ScrollToTop
furagina a alkohol i witamina C

Furagina a witamina C i alkohol – to złe połączenie?

Artykuły, Warto przeczytać

17 marca 2023

Cześć, w tym wpisie będzie o furaginie, witaminie C i alkoholu. Co z czym łączyć, czego nie łączyć i dlaczego. Długo pracowałem w aptece która była czynna 7 dni w tygodniu i jakoś miałem szczęście do dyżurów w dni świąteczne. I praktycznie zawsze wyprzedawaliśmy cały zapas leków z furaginą. Więc moja prośba – ubierzcie się ciepło. Nawet jeśli słonko ładnie świeci, to jest już po prostu zimno i tu i tam zawiewa.

I później ślicznie, ale krótko ubrane panie pędzą do apteki po furaginę. W tym wpisie zbiorę dla Ciebie kilka rad jak ten lek bezpiecznie i skutecznie stosować. Zapraszam.

Furaginum – przestrzegaj dawkowania

Dawkowanie furaginy – u osób dorosłych jest dosyć duże – zależnie czy wybierzemy lek z dawką 50/100 mg w tabletce – wychodzi nam od 3-4 do nawet 8 tabletek na dobę. Standardowo to jest 3 razy dziennie 100 mg furaginy.

I staraj się utrzymać równe odstępy między dawkami.

Jeśli zależy Ci na efekcie i skuteczności – to zachęcam do przestrzegania dawkowania.

***

Furagina i witamina C?

Wbrew powszechnie panującym opiniom, nie wolno przesadzić z zjadaniem witaminy C równolegle z furaginą. Zbyt duże zakwaszenie moczu powoduje zwiększenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych po tym leku (odsyłam do charakterystyki produktu leczniczego z furaginą).

Ale grunt to rozwaga. Niewielkie ilości (powiedzmy że 2-3 x dziennie po 200 mg) będą OK i będą działały korzystnie na leczenie, ale już kilka razy po 1 g – to przesada. Szczególnie jeśli stosujemy furaginę przez dłuższy okres czasu.

A najlepiej po prostu pić wodę z cytryną/sok z żurawiny -> duża objętość płynów przyśpiesza wypłukiwanie bakterii z pęcherza, a lekkie zakwaszenie poprawi przeciwbakteryjne działanie furaginy.

***

To jak można sobie jeszcze pomóc? Co można łączyć z furaginą?

Dobrym połączeniem jest stosowanie równolegle wyciągu z żurawiny (albo picie dobrego soku). Żurawina zawiera proantocyjanidyny, które ułatwiają wypłukiwanie bakterii z pęcherza – co sprzyja leczeniu.

Można również stosować dobry sok z pokrzywy, i/lub ziołowe preparaty moczopędne-przepłukujące pęcherz. Dzięki nim przyśpieszamy wymywanie bakterii z pęcherza, co korzystnie wpływa na powrót do zdrowia.

***

Furagina + wysokobiałkowy posiłek = lepsza skuteczność

Furagina będzie działała skuteczniej na bakterie w pęcherzu, jeśli każdą dawkę leku połączysz z wysokobiałkowym posiłkiem. Jaki to posiłek wysokobiałkowy? Jaja, mięso, nabiał itd 🙂

Więc najpierw posiłek i w trakcie, albo tuż po zjadamy lek.

***

Badania glukozy z moczu po furaginie? Kiepski pomysł…

Jeśli musisz zrobić sobie badanie poziomu glukozy z moczu – dopytaj w laboratorium ile czasu i czy – musisz odczekać po kuracji furaginą. Są metody diagnostyczne które będą nieskuteczne po leczeniu furaginą.

***

Furagina w ciąży i podczas karmienia piersią?

Odradzam stosowanie furaginy na własną rękę w ciąży i podczas KP.  Najogólniej mówiąc –  ze względu na to, że ten lek przenika i do mleka i przez łożysko – NIE JEST polecany w ciąży (szczególnie w 1 i 3 trymestrze) i podczas karmienia piersią.

Kłopot w tym, że bezpieczniejsze leki są dostępne tylko z przepisu lekarza. Wynika więc z tego prosta zależność – idź do lekarza na konsultację. On będzie w stanie realnie ocenić jakie jest ryzyko podawania tego czy innego leku. I może się okazać, że stosowanie furaginy będzie „mniejszym złem”.

Więcej o stosowaniu leków u mam karmiących piersią pisałem tutaj.

***

Furagina i alkohol? Fatalne połączenie!

Niestety nie ma tej informacji w ulotkach. Przyznam, że nie wiem dlaczego. Ale furagina źle wpływa na metabolizm alkoholu. Powoduje to, pisząc w dużym skrócie – objawy MEGA kaca już przy niewielkich ilościach alkoholu. Lepiej więc nie zapomnieć się i nie pić ani trochę alkoholu do furaginy.

Jeśli chcesz sprawdzić interakcje  leków :

  • z innymi lekami
  • z alkoholem
  • z żywnością

To polecam świetną wyszukiwarkę na portalu KtoMaLek.pl (stuk-klik). Sam z niej korzystam 🙂 Wpisuje albo samą nazwę leku – albo dwie nazwy leku które chcesz sprawdzić i dostajesz lekko podane informacje.

Zdrowotności!

Pan Tabletka

Marcin

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować