ScrollToTop

NeoMag – analiza serii i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły

17 września 2019

Pracując na co dzień za pierwszym stołem (dla niewtajemniczonych, to oficjalna nazwa aptecznej lady), często spotykam się z pacjentami, którzy proszą o „magnez skurcz” lub „magnez forte”. Kiedy dopytuję o szczegóły, prawie zawsze okazuje się, że określenia te odnoszą się do marki NeoMag. W czym tkwi popularność NeoMag Cardio czy NeoMag Skurcz? W silnej kampanii reklamowej, a może w wysokiej jakości produktach? Sprawdźmy!

[aktualizacja 2020 – niewiele się zmieniło od czasu publikacji wpisu w 2017 roku. Ciągle reklama wyprzeda składy ;)]

Internet (nie)prawdę Ci powie!

Szukanie informacji na temat preparatów magnezowych NeoMag rozpocznę od odwiedzenia oficjalnej strony marki. Tam na pierwszym planie pojawia się dumnie wyglądający napis „NeoMag – naturalny magnez”. Od razu sprostuję –  choć węglan magnezu występuje w przyrodzie w postaci minerału magnezytu, ten będący składnikiem preparatów Neomag jest raczej produktem skomplikowanej obróbki technologicznej, aniżeli naturalnych metod pozyskiwania.

Reklamowa nowomowa

Każdy, kto mniej lub bardziej uważnie śledzi szklany ekran zapewne zauważył, że w reklamie NeoMag nadużywany jest ładnie brzmiący termin „bioretencja”. Również na stronie internetowej marki znajdziemy do niego nawiązanie. Jako farmaceuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego mam to szczęście, że przez prawie 6 lat studiów wpajano mi drążenie tematu, przeczesywanie masy artykułów naukowych, a co najważniejsze, nauczono mnie analizować wyniki badań.

Zagłębiając się w te przytaczane na stronie NeoMag bez trudu odkryłem, że może i promowany magnez charakteryzuje się „doskonałą bioretencją”, ale nie różni  się ona zbytnio w przypadku mleczanów i cytrynianów. Co więcej, cytowane na stronie NeoMag badanie było przeprowadzone na laboratoryjnych szczurach, a nie na ludziach. Ciekawy wpis na temat enigmatycznej „bioretencji” znajdziesz również na Portalu Farmaceutyczno-Medycznym.

Wracając do pacjentów z pierwszego akapitu – wielu z nich nie jest świadomych tego, że suplementy diety są przeznaczone dla osób zdrowych, a składniki zawarte w „magnezach skurcz” czy „magnezach cardio” zamiast pomagać, mogą im wyrządzić wiele szkody. Pułapką może okazać się sama nazwa tych preparatów, które niektórym mogą sugerować, że zażywanie NeoMag Cardio to max, co mogą dla swojej „pikawy” zrobić.

Pamiętaj – suplementacja to nie leczenie! Jeśli masz złe wyniki badań, to pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń.

Zwróć uwagę na interakcje!

To może suplementy nie są groźne, skoro nie leczą?! Nie do końca. Weźmy na przykład taki potas – jeden ze składników NeoMag Skurcz.  Zażywanie suplementów z potasem, połączone z bogato-potasową dietą i stosowaniem niektórych leków, które tenże potas zatrzymują w organizmie, może skutkować groźnym przedawkowaniem. Tutaj znajdziesz mój wpis o suplementacji potasu.

Wyciąg z żeń-szenia (składnik NeoMag Senior i Przemęczenie) z kolei może wchodzić w groźną interakcję z lekami przeciwdepresyjnymi. Jak zdążyłeś/aś się już przekonać, przed zakupem niezbędna jest obiektywna ocena Twojej diety, która zweryfikuje czy do pełni zdrowia jest Ci potrzebny kolejny suplement 😉

NeoMag – analiza serii

NeoMag Forte

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Neomag forte suplement diety z Magnezem

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 120 mg jest nieorganicznym, słabo rozpuszczalnym w wodzie związkiem magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje się nie najlepszym wchłanianiem. Tematowi przyswajalności różnych soli magnezu Pan Tabletka poświęcił oddzielny wpis.
 • Witamina B6 1,4 mg – w większości preparatów magnezu zarejestrowanych jako leki (poznaj różnicę między lekiem, a suplementem) zawartość witaminy B6 wynosi 5mg. Tu tylko skromne 1,4 mg i tak „nie robi różnicy”, gdyż w ostatnim czasie pojawiają się głosy, że zwiększanie przyswajania jonów magnezowych przez witaminę B6 jest dyskusyjne.

UWAGA! Informacja w reklamie, że NeoMag Forte zawiera podwójną dawkę* naturalnego magnezu może wprowadzić Cię w błąd, gdyż sugeruje, że NeoMag Forte ma dwa razy większą dawkę od innych preparatów magnezowych. Jeśli dobrze przyjrzysz się, odnośnik odprowadzi Cię do ledwo dostrzegalnego napisu „drobnym maczkiem” – *w porównaniu do 1 tabletki NeoMagu Stres.

 Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana.

NeoMag Forte – opinia Pana Tabletki:

NeoMag Forte jest suplementem diety,  zawierającym  słabo przyswajalną sól magnezu – węglan oraz niewielką dawkę witaminy B6.

Wskazówka: jeśli uważasz, że suplementacja magnezu jest Ci potrzebna lub masz objawy niedoboru, rozważ suplement diety lub lek zawierający lepiej przyswajalną sól magnezu.

***

NeoMag Forte D3

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 120 mg jest nieorganiczna, słabo przyswajalna sól.
 • Witamina B6 1,4 mg – niewielka ilość.
 • Witamina D 2000 j.m. – dawka odpowiednia dla dorosłej osoby.

 Substancje pomocnicze:

Celuloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana.

NeoMag Forte D3 – opinia Pana Tabletki:

Nietstey NeoMag Forte D3 zawiera słabo przyswajalną sól magnezu – węglan oraz niewielką dawkę witaminy B6.

Mały plus za witaminę D w odpowiedniej dawce. Poza tym wszystko tak jak w zwykłym Neomagu Forte.

***

NeoMag Cardio

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

NeoMag Cardio

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dwa razy dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Glukonian potasu, węglan potasu 75 mg – potas bez względu na postać chemiczną ulega w 90% wchłanianiu w jelicie cienkim.
 • Węglan magnezu 35 mg –  słabo przyswajalna sól magnezu.
 • Wyciąg z głogu 30 mg – zwiększa siłę i częstotliwość skurczu mięśnia sercowego, nie ma informacji czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość substancji czynnej – witeksyny. Nie uściślono również, czy wyciąg dotyczy owoców, liści czy kwiatów głogu.
 • Witamina B6 0,7 mgśladowa wręcz dawka witaminy B6.

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropylometyloceluloza, stearynian magnezu, dwutlenek krzemu, czerwień koszenilowa A, wosk biały, wosk Carnauba.

Zwróć uwagę na: czerwień koszenilowa A – jest syntetycznym, czerwonym barwnikiem spożywczym. Z racji swojej budowy chemicznej (barwnik azowy) może uczulać i wywoływać atak astmy.

NeoMag Cardio – opinia Pana Tabletki:

NeoMag Cardio zawiera słabo przyswajalny węglan magnezu, niewielką dawkę witaminy B6, niestandaryzowany na zawartość substancji czynnej wyciąg z głogu oraz mieszaninę organicznej i nieorganicznej soli potasu.

Zastrzeżenia budzi nazwa suplementu, która może być myląca szczególnie dla najstarszych pacjentów. Zdarzają mi się pacjenci, dla których  dbanie o serce kończy się na zażywaniu suplementów „cardio”.

Wskazówka: jeśli chcesz nabyć bardziej wiarygodny produkt o podobnym składzie, zwróć uwagę na standaryzację substancji roślinnych, sól magnezu i potasu oraz dawkę witaminy B6.

***

NeoMag Skurcz

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka 2 razy dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Glukonian potasu, węglan potasu 150 mg – forma chemiczna potasu nie ma znaczenia, gdyż jest on wysoce przyswajalny zarówno w połączeniach organicznych, jak i nieorganicznych.
 • Węglan magnezu 30 mg nieorganiczna, słabo przyswajalna sól magnezu.
 • Witamina B6 0,7 mg – podobnie jak w przypadku NeoMag Cardio, dawka witaminy B6 nie powala na kolana.

Substancje pomocnicze:

Celuloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu.

NeoMag Skurcz – opinia Pana Tabletki:

Neomag Skurcz zawiera nieorganiczną sól magnezu – węglan, który nie jest dobrze przyswajalny.Zawarty w suplemencie diety potas jest przeciwwskazany wielu osobom z powodu ryzyka wystąpienia przedawkowania. Dotyczy to osób przyjmujących spironolakton, amiodaron czy amlodypinę. Jeśli stosujesz te leki, nie powinieneś suplementować potasu bez uprzedniej konsultacji lekarskiej czy oznaczenia potasu w surowicy.

Skurcze mięśni mogą mieć różną przyczynę – od zaburzeń elektrolitowych, poprzez upośledzenie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, aż po zaburzenia krążenia. Jako farmaceuta stoję na stanowisku, by utrzymujące się skurcze mięśni skonsultować z lekarzem.

***

NeoMag Stres

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

NeoMag stres

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka na dobę

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 60 mg  – nieorganiczna sól o słabej przyswajalności.
 • Witamina B6 1,4 mgniewielka dawka pirydoksyny.
 • Wyciąg z ziela melisy 60 mg – uspokaja i wspomaga zasypianie, brak informacji o standaryzacji wyciągu.
 • Wyciąg z szyszek chmielu 40 mg – uspokaja i wspomaga zasypianie, brak informacji o standaryzacji wyciągu.

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek krzemu, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, hydroksypropyloceluloza, wosk pszczeli i wosk carnauba.

NeoMag Stres – opinia Pana Tabletki:

Jeden z niewielu produktów „z małym plusikiem” z całej serii Neomagu. Jeśli potraktować go jako suplement diety wspomagający uspokojenie i dobre samopoczucie oraz przymknąć oko na słabo przyswajalną sól magnezu, to wypada on całkiem dobrze.

Przyczepić się można do braku standaryzacji wyciągów.

***

NeoMag Przemęczenie

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

NeoMag przemęczenie

Stosowanie:

 • Dorośli: 2 tabletki na dobę.

Skład szczegółowy: (w 1 tabl.)

 • Węglan magnezu 35 mg słabo przyswajalna sól magnezu.
 • Witamina B1 (tiamina) 0,1375 mg
 • Witamina B2 (ryboflawina) 0,175 mg
 • Witamina B6 0,35 mg
 • Witamina B3 (niacyna) 2 mg ekwiwalentu niacyny
 • Kwas pantotenowy 0,75 mg
 • Witamina B12 0,3125 µg
 • Wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego 35 mg – znosi zmęczenie, przyspiesza metabolizm i pracę serca, brak informacji o standaryzacji wyciągu.
 • Wyciąg z korzenia żeń-szenia właściwego 17,5 mg – zwiększa odporność na stres, działa pobudzająco, brak informacji o standaryzacji wyciągu, u niektórych osób może wchodzić w reakcje z pewnymi lekami np.: przeciwdepresyjnymi.

Substancje pomocnicze:

Celuloza,  sole magnezowe kwasów tłuszczowych, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, dwutlenek krzemu.

NeoMag Przemęczenie – opinia Pana Tabletki:

Po raz kolejny największym mankamentem preparatu jest słabo przyswajalna sól magnezu – węglan. Wzbogacenie składu kilkoma witaminami nie poprawia jego składu.

Niestandaryzowane wyciągi roślinne, które mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami również mnie nie przekonują.

***

NeoMag Forte Mus

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 120 mg jest nieorganicznym związkiem magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje się nie najlepszym wchłanianiem. Co ciekawe, w przypadku NeoMag Forte Mus, węglan magnezu pełni również rolę substancji pomocniczej – substancji zagęszczającej (!), więc wychodzi na to, że płacimy za musujące tabletki z substancjami pomocniczymi 😉
 • Witamina B6 1,4 mg – w większości preparatów magnezu zarejestrowanych jako leki zawartość witaminy B6 wynosi 5mg. Tu tylko skromne 1,4 mg i tak „nie robi różnicy”, gdyż w ostatnim czasie pojawiają się głosy, że zwiększanie przyswajania jonów magnezowych przez witaminę B6 jest dyskusyjne.

Zwróć uwagę na substancje pomocnicze:

Kwas cytrynowy (regulator kwasowości), wodorowęglan sodu (regulator kwasowości), glukoza, węglan magnezu (substancja zagęszczająca), aromaty, glikol polietylenowy 6000 (nośnik), sacharynian sodu (substancja słodząca), ryboflawina (barwnik), aspartam (substancja słodząca).

Sacharynian sodubadania nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o bezpieczeństwo;

Aspartamkontrowersyjny sztuczny słodzik, który przez wiele instytucji zajmujących się bezpieczeństwem żywności uważany jest za nieszkodliwy. Część świata naukowego jest jednak zdania, że ostateczny werdykt w tej kwestii wymaga dalszych badań.

NeoMag Forte Mus – opinia Pana Tabletki:

Jestem gorącym przeciwnikiem magnezów w postaci tabletek musujących. Powiem więcej – irytuje mnie ich paradoksalna popularność. Są niesmaczne i wbrew pozorom podrażniają błonę śluzową żołądka (uwaga „wrzodowcy”!).

By uzyskać charakterystyczny efekt musowania, granulat będący wyjściowym produktem do wytwarzania tabletek musi zostać „wzbogacony” całą masą substancji pomocniczych, by po rozpuszczeniu „jakoś to wyglądało”. Dlatego mamy barwnik, substancję zagęszczającą oraz dwie substancje produkujące „przyjemne” bąbelki dwutlenku węgla.

***

NeoMag Skurcz Mus

Suplement diety, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 60 mg nieorganiczny związek magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje gorszym wchłanianiem. 
 • Cytrynian potasu 150 mg – forma chemiczna potasu nie ma znaczenia, gdyż jest on wysoce przyswajalny zarówno w połączeniach organicznych, jak i nieorganicznych.
 • Witamina B6 0,7 mg – podobnie jak w pozostałych przypadkach – niewiele.
 • L-karnityna 300mg
 • Cynk 10mg

Pełny skład:

Regulator kwasowości: kwas cytrynowy oraz węglany sodu, cytrynian potasu, substancja wiążąca: sorbitole, glukoza, węglan magnezu, L-winian L-karnityny, aromat, glukonian cynku, substancja wiążąca: glikol polietylenowy, substancja słodząca: sacharyny, barwnik: ryboflawiny, chlorowodorek pirydoksyny.

NeoMag Skurcz Mus – opinia Pana Tabletki:

Powtórzę to co w przypadku NeoMag Forte Mus – jestem przeciwnikiem magnezów w postaci tabletek musujących.

Dodatkowo zawarty w suplemencie diety potas jest przeciwwskazany wielu osobom z powodu ryzyka wystąpienia przedawkowania.

Dodatkowe składniki nie poprawiają jakości suplementu.

***

Zdrowo pozdrawiam,

Redakcja Pan Tabletka

Artur i Marcin

***

Jeśli czujesz, że ta analiza jest przydatna, to może chcesz dostawać od Pana Tabletki newsletter z informacjami o każdej kolejnej? Zapraszam – dołącz!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy? Zawierają dużo przydatnej wiedzy w temacie wyboru preparatu magnezowego i magnezu w ogóle.

Jak wybrać dobry magnez cz. 1

Wybieramy dobry magnez cz. 2

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].