ScrollToTop

Czy wiesz jak odciągać katar u dziecka?

Artykuły

19 lipca 2017

Obowiązkowa lektura dla rodziców, dla których bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Jak odciągać katar u niemowlaka i u dziecka?

Zacznijmy od sprawy kluczowej – podczas odciągania kataru – Twoje dziecko musi mieć otwarte usta – żeby łatwo mogło  wyrównywać się ciśnienie. W innym przypadku, odciąganie może powodować przykre odczucia u dziecka, możesz tez coś mu w nosku uszkodzić…

Usta muszą być otwarte.

Druga nieoczywista sprawa – zadbaj o to, żeby nie zaciągało Wam smarów do rury odkurzacza. Rura później rdzewieje i śmierdzi trupem. Mi się nie udało i właśnie zamawiam nową…

Ale do rzeczy 😉 bo sprawa jest poważna.

1. ZACHOWAJ SPOKÓJ, ZABAW SIĘ W… ODKURZACZ? W SŁONIA? Odciągaj katar z fantazją.

Z doświadczenia swojego i rozmów z pacjentami wiem, że z tym spokojem i zabawą najtrudniej.

Maleństwo ma zatkany nosek, płacze, nie może spokojnie jeść ani zasnąć. Zmartwieni rodzice pochylają się mocno – próbują najpierw trafić wodą morską, później aspiratorem. Uff, udało się… No to druga dziurka… Maluch niepokoi się, przecież nie wie co się dzieje. Widzi zestresowanych rodziców ze zmartwionymi minami i dziwnym czymś w dłoniach. I chłonie nasze emocje jak gąbka…

Do tego pracujący odkurzacz podkręca atmosferę i dodaje dramatyzmu.

Z takim podejściem łatwo samemu zrazić się do odsysania katarku. Nie mówiąc już o dziecku, które często reaguje płaczem na sam widok aspiratora.

Proponuję więc świadomie zachować spokój. Nastaw się pozytywnie, spróbuj wymyślić zabawę: w odkurzacz, w słonia, w cokolwiek. Na początek wystarczy, że nastrój udzieli się Tobie. Dziecko od razu powinno reagować lepiej. I najlepiej nic na siłę.

P.S.: moja rada po kilkudziesięciu kolejnych katarach i 2 roku dziecka – czasami nie obejdzie się bez Reksia i Peppa Pig. Eh życie…

2. ZANIM ZACZNIESZ ODCIĄGAĆ KATAR  – PRZYGOTUJ WCZEŚNIEJ NOSEK

Wydzielina z nosa może być lejąca – wtedy odsysanie jest łatwiejsze.

Zwykle jednak jest lepka i ciągnąca. Najważniejsze jest wtedy odpowiednie nawilżenie noska przed zabiegiem. Możemy to zrobić przy użyciu roztworu soli morskiej izotonicznej lub hipertonicznej, na trzy sposoby:

Warto to robić również w trakcie odciągania.

Chodzi o to, żeby wydzielina stała się bardziej nawodniona, luźniejsza i tym samym dużo łatwiejsza do odciągnięcia. Im katar bardziej gęstszy i zalegający, tym częściej trzeba zabieg ten powtarzać.

P.S.: i nie pozwól, żeby zaciągało Wam gluty do rury odkurzacza, bo masakra…

3. WYBIERZ NAJLEPSZE DLA SIEBIE URZĄDZENIE

Gruszka? Odsysanie ustami? Odkurzanie noska? Elektroniczny aspirator?

Każda metoda ma swoje wady i zalety. Tym samym każda ma swoich  zwolenników i przeciwników.

Najszybsze i najskuteczniejsze są urządzenia podłączane do odkurzacza, ale odkurzacz hałasuje, a przy nieprawidłowym stosowaniu może podrażnić śluzówkę noska.

Odsysanie wdechem jest bezpieczniejsze i daje mamie poczucie kontroli, lecz zabiera więcej czasu (chociaż to akurat zależy od wprawy). I zgadzam się, że może obrzydzać.

Elektroniczne urządzenie nie jest tak wydajne jak dwa poprzednie, ale może być kolorowe i grające.

Wolisz tradycyjne metody? Używaj gruszki, ale dbaj o jej higienę i często ją wymieniaj.

Opisałem wady i zalety dostępnych na rynku odciągaczy w tym artykule (stuk-klik).

Często kończy się tak, że na półce lądują obok siebie wszystkie te urządzenia – każde na inną okazję. To dobrze czy źle? W tym przypadku każdy sposób jest dobry, byle szybko i bezstresowo pozbyć się katarku.

4. DZIAŁAJ SZYBKO I SPRAWNIE. BEZ PRZESADNEGO DRAMATYZMU

Po prostu. Dziecko nie zdąży się zdenerwować i Ty również.
Szybkie i precyzyjne odsysanie wymaga naturalnie wprawy oraz doświadczenia. Także wcześniejszego nawilżenia noska oraz wyboru najlepszego dla Ciebie urządzenia.

5. NAWILŻ NOSEK PO SKOŃCZONYM odciąganiu

To bardzo ważny punkt. Odsysanie może zostawić błonę śluzową noska wysuszoną i podrażnioną. Dlatego ważne, żeby po skończonym zabiegu jeszcze raz prysnąć izotoniczną solą lub specjalnymi preparatami utrzymującymi nawilżenie na dłużej (np.: z kwasem hialuronowym albo gliceryną).

*****

Na podsumowanie mógłbym napisać, że nie masz co się martwić, że odciąganie kataru nie musi być męką. Ale wcale tak nie jest. Osobiście tego nienawidzę. A najgorsze jest mycie tego osprzętu. Masakra i – zawsze zdarzy Ci się zassać jakiegoś resztkowego gluta. Błe.

Zdrowo pozdrawiam,

Marcin

Może zainteresuje Cię moja przeglądówka odciągaczy do kataru?

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.