ScrollToTop

Chela-Mag B6 – analiza i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły

20 kwietnia 2022

Fenomen serii Chela-Mag B6 zawsze mnie fascynował. Pieczołowicie dopracowane kapsułki, zamknięte w  estetycznych opakowaniach dobrze leżących w dłoni, a wyróżniających się na aptecznym regale sprawiały, że przez lata Chela-Mag B6 podbijał serca nie tylko konsumentów, ale również lekarzy i farmaceutów. Przedrostek chela– stawał się synonimem nowoczesnych, dobrze przyswajalnych cząsteczek, które zostawiają w tyle swoich konkurentów.

Serię Chela-Mag B6 wytrwale kreowano jako segment premium i trzeba jej to oddać, że pod względem wizualnym do dziś jest mercedesem wśród magnezów. Czy jednak Chela-Mag B6 jest istotnie magnezem nowej generacji? A może jego twórcy polegają wyłącznie na zasadach ekonomii behawioralnej, która mówi, że na zakupy nie idzie mózg, ale emocje?

Chela-Mag B6 i jego dobry PR

Czym są chelaty? – w wielkim uproszczeniu to połączenia np.: niektórych metali z wybranymi związkami organicznymi. Za te połączenia odpowiada inny typ wiązań chemicznych, niż w tradycyjnych solach (odnosząc się do związków magnezu). Te wiązania nazywamy wiązaniami koordynacyjnymi.

W przypadku serii Chela-Mag B6 magnez wiąże się z dwoma cząsteczkami aminokwasu glicyny, tworząc związek diglicynian magnezu. Opierając się na informacjach od producenta tego związku – firmy Albion – diglicynian magnezu ma być hipoalergiczny i mieć korzystne właściwości pod kątem wchłaniania do organizmu.

Inne połączenia organiczne magnezu np.: cytryniany, mleczany i asparaginiany tworzą sole magnezu. Różnica polega na typie wiązań chemicznych w tych cząsteczkach. W solach to wiązania jonowe.

Na stronie Chela-Mag B6 producent powołuje się na kilka badań potwierdzających deklarowaną, doskonałą przyswajalność chelatów aminokwasowych. Spróbujmy je wspólnie przeanalizować:

Bioavailability of magnesium diglycinate vs magnesium oxide in patients with ileal resection.

 • Tym, co rzuca się od razu w oczy jest grupa badana, którą tworzą chorzy po resekcji (usunięciu jelita krętego). Zakładając, że suplementy diety przeznaczone są dla osób zdrowych, powoływanie się na grupę chorych osób jest w tym przypadku niezrozumiałe.
 • Moją czujność wzbudza również nieliczna grupa badanych. Wyniki u 12 osób (!) trudno odnieść do całej populacji. Większość poważnych badań klinicznych przeprowadza się na grupie kilkunastu tysięcy uczestników, a nie zaledwie kilkunastu jednostkach.
 • Zastrzeżenia budzi również dyskusyjne zestawienie dwóch badanych związków magnezu. Porównywanie chelatu aminokwasowego do jednego z najgorzej przyswajalnych związków magnezu nie dowodzi wcale doskonałej przyswajalności tego pierwszego. To tak jakby zmierzyć osiągi samochodu X z maluchem i na ich podstawie we wnioskach napisać, że samochód X wykazuje zapierające dech w piersiach osiągi. W porównaniu do malucha tak, ale do innych samochodów?

Development of a Model for In-Vitro Comparative Absorption of Magnesium from Five Magnesium Sources Commonly Used as Dietary Supplements

 • Jest badaniem in vitro (łac. w szkle, w warunkach laboratoryjnych), a nie badaniem na ludziach, czy nawet szczurach. Organizm ludzki jest tak skomplikowaną strukturą, że żaden model nie jest w stanie w pełni oddać panujących w nim warunków. W porównaniu do badań in vivo – na żywym organizmie – badania in vitro dają tylko orientacyjne wyniki. Często stosuje się je w pierwszej fazie badań nad lekami, by wstępnie zbadać daną cząsteczkę. Później jednak przeprowadza się badania na zwierzętach oraz na ludziach – i to te wyniki uznaje się za wiarygodne.
 • Przebadano 5 źródeł magnezu (tlenek, cytrynian, jabłczan, chelat i mieszaninę chelatu z tlenkiem) pod kątem wchłaniania do komórki jelita i chelat magnezu miał statystycznie najlepszy wynik.
 • Badanie sponsorowane przez producenta chelatu – firmę Albion (co nie dodaje badaniu wiarygodności, ale w zasadzie nie jest to nic nowego – zwykle producenci opłacają badania swoich preparatów).
 • Dla innych źródeł magnezu występuje cała masę badań in vivo – wybacz, ale w takiej sytuacji nie uznam tego badania za wartościowe.

Oral magnesium for relief in pregnancy-induced leg cramps: a randomised controlled trial.

 • Plus za dobre podstawy badania – grupa 86 kobiet, badanie randomizowane, z podwójnie ślepą próbą i kontrolowanym placebo.
 • W tej pracy sprawdzano czy doustne podawanie diglicynianu magnezu zmniejszy częstotliwość skurczów nóg u kobiet w ciąży. Badanie wykazało, że – w porównaniu do placebo – chelat magnezu statystycznie istotnie zmniejszył występowanie skurczów.
 • Podobnie jak w pierwszym badaniu, nie ma porównania do innych źródeł magnezu, jedynie do placebo.
 • Plus ciąża to bardzo specyficzny stan, trudno przekładać takie wyniki na populację osób nie-w-ciąży.
 • Pośrednio możemy wywnioskować, że magnez wchłonął się z chelatu i pomógł na skurcze; niestety porównanie do placebo nie daje pełnego obrazu sytuacji.

Jakie jest zdanie Pana Tabletki na temat chelatu magnezu?

Nie mam pewnych dowodów, że chelat jest dobrym źródłem magnezu, ale nie mam też dowodów, że jest złym źródłem. Z pierwszego badania wynika, że chelat jest lepiej przyswajalny od jednego z najgorszych źródeł magnezu. Z trzeciego, że – w porównaniu do placebo – pozwala zmniejszyć częstość skurczów nóg, więc jakoś się wchłania.

Do czasu przedstawienia lepszych wyników badań, uważam diglicynian magnezu za wielki znak zapytania. Lepszy od tlenku magnezu, ale nie wiadomo jaki w odniesieniu do tych lepiej przebadanych, o potwierdzonej wchłanialności.

***

Chela-Mag B6 – analiza serii

Chela-Mag B6 

Suplement diety, aktualną cenę (19-42 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Magnez chela-mag b6

Stosowanie:

 • Zaleca się stosować 1 kapsułkę raz dziennie po posiłku lub inaczej po konsultacji z lekarzem.

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu Albion®) 100 mg – co prawda, według badań chelat aminokwasowy przyswaja się w jelicie lepiej, niż źle przyswajalny tlenek magnezu, ale nie świadczy to jeszcze o deklarowanej przez producenta „doskonałej przyswajalności”. Nadal brakuje wiarygodnych badań porównujących wchłanianie chelatów aminokwasowych z dobrze przyswajalnymi związkami magnezu.
 • Witamina B6 – 2,1 mg –  ma zwiększać przyswajalność magnezu. Ostatnio fakt ten poddaje się w wątpliwość, ale witamina B6 jest obowiązkowym składnikiem suplementów magnezowych.

Substancje pomocnicze:

 • Maltodekstrynasubstancja przeciwzbrylająca, ma wysoki indeks glikemiczny. Jej wysoka podaż z żywności może wpływać na poziom cukru we krwi.
 • Tlenek magnezuobecność tlenku magnezu w substancjach pomocniczych może zmylić. Tu akurat pełni on rolę substancji przeciwzbrylającej, a nie źródła jonów magnezu. Niestety wiele firm wprowadza na rynek preparaty, w których tlenek magnezu jest właśnie źródłem magnezu. Bądź czujny i czytaj etykiety!
 • Stearynian magnezu – substancja przeciwzbrylająca, jego również nie pomyl ze źródłem magnezu!
 • Żelatyna – składnik otoczki.
 • Barwnik: E 171 – dwutlenek tytanu – powszechnie uważany za bezpieczny składnik produktów farmaceutycznych.

Chela-Mag B6 – opinia Pana Tabletki:

Chela-Mag B6 zawiera chelat aminokwasowy – diglicynian magnezu, który jest lepiej przyswajalny od najgorszego źródła magnezu. Dodatek witaminy B6 jest nie do końca uzasadnionym standardem w preparatach magnezowych.

 

Na plus, że diglicynian magnezu jest formą organiczną – ludzki organizm lepiej radzi sobie z organicznymi źródłami  magnezu.

Niestety brakuje wiarygodnych badań na ludziach porównujących wchłanianie różnych chelatów aminokwasowych uwzględniających wiek, płeć i czas trwania suplementacji.

***

Aktualną cenę (19-42 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Mag B6 + D3

Suplement diety, aktualną cenę (15-31 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • 1-2 kapsułki dziennie po posiłku.

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu Albion®) 100 mgidentycznie jak w „zwykłym” Chela-Mag B6.
 • Witamina B6 – 2,1 mg – obowiązkowy składnik suplementów magnezowych.
 • Witamina D – 2000 j.m. – odpowiednia dawka dla osoby dorosłej.
 • Witamina K2 – 11,25 mcg – bardzo popularny dodatek do witaminy D, bierze udział w procesach krzepnięcia i gospodarce wapniowej. Ale czy konieczna jest jej suplementacja? Więcej na ten temat w tym wpisie.

Substancje pomocnicze:

Substancja przeciwzbrylająca – tlenek magnezu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, maltodekstryna, żelatyna, barwnik: E 171.

Chela-Mag B6 + D3 – opinia Pana Tabletki:

Chela-Mag B6 + D3 to „zwykły” Chela-Mag B6 wzbogacony o Witaminy D i K. 

Na plus – organiczna forma magnezu i odpowiednia dawka witaminy D3.

Niestety brakuje wiarygodnych badań na ludziach porównujących wchłanianie różnych chelatów aminokwasowych uwzględniających wiek, płeć i czas trwania suplementacji.

***

Aktualną cenę (15-31 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 + D3 sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Mag B6 Skurcz

Suplement diety, aktualną cenę (18-24 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Magnez chela-mag b6 skurcz

Stosowanie:

 • Zaleca się stosowanie 1 kapsułkę 2 razy dziennie po posiłku lub inaczej po konsultacji z lekarzem.

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu ALBION®) – 75 mglepiej przyswajalny od najgorszych, nieorganicznych źródeł magnezu, ale w badaniach, na które powołuje się producent nie porównywano jego przyswajalności do tych lepiej przyswajalnych.
 • Cytrynian potasu – 150 mgdobrze się przyswaja, wysoka dawka.
 • Witamina B6 – 0,7 mg – niewielka dawka witaminy B6, obowiązkowy składnik preparatów magnezowych.

Substancje pomocnicze:

Tlenek magnezu, stearynian magnezu, żelatyna, dwutlenek tytanu (E171)  – wszystkie opisane przy pierwszym preparacie (powyżej)

Chela-Mag B6 Skurcz – opinia Pana Tabletki:

Chela-Mag B6 Skurcz zawiera związek magnezu o przyswajalności lepszej od najgorszego źródła magnezu, ale właściwie nie wiadomo jak dobrej.

 

Cytrynian potasu dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.

Pamiętaj, że skurcze mięśni mogą mieć różną przyczynę, a niedobory makroelementów (magnezu i potasu) są tylko jedną z nich. Pan Tabletka zachęca Cię, by utrzymujące się skurcze mięśni skonsultować z lekarzem.

Pomocą może być również przebadanie poziomu elektrolitów w krwi. Takie badanie kosztuje kilka złotych, a wynik dostaniesz jeszcze tego samego dnia.

***

Aktualną cenę (18-24 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 Skurcz sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Mag B6 Mama

Suplement diety, aktualną cenę (10-25 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Magnez Chela-Mag B6 mama

Stosowanie:

 • 1 kapsułka dziennie lub inaczej po konsultacji z lekarzem.

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu ALBION®) – 100 mg – lepiej przyswajalny od najgorszych, nieorganicznych źródeł magnezu, ale w badaniach, na które powołuje się producent nie porównywano jego przyswajalności do tych lepiej przyswajalnych.
 • Witamina B6 – 2,1 mg – obowiązkowy składnik suplementu z magnezem.

Substancje pomocnicze:

Tlenek magnezu, stearynian magnezu, żelatyna, dwutlenek tytanu (E171)  – wszystkie opisane przy pierwszym preparacie (powyżej).

Chela-Mag B6 Mama – opinia Pana Tabletki:

Chela-Mag B6 Mama jest dokładną kopią „zwykłego” Chela-Mag B6. Oba preparaty zawierają identyczny skład, a różnią się jedynie szatą graficzną i instytucjami, które je rekomendują. Z punktu widzenia konsumenta nie ma to żadnego znaczenia. Na duży plus należy zaliczyć niewielkie kapsułki, które mogą być wygodne dla osób mających problem z połykaniem.

 

Jestem daleki od polecania kobietom w ciąży suplementów diety. Olimp Chela-Mag B6 z racji tego, że nie jest lekiem, nie posiada rzetelnych informacji dotyczących bezpieczeństwa w ciąży i podczas karmienia piersią. Więcej różnic między suplementem, a lekiem znajdziesz w osobnym artykule.

Jeśli jesteś kobietą w ciąży lub karmisz piersią, a Twój lekarz zalecił Ci przyjmowanie magnezu, musisz zdawać sobie sprawę, że środki lecznicze są lepiej przebadane i bardziej restrykcyjnie kontrolowane od suplementów diety.

***

Aktualną cenę (10-25 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 Mama sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Mag B6 Junior

Suplement diety, aktualną cenę (16-32 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

chela mag b6 junior

Stosowanie:

 • Dzieci powyżej 3 roku życia: 1 saszetka na dobę, najlepiej po śniadaniu lub po posiłku głównym.

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu Albion®) – 150 mg lepiej przyswajalna forma magnezu od słabo przyswajalnego tlenku. Przytaczane przez producenta badania nie potwierdzają wyższości chelatów aminokwasowych nad innymi połączeniami organicznymi.
 • Witamina B6 – 1 mg – w tak małych dawkach prawdopodobnie nie ma wpływu na przyswajalność magnezu.

Substancje pomocnicze:

 • Maltodekstrynawysoki indeks glikemiczny.
 • Cukier – wiadomo, że nie toleruję go w preparatach dla dzieci.
 • Kwas cytrynowy – regulator kwasowości.
 • Acesulfam K, sukraloza – sztuczne słodziki.
 • Koszenila (dla smaku truskawkowego i malinowego) – jest barwnikiem pozyskiwanym z wysuszonych i zmielonych owadów – czerwców kaktusowych. Z racji swojej budowy chemicznej (barwnik azowy) może uczulać i wywoływać atak astmy.
 • Beta karoten (dla smaku pomarańczowego) – jest znany bliżej jako pro-witamina A.

Chela-Mag B6 Junior – opinia Pana Tabletki:

Nie jestem entuzjastą podawania dzieciom bez potrzeby jakichkolwiek leków ani suplementów diety. Odpowiednio zbilansowana dieta pod kątem zapotrzebowania na składniki odżywcze dla dziecka powinna być wystarczająca, by pokryć w 100% zapotrzebowanie na magnez. Na tym należy się skupić. Nie suplementy, tylko dieta.

 

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko może mieć niedobory witamin i minerałów, to bardziej zasadne byłoby udać się do dietetyka i/lub psychologa dziecięcego, niż do apteki.

Złe emocje wzbudza we mnie również dodatek sztucznych słodzików – acesulfamu i sukralozy. Nie rozumiem jaki jest cel takiego zabiegu, skoro w składzie i tak znajduje się cukier. To sam cukier już nie wystarcza?

Pułapce „leczenia” swoich pociech wszelkiej maści czekoladkami, żelkami czy lizakami poświęciłem osobny wpis.

Więcej preparatów z magnezem dla dzieci znajdziesz w tym wpisie.

***

Aktualną cenę (16-32 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 Junior sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Mag B6 Cardio

Suplement diety, aktualną cenę (11-26 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Magnez chela-mag-b6 cardio

Stosowanie:

 • 1 tabletka po posiłku lub inaczej po konsultacji z lekarzem.

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu Albion®) – 100 mg lepiej przyswajalny od źle przyswajalnego tlenku magnezu, ale w badaniach, na które powołuje się producent nie porównywano jego przyswajalności do innych źródeł magnezu.
 • Ekstrakt z owocu głogu – 30 mgwpływa na pracę mięśnia sercowego, zwiększa jego siłę skurczu i  reguluje częstotliwość uderzeń. Brak informacji o standaryzacji na zawartość substancji czynnej nie daje pewności, że zawarty w suplemencie wyciąg w ogóle działa.
 • Witamina B11,1 mg
 • Witamina B61,4 mg
 • Witamina B122,5 mcg
 • Kwas foliowy 200 mcgniski poziom kwasu foliowego w organizmie jest jedną z głównych z przyczyn wzrostu poziomu homocysteiny we krwi, która odpowiada za uszkodzenie naczyń krwionośnych i rozwój miażdżycy.

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana – substancje wypełniające; tlenek magnezu, stearynian magnezu, dwutlenek krzemu – substancje przeciwzbrylające; skrobia ziemniaczana; alkohol poliwinylowy, glikol polietylenowy, talk – substancje glazurujące; dwutlenek tytanu – barwnik.

Chela-Mag B6 Cardio – opinia Pana Tabletki:

Chelat magnezu nie ma udowodnionej ani dobrej, ani złej przyswajalności.

 

Zamiast potasu powszechnego w tym segmencie suplementów diety, znajdziemy witaminy z grupy B oraz kwas foliowy, których niedobór prowadzi do wzrostu poziomu homocysteiny i rozwoju miażdżycy.

Brak standaryzacji wyciągu z owoców głogu nie daje nam pewności, że zastosowane w suplemencie dawki są rzeczywiste i wykazujące aktywność biologiczną.

Twoja troska o zdrowie serca i układu krążenia nie może ograniczać się wyłącznie do stosowania suplementów diety z dopiskiem „cardio”. Żyj aktywnie, zdrowo się odżywiaj, badaj się regularnie i przede wszystkim stosuj zlecone przez lekarza leki.

***

Aktualną cenę (11-26 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Mag B6 Forte Shot

Suplement diety, aktualną cenę (3-11 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Magnez chela-mag-b6-shots

Stosowanie:

 • Zawartość 1 ampułki (25 ml) spożyć raz dziennie po posiłku lub inaczej po konsultacji z lekarzem. 

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu Albion®) – 375 mg (czystych jonów magnezu) – porównywano jego przyswajalność jedynie z najgorzej przyswajalnym tlenkiem magnezu. Brak potwierdzenia w badaniach przyswajalności chelatu na tle innych połączeń organicznych. Zakładając jednak, że ten magnez się wchłania, to w jednej takiej fiolce mamy porcję magnezu pokrywającą średnie dobowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka.
 • Witamina B6 – 1,4 mg – wszystko jak we wcześniejszych preparatach.

Sporo chemii pomocniczej:

 • Kwas cytrynowy -regulator kwasowości.
 • Tlenek magnezu – substancja przeciwzbrylająca.
 • Kwas sorbinowy E200 – aromat, substancja konserwująca.
 • Acesulfam K, sukralozasłodziki!
 • Beta-karoten (dla smaku pomarańczowego, ananasowego) – to nic innego jak pro-witamina A ukryta pod postacią barwnika.
 • Mieszanina karotenów, koszenila (dla smaku wiśniowego) – barwnik.

Chela-Mag B6 Forte Shot – opinia Pana Tabletki:

Źródłem magnezu w tym produkcie jest chelat aminokwasowy – diglicynian magnezu. Przyswaja się on znacznie lepiej od nieorganicznego tlenku magnezu, ale przyswajalność na tle innych związków magnezu wymaga dalszych badań.

 

Zakładając dobrą przyswajalność, to w jednej fiolce jest spora dawka magnezu.

Niestety płynna forma preparatu wymaga dodania słodzików, aromatów, barwników i konserwantów.

Czy nasza wygoda jest warta tej sporej ilości dodatków?

***

Aktualną cenę (3-11 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 Forte Shot sprawdzisz tutaj.

 ***

Chela-Mag B6 Skurcz Shot

Suplement diety, aktualną cenę (3-8 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

chela-mag b6 skurcz shot

Stosowanie:

 • Zawartość 1 ampułki (25 ml) spożyć raz dziennie po posiłku lub inaczej po konsultacji z lekarzem. 

Skład szczegółowy:

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu Albion®) – 300 mg (czystych jonów magnezu) – porównywano jego przyswajalność jedynie z najgorzej przyswajalnym tlenkiem magnezu. Brak potwierdzenia w badaniach przyswajalności chelatu na tle innych połączeń organicznych. Zakładając jednak, że ten magnez się wchłania, to w jednej takiej fiolce mamy porcję magnezu pokrywającą średnie dobowe zapotrzebowanie dorosłego człowieka.
 • Cytrynian potasu – 300 mgdobrze się przyswaja.
 • Witamina B6 – 2,1 mg – wszystko jak we wcześniejszych preparatach.
 • Witamina B1 – 1,65 mg
 • Witamina B2 – 2,1 mg
 • Witamina B12 – 3,75 mcg

Sporo chemii pomocniczej:

Regulatory kwasowości – kwas cytrynowy, cytryniany sodu; aromaty, substancja zagęszczająca – sól sodowa karboksymetylocelulozy; substancja konserwująca – kwas sorbowy; substancje słodzące – cyklaminiany, acesulfam K; barwniki – koszenila (dla smaków wiśniowego i grejpfrutowego), karoteny (dla smaku pomarańczowego).

Chela-Mag B6 Skurcz Shot – opinia Pana Tabletki:

Tak jak wcześniej źródłem magnezu jest chelat aminokwasowy – diglicynian magnezu. 

 

Zakładając dobrą przyswajalność, to w jednej fiolce jest spora dawka magnezu. Mamy też wysoką dawkę potasu, który przyswaja się dobrze.

Niestety płynna forma preparatu wymaga dodania słodzików, aromatów, barwników i konserwantów.

***

Aktualną cenę (3-8 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 Skurcz Shot sprawdzisz tutaj.

 ***

Chela-Mag B6 – tabletki musujące

Suplement diety, aktualną cenę (11-23 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Stosowanie:

 • 1 tabletkę rozpuścić w 150 ml wody. 

Skład szczegółowy: (w 1 tabletce)

 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu Albion®) 100 mgwszystko jak we wcześniejszych preparatach.
 • Witamina B6  2,1 mg – wszystko jak wyżej.

Substancje pomocnicze:

Regulator kwasowości – kwas cytrynowy, regulator kwasowości – węglany sodu, substancja wypełniająca –  sorbitol, aromaty, substancje słodzące – cyklaminian sodu, acesulfam K; barwnik – beta-karoten (dla smaku pomarańczowego), ryboflawina (dla smaku cytrynowego); nośnik (substancji słodzącej) – glikol polietylenowy.

Chela-Mag B6 – tabletki musujące – opinia Pana Tabletki:

W kwestii magnezu mogę powtórzyć wszystko z poprzednich preparatów.

 

Preparaty musujące wymagają dodatku licznych substancji pomocniczych, które odpowiadają za musowanie, nadają im smak i wygląd.

Zastanawia mnie dlaczego beta-karoten, który w analizowanym produkcie pełni rolę barwnika, nie został wymieniony w składzie jako „substancja czynna”.  Musisz wiedzieć, że pod nazwą beta-karoten kryje się witamina A, która może być ukryta pod różnymi nazwami w innych farmaceutykach czy produktach spożywczych, a jej przedawkowanie jest groźne dla zdrowia.

***

Aktualną cenę (11-23 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 – tabletki musujące sprawdzisz tutaj.

***

Chela-Mag B6 Skurcz – tabletki musujące

Suplement diety, aktualną cenę (10-21 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Chela-Mag B6 Skurcz tabs

Stosowanie:

 • 1 tabletkę rozpuścić w 200 ml wody.

Skład szczegółowy: 

 • Witamina B1 – 1,65 mg
 • Witamina B2 – 2,1 mg 
 • Witamina B3 – 24 mg 
 • Witamina B6 – 2,1 mg 
 • Witamina B12  – 3,75 mcg 
 • D-biotyna – 75 mcg 
 • Diglicynian magnezu (chelat aminokwasowy magnezu ALBION®)100 mgwszystko jak we wcześniejszych preparatach.
 • Diwęglan potasu300 mgw tym produkcie sól potasu pełni rolę regulatora kwasowości, ma właściwości zasadotwórcze i odkwaszające, więc „chwalenie” się nią w kontekście źródła potasu jest dla mnie dość kontrowersyjne.

Substancje pomocnicze:

Regulator kwasowości – kwas cytrynowy; regulator kwasowości – węglany sodu; substancja wypełniająca –  sorbitole; aromaty, tlenek magnezu, stabilizator – glikol polietylenowy; substancje słodzące – acesulfam K, sukraloza; barwnik – koszenila (dla smaku grejpfrutowego).

Chela-Mag B6 Skurcz – tabletki musujące – opinia Pana Tabletki: 

Preparaty musujące wymagają dodatku licznych substancji pomocniczych, które odpowiadają za musowanie, nadają im smak i wygląd.

 

Wykorzystanie węglanu potasu (regulatora kwasowości) jako źródła potasu jest dla mnie bardzo zastanawiające.

W poprzednim preparacie węglan potasu został wymieniony wyłącznie jako substancja pomocnicza. W tym preparacie pełni już ważną rolę w procesie skurczu mięśni, a nazwa preparatu zyskała nowy człon „skurcz”.

Pamiętaj, że skurcze mięśni mogą mieć różną przyczynę, a niedobory magnezu i potasu są tylko jedną z nich. Jako farmaceuta stoję na stanowisku, by utrzymujące się skurcze mięśni skonsultować z lekarzem.

***

Aktualną cenę (10-21 PLN) i dostępność Chela-Mag B6 Skurcz sprawdzisz tutaj.

 

Chela-Mag B6 – podsumowanie

Dziękuję Ci, że wytrwałeś do końca tej żmudnej analizy! Zbierzmy wnioski:

 • Diglicynian magnezu zawarty w produktach marki Chela-Mag B6 jest lepiej przyswajalny od tlenku magnezu – najgorzej przyswajalnego źródła magnezu.
 • Jego budowa chemiczna (związek organiczny) predysponuje go do lepszej przyswajalności od połączeń nieorganicznych.
 • Są przesłanki, że może być pomocny w określonych sytuacjach.

Ale:

 • Inne sole magnezu mają znacznie więcej badań potwierdzających dobrą przyswajalność.
 • Na rynku nie znajdziemy preparatu zarejestrowanego jako lek, który w składzie ma chelat aminokwasowy.

Przytoczone przez producenta badania oraz przeprowadzona przez Pana Tabletkę analiza nie potwierdziły deklarowanej doskonałej przyswajalności. Wskazały jedynie, że są lepsze i gorsze źródła magnezu, a chelat aminokwasowy przyswaja się rzeczywiście lepiej, ale od tych gorszych, nie wiadomo natomiast jak wypada w porównaniu z tymi lepszymi.

***

Zdrowo pozdrawiamy,

Pan Tabletka

Artur i Marcin

 

Jeśli czujesz, że ta analiza jest przydatna, to może chcesz dostawać od Pana Tabletki newsletter z informacjami o każdej kolejnej? Zapraszam – dołącz!

***

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy? Zawierają dużo przydatnej wiedzy w temacie wyboru preparatu magnezowego i magnezu w ogóle.

***

 

Źródła:

 1. https://olimp-labs.pl/ 
 2. https://chelamagb6.pl/?page=doskonala-przysfajalnosc-magnezu-chela-mag-b6

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].