ScrollToTop
kac

Co na kaca? Analiza popularnych produktów z apteki (2KC, Riposton i inne)

Analizy, Artykuły

31 grudnia 2022

Co jest dobre na kaca? Domowe metody takie jak woda z ogórków kiszonych, czy może jakiś cudowny specyfik z apteki? Pewnie jesteś ciekaw co działa, hm?  Zapraszam na skacowaną analizę topowych środków na kaca – 2KC, Riposton, AlkaSeltzer. Co jest najlepsze na kaca? Dowiesz się z tego wpisu.

Co pomaga na kaca?

Suplementy na kaca – zapakowane w czarne, męskie opakowania – są drogie. Ich cena nijak nie współgra z zawartością. Nie muszę nawet powoływać się na moje obserwacje z pracy w aptece – zdrowy rozsądek podpowiada, że środki te kupują głównie mężczyźni – tuż przed imprezą albo rano na kacu. Obie te sytuacje sprzyjają nielogicznym i kompulsywnym zakupom.

Leki – jeśli po nie sięgasz to nigdy na oślep, bo możesz sobie zrobić krzywdę – szczególnie, gdy w twojej krwi są jeszcze %%%. Odpal mój wpis: 8 leków, których nie możesz łączyć z alkoholem i sprawdź, których leków nie możesz stosować podczas i po zakrapianej imprezie.

***

To może lepiej zapobiegać niż leczyć?

Nie byłbym sobą, gdybym nie zwrócił uwagi na kluczową sprawę w kwestii unikania kaca – na 100% mniejsze spożycie alkoholu zmniejsza objawy kaca.

Ale przecież wszystko jest dla ludzi, jasna sprawa. Pamiętaj tylko, że regularne picie nawet niewielkich ilości alkoholu bezpośrednio skraca Ci życie i w zasadzie zwiększa ryzyko pojawienia się większości chorób, jakie mogą Ci się przyśnić.

***

Co Pan Tabletka poleca na kaca?

Umiar.

Może przed imprezą mianuj swojego osobistego anioła stróża, który w porę Cię zastopuje?

Nawadnianie przed – w trakcie – po.

Najlepiej nawadniają roztwory elektrolitów. W maksymalnym uproszczeniu – to może być coś słodko-słono-kwaśnego do picia. Albo chociaż dobra woda mineralna.

Tutaj znajdziesz mój przepis na domowy izotonik.

Probiotyki.

Alkohol to trucizna, która szkodzi Twojej florze jelitowej. Zadbaj o przywrócenie równowagi Twojemu mikrobiomowi. (Woda z kiszonych ogórków to połączenia nawadniania z probiotykiem. Czyżby kolejny raz tradycja miała podparcie w nauce? Oczywiście potraktuj to jako ciekawostkę ;-))

***

Co jest dobre na kaca z apteki? Analiza składu i moja opinia (kolejność losowa)

2KC

Suplement diety, 12 tabletek, aktualną cenę (8-18 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

2KC

Zalecane spożycie:

 • Doustnie, 2-3 tabletki w trakcie spożywania lub po spożyciu alkoholu. W przypadku wystąpienia następnego dnia objawów kaca, zażyć kolejne 2-3 tabletki popijając dużą ilością wody. Nie przekraczać dawki 6 tabletek. W przypadku nadkwaśności żołądka tabletki zażywać podczas lub po posiłku popijając dużą ilością wody (!).

Skład 2KC:

 • Witamina C – 27 mg co prawda u alkoholików notuje się niski poziom witaminy C w osoczu krwi, ale w literaturze brakuje danych na temat skuteczności witaminy C w zwalczaniu objawów ostrego zatrucia alkoholem czy „syndromu dnia następnego”.
 • Glukoza – 243 mgźródło szybkiej energii – przyśpieszy regenerację organizmu.
 • Kwas bursztynowy – 100 mg – brakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem. Kwas bursztynowy nasila wydzielanie kwasów żołądkowych.
 • Glutaminian monosodowy – 100 mg brak danych w literaturze o skuteczności tego związku w zwalczaniu kaca.
 • Kwas fumarowy – 37 mgbrak solidnych danych w literaturze na temat wpływ kwasu fumarowego na objawy kaca; 
 • Wyciąg z opuncji – 10 mg (przeliczeniu na suszoną opuncję – 200 mg) – Opuncja figowa (Opuntia Ficus-Indica) obfituje w liczne antyoksydanty, które hamują powstawanie procesu zapalnego. W jednym z badań [1] opuncja figowa łagodziła nudności, suchość w jamie ustnej i utratę apetytu będących następstwem kaca; brak informacji w składzie o tym z jakiego gatunku opuncji pochodzi wyciąg (Opuntia Mill jest rodzajem, do którego należy kilkadziesiąt różnych gatunków). Brak informacji o standaryzacji wyciągu.

Jadąc dalej po tej opuncji – faktycznie w tym jednym solidnym badaniu [1] udowodniono, że jej podanie na 5 godzin przed spożyciem alkoholu redukuje objawy kaca. Ale ten wyciąg podano 5 godzin przed piciem – nie w trakcie. Czy w takiej sytuacji, możemy przenieść efekt badania na suplement 2KC? Hm…

[1] Wiese J., McPherson S., Odden M.C., Shlipak M.G. (2004): Effect of Opuntia ficus indica on Symptoms of the Alcohol Hangover. Arch Intern Med. 164,12:1334-1340  ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15226168)

Składniki: celuloza, kwas bursztynowy, glutaminian monosodowy, kwas fumarowy, witamina C, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, wyciąg z opuncji, stabilizator: poliwinylopirolidon.

2KC – opinia Pana Tabletki:

2 KC zawiera sporą ilość składników, z których większość nie ma potwierdzonej skuteczności w łagodzeniu  kaca.

Fundamentem składu jest połączenie – kwas bursztynowy + glutaminian monosodowy + kwas fumarowy (+opuncja – ale o niej napisałem już wyżej). Na poziomie biochemicznym te 3 składniki w pewnym sensie regulują metabolizm alkoholu. Teoretycznie, jeśli ich dorzucimy więcej w trakcie/lub po piciu alkoholu – to możemy przyśpieszyć jego metabolizm i zmniejszyć objawy kaca. Kłopot w tym, że to co na papierze jest możliwe – w żywym organizmie jest warunkowane przez setki innych procesów. I w żadnym badaniu, solidnie nie udowodniono, że takie trio składników łagodzi kaca. Ja jestem sceptyczny do tego składu.

Niepokój Pana Tabletki wzbudza kwas bursztynowy, może on bowiem nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych, których produkcję i tak wzmaga już spożywany alkohol.

Na plus należy zaliczyć obecność glukozy, która poprawia glikemię i ułatwia szybką regenerację organizmu. Sam fakt popijania tabletek szklanką wody zgodnie z dawkowaniem zapewnia odpowiednie nawodnienie i zapobiega utracie elektrolitów – to też pozytywny aspekt stosowania tego typu produktów.

Oceniając ten suplement – według mnie to produkt z serii „raczej nie zaszkodzi, a jak dobrze popijesz wodą to może pomóc”.

***

Aktualną cenę (8-18 PLN) i dostępność 2KC sprawdzisz tutaj.

***

2KC Drink

Suplement diety, 250 ml, aktualną cenę (3-6 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

2kc drink

Zalecane spożycie:

 • 1 puszka 2 razy dziennie.

Skład 2KC Drink:

 • Wyciąg z opuncji – 30 mg (w przeliczeniu na suszoną opuncję – 600 mg) – jest źródłem licznych antyoksydantów. Brak informacji o standaryzacji wyciągu i ilość jest symboliczna.
 • Sacharoza – 12,75 mgpodnosi poziom cukru, którego spadek notuje się w czasie zatrucia alkoholem.
 • Glukoza – 20 mgpoprawia glikemię i jest źródłem szybkiej energii.
 • Tauryna – 1000 mgantyoksydant, wsparcie w regeneracji organizmu.
 • Kwas bursztynowy – 300 mgbrakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem. Kwas bursztynowy nasila wydzielanie kwasów żołądkowych!
 • Kwas fumarowy – 111 mg brakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem.

Substancje pomocnicze: woda, dwutlenek węgla, cytrynian trójsodowy (regulatory kwasowości), aromat, kwas fumarowy (regulatory kwasowości), ryboflawina (barwnik).

2KC Drink – opinia Pana Tabletki:

Wnioski

2 KC Drink ze względu na obecność sacharozy i glukozy może pozytywnie wpływać na spadający poziom cukru w czasie zatrucia alkoholem.

Zawartość glicyny i L-cysteiny, które wchodzą w skład glutationu może teoretycznie wspierać metabolizm alkoholu. Jak pisałem w analizie wyżej – pozostałe składniki, również mogą teoretycznie wpływać na metabolizm alkoholu.

Tauryna obecna w 2KC Drink, dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu –  może przyspieszać regenerację organizmu – ale jak wpłynie na kaca? Nie mam pojęcia.

Minusy:

 • Kwas bursztynowy – może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych.
 • Brak standaryzacji wyciągu z opuncji, brak nazwy gatunkowej rośliny.
 • Mocno teoretyczny skład. 😉

Jeśli miałbym podsumować – słodki napój z witaminami za parę złotych. Słabo.

***

Aktualną cenę (3-6 PLN) i dostępność 2KC Drink sprawdzisz tutaj.

***

2KC Xtreme

Suplement diety, 12 tabletek, aktualną cenę (11-25 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

2 kc xtreme

Zalecane spożycie:

Doustnie. Zażywać w trakcie lub tuż po spożyciu alkoholu. W celu osiągnięcia najlepszego rezultatu zaleca się zażywanie 1 tabletki na każde 50 g czystego alkoholu. W przypadku wystąpienia następnego dnia objawów kaca, zażyć kolejne 2 – 3 tabletki, popijając dużą ilością wody. Nie przekraczać dawki 6 tabletek.

Skład 2KC Xtreme:

 • Wyciąg z opuncji – 10 mgzawiera antyoksydanty. Brak standaryzacji wyciągu. Brak informacji o gatunku rośliny, symboliczna ilość.
 • Kwas bursztynowy – 100 mgbrak danych w literaturze nt. łagodzenia objawów kaca przez kwas bursztynowy. Może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych.
 • Kwas fumarowy – 37 mg – brakuje danych na temat jego skuteczności w zwalczaniu kaca lub ostrego zatrucia alkoholem.
 • Glutaminian monosodowy – 100 mg
 • Glukoza – 100 mg podnosi poziom cukru, którego spadek obserwuje się w czasie zatrucia alkoholem.
 • Glicyna – 60 mgskładnik glutationu.
 • L-cysteina – 60 mg – składnik glutationu.
 • Wyciąg z żeń-szenia – 20 mgpopularny środek adaptogenny. Poprawia koncentrację i zwiększa odporność na stres. Brak info o standaryzacji wyciągu. Efekt działania opiera się na długotrwałym stosowaniu, a nie na podaniu pojedynczych (niewielkich) dawek.
 • Witamina C – 24 mg – nie ma dowodów na to, że witamina C zwalcza objawy ostrego zatrucia alkoholem. U alkoholików jednak obserwuje się jej niskie stężenie we krwi.
 • Cynk – 2 mg
 • Niacyna – 4,8 mg 
 • Kwas pantotenowy – 1,8 mg
 • Ryboflawina – 0,42 mg 
 • Tiamina – 0,33 mg 

Składniki: celuloza, kwas bursztynowy, glukoza, glutaminian monosodowy, glicyna, chlorowodorek L-cysteiny, kwas fumarowy, witamina C, wyciąg z żeń-szenia, wyciąg z opuncji, substancja wypełniająca: sorbitole, cynk, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, skrobia kukurydziana, sub. glazurujące: glikol polietylenowy, dwutlenek tytanu, niacyna, sub. przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja glazurująca: krzemian glinowo-potasowy, kwas pantotenowy, stabilizator: poliwinylopirolidon, ryboflawina, tiamina.

2KC Xtreme – opinia Pana Tabletki:

2 KC Extreme zawiera zarówno składniki, które nie mają potwierdzonej skuteczności w badaniach w zwalczaniu kaca, jak i składniki (cukier i witaminki 😉 ), które mogą przyczyniać się do poprawy samopoczucia i eliminacji alkoholu z organizmu.

Martwi brak standaryzacji wyciągu z żeń-szenia i opuncji oraz obecność kwasu bursztynowego, który może nasilać wydzielanie kwasów żołądkowych.

Główna różnica między 2 KC a 2 KC Extreme – to dodatek żeń-szenia – który i tak doraźnie nie działa. A nawet gdyby – to jest go tutaj malutko i to słabego wyciągu.

Słabo.

***

Aktualną cenę (11-25 PLN) i dostępność 2KC Xtreme sprawdzisz na Ceneo.

***

Riposton

Środek spożywczy, 10 tabletek musujących, aktualną cenę (19-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

na kaca

Riposton – opinia Pana Tabletki:

Pełna analiza jest dostępna pod tym linkiem.

Generalnie jest ok – elektrolity + nawadnianie ale drogo! 
Da się nawadniać taniej i mądrzej.

***

Aktualną cenę (19-30 PLN) i dostępność Riposton sprawdzisz tutaj.

***

Litorsal Alko-Detox

Suplement diety, 10 tabletek musujących, aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Litorsal alko-detox

Zalecane spożycie:

 • 2 tabletki dziennie. Tabletkę należy rozpuścić w 200 ml wody.

Litorsal Alko-Detox skład (w 2 tabletkach):

 • Potas – 300mg – Wpływa na pracę serca i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Bierze udział w równowadze wodno-elektrolitowej organizmu. W czasie zatrucia spożycia alkoholu jest eliminowany z organizmu.
 • Sód – 382mg – Ważny biopierwiastek, który bierze udział w równowadze wodno-elektrolitowej. W czasie zatrucia spożycia alkoholu jest eliminowany z organizmu – ale sód, to sód – taki jak z soli.
 • Cholina – 82,5mg – Zapobiega kumulacji kwasów tłuszczowych wątrobie, zapobiega jej stłuszczeniu – ale w takiej jednorazowej dawce działa raczej czysto teoretycznie.
 • L-asparaginian L-ornityny – 250mg – Bierze udział w procesach detoksykacji – syntezie mocznika i glutaminianu w wątrobie, zmniejszając tym samym stężenie amoniaku we krwi. Ale znowu jednorazowa i mała dawka. 
 • Glukoza – 2400mg – Podnosi poziom cukru, którego spadek obserwuje się podczas zatrucia alkoholem.
 • Witamina C – 80mg – Tutaj i poniżej trochę witamin, no ok, fajnie.
 • Witamina B6 – 1,4mg
 • Witamina B12 – 2,5mcg
 • Niacyna – 4mg

Pełny skład: Regulator kwasowości: kwas cytrynowy, glukoza, diwęglan sodu, cytrynian potasu, L-asparaginian L-ornityny, dwuwinian choliny, kwas L-askorbinowy (witamina C), aromaty, substancja słodząca: sukraloza, amid kwasu nikotynowego (niacyna), cyjanokobalamina (witamina B12), chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6), barwnik: ryboflawiny.

Litorsal Alko-Detox – opinia Pana Tabletki

Jest nawet OK – wszystkie składniki mogą łagodzić objawy kaca i przywracać równowagę metaboliczną zachwianą na skutek spożycia alkoholu.

Tak właściwie mamy tutaj do czynienia z elektrolitami z dodatkiem substancji regenerujących wątrobę. Na tle innych środków na kaca wypada całkiem nieźle. I cena w miarę rozsądna.

Jednak porównując do klasycznych elektrolitów nie jest już tak dobrze – brakuje informacji o osmolarności – preparaty o zmniejszonej osmolarności nawadniają lepiej niż „zwykła” woda.

***

Aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność Litorsal Alko-Detox sprawdzisz tutaj.

***

ReduKAC Shot

Suplement diety, fiolka 60 ml, aktualną cenę (10-12 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Zalecane spożycie:

 • Zawartość 1 ampułki (60 ml) 1 raz w ciągu doby w zależności od zapotrzebowania.

Skład ReduKAC Shot:

 • Fruktoza – 2 gszybko podnosi poziom cukru we krwi, którego spadek obserwuje się podczas zatrucia alkoholem.
 • Glukoza – 3 gszybko podnosi poziom cukru we krwi, którego spadek obserwuje się podczas zatrucia alkoholem.
 • Ryboflawina – 0,3 mg
 • Niacyna – 4 mg
 • Witamina B6 – 0,35 mg
 • Witamina B12 – 0,63 mcg
 • Kwas pantotenowy – 1 mg
 • Chlorki – 140 mgelektrolit.
 • Sód – 160 mgelektrolit.
 • Ekstrakt z zielonej herbaty – 20 mgprzeciwutleniacz.
 • Cholina – 82,5 mg – korzystnie wpływa na regenerację wątroby – ale przy tak małej jednorazowej dawce, to raczej teoretycznie.

Składniki: woda, glukoza, fruktoza, regulatory kwasowości – kwas cytrynowy, cytryniany sodu; aromat, dwuwinian choliny (VitaCholine®) – cholina; chlorek sodu, chlorek potasu, ekstrakt zielonej herbaty, substancja konserwująca – kwas sorbowy; substancje słodzące – acesulfam K, cyklaminiany; aromat, amid kwasu nikotynowego – niacyna, D-pantotenian wapnia – kwas pantotenowy, chlorowodorek pirydoksyny – witamina B6, ryboflawina – witamina B2, cyjanokobalamina – witamina B12.

ReduKAC Shot – opinia Pana Tabletki:

Mamy skoncentrowane elektrolity, witaminy i cukier. Resztę pomijam milczeniem.

I na pewno jest maksymalnie słooooodki – w składzie glukoza, fruktoza i słodziki (acesulfam K, cyklaminiany).

Ot taki szocik – uzupełni składniki, których brakuje – ja wybrałbym takie elektrolity z większą ilością wody. Nie ma dramatu tylko w tej cenie dostaniesz całą paczkę dobrych elektrolitów.

***

Aktualną cenę (10-12 PLN) i dostępność ReduKAC Shot sprawdzisz tutaj.

***

Glucose After Alcohol

Produkt spożywczy, cena +- 13 zł za 250 ml.

Zalecane spożycie:

 • Podczas spożywania alkoholu lub rano po przebudzeniu.

Skład Glucose After Alcohol:

 • Węglowodany – 18,5 g (w tym cukry 15,3g) – cukier ma dostarczać szybkiej energii i stawiać na nogi.
 • Sól – 0,08 g – elektrolit.
 • Witamina C – 40 mg – ot tutaj i niżej witaminki – fajnie.
 • Niacyna – 8 mg
 • Kwas pantotenowy – 3 mg
 • Witamina B6 – 0,7 mg
 • Kwas foliowy – 100 mcg
 • Biotyna – 25 mcg
 • Witamina B12 – 1,25 mcg
 • Magnez – 28,1 mg (mleczan magnezu) – symboliczna ilość, fajnie, że jest w składzie.
 • Cynk – 0,75 mg (glukonian cynku).

Substancje pomocnicze: woda, sok owocowy z zagęszczonego soku (20%), glukoza (15%), maltodekstryna, ekstrakt żeń-szenia, ekstrakt tribulus terrestris, kwasy (fumarowy, bursztynowy), kwas asparaginowy, L-cysteina, L-glutamina, inozytol, glutation, aromat – jak na preparat tego typu, to skład jest ok.

Glucose After Alcohol – opinia Pana Tabletki:

Cukier + sól + witaminy i w składzie schowany nie wiadomo jaki wyciąg z żeń-szenia i tribulus terrestris’a. Mamy ten napój również w wzmocnionej wersji – w czerwonej butelce – z kofeiną i tauryną. Ma lepiej stawiać na nogi rano.

Szczerze, płacić tyle pieniędzy za słodko-słony napój z witaminkami? Co kto lubi. Marketingowo buteleczka jest odpicowana – aż cieszy oko. A w składzie sól, cukier i witaminy z magnezem.

***

Cena Glucose After Alcohol +- 13 PLN

***

Przykładowe elektrolity w saszetce, które równie można użyć na kaca

Cena – ok. 8zł za 10 saszetek i 15 zł za 20 saszetek

Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego

Preparat o zmniejszonej osmolarności jest dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w przypadku zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

Stosowanie:

W zależności od masy ciała rozpuścić w wodzie dana ilość saszetek (1 saszetka na 200 ml) podawać 50 ml-100 ml na kg masy ciała.

Skład szczegółowy w 100 ml po przygotowaniu zgodnie z instrukcją:

 • Węglowodany  w tym cukry – 1,73 g
 • Sód – 0,14 g
 • Chlorki – 0,20 g
 • Potas – 0,08 g
 • Cytryniany – 0,19 g

Substancje pomocnicze: aromat pomarańczowy.

Elektrolity w saszetce – opinia Pana Tabletki:

W składzie same elektrolity – do tego produkt ma dokładnie podaną osmolarność – czyli wiemy na 100%, że będzie dobrze nawadniał.

Tylko jedna substancja pomocnicza – aromat.

Przyznam, że wszystkie preparaty na kaca – tam wyżej – to w większości słabe, drogie i przereklamowane produkty.

Jeśli już coś kupować  na kaca – to zwykłe elektrolity z jak najkrótszym składem.

Takie moje skromne zdanie.

***

Dokładną analizę elektrolitów znajdziesz tutaj.

***

Alka-Seltzer – na ból głowy?

Lek OTC, 10 tabletek

alka seltzerWskazania:

 • Dolegliwości bólowe o lekkim i średnim nasileniu, np. bóle głowy, bóle mięśniowe (m.in. uczucie ogólnego rozbicia), bóle zębów.
 • Ból i gorączka w przebiegu przeziębienia i grypy.

Stosowanie:

 • 1-3 tabletek musujących jednorazowo. W razie potrzeby dawka jednorazowa może być powtarzana co 4-8 godzin.

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u osób:

 • ­Ze zwiększonym ryzykiem krwawienia (skaza krwotoczna).
 • ­Z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy.
 • Z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek.­
 • Z ciężką niewydolnością serca.
 • Stosujących równolegle metotreksat w dawkach 15 mg na tydzień lub większych.
 • U kobiet w III trymestrze ciąży.
 • U dzieci do 12. roku życia w przebiegu zakażeń wirusowych, zwłaszcza grypy lub ospy wietrznej, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a, ciężkiego stanu prowadzącego do uszkodzenia wątroby i mózgu, mogącego stanowić zagrożenie życia.

Skład w 1 tabletce:

 • 324 mg kwasu acetylosalicylowego

Substancje pomocnicze: Kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan, Powidon 25, mieszanina dimetikonu i wapnia krzemianu (70% : 30%), mieszanina sodu dokusanu i sodu benzoesanu (85% : 15%), sodu sacharynian, aromat limetowy, aromat cytrynowy.

Alka-Seltzer – opinia Pana Tabletki:

Wyjątkowo – jedyny lek w zestawieniu wylądował na samym końcu.

I jak zwykle twierdzę, że leki są lepsze od suplementów – tak w tym przypadku odradzam stosowanie tego leku na kaca. Ponieważ kwas acetylosalicylowy podrażnia błonę śluzową żołądka i zwiększa ryzyko krwawień (alkohol również) itd.

Zwróć uwagę, że we wskazaniach nie ma mowy o kacu jako takim. Alka-setzer to po prostu lek przeciwbólowy-przeciwgorączkowy-przeciwzapalny. W składzie ma to samo co popularna Aspiryna. Ciekawostką są substancje pomocnicze, które są tak dobrane, aby wykazywały działanie neutralizujące nadkwaśność w żołądku – to na plus w sytuacji day after. Jedyna sytuacja, w której mogę wytłumaczyć stosowanie tego leku na kaca – to już dzień po, kiedy człowiek jest trzeźwy, we krwi 0,00 promila alkoholu, a jeszcze tylko boli  głowa. Powyżej masz tylko skróconą informację o tym leku – jak zwykle odsyłam do ulotki i osobistej konsultacji.

***

Słowem podsumowania – co jest dobre na kaca?

Aby kac był w miarę znośnym wspomnieniem po udanym weekendzie możesz rozważyć zastosowanie suplementów diety łagodzących jego przebieg. Jak jednak pokazuje analiza – większość tego typu preparatów ma bogaty skład, którego skuteczność w łagodzeniu objawów kaca dyskusyjna.

To co trzeba oddać wszystkim preparatom na kaca bez wyjątku – to, że ich przyjmowanie skłania Cię do spożywania większej ilości wody 😉 co może zapobiegać odwodnieniu i utracie elektrolitów. Jestem przekonany, że większość pozytywnych opinii na temat tego produktów wynika nie z samego działania ich składników, a właśnie odpowiedniego nawodnienia. Uzupełnienie wody i elektrolitów powinno bezwzględnie stanowić podstawę działania w walce z kacem.

Zdaniem Pana Tabletki skład dobrego preparatu na kaca powinien opierać się na glukozie i elektrolitach oraz mieć płynną formę. Nic więcej! A tutaj znajdziesz mój przepis na domowy izotonik.

Jeśli masz w domu cukier, sól i wodę możesz przygotować własnej roboty elektrolit, a pieniądze przeznaczyć na inny cel 😉

Byłbym zapomniał! Zanim sięgniesz po jakiekolwiek leki w czasie kaca dowiedz się, których 7 leków nie można łączyć z alkoholem.

***

Zdrowo pozdrawiamy,

Team Pan Tabletka

Artur i Marcin

Nie dajecie mi żyć dlatego powstała oddzielna analiza z elektrolitami. 🙂

Zdjęcie -kupione na iStock

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].