ScrollToTop
seria biotebal

Biotebal analiza serii i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły

14 października 2020

-„Poproszę Biotebal!”,
-„Ma Pan Biotebal? Jaka cena?”
-„Czy jest Biotebal w promocji?!”

Przychodzą takie dni, że po skończonej pracy, za zamkniętymi drzwiami apteki chciałbym zostawić wszystko co z nią związane. Zresetować się, zająć myśli czymś innym. Niestety włączając radio w samochodzie, unoszący się w eterze farmaceutyczny blok reklamowy robi wszystko, by mi w tym przeszkodzić. Kiedy wreszcie trafiam do mojego wygodnego fotela, włączam pierwszy z brzegu kanał w telewizji i słyszę „Biotebal – zaufaj sile leku!”, nie pozostaje mi nic innego jak chwycić klawiaturę i nastukać kilka zdań.

Od jakiegoś czasu farmaceuci obserwują w Polsce szalejącą epidemię wypadania włosów. Liczba zapytań o coś na wypadanie sprawia, że sam z zaniepokojeniem przeglądam w lustrze moją czuprynę. Nie wiem czy jest to pokłosie reklam w telewizji i w sieci, działanie w stylu biorę, bo wszyscy coś biorą czy rzeczywisty problem utraty włosów, ale Polacy masowo łykają tabletki na włosy!

Biotebal marka parasolowa – lek + kosmetyki

Ale ja nie chcę żadnych, wie Pan suplementów! Poproszę o lek!
Ja, panie magistrze stosuję Biotebal, a wie Pan dlaczego?! Bo to lek! A nie suplement diety!

Z całej serii Biotebal tylko tabletki z biotyną mają status leku, reszta – szampon, odżywka i serum do rzęs są zwykłymi kosmetykami. Preparaty te razem tworzą tzw. markę parasolową (ang. umbrella brand), Pan Tabletka opisał to dokładnie w tym wpisie: Farmaceuci ich nie znoszą, a pacjentów wprowadzają w błąd – o markach parasolowych.

Biotebal – na wypadanie włosów czy na niedobór biotyny?

Analizując ulotkę Biotebalu w pierwszej chwili spotka Cię zdziwienie – we wskazaniach nie znajdziesz nic o wypadaniu włosów i wzmacnianiu cebulek włosowych. Dlaczego? Bo Biotebal to lek leczący niedobór biotyny, a to jednostka chorobowa znacznie bardziej pojemna, niż samo wypadanie włosów.

Czy to oznacza, że Biotebal jest nieskuteczny? Czytałam same pozytywne opinie. Nie, choć wyniki badań w tej kwestii są niejednoznaczne. Zacznę od tego, że wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn:

 • łysienie androgenowe;
 • łysienie plackowate;
 • zaburzenia tarczycy;
 • stosowanie niektórych leków (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon);
 • niedobory witaminowo-mineralne (np.: żelazo, kwas foliowy).

Przygotowując ten wpis analizowałem dla Ciebie literaturę na temat biotyny. Doszedłem do paradoksalnych wniosków:

 • do tej pory nie przeprowadzono żadnych badań klinicznych w celu zbadania skuteczności biotyny w leczeniu łysienia jakiegokolwiek rodzaju, ani żadnego badania oceniającego wpływ biotyny na jakość i kondycję włosa;
 • zbadano za to poziom biotyny w surowicy kobiet skarżących się na wypadanie włosów. Okazało się, że u 38%  poziom biotyny był rzeczywiście niski, u części zdiagnozowano tzw. łysienie telogenowe, a u jeszcze innych łojotokowe zapalenie skóry;
 • wnioski znajdziesz poniżej 🙂

Biotebal- analiza serii

Biotebal tabletki

Lek OTC, 30 tabletek, cena +-24zł.

biotebal lek OTCInformacje od producenta:

Lek należy do grupy preparatów witaminowych. Wchodząca w jego skład biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, zaliczaną do grupy witamin B. 
Biotebal stosuje się w niedoborze biotyny.

Lek może być stosowany w wynikających z niedoboru biotyny przypadkach: wypadania włosów, zaburzeń wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmiernej łamliwości oraz stanów zapalnych skóry zlokalizowanych wokół oczu, nosa, ust.
Biotyna wspomaga procesy powstawania keratyny i różnicowania się komórek naskórka oraz włosów i paznokci, poprawiając ich stan.

 Stosowanie:

 • Zaleca się stosować dorośli 1 tabletkę dziennie;
 • Zwykle 5 mg na dobę;
 • Nie ma doniesień o przypadkach przedawkowania biotyny u ludzi;
 • Przed rozpoczęciem stosowania leku Biotebal należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Leki przeciwdrgawkowe (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon) powodują zmniejszenie stężenia biotyny we krwi.
Hormony steroidowe mogą przyspieszać proces rozpadu biotyny w tkankach. Substancja o nazwie awidyna – znajdująca się w surowym białku jaj również inaktywuje biotynę.

Skład szczegółowy:

 • Biotyna – 5 mg (5000 µg) – u osób skarżących się na wypadanie rzeczywiście stwierdzano niedobór biotyny, jednak żadne badanie nie potwierdziło skuteczności biotyny w hamowaniu łysienia i poprawianiu kondycji włosa. 5000 µg to dawka uderzeniowa, ponieważ szacunkowe dzienne zapotrzebowanie u dorosłego człowieka waha się od 50-200 µg na dobę.

 Substancji pomocnicze:

sorbitol (E420), magnezu stearynian, krzemionka koloidalnaplus za minimalną ilość substancji pomocniczych i małą tabletkę

Biotebal tabletki – wnioski i opinia Pana Tabletki:

Biotebal to lek, a nie suplement diety! – stosując leki dostajesz w cenie najwyższą jakość- to prawda i warto na to zwrócić uwagę. Ale jakość to nie wszystko – kluczowy jest właściwy dobór substancji czynnych do schorzenia.

Jeśli cierpisz na niedobór biotyny (który da się zdiagnozować w zasadzie tylko obserwując objawy i analizując dietę), przyjmujesz leki, które mogą prowadzić do tego niedoboru, jesz duże ilości surowych jaj i obserwujesz, że stan twojej skóry, włosów i paznokci pozostawia wiele do życzenia – stosowanie biotyny może być zasadne. Ale obserwuj się (i odrosty). Jeśli po 1-2 miesiacach kuracji nie zobaczysz żadnych efektów, to szukaj dalej. Jeśli obserwujesz inne objawy towarzyszące wypadaniu, a samo wypadanie trwa już od pewnego czasu, nie zwlekaj – pędź do dermatologa albo endokrynologa. Jeśli przyczyną Twoich problemów z włosami/paznokciami nie jest niedobór biotyny, to Biotebal nie pomoże. Jeśli natomiast faktycznie masz niedobór tej witaminy, kuracja Biotebalem może przynieść efekty. Wtedy warto zastanowić się jak zmodyfikować swoją dietę, żeby dostarczać tę witaminę razem z jedzeniem i nie musieć łykać tabletek. Jeśli rozwinął się u Ciebie niedobór biotyny, to możliwe, że i innych składników również brakuje.

***

Głodny większej dawki prawdy i tylko prawdy? Na co czekasz?! Wklep swój e-mail i pozostańmy w kontakcie!

W tym miejscu powinna być wielka gruba czerwona linia, która oddzieli lek od kosmetyków. 

Na początku był Biotebal lek. Leki jak to leki – jeśli stosuje się je zgodnie ze wskazaniami, to raczej działają. Ale przyszła marketingowa moda na tworzenie całych serii – mamy więc Biotebal Szampon, Biotebal Odżywka, Biotebal serum do rzęs. Każdy chciałby być lekiem.

Co łączy je z lekiem Biotebal? – Wyłącznie nazwa.

Takie linie produktów nazywamy MARKAMI PARASOLOWYMI – to taki chwyt marketingowy, który ma zwiększać sprzedaż, bazując na dobrej opinii jednego z produktów. Dokładniej tę ciekawą sytuację Pan Tabletka opisał we wpisie: Farmaceuci ich nie znoszą, a pacjentów wprowadzają w błąd – o markach parasolowych. 

***

Biotebal – szampon przeciw wypadaniu włosów

Produkt kosmetyczny, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

biotebal szampon

Skład szczegółowy:

Aqua, Sodium Myreth Sulfate, Glycerin, Ammonium Lauryl Sulfate, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, PEG-120 Methyl Glucose Dioleate, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sodium Lactate, Butylene Glycol, Glycine Soja Germ Ectract, Triticum Vulgare Germ Extract, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Inulin, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Biotin, PEG-7 Glyceryl Cocoate, Propylene Glycoi, Panax Ginseng Root Extract, Panthenol, Polysorbate 20, Parfum, Disodium EDTA, Niacinamide, Faex Extract, Aesculus Hippocastanum Seed Extract, Ammonium Glycyrrhizate, Zinc Gluconate, Caffeine, Polyquaternium-10, Sodium Chloride, Lactic Acid, Sodium Hydroxide.

Skuteczność potwierdzona badaniami – brzmi zachęcająco?

Producent jako potwierdzenie skuteczności tego szamponu, przywołuje wyniki 2 badań. Niestety link do nich na stronie nie działa. Postanowiłem nie odnosić się do czegoś, czego nie widziałem. Przyjmując jednak, że to  prawda, to i tak mamy małe grupy badane 29 i 15 osób. I ufamy tutaj opiniom…pań testerek. Do tego opis wyników jest tak podkręcony, że aż gotuje się w człowieku jak to czyta. Szczerze powiedziawszy napisałem wstępnie komentarz do tych badań, ale tyle tam było czerwieni, że sobie odpuściłem. Nie chcę tyle jadu na Panu Tabletce.

Podsumowanie i wnioski:

Szampon Biotebal nie jest lekiem, jest kosmetykiem. Mimo tego, że zawiera w swoim składzie biotynę – podobnie jak Biotebal tabletki – to niestety skuteczności stosowania biotyny na skórę nie można potwierdzić. Jak będą działały jego pozostałe składniki? Trudno przewidzieć – skład kosmetyków jest w pewien sposób zatajony przez zapis INCI.  Nie znając konkretnej ilości składników w szamponie, ani rodzajów wyciągów ziołowych, nie da się a priori określić czy ma on szansę zadziałać. Kwestię badań masz poruszoną wyżej. Masakra.Generalnie fajnie, że producent chwali się badaniami. Pytanie, czy mają jakąś wartość, oprócz marketingowo-wizerunkowej? Przytoczone wyniki badań (ciężko przechodzi mi to przez klawiaturę) według mnie nie powinny być potraktowane jako wiarygodny dowód. Składa się na to kilka elementów: małe grupy badane, brak odnośnika do źródłowych badań i subiektywna ocena testerek. Słowa uznania dla osoby wypełniającej treścią opakowanie. Za kreatywność.

To może teraz coś na obronę.

Wypadanie włosów oprócz różnych niedoborów, może mieć również związek ze złą kondycją skóry głowy i włosów. Dlatego stosowanie dobrych kosmetyków jako kuracji komplementarnej ma swoje uzasadnienie.

Pamiętaj tylko, że szampon posiada stosunkowo krótki kontakt ze skórą głowy i włosami. Te 2-3 min to po prostu za mało czasu, żeby niektóre substancje zdążyły podziałać. W mojej opinii pojęcie takie jak „szampon na wypadanie włosów” to po prostu ściema. Taki szampon może poprawić stan i wygląd włosów, ale raczej na wypadanie nie pomoże.

Czy ten szampon może podziałać? Nie wiem. Według mnie może być dobrym uzupełnieniem, ale cudów nie podziała.

Pozostaje testować na sobie.

***

Biotebal – odżywka przeciw wypadaniu włosów

Produkt kosmetyczny, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

biotebal odżywka

Odżywka przeznaczona do każdego rodzaju włosów, w szczególności osłabionych, suchych, ze skłonnością do wypadania.

Stosowanie – informacja od producenta:

Równomiernie nałożyć niewielką ilość odżywki na umyte, wilgotne włosy, a w szczególności wmasować w końcówki. Pozostawić odżywkę na ok. 5–10 minut. Dokładnie spłukać letnią wodą. Produkt polecany do codziennej pielęgnacji włosów.

Skład szczegółowy:

Aqua, Cetearyl Alcohol, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Silicone Quaternium-16, Glycerin, Biosaccharide Gum-1, Caffeine, Undeceth-11, Butyloctanol, Undeceth-5, Cetrimonium Chloride, Argania Spinosa Kernel Oil, Biotin, Hydrolyzed Keratin, Propylene Glycol, Panax Ginseng Root Extract, Dimethicone, Parfum, Methylparaben, Propylparaben, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide.

Skuteczność potwierdzona badaniami – brzmi zachęcająco?

Mamy taką samą sytuacje jak wyżej. Brak odnośnika do badania, subiektywne oceny, małe grupy badanych (25 i 10 osób). Jak dla mnie to jest totalnie niewiarygodne. 

Podsumowanie i wnioski:

Podjąć się tutaj analizy składu, to jak strzelać z łuku w galopie z opaską na oczach. Skład INCI tylko na oko informuje nas o ilości składników. Taki urok kosmetyków. Nic nie wiemy o rodzaju wyciągu z żeń-szenia, przezskórne działanie biotyny nie jest niczym udowodnione, do tego parabeny i glikol w składzie.Odżywki z olejem ze słodkich migdałów i keratyną mają swoich zwolenników.

A co na plus? Odżywka powinna zostać 5-10min na głowie. Im dłuższy kontakt ze skórą głowy i włosami, tym większe szanse, że składniki podziałają. Warto o tym pamiętać.

I znów trudno a priori powiedzieć czy tek kosmetyk podziała. Zdecydowanie nie lubię analizować kosmetyków.

Zostaje testować na sobie.

***

Biotebal rzęsy XXL – serum pobudzające wzrost rzęs

Produkt kosmetyczny, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

biotebal rzęsy xxl serum do rzęs

To specjalistyczne serum, które już po 3 tygodniach stosowania zapewnia efekt długich, pięknych i zdrowych rzęs. Dzięki specjalnej formule Inno-BiBiotinTM, skutecznie i bezpiecznie wydłuża, pogrubia i wzmacnia rzęsy oraz brwi.

Stosowanie:

Stosować raz dziennie na noc (ważne, żeby nie częściej).

Skład szczegółowy:

Aqua, Glycerin, Disodium Phosphate, Panthenol, Biosaccharide Gum-1, Biotinoyl Tripeptide-1, Biotin, Bimatoprost, Euphrasia Officinalis Extract, Hydrolyzed Cucurbita Pepo Seedcake, Propylene Glycol, Xanthan Gum, Imidazolidinyl Urea, Methylparaben, Disodium EDTA, Citric Acid, Alcohol Denat.

Skuteczność potwierdzona badaniami

W tym przypadku mamy odnośnik do badań. Wyniki są bardzo dobre, ale znów można by doczepić się do subiektywnych opinii i małej grupy badanych.

Podsumowanie i wnioski:

Może Cię zaskoczę, ale nie dziwię się, że ten preparat może działać. Ten kosmetyk ma w składzie jeden składnik z bardzo ciekawą historią. A było to tak.Pacjenci z jaskrą albo z nadciśnieniem śródgałkowym stosują na swoje dolegliwości krople dostępne z przepisu lekarza z bimatoprostem. To składnik, który obniża ciśnienie wewnątrz oka. Podczas badań klinicznych przy rejestracji pierwszego leku z tym składnikiem wykazano, że jednym z działań niepożądanych jest nadmierny wzrost rzęs i ściemnienie tęczówki. Ale musieli się zdziwić. To działanie w momencie podchwycili producenci kosmetyków, tworząc skuteczne produkty na porost rzęs.

Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że bimatoprost ma też inne działania niepożądane, które mimo mniejszej dawki, mogą się również  pojawić podczas stosowania kosmetyku. Na przykład:

 • przekrwienie spojówek;
 • świąd oka;
 • zaczerwienie powiek;
 • świąd powiek;
 • hiperpigmentacja skóry wokół oczodołów;
 • powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki;
 • nadżerka rogówki;
 • uczucie pieczenia w oku;
 • podrażnienie oczu;
 • alergiczne zapalenie spojówek;
 • zapalenie brzegów powiek;
 • pogorszenie ostrości widzenia;
 • astenopia;
 • obrzęk spojówki;
 • uczucie obecności ciała obcego;
 • uczucie suchości oka;
 • ból oka;
 • światłowstręt;
 • łzawienie;
 • wydzielina z oka;
 • bóle głowy;
 • zaburzenia wzroku;
 • nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych;
 • i wiele innych.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu w ciąży i laktacji i poniżej 18. roku życia.

I teoretycznie ten kosmetyk (Biotebal rzęsy XXL) jest przebadany pod kontrolą dermatologa i okulisty (na grupie 20 osób)  i uznany za dobrze tolerowany. Tak dla porównania, w 3 fazie badań klinicznych leku z bimatoprostem wzięło udział 1800 osób, z czego 44% (tj.około 790 osób) miało problemy z zapaleniem spojówek. Mogę dołożyć swoją cegiełkę – sam widziałem kilka kobiet, których oczy wyglądały jakby pokąsało je stado komarów – napuchnięte powieki i przekrwione spojówki.

Jak ograniczyć ryzyko działań niepożądanych?

Ważna jest precyzyjna aplikacja. Stosowanie według zaleceń tylko raz dziennie i generalnie przestrzeganie zaleceń producenta.

Warto się też zastanowić ile wart jest wygląd i czy nie ma bezpieczniejszych sposobów na długie rzęsy.

UWAGA, ZŁOTA RADA PANA TABLETKI:

Nie radzę rozpoczynać kuracji tym serum tuż przed jakimś ważnym wydarzeniem – ślub, studniówka itd., bo w razie gdyby Ci zaszkodziło, to możesz nie doprowadzić oczu do stanu akceptowalnej wyglądalności. Przetestuj się z tym preparatem możliwie jak najwcześniej i uważnie obserwuj reakcję organizmu.

***

 Biotebal opinia i wnioski Pana Tabletki

Dla odmiany Pan Tabletka poużywał sobie na leku i kosmetykach. Uff.

To co mnie najbardziej w tej sytuacji irytuje, to ślepa wiara w reklamę. Rozumiem, że wygląd jest ważny. Dla każdego. Że włosomaniaczki są wokół nas.

Problemy z wypadaniem i ze złym stanem włosów mogą być pierwszym sygnałem od organizmu, że dzieje się coś złego. Lepiej tego nie lekceważyć. A na pewno nie można uciszać sumienia łykaniem jakiejkolwiek tabletki.

Do tego dochodzi problem marki parasolowej. Rozumiem, że producent chce zapewnić kompleksową opiekę nad włosami swoich klientek. Nie miałbym z tym najmniejszego problemu, gdyby szampon, odżywka i serum do rzęs miało inna nazwę. Bazowanie na nazwie leku to według mnie nadużycie zaufania konsumentów.

Dbajcie o swoje włosy. Dbajcie o siebie 🙂

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Pan Tabletka ma dla Ciebie również wpis o tym jak dbać o włosy w aptece – Pielęgnacja włosów według Pana Tabletki.

A więcej podobnych analiz znajdziesz w facebookowej grupie Pana Tabletki – Czytamy skład suplementów diety.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].