Przepis na domowy izotonik – „Turbotonik” – domowe elektrolity
W tym wpisie znajdziesz mój przepis na domowy napój izotoniczny, vel „Turbotonik”, #turbotonik, czyli domowy napój z elektrolitami, który nawadnia mocniej niż zwykła woda. Taki napój sprawdzi się po baaardzo intensywnym wysiłku, na kaca, po wymiotach i przy mega upałach.💪⚡🧉
Ten wpis ma dwie części :
- w pierwszej mam dla Ciebie recepturę na ten izotonik
- w drugiej opisuję 8 zasad prawidłowego nawadniania.
Zapraszam do artykułu 👇😉
Czym jest izotonik/ napój izotoniczny/ płyn z elektrolitami?
Tak po ludzku napoje izotoniczne mają pewne określone stężenie rozpuszczonych cukrów i składników mineralnych (dlatego w przygotowaniu tego typu napojów ważne są proporcje tych składników do wody, ale o tym za chwilę). Dzięki czemu lepiej i szybciej nawadniają.
Co dzieje się kiedy wypijesz taki izotonik w sytuacji odwodnienia?
- organizm wychwytuje w jelitach rozpuszczone składniki (cukry, minerały);
- następnie aktywnie transportuje je do krwi;
- stężenie tych składników we krwi rośnie;
- w ślad za nimi ze światła jelita wchłania się również woda (na zasadzie wyrównywania stężeń).
Czyli popularne stwierdzenie, że „czysta woda nie jest najlepszym środkiem do gaszenia pragnienia” jest prawdziwe. Lepiej pragnienie gasi woda z domieszką cukrów i minerałów.
Lepiej zjeść porcję arbuza, niż wypić szklankę czystej wody 😉
Przepis na #turbotonik – wersja podstawowa na domowy napój z elektrolitami Jeśli nie jesteś bardzo odwoniona/y – to wystarczy Ci taki przepis: 👉podstawą jest dobra woda (ja polecam Piwniczankę, Cechini, Kryniczankę, Wysowiankę – zawierające powyżej 1500mg minerałów na 1 litr)💦 👉na wykałaczkę nabij dowolne soczyste owoce 👉dołóż kilka zmiażdżonych listków mięty lub melisy *** |
Może zainteresuje Cię jeszcze:
***
Mój przepis na domowy izotonik – #turbotonik – od zadań specjalnych
Przepis jest prosty, skuteczny i wypróbowany 😉 Ale! W związku z tym, że 1 litr takiego domowego izotoniku zawiera kilka gram soli i dużo cukru, nie można z nim przesadzać i nie sprawdzi się u każdego.❗
Ja traktuję go jako „tajną broń”. I stosuję tylko w wyjątkowych sytuacjach.🏹🔫🗡
Jeśli musisz kontrolować w diecie poziom sodu (np.: przy problemach z ciśnieniem i diecie niskosodowej) i cukru (u chorych na cukrzycę i kontrolujących poziom cukru we krwi) – nie jest to napój dla Ciebie.😟
A oto przepis na mój domowy izotonik/napój z elektrolitami (zwróć uwagę na proporcje) #turbotonik:
- 1litr wody – obojętne jaka to będzie woda – ale im lepsza tym korzystniej dla Twojego organizmu;
- 3 łyżki miodu* (60-80 g cukrów) możesz też użyć cukru zwykłego albo trzcinowego – niestety nie da się tego napoju przygotować bez cukru (ksylitol się nie sprawdzi);
- sok z 1 cytryny;
- 1/4 łyżeczki soli (obojętne jakiej użyjesz – ja stosuję w kuchni jodowaną sól morską, ale często robię skoki w bok);
- dodatki smakowe – zioła/lód/imbir – ja używam mięty i melisy z własnej uprawy🍃🌿😉 fajnie sprawdzi się też pietruszka. Zioła warto na początku rozgnieść.
Jak wygląda przygotowanie domowych elektrolitów?
Składniki połączyć i wymieszać. Wiem, że nawet w trasie na rowerze taniej i zdrowiej przygotować taki izotonik, niż kupić gotowy i przepakowany chemią.
Turbotonik doskonale sprawdzi się również jako oręż w walce z kacem. A picie go najlepiej zacząć na równo z %. Tutaj mam dla Ciebie analizę suplementów „na kaca” 🤦🏼♂️sprawdź, co działa.
* 🐝🐝🐝 ja świetny miód kupuje tutaj 🍯🍯🍯
A dlaczego warto dodawać do wody/lemoniady miętę i/lub melisę? Sprawdź na moim nowym blogu, który w całości poświęciłem mojej ulubionej tematyce, czyli ziołom, przyprawom i innym kwiatkom🌾🍃🌻 :
***
Jak wybrać dobry izotonik w aptece?
Odradzam produkty w tabletkach typu plussssz – zawierają sporo niepotrzebnych substancji pomocniczych, które mogą chociażby podrażnić żołądek.
Najlepiej wybrać produkty w saszetkach, takie jak stosuje się do nawadniania przy biegunce/wymiotach. Zawierają zwykle minimum składników + niekiedy aromat. Wychodzą też najkorzystniej cenowo. Tutaj link do mojej analizy: Jak wybrać dobre elektrolity. Dla dzieci i dorosłych- wiedza + opinie
***
Więcej przepisów od Pana Tabletki? Proszę bardzo!
Chcesz w naturalny sposób zadbać o zdrowie i odporność siebie i swojej rodziny? Zachęcam Cię do sięgnięcia po Zdrownik, czyli książkę pełną merytorycznej wiedzy i praktycznych przepisów. Zdrownik możesz kupić tutaj 🛒
***
Czy w ogóle potrzebujesz izotonik?
Wszystkie izotoniki zawierają w składzie dużo cukrów i soli. Nie powinniśmy ich traktować jako środków do regularnego, codziennego picia (chociaż zachęcają nas do tego w reklamach).
Pytacie czym się nawadniać jeśli ktoś trenuje tylko dla frajdy i przyjemności? Albo dla utrzymania wagi.
Zwróć uwagę, że cukier, który wypijesz w izotoniku musisz później spalić – jeśli okaże się, że pijesz takie napoje na wszelki wypadek przy stosunkowo małym wysiłku, to zamiast chudnąć, możesz przybierać na wadze. Wszystko zależy od Twojego bilansu energetycznego.
Według mnie, jeśli uprawiasz sport amatorsko nie potrzebujesz żadnego izotoniku. Wystarczy Ci dobra, bogata w minerały woda z dodatkiem soku z cytryny i listkiem mięty/melisy, ewentualnie uzupełnienie magnezu i potasu w farmaceutyku (mam na blogu taką analizę tych tabsów 2w1).
***
Jak się prawidłowo nawadniać?
- Postępuj zdroworozsądkowo i dopasuj nawadnianie do warunków. Grunt to regularnie coś popijać. I fajnie, żeby omijać dosładzane, przeładowane chemią i wzbogacone w % płyny.🍷 Całkiem prawdopodobne, że nie potrzebujesz do tego specjalnych plussujących tabletek z apteki. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody jest szczególnie ważne u:
- dzieci;👶
- mam karmiących piersią;🤱
- osób starszych;👴👵
- osób narażonych na ekstremalny wysiłek (pracownicy fizyczni i sportowcy).🏃♂️👷♂️
- Pij świadomie – małymi porcjami, ale regularnie przez cały dzień. Czasami słyszę „nie czuję pragnienia, więc nie piję” – to bardzo niebezpieczne podejście. Do nawadniania powinniśmy podejść jak do zdrowego obowiązku.
- Ile wody trzeba dostarczyć? Mocno uśredniając mówimy o 1,5 do 2,5 litrów na dobę dla osoby dorosłej. I ta ilość to suma całej wody w każdej postaci (zupy, owoce, napoje itd.) jaką dostarczasz w ciągu dnia.
- Niech Twój podstawowy nawadniacz będzie dobrej jakości – wybieraj dobre wody mineralne. Jak to rozumiem? Jeśli zawsze pod ręką masz Pepsi, kolorową wodę, a Twoje dziecko pije dosładzane napoje, zmieniając ten jeden nawyk i podając wodę dobrej jakości, robisz bardzo dużo dla Waszego zdrowia 🙂
- jaka woda będzie najlepsza? Dla osób zdrowych powyżej 6 roku życia, które nie muszą kontrolować poziomu sodu i potasu w diecie – warto wybierać wodę średnio i wysokozmineralizowaną (takie informacje znajdziesz na etykiecie i dotyczą one ilości rozpuszczonych składników mineralnych);
- dla niemowląt i małych dzieci – lepsza będzie woda niskozmineralizowana + owoce/warzywa/zupy;
- Nie lekceważ owoców i warzyw🍎🍉🍊🍓🥕🍆 – zawierają bardzo dużo wody wraz z całą masą prozdrowotnych fitoskładników. Nie lubisz wody? Jedz owoce, smoothie, sałatki.
- W momencie kiedy czujesz, że już jesteś odwodniona/y – rozważ zastosowanie napojów izotonicznych. Takie napoje nawadniają szybciej. A o izotonikach zaraz 🙂
- Pamiętaj, że alkohol bardzo mocno odwadnia – wbrew pozorom – napoje alkoholowe (np.: piwo) nie nawadniają efektywnie, a wręcz przeciwnie – mogą powodować szybsze występnie odwodnienia. Dlaczego tak się dzieje? Alkohol hamuje wydzielanie hormonu wazopresyny. Wazopresyna jest takim hamulcem dla pęcherza.
- Obawiasz się, że brakuje Ci elektrolitów? Zrób badanie – oznaczenie poziomu elektrolitów kosztuje kilka/kilkanaście złotych. To szczególnie ważne jeśli przydarzył Ci się epizod odwonienia – na przykład w związku z biegunką/wymiotami.
***
A co jeszcze jest przepyszne, smakuje latem i można szybko przygotować w domu? 🌞🌞🌞Lemoniada z kwiatów bzu 🥤- koniecznie wypróbuj mój przepis i już zawsze będziesz do niego wracać:
***
Zdrowo pozdrawiam,
Pan Tabletka
Marcin
***
Najwięcej pytań o przepis na dobry domowy izotonik, dostaję chyba w związku z moją analizą reklamy Litorsalu stuk-klik.
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.