzeniezamiastsuplementów i pokazuje, jak włączenie wysokiej jakości tradycyjnych produktów może nam pomóc zadbać o zdrowie.

Z racji tego, że ten wpis piszę we współpracy z Rodzinną Olejarnią Olini.pl nie mogę nie dodać, że przy wyborze każdego oleju roślinnego bardzo ważna jest jego jakość. Tak samo jest w tym przypadku. A tak się składa, że najwyższa jakość olejów jest czymś, w czym się specjalizują.

Kiedy olej zachowuje pełnię swoich wartości odżywczych?

Kiedy jest:

 • świeży – najlepiej dopiero co tłoczony
 • zimnotłoczony
 • niefiltrowany
 • nierafinowany
 • i taki olej musi być odpowiednio przechowywany i transportowany
 • rzadko kiedy ma długą datę ważności, ponieważ te bioaktywne związki z biegiem czasu ulegają utlenieniu.

Właśnie takie oleje mają w swojej ofercie Olini.pl.

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

P.S. Z racji naszej współpracy z Olini.pl – przypominam, że przysługuje Ci 10% zniżka na cały asortyment w ich sklepie – w tym na olej z wiesiołka.

Bibliografia:

[1] Farmakognozja’ – S.Kohlmunzer Warszawa 2007
[2] https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/oenotherae-biennis-oleum
[3]  https://www.aafp.org/afp/2009/1215/p1405.html
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1668100

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].