ScrollToTop
Doppelherz magnez opinie pan tabletka

Magnez DoppelHerz – forte, fast, skurcz – analiza i opinia Pana Tabletki

Analizy

3 kwietnia 2023

Seria Doppelherz Magnez, to po NeoMag i Chela Mag B6 grupa produktów, którą chciałem dla Ciebie przeanalizować. W Polsce to jedna z wiodących marek suplementów, ale co ciekawe – w Niemczech znajdziemy je prędzej w sklepach spożywczych niż w aptekach. Ot różnica kulturowa 😉

Rozpoznawalna szata graficzna, charakterystyczne logo, składające się z czerwonego i czarnego serca oraz znana od lat myśl przewodnia marki „Doppelherz – siła dwóch serc!” ma wielu fanów. Gama suplementów diety spod szyldu Doppelherz jest dziś bardzo okazała i regularnie pojawiają się coraz to nowsze produkty. W kategorii magnezów mamy do dyspozycji kilka – DH Magnez 400 Retard, DH Magnez B6 forte, DH Magnez B6 Ultra fast, DH Active Na Skurcze oraz DH A-Z retard.

Generalnie – wszystkie te produkty to suplementy diety. Nie żebym Cię nastrajał źle – ale wiedz czego się spodziewać po tej analizie.

***

[Aktualizacja kwiecień 2023, grudzień 2020, pierwsza wersja listopad 2018]

***

Doppelherz – zachowaj podwójną czujność!

Myślę, że warto abyś przed rozpoczęciem naszej wspólnej analizy serii Doppelherz dowiedział/a się najpierw jak wybierać dobry magnez oraz zwrócił/a uwagę na przyswajalność poszczególnych soli. Dwa pierwsze produkty „chwalą” się bowiem „najwyższą dawką magnezu w jednej tabletce”. Istotnie dawka tlenku magnezu jest tu całkiem okazała – 400 mg, ale musisz wiedzieć, że:

 • Dawka przyjętego magnezu nie jest tak istotna. Pomimo, że ilość „magnezu w magnezie” – koncentracja magnezu w całym związku może być wysoka, to tylko niewielka jego ilość ulegnie wchłonięciu w jelicie. Po przyjęciu tabletki z magnezem, rozpuszcza się ona bowiem w środowisku wodnym przewodu pokarmowego, uwalniając gotowe do wchłonięcia jony magnezu. To ile jonów zostanie uwolnione zależy od rozpuszczalności źródła magnezu w wodzie. Im lepiej źródło to rozpuszcza się w wodzie, tym większa ilość jonów się uwalnia. Ta w różnych produktach może wahać się nawet od 17 mg do 100 mg. Niestety w przypadku serii Doppelherz producent nie podaje takiej informacji na opakowaniu. Wiadomo jednak, że tlenek magnezu jest jednym z najtrudniej rozpuszczalnych w wodzie związków magnezu.
 • Nawet ilość jonów nie będzie do końca miarodajna, jeśli nie zestawimy jej z przyswajalnością związku, a ta w przypadku nieorganicznych związków magnezu wynosi tylko kilka procent.
 • W niektórych preparatach magnezowych tlenek magnezu pełni rolę substancji pomocniczej i nie jest wymieniany jako substancja czynna.
 • Tlenek magnezu podnosi pH żołądka, dlatego też pomimo swojej słabej biodostępności jest zalecany osobom z nadkwasotą (!). Pamiętaj jednak, że zmienione pH żołądka może znacznie upośledzać wchłanianie innych leków.
 • Związki magnezu (szczególnie tlenek magnezu) stosowane w nadmiarze mogą wywołać efekt przeczyszczający!

Doppelherz – analiza serii

Doppelherz Na stres i przemęczenie + Magnez

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (15-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Na stres i przemęczenie + Magnez DH

Stosowanie:

Stosować 1 tabletkę dziennie, najlepiej po posiłku.

Popić obficie. Nie stosować na czczo. Przy stosowaniu powyżej 1 miesiąca zaleca się stosowanie co drugi dzień. Dla ułatwienia połykania tabletkę można dzielić.

Skład w 1 tabletce:

 • Tlenek magnezu – 400 mg – nieorganiczny związek magnezu, bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie, charakteryzuje się niewielką przyswajalnością.
 • Wyciąg z liści melisy – 100 mg – łagodzi napięcie, drażliwość i niepokój. Brak informacji o standaryzacji wyciągu na zawartość substancji czynnej.
 • Olejek lawendowy – 5 mg – działa przeciwlękowo, nasennie i uspokajająco.
 • Witamina B1 – 1,1 mg – reguluje pracę komórki nerwowej.
 • Witamina B3 – 16 mg – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
 • Witamina B6 – 1,4 mg – bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, zwiększa przyswajanie magnezu w przewodzie pokarmowym, choć jest to dyskusyjne działanie.
 • Witamina D – 5 mcg – Dawka niewystarczająca do pokrycia zalecanej dziennej porcji dla osoby dorosłej! 200 j.m. to zdecydowanie za mało – szczególnie jeśli masz niedobór lub wynik na granicy normy. Przed rozpoczęciem suplementacji najlepiej wykonaj badanie poziomu witaminy D3 w surowicy i na podstawie wyniku dobierz odpowiednią dawkę z pomocą lekarza lub farmaceuty. 

Pełny skład: tlenek magnezu, substancja wypełniająca: węglan wapnia, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, wyciąg z liści melisy (Melissa officinalis), substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja przeciwzbrylająca: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: celuloza sproszkowana, olej palmowy całkowicie uwodorniony, substancja przeciwzbrylająca: hydroksywęglan magnezu, amid kwasu nikotynowego, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, maltodekstryna, substancja wypełniająca: guma arabska, substancja przeciwzbrylająca: talk, substancja wypełniająca: hydroksypropyloceluloza, substancja glazurująca: glikol polietylenowy, olejek lawendowy (Lavandula angustifolia), cholekalcyferol, chlorowodorek pirydoksyny, chlorowodorek tiaminy.

Doppelherz Na stres i przemęczenie + Magnez – opinia Pana Tabletki:

Doppelherz Na stres i przemęczenie + Magnez zawiera słabo przyswajalne źródło magnezu, niewielką dawkę witaminy D3 (200 j.m), niestandaryzowane na zawartość substancji czynnej wyciągi roślinne oraz witaminy B1, B3 oraz B6.

Substancją wypełniającą jest węglan wapnia – jeśli cierpisz na zaparcia lub kamicę nerkową może on nasilać problem. 

I co z tego że tabletka jest „retard” skoro tlenek musi przereagować z kwasem solnym w żołądku.

Czysty marketing.

***

Aktualną cenę (15-22 PLN) i dostępność Doppelherz Na stres i przemęczenie + Magnez sprawdzisz tutaj.

Dbasz o swoje zdrowie? Jestem z Ciebie dumny! Pozwól Panu Tabletce dostarczać Ci regularnie nową porcję wiedzy!

***

Doppelherz Magnez-B6 Forte 400

Suplement diety, 30 tableteka, aktualną cenę (9-16 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Doppel herz Magnez-B6 Forte 400

Stosowanie:

Zwykle zaleca się stosowanie połowy tabletki dziennie po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu. W razie potrzeby można stosować jedną tabletkę dziennie.

Nie stosować na czczo.

Osoby podatne na działanie przeczyszczające magnezu (w dawkach powyżej 250 mg) powinny stosować 2x po pół tabletki. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę oraz z nietolerancją laktozy lub glutenu.

Skład w 1 tabletce:

 • Tlenek magnezu – 400 mg – słabo przyswajalne źródło magnezu.
 • Witamina B6 – 5 mg – z założenia ma zwiększać przyswajanie magnezu z przewodu pokarmowego, ostatnio taką rolę witaminy B6 poddaje się w wątpliwość.
 • Witamina B1 – 4,2 mg – wpływa korzystnie na komórki nerwowe.
 • Witamina B12 – 5 mcg – wpływa na procesy krwiotwórcze i bierze udział w syntezie mieliny osłaniającej neurony.
 • Kwas foliowy – 600 mcg – wraz z witamina B12 rozkłada homocysteinę, która uważana jest za główny czynnik uszkadzający naczynia krwionośne.

Pełny skład: tlenek magnezu, substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja wypełniająca: celuloza sproszkowana, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, tłuszcz palmowy całkowicie uwodorniony, barwnik: węglan wapnia, substancja przeciwzbrylająca: hydroksywęglan magnezu, substancja przeciwzbrylająca: sole sodowe, potasowe i wapniowe kwasów tłuszczowych, chlorowodorek pirydoksyny, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, monoazotan tiaminy, cyjanokobalamina, substancja przeciwzbrylająca: talk, substancja wypełniająca: hydroksypropyloceluloza, substancja glazurująca: glikol polietylenowy, kwas pteroilomonoglutaminowy.

Doppelherz Magnez-B6 Forte 400 – opinia Pana Tabletki:

Doppelherz Magnez Forte oprócz słabo przyswajalnej formy magnezu, zawiera witaminy z grupy B – B1, B6, kwas foliowy i B12.

Producent zwraca uwagę na możliwość wystąpienia efektu przeczyszczającego po przyjętej dawce.

Słabo.

***

Aktualną cenę (9-16 PLN) i dostępność Doppelherz Magnez-B6 Forte 400 sprawdzisz tutaj.

***

Doppelherz Magnez-B6 400 Ultra FAST

Suplement diety, 20 saszetek, aktualną cenę (13-18 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Doppel herz Magnez-B6 400 UltraFAST

Stosowanie:

Stosować 1 saszetkę dziennie, wysypując zawartość bezpośrednio na język; nie wymaga popijania. 

Nie zaleca się stosowania na czczo. Nadmierne spożycie może mieć efekt przeczyszczający. 

Skład w 1 saszetce:

 • Tlenek magnezu – 400 mg – jak w całej serii spotkamy tu słabo przyswajalny związek magnezu.
 • Witamina B6 – 6 mg – patrz DH Na stres i przemęczenie
 • Kwas foliowy – 400 mcg – patrz DH Magnez B6 Forte 400
 • Witamina B12 – 3 mcg – patrz DH Magnez B6 Forte 400

Pełny skład: Tlenek magnezu, substancja wypełniająca: sorbitol, regulatory kwasowości: cytryniany sodu i kwas cytrynowy, substancja zagęszczająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy, aromat, chlorowodorek pirydoksyny, substancja słodząca: aspartam, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja słodząca: acesulfam K, kwas pteroilomonoglutaminowy, cyjanokobalamina.

Doppelherz Magnez-B6 400 Ultra FAST – opinia Pana Tabletki:

Skład Doppelherz Magnez B6 Ultra Fast jest bardzo zbliżony do tego w Doppelherz Magnez B6 Forte.

Należy zwrócić uwagę na słabo przyswajalny związek magnezu – tlenek.

Stworzenie wersji rozpuszczalnej wymusza zastosowanie większej ilości substancji pomocniczych takich jak cytrynian sodu, kwas cytrynowy (odpowiadają za „musowanie”) oraz aspartam i acesulfam K  (sztuczne słodziki.)

Na plus można zaliczyć wygodną formę stosowania – granulki rozpuszczające się w ustach, które mogą sprawdzić się w podróży, co z tego skoro i tak prawie nic się nie wchłonie…

***

Aktualną cenę (13-18 PLN) i dostępność Doppelherz Magnez-B6 Ultra FAST sprawdzisz tutaj.

***

Doppelherz Na skurcze

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (9-17 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Doppel herz Na skurcze

Stosowanie:

Stosować 1 tabletkę dziennie po posiłku, popijając obficie. 

Tabletkę można dzielić dla łatwiejszego połykania. Nie stosować na czczo. Przy długotrwałym stosowaniu (ponad 1 miesiąc) zaleca się ½ tabletki dziennie.

Skonsultować stosowanie z lekarzem w przypadku: nadciśnienia i innych chorób układu krążenia lub nerek, choroby wrzodowej; przy częstym stosowaniu leków przeciwzapalnych.

Nie łączyć z innymi preparatami zawierającymi potas. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę oraz z nietolerancją glutenu lub laktozy.

Skład w 1 tabletce:

 • Tlenek magnezu – 300 mg – słabo przyswajalny związek magnezu.
 • Wodorowęglan potasu (diwęglan potasu) – 300 mg – sól potasu stosowana w niektórych produktach jako regulator kwasowości, ma właściwości zasadotwórcze i zobojętniające.
 • Siarczan cynku (Zn) – 5 mg – sole cynku są słabo przyswajalne z przewodu pokarmowego, cynk osłabia wchłanianie niektórych antybiotyków (doksycykliny, ciprofloksacyny, levofloksacyny), żelaza oraz bifosfonianów! Co ciekawe cynk może zaburzać wchłanianie samego magnezu!
 • Siarczan żelaza (Fe II) – 3,5 mg – podobnie jak cynk hamuje wchłanianie niektórych antybiotyków, bifosfonianów oraz levotyroksyny (uwaga osoby leczące choroby tarczycy!), oraz magnezu.
 • Chlorek chromu (Cr III) – 30 mcg – w połączeniu z lekami przeciwukrzycowymi i/lub insuliną może spowodować nadmierne obniżenie poziomu cukru, tym bardziej zaskakuje informacja na opakowaniu, że suplement może być stosowany przez diabetyków!!
 • Witamina B6 – 3 mg
 • Witamina B12 – 2 mcg

Pełny skład: Diwęglan potasu, tlenek magnezu, substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, substancja przeciwzbrylająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancja przeciwzbrylająca: kwasy tłuszczowe, siarczan cynku, siarczan żelaza(II), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: glikol polietylenowy, skrobia, substancja przeciwzbrylająca: talk, substancja przeciwzbrylająca: estry sacharozy i kwasów tłuszczowych, chlorowodorek pirydoksyny, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, cyjanokobalamina, barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza, chlorek chromu(III).  

Doppelherz Na skurcze – opinia Pana Tabletki:

Doppelherz Activ Na Skurcze zawiera słabo przyswajalną formę magnezu.

Duży plus za informację ostrzegającą osoby chorujące na nadciśnienie, choroby nerek i przyjmujące inne preparaty z potasem.

Żelazo i cynk zawarte w produkcie mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami (patrz wyżej).

Informacja na opakowaniu o tym, że suplement może być stosowany przez cukrzyków jest co najmniej kontrowersyjna. Chrom zawarty w produkcie może bowiem nasilać działanie insuliny i leków przeciwcukrzycowych.

***

Aktualną cenę (9-17 PLN) i dostępność Doppelherz Na skurcze sprawdzisz tutaj.

***

Doppelherz Magnez-B6 Cytrynian

Suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (12-23 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Doppelherz magnez b6 cytrynian

Stosowanie:

Zaleca się spożywać 1 tabletkę dziennie, po posiłku, popijając wodą.

W przypadku osób mających problem z połykaniem: tabletkę można dzielić. Nie zawiera żadnych substancji kwalifikowanych jako alergeny lub powodujących reakcje nietolerancji. Preparat może być stosowany przez osoby z cukrzycą.

Skład szczegółowy:

 • Sole magnezowe kwasu cytrynowego – 150 mg – jest OK – sole magnezowe kwasów organicznych charakteryzują się dobrą wchłanialnością, organizm na pewno skorzysta.
 • Witamina B6 – 3mg – patrz wyżej

Pełny skład: sole magnezowe kwasu cytrynowego (magnez), substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, substancja wypełniająca: hydroksypropyloceluloza, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancja wypełniająca: hydroksypropylometyloceluloza, substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, barwnik: węglan wapnia, substancja przeciwzbrylająca: hydroksywęglan magnezu, substancja przeciwzbrylająca: talk, substancja glazurująca: glikol polietylenowy, chlorowodorek pirydoksyny.

Doppelherz Magnez-B6 Cytrynian – opinia Pana Tabletki:

Doppelherz Magnez-B6 Cytrynian – to po prostu magnez w dobrze przyswajalnej postaci z dodatkiem witaminy B6.

Na tle pozostałych preparatów z tej serii wypada zdecydowanie najlepiej.

***

Aktualną cenę (12-23 PLN) i dostępność Doppelherz Magnez-B6 Cytrynian sprawdzisz tutaj.

***

Podsumowanie i opinia Pana Tabletki:

 • Seria Doppelherz „chwali się” najwyższą dawką magnezu w jednej tabletce. Rzeczywiście koncentracja „magnezu w magnezie”, czyli magnezu w całym związku w tym przypadku jest duża.
 • Tlenek magnezu zawarty w produktach Doppelherz może być dobrym źródłem magnezu dla osób cierpiących na nadkwasotę.
 • Cytrynian magnezu zawarty w jednym z preparatów jest dobrze przyswajalnym źródłem.

Jest jednak druga strona medalu:

 • Pomimo dużej koncentracji magnezu w całym związku, za sprawą słabej rozpuszczalności tlenku magnezu w wodzie jest on jednym z najsłabiej przyswajalnych połączeń magnezu. (!)
 • Duża dawka magnezu = duża tabletka, z połknięciem której mogą mieć problem niektóre osoby.
 • Zmiana pH żołądka u części osób może być pomocna (nadkwaśność), ale może również zaburzać wchłanianie niektórych leków.
 • Tlenek magnezu może wywołać efekt przeczyszczający, o czym informuje producent na opakowaniu jednego z produktów.

Generalnie, są lepsze magnezy o udowodnionym przyswajaniu.

Zdrowo pozdrawiamy

Pan Tabletka i Artur Rakowski. Po męsku o zdrowiu.

Artur i Marcin

PS.: A może zainteresują Cię również moje pozostałe magnezowe analizy:

***

A może interesują Cię naturalne metody na zdrowie i odporność? Chcesz dowiedzieć się więcej o prozdrowotnym działaniu ziół Zajrzyj na mój najnowszy blog Zdrownik

zdrownik

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].