
Jakie leki do apteczki na wakacje? + checklista do pobrania
Ruszyły wakacje! 🏖🌞⛱ Jakie leki na wakacje powinny znaleźć się apteczce na wyjazd? Co kupić w aptece na wyjazd? Jak optymalnie zapakować rzeczy „na wszelki wypadek”, żeby się nie okazało, że braknie nam pojemności podręcznego bagażu? O czym jeszcze należy pamiętać? Na pewno wielu z Was zadaje sobie to pytanie planując podróż. Sezon wakacyjnych wyjazdów ruszył, więc zabieram się za odpowiedzi na te pytania 🌞🧐😉
A dowodzik dla dziecka jest?
Na pierwszy ogień weźmy rzeczy „nie apteczne”. Dokładnie to chodzi mi o dokumenty, tzn:
- Jeśli jedziesz na wakacje z dzieckiem – ZA GRANICĘ – potrzebujesz dowód/paszport, nawet dla niemowlaka.
- Kartę EKUZ, czyli refundowane ubezpieczenie zdrowotne za granicą.
- Jeśli jesteś po rozwodzie, potrzebujesz pozwolenie od Twojego eks na wyjazd dziecka.
- Dodatkowe ubezpieczenie? Hmm, warto rozważyć.
- Książeczkę szczepień – tego wymagają niektóre egzotyczne kraje, warto sprawdzić.
- Książeczkę zdrowia dziecka, jeśli taką prowadzisz.
***
Więcej informacji na temat pakowania apteczki w podkaście:
***
Kontakt do zaufanego lekarza/pediatry
Dokładniej to awaryjny numer telefonu (!) Oczywiście nie chodzi o zdiagnozowanie dziecka „przez telefon” czy „przez messengera”, ale o zwykłą poradę i konsultację „na odpowiedzialność rodzica”.
Nam taki numer przydał się już kilka razy.
Ponadto, warto zrobić jeszcze w domu rozeznanie:
- gdzie na wakacjach jest najbliższa przychodnia;
- gdzie jest najbliższy szpital z całodobową opieką;
- gdzie jest w pobliżu apteka?
Skonfiguruj swoje Internetowe Konto Pacjenta i dopisz do systemu dzieci
Poprawnie działające IKP pozwoli Ci lepiej ogarnąć telewizytę i Twojego lekarza oraz Waszego pediatrę.
W tym wpisie opisałem na czym to polega i jakie to szybkie do ogarnięcia:
Ogarnięte? To lecimy dalej 👇
***
Jak się zabrać za pakowanie apteczki na wakacje?
Najpierw rozdzielmy tematy, czyli sprawdź, czy masz:
(na końcu wpisu jest jeszcze jedna checklista)
- potrzebne kosmetyki
- np. kremy do opalania i po opalaniu, coś na odparzenia;
- niezbędne repelenty
- w wyborze najlepszego repelentu pomoże analiza TOP środków na komary i kleszcze;
- potrzebne suplementy diety;
- niezbędne leki i materiały medyczne.
Punkt zero – Jakie leki regularnie/na stałe stosujesz Ty i Twoje dzieci?
- W pierwszej kolejności sprawdź, czy masz wystarczający zapas leków, które stosujecie regularnie (!);
- Następnie (po drugie) przypomnij sobie, co nieprzewidzianego wydarzyło się Tobie lub Twoim znajomym podczas poprzednich wyjazdów. To tzw. analiza post mortem, która w ogóle przydaje się w życiu. Polega ona na zastanowieniu się, co najgorszego może przytrafić się w danej sytuacji i przygotowaniu zawczasu środków zaradczych.
- To co było Ci potrzebne ostatnio? Hmm? Według ankiety, którą uzupełnili rodzice w naszej grupie Pan Tabletka dla rodziców na FB, najczęściej przydarzają się:
- gorączka (więc leki + termometr + NAWADNIANIE),
- skaleczenie/otarcie/uraz (opatrunki i odkażenie),
- biegunka (coś na biegunkę + nawadnianie + probiotyk),
- poparzenie słoneczne (krem z filtrem + coś łagodzącego na skórę),
- dramatyczne pogryzienie komarowe (repelent + coś łagodzącego pogryzienia),
- alergia (leki przeciwalergiczne – tabletki + żel),
- wymioty/wirusówka (nawadnianie + probiotyki)
- kleszcz,
- ból ucha,
- poparzenie wrzątkiem.
- To co było Ci potrzebne ostatnio? Hmm? Według ankiety, którą uzupełnili rodzice w naszej grupie Pan Tabletka dla rodziców na FB, najczęściej przydarzają się:
- Dalej, odpowiedz sobie na pytanie – „gdzie jedziesz?” i zastanów się, co może Ci się przydać
- nad wodą, w lesie, w mieście, za granicą,
- jeśli w pobliżu będzie apteka to luzik – zabierz tylko to, co potrzebujesz na 100% + telefon do zaufanego lekarza;
- jeśli jedziesz za granicę, to w UE leki są strasznie drogie – lepiej dopakować odrobinę więcej z Polski w bagaż nadawany;
- upewnij się, jakie są zasady przewożenia leków w bagażu (!) Twojej linii lotniczej.
- Po trzecie – przejrzyj swoją domową apteczkę i sprawdź daty ważności. Często może się okazać, że znajdziesz tam produkty, którym kończy się data ważności, a na wyjazd będzie w sam raz! Pan Tabletka nie lubi marnotrawienia leków!
- Po czwarte – jedziesz na urlop w kilka osób? Możecie przygotować wspólną apteczkę (!) – zaoszczędzicie czas, miejsce w bagażniku i… pieniądze!
- Po piąte – skorzystaj ze specjalnie przygotowanej dla Ciebie checklisty, która znajduje się na końcu wpisu, dla wytrwałych 😉
***
Oszczędź miejsce w bagażu
Tipy Pana Tabletki:
- Zamiast zabierać ze sobą całe opakowaniu leków przeciwbólowych, zabierzmy np. jeden blister.
- Korzystaj z mniejszych opakowań podróżnych w przypadku kosmetyków. W aptece możesz poprosić swojego farmaceutę o zestaw gratisowych miniproduktów lub próbek szamponów czy kremów do twarzy.
- Butelka leczniczego szamponu przeciwłupieżowego zajmie sporo miejsca, a kilka saszetek schowasz w pierwszej lepszej kieszeni plecaka.
- Przejrzyj apteczkę samochodową – znajdziesz tam sporą ilość środków opatrunkowych, których już nie musisz zabierać do apteczki podróżnej;
- Zabierz „Planer zdrowia dziecka” – albo zapakuj jeśli maluch jedzie z dziadkami – wszystkie informacje zdrowotne będą z maluchem.
***
Oszczędź pieniądze
- Filtry przeciwsłoneczne i repelenty kupuj zimą – apteki często wyprzedają pozostałości z lata. Możesz zaoszczędzić nawet 50% ceny!
- Zamiast kilku, przygotuj ze znajomymi jedną większą apteczkę (!)
- Wykorzystaj rzeczy, które masz w apteczce domowej. Jestem jednak przeciwny przyjmowaniu leków na własną rękę, które pozostały po przedniej kuracji, np. antybiotyków. Skorzystaj wcześniej z pomocy farmaceuty!
- Wspomniane próbki to też świetny sposób na zaoszczędzenie paru groszy!
***
Co powinno znaleźć się w apteczce? Checklista
Ten wpis jest szczególny. Przygotowując go poprosiłem farmaceutów z naszej fejsbukowej grupy do wspólnego stworzenia listy najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą na wakacje. Spora część z nich ma małe dzieci, więc czytając dalej ten wpis otrzymasz rekomendacje z pierwszej ręki.
Zapamiętaj! Najważniejsze to zabrać ze sobą zapas leków, które regularnie stosujesz + instrukcję z dawkowaniem (w razie czego) *** |
Skaleczenia i urazy:
- Środki opatrunkowe (!)– kompresy jałowe, gaza opatrunkowa, bandaż zwykły i elastyczny. Wcześniej przejrzyj swoją apteczkę samochodową, by niepotrzebnie nie dublować opatrunków.
- Gaziki do dezynfekcji – nasączone alkoholem izopropylowym. Przydają się w każdej sytuacji – po ukąszeniach czy delikatnych otarciach. Kosztują zaledwie kilka złotych za 10 szt.
- Plastry na otarcia – zawsze zabieram ze sobą takie plastry. Pęcherze przemywam gazikiem do dezynfekcji, czekam aż alkohol odparuje i naklejam plaster na suchą i czystą skórę. Właściwe założone plastry szybko regenerują otarcie i potrafią trzymać nawet kilka dni.
- Opatrunek w sprayu (opcjonalnie) – opatrunek dla wymagających. Przydaje się, gdy skaleczymy się w takich miejscach jak łokcie, zgięcia palców czy kostka, z których zwykły opatrunek może się zsuwać.
- Igła – do przebijania pęcherzy (pątnicy wiedzą, o co chodzi) albo wyciągania drzazgi 😉
- Środek dezynfekujący (!) – gdy rana jest głęboka, należy ją koniecznie odkazić. Wtedy z pomocą przyjdą odpowiednie środki. Polecam te w sprayu, na bazie oktenidyny.
- Dermatol (opcjonalnie) – to taki żółty proszek, który znajdziesz w aptece również pod trudniejszą nazwą: bizmutawy galusan zasadowy. To dosyć stary lek, który przydaje się przy trudno gojących, sączących się ranach czy owrzodzeniach.
Leki pierwszej potrzeby na wakacjach:
- Elektrolity w saszetkach do nawadniania (!) – bardzo ważna sprawa przy udarze, biegunce oraz przy gorączce.
- Dobry probiotyk (!) – na biegunki, wirusówki i zatrucia. Jeśli jedziesz do Egiptu i w podobne rejony, zacznij stosować go już z kilka dni przed wyjazdem :], a z tego wpisu dowiesz się jak wybrać dobry probiotyk (stuk-klik).
- Żel na stłuczenia i obrzęki – kontuzje na urlopie to wbrew pozorom bardzo częste przypadki. Warto mieć coś w zanadrzu.
- Leki przeciwbiegunkowe (!) – jeśli wyjeżdżasz do „ciepłych krajów”, powinieneś się zabezpieczyć na „wszelki wielki”. Swoją drogą to ciekawy temat na oddzielny wpis!
- Leki na zapalenie pęcherza – tu zwracam się wyłącznie do Pań. My, faceci, znacznie rzadziej zapadamy na zapalenie pęcherza, bo mamy dłuższą cewkę moczową. Jeśli więc jesteś kobietą, masz predyspozycje do nawracających zapaleń pęcherza, rozważ zabranie ze sobą odpowiednich leków. Za granicą leki z furaginą w składzie są zazwyczaj dostępne wyłącznie na receptę.
- Leki przeciwbólowe (!) – paracetamol i ibuprofen. Myślę, że nie zajmą wiele miejsca, a przydadzą się każdemu.
- Środki przeciwalergiczne (!) – potrzebne w razie mocniejszego uczulenia,
- jeśli jedziesz z dziećmi, to polecam zabrać syrop (sprawdzi się również dla dorosłych),
- koniecznie zabierz też żel do stosowania po ukąszeniach komarów (w miarę uniwersalny jest żel z substancją „dimetynden” – sprawdzi się również przy ewentualnych swędzących poparzeniach słonecznych)
- Sól fizjologiczna – jedna mała ampułka, a wiele zastosowań. Od przemywania oka po dostaniu się ciała obcego, przez przemywanie ran, płukanie uszu po basenie, aż po rozcieńczanie leków do inhalacji.
Co na kleszcze na wakacje?
- Repelenty (!) – w tym roku jesteśmy świadkami plagi komarów, kleszczy i innych ustrojstw! Skorzystaj z naszej analizy różnych produktów przeciw insektom i wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie.
- Coś po ukąszeniu/użądleniu (!) – powtórzę raz jeszcze – w tym roku jesteśmy świadkami plagi komarów, kleszczy i innych ustrojstw! We wspomnianej wyżej grupie dla rodziców znajdziesz analizę tych środków.
- Komary, kleszcze, meszki – jak się przed nimi chronić i co robić po ugryzieniu? Podcast 68
- Ugryzienia komarów – co robić i jak złagodzić swędzenie? Co dla dzieci, a co dla dorosłych?
- Coś do usuwania kleszczy (!) – Kleszczołapki®, lassa lub strzykawka ssąca. Narzędzie jest drugorzędne! Najważniejsze jest właściwe postępowanie. Przeczytaj wywiad z lekarzem co zrobić w przypadku złapanie kleszcza.
Kosmetyki do wakacyjnej apteczki:
- Chusteczki do higieny intymnej – wiadomo, o co chodzi 😉
- Woda termalna – mój ulubiony gadżet, który mam na co dzień w plecaku. Przynosi ulgę w upale, nawilża podrażnioną skórę po opalaniu i jest świetna… pod pieluszkę!
- Krem z filtrem (!) – absolutny must have (za granicą kosztują 4 razy tyle co w Polsce) Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na działanie promieni UV.
- Krem po opalaniu – kefir lub maślanka w uwspółcześnionej wersji. Lekka konsystencja, alantoina i dekspantenol w składzie potrafią przynieść mega ulgę po oparzeniu.
- Żel antybakteryjny bez użycia wody – na górskich szlakach trudno czasem o dostęp do wody i mydła. Wtedy z pomocą przyjdzie Wam poręczny antybakteryjny żel.
Sprzęt medyczny:
- termometr (!)
- nebulizator
- odciągacz do kataru (!)
***
Jeśli chcesz być na bieżąco z Panem Tabletką i dostawać ode mnie dodatkowe informacje o zdrowiu, pielęgnacji lub różne checklisty apteczne – zapisz się na newsletter (po wpisaniu adresu, konieczne jest jeszcze potwierdzenie zapisu – sprawdź dokładnie skrzynkę :))
To jakie leki zabiera na wakacje Pan Tabletka?🧐
Przyznam, że to zawsze zależy od tego, gdzie jadę. A może bardziej czym, jakim środkiem transportu. Jeśli jadę samochodem, zabieram dosłownie WSZYSTKO 😉 Jeśli muszę zapakować się do samolotu, wtedy wybieram najpotrzebniejsze rzeczy w małych opakowaniach.
A tutaj ciut niżej możesz pobrać gotową CHECKLISTĘ ze ślicznymi małym kwadracikami do skreślania 😉
—————> Gotowa check-lista – apteczka na wakacje – Pan Tabletka (stuk-klik) <———–
Życzę Ci, żeby wakacyjna apteczką zupełnie się nie przydała! Udanych wakacji.
Zdrowo pozdrawiamy,
Team Pan Tabletka
Marcin
***
Jeśli przydarzy się Wam kleszcz, z tego wpisu dowiesz się, jak wygląda diagnostyka boreliozy i jak w takiej sytuacji postępować (stuk-puk).
Poszukujesz naturalnych przepisów? Koniecznie sprawdź blog „Zdrownik”. Na pewno się przyda 😉👇
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.