
Co z apteki na włosy – okiem Pana Tabletki
Co możesz kupić w aptece na słabe, wypadające, zniszczone włosy? Postaram się pokrótce Ci o tym opowiedzieć. To jest totalnie subiektywny wpis i na pewno nie zmieszczę tutaj całej wiedzy jaką od stuleci gromadzą Włosomaniaczki, ale mam nadzieję, że usystematyzuję pewne informacje.
–> a tutaj znajdziesz moją analizę 30+ topowych preparatów na włosy i paznokcie.
Dlaczego włosy wypadają?
Warto zadawać sobie proste pytania.
Zły stan włosów, jakieś nasilone wypadanie może być pierwszym sygnałem od organizmu, że dzieje się coś poważniejszego. I warto tego sygnału nie lekceważyć z bardzo prostego powodu – jeśli prawidłowo zdiagnozujesz i usuniesz przyczynę, to automatycznie stan włosów poprawi się. Nie usypiaj swojego sumienia łykając kolejne tabletki – i mówi Ci to Pan Tabletka. Jakie to mogą być przyczyny?
- anemia, niedobory żelaza – powszechny problem u kobiet;
- niedożywienie, niedobory witamin – jak widzę w aptece młode, umordowane matki, które nie mają dla siebie ani chwili, to mam ochotę podejść i je przytulić. Drogie Panie, rozumiem, że nie macie jak się wyspać, ale jeść za dwóch to na pewno musicie i w miarę możliwości angażujcie do pomocy swoich partnerów.
- problemy hormonalne – choroby tarczycy;
- choroby skóry głowy – na przykład grzybice;
- łysienie androgenowe (czyli zaburzenie w równowadze męskich i żeńskich hormonów);
- łysienie plackowate;
- stres, używki;
- …
Złota rada Pana TabletkiZrób okresowe badanie krwi – pełna morfologia z rozmazem, do tego oznaczenie poziomu hormonów tarczycy. Już to powinno dać Ci jakieś wskazówki. Do tego wizyta u dermatologa, albo u trychologa. |
Jedziemy dalej – to co na włosy??
***
Problem zdiagnozowany – co dalej? Atakujemy z każdej strony.
Załóżmy, że przyczyna znaleziona. Teraz chcesz wzmocnić włosy. Mamy 3 elementy takiej pielęgnacji, to znaczy, że atakujemy problem z każdej możliwej strony:
#1 Od wewnątrz – dieta + leki/suplementy
#2 Od zewnątrz – kosmetyki
#3 Od zewnątrz – fryzjer/kosmetyczka
#1 Od wewnątrz
Jest kilka leków „na włosy”, są to preparaty z biotyną w różnych dawkach i od różnych producentów – Biotebal, Biotebal Max, Biotynox, Biotynox forte, Biotylek, Biotylek max.
- O Biotebalu poczytasz tutaj;
- Jest jeszcze Calcium Panthotenicum – to lek który ma uzupełniać wapń, ale zawiera również w składzie witaminę B5 – kwas pantoteinowy – ten lek również może mieć korzystny wpływ na włosy/paznokcie skórę
- Do tego jeszcze preparaty z cynkiem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie skóry;
I oczywiście całą masę suplementów diety – ich stosowanie może być w tym przypadku uzasadnione – mają zapobiegać wystąpieniu niedoborów składników odpowiedzialnych za budowę włosa.
# 2 Od zewnątrz
Zdrowa i zadbana skóra głowy + dobry kosmetyk do włosów + ewentualne podcięcie końcówek, zaniechanie zabiegów obciążających włosy – prostowanie, farbowanie i cała masa czynności o nazwach, których jeszcze nigdy nie słyszałem —> świetnie wyglądające fale, loki, koki.
Nie da się tych składowych rozdzielić.
Kosmetyki na włosy
Przede wszystkim pamiętaj o jednym: żeby składniki zawarte w kosmetyku mogły podziałać, kosmetyk musi pozostać na skórze/włosach przez określony czas. Dlatego z uśmiechem podchodzę do SZAMPONÓW NA POROST WŁOSÓW 😉
- szampon zostaje 2-3 minuty na skórze/włosach – szczerze wątpię w jakikolwiek efekt, niezależnie od cudownych składników, którymi niewątpliwie chwali się producent
- ale szampon jest podstawą codziennej pielęgnacji, więc warto zadbać żeby był dobry – czyli na delikatnych składnikach myjących, bez zbędnych konserwantów itd., (chociaż znam osoby, którym służą te mocne szampony – nie ma reguły niestety)
- często zmiana szamponu już daje dobry efekt,
- odżywki – zostają na głowie już znacznie dłużej (5-30 min), niejednokrotnie pod specjalnym turbanem, który ma zwiększyć wchłanianie składników kosmetyku
- dobre odżywki mogą już konkretnie podziałać,
- mamy tutaj grupę odżywek DIY – jajko, cytryna, odwary ze skrzypu, nafta, olej rycynowy 🙂 babcia mówiła, że działa, koleżanki też tak mówią. Uważaj tylko robiąc budyń z żółtka, oleju i nafty kosmetycznej, żeby nie podpalić kuchni 😉
- wcierki – to moja ulubiona grupa produktów, którą najczęściej polecam – zakłada się je na przykład na skórę głowy, na noc – więc mamy 5-8 h na wchłonięcie się składników
- dobre wcierki mogą zdziałać cuda.
***
Jakie są mechanizmy działania tych kosmetyków?
Preparaty działające na skórę głowy zwykle mogą:
- zwiększać ukrwienie skóry głowy – w myśl – lepsze ukrwienie – –> więcej składników dociera razem z krwią do cebulek —> włosy stają się mocniejsze;
- krążą legendy o tajnej recepturze na wcierkę robioną w aptece (z przepisu lekarza) – faktycznie są takie receptury, warto podpytać dermatologa i w niektórych problemach mogą być pomocne;
- zadbać o odpowiednie nawilżenie i regeneracje skóry głowy – zdrowa skóra = zdrowe włosy;
- działać dezynfekująco, przeciwgrzybiczo;
- działać złuszczająco, keratolitycznie – przyśpieszają oczyszczanie i regenerację skóry głowy, bywa, że ułatwiają wniknięcie leków w głąb skóry.
Preparaty na włosy mogą:
- zadbać o odpowiednią strukturę włosa;
- zapewnić optymalne nawilżenie;
- oczyścić, odtłuścić włosy;
- …
Może zainteresują Cię też:
- Analizy ponad 20 suplementów na włosy?
- może szybka analiza Skrzypovity?
- albo serii Biotebal?
- a może Vitapilu?
- może serii ThermLine?
#3 Fryzjer/kosmetyczka
Umiar jest potrzebny we wszystkim. Nic nie pomoże łykanie tabletek i wszechstronna pielęgnacja, jeśli włosy są po prostu spalone i zniszczone. To rozumie się samo przez się.
Dobry fryzjer może zdziałać cuda. Koleżanki kazały napisać, że czasami już samo podcięcie włosów mocno je odciąża.
***
Co na włosy poleca Pan Tabletka?
Moja porada zwykle polega na przejściu przez te 4 punkty:
- Zachęcenie do badania i ustalenie przyczyn – przy pomocy – lekarza POZ, dermatologa albo trychologa.
- Zmiana kosmetyków na lekkie i nieobciążające (sprawdza się to również świetnie przy problemach ze skórą – na przykład bez SLSów i zwykle najgorszą robotę robią zwykłe szampony i żele pod prysznic).
- Zastosowanie wcierki, odżywki – pobudzenie cebulek z zewnątrz, polepszenie ukrwienia skóry głowy…
- Preparat uzupełniający składniki potrzebne do wzrostu włosa – skoro kosmetyk z zewnątrz będzie stymulował cebulkę, to warto zadbać, żeby ten włos rósł silny.
***
Dieta na porost włosów? Pewnie!
W suplementach diety nie ma cudownych składników. Dbając o regularne jedzenie pewnych określonych produktów, możesz pomóc swoim włosom. I całej reszcie również. Jakie to produkty:
- drożdże – bomba witaminowa – i znów babcia miała rację 😉
- produkty zawierające siarkowe białko cystynę
- mięso
- sery
- pistacje
- migdały
- płatki owsiane
- …
- różnorodne warzywa i owoce
Jeśli miałbym to podsumować – jedz różnorodnie i ciekawie.
***
Panie Tabletka – robię już to wszystko z 2 tygodnie i NIC
Włosy rosną kilkanaście milimetrów na miesiąc. I takich efektów możesz się spodziewać. Nie da się przyspieszyć (jakoś znacznie) wzrostu włosa. Suplementy nie działają w ten sposób – one po prostu dają Ci jakąś gwarancję, że fizjologiczny wzrost włosa nie będzie hamowany przez niedobór witamin, minerałów czy aminokwasów siarkowych.
Przygotuj się na długą regularną pracę.
***
Dlaczego suplementy nazywają się NA WŁOSY, SKÓRĘ I PAZNOKCIE – ja chcę tylko taki na włosy!
Nie da się rozłączyć tej trójcy. Włosy, paznokcie i jeszcze gruczoły łojowe i potowe, to tak zwane przydatki skóry, wytwory naskórka. Traktuje się ja jako taki połączony układ. Do ich wzrostu i prawidłowego wyglądu potrzeba tych samych składników.
***
OMG Łysieję po ciąży
Spokojnie. Prawdopodobnie nie łysiejesz. O ile nie nałożą się inne problemy (na przykład z tej listy wyżej) to wypadanie włosów po urodzeniu dziecka jest procesem fizjologicznym. To znaczy, że nie jest to nieodwracalne łysienie.
Polega na tym, że podczas tych błogosławionych 9 miesięcy, poziom najważniejszego dla kobiet hormonu – estrogenu – jest bardzo wysoki. Dzięki temu włosy mają się świetnie i praktycznie nie wypadają. Ten stan oczywiście nie może trwać wiecznie. I przychodzi taki moment kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, że włosy zaczynają wypadać garściami.
Tylko to nie jest łysienie. Tylko nadrabianie zaległości z tych 9 miesięcy. Co można zrobić w takiej sytuacji? Dbać o siebie, jeść dobrze i różnorodnie. Jeśli ktoś koniecznie chce łykać tabletki, to polecałbym tutaj wieloskładnikowe suplementy diety na włosy-skórę-paznokcie. I do tego cała pielęgnacja.
I pamiętając, że włosy rosną po kilka milimetrów na miesiąc – obserwuj baby hairs.
***
Naturalne i ziołowe metody
Żeby nie było wątpliwości – mimo tego, że nazywam się Pan Tabletka, to nie zachęcam do stosowania tabletek 😉 Poprosiłem czytelników o ich apteczno-domowe sposoby DIY na maski do włosów (dziękuję dziewczyny za pomoc!). Oto one:
- Maska z kozieradki – stosuje się odcedzony napar ze zmielonych ziaren
- Maska z lekko podgrzanego olejku rycynowego/lnianego/kokosowego – turban o 1-3 h
- Maska korzenna: miód, oliwa i mielony cynamon
- Różne konfiguracje składników, w formie takiego lekko podgrzanego budyniu – żótka + cytryna + olej rycynowy (albo inny olej)+ witamina A+E + żel aloesowy + (nafta)
- świeże drożdże + jogurt naturalny + opcjonalnie dowolny olej, np.: arganowy
- Masaże skóry głowy od Tangle Teezera po taki normalny – poprawiają ukrwienie skóry głowy
***
Co na włosy z apteki – podsumowanie
Szukaj przyczyn, dbaj o różnorodną i ciekawą dietę, potraktuj problem holistycznie.
Uzbrój się w cierpliwość.
Zdrowo pozdrawiam,
Marcin
Jeszcze więcej dobra od Pana Tabletki? Dołącz do newslettera. Co tydzień w niedziele podsyłam fajne domowe przepisy i prasówkę z bloga.
Może zainteresują Cię też:
- Co skutecznego na odchudzanie?
- Analizy suplementów na włosy?
- może szybka analiza Skrzypovity?
- albo serii Biotebal?
- a może Vitapilu?
- a może serii ThermLine?
- analiza Revalid Hair Complex?
Zdjęcie kupione na iStock.
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.