ScrollToTop
co na biegunkę dla dziecka

Co na biegunkę dla dziecka? Odpowiada Pan Tabletka

Artykuły, Warto przeczytać

4 lipca 2024

Biegunka u dziecka to temat, który przewinął się nie raz, w nie jednym domu. A biegunki, szczególnie u dzieci, mogą być bardzo niebezpiecznie, ponieważ najmłodsi są bardziej narażeni na odwodnienie niż zdrowi dorośli. Dlatego w tym wpisie podpowiem Wam jak prawidłowo radzić sobie z biegunką u właśnie u najmłodszych ze szczególnym nastawieniem na korzystanie z leków – opowiem, które można, a których nie można stosować u dzieci podczas biegunki.

***

Na początku wpisu zebrałem Wasze sposoby na radzenie sobie z biegunką u dzieci – szczególnie tą biegunką, która zdarza się w najmniej sprzyjających okolicznościach (czyli… zawsze 🙈) – czyli podczas podróży 🚗🚗🚗.

W drugiej części odniosę się do tych pomysłów, opowiem co, kiedy i dlaczego stosować, a czego, kiedy i dlaczego unikać. Nie zostawię Was bez odpowiedzi jak skutecznie i bezpiecznie walczyć z biegunką u dzieci, w zależności od ich wieku.

***

Co najczęściej na biegunkę u dziecka podają Rodzice z grupy Pana Tabletki na fb?

Luiza – „Węgiel w syropie sprawdza się i u dzieci i u dorosłych

Monika – „Enterol

Sylwia – „Tasectan i dobre probiotyki

Beata – „Smecta

Marta – „Suszone jagody najlepsze! Działają natychmiast. Dlatego co roku suszę

Kasia – „Laremid

Ewa – „Korzeń kobylaka, serio. Nic tak nie działa. Niezastąpiony przy wszystkim co związane z układem pokarmowym

Co na to Pan Tabletka?

Padło tu sporo nazw handlowych preparatów, które rzeczywiście przeznaczone są do leczenia biegunki. Ale czy je wszystkie trzeba, a przede wszystkim można stosować u dzieci? Uporządkujmy sobie tą wiedzę! ⬇️⬇️⬇️

***

Kiedy możemy mówić o biegunce?

Biegunka to zmiana konsystencji stolca na płynną lub półpłynną i/lub wzrost częstości wypróżnień zazwyczaj do 3 i więcej na dobę. Mogą, ale nie muszą, jej towarzyszyć nudności, wymioty i gorączka. W rozpoznawaniu biegunki za bardziej miarodajną uważa się zmianę konsystencji stolca niż większenie liczby wypróżnień, szczególnie u niemowląt, u których ten moment wypróżnienia ciężko zaobserwować. Ze względu na czas trwania możemy podzielić ją na trzy rodzaje: ostrą (≤14 dni), przetrwałą (14–30 dni) i przewlekłą (>30 dni). Na potrzebę te wpisu będziemy rozważać jedynie przypadek biegunki ostrej.

***

Przyczyny biegunki u dzieci

W Polsce najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci do 3. roku życia jest rotawirus. Także on odpowiedzialny jest za najcięższe przypadki biegunki. Infekcje noro- i adenowirosowe mają lżejszy przebieg, z kolei towarzyszą im uporczywe wymioty.

Zdecydowanie rzadziej biegunki u dzieci mogą wywołać bakterie, a wśród nich Salmonella spp., Campylobacterspp., Yersinia spp. czy Escherichia coli. Zakażenia salmonellą charakteryzują się większą ilością biegunkowych wypróżnień i dłuższym przebiegiem infekcji niż w przypadku biegunek pochodzenia wirusowego. Mogą jej także towarzyszyć wysoka gorączka, ból brzucha czy obecność krwi w stolcu.

Tak naprawdę do rozpoczęcia leczenia biegunki nie jest ważne źródło jej powstania, bo nie ma to wpływu na prowadzone postępowanie.

***

Co robić w przypadku biegunki u dziecka?

Zazwyczaj w przypadku biegunki u dzieci wystarczy telefonicznie skonsultować się z lekarzem – nie potrzebna jest osobista wizyta dziecka w gabinecie – ale bywają wyjątki od tej reguły.

Kiedy lekarz musi bezwzględnie zbadać dziecko z biegunką?

  • gdy dziecko ma poniżej 2. miesiąca życia
  • gdy choruje przewlekle
  • gdy występują u niego dodatkowo uporczywe wymioty
  • gdy stolcach obecna jest krew
  • gdy dziecko nie ma chęci do jedzenia i picia
  • gdy ma nasiloną biegunkę (>8 stolców/dobę)
  • gdy występują objawy odwodnienia:
    • suchy język
    • zapadnięte gałki oczne
    • płacz bez łez
    • rzadkie i skąpe oddawanie moczu
    • zaburzenia świadomości (otępienie, nadmierna senność).

***

Leczenie biegunki u dzieci – po pierwsze nawadnianie!

Nawadnianie to podstawa leczenia biegunki i/lub wymiotów. Najlepiej nadadzą się do tego tzw. doustne płyny nawadniające (DPN, ang. ORS), które nawadniają i uzupełniają utracone elektrolity lepiej niż „czysta” woda, a to dlatego, że mają zmniejszoną osmolalność. DNP to nic innego jak mieszanka glukozy i elektrolitów do rozpuszczenia w wodzie.

Taki gotowy roztwór podaje się dziecku małymi porcjami przez cały dzień. Czasami jest to trudne zadanie, bo te miksturki mają swój specyficzny, słonawy posmak. W takim wypadku trzeba trochę uruchomić wyobraźnię, aby zmotywować dziecko do ich wypicia – generalnie wszystkie chwyty dozwolone:

  • może schłodzić taką miksturkę albo dorzucić kostkę lodu – generalnie chłodniejsza smakuje lepiej
  • a może pomoże w tym picie przez kolorową rurkę
  • albo jakaś dobra historia ze spragnionym kotkiem/pieskiem/pingwinkiem może dać radę.

Nie tylko elektrolity nawadniają podczas biegunki

Jeśli za nic w świecie elektrolity nie wejdą to powinniście postarać się, aby dziecko piło cokolwiek. No może nie cokolwiek, ale możecie wybrać z zestawu: woda mineralną (można ją nawet podrasować odrobiną miodu), mus i kompot jabłkowy, rozcieńczony sok jabłkowy, nie-za-mocna herbata, lekko posolona zupa, wodniste owoce, napoje elektrolitowe jak dla sportowców– generalnie wszystko, co jest źródłem wody. Unikajcie jednak mocno słodzonych napojów typu coca-cola i soków – zawierają dużo cukru i są hiperosmolarne (czyli odwrotnie do tego, co zalecane), co oznacza, że mogą jeszcze bardziej nasilać biegunkę.

A jak wybrać dobre elektrolity podpowiadam w tym wpisie – zerknijcie: https://pantabletka.pl/elektrolity-jak-wybrac-najlepsze-opinia-analiza/

***

Jak żywić dziecko z biegunką?

Biegunka nie wymaga wprowadzania głodówki. Jedynie w razie znacznego odwodnienia należy na kilka godzin zrobić przerwę od podawania dziecku jedzenia, do czasu przynajmniej częściowej poprawy. Wyznacznikiem, kiedy można powrócić do zwykłej diety, jest pojawienie się u dziecka apetytu.

Jeśli maluszek jest jeszcze karmiony piersią to kontynuuj karmienie przez cały czas trwania terapii nawadniającej. Nie ma potrzebny rezygnowania z karmienia, rozcieńczania mleka czy stosowania preparatów mlekozastępczych z powodu biegunki.

U starszych dzieci również nie ma potrzeby „poszczenia”, stosowania diety opartej na pszennym chlebie, ryżu/kleiku ryżowym, jabłkach i tostach. Także dieta ubogo- lub bezlaktozowa nie jest zalecana w  warunkach domowych. Po prostu należy prowadzić dietę dostosowaną do wieku.

***

Biegunka u dziecka – co podać?

Na początku wpisu sami mogliście przeczytać o tym, co najczęściej podajecie swoim dzieciom na biegunkę. I wiem, że macie dobre chęci i chcecie, aby Wasze dziecko jak najszybciej wróciło do zdrowia, ale nie wszystkie z tych wymienionych przez Was leków możecie podawać maluchom. Dlatego przygotowałem dla Was ściągę z podpowiedziami i wyjaśnieniami co stosować, a czego nie – korzystajcie!

Probiotyki

W leczeniu biegunki udokumentowaną skuteczność wykazują szczepy Lactobacillus rhamnosus GG (LGG)
oraz Saccharomyces boulardii. Udowodniono, że skracają one czas trwania infekcji i zmniejszają intensywność objawów.

Diosmektyn

To lek o działaniu absorbującym, nie wchłania się z jelitowa i działa przeciwbiegunkowo na drodze kilku mechanizmów. Jako jedyny z tej grupy leków jest wskazany do stosowania w leczeniu biegunek u dzieci.

Loperamid

To bardzo popularny lek hamujący perystaltykę jelit. Co prawda jest on bardzo skuteczny, bo skraca czas trwania biegunki i zmniejsza ilość biegunkowych stolców, jednak nie poleca się jego stosowania w biegunkach u dzieci ze względu na duże ryzyko działań niepożądanych, przewyższające korzyści wynikające z ich stosowania.

Taninian żelatyny

Nie jest rekomendowany w przypadku biegunek u dzieci, ze względu na ryzyko powstania działań niepożądanych przewyższające korzyści wynikające ze stosowania leku.

Ale wiem, że wielu pediatrow je zapisuje – tylko mamy tutaj sytuacje w której lekarz zna Waszą historie chorobową i ma wiedzę żeby zalecić taki czy inny preparat.

Węgiel aktywny

Nie jest rekomendowany w ogóle w przypadku ostrych biegunek ze względu na brak wystarczających dowodów na jego skuteczność.

Antybiotyki (np. nifuroksazyd)

Nie powinno stosować się rutynowo antybiotyków u zdrowych dzieci z ostrą biegunką. Tego typu infekcje przewodu pokarmowego mają zazwyczaj przebieg samoograniczający, co oznacza, że po prostu po kilku dniach (na ogół 5-7) przejdą same. Antybiotyki stosuje się tylko w przypadku biegunki wywołanej przez konkretne patogeny i to u dzieci z określonymi objawami. A przede wszystkim antybiotyków nie stosujemy na biegunki o podłożu wirusowym!

***

Biegunka u dziecka – domowe sposoby

Z pomocą w biegunce przychodzą także naturalne sposoby – A JAK! Chyba najbardziej znanym jest napar z suszonych borówek. Możesz podawać go dzieciom od momentu, kiedy mają już odpowiednio rozszerzoną dietę.

A przepis na napar z suszonych borówek znajdziesz w Zdrowniku: zdrownik.pl

A co do przytoczonego przez Was korzenia kobylaka to owszem działa on na biegunkę, ale przyznam, że nie znalazłem informacji od którego roku życia można go bezpiecznie podawać dzieciom, więc powinniście to skonsultować z doświadczonym w temacie lekarzem.

***

Szczepienia przeciwko rotawirusom 💉

Obecnie w Polsce jest dostępne szczepienie przeciwko rotawirusom. Nie chroni przed samym zachorowaniem na ostrą biegunkę wirusową, ale przed jej ciężkim przebiegiem wymagającym hospitalizacji nawet w 85-98%. Szczepienie składa się z 2 lub 3 dawek podanych doustnie w odstępie przynajmniej 4 tygodni. Zaleca się podanie pierwszej dawki optymalnie w 6-8 tygodniu życia, ale nie później niż przed 12. tygodniem życia, a ostatniej najlepiej do ukończenia 24. tygodnia życia. Od 2021 roku szczepienia przeciwko rotawirusom są bezpłatne.

***

Co na biegunkę u dziecka – podsumowanie

Mam nadzieję, że będziecie wracać do tego wpisu i wspierać się nim, gdy zajdzie taka potrzeba (choć oczywiście nie życzę Wam, żeby zdarzało się to często). Pamiętajcie, że szczególnie przed podaniem leków dzieciom skonsultujcie się z lekarzem lub z farmaceutą, żeby mieć pewność, że jest to lek przeznaczony dla tej grupy wiekowej. Leki to nie cukierki, naprawdę.

***

Jeśli chcesz być na bieżąco z Panem Tabletką i dostawać ode mnie dodatkowe informacje o zdrowiu dzieci i problemach rodziców – zapisz się na newsletter dla rodziców (po wpisaniu adresu, konieczne jest jeszcze potwierdzenie zapisu – sprawdź dokładnie skrzynkę :))

***

Serdeczności

Pan Tabletka

Marcin

***

zdrownik

***

Źródła:

  1. Wasielica-Berger J.: Ostra biegunka. Gastroenterologia Kliniczna, 2018, tom 10, nr 1: 14–22.
  2. Sawiec P.: Postępowanie w ostrej biegunce u dzieci. Aktualne (2014) wytyczne European Society for Paediatri Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition oraz European Socie for Paediatric Infectious Diseases. Medycyna Praktyczna, Pediatria, 4/2014.
  3. Flaszewska A., Szajewska H.: Ostra biegunka infekcyjna u dzieci – co mówią aktualne dane? Zakażenia XXI wieku, 2018;1(2):79–87
  4. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/ (dostęp dnia: 20.08.2022)

***

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować