ScrollToTop

Magnez DoppelHerz – forte, fast, skurcz – czy działa? Opinie

Analizy

25 listopada 2018

Seria Doppelherz Magnez, to po NeoMag i Chela Mag B6 grupa produktów, którą chciałem dla Ciebie przeanalizować. W Polsce to jedna z wiodących marek suplementów, ale co ciekawe – w Niemczech znajdziemy je prędzej w sklepach spożywczych niż w aptekach. Ot różnica kulturowa 😉

Rozpoznawalna szata graficzna, charakterystyczne logo, składające się z czerwonego i czarnego serca oraz znana od lat myśl przewodnia marki „Doppelherz – siła dwóch serc!” ma wielu fanów. Gama suplementów diety spod szyldu Doppelherz jest dziś bardzo okazała i regularnie pojawiają się coraz to nowsze produkty.  W kategorii magnezów mamy do dyspozycji kilka  – DH Magnez 400 Retard, DH Magnez B6 forte, DH Magnez B6 Ultra fast, DH Active Na Skurcze oraz DH A-Z retard.

Generalnie – wszystkie te produkty to suplementy diety. Nie żebym Cię nastrajał źle – ale wiedz czego się spodziewać po tej analizie.

Doppelherz – zachowaj podwójną czujność!

Myślę, że warto abyś przed rozpoczęciem naszej wspólnej analizy serii Doppelherz dowiedział się najpierw jak wybierać dobry magnez oraz zwrócił uwagę na przyswajalność poszczególnych soli. Dwa pierwsze produkty „chwalą” się bowiem „najwyższą dawką magnezu w jednej tabletce”. Istotnie dawka tlenku magnezu jest tu całkiem okazała – 400mg, ale musisz wiedzieć, że:

 • dawka przyjętego magnezu nie jest tak istotna. Pomimo, że ilość „magnezu w magnezie” – koncentracja magnezu w całym związku może być wysoka, to tylko niewielka jego ilość ulegnie wchłonięciu w jelicie.  Po przyjęciu tabletki z magnezem, rozpuszcza się ona bowiem w środowisku wodnym przewodu pokarmowego, uwalniając gotowe do wchłonięcia jony magnezu. To ile jonów zostanie uwolnione zależy od rozpuszczalności źródła magnezu w wodzie. Im lepiej źródło to rozpuszcza się w wodzie, tym większa ilość jonów się uwalnia.  Ta w  różnych produktach może wahać się nawet od 17mg-100mg. Niestety w przypadku serii Doppelherz producent nie podaje takiej informacji na opakowaniu. Wiadomo jednak, że tlenek magnezu jest jednym z najtrudniej rozpuszczalnych w wodzie związków magnezu.
 • nawet ilość jonów nie będzie do końca miarodajna, jeśli nie zestawimy jej z przyswajalnością związku, a ta w przypadku nieorganicznych związków magnezu wynosi tylko kilka procent.
 • w niektórych preparatach magnezowych tlenek magnezu pełni rolę substancji pomocniczej i nie jest wymieniana jako substancja czynna
 • tlenek magnezu podnosi pH żołądka, dlatego też pomimo swojej słabej biodostępności jest zalecany osobom z nadkwasotą (!). Pamiętaj jednak, że zmienione pH żołądka może znacznie upośledzać wchłanianie innych leków.
 • związki magnezu (szczególnie tlenek magnezu) stosowane w nadmiarze mogą wywołać efekt przeczyszczający!

Doppelherz – analiza serii

Doppel herz Magnez 400 Retard

Doppelherz Magnez 400 Retard

Suplement diety

Opis producenta:

Najwyższa dawka magnezu (400 mg) w jednej tabletce.

1 najwyższa dawka na rynku suplementów magnezu w tabletkach i kapsułkach (wg IMS Health 10/2016)

* produkt i marka nr 1 na rynku magnezu (wg massmarket Nielsen 11/2016)

Stosowanie:

Stosować 1 tabletkę dziennie, najlepiej po posiłku. Popić obficie. Nie stosować na czczo. Przy stosowaniu powyżej 1 miesiąca zaleca się stosowanie co drugi dzień. Dla ułatwienia połykania tabletkę można dzielić.

Skład szczegółowy:

 • tlenek magnezu – 400 mg (107%*) – nieorganiczny związek magnezu, bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie, charakteryzuje się niewielką przyswajalnością
 • węglan wapnia – 120 mg (15%*) – nieorganiczna sól wapnia, która zawiera największą ilość wapnia elementarnego, w kontakcie z kwasem solnym w żołądku przekształca się w dobrze przyswajalny chlorek wapnia, u niektórych może powodować zaparcia, jest przeciwwskazana u osób z kamicą nerkową
 • wyciąg z liści melisy (Melissa officinalis) – 100 mg – łagodzi napięcie, drażliwość i niepokój. Brak informacji o standaryzacji wyciągu na zawartość substancji czynnej.
 • olejek lawendowy (Lavandula angustifolia) – 5 mg – działa przeciwlękowo, nasennie i uspokajająco
 • wit. B1 (tiamina) – 1,1 mg (100%*) – reguluje pracę komórki nerwowej
 • wit. B3 (niacyna) – 16 mg (100%*) – niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu
 • wit. B6 – 1,4 mg (100%*) – bierze udział w syntezie neuroprzekaźników, zwiększa przyswajanie magnezu w przewodzie pokarmowym, choć jest to dyskusyjne działanie
 • wit. D – 5 µg (100%*) – wartość w nawiasie oznacza tzw. Referencyjną Wartość Spożycia (RWS) i  dla witaminy D wynosi 5µg, czyli 200 I.U (jednostek międzynardowych). RWS uwzględnia, że 20% dziennego zapotrzebowania pochodzi z diety, a 80% jest wynikiem syntezy skórnej, a o tą w naszej szerokości geograficznej jak wiadomo dosyć trudno.

Substancje pomocnicze:

Hydroksypropylometyloceluloza, celuloza, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych i dwutlenek krzemu olej palmowy całkowicie uwodorniony, dwutlenek tytanuguma akacjowa, sole magnezowe kwasów tłuszczowych,  talk, glikol polietylenowy.

Podsumowanie i wnioski:

Doppelherz Magnez 400 Retard zawiera słabo przyswajalne źródło magnezu, wapń w postaci dobrze przyswajalnego węglanu wapnia, niewielką dawkę witaminy D3 (200j.m), niestandaryzowane na zawartość substancji czynnej wyciągi roślinne oraz witaminy B1, B3 oraz B6.

Jeśli cierpisz na zaparcia lub kamicę nerkową węglan wapnia może nasilać problem. Pamiętaj, że nadmiar wapnia może również hamować przyswajanie innych minerałów np. żelaza.

I co z tego że tabletka jest „retard” skoro tlenek musi przereagować z kwasem solnym w żołądku.

Czysty marketing.

Dbasz o swoje zdrowie? Jestem z Ciebie dumny! Pozwól Panu Tabletce dostarczać Ci regularnie nową porcję wiedzy!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

FreshMail.pl

***

Doppel herz Magnez-B6 Forte 400

Doppelherz  Magnez-B6 Forte 400

Suplement diety

Opis producenta

1 najwyższa dawka na rynku suplementów magnezu w tabletkach i kapsułkach (wg IMS Health 10/2016)

* produkt i marka nr 1 na rynku magnezu (wg massmarket Nielsen 11/2016)

Stosowanie:

Zwykle zaleca się stosowanie połowy tabletki dziennie po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu. W razie potrzeby można stosować jedną tabletkę dziennie. Nie stosować na czczo.

Osoby podatne na działanie przeczyszczające magnezu (w dawkach powyżej 250 mg) powinny stosować 2x po pół tabletki. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę oraz z nietolerancją laktozy lub glutenu.

Skład szczegółowy:

 • tlenek magnezu – 400 mg  – słabo przyswajalne źródło magnezu.
 • wit. B6 – 1,4 mg – z założenia ma zwiększać przyswajanie magnezu z przewodu pokarmowego, ostatnio taką rolę witaminy B6 poddaje się w wątpliwość.
 • wit. B1 (tiamina) – 1,1 mg – wpływa korzystnie na komórki nerwowe
 • wit. B12 – 2,5 µg – wpływa na procesy krwiotwórcze i bierze udział w syntezie mieliny osłaniającej neurony
 • wit. B9 (kwas foliowy) – 300 µg – wraz z witamina B12 rozkłada homocysteinę, która uważana jest za główny czynnik uszkadzający naczynia krwionośne.

Substancje pomocnicze

wypełniacz: celuloza mikrokrystaliczna, stabilizator: guma celulozowa usieciowana, subst. przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, subst. wypełniająca: celuloza sproszkowana, stabilizator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, subst. zagęszczająca: hydroksypropylometyloceluloza, barwnik: dwutlenek tytanu, emulgator: sole wapniowe kwasów tłuszczowych, subst. glazurująca: szelak, stabilizator: maltodekstryna, subst. przeciwzbrylająca: talk, olej z oliwek, emulgator: Polisorbat 80,

Podsumowanie i wnioski:

Doppelherz Magnez Forte oprócz słabo przyswajalnej formy magnezu, zawiera witaminy z grupy B – B1, B6, kwas foliowy i B12.

Producent zwraca uwagę na możliwość wystąpienia efektu przeczyszczającego po przyjętej dawce.

Słabo.

***

Doppel herz Magnez-B6 400 UltraFAST

Doppelherz Magnez-B6 400 UltraFAST

Suplement diety

Opis producenta

Mikrogranulki o przyspieszonym działaniu – szybko rozpuszczające się w ustach.

1 najwyższa dawka na rynku suplementów magnezu  (wg IMS Health 10/2016)

* produkt i marka nr 1 na rynku magnezu (wg massmarket Nielsen 10/2016)

Stosowanie:

Stosować 1 saszetkę dziennie, wysypując zawartość bezpośrednio na język; nie wymaga popijania. Nie zaleca się stosowania na czczo. Nadmierne spożycie może mieć efekt przeczyszczający. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę oraz z nietolerancją laktozy lub glutenu.

Skład szczegółowy:

 • tlenek magnezu – 400 mg (107%*) – jak w całej serii spotkamy tu słabo przyswajalny związek magnezu.
 • wit. B6 – 6 mg (429%*) – patrz DH Magnez 400 Retard
 • wit. B9 (kwas foliowy) – 400 µg (200%*) – patrz DH Magnez B6 Forte 400
 • wit. B12 – 3 µg (120%*) – patrz DH Magnez B6 Forte 400

Mistrzowie drugiego planu:

subst. wypełniająca: sorbitol, regulatory kwasowości: cytryniany sodu i kwas cytrynowy, subst. wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, aromat, substancje słodzące: aspartam i acesulfam K, subst. przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych.

Podsumowanie i wnioski:

Skład Doppelherz Magnez B6 Ultra Fast jest bardzo zbliżony do tego w  Doppelherz Magnez B6 Forte.

Należy zwrócić uwagę na słabo przyswajalny związek magnezu – tlenek.

Stworzenie wersji rozpuszczalnej wymusza zastosowanie większej ilości substancji pomocniczych takich jak cytrynian sodu, kwas cytrynowy (odpowiadają za „musowanie”) oraz aspartam i acesulfam K  (sztuczne słodziki.)

Na plus można zaliczyć wygodną formę stosowania – granulki rozpuszczające się w ustach, które mogą sprawdzić się w podróży, co z tego skoro i tak prawie nic się nie wchłonie…

***

Doppel herz Na skurcze

Doppelherz Na skurcze

Suplement diety

Opis producenta

„Najwyższa dawka łączna: magnezu i potasu”

preparat Nr 1 na rynku magnez z potasem (wg Niehlsen massmarket 10/2016)

najwyższa łączna dawka Mg i K (600 mg) w 1 tabl. na rynku OTC (wg IMS Health 10/2016)

Stosowanie:

Stosować 1 tabletkę dziennie po posiłku, popijając obficie. Tabletkę można dzielić dla łatwiejszego połykania. Nie stosować na czczo. Przy długotrwałym stosowaniu (ponad 1 miesiąc) zaleca się ½ tabletki dziennie.

Skonsultować stosowanie z lekarzem w przypadku: nadciśnienia i innych chorób układu krążenia lub nerek, choroby wrzodowej; przy częstym stosowaniu leków przeciwzapalnych.  Nie łączyć z innymi preparatami zawierającymi potas. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę oraz z nietolerancją glutenu lub laktozy.

Skład szczegółowy:

 • tlenek magnezu – 300 mg (80%*) – słabo przyswajalny związek magnezu
 • wodorowęglan potasu (diwęglan potasu) – 300 mg (15%*) – sól potasu stosowana w niektórych produktach jako regulator kwasowości, ma właściwości zasadotwórcze i zobojętniające
 • siarczan cynku (Zn) – 5 mg (50%*) – sole cynku są słabo przyswajalne z przewodu pokarmowego, cynk osłabia wchłanianie niektórych antybiotyków (doksycykliny, ciprofloksacyny, levofloksacyny), żelaza oraz bifosfonianów! Co ciekawe cynk może zaburzać wchłanianie samego magnezu!
 • siarczan żelaza (Fe II) – 3,5 mg (25%*) – podobnie jak cynk hamuje wchłanianie niektórych antybiotyków, bifosfonianów oraz levotyroksyny (uwaga osoby leczące choroby tarczycy!), oraz magnezu
 • chlorek chromu (Cr III) – 30 µg (75%*) – w połączeniu z lekami przeciwukrzycowymi i/lub insuliną może spowodować nadmierne obniżenie poziomu cukru, tym bardziej zaskakuje informacja na opakowaniu, że suplement może być stosowany przez diabetyków!!
 • wit. B6 – 4 mg (286%*)
 • wit. B12 – 2 µg (80%*)

Substancje pomocnicze:

subs. wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, stabilizator: guma celulozowa usieciowana, subst. zagęszczająca: hydroksypropylometyloceluloza, nośnik: kwasy tłuszczowe, emulgator: sól magnezowa kwasów tłuszczowych, stablilizator: hydroksypropyloceluloza, subst. przeciwzbrylające: talk i dwutlenek krzemu; olej rzepakowy uwodorniony, barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza.

Podsumowanie i wnioski:

Doppelherz Activ Na Skurcze zawiera słabo przyswajalną formę magnezu.

Duży plus za informację ostrzegającą osoby chorujące na nadciśnienie, choroby nerek i przyjmujące inne preparaty z potasem.

Żelazo i cynk zawarte w produkcie mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami (patrz wyżej).

Informacja na opakowaniu o tym, że suplement może być stosowany przez cukrzyków jest co najmniej kontrowersyjna. Chrom zawarty w produkcie może bowiem nasilać działanie insuliny i leków przeciwcukrzycowych.

***

Doppel herz Magnez + Wapń Forte

Doppelherz Magnez + Wapń Forte

Suplement diety

Opis producenta

Składniki preparatu wzmacniają układ kostny, wspomagają prawidłową pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego i regenerację mięśni. Magnez umożliwia uzupełnianie elektrolitów po wysiłku.

* produkt i marka nr 1 na rynku magnezu (wg massmarket Nielsen 11/2016)

Stosowanie:

Stosować 1 tabletkę dziennie po posiłku, popijając obficie. Nie stosować na czczo. Tabletkę można dzielić. Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę oraz z nietolerancją glutenu lub laktozy.

Skład szczegółowy:

 • tlenek magnezu – 175 mg (47%*) – słabo przyswajalne, nieorganiczne źródło magnezu
 • węglan wapnia – 350 mg (44%*) – nieorganiczna sól, która zawiera największą ilość wapnia elementarnego, w kontakcie z kwasem solnym w żołądku przekształca się w dobrze przyswajalny chlorek wapnia, u niektórych może powodować zaparcia, jest przeciwwskazana u osób z kamicą nerkową

Substancje pomocnicze:

subst. wypełniająca: skrobia ryżowa, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, subst. zagęszczająca: guma akacjowa; subst. przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych i dwutlenek krzemu; subst. wiążąca: celuloza sproszkowana, subst. zagęszczająca: hydroksypropylometyloceluloza, subst. glazurująca: szelak, barwnik: dwutlenek tytanu, subst. przeciwzbrylająca: talk, subst. utrzymująca wilgoć: glicerol, emulgator: Polisorbat 80, barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza.

Podsumowanie i wnioski:

Doppelherz Magnez Forte + Wapń jest połączeniem słabo przyswajalnego tlenku magnezu z dobrze przyswajalnym węglanem wapnia.

Na węglan wapnia powinny uważać osoby cierpiące na kamicę nerkową oraz przewlekłe zaparcia.

Czyli przyzwoity wapń i słaby magnez.

***

Podsumowanie i opinia

 • seria Doppelherz „chwali się” najwyższą dawką magnezu w jednej tabletce. Rzeczywiście koncentracja „magnezu w magnezie”, czyli magnezu w całym związku w tym przypadku jest duża.
 • tlenek magnezu zawarty w produktach Doppelherz może być dobrym źródłem magnezu dla osób cierpiących na nadkwasotę.

Jest jednak druga strona medalu:

 • pomimo dużej koncentracji magnezu w całym związku, za sprawą słabej rozpuszczalności tlenku magnezu w wodzie jest on jednym z najsłabiej przyswajalnych połączeń magnezu (!)
 • duża dawka magnezu = duża tabletka, z połknięciem której mogą mieć problem niektóre osoby.
 • zmiana pH żołądka u części osób może być pomocna (nadkwaśność), ale może również zaburzać wchłanianie niektórych leków.
 • tlenek magnezu może wywołać efekt przeczyszczający, o czym informuje producent na opakowaniu jednego z produktów

Generalnie, są lepsze magnezy o udowodnionym przyswajaniu.

Zdrowo pozdrawiamy

Pan Tabletka i Artur Rakowski. Po męsku o zdrowiu.

Artur i Marcin

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.