ScrollToTop

8 leków, których nie możesz łączyć z alkoholem

Artykuły

30 grudnia 2017

Ta wiedza się przydaje. Bardzo! Szczególnie tuż przed imprezą. Niestety, ciągle dla wielu osób dobra impreza =  procenty. I to zwykle nie małe. Pan Tabletka nie byłby sobą, gdyby pominął temat leków i alkoholu.

A tu jest dużo do powiedzenia.

Alkohol + leki to nigdy nie jest dobre połączenie.

Ale w zasadzie dlaczego?  Może te kilka tabletek na katar, albo 2-3 saszetki środka na przeziębienie, to w zasadzie tak mało, że można udawać, że się ich nie wzięło?

Wiedza niepodparta przykładem, nie ma MOCY sprawczej.

Mam więc dla Ciebie listę kilku najpopularniejszych leków, których bezwzględnie nie można łączyć z alkoholem.

Dlaczego alkohol nie lubi się z lekami?

By ci to wyjaśnić, muszę uciec się do prostego przypomnienia tego co dzieje się w organizmie po przyjęciu leku. Gdy połkniemy tabletkę trafia ona do żołądka, gdzie w środowisku wodnym rozpada się i uwalnia substancję leczniczą.

Stamtąd dostaje się do jelita, w którym zachodzi proces wchłaniania do krwioobiegu. Zanim jednak lek na dobre zacznie krążyć naszymi naczyniami krwionośnymi musi przejść przez wątrobę.  To tam część wchłoniętej dawki pod wpływem specjalnych enzymów ulega dezaktywacji.

I to między innymi o wątrobę trzeba się martwić.

Pracę enzymów wątrobowych można przyspieszać lub spowalniać. Taką umiejętność posiadają i LEKI i ALKOHOL.  Ten w zależności od spożytej ilości i częstotliwości picia może przyspieszać lub spowalniać pracę naszej wątroby, a tym samym osłabiać lub wzmacniać działanie leków. I tym samym nasilać ich działania niepożądane!

Możesz później przeczytasz:

Leki, które nienawidzą alkoholu

#1 Paracetamol a alkohol

W reklamie usłyszysz -bezpieczny dla żołądka! To prawda, ale musisz wiedzieć, że żaden lek nie jest  pozbawiony działań niepożądanych. Paracetamol jest owszem, w rekomendowanych dawkach, bezpieczny dla żołądka, ale może być niebezpieczny dla  wątroby. W połączeniu z alkoholem ryzyko to wzrasta, szczególnie u osób regularnie stosujących leki z tą substancją i nadużywających %%. Spożywając trzy porcje alkoholu dziennie* i w między czasie stosując paracetamol może wystąpić uszkodzenie wątroby.

Ile wypijasz na imprezie, Sylwestrze czy rodzinnym spotkaniu?

*jedna standardowa porcja alkoholu to 200 g piwa 5%, 100 g wina 10% i 25 g wódki 40%

Paracetamol na kaca?

Nie lecz kaca paracetamolem. To najgorszy wybór z możliwych. Jeśli lubisz podrinkować, w twojej wątrobie wzrasta stężenie N-acetylo-p-benzochinonoiminy (NAPQI) – związku, który daje wątrobie po czterech literach. Jeśli dołożysz do tego paracetamol – uszkodzenie wątroby masz murowane!

Jakie leki to paracetamol:

 • Solpadeina
 • Apap
 • Codipar
 • Gripex
 • Theraflu
 • Fervex

#2 Aspiryna na kaca?

Utarło się, że najlepszym panaceum na kaca jest aspiryna w formie musującej.

 • Alka-Prim;
 • Aspirin C;
 • Polopiryna C+;

Nawet przedrostki Alka- w nazwach produktów z aspiryną w tej formie, wprowadzają Cię w błąd. Niestety aspiryna w połączeniu z alkoholem może ci jedynie przysporzyć kłopotów w postaci uszkodzenia śluzówki żołądka, wrzodów i krwawień z układu pokarmowego.

Największe ryzyko interakcji pojawia się u osób, które często sięgają po alkohol.

Nie, nie są to informacje czysto teoretyczne, przepisane z ulotki. To się dzieje naprawdę! ​

P.S.: za wyjątek można tutaj uznać preparat Alka-seltzer, który w składzie tabletki zawiera substancje, neutralizujące  negatywny wpływ kwasu ASA na błonę śluzową żołądka.

#3 Ibuprofen na kaca?

 • Ibuprom;
 • Nurofen;
 • Ibum;
 • Metafen;
 • ibuprofen;

Ibuprofen przez wielu uważany jest za lek bezpieczny.

Pan Tabletka nie może pozwolić sobie na takie zapewnienie. Bezpieczeństwo leku rozpatruje się w odniesieniu do konkretnych narządów. Lek może być bezpieczny dla żołądka, ale toksyczny dla wątroby i nerek. Może być bezpieczny dla serca, ale uszkadza błonę śluzową żołądka i tak dalej…

Wywołując do tablicy ibuprofen – Pan Tabletka zgadza się, że jest on stosunkowo bezpieczny dla błony śluzowej żołądka.

Jest jedno małe ale. Alkohol może nasilać negatywny wpływ ibuprofenu na żołądek. W parze z alkoholem przestaje więc  być  taki superbezpieczny.

#4 Furagina

 • Neofuragina;
 • Urofuragina (Max);
 • UroIntima FuragiActive;
 • DaFurag;
 • Furagina;
 • furaginum…

Od jakiegoś czasu dostępna jest bez recepty. Leczy zakażenia układu moczowego i chyba najczęściej zażywają ją kobiety.

Niestety mało kto mówi o niebezpieczeństwie łączenia furaginy z alkoholem. Furagina blokuje w wątrobie enzym dehydrogenazę aldehydową, która w normalnych warunkach rozkłada głównego winowajcę kaca – aldehyd octowy do mniej toksycznego kwasu octowego. W wyniku tej blokady dochodzi w organizmie do zatrucia aldehydem octowym, które przypomina bardzo nasilonego kaca z niebezpiecznymi objawami:

 • rozszerzeniem naczyń
 • wzmożoną potliwością
 • nagłym spadkiem ciśnienia
 • zaburzeniami oddychania
 • lękiem, wymiotami i nudnościami

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę. Kobiety, które często raczą się alkoholem – częściej zapadają na infekcje układu moczowego. Tutaj opisałem ten problem szerzej.

#5  Saszetki na przeziębienie

Większość popularnych saszetek na przeziębienie zawiera w swoim składzie substancję przeciwalergiczną – chlorfeniraminę. Zapewne zdarzyło Ci się zażyć jeden z tego typu preparatów. Czy nie czułeś się senny, rozkojarzony albo dopadły Cię zawroty głowy? To typowa reakcja.

Niestety alkohol może nasilać te objawy. Jeśli więc zdaży Ci się wypić na ciepło saszetkę na przeziębienie unikaj alkoholu.

Do tego większość saszetek na przeziębienie zawiera #1 paracetamol (patrz punkt 1 – paracetamol a alkohol).

#6 Kodeina i alkohol – śmiertelne połączenie

 • Syrop Pini
 • Neoazarina
 • Thiocodin
 • Antidol
 • Nurofen plus

Kodeina to składnik leków przeciwkaszlowych oraz tak zwany koanalgetyk (wzmacnia działanie przeciwbólowe innych leków).

W połączeniu z alkoholem może wywoływać senność, otumanienie, otępienie i tak zwaną depresje układu oddechowego. W skrajnych przypadkach takie połączenie może prowadzić do śmierci prze uduszenie.

#7 Leki na potencję

 • sildenafilum
 • MaxigraGo
 • Inventum
 • Mensil
 • Maxon Active

Z pewnością czytałeś moją analizę reklamy Maxigra Go oraz wpis, w którym zastanawiałem się czy reklama leku na potencję może zabić.

Tak może, szczególnie w Sylwestra.

Ten akapit dodatkowo potwierdza tę tezę.  Pan Tabletka nie ucieka od trudnych i kontrowersyjnych tematów. Seks i alkohol, chcąc nie chcąc idą w parze. Pracując w całodobowej aptece często zdarza mi się obsługiwać gości, którzy tuż przed imprezą nabywają dostępne bez recepty odpowiedniki viagry. Ryzykują tym samym przyspieszonym biciem serca lub nagłym, niekontrolowanym spadkiem ciśnienia. To bardzo poważne stany, które mogą zagrażać życiu.

Może to zabrzmi głupio, ale jeśli jesteś mocno wypity – zluzuj lejce – pamiętaj, że wysokie stężenie alkoholu osłabia erekcję i percepcję – w zasadzie wato byłoby się zdecydować przed imprezą, co jest dla Ciebie ważniejsze.

W takim stanie poprawianie jej przy pomocy viagry jest na serio niebezpieczne. Dochodzą do tego jeszcze interakcje z innymi lekami, na przykład nasercowymi i ciśnieniowymi, które wiele osób z problemami z erekcją stosuje.

#8 Antybiotyki a alkohol? Jak to jest?

W powszechnej opinii – nie wolno łączyć alkoholu z antybiotykami – i lepiej się tego trzymać. Organizm osłabiony walką z infekcją i metabolizowaniem antybiotyku nie potrzebuje, żeby mu dokładać do pieca jeszcze alkohol.

(Sporo osób pyta o Neosine, Groprinosin i podobne leki – one nie są antybiotykami – to leki przeciwwirusowe. Neosine i zamienniki podnoszą poziom kwasu moczowego we krwi, alkohol również – więc jeśli ktoś ma skłonności to może dostać ataku dny moczanowej – więc nie pijemy alkoholu do kilku dni po skończeniu kuracji.)

#9 Ketonal i alkohol?

Ten lek dostał oddzielny wpis.

Sprawdzone sposoby Pana Tabletki na „syndrom dnia poprzedniego”

Zapraszam tutaj na analizę produktów NA KACA stuk-klik

Kac to zaburzenie metaboliczne spowodowane przez aldehyd octowy, który zatruwa Twój organizm, połączone z mocnym odwodnieniem.

Podstawą twojego działania w walce z kacem powinno być:

[abstynencja, lub ograniczenie spożywania %]

 1. skuteczne nawadanianie – pij, pij i jeszcze raz. Oczywiście nie na raz, ale stopniowo nawadniaj swój organizm, przed, w trakcie i po imprezie.
  • dobrym wyborem będą preparaty nawadniające stosowane popularnie przy 3 dniówkach;
  • napoje hipo- i  izotoniczne dla sportowców
  • domowej roboty izotoniki na bazie cytryny, miodu i soli
 2. zjedzenie czegoś treściwego – wartościowego, ale niezbyt obciążającego wątrobę;
 3. uzupełnianie elektrolitów i witamin – skorzystaj z gotowych produktów lub przyrządź  domowej roboty napój elektrolitowy;
 4. lektura naszej analizy preparatów na kaca! (już wkrótce);

***

Podsumowanie

Ta lista oczywiście nie wyczerpała tematu. Ucieszę się, jeśli potraktujesz ten wpis jako ostrzeżenie. Możliwe, że to Ty będziesz osobą, która stanie się dla kogoś głosem rozsądku. I być może uratuje czyjeś życie i zdrowie.

I pamiętaj!

Można bawić się bez alkoholu. Umiar ponad wszystko.

Zdrowo pozdrawiam

Pan Tabletka

Artur i Marcin

P.S1.: Od przykładów przedstawionych w powyższym artykule, są pewne wyjątki. Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z lekarzem i farmaceutą.

Zdjęcie kupione na iStock.

W tym artykule znajdziesz tylko skróconą informację o produktach leczniczych.

Pamiętaj: „Przed użyciem każdego preparatu zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.