ScrollToTop
Pan Tabletka Marcin Korczyk biznes stand

Zapytaj farmaceutę i Forum farmaceutów – legalna promocja pracowników aptek?

Artykuły

20 listopada 2019

Od jakiegoś czasu każdy farmaceuta w Polsce może zostać Panem Tabletką. Ufff na całe szczęście, bo ja sam nie jestem w stanie ogarnąć wszystkich pytań i próśb o poradę, jakie do mnie spływają.

Jestem absolutnie przeciętnym farmaceutą – po prostu trochę lepiej znam się na mediach społecznościowych, przez co stałem się łatwiej dostępny – ale z przyjemnością skieruję pacjentów do mądrych ludzi – moich Kolegów i Koleżanek po fachu, którzy również mogą stać się dla nich dostępni on-line.

Szanowna Koleżanko i Kolego farmaceuto, opowiem Ci dzisiaj o pewniej możliwości, za sprawą której będziesz w stanie przenieść swoją apteczną codzienność do świata on-line – a to wszystko dzięki modułowi „Zapytaj farmaceutę”, który jest dostępny na portalu www.ktomalek.pl oraz w systemie aptecznym KS-apteka.

Legalna promocja farmaceuty?

W dużym skrócie – to bezpieczny i legalny sposób, w jaki możesz promować swoją specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Dzięki temu pośrednio pokazujesz też, że apteka w której pracujesz ma profesjonalny i nowoczesny personel, który zawsze służy fachową pomocą i dlatego warto do niej przyjść osobiście.

W module „Zapytaj farmaceutę” pracujesz na własne nazwisko – wszystko przypisane jest do Twojego indywidualnego konta – i w momencie, gdy zmienisz pracę cały Twój dotychczasowy dorobek – wszystkie odpowiedzi na pytania i „fani” zostaną z Tobą.

Mam nadzieję, że Cię dostatecznie rozbudziłem Twoją ciekawość – możemy chyba przejść do szczegółów. Jest kilka opcji, o których warto wiedzieć, żeby maksymalnie wycisnąć ze swojej działalności na „Zapytaj farmaceutę” i „Forum farmaceutów”.

forum farmaceutów

Ranking najbardziej aktywnych farmaceutów (nazwiska celowo wymyślone). Aktualny ranking znajdziesz w OSOZ-ie 🙂

***

Ten wpis powstał w ramach mojej współpracy z portalem www.KtoMaLek.pl, który dostarcza świetne i potrzebne rozwiązania – zarówno dla farmaceutów, jak dla społeczności pacjentów.

***

Korzyści dla społeczności pacjentów?

To jest najważniejszy akapit w tym artykule.

Aplikacja „Zapytaj farmaceutę” pozwala uzyskać poradę farmaceutyczną przez internet od sprawdzonej osoby – masz tego całkowitą pewność, bo w systemie mogą rejestrować się tylko farmaceuci z aktywnym prawem wykonywania zawodu.

Proste, skuteczne – a dzięki zapleczu firmy Kamsoft – rozwiązanie bezpieczne, stale doskonalone i najwyższym poziomie.

forum farmaceutyczne

Tak wygląda odpowiedź farmaceuty dla pacjenta – zwróć uwagę na podpis pod odpowiedzią – mamy nazwę apteki, telefon i godziny otwarcia.

Farmaceuto – co możesz zyskać?

Odpowiedzmy sobie na to podstawowe pytanie. Ilość obowiązków w aptece sprawia, że nie mamy za dużo czasu – więc warto wiedzieć, w jaki sposób może Ci się przydać taka aktywność on-line.

Korzyści dla farmaceuty:

 • budujesz swój profesjonalny „personal branding” i swoje miejsce w sieci (tak jak Pan T.)
  • robisz to w najlepszy możliwy sposób – dzięki pomocnym i rzeczowym odpowiedziom na pytania pacjentów
  • możesz zbudować swój profil w sposób atrakcyjny dla przyszłego pracodawcy i rekruterów
 • wszystkie Twoje odpowiedzi i aktywności będą przypisane do Twojego osobistego konta w systemie OSOZ
  • jeśli zmienisz miejsce pracy, Twoje konto zostaje z Tobą – więc ta praca jest hmm ponad podziałami 😉
 • siła % składanego, czyli Twoje odpowiedzi kumulują się w czasie i zostają zaksięgowane w wyszukiwarce Google
  • więc wystarczy działać powoli, ale regularnie, a efekt zostaje osiągnięty
  • 1 odpowiedź dziennie – po 3 miesiącach daje prawie 90 odpowiedzi związanych z Twoim kontem.

Legalna promocja farmaceuty i pośrednio apteki?

To taka zaleta, którą chcę zaakcentować. Otóż jeśli poprawnie skonfigurujesz swoje konto farmaceuty w OSOZ-ie (jednorazowo zajmuje to 3-5 minut + zaznaczenie jednej fajki w KS-Apteka) – to pod każdą Twoją odpowiedzią znajdzie się informacja o aptece, w której pracujesz. Dzięki temu pacjenci trafią do Ciebie bezpośrednio.

System musi działać zgodnie z prawem – więc są tam udostępnianie tylko dozwolone informacje o aptece, więc:

 • nazwa apteki
 • adres
 • godziny otwarcia
 • telefon kontaktowy.
forum farmaceutyczne

Zwróć uwagę na podpis pod odpowiedzią farmaceuty – pacjent wie, w której aptece pracuje farmaceuta “Żanecin DemoApteka Barbara Koloska + adres, telefon i godziny otwarcia”.

Zapytaj farmaceutę i Forum farmaceutów – działa lokalnie

Pytania zadawane przez pacjentów/farmaceutów kierowane są przez system do farmaceutów w najbliższej okolicy. Jest więc szansa, że jeśli odpowiedź której udzielisz okaże się pomocna i zadowoli pacjenta zapuka on do drzwi Twojej apteki i zostanie Twoim pacjentem.

Tutaj warunkiem jest poprawne skonfigurowanie konta farmaceuty w OSOZ-ie i odblokowanie tej opcji wyświetlania nazwy apteki pod Twoim nazwiskiem – ale o tym opowiem zaraz.

Cały system „Zapytaj farmaceutę” jest aplikacją o zasięgu ogólnopolskim, ale z wbudowaną geolokalizacją, więc działalokalnie na Twoim aptecznym i biznesowym podwórku – czyli dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Czy ktoś w ogóle z tego korzysta?

Wyniki są niezłe. Wg danych podesłanych mi przez redakcję portalu KtoMaLek.pl, w systemie „Zapytaj farmaceutę” regularnie odpowiada ponad 4 tys. farmaceutów. 4 tys. magistrów farmacji – to ponad 1/5 wszystkich aktywnych farmaceutów w Polsce. Więc dużo – a ten portal dopiero się rozkręca.

Jak poprawnie skonfigurować konto farmaceuty – prosty przewodnik

Dlaczego warto poświęcić te 5 minut i zrobić to raz a dobrze?

 • Bo jak to zrobisz solidnie – to hmm będzie zrobione solidnie i pacjenci będą wiedzieli z kim korespondują
  • już dawno minęły czasy, kiedy nasza działalność w sieci była anonimowa – warto odważnie podpisywać się pod swoją wiedzą i pracą
 • jeśli zależy Ci na budowaniu „personal brandingu”, to warto dobrze opisać Twoje konto farmaceuty w OSOZ
  • dodaje to wiarygodności Twoim wypowiedziom
  • a informacje są również widoczne dla rekruterów – więc zwiększasz swoje szanse na lepsze propozycje zawodowe
 • poprawnie skonfigurowane konto = maksimum korzyści dla apteki
  • ponieważ pod każdą Twoją odpowiedzą wyświetlają się dane kontaktowe apteki
  • dzięki temu Twoje dobre i celne odpowiedzi – kierują pacjentów do miejsca, w którym pracujesz.

Obejrzyj nasz webinar LIVE w grupie dla pracowników aptek na FB – tutaj jest link.

A tutaj kilka zdjęć poradnikowych:

konto farmaceuty osoz

Swoje konto farmaceuty znajdziesz w “czekoladce OSOZ w KS-Apteka”

***

osoz porum farmaceutow

Następnie po zalogowaniu/utworzeniu konta, jeśli robisz to po raz pierwszy, możesz uzupełnić wszystkie informacje o sobie. Dzięki temu Twój profil będzie bardziej wiarygodny w oczach pacjentów, innych farmaceutów i rekruterów.

 

Co zrobić, żeby pod Twoją odpowiedzią wyświetlały się te wszystkie ważne informacje o aptece, które ułatwią jej odszukanie?

Odpowiedź niżej – trzeba zaznaczyć w systemie aptecznym odpowiednią opcję. Poniżej zrzut ekranu z czekoladki OSOZ.

pokazanie danych apteki w zapytaj farmaceutę osoz

I najważniejsze – żeby te wszystkie informacje wyświetlały się poprawnie administrator Waszej apteki musi zaznaczyć opcję, która pozwala na wyświetlanie informacji o aptece pod odpowiedziami pracowników.

***
Zapytaj farmaceuty + Forum farmaceutów – jedna strona, dwie funkcjonalności

KtoMaLek.pl rozwija te funkcjonalności „Zapytaj…” w dwóch kierunkach. Jeden to odpowiadanie na pytania społeczności pacjentów, a drugi to możliwość kierowania pytań wewnątrz systemu – do innych farmaceutów zarejestrowanych w systemie. Tę funkcjonalność roboczo nazwałem jako „Forum farmaceutów” – bo pełni rolę takiego miejsca, gdzie możemy robić szybkie apteczne konsylium.

Co ciekawe, „Forum farmaceutów” jest zaprojektowane w taki sposób, że:

 • po pierwsze – pytanie możesz zadać bezpośrednio z poziomu okienka sprzedaży w KS-Apteka
 • po drugie – pytanie jest kierowane do farmaceutów w najbliższej okolicy Twojej apteki:
  • dzięki temu dostajesz odpowiedzi i interpretacje zgodne z zasadami Waszego WIF-u
 • po trzecie – możesz się poznać bliżej i zbudować fajną relację z kolegami po fachu z najbliższej okolicy:
  • może wysyłanie pytania w stylu „rozglądam się za nową pracą z lepszym dojazdem i godzinami” – jest lekkim nadużyciem 😉 – ale da się to zrobić
 • Jak to zrobić technicznie?
  • potrzebujesz tylko poprawnie wypełnić konto farmaceuty w „Zapytaj farmaceutę” w OSOZ-ie. Pamiętaj, że jest to Twoje konto i przy zmianie pracy wędruje razem z Tobą do nowego pracodawcy.

To teraz kilka slajdów i technicznych wskazówek:

jak wypełnić konto farmaceuty w Zapytaj farmaceuty w w OSOZ

Pytanie innemu farmaceucie możesz zadać z poziomu swojego konta farmaceuty w OSOZ, albo po prostu po wpisaniu odpowiedniej komendy z KS-Apteka.

zapyta farmaceute

Tak wygląda okienko pytania na „Forum farmaceutów” – z możliwością wyłania przez farmaceutę pytania innemu farmaceucie.

***

Jakie są wady tego rozwiązania?

Rozwiązanie jest dostępne tylko dla aptek, które korzystają z systemu aptecznego KS-Apteka i nie działa dla innych systemów.

Ponadto – pamiętaj, że informacje zwrotne, które otrzymują od Ciebie pacjenci muszą być oparte na EBM i wiedzy medycznej i nie mogą reklamować konkretnych produktów leczniczych. Co oznacza „nie mogą reklamować”? Nie można zachęcać/namawiać do kupna leków. O tym, czy coś jest reklamą czy nie jest, świadczy kontekst wypowiedzi. Możemy natomiast informować jak dane leki działają i jak stosować je bezpiecznie i skutecznie.

Zapytaj farmaceutę i Forum farmaceutów – czy warto?

Oba te portale służą budowaniu relacji opartych na zaufaniu – w „Zapytaj farmaceutę między pacjentami a pracownikami aptek, a w „Forum farmaceutów” między pracownikami różnych aptek. Takie relacje same w sobie mają dużą wartość i pozwalają budować wiarygodność i wizerunek specjalistów.

To, co mnie zachwyca w tych rozwiązaniach, to ich intuicyjność i możliwość skalowania swojej działalności, dzięki wejściu z poradnictwem do świata on-line. Jeśli pokażemy światu, że farmaceuci „znają się na rzeczy” (a odpowiadanie na pytania na „Zapytaj farmaceuty” jest właśnie czymś takim) to mamy oddolnie szansę na poprawę wizerunku i świadomości naszej grupy zawodowej.

Pan Tabletka poleca.
Serdeczności

Marcin

***

Podobne wpisy:

 

 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].