ScrollToTop

Wybieramy filtry przeciwsłoneczne – dla dzieci (i całej reszty).

Analizy, Na czasie, Slider, Warto przeczytać

5 czerwca 2019

Cienka, delikatna skóra dzieci wymaga szczególniej ochrony przed słońcem. Dlatego, drodzy Rodzice, jeszcze przed rozpoczęciem na dobre sezonu urlopowego zapraszam na kilka (jak zawsze 😀 ) słów o totalnym must have’ie każdego wyjazdu i nie tylko – przedstawiam dobre filtry przeciwsłoneczne. Będzie to trochę wpis ostrzegawczy – bo ze słońcem nie ma żartów. No i oczywiście nie obejdzie się bez analizy kremów z filtrem  (tych z apteki i nie tylko) przeznaczonych dla najmłodszych (i całej reszty).

Co znajdziesz we wpisie:

 • dlaczego trzeba stosować kremy z filtrem
 • analiza wybranych kosmetyków ochronnych – znajdziecie tu dużo takich, które uważam za godne uwagi i zabrania ze sobą na wakacje (!)

Ciemna strona słońca

Promieniowanie UV to najważniejszy spośród środowiskowych czynników odpowiedzialnych za powstawanie czerniaka i innych nowotworów skóry. Największe ryzyko zachorowania występuje wśród osób, które podczas wakacji intensywnie się opalają i doznają częstych poparzeń słonecznych – czyli w krótkim czasie otrzymują wysoką, toksyczną dla skóry dawkę promieniowania UV.

I niestety, najbardziej narażone na to szkodliwe działanie są dzieci i młodzież, bo to one najczęściej miewają „spieczoną na raka” skórę, a to przekłada się ryzyko zachorowania [1-3].

Co prawda, to dzięki słońcu, w naszej skórze zachodzi synteza witaminy D – ale trzeba to robić mądrze, unikając tych najostrzejszych godzin i nie powinno być to wymówką do nierozsądnego opalania się.

UVA, UVB, UVC – w jaki sposób na nas oddziałują?

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) zostało podzielone na 3 rodzaje, a każdemu z nich przypisuje się trochę inne właściwości, wynikające z różnic w długości emitowanych fal. I tak:

 • UVA (320-400 nm) – jego natężenie utrzymuje się na stałym poziomie przez cały dzień. Potrafi wniknąć w głąb skóry, aż do skóry właściwej, uszkadza kolagen i elastynę, przez co przyczynia się do tzw. fotostarzenia się skóry. Doprowadza do jej zwiotczenia (!), utraty jędrności, a w konsekwencji pojawienia się zmarszczek (!). Z kolei jedynie w małym stopniu powoduje zaczerwienienie skóry (rumień). Badania wskazują, że również może działać fotokancerogennie, ale prawdopodobnie odgrywa w tym procesie znacznie mniejszą rolę niż promienie UVB.
 • UVB (290-320 nm) – w naszej szerokości geograficznej występuje jedynie w miesiącach wiosenno-letnich, a jego największe natężenie przypada na godziny okołopołudniowe. Nie wnika do wnętrza skóry, działa na jej powierzchni. Odpowiada za skórną syntezę witaminy D3 i zwiększoną syntezę barwnika skóry – melaniny. To właśnie promieniowanie UVB odpowiada za powstawanie opalenizny, ale także rumienia i oparzeń, a przy długotrwałej ekspozycji działa rakotwórczo! Jest najbardziej mutagenne spośród wymienionych! Powoduje zaburzenia regulacji genów tkankowych, liczne mutacje i w konsekwencji transformację nowotworową komórek.
 • UVC (< 280 nm) – prawie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową [1-3, 5].

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Skóra niemowląt i małych dzieci (do 3. roku życia) jest cienka i zawiera mniejsze ilości melaniny. Promienie UV zdecydowanie głębiej wnikają do skóry dzieci i łatwiej dochodzi u nich do poparzeń, dlatego dzieci są dużo bardziej narażone na negatywne skutki promieniowania niż dorośli. Najważniejszym aspektem profilaktyki nowotworów skóry jest unikanie promieniowania UV i możliwie maksymalne skrócenie czasu ekspozycji skóry na bezpośrednie działanie słońca.

Ale jak wiemy z własnego doświadczenia, w przypadku dzieci jest to trudne do wykonania (o ile w ogóle możliwe). Dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, dlatego my rodzice powinniśmy jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas zabawy na słońcu.

Taka podstawowa fotoprotekcja składa się z trzech elementów:

 1. Starajmy się ograniczyć czas przebywania dziecka na słońcu w godzinach, kiedy grzeje najbardziej, czyli mniej więcej 10-16 – poszukajmy wtedy schronienia w cieniu.
 2. Odzież ochronna – nakrycie głowy obowiązkowo (kapelusz z rondem/czapka z daszkiem) + do tego możemy ubrać dziecku jakiś cienki podkoszulek, żeby zakryć ramionka.
  • możesz też poczytać o odzieży z filtrami UV.
 3. Filtry, filry, filtry! [2-5]

A więc filtry! Jak działają?

Generalnie filtry przeciwsłoneczne mają chronić nas i nasze dzieci przed szkodliwym UVR, ale filtr filtrowi nie równy. Różnice nie polegają jedynie na zmiennych wartościach SPF, ale przede wszystkim na mechanizmie działania. I tak filtry UV dzielimy na dwie grupy – filtry organiczne (chemiczne) i nieorganiczne (fizyczne, mineralne). A czym różnią się jedne od drugich?

 • filtry chemiczne – absorbują fotony promieniowania UVB i UVA, a póżniej zamieniają pochłoniętą energię w ciepło. Nie brudzą i utrzymują się na skórze dłużej niż filtry mineralne. Do podstawtowych typów filtrów chemicznych zaliczymy:
  • Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine – chroni przed UVA
  • Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol – chroni przed UVA
  • Ethylhexyl Salicylate – chroni w UVA i UVB
  • Ethylhexyl Triazone – chroni w UVA i UVB
  • Diethylhexyl Butamido Triazone – chroni przed UVB i UVA
  • Drometrizole Trisiloxane – chroni przed UVA
  • Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid – chroni przed UVA
  • Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate – chroni przed UVA
  • Octocrylene – chroni przed UVB i w bardzo małym zakresie przed UVA, ale pojawia się coraz więcej badań na temat jego fotoalergizującego działania, dlatego nie jest polecany w preparatach dla dzieci.
 • filtry mineralne – są to cząsteczki, które odbijają i rozpraszają fotony UV. Mogą barwić skórę. Niestety, utrzymują się na skórze krócej niż filtry chemiczne, dlatego powinny być aplikowane częściej niż te drugie, ale za to wywołują mniej reakcji alergicznych. Należą do nich:
  • tlenek cynku,
  • dwutlenek tytanu [4].

U najmłodszych dzieci preferowane są filtry fizyczne, ale po ukończeniu 2. roku życia dopuszczalne jest już stosowanie kosmetyków zawierających też filtry chemiczne.

A jak skończysz czytać o filtrach, to zerknij jeszcze na

Co oznaczają skróty SPF, PPD, IPD na opakowaniach filtrów przeciwsłonecznych?

Większość z nas dobrze kojarzy wspomniany skrót SPF, ale o czym on nam tak właściwie mówi? SPF (ang. Sun Protection Factor) to wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej i służy do określenia stopnia ochrony tylko przed promieniowaniem UVB, ale nie odnosi się do UVA. Oznacza on stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej danym preparatem do minimalnej dawki promieniowania wywołującej rumień na skórze niechronionej.

Już wyjaśniam 🙂

Bo zrozumienie zasady SPF jest bardzo ważne. Fakt, że preparat ochronny ma SPF 30 nie oznacza, że skórę z naniesionym preparatem można poddawać działaniu promieniowania słonecznego w czasie 30-krotnie dłuższym niż skórę niechronioną, ale jedynie, że dawka promieniowania wywołująca rumień po zastosowaniu tego preparatu może być 30-krotnie wyższa niż dawka promieniowania potrzebna do wywołania rumienia na skórze niechronionej. Pamiętajcie, że żaden preparat nie ochroni skóry w 100%!

Co do ochrony przed promieniowaniem UVA nie jest ona tak ujednolicona jak ma to miejsce w przypadku promieniowania UVB. Najczęściej posługuje się tutaj dwoma wskaźnikami mianowicie PPD (ang. Peristent Pigment Darkening) i IPD (ang. Pigment Darkening).

Uwaga! Koniecznie stosujcie kremy zawierające filtry UVB i UVA. Zaleca się, aby wartość SPF produktu do ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci wyniosła co najmniej 30, ale szczególnie u niemowląt, dzieci z jasnym fototypem lub skórą atopową rekomenduje się stosowanie preparatów z SPF 50+ [5].

Nanocząstki w filtrach przeciwsłonecznych i kontrowersje wokół nich

Filtry mineralne nie są tak do końca lubiane, a to przez to, że ciężej się je rozsmarowuje i brudzą skórę. I później chodzi człowiek taki cały na biało. Dzieje się tak przez specyfikę użytych do ich produkcji cząsteczek dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Aby zaradzić problemowi bielenia skóry i poprawić komfort używania takich kosmetyków producenci filtrów mineralnych postanowili zmniejszyć rozmiary swoich cząsteczek do wielkości nano i uzyskać produkty nie dające już takiego efektu.

Na temat bezpieczeństwa stosowania filtrów z nanocząsteczkami urosło wiele wątpliwości. Dotychczasowe doniesienia naukowe nie dają jednoznacznej odpowiedzi na temat ich bezpieczeństwa. Jednak jak na razie nie wykazano, żeby w stężeniach, w których występują one w kremach do opalania stanowiły zagrożenie dla człowieka i wskazuje się na ich ogromne znaczenie w ochronie przed nowotworami skóry wywołanymi promieniowaniem UV [6-8].

Pan Tabletka ostrzega:

Nie istnieją żadne preparaty, które zapewniają 100% (!) ochrony przed promieniowaniem UV.

Prawidłowa aplikacja kremów z filtrami przeciwsłonecznymi

 • Przede wszystkim taki krem nakładamy równomiernie (pewnie niejeden Czytelnik Pana Tabletki wie jak się to kończy, kiedy go porządnie nie rozsmarujemy),
 • Pierwszy raz aplikujemy preparat na 15–30 minut przed wyjściem z domu,
 • Nakładanie kremu powtarzamy regularnie, nie rzadziej niż co 2 godziny i zawsze po kąpieli, spoceniu i wytarciu się ręcznikiem.

Produkty z filtrami przeciwsłonecznymi – analiza i opinia Pana Tabletki

W tej części zapraszam na przegląd kremów do opalania dla najmłodszych z apteki i nie tylko. Strałem się umieścić tutaj po prostu dobre filtry, żebyście mieli z czego wybierać przed wakacjami:) ale w kilku przypadkach zwracam uwagę na zachowanie pewnych środków ostrożności – nie każdy filtr reklamowany przez producenta jako ten dla dzieci będzie nadawał się dla najmłodszych. Zamieściłem tutaj zarówno produkty z apteki jak i te z drogerii. W ich składzie wyróżniłem:

 • na zielono – filtry mineralne, zalecane w kremach dla niemowląt i dzieci,
 • na niebiesko – filtry chemiczne, po które powinniśmy sięgać trochę później, najlepiej dopiero od 2. roku życia dziecka
 • różowo – składniki, których w filtrach dla dzieci nie powinno być.

Znajdziecie tu też info o filtrach wodoodpornych, ale pamiętajcie, że nawet takie muszą być aplikowane po każdym wyjściu z wody, żeby dobrze spełniały swoją rolę:)

Pan Tabeltka ostrzega:

Ważne. Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym nie zapewniają bezkarnego opalania – tylko zmniejszają ryzyko (!) powstania oparzeń słonecznych i nowotoworów. Ale tylko zmniejszają (!) ryzyko!

Kolejność losowa.

Dermedic Baby Sunbrella

cena +- 36 zł/ 50 g, krem ochronny dla dzieci do twarzy od 1. miesiąca życia, SPF 50+

 

Dermedic Baby Sunbrella krem

 

Skład:

Aqua, Zinc Oxide, Caprylic/Capric Triglyceride Glyceryl Isostearate Polyhydroxy Stearic Acid. Titanium Dioxide [Nano], Aluminia, Stearic Acid, Cyclomethicone, Glycerin, Sorbitan Oleate Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Betaine, Isopropyl Palmitate, Olea Europaea Fruit Oil, C12-15 Alkyl Benzoate, Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Sodium Chloride, Hydroxypropyl Cyclodextrin, 7- Dehydroxycholoeterol, Linum Usitatissimum Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Castor Oil, Cera Microcristallina, Bisabobol, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol, Natrium Chloride.

Sposób użycia: nanieść równomiernie na skórę twarzy dziecka co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońce. Aplikację należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, także po kontakcie z wodą.

Dermedic Baby Sunbrella, krem ochronny – opinia Pana Tabletki

Filtr mineralny.

Zapewnia ochronę przeciwko promieniom UVA i UVB. Według producenta krem przeznaczony jest specjalnie do twarzy dziecka.

Krem zawiera również składniki nawilżające, natłuszczające, odżywcze i kojące takie jak bisabobol, betaina, oliwa z oliwek, olej lniany – więc nie tylko chronimy, ale również dbamy o dobrą kondycję skóry.

Jeden składnik wyróżniłem na niebiesko – jest to olej mineralny, odgrywający rolę emolientu, który tworzy na skórze warstwę ochronną zapobiegającą utracie wilgoci. Dzięki temu skóra wydaje się gładka w dotyku, nawilożona i miękka. Jest to substancja bezpieczna, ale jest to pochodna ropy naftowej i może działać komodogennie (taka informacja ma znaczenie przede wszystkim dla osób ze skórą problematyczną, łojotokową, trądzikową) – dlatego taka mała czerwona kropa, bo zdaję sobie sprawę, że wiele osób szuka kosmetyków zupełnie wolnych od takich składników. Na pewno można znaleźć producentów, którzy oszczędzili sobie dodatków olejów mineralnych, ale generalnie ten skład jest ok.

Jest wodoodporny.

Dostępny w aptekach.

***

Dermedic Baby Sunbrella

cena +- 49 zł/ 100 g, mleczko ochronne dla dzieci i niemowląt od 1. miesiąca życia, SPF 50+

Dermedic Baby Sunbrella mleczko ochronne

Skład:

Aqua, Zinc Oxide [Nano], Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Isostearate, Polyhydroxystearic Acid, Titanium Dioxide [Nano], Aluminia, Stearic Acid, Cyclomethicone, Glycerin, Sorbitan Oleate, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Betaine, Isopropyl Palmitate, Olea Europaea Fruit Oil, C12-15 Alkyl Benzoate, Lanolin, Butyrospermum Parkii Butter, Sodium Chloride, Cera Microcristallina, Linum Usitatissimum Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Allantoin, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Alcohol.

Sposób użycia: nanieść równomiernie na skórę twarzy i ciała dziecka co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońce. Aplikację należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia, także po kontakcie z wodą.

Dermedic Baby Sunbrella, mleczko ochronne – opinia Pana Tabletki

Kolejny produkt z serii Sunbrella, tym razem w postaci mleczka, więc konsystencja będzie trochę lżejsza.

W składzie również filtry mineralne – ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB.

Produkt wielofunkcyjny – do twarzy i całego ciała – takie rozwiązania ułatwiają sprawę, gdy trzeba spakować torbę na plażę.

+ składniki pielęgnujące:)

Jeśli już się czepiać to trzeba zaznaczyć również obecność oleju mineralnego – ale tak jak wspominałem, jest to składnik uważany za bezpieczny, chociaż może działać komodogennie.

Produkt jest wodoodporny. Dostępny w aptekach.

***

Emolium Suncare

cena +- 45 zł/ 50 ml, mineralny krem ochronny dla dorosłych, dzieci i niemoląt od 1. dnia życia, SPF 50+

Emolium Suncare krem ochronny - analiza i opinia

Skład: Aqua, Titanium Dioxide, C12-15 Alkyl Benzoate, Caprylic/Capric Triglyceride, Zinc Oxide (nano), Dicaprylyl Carbonate, Tripelargonin, Polyhydroxystearic Acid, PEG-30 Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Alumina, Stearic Acid, Magnesium Stearate, Laminaria Ochroleuca Extract, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Hydroxyacetophenone, Isostearic Acid, Tocopherol.

Sposób użycia: nałóż krem równomiernie na skórę twarzy co najmniej 15 min. przed ekspozycją na słońce. Powtórz aplikację w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu, starcia preparatu z powierzchni skóry lub po kąpieli.

Emolium Suncare – opinia Pana Tabletki

I znów filtr mineralny, zapewnia ochronę przeciwko promnieniowaniu UVA i UVB.

Produkt wodoodporny. Dostępny w aptekach.

***

Emolium Suncare

cena +- 52 zł/ 100 ml, mineralny krem ochronny dla dorosłych, dzieci i niemoląt od 1. dnia życia w sprayu, SPF 50+

Emolium Suncare spray - analiza i opinia

Skład:

Caprylic/Capric Triglyceride, Decyl Oleate, Cocoglycerides, Zinc Oxide (nano), Propylheptyl Caprylate, Titanium Dioxide, C12-15 Alkyl Benzoate, Polyhydroxystearic Acid, Silica Dimethyl Silylate, Tocopheryl Acetate, Alumina, Stearic Acid, Isostearic Acid, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Glycine Soja (Soybean) Oil, Tocopherol.

Sposób użycia: Nałóż równomiernie na skórę ciała co najmniej 15 min. przed ekspozycją na słońce. Możesz nałożyć spray na twarz, uprzednio aplikując go na dłonie. Omijaj okolicę oczu przy rozsmarowywaniu produktu. Powtórz aplikację w przypadku długotrwałego przebywania na słońcu, starcia preparatu z powierzchni skóry lub po kąpieli.

Emolium Suncare, krem ochronny w sprayu – opinia Pana Tabletki

Wersja kremu w butelce z atomizerem – dla osób, które wolą taką formę aplikacji.

Wodoodporny. Dostępny w aptekach.

***

Bioderma, Photoderm KID Lait SPF 50+

cena +- 58 zł/ 100 ml, mleczko ochronne dla dzieci

Bioderma, Photoderm KID Lait SPF 50+ analiza i opinia

Skład:

Aqua/Water/Eau, Dicaprylyl Carbonate, Diisopropyl Sebacate, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Triazone, Glycerin, Decyl Glucoside, Hydroxypropyl Dimethicone Behenate, Methylpropanediol, C20-22 Alkyl Phosphate, Glyceryl Stearate, Peg-100 Stearate, Ectoin, Mannitol, Xylitol, Rhamnose, Fructooligosaccharides, Laminaria Ochroleuca Extract, C20-22 Alcohols, Dimethicone, Creatine, Pentylene Glycol, Xanthan Gum, Propylene Glycol, Blue 1 (Ci 42090), Caprylic/Capric Triglyceride, Sodium Hydroxide, Disodium Edta, Phenoxyethanol, Chlorpfhenesin.

Sposób użycia: Kilka razy dziennie w okresie silnego nasłonecznienia. Preparat nałożyć równomiernie i obficie na czystą i suchą skórę przed ekspozycją na słońce. Aplikację kremu należy regularnie powtarzać (najlepiej co 2 godziny) oraz w przypadku starcia preparatu (np. przy wycieraniu się lub po uprawianiu sportu). Unikać kontaktu z oczami.

Bioderma Photoderm KID Lait SPF 50+ – opinia Pana Tabletki

Przechodzimy do filtrów chemicznych.

Produkt zawiera fenoksyetanol – konserwant, który może wchłaniać się przez skórę i wykazywać działanie alergizujące – dlatego powinniśmy unikać go w kosmetykach dla niemowląt i małych dzieci, których skóra jest bardziej wrażliwa niż dorosłych, ale także kobiety w ciąży, karmiące, osoby z AZS, łuszczycą, egzemą – tak jak pisałem, jest to działanie możliwe, nie ma w tym temacie jednoznacznych badań, ale lepiej dmuchać na zimne.

Z tych dwóch powodów taką ochronę polecałbym starszym dzieciom – młodzieży. Zastosowany kompleks filtrów zapewni ochronę zarówno przed UVA jak i UVB.

Dostępny w aptekach.

***

Bioderma Photoderm KID Spray SPF 50+

cena +- 58 zł/ 200 ml, spray ochronny dla dzieci

Bioderma Photoderm KID Spray SPF 50+ analiza i opinia

Skład:

Aqua/Water/Eau, Dicaprylyl Carbonate, Diisopropyl Sebacate, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Triazone, Glycerin, Cyclopentasiloxane, Decyl Glucoside, Methylpropanediol, C20-22 Alkyl Phosphate, C20-22 Alcohols, Ectoin, Mannitol, Xylitol, Rhamnose, Fructooligosaccharides, Laminaria Ochroleuca Extract, Pentylene Glycol, Microcrystalline Cellulose, Creatine, Xanthan Gum, Cellulose Gum, Propylene Glycol, Caprylic/Capric Triglyceride, Disodium Edta, Sodium Hydroxide, Citric Acid, Caprylyl Glycol, 1,2-Hexanediol.

Sposób użycia: Kilka razy dziennie w okresie silnego nasłonecznienia. Photoderm KID Spray nałóż obficie i równomiernie na czystą i suchą skórę przed ekspozycją na słońce (mniejsza ilość produktu redukuje poziom ochrony przeciwsłonecznej). Aby ochrona była skuteczna, powtarzaj aplikację regularnie (najlepiej co 2 godziny), a także przed kąpielą i po niej, przy uprawianiu sportu lub w przypadku starcia preparatu. Unikać kontaktu z oczami.

Bioderma Photoderm KID Spray SPF 50+ – opinia Pana Tabletki

Kompleks filtrów chemicznych z dobrym składem w postaci sprayu.

Dostępny w aptekach.

***

Bioderma Photoderm KID Mousse SPF 50+

cena +- 60 zł / 150 ml, ochronna pianka dla dzieci od 1. roku życia

Bioderma Photoderm KID Mousse SPF 50+ analiza i opinia

Skład:

Aqua/Water/Eau, Dicaprylyl Carbonate, Diisopropyl Sebacate, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol [Nano], Butane, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Triazone, Propane, Glycerin, Cyclopentasiloxane, Decyl Glucoside, Methylpropanediol, C20-22 Alkyl Phosphate, C20-22 Alcohols, Creatine, Pentylene Glycol, Microcrystalline Cellulose, Isobutane, Disodium Edta, 1,2-Hexanediol, Caprylyl Glycol, Propylene Glycol, Cellulose Gum, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Mannitol, Xylitol, Xanthan Gum, Ectoin, Fructooligosaccharides, Caprylic/Capric Triglyceride, Tocopherol, Rhamnose, Laminaria Ochroleuca Extract

Sposób użycia: należy nałożyć równomiernie i obficie na czystą i suchą skórę przed ekspozycją na słońce. Aplikację pianki należy regularnie powtarzać (najlepiej co 2 godziny) oraz w przypadku starcia preparatu (np. przy wycie­raniu się lub po uprawianiu sportu). Wstrząnąc produkt przed użyciem, podczas aplikacji trzymać preparat do góry nogami, delikatnie rozsmarować na skórze. Unikać kontaktu z oczami.

Bioderma Photoderm KID Mousse SPF 50+

I znów filtry chemiczne z rodziny Biodermy, ale jako pianka. Seria Photoderm daje duży wybór sposobów aplikacji.

Są to filtry chemiczne – lepiej poczekać z ich stosowaniem do ukończenia 2 r. ż. Dostępny w aptekach.

***

Avène Mleczko dla dzieci

cena +- 65 zł/ 250 ml, mleczko dla dzieci SPF 50+

Avène Mleczko dla dzieci SPF 50+ analiza i opinia

Skład:

Avene Thermal Spring Water (Avene Aqua), C12-15 Alkyl Benzoate, Dicaprylyl Carbonate, Methylene Bis-Benzotriazolyl Tetramethylbutylphenol [nano], Water (Aqua), Glycerin, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Diethylhexyl Butamido Triazone, Diisopropyl Adipate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Cetearyl Isononanoate, Lauryl Glucoside, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Decyl Glucoside, Benzoic Acid, Caprylic/Capric Triglyceride, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Disodium EDTA, Glyceryl Behenate, Glyceryl Dibehenate, Hydrogenated Palm Glycerides, Hydrogenated Palm Kernel Glycerides, Polyacrylate-13, Polyisobutene, Polysorbate 20, Propylene Glycol, Sorbitan Isostearate, Tocopherol, Tocopheryl Glucoside, Tribehenin, Xanthan Gum.

Sposób użycia: Nakładać obficie i często powtarzać aplikację. Unikać kontaktu z oczami. W razie kontaktu z oczami obficie przemyć je wodą.

Avène Mleczko dla dzieci – opinia Pana Tabletki

Filtry chemiczne zapewniające kompleksową ochronę przed UVA i UVB.

Produkty z tej serii znajdziemy też w postaci sprayu oraz refleks słoneczny przeznaczony do stosowania specjalnie na twarz i szyję.

Wszystkie produkty z serii są wodoodporne. Dostępny w aptekach.

***

La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics

cena +- 75 zł/ 250 ml, ochronna emulsja do ciała i twarzy dla dzieci wet skin SPF 50+

La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics analiza i opinia

Skład:

Aqua/Water, Titanium Dioxide, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Alcohol Denat., Diisopropyl Sebacate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Propylene Glycol, Dimethicone, Ethylhexyl Triazone, Stearic Acid, Potassium Cetyl Phosphate, Aluminum Hydroxide, Ammonium Polyacryldimethyltauramide / Ammonium Polyacryloyldimethyl Taurate, Caprylyl Glycol, Disodium Edta, Drometrizole trisiloxane, Glyceryl Stearate, Hydroxypropyl Methylcellulose, Isopropyl Lauroyl Sarcosinate, Palmitic Acid, PEG-100 Stearate, Pentylene Glycol, Phenoxyethanol, Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid, Tocopherol, Triethanolamine.

Sposób użycia: nanieść produkt przeciwsłoneczny na skórę bezpośrednio przed wystawieniem na działanie słońca. Stosować obficie i często ponawiać aplikację, aby utrzymać poziom ochrony, przede wszystkim po spoceniu się czy użyciu ręcznika. Do użytku zewnętrznego.

La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics – analiza i opinia Pana Tabletki

Mieszanka filtrów fizyczno-chemicznych chroniąca przed UVA i UVB.

Fajna sprawa, bo produkt można stosować na wilgotną skórę, ale tutaj też na czerwono wyróżniłem fenoksyetanol, bo w przypadku dzieci ostrożności nigdy za wiele – dla rodzin z większymi dziećmi, jeśli nie zmagają się z chorobami skórymi może okazać się ok.

Wodoodporny. W serii dostępne jest również wodoodporne ochronne mleczko i spray, jednak te trzeba będzie wsmarowywać w suchą skórę. Dostępny w aptekach.

***

Pharmaceris S, bezpieczny krem ochronny na słońce dla dzieci

cena +- 45 zł/ 50 ml, krem ochronny do twarzy dla dzieci od 1. dnia życia SPF 50+

Pharmaceris S, bezpieczny krem ochronny na słońce dla dzieci - analiza i opinia

Skład:

Aqua (Water), Dicaprylyl Carbonate, Titanium Dioxide (nano), Isopropyl Isostearate, Zinc Oxide,Cyclopentasiloxane, Isohexadecane, PEG-30 Dipolyhydroxystearate, Pentylene Glycol, Glycerin,Hydrogenated Castor Oil, Alumina, Sodium Chloride, Simethicone, Triethoxycaprylylsilane, Lonicera Caprifolium (Honeysuckle) Flower Extract, Lonicera Japonica (Honeysuckle) Flower Extract, Parfum (Fragrance).

Sposób użycia: Niewielką ilość kremu delikatnie rozsmarować na twarzy. Rekomendowany do codziennego użytku. Aplikacja szczególnie polecana przed ekspozycją skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Pharmaceris S, bezpieczny krem ochronny na słońce dla dzieci SPF 50+ – opinia Pana Tabletki

Tutaj znów mamy do czynienia z duetem filtrów mineralnych – ochrona przed UVA i UVB.

Fajny krótki skład – ale zaznaczyłem obecność składnika ropopochodnego – żeby była jasność, że tam jest.

Krem przeznaczony do głównie do skóry twarzy, ale w rodzinie Pharmaceris S znajdziecie też takie 2w1 do całego ciała i twarzy, zarówno w formie kremu jak i sprayu. Ja osobiście wolę takie rozwiązania.

Seria nie jest wodoodporna. Dostępny w aptekach.

**

Mustela Sun, mleczko do twarzy i ciała

cena +- 55 zł/ 100 ml, mleczko przeciwsłoneczne do twarzy i ciała od 1. dnia życia, SPF 50+

Mustela Sun mleczko do twarzy i ciała analiza i opinia

Skład:

Aqua (Water), Coco-Caprylate/Caprate, Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Carbonate, Glycerin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Lauryl Glucoside, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Ethylhexyl Triazone, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Titanium Dioxide, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Pentylene Glycol, Potassium Cetyl Phosphate, Stearalkonium Hectorite, Tocopherol, Glyceryl Caprylate, Sodium Hydroxide, Dehydroacetic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Jojoba Esters, Propylene Carbonate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Extract.

Sposób użycia: nałóż grubą warstwę na skórę twarzy oraz ciała dziecka przed ekspozycją na działanie promieni słonecznych i powtarzaj tę czynność co najmniej raz na dwie godziny, a także każdorazowo po kąpieli. Uwaga, aplikacja zbyt małej ilości produktu zmniejsza poziom ochrony.

Mustela Sun, mleczko do twarzy i ciała – opinia Pana Tabletki

Mieszanka filtru mineralnego (dwutlenek tytanu) z filtrami chemicznymi – kompleksowa ochrona przeciwsłoneczna (UVA i UVB). Z racji obecności filtrów chemicznych będzie odpowiedni raczej dla starszych dzieci.

Dwutlenek tytanu występuje w formie mikro – a nie nanocząsteczek, stąd produkt może bielić.

Wodoodporny. Dostępny w aptekach.

***

MomMe Ochronny parasol od słonka

cena +- 63 zł/ 50 ml, krem z filtrem UV dla dzieci i niemowląt od 1. dnia życia, SPF 50

MomMe Ochronny parasol od słonka - analiza i opinia

Skład:

Aqua, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Isoamyl Laurate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Glycerin, Betaine, Citrullus lanatus Seed Oil, Sodium Chloride, Isostearic Acid, Polyhydroxystearic Acid, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Lecithin, Stearic Acid, Benzyl Alcohol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Bisabolol, Dehydroacetic Acid, Tocopherol.

Sposób użycia: Lotion rozprowadzić równomiernie na skórze około 15-20 minut przed ekspozycją na słońce. Po kąpieli, wytarciu kremu przez ręcznik / odzież lub po upływie 2 godzin od aplikacji czynność należy powtórzyć.
Uwaga: nie należy narażać małych dzieci i niemowląt na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach około-południowych.

MomMe Ochronny parasol od słonka – opinia Pana Tabletki

Filtry mineralne, więc możemy stosować już od pierwszych kontaktów ze słońcem.

Dodatkowo produkt posiada sporo fajnych składników nawilżających, natłuszczających i kojących jak betaina, olejki ze słodnich migdałów i z rumianku, dzięki czemu będzie dodatkowo pielęgnował skórę malucha.

Produkt nie jest wodoodporny. Dostępny w aptekach i drogeriach.

***

Derma Eco Baby, balsam przeciwsłoneczny

cena +- 60 zł/ 200 ml, balsam przeciwsłoneczny do twarzy i ciała SPF 30

Derma balsam przeciwsłoneczny - filtry przeciwsłoneczne

Skład:

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin**, Aloe Barbadensis Leaf Extract*, Titanium Dioxide, Polyglyceryl–2 Dipolyhydroxystearate, Polyglyceryl-3 Diisos- tearate, Magnesium Sulfate, Tocopherol, Polyhydro- xystearic Acid, Stearic Acid, Alumina

*Składniki pochodzące z upraw ekologicznych
**Powstałe przy użyciu organicznych składników

Sposób użycia: nanieść dostateczną ilość balsamu na skórę twarzy i ciała 15 minut przed ekspozycją na słońce. Dla utrzymania ochrony ponawiać aplikację co 2 godziny lub po po wytarciu ręcznikiem, pływaniu, spoceniu się.

Derma Eco Baby, balsam przeciwsłoneczny – opinia Pana Tabletki

Produkt z półki eko – na pewno znajdzie rzeszę fanów. Fajny krótki skład.

Balsam może nie o najwyższym stopniu ochrony przeciwsłonecznej, ale ma za to krótki konkretny skład. Poza filtrem mineralnym (czyli bezpieczny już dla najmłodszych maluchów) w składzie znajdziemy składniki pielęgnujące i kojące skórę – fajnie.

Do kupienia w aptekach i drogeriach (celowałbym w te eco).

***

Alphanova Bebe, Naturalny przeciwsłoneczny krem

cena +- 65 zł/ 50 ml kremu, SPF 50+

 

Skład:

Aqua, Aloe Barbadensis Leaf Extract, Titanium Dioxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Alcohol, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Glycerin, Caprylic/Capric Triglyceride, Polyhydroxystearic Acid, Isostearyl Alcohol, Polyglyceryl-2 Sesquiisostearate, Squalane, Butyrospermum Parkii Butter, Calophyllum Inophyllum Seed Oil, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Sorbitan Isostearate, Alumina, Sodium Chloride, odium Levulinate, Glyceryl Caprylate, odium Anisate, Stearic Acid, Tocopherol, Xanthan Gum.

Sposób użycia: nanieść obficie i równomiernie na skórę. Ponawiać tak często, jak tylko konieczne, szczególnie po kąpieli lub suszeniu.

Alphanova Bebe, Naturalny przeciwsłoneczny krem

Mamy tutaj produkt zapewniający ochronę UV (tym razem SPF dobre 50+) + składniki natłuszczające, kojące, odżywcze dla skóry.

W składzie filtr mineralny, więc będzie odpowiedni od pierwszych dni życia.

Dostaniecie go w aptekach i drogeriach (podejrzewam, że też w tych eco).

***

Alterra, krem przeciwsłoneczny

cena +- 20 zł/ 75 ml, krem dla niemowląt i dzieci, SPF 30
Altera krem z filtrem dla niemowląt i dzieci - filtry przeciwsłoneczne
Skład:

Aqua, Titanium Dioxide (nano), Cocoglycerides, Isoamyl Laurate, Helianthus Annuus Seed Oil*, polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Glycerin, Polyglyceryl-3 Polyricinoleate, Helianthus Annuus Seed Cera, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Magnesium Sulfate, Olea Europaea Fruit Oil*, Alumina, Stearic Acid, Prunus Amygdalus Dulcis Oil*, Parfum**, Glyceryl Caprylate, Levulinic Acid, Tocopherol, p-Anisic Acid, Alcohol, Sodium Levulinate, Citrus Aurantium Dulcis Peel Cera*.

*z rolnictwa ekologicznego **składniki naturalnych olejków eterycznych

Sposób użycia: Produkt nanieść przed wyjściem na słońce. Obficie nanieść środek przeciwsłoneczny. Nanosić ponownie dla utrzymania ochrony, zwłaszcza p spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem.

Alterra krem przeciwsłoneczny dla niemowląt i dzieci – opinia Pana Tabletki:

Filtr jest słabszy od obecnych tu dotychczas 50-tek, ale i tak stanowi ochronę przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

W składzie poza filtem mineralnym znajdziemy składniki pielęgnujące skórę, jak olej ze słodkich migdałów, z pestek arbuza, z nasion słonecznika, betainę – czyli takie małe 2w1, podoba mi się.

I do tego stanowi cenową konkurencję dla preparatów aptecznych. Krem jest wodoodporny. Dostępny w jednej z sieci drogerii.

***

Sunozon Kids, mleczko do opalania dla dzieci

cena +- 18 zł/ 200 ml, mleczko do opalania dla dzieci, SPF 30

SunOzon mleczko - filtry przeciwsłoneczne

Skład:

Aqua, Octocrylene, C12-15, Alkyl Benzoate, Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Titanium Dioxide (Nano), Acrylates Copolymer, Tocopheryl Acetate, Carnosine, Dimethicone, Vp/ Hexadecene Copolymer, Silica, Hydogen Dimethicone, Acrylates/ C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Caprylyl Glycol, Caprylhydroxamic Acid, Sodium Hydroxide, Tetrasodium EDTA.

Sposób użycia: nanieść przed wyjściem na słońce. Obficie nałożyć mleczko na skórę.

Sunozon Kids, mleczko do opalania dla dzieci – opinia Pana Tabletki

Połączenie filtrów chemicznych i fizycznego – mamy połączenie różnych mechanizmów działania. Forma mleczka będzie lżejsza od kremu, co może ułatwić aplikację na skórze.

Na pewno jest to mocny konkurent cenowy dla innych produktów o podobnej jakości, tylko szkoda, że ochrona tylko na poziomie 30 SPF i że potencjalnie alergizujący octocrylene.

Wodoodporne. Do kupienia w jednej z sieci drogerii.

***

Sunozon Kids

cena +- 30 zł/ 250 ml, emulsja w sprayu do opalania, SPF 50

SunOzon Kids - filtry przeciwsłoneczne

Skład:

Aqua, C12-15 Alkyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Glycerin, Octocrylene, Ethylhexyl Salicylate, Ethylhexyl Triazone, Diethylhexyl Butamido Triazone, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Triacontanyl PVP, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Microcrystaline Cellulose, Tocopheryl Acetate, Sodium Stearoyl Glutamate, Ethylhexylglycerin, Caprylyl Glycol, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, 1,2- Hexanediol, Decylene Glycol, Sodium Hydroxide, Cellulose Gum, Tocopherol.

Sposób użycia: przed użyciem wstrząsnąć. Produkt nanieść przed wyjściem na słońce. Obficie nałożyć emulsję na skórę. Zmniejszenie tej ilości obniży znacznie poziom ochrony. Nanosić ponownie dla utrzymania ochrony, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem.

Sunozon Kids – opinia Pana Tabletki

Kolejna mieszanka filtrów chemicznych – taka emulsja będzie miała lżejszą konsysencję od kremu. Opakowanie w formie sprayu – jeśli ktoś lubi takie bajery to proszę bardzo 🙂

Produkt wodoodporny i do tego w korzystnej cenie. Dostępny w jednej z sieci drogerii.

Zawiera octocrylene – ale ciut dalej w składzie – nie mniej nie jest on polecany w produktach dla najmłodszych.

***

Sunozon Kids Med, krem przeciwsłoneczny dla dzieci

cena +- 17 zł/ 150 ml, krem przeciwsłoneczny dla dzieci, SPF 50

Sunozon Kids Med krem - filtry przeciwsłoneczne

Skład:

Aqua, Octocrylene, C12-15, Alkyl Benzoate, Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, Titanium Dioxide (Nano), Vp/ Hexadecene Copolymer, Acrylates Copolymer, Tocopheryl Acetate, Carnosine, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Dimethicone, Silica, Silica, Hydogen Dimethicone, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Acrylates/ C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Caprylyl Glycol, Caprylhydroxamic Acid, Sodium Hydroxide, Tetrasodium EDTA.

Sposób użycia: przed opalaniem obficie nanieść krem na skórę. Produkt nanieść przed wyjściem na słońce. Uwaga: zmniejszenie tej ilości obniży znacznie poziom ochrony. Nanosić ponownie dla utrzymania ochrony, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem.

SunOzon Kids Med, krem przeciwsłoneczny dla dzieci – opinia Pana Tabletki

I tutaj podobnie, połączenie filtrów chemicznych i mineralnego – tym razem w formie kremu.

Zawiera fotouczylający octocrylene.

Wodoodporny, przyzwoita cena. Do kupienia w jednej z sieci drogerii.

***

BabyDream, spray przeciwsłoneczny dla niemowląt i małych dzieci

cena +- 33 zł/ 200 ml, spray przeciwsłoneczny dla niemowląt i małych dzieci, SPF 50+

BabyDream spray przeciwsłoneczny - filtry przeciwsłoneczne

Skład:

Aqua, Octocrylene, C12-15 Alkyl Benzoate, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Glycerin, Octocrylane, Ethylhexyl Salicylate, Ethylhexyl Triazone, Diethylhexyl Butamido Triazone, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Triacontanyl PVP, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Microcrystalline Cellulose, Tocopheryl Acetate, Sodium Stearoyl Glutamate, Ethylhexylglycerin, Caprylyl Glycol, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, 1,2-Hexanediol, Decylene Glycol, Sodium Hydroxide, Cellulose Gum, Tocopherol.

Sposób użycia: przed użyciem wstrząsnąć. Produkt nanieść przed wyjściem na słońce. Obficie nałożyć emulsję. Zmniejszenie tej ilości obniży znacznie poziom ochrony przed promieniowaniem. Nanosić ponownie dla utrzymania ochrony, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem.

BabyDream, spray przeciwsłoneczny dla niemowląt i małych dzieci – opinia Pana Tabletki

Konkretna mieszanka filtrów chemicznych i nie stosowałbym się tutaj do informacji podanej przez producenta – nie jest to odpowiedni produkt dla niemowląt i małych dzieci.

Przygodę z fitrami chemicznymi zaczynajmy  po 2. roku życia. Minus za octocrylene na pierwszym miejscu – ten filtr nie jest polecany do stosowania u dzieci, ze względu na ryzyko wywołania alergii.

Wodoodporny. Do kupienia w jednej z sieci drogerii.

***

DAX Sundermo Line

cena +- 39 zł/ 200 ml, hipoalergiczne mleczko ochronne dla dzieci do twarzy i ciała, SPF 50+

DAX sundermo line filtry przeciwsłoneczne

Skład:

Aqua, Octocrylene, Isodecyl Neopentanoate, Diisopropyl Sebacate, Lauryl Lactate, C12-15, Alkyl Benzoate, Butyl Methoxydbeznoylmethane, Ceteareth-20, Ethylhexyl Triazone, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Trazine, Polymethyl Methacrylate, Tris-Biphenyl Triazina (nano), Glycerin, Cetearyl Alcohol, Polyester-5, 1,2-Hexanediol, Avena Sativa Kernel Extract, Helianthus Annuus Seed Oil, PEG-60 Hydrogenated Castor Oil, Tocopheryl Acetate, Panthenol, Bis-Ethylhexyl Hydroxydimethoxy Benzylmalonate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Xanthan Gum, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Carbomer, Ethylhexylglycerin, Hydroxyacetophenon, Phenoxyethanol, Sodium Hydroxide, Disodium EDTA, Octadecyl Di-T-Butyl-4-Hydroxyhydrocinnamate.

Sposób użycia: nałóż na skórę około 20 minut przed wyjściem na słońce. Aby utrzymać najlepszą ochronę powtarzaj czynność regularnie (min. co 2 godziny) oraz po wyjściu z wody lub wytarciu ciała ręcznikiem.

DAX Sundermo Line – opinia Pana Tabletki

Produkt zawiera same filtry chemiczne (w tym octocrylene) + fenoksyetanol , więc polecałbym je dla starszych (wyrośniętych) maluchów, o ile w ogóle dla dzieci.

Wodoodporny. Do kupienia w drogeriach.

***

Cien Sun, krem do opalania dla dzieci

cena +- 13 zł/ 100 ml, krem do opalania dla dzieci SPF 50

Cien Sun for Kids - filtry przeciwsłoneczne

Skład:

Aqua, Octocrylene, Alcohol, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Ethylhexyl Salicylate, VP/Hexadecene Copolymer, Phenylbenzimidazole, Sulfonic Acid, Triacontanyl PVP, Acrylates Copolymer, Xanthan Gum, Tocopheryl Acetate, Sodium Hydroxide, Sodium Hydroxide, Microcrystalline Cellulose, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin, Galactoarabinan, Disodium EDTA, Cellulose Gum.

Cien Sun, krem do opalania dla dzieci – opinia Pana Tabletki

W tym roku jego skład uległ zmianie z kremu z mieszanką filtrów chemicznych i mineralnego na zawierający w składzie tylko filtry chemiczne – więc nie będzie dobrym wyborem w pierwszych latach życia, ale później – ok?

W składzie filtr chemiczny – octocrylene  – który, co prawda dobrze wpływa na właściwości całego kosmetyku, ale posiada właściwości fotouczulające – a bezpieczeństwo preparatów dla dzieci jest najważniejsze.

W porównaniu z produktami o podobym składzie ma bardzo przyzwoitą cenę – co do samej jakości stosowania, łatwości aplikacji musicie ocenić sami – na pewno nie polecałbym go dla małych dzieci. Dostępne w jednej z sieci sklepów.

***

To jaki filtr wybrać dla dziecka?

Filtry przeciwsłoneczne niepodważalnie, niezaprzeczalnie i bezdyskusyjnie są BARDZO ważnym elementem ochrony skóry przed szkodliwym działaniem naszego ukochanego słońca. I korzystajmy z nich nie tylko podczas urlopu – dla każdej rodziny powinny być to kosmetyk top, bez którego ani rusz – dla mamy, taty i dziecka! Zdrowie ma się tylko jedno.

Uff, mam nadzieję, że ta analiza będzie pomocna. Po więcej informacji odsyłam do mojej blogowej koleżanki na genialny blog www.srokao.pl

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

P.S.: to teraz jeszcze zerknij na analizę środków odstraszających komary i kleszcze 🙂

Jeśli chcesz być nie bieżąco i dostawać ode mnie dodatkowe informacje o różnych akcjach promocyjnych, zapisz się na mój newsletter (bo wpisaniu adresu – konieczne jeszcze jest potwierdzenie zapisu – sprawdź dokładnie skrzynkę 🙂):

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

FreshMail.pl

 

Źródła:

 1. http://onkologia.org.pl/promieniowanie-uv/
 2. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/nowotwory_skory/74462,nowotwory-zlosliwe-skory-raki-skory
 3. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/636/original/45-52.pdf?1481035195
 4. https://www.farmacjapraktyczna.pl/2016/07/tajemnice-filtrow-przeciwslonecznych/
 5. https://www.termedia.pl/Fotoprotekcja-Rekomendacje-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego-Czesc-1-Promieniowanie-ultrafioletowe-i-preparaty-zawierajace-filtry-UV,56,32150,1,0.html
 6. Strobel C., Torrano A. A., Herrmann R., Malissek M., Bräuchle C., Reller A., Treuel L., Hilger I.: Effects of the physicochemical properties of titanium dioxide nanoparticles, commonly used as sun protection agents, on microvascular endothelial cells. Journal of Nanoparticle Research, 2014.
 7. Smijs T. Pavel S.: Titanium dioxide and zinc oxide nanoparticles in sunscreens: focus on their safety and effectiveness. Nanotechnol Sci Appl, 2011, 4, 95-112.
 8. Osmond M. J., Mccall M. J.: Zinc oxide nanoparticles in modern sunscreens: An analysis of potential exposure and hazard. Nanotoxicology, 2010, 4, 15–41.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.