ScrollToTop

Jak kupić lek którego brakuje w aptece? Poradnik apteczny pacjenta cz. 2

Artykuły

24 września 2018

Jak kupić lek, którego brakuje w aptece? Dostaję mnóstwo pytań od czytelników, którzy znaleźli się w podbramkowej sytuacji – nie są w stanie kupić leku zapisanego przez lekarza. Bo leku brakuje, nie ma na stanie albo w zasadzie nie wiadomo dlaczego jest niedostępny. W tym wpisie wytłumaczę Ci, co oznacza, że „lek jest na brakach”, albo „na hurtowni powiedzieli, że go nie ma”. I jak sobie z tym poradzić.

Ten wpis powstał w ramach mojej współpracy z portalem Kto ma lek 🙂 ktomalek.pl to narzędzie, które ułatwia życie pacjentom i farmaceutom – a moim zadaniem jest pokazanie jak tego narzędzia używać.

Zacznijmy od kilku historii z życia.

Historia #1

Pacjentka 65 lat – choruje na cukrzycę i nadciśnienie, ma trudności w poruszaniu. Przychodzi do apteki i od progu zaczyna wyrażać swoje, hm  „słuszne niezadowolenie”.  Że od rana spaceruje od apteki do apteki, ponieważ  nigdzie nie może znaleźć leku, który zapisał jej lekarz. Że bez tego leku ona przecież nie funkcjonuje.  Że nogi bolą, laska uwiera… Że świat się wali na głowę… Chodzi o insulinę, którą ta Pani codziennie stosuje, i która faktycznie jest trudno dostępna. Zakończenie w post scriptum.

Historia #2

Jest 21.00. W Nowym Sączu o tej porze spora część aptek jest już pozamykana – kilka jeszcze działa, ale są porozrzucane po całym mieście. Do apteki wbiega zdyszany ojciec, szuka antybiotyku dla swojego 6 miesięcznego dziecka – na zapalenie dróg moczowych. Tak się składa, że to bardzo rzadko spotykany lek i akurat nie mamy go na stanie. Dziecko potrzebuje leku „na już” i zamówienie go na jutro nie wchodzi w grę. Co powinien zrobić ojciec? Zakończenie podobnie w post scriptum.

Historia #3

Marcin 35 lat – co miesiąc wykupuje swojej babci lekarstwa. Na szczęście nie ma tego dużo. Babcia jest jeszcze z niezniszczalnych, przedwojennych roczników. Ot jedna recepta i 5 leków. Niestety jedno z tych lekarstw (przeciwzawałowe) jest trudno dostępne. Marcin zwykle urządza sobie tournee po wszystkich aptekach w okolicy. Wykupienie jednej recepty zajmuje mu zwykle kilka godzin. Jak  można to załatwić szybciej? I tutaj, rozwiązanie w post scriptum.

Ten lek „jest na brakach” – co to oznacza?

Jeśli usłyszysz, że danego leku lub aptecznego produktu nie ma już w hurtowniach, NIE DA SIĘ GO zamówić lub jest to lek, który w ogóle trudno kupić – może oznaczać to różne rzeczy 😉 W każdym razie nie poddawaj się. Zaraz poszukamy rozwiązań.

Po pierwsze, warto mieć zaufanego farmaceutę (i to nie jest wpis autopromocyjny 😉 W Polsce jest wielu świetnych farmaceutów – warto sobie znaleźć takiego, któremu zadasz następujące pytania:

 1. Jak radziłbyś mi zdobyć to lekarstwo?
 2. Od jak dawna go nie ma? Czy się w ogóle pojawia?
 3. Czy da się go zamówić?
 4. Co to za historia?
 5. Co radzisz mi zrobić?
 6. Co zrobić, żeby kolejnym razem udało mi się ten lek zdobyć?
Słowniczek Pana Tabletki:

Trudno dostępny lek w aptecznym żargonie nazywamy deficytem, rarytasem, brakiem, cukierkiem.

Przykro mi, ale Ci o tym opowiem

Część aptek ma taka paskudna politykę, że jeśli masz błędnie wypisaną receptę albo jest na niej jakaś niejasność (a mamy tak upierdliwe i niejasne przepisy, że masakra) – to odsyła pacjenta informując go „niestety nie mamy tego leku na stanie”.

Generalnie chodzi o to, żeby wizerunek apteki nie ucierpiał – łatwiej pacjenta odesłać niż setny raz tłumaczyć się za pogmatwane przepisy i nieczytelne pismo na recepcie. Bardzo często farmaceuci po prostu boją się odpowiedzialności za te niejasne przepisy – bo za błędy odpowiadają ze swojej kieszeni.

Warto więc dociekać przyczyn owego braku, podpytać w kierunku tej nieszczęsnej recepty. Generalnie rozmawiać i szukać rozwiązań.

Gdzie łatwiej kupić deficytowy lek? W osiedlowej aptece, czy w dużej, całodobowej aptece?

Wbrew pozorom deficytowy lek często łatwiej kupić w małej, osiedlowej aptece, gdzie jest mały ruch. Dziwnym trafem, jeśli czegoś zaczyna brakować – wszyscy udają się do tych największych aptek i w nich najszybciej robią się braki w magazynie.

Choć to nie jest reguła zdarza się, że duże apteki mają ogromne zapasy i lepsze zatowarowanie, ale zależy to od konkretnego produktu.

W każdym razie warto poszukać w mniej popularnych lokalizacjach. Dużym ułatwieniem są tutaj internetowe wyszukiwarki, w których możesz sprawdzić dostępność swoich leków w Twojej okolicy i bez wychodzenia z domu.

Zaraz opowiem Ci o największej z nich.

Z pomocą przychodzi: ktomalek.pl

Jak  działa ktomalek.pl? W dużym skrócie, pozwala Ci sprawdzić gdzie najbliżej kupisz lek, którego szukasz (niezależnie czy to lek na receptę, czy bez recepty). Sprawdzasz na KtoMaLeku, rezerwujesz, czekasz na potwierdzenie i jedziesz prosto po odbiór. Prosto, szybko i bez marnowania czasu.

Jak działa ten system i wyszukiwarka KtoMaLek?

Wyszukiwarka gromadzi informacje o stanach magazynowych, już ponad 7 tys. polskich aptek (to ponad połowa aptek w Polsce). I do tych informacji masz dostęp ze swojego telefonu czy laptopa. Wpisujesz:

 1. –> ktomalek.pl
 2. –> następnie podajesz swoją lokalizację, bo szukasz apteki jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania
 3. –> dalej podajesz nazwę leku (w zasadzie dowolnego produktu z aptecznego asortymentu)
 4. –> w odpowiedzi dostajesz informację, w jakiej aptece (która jest w tym systemie) dany produkt jest dostępny
 5. –>  klikasz przycisk rezerwuj na stronie ktomalek.pl
  • po kliknięciu przycisku rezerwuj na stronie ktomalek.pl, pamiętaj by poczekać na potwierdzenie, które otrzymasz w wiadomość e-mail i SMS. Tylko wtedy masz pewność, że lek będzie na pewno czekał na Ciebie w aptece.

Działa to szybciutko i wygodnie.

Złote rady Pana Tabletki:

 1. Zanim pojedziesz do danej apteki, radzę kliknąć od razu przycisk rezerwuj (na wszelki wypadek, np.: gdyby to było ostatnie opakowanie leku w magazynie apteki, albo takie odłożone dla innego pacjenta). I koniecznie poczekaj na potwierdzenie z apteki. Dopiero po jego otrzymaniu wybierz się po odbiór leku.
 2. Jeśli szukasz ważnego leku – nie bój się szukać w innym mieście/województwie.
 3. Jeśli system nic Ci nie pokaże – nie poddawaj się – szukaj dalej, przejdź do kolejnego akapitu.

Jakie są wady tego rozwiązania?

 • zdarza się, że apteka ma błędy w swoim magazynie i posiada produkty widmo, które widnieją w systemie ale fizycznie ich nie ma (to bolączka w zasadzie każdego punktu prowadzącego sprzedaż). System będzie wyświetlał, że lek jest dostępny, tymczasem nie ma go fizycznie w magazynie – odbijesz się od drzwi, więc lepiej wcześniej zarezerwuj lek i poczekaj na potwierdzenie farmaceuty;
 • strona ktomalek.pl – to największa tego typu wyszukiwarka w Polsce obejmująca swoim systemem ponad połowę wszystkich aptek i ciągle się rozwija – jeśli mieszkasz w większej miejscowości, gdzie jest dużo aptek to powinna działać bez zarzutów. Kłopoty zaczynają się w miejscowościach, gdzie jest jedna/dwie apteki. Może się wtedy zdarzyć, że nie będą one podpięte do systemu. Wtedy zostaje już telefon, albo spacer.

Wujek Google + telefon

W XXI wieku to sposób intuicyjny. Wpisujesz w Google nazwę Twojej miejscowości + hasło apteka. Łapiesz za telefon i dzwonisz do wszystkich aptek notując na kartce adresy, które już odpadły.

Lepsze to niż tak zwana turystyka apteczna, czyli spacerek po wszystkich aptekach w mieście. Oszczędność czasu i nerwów.

Problemem jest tutaj hm niechęć farmaceutów do odbierania telefonów 😉 często-gęsto trudno się do apteki dodzwonić. Regułą jest po prostu to, że pierwszeństwo przed telefonem mają pacjenci w aptece, więc jeśli jest kolejka to nikt telefonu nie odbierze. Ot kultura…

Możesz też wysłać maila, jeśli sprawa nie jest pilna.

Telefony do aptek znajdziesz w wynikach wyszukiwania na KtoMaLek 😉 i wtedy wiesz, że dzwonisz do apteki, która ma dane lekarstwo – znów ułatwienie.

Idź do lekarza, poproś o zamianę leku na równoważnik

Jeśli przerobiłeś powyższe punkty i NIC, to warto skontaktować się z lekarzem i zapytać czy może zapisać coś innego. Nie zawsze jest to możliwe, ale w 80% da się zrobić.

Jeśli potrzebujesz lekarstwa NA JUŻ. Pilnie.

W sytuacji kiedy brakuje leku w 3-5 aptekach idź do lekarza od razu. Albo chociaż zadzwoń i zapytaj co robić.

Takie sytuacje zdarzają się głównie w piątki popołudniem.

Zapytaj o zamiennik-równoważnik

Wbrew pozorom te równoważniki leków nie gryzą. I w większości przypadków można leki bezpiecznie i z korzyścią zamieniać.

Porozmawiaj o tym z farmaceutą. Jeśli masz wątpliwości, to zadzwoń do lekarza.

Musisz czuć się bezpiecznie, żeby nie wystąpił efekt nocebo.

Co to jest nocebo? Efekt nocebo pojawia się wtedy, kiedy tak skutecznie wmówisz sobie, że równoważnik nie działa, że nawet jak działa, to będzie wydawało Ci się, że nie działa.

Apteka internetowa – wysyłka w UE

Jeśli mieszkasz w Unii Europejskiej wiele leków i produktów dostępnych bez recepty możesz kupić w sprzedaży wysyłkowej do innych krajów UE. Warto ten system sprawdzić.

Część aptek internetowych daje również możliwość zamówienia leków na receptę. Jeśli kupujesz coś, czego regularnie brakuje, warto poznać te opcje.

Lek jest na braku – „ale…”

Internet i telefon dają nam bardzo dużo możliwości. Warto z nich skorzystać.

I z mojej perspektywy, warto docisnąć farmaceutę, żeby wyjaśnił dlaczego ten lek jest niedostępny. Może się okazać, że lek jest dostępny i da się załatwić – ale

No i chodzi o to, żeby dowiedzieć się co się kryje za tym ale.

Czasami potrzebna jest recepta, czasami trzeba wpłacić zaliczkę, czasami dobrze być stałym pacjentem, czasami się po prostu nie da.

Szukaj źródeł i dociekaj przyczyny problemu – szczególnie jeśli chodzi o leki ratujące życie.

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

P.S.: To teraz czas na znalezienie rozwiązania tych historii z początku wpisu. Rozwiązanie jest jedno, wspólne dla tych  przypadków:

 • zanim udasz się w tournee po aptekach, sprawdź na laptopie lub telefonie dostępność leku/leków na portalu Kto ma lek 🙂 jeśli ten lek znajdziesz:
  • koniecznie zadzwoń do tej apteki upewniając się, czy lek realnie jest na stanie
  • lub zarezerwuj go bezpośrednio z KtoMaLeku
  • poczekaj na potwierdzenie i pojedź do apteki po odbiór 🙂

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.