
Czy krople do nosa działają? – Pan Tabletka
Mam wrażenie, że krople do nosa w w sezonie jesień-zima-wiosna to najpopularniejszy produkt w aptece. Stasują je dorośli i dzieci – już ci najmłodsi. Nic dziwnego, że kataralne preparaty mają szerokie grono odbiorców – walka z glutową godzillą bywa wykańczająca. Pytanie tylko, czy krople do nosa faktycznie działają tak, jak tego byśmy oczekiwali? A może to marketingowa ściema, a swoje i tak będziemy się musieli przemęczyć? Hmm?
Czy krople na katar działają? – Tak, działają
Nie byłbym jednak sobą zostawiając Cię z tak lakoniczną odpowiedzią. W kolejnym akapicie powiem, jak działają substancje w nich zawarte
***
Co, jak i dlaczego działa w kroplach do nosa?
Krople do nosa jako substancję czynną zawierają najczęściej ksylometazolinę lub oksymetazolinę. Substancje te należą do grupy sympatykomimetyków. Działając na konkretne receptory powodują skurcz naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się przekrwienie śluzówek, obrzęk i odczyn zapalny. W efekcie nos staje się bardziej drożny i zakatarzonemu dziecku po prostu łatwiej się oddycha lub w ogóle jest w stanie przerzucić się z oddychania buzią na oddychanie nosem 👍🏻.
📢 Więcej o radzeniu sobie z katarem u dziecka opowiadam we wpisie: Jak radzić sobie z katarem u dziecka?
Ważne jest też, aby tego typu kropli nie stosować zbyt długo, bo można się od nich „uzależnić” – przeczytaj. Odzwyczajenie się od kropli na katar jest trudne, dlatego nie przekraczaj 7 dni terapii. Generalnie im krócej tym lepiej.
***
📧 Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie jeszcze inne ciekawe informacje – nie tylko o katarze – zapraszam do newslettera (pamiętaj tylko żeby potwierdzić swój zapis)
***
🚨 Uważaj na różne stężenia kropli do nosa!
Uwaga! Kupując krople na katar zwróć uwagę, aby stężenie substancji czynnej było dopasowane do wieku dziecka. Te różnice wskazują właśnie te dopiski do podstawowej nazwy handlowej – w zależności od producenta i wieku dziecka będzie to np. baby, kids, junior, dla dzieci.
📢 Mam dla Was dużą garść porad od Rodziców walczących z katarem. Koniecznie poznaj te przetestowane sposoby albo po prostu przeczytaj na pokrzepienie ducha, kiedy katar wlecze się za Waszą rodziną kolejny tydzień >klikam< ❤
***
Krople do nosa a woda morska – co lepsze?
Jeśli katar nie jest zbyt uciążliwy i komfort oddechu przez nos zapewnia stosowanie wody morskiej – stosuj właśnie ją. Woda morska dostępna jest w kilku stężeniach – 💦 więcej przeczytasz tutaj . W dużym uproszczeniu woda o stężeniu izotonicznym ma za zadanie nawilżenie błon śluzowych. Hipertoniczna sól morska będzie natomiast rozrzedzać wydzielinę i ułatwiać jej usuwanie.
W odróżnieniu do substancji leczniczych zawartych w typowych preparatach do nosa na katar, woda morska nie działa na naczynia krwionośne, a jej mechanizm działania opiera się na osmozie.
📚 🛒 Więcej odpowiedzi na pytania troskliwych rodziców w mojej książce „Budujemy odporność w żłobku i przedszkolu” – sprawdzam.

***
Życzę wgranej walki z katarem!
Pan Tabletka
Marcin
***
🛒 Zobacz wszystkie żłodkowe i przedszkolne niezbędniki od Pana Tabletki ⬇

O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.