Rhodiola (Różeniec górski) – jakie ma działanie + opinie jak wybrać najlepszy
Myślę, że większość z Was zgodzi się ze mną, iż obecne czasy nie należą do najłatwiejszych. Zwiększony poziom stresu, żonglowanie kilkoma obowiązkami naraz i brak czasu na dobrej jakości odpoczynek – nic dziwnego, że organizm w końcu zaczyna się buntować. Z pomocą wszystkim zabieganym mają przychodzić suplementy, zawierające surowce o działaniu adaptogennym. Takim między innymi jest Rhodiola rosea, czyli różeniec górski. Czy i jak preparaty z rodiolą mogą pomóc? Jakie właściwości ma różeniec i jak wybrać najlepszy preparat? zapraszam po opinię Pana Tabletki.
Właściwości Rhodioli
Rhodiola rosea jest rośliną występującą w chłodnych obszarach górskich. Surowiec stanowi korzeń o metalicznej barwie, od lat wykorzystywany w medycynie tradycyjnej. Z czasem przeprowadzono szereg interesujących badań, potwierdzających korzystne działanie substancji zawartych w Rhodioli. Zaliczamy do nich przede wszystkim rozawiny oraz salidrozyd.
Jakich działań możemy oczekiwać od Rhodioli?
Związki zawarte w Rhodioli wykazują działanie adaptogenne. Oznacza to, że zwiększają zdolność przystosowywania się organizmu do zmieniających się warunków, poprawiają tolerancję stresu i redukują uczucie zmęczenia. Ponadto, adaptogeny mają za zadanie przyspieszyć regenerację i odzyskiwanie sił witalnych. Działanie Rhodioli badano także na grupie sportowców, u których zaobserwowano wzrost dotychczasowej wydolności podczas wysiłku.
Czym są adaptogeny?
Związki adaptogenne zawarte w Rhodioli stały się także obiektem zainteresowania badaczy w kontekście zdrowia psychicznego. Istnieją doniesienia na temat korzystnego wpływu suplementacji różeńcem na przebieg łagodnej i umiarkowanej depresji, oczywiście w połączeniu z odpowiednią terapią.
W internecie znaleźć można sporo informacji o korzystnym wpływie Rhodioli na przebieg chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego. Tutaj temat pozostaje otwarty, gdyż wciąż zbyt mało jest solidnych badań na ten temat.
Komu dedykowana jest suplementacja Rhodiolą?
Z perspektywy przeprowadzonych dotychczas badań, preparaty z Rhodiolą sprawdzą się:
- u osób zabieganych, przemęczonych
- narażonych na stres
- aktywnych fizycznie
- wspierająco w obniżeniu nastroju, zaburzeniach snu i koncentracji
Tradycyjnie, słowo “wspierające” jest tutaj kluczem – jeśli czujesz, że Twój organizm bije na alarm, żadne suplementy nie zastąpią zmiany stylu życia, okresowych badań czy konsultacji z lekarzem, jeśli od dłuższego czasu czujesz się źle.
***
Może zainteresują Cię inne treści od Pana Tabletki?
***
Na co zwrócić uwagę wybierając suplement z Rhiodiolą?
Sensowna suplementacja różeńcem – wymaga preparatu dobrej jakości. Nie doczekaliśmy się do tej pory żadnego leku z Rhodiolą, zatem w poniższej analizie poruszać się będziemy w grupie suplementów diety. Zwracamy uwagę na:
- Ilość wyciągu – badania udowadniające działanie Rhodioli obejmowały dawki 300mg i więcej, zatem zwracamy uwagę na zawartość w kapsułce/tabletce i sposób dawkowania.
- Standaryzację – chcemy się dowiedzieć, jaka jest jakość użytego wyciągu, określana przez zawartość substancji czynnych – rozawin i salidrozydu.
- Cenę – sprawdzamy, czy płacimy za jakość, czy za reklamę i triki marketingowe.
W poniższej analizie biorę pod lupę 5 preparatów z Rhodiolą według klucza powyżej – czyli same konkrety, tak jak lubimy najbardziej 🙂
***
Rhodiola – analiza preparatów
- kolejność losowa
- jeśli uważasz że jakiś preparat warto dopisać – daj mi znać w komentarzu pod wpisem na blogu
- jeśli masz doświadczenia z suplementacji Rhodiolą – to miło jak się nimi podzielisz i napiszesz w komentarzu pod wpisem na blogu (tutaj to zostanie – w socjalach szybko przepadnie)
***
Olimp Rhodiola Rosea Premium
Suplement diety, 30 kapsułek +-30zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.
Zalecane spożycie:
- Dorośli: 1 kapsułka dziennie.
Skład: (w 1 kapsułce):
|
|
Pełny skład: Ekstrakt z korzenia różeńca górskiego (Rhodiola rosea L.), w tym salidrozyd 4%; substancja wypełniająca: celuloza; substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych; kapsułka (składniki otoczki: żelatyna, barwnik: E171).
Olimp Rhodiola Rosea Premium – opinia Pan Tabletki:
W zasadzie jest OK. Ekstrakt standaryzowany za zawartość salidrozydu. Większość suplementów zawiera ekstrakt z różeńca w ilości 100mg, więc mamy tutaj tą standardową dawkę. Chociaż jest ona niższa niż ta, którą stosowano w badaniach. Bez zbędnych dodatków mydlących oczy. |
***
Naturell Rhodiola + B
Suplement diety, 60 tabletek +-20zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.
Zalecane spożycie:
- Dorośli: 1 tabletka dziennie.
Skład: (w 1 kapsułce):
|
|
|
|
Pełny skład: Substancje wypełniające: fosforany wapnia (fosforan diwapniowy), celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy; ekstrakt z korzenia różeńca górskiego (Rhodiola rosea), w tym rozawiny 3%; niacyna (amid kwasu nikotynowego); substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana; kwas pantotenowy (D-pantotenian wapnia); substancje glazurujące: hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (stearynian magnezu); witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny), tiamina (monoazotan tiaminy), ryboflawina, barwnik: karmel amoniakalny, substancja glazurująca: glikol polietylenowy.
Naturell Rhodiola + B – opinia Pan Tabletki:
Generalnie OK. Ekstrakt w takiej samej ilości jak u poprzednika, jednak tutaj standaryzacja dotyczy innych substancji czynnych -rozawin. Dodatkowo w składzie witaminy z grupy B – w tego typu suplementach mogą być wskazane. |
***
Solgar Rhodiola Różeniec Górski
Suplement diety, 60 kapsułek +-75zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.
Zalecane spożycie:
- Dorośli: 1-3 kapsułek dziennie.
Skład: (w 1 kapsułce):
|
|
Pełny skład: Ekstrakt z korzenia różeńca górskiego (Rhodiola rosea L.), w tym salidrozyd 4%; substancja wypełniająca: celuloza; substancje przeciwzbrylające: dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych; kapsułka (składniki otoczki: żelatyna, barwnik: E171).
- Produkt nie zawiera cukru, soli, kukurydzy, drożdży, pszenicy, soi, produktów mlecznych i zwierzęcych, sztucznych substancji konserwujących, zapachowych i barwiących.
- Produkt bezglutenowy.
- Produkt odpowiedni dla wegan i wegetarian.
Solgar Rhodiola Różeniec Górski – opinia Pana Tabletki:
W składzie zdecydowanie wyższa zawartość ekstraktu niż u poprzedników, a do tego standaryzacja na 2 rodzaje substancji czynnych. Biorąc pod uwagę zalecane dawkowanie (do 3 kapsułek dziennie) osiągamy wyższą zawartość ekstraktu niż używane w badaniach. Czyli te dawki rzeczywiście dają szanse na konkretny efekt. Mamy tutaj najlepszy jakościowo preparat w zestawieniu. Niestety jego cena również odstaje od reszty. Plus za to, że jest to preparat wegański, bezglutenowy – ukłon w stronę alergików. |
***
Allnutrition Rhodiola Rosea
Suplement diety, 90 kapsułek +-25zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.
Zalecane spożycie:
- Dorośli: 1 kapsułka dziennie.
Skład: (w 1 kapsułce):
|
|
Pełny skład: Ekstrakt z korzenia różańca górskiego Rhodiola rosea, substancja wypełniająca: celuloza, otoczka kapsułki: żelatyna, woda, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu, barwnik: dwutlenek tytanu.
Allnutrition Rhodiola Rosea – opinia Pan Tabletki:
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że będzie to najmocniejszy preparat. Ale patrząc dokładniej na skład zauważymy, że zawartość substancji czynnej w 400mg ekstraktu jest identyczna jak w 100mg pierwszego analizowanego suplementu. 😉 Czyli to po prostu słabej jakości wyciąg – trochę takie mydlenie oczu dużymi dawkami (teoretycznie). |
***
Destresan max
Suplement diety, 24 kapsułki +-15zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.
Zalecane spożycie:
- Dorośli: 1 kapsułka dziennie.
Skład: (w 1 kapsułce):
|
|
|
|
|
|
Pełny skład: Ekstrakt z liści melisy lekarskiej (Melissa officinalis), tlenek magnezu, żelatyna (składnik otoczki), ekstrakt z korzenia różeńca górskiego (Rhodiola rosea), celuloza (substancja wypełniająca), sole magnezowe kwasów tłuszczowych (substancja przeciwzbrylająca), dwutlenek krzemu (substancja przeciwzbrylająca), dwutlenek tytanu (barwnik), chlorowodorek pirydoksyny, barwnik: indygokarmin.
Destresan max – opinia Pan Tabletki:
Destresan max wypada w tym zestawieniu najsłabiej. W składzie brak jakiejkolwiek standaryzacji, do tego magnez w postaci tlenu. Znajdziemy lepsze preparaty z różeńcem. |
***
Serdeczności!
Pan Tabletka
Marcin
P.S. Może zainteresują Cię moje wpisy dotyczące innych adaptogenów:
- Ashwaganda – jak działa?
- Rzeń-szeń – hit czy kit
- Bodymax – analiza serii
- Perceptin – suplement wspierający pracę mózgu?
Albo wpisy z preparatami poprawiającymi nastrój:
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.