ScrollToTop

Furagina a witamina C i alkohol – to złe połączenie?

Artykuły

31 października 2018

Cześć, w tym wpisie będzie o furaginie, witaminie C i alkoholu. Co z czym łączyć, czego nie łączyć i dlaczego. Długo pracowałem w aptece która była czynna 7 dni w tygodniu i jakoś miałem szczęście do dyżurów w dni świąteczne. I praktycznie zawsze wyprzedawaliśmy cały zapas leków z furaginą. Więc moja prośba – ubierzcie się ciepło. Nawet jeśli słonko ładnie świeci, to jest już po prostu zimno i tu i tam zawiewa.

I później ślicznie, ale krótko ubrane panie pędzą do apteki po furaginę. W tym wpisie zbiorę dla Ciebie kilka rad jak ten lek bezpiecznie i skutecznie stosować. Zapraszam.

Furaginum – przestrzegaj dawkowania

Dawkowanie furaginy – u osób dorosłych jest dosyć duże – zależnie czy wybierzemy lek z dawką 50/100mg w tabletce – wychodzi nam od 3-4 do nawet 8 tabletek na dobę. Standardowo to jest 3 razy dziennie 100mg furaginy.

I staraj się utrzymać równe odstępy między dawkami.

Jeśli zależy Ci na efekcie i skuteczności – to zachęcam do przestrzegania dawkowania.

Furagina i witamina C?

Wbrew powszechnie panującym opiniom, nie wolno przesadzić z zjadaniem witaminy C równolegle z furaginą. Zbyt duże zakwaszenie moczu powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych po tym leku (odsyłam do charakterystyki produktu leczniczego z furaginą).

Ale grunt to rozwaga. Niewielkie ilości (powiedzmy że 2-3 x dziennie po 200mg) będą OK i będą działały korzystnie na leczenie, ale już kilka razy po 1g – to przesada. Szczególnie jeśli stosujemy furaginę przez dłuższy okres czasu.

A najlepiej po prostu pić wodę z cytryną/sok z żurawiny -> duża objętość płynów przyśpiesza wypłukiwanie bakterii z pęcherza, a lekkie zakwaszenie poprawi przeciwbakteryjne działanie furaginy.

To jak można sobie jeszcze pomóc? Co można łączyć z furaginą?

Dobrym połączeniem jest stosowanie równolegle wyciągu z żurawiny (albo picie dobrego soku). Żurawina zawiera proantocyjanidyny, które ułatwiają wypłukiwanie bakterii z pęcherza – co sprzyja leczeniu.

Można również stosować dobry sok z pokrzywy, i/lub ziołowe preparaty moczopędne-przepłukujące pęcherz. Dzięki nim przyśpieszamy wymywanie bakterii z pęcherza, co korzystnie wpływa na powrót do zdrowia.

Furagina + wysokobiałkowy posiłek = lepsza skuteczność

Furagina będzie działała skuteczniej na bakterie w pęcherzu, jeśli każdą dawkę leku połączysz z wysokobiałkowym posiłkiem. Jaki to posiłek wysokobiałkowy? Jaja, mięso, nabiał itd 🙂

Więc najpierw posiłek i w trakcie, albo tuż po zjadamy lek.

Badania glukozy z moczu po furaginie? Kiepski pomysł…

Jeśli musisz zrobić sobie badanie poziomu glukozy z moczu – dopytaj w laboratorium ile czasu i czy – musisz odczekać po kuracji furaginą. Są metody diagnostyczne które będą nieskuteczne po leczeniu furaginą.

Furagina w ciąży i podczas karmienia piersią?

Odradzam stosowanie furaginy na własną rękę w ciąży i podczas KP.  Najogólniej mówiąc –  ze względu na to, że ten lek przenika i do mleka i przez łożysko – NIE JEST polecany w ciąży (szczególnie w 1 i 3 trymestrze) i podczas karmienia piersią.

Kłopot w tym, że bezpieczniejsze leki są dostępne tylko z przepisu lekarza. Wynika więc z tego prosta zależność – idź do lekarza na konsultację. On będzie w stanie realnie ocenić jakie jest ryzyko podawania tego czy innego leku. I może się okazać, że stosowanie furaginy będzie „mniejszym złem”.

Więcej o stosowaniu leków u mam karmiących piersią pisałem tutaj.

Furagina i alkohol? Fatalne połączenie!

Niestety nie ma tej informacji w ulotkach. Przyznam, że nie wiem dlaczego. Ale furagina źle wpływa na metabolizm alkoholu. Powoduje to, pisząc w dużym skrócie – objawy MEGA kaca już przy niewielkich ilościach alkoholu. Lepiej więc nie zapomnieć się i nie pić ani trochę alkoholu do furaginy.

Jeśli chcesz sprawdzić interakcje  leków :

  • z innymi lekami
  • z alkoholem
  • z żywnością

To polecam świetną wyszukiwarkę na portalu KtoMaLek.pl (stuk-klik). Sam z niej korzystam 🙂 Wpisuje albo samą nazwę leku – albo dwie nazwy leku które chcesz sprawdzić i dostajesz lekko podane informacje.

Zdrowotności!

Pan Tabletka

Marcin

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.