ScrollToTop

NeoMag – analiza serii i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły

16 lutego 2022

Pracując na co dzień za pierwszym stołem (dla niewtajemniczonych, to oficjalna nazwa aptecznej lady), często spotykam się z pacjentami, którzy proszą o „magnez skurcz” lub „magnez forte”. Kiedy dopytuję o szczegóły, prawie zawsze okazuje się, że określenia te odnoszą się do marki NeoMag. W czym tkwi popularność NeoMag Cardio czy NeoMag Skurcz? W silnej kampanii reklamowej, a może w wysokiej jakości produktach? Sprawdźmy!

Internet (nie)prawdę Ci powie! (także o NeoMagu :p)

Szukanie informacji na temat preparatów magnezowych NeoMag rozpocznę od odwiedzenia oficjalnej strony marki. Tam na pierwszym planie pojawia się dumnie wyglądający napis „NeoMag – naturalny magnez”. Od razu sprostuję –  choć węglan magnezu występuje w przyrodzie w postaci minerału magnezytu, ten będący składnikiem preparatów Neomag jest raczej produktem skomplikowanej obróbki technologicznej, aniżeli naturalnych metod pozyskiwania.

***

Reklamowa nowomowa

Każdy, kto mniej lub bardziej uważnie śledzi szklany ekran zapewne zauważył, że w reklamie NeoMag nadużywany jest ładnie brzmiący termin „bioretencja”. Również na stronie internetowej marki znajdziemy do niego nawiązanie. Jako farmaceuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego mam to szczęście, że przez prawie 6 lat studiów wpajano mi drążenie tematu, przeczesywanie masy artykułów naukowych, a co najważniejsze, nauczono mnie analizować wyniki badań.

Zagłębiając się w te przytaczane na stronie NeoMag bez trudu odkryłem, że może i promowany magnez charakteryzuje się „doskonałą bioretencją”, ale nie różni  się ona zbytnio w przypadku mleczanów i cytrynianów. Co więcej, cytowane na stronie NeoMag badanie było przeprowadzone na laboratoryjnych szczurach, a nie na ludziach. Ciekawy wpis na temat enigmatycznej „bioretencji” znajdziesz również na Portalu Farmaceutyczno-Medycznym.

Wracając do pacjentów z pierwszego akapitu – wielu z nich nie jest świadomych tego, że suplementy diety są przeznaczone dla osób zdrowych, a składniki zawarte w „magnezach skurcz” czy „magnezach cardio” zamiast pomagać, mogą im wyrządzić wiele szkody. Pułapką może okazać się sama nazwa tych preparatów, które niektórym mogą sugerować, że zażywanie NeoMag Cardio to max, co mogą dla swojej „pikawy” zrobić.

Pamiętaj – suplementacja to nie leczenie! Jeśli masz złe wyniki badań, to pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń.

***

Zwróć uwagę na interakcje!

To może suplementy nie są groźne, skoro nie leczą?! Nie do końca. Weźmy na przykład taki potas – jeden ze składników NeoMag Skurcz.  Zażywanie suplementów z potasem, połączone z bogato-potasową dietą i stosowaniem niektórych leków, które tenże potas zatrzymują w organizmie, może skutkować groźnym przedawkowaniem. Tutaj znajdziesz mój wpis o suplementacji potasu.

Wyciąg z żeń-szenia (składnik NeoMag Senior i Przemęczenie) z kolei może wchodzić w groźną interakcję z lekami przeciwdepresyjnymi. Jak zdążyłeś/aś się już przekonać, przed zakupem niezbędna jest obiektywna ocena Twojej diety, która zweryfikuje czy do pełni zdrowia jest Ci potrzebny kolejny suplement 😉

***

NeoMag – analiza serii

To teraz zobaczmy co NeoMag ma nam naprawdę do zaoferowania. Poniżej analiza składów całej serii o oczywiście moja opinia.

NeoMag Forte

suplement diety, 30 tabletek, aktualną cenę (6-21 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Neomag forte suplement diety z Magnezem

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 120 mg jest nieorganicznym, słabo rozpuszczalnym w wodzie związkiem magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje się nie najlepszym wchłanianiem. Tematowi przyswajalności różnych soli magnezu Pan Tabletka poświęcił oddzielny wpis.
 • Witamina B6 1,4 mg – w większości preparatów magnezu zarejestrowanych jako leki (poznaj różnicę między lekiem, a suplementem) zawartość witaminy B6 wynosi 5mg. Tu tylko skromne 1,4 mg i tak „nie robi różnicy”, gdyż w ostatnim czasie pojawiają się głosy, że zwiększanie przyswajania jonów magnezowych przez witaminę B6 jest dyskusyjne.

UWAGA! Informacja w reklamie, że NeoMag Forte zawiera podwójną dawkę* naturalnego magnezu może wprowadzić Cię w błąd, gdyż sugeruje, że NeoMag Forte ma dwa razy większą dawkę od innych preparatów magnezowych. Jeśli dobrze przyjrzysz się, odnośnik odprowadzi Cię do ledwo dostrzegalnego napisu „drobnym maczkiem” – *w porównaniu do 1 tabletki NeoMagu Stres.

Pełny skład: Węglan magnezu, substancja wypełniająca: celuloza, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, chlorowodorek pirydoksyny.

NeoMag Forte – opinia Pana Tabletki:

NeoMag Forte jest suplementem diety,  zawierającym  słabo przyswajalną sól magnezu – węglan oraz niewielką dawkę witaminy B6.

 

Wskazówka: jeśli uważasz, że suplementacja magnezu jest Ci potrzebna lub masz objawy niedoboru, rozważ suplement diety lub lek zawierający lepiej przyswajalną sól magnezu.

***

Aktualną cenę (6-21 PLN) i dostępność NeoMag Forte sprawdzisz tutaj.

***

NeoMag Forte D3

suplement diety, 50 tabletek, aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 120 mg jest nieorganiczna, słabo przyswajalna sól.
 • Witamina B6 1,4 mg – niewielka ilość.
 • Witamina D 2000 j.m. – dawka odpowiednia dla dorosłej osoby.

Pełny skład: węglan magnezu, substancja wypełniająca: celuloza, cholekalcyferol, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, chlorowodorek pirydoksyny.

NeoMag Forte D3 – opinia Pana Tabletki:

Nietstey NeoMag Forte D3 zawiera słabo przyswajalną sól magnezu – węglan oraz niewielką dawkę witaminy B6.

 

Mały plus za witaminę D w odpowiedniej dawce. Poza tym wszystko tak jak w zwykłym Neomagu Forte.

***

Aktualną cenę (11-21 PLN) i dostępność NeoMag Forte D3 sprawdzisz tutaj.

***

NeoMag Cardio

suplement diety, 50 tabletek, aktualną cenę (12-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

NeoMag Cardio

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dwa razy dziennie.

Skład szczegółowy w 2 tabletkach:

 • Potas 300 mg – potas bez względu na postać chemiczną ulega w 90% wchłanianiu w jelicie cienkim.
 • Magnez 70 mg –  słabo przyswajalna sól magnezu.
 • Wyciąg z głogu 60 mg – zwiększa siłę i częstotliwość skurczu mięśnia sercowego, nie ma informacji czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość substancji czynnej – witeksyny. Nie uściślono również, czy wyciąg dotyczy owoców, liści czy kwiatów głogu.
 • Witamina B6 1,4 mgśladowa wręcz dawka witaminy B6.

Pełny skład: Glukonian potasu, węglan magnezu, węglan potasu, substancja wypełniająca: celuloza, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, wyciąg z owocu głogu, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja glazurująca: hydroksypropyloceluloza, chlorowodorek pirydoksyny, barwnik: czerwień koszenilowa A, substancje glazurujące: wosk pszczeli i wosk Carnauba.

Zwróć uwagę na: czerwień koszenilowa A – jest syntetycznym, czerwonym barwnikiem spożywczym. Z racji swojej budowy chemicznej (barwnik azowy) może uczulać i wywoływać atak astmy.

NeoMag Cardio – opinia Pana Tabletki:

NeoMag Cardio zawiera słabo przyswajalny węglan magnezu, niewielką dawkę witaminy B6, niestandaryzowany na zawartość substancji czynnej wyciąg z głogu oraz mieszaninę organicznej i nieorganicznej soli potasu.

 

Zastrzeżenia budzi nazwa suplementu, która może być myląca szczególnie dla najstarszych pacjentów. Zdarzają mi się pacjenci, dla których  dbanie o serce kończy się na zażywaniu suplementów „cardio”.

Wskazówka: jeśli chcesz nabyć bardziej wiarygodny produkt o podobnym składzie, zwróć uwagę na standaryzację substancji roślinnych, sól magnezu i potasu oraz dawkę witaminy B6.

***

Aktualną cenę (12-30 PLN) i dostępność NeoMag Cardio sprawdzisz tutaj.

***

NeoMag Skurcz

Suplement diety, 50 tabletek, aktualną cenę (9-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka 2 razy dziennie.

Skład szczegółowy w 2 tabletkach:

 • Potas 300 mg – forma chemiczna potasu nie ma znaczenia, gdyż jest on wysoce przyswajalny zarówno w połączeniach organicznych, jak i nieorganicznych.
 • Magnez 60 mg nieorganiczna, słabo przyswajalna sól magnezu.
 • Witamina B6 1,4 mg – podobnie jak w przypadku NeoMag Cardio, dawka witaminy B6 nie powala na kolana.

Pełny skład: Glukonian potasu, węglan magnezu, substancja wypełniająca: celuloza, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: dwutlenek krzemu, chlorowodorek pirydoksyny

NeoMag Skurcz – opinia Pana Tabletki:

Neomag Skurcz zawiera nieorganiczną sól magnezu – węglan, który nie jest dobrze przyswajalny.Zawarty w suplemencie diety potas jest przeciwwskazany wielu osobom z powodu ryzyka wystąpienia przedawkowania. Dotyczy to osób przyjmujących spironolakton, amiodaron czy amlodypinę. Jeśli stosujesz te leki, nie powinieneś suplementować potasu bez uprzedniej konsultacji lekarskiej czy oznaczenia potasu w surowicy.

 

Skurcze mięśni mogą mieć różną przyczynę – od zaburzeń elektrolitowych, poprzez upośledzenie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, aż po zaburzenia krążenia. Jako farmaceuta stoję na stanowisku, by utrzymujące się skurcze mięśni skonsultować z lekarzem.

***

Aktualną cenę (9-30 PLN) i dostępność NeoMag skurcz sprawdzisz tutaj.

***

NeoMag Stres

Suplement diety, 50 tabletek, aktualną cenę (10-23 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

NeoMag stres

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka na dobę.

Skład szczegółowy:

 • Magnez 60 mg  – nieorganiczna sól o słabej przyswajalności.
 • Witamina B6 1,4 mgniewielka dawka pirydoksyny.
 • Wyciąg z ziela melisy 60 mg – uspokaja i wspomaga zasypianie, brak informacji o standaryzacji wyciągu.
 • Wyciąg z szyszek chmielu 40 mg – uspokaja i wspomaga zasypianie, brak informacji o standaryzacji wyciągu.

Pełny skład: węglan magnezu, substancja wypełniająca: celuloza, wyciąg z ziela melisy, wyciąg z szyszek chmielu, substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, barwnik: dwutlenek tytanu, substancja glazurująca: hydroksypropyloceluloza, chlorowodorek pirydoksyny, substancje glazurujące: wosk pszczeli biały i wosk Carnauba.

NeoMag Stres – opinia Pana Tabletki

Jeden z niewielu produktów „z małym plusikiem” z całej serii Neomagu. Jeśli potraktować go jako suplement diety wspomagający uspokojenie i dobre samopoczucie oraz przymknąć oko na słabo przyswajalną sól magnezu, to wypada on całkiem dobrze.

 

Przyczepić się można do braku standaryzacji wyciągów.

***

Aktualną cenę (10-23 PLN) i dostępność NeoMag Stres sprawdzisz tutaj.

***

NeoMag Przemęczenie

Suplement diety, 50 tabletek, aktualną cenę (11-25 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

NeoMag przemęczenie

Stosowanie:

 • Dorośli: 2 tabletki na dobę.

Skład szczegółowy w 2 tabletkach:

 • Magnez 70 mg słabo przyswajalna sól magnezu.
 • Witamina B1 (tiamina) 0,275 mg
 • Witamina B2 (ryboflawina) 0,35 mg
 • Witamina B6 0,7 mg
 • Witamina B3 (niacyna) 4 mg ekwiwalentu niacyny
 • Kwas pantotenowy 1,5 mg
 • Witamina B12 0,625 µg
 • Wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego 70 mg – znosi zmęczenie, przyspiesza metabolizm i pracę serca, brak informacji o standaryzacji wyciągu.
 • Wyciąg z korzenia żeń-szenia właściwego 35 mg – zwiększa odporność na stres, działa pobudzająco, brak informacji o standaryzacji wyciągu, u niektórych osób może wchodzić w reakcje z pewnymi lekami np.: przeciwdepresyjnymi.

Pełny skład: substancja wypełniająca: celuloza, węglan magnezu, wyciąg z liści mate, wyciąg z korzenia żeń-szenia, substancja glazurująca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu, amid kwasu nikotynowego, D-pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, ryboflawina, monoazotan tiaminy, cyjanokobalamina.

NeoMag Przemęczenie – opinia Pana Tabletki

Po raz kolejny największym mankamentem preparatu jest słabo przyswajalna sól magnezu – węglan. Wzbogacenie składu kilkoma witaminami nie poprawia jego składu.

 

Niestandaryzowane wyciągi roślinne, które mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami również mnie nie przekonują.

***

Aktualną cenę (11-25 PLN) i dostępność NeoMag Przemęczenie sprawdzisz tutaj.

***

NeoMag Slim

suplement diety, 50 tabletek, aktualną cenę (15-20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj

neomag slim

NeoMag Slim – opinia Pana Tabletki

Analizę składu tego produktu i oczywiście moją opinię znajdziecie tutaj: Neomag Slim – analiza i opinia Pana Tabletki

***

NeoMag Forte Mus

Suplement diety, 20 tabletek musujących, aktualną cenę (10-21 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład szczegółowy:

 • Węglan magnezu 120 mg jest nieorganicznym związkiem magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje się nie najlepszym wchłanianiem. Co ciekawe, w przypadku NeoMag Forte Mus, węglan magnezu pełni również rolę substancji pomocniczej – substancji zagęszczającej (!), więc wychodzi na to, że płacimy za musujące tabletki z substancjami pomocniczymi 😉
 • Witamina B6 1,4 mg – w większości preparatów magnezu zarejestrowanych jako leki zawartość witaminy B6 wynosi 5mg. Tu tylko skromne 1,4 mg i tak „nie robi różnicy”, gdyż w ostatnim czasie pojawiają się głosy, że zwiększanie przyswajania jonów magnezowych przez witaminę B6 jest dyskusyjne.

Pełny skład: Regulatory kwasowości: kwas cytrynowy oraz węglany sodu, glukoza, węglan magnezu, substancja zagęszczająca: sorbitole, aromaty, substancja słodząca: sacharyny, barwnik: ryboflawiny, substancja słodząca: aspartam, chlorowodorek pirydoksyny.

NeoMag Forte Mus – opinia Pana Tabletki

Jestem gorącym przeciwnikiem magnezów w postaci tabletek musujących. Powiem więcej – irytuje mnie ich paradoksalna popularność. Są niesmaczne i wbrew pozorom podrażniają błonę śluzową żołądka (uwaga „wrzodowcy”!).

 

By uzyskać charakterystyczny efekt musowania, granulat będący wyjściowym produktem do wytwarzania tabletek musi zostać „wzbogacony” całą masą substancji pomocniczych, by po rozpuszczeniu „jakoś to wyglądało”. Dlatego mamy barwnik, substancję zagęszczającą oraz dwie substancje produkujące „przyjemne” bąbelki dwutlenku węgla.

***

Aktualną cenę (10-21 PLN) i dostępność NeoMag Forte Mus sprawdzisz tutaj.

***

NeoMag Skurcz Mus

Suplement diety, 20 tabletek musujących, aktualną cenę (9-26 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • Dorośli: 1 tabletka 2 razy dziennie.

Skład szczegółowy w 2 tabletkach:

 • Magnez 120 mg (węglan magnezu) nieorganiczny związek magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje gorszym wchłanianiem. 
 • Potas 300 mg – forma chemiczna potasu nie ma znaczenia, gdyż jest on wysoce przyswajalny zarówno w połączeniach organicznych, jak i nieorganicznych.
 • Witamina B6 1,4 mg – podobnie jak w pozostałych przypadkach – niewiele.
 • L-karnityna 300 mg
 • Cynk 10 mg

Pełny skład: regulatory kwasowości: kwas cytrynowy oraz węglany sodu, cytrynian potasu, substancja wiążąca: sorbitole, glukoza, węglan magnezu, L-winian L-karnityny, aromat, glukonian cynku, substancja wiążąca: glikol polietylenowy, substancja słodząca: sacharyny, barwnik: ryboflawiny, chlorowodorek pirydoksyny.

NeoMag Skurcz Mus – opinia Pana Tabletki

Powtórzę to, co w przypadku NeoMag Forte Mus – jestem przeciwnikiem magnezów w postaci tabletek musujących.

 

Dodatkowo zawarty w suplemencie diety potas jest przeciwwskazany wielu osobom z powodu ryzyka wystąpienia przedawkowania.

Dodatkowe składniki nie poprawiają jakości suplementu.

***

Aktualną cenę (9-26 PLN) i dostępność NeoMag Skurcz Mus sprawdzisz tutaj.

 

***

Zdrowo pozdrawiamy,

Redakcja Pan Tabletka

Artur i Marcin

***

Jeśli czujesz, że ta analiza jest przydatna, to może chcesz dostawać od Pana Tabletki newsletter z informacjami o każdej kolejnej? Zapraszam – dołącz!

 

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy? Zawierają dużo przydatnej wiedzy w temacie wyboru preparatu magnezowego i magnezu w ogóle:

***

 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].