ScrollToTop
co suplementować podczas karmienia piersią wapn

Co na ból gardła podczas karmienia piersią?

Artykuły

19 grudnia 2018

Z tego wpisu dowiesz się co stosować na ból gardła podczas karmienia piersią. Bo wbrew powszechnie panującym opiniom – można sobie bezpiecznie pomóc na wiele sposobów.  Zdrowa mama, to szczęśliwe dziecko. I spokojny tata 😉

***

O przygotowanie tego opracowania, poprosiłem moją koleżankę farmaceutkę, blogerkę –  która specjalizuje się w „stosowaniu leków podczas karmienia piersią” – dr n. farm. Magdalenę Stolarczyk. Na końcu wpisu zamieszczam link do jej bloga, który jest skarbnicą informacji w tym temacie.

***

Dodam jeszcze, że Magda jest dla mnie osobiście, autorytetem w kwestii stosowania leków podczas karmienia piersią i prowadzi swojego bloga – który jest skarbnicą wiedzy – Farmaceuta radzi.

Co stosować na ból gardła podczas karmienia piersią?

Ten wpis powstał w odpowiedzi na liczne pytania zaniepokojonych i zestresowanych mam w Facebookowj grupie – Pan Tabletka dla rodziców. Pytania, takie jak to poniżej:

[Ania] Kochani, potrzebuję coś skutecznego na okropny ból gardła u matki karmiącej ? to nie jest piekący ból , tylko taki że boisz się przełknąć, bo masz wrażenie, że wyrwie Ci pół gardła ?Trwa to już 3 dni i nic nie przechodzi i jakby ból „wędruje” ? Na początku odczuwałam ból w przełyku a teraz boli na łukach i jakby promieniuje trochę na ucho, zero gorączki i żadnych innych objawów. Do tej pory stosowałam Tantum Verde i Islę.

Jakie leki można bezpiecznie stosować na ból gardła u mamy karmiącej?

[dr n. farm. Magdalena Stolarczyk]  W przypadku bólu gardła mama karmiąca może stosować preparaty w postaci tabletek do ssania, aerozoli, do stosowania w jamie ustnej lub roztworów do płukania jamy ustnej i gardła, zawierających w swoim składzie substancje, które mają udokumentowane bezpieczeństwo stosowania w okresie laktacji. Jest kilka takich substancji.

Na ból gardła – flurbiprofen

Flurbiprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który przy stosowaniu w postaci tabletek do ssania redukuje ból i zmniejsza obrzęk. Jego działanie rozpoczyna się już po 30 minutach i utrzymuje się do 2-3h. Flurbiprofen stosowany w postaci tabletek do ssania może wchłaniać się do krwi mamy karmiącej i w niej osiąga maksymalne stężenie po 30-40 minutach od podania.

Flurbiprofen w dużym stopniu (99%) wiąże się z białkami osocza. A ponieważ, im wyższy stopień wiązania się z białkami tym mniejsze prawdopodobieństwo przenikania związku do mleka mamy to fakt ten pośrednio świadczy o bezpieczeństwie stosowania flurbiprofenu w czasie karmienia piersią.

Flurbiprofen zaliczany jest do leków L2 – leków bezpiecznych w czasie karmienia piersią (wg Kategorii Ryzyka Laktacyjnego Prof. Hale’a). Ponadto flurbiprofen określany jest jako lek kompatybilny/zgodny z karmieniem piersią, którego stosowanie niesie bardzo małe ryzyko dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji (wg e-lactancia.org).

Dla flurbiprofenu wartość RID wynosi 0,7-1,4%. Lek uznaje się za bezpieczny do stosowania w czasie laktacji, jeżeli wartość ta wynosi poniżej 10% – i im mniejsza tym lepiej. Flurbiprofen może przenikać do mleka mamy w bardzo małych ilościach. Dotychczas nie zaobserwowano i nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych występujących u dziecka karmionego piersią.

Niemniej jednak tak jak przy każdym leku stosowanym w czasie laktacji tak i przy tym, należy bacznie obserwować dziecko oraz zsynchronizować czas przyjmowania leku z karmieniem, najlepiej przyjmować go bezpośrednio po karmieniu przed najdłuższą przerwą w karmieniu (nocną lub popołudniową).

Benzydamina – na ból gardła podczas karmienia piersią

Inną substancją leczniczą, która może być bezpiecznie stosowana w czasie laktacji jest chlorowodorek benzydaminy. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, miejscowo znieczulające i antyseptyczne. Dobrze przenika przez błony śluzowe gromadząc się w tkankach zmienionych zapalnie. W minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego. A skoro słabo się wchłania do krwi to mało prawdopodobne jest, aby przenikał do pokarmu kobiecego i do organizmu dziecka karmionego piersią. To pośrednio świadczy o bezpieczeństwie stosowania tego leku w czasie laktacji.

Ponadto benzydamina zaliczana jest do związków kompatybilnych/zgodnych z karmieniem piersią, którego stosowanie niesie niewielkie ryzyko dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji (wg portalu e-lactancja.org). I w związku z tym może być stosowana w czasie laktacji, wtedy, kiedy jest to konieczne i kiedy odbywa się w odpowiednich rekomendowanych dawkach i z zachowaniem środków ostrozności.

Inne substancje, obecne w lekach na ból gardła i ich bezpieczeństwo stosowania w czasie laktacji.

Dostępne na rynku leki na ból gardła, zawierają również inne substancje – między innymi:

  • Alkohol     2,4-dichlorobenzylowy
  • Ambazon
  • Chlorchinaldol
  • Chlorek     cetylopirydyniowy
  • Chlorheksydyna
  • Chlorowodorek     lidokainy
  • Diklofenak
  • Heksylorezorcynol
  • Salicylan     choliny

Jak wygląda ich bezpieczeństwo stosowania w czasie laktacji?

Lidokaina, diklofenak i karmienie piersią

Lidokaina

Lidokaina wykazuje działanie miejscowo znieczulająco i łagodzi ból gardła.

Lidokaina jest zaliczana do kategorii L2 (leków bezpiecznych w czasie laktacji, wg Prof. Hale’a). Ponadto jest klasyfikowana jako związek zgodny z karmieniem piersią wg portalu e-lactancja.org i dodatkowo określany jest przez Amerykańską Akademię Pediatrii za kompatybilny z karmieniem piersią.

Lidokaina, szczególnie stosowana miejscowo, przenika do pokarmu kobiecego w bardzo małych ilościach i mało prawdopodobne jest, aby działała ona niekorzystnie na dziecko karmione piersią.

Niemniej jednak podczas stosowania lidokainy w czasie karmienia piersią (tak jak i każdego innego leku) należy obserwować dziecko i skonsultować jej stosowanie w czasie laktacji z lekarzem lub farmaceutą.

Dikofenak

Diklofenak, podobnie jak flurbiprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Na rynku dostępny jest w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo stosowania w czasie laktacji to diklofenak, podobnie jak flurbiprofen i lidokaina, zaliczany jest do kategorii L2 (wg Hale’a) i określany jest jako zgodny z karmieniem piersią (wg e-lactancja.org)

Co istotne, wg Charakterystyki Produktu Leczniczego (czyli rozszerzonej ulotki dla specjalistów) produktu zawierającego diklofenak wiadomo, że po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez błony śluzowych i gromadzi się w tkankach zmienionych zapalnie. Ale co istotne, po zastosowaniu miejscowym w minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego i praktycznie nie działa ogólnoustrojowo a co za tym idzie nie przenika do pokarmu kobiecego. I może być stosowany w czasie laktacji.

Leki na ból gardła zawierające chlorheksydynę i karmienie piersią

Chlorheksydyna jest związkiem, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne – i dzięki temu stosowana jest w miejscowym leczeniu infekcji gardła.

Jak podaje producent leku zawierającego chlorheksydynę (w Charakterystyce Produktu Leczniczego) substancja ta, stosowana miejscowo, nie wchłania się ze skóry i błon śluzowych do krążenia ogólnego. Może co prawda przedostawać się wraz ze śliną do przewodu pokarmowego, ale wiadomo, że słabo się z niego wchłania do krwi. A skoro chlorheksydyna nie wchłania się do krwi to nie może przenikać do pokarmu kobiecego.

Chlorheksydyna zaliczana jest wg portalu e-lactancja.org do związków kompatybilnych z karmieniem piersią, których stosowanie nie stanowi zagrożenia dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji.

Co prawda Chlorheksydyna zaliczana jest do kategorii L4 (leków potencjalnie niebezpiecznych) wg Prof. Hale’a ale sami Autorzy przyznają, że podczas miejscowego stosowania leków zawierających chlorheksydynę, wchłania się ona w niewielkim stopniu do krwi mamy i w związku z tym mało prawdopodobne jest niekorzystne oddziaływanie na dziecka. Niestety dostępne są doniesienia o działaniu niepożądanym (bradykaria), jakie wystąpiło u dziecka karmionego piersią, którego mama stosowała na piersi spray z chlorheksydyną – dlatego też taka klasyfikacja.

Przed zastosowaniem leku, zawierającego chlorheksydynę, w czasie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Inne leki na ból gardła w czasie laktacji

Nie wszystkie z wymienionych powyżej substancji leczniczych mają udokumentowane bezpieczeństwo stosowania w okresie laktacji. W związku z tym, lepiej ich nie stosować w okresie laktacji.

Do związków, dla których brakuje danych zalicza się: chlorchinaldol, salicylan choliny, heksylorezorcynol, chlorek cetylopirydyniowy, ambazon i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy.

Ból gardła w czasie laktacji – co zrobić?

Jeżeli ból gardła się utrzymuje, nie przechodzi, nasila się, jest ostry lub dochodzą do tego inne objawy (np. gorączka, kaszel, katar) konieczna jest wizyta u lekarza.

Ogólne zasady stosowania leków podczas karmienia piersią – bardzo ważne!

Będąc już przy kwestii stosowania leków w czasie laktacji to warto pamiętać o kilku zasadach/regułach:

  1.  stosowanie leków w czasie laktacji skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
  2. przy stosowaniu leków w okresie karmienia piersią należy zsynchronizować przyjmowanie leku z przystawianiem dziecka do piersi.
    • Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu przed najdłuższą przerwą w karmieniu (nocną lub popołudniową) z kolejnym karmieniem piersią należy wstrzymać się przez czas, kiedy substancja lecznicza osiąga maksymalne stężenie we krwi mamy.
  3. Warto też obserwować dziecko i w przypadku niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem i/lub pediatrą.

Pozdrawiam serdecznie – dr n. farm. Magdalena Stolarczyk

Domowe sposoby na ból gardła podczas karmienia piersią i laktacji

Hej, tutaj z powrotem Pan Tabletka. Nie zapominajmy również o domowych sposobach na ból gardła, kaszel i inne takie… Na blogu znajdziesz już sporo takich informacji, zerknij do tych wpisów:

  • nowoczesny, smaczny i prosty syrop z cebuli wg Pana Tabletki – pierwsza pomoc w infekcjach
  • #białynapar – nie lubisz cebuli? Mam coś równie dobrego.
  • #turbokisiel – czyli kisiel lniany na ból gardła i lekki kaszel
  • Co na gardło – wpis ogólny
  • Co na kaszel? – ciekawy wpis ogólny

Zdrowotności!

Magda i Marcin

A ja jeszcze raz zapraszam na blog Magdy 🙂 – Farmaceuta radzi.

 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować