ScrollToTop

Co na ból gardła podczas karmienia piersią?

Artykuły

19 grudnia 2018

Z tego wpisu dowiesz się co stosować na ból gardła podczas karmienia piersią. Bo wbrew powszechnie panującym opiniom – można sobie bezpiecznie pomóc na wiele sposobów.  Zdrowa mama, to szczęśliwe dziecko. I spokojny tata 😉

***

O przygotowanie tego opracowania, poprosiłem moją koleżankę farmaceutkę, blogerkę –  która specjalizuje się w „stosowaniu leków podczas karmienia piersią” – dr n. farm. Magdalenę Stolarczyk. Na końcu wpisu zamieszczam link do jej bloga, który jest skarbnicą informacji w tym temacie.

***

Dodam jeszcze, że Magda jest dla mnie osobiście, autorytetem w kwestii stosowania leków podczas karmienia piersią i prowadzi swojego bloga – który jest skarbnicą wiedzy – Farmaceuta radzi.

Co stosować na ból gardła podczas karmienia piersią?

Ten wpis powstał w odpowiedzi na liczne pytania zaniepokojonych i zestresowanych mam w Facebookowj grupie – Pan Tabletka dla rodziców. Pytania, takie jak to poniżej:

[Ania] Kochani, potrzebuję coś skutecznego na okropny ból gardła u matki karmiącej 😖 to nie jest piekący ból , tylko taki że boisz się przełknąć, bo masz wrażenie, że wyrwie Ci pół gardła 😵Trwa to już 3 dni i nic nie przechodzi i jakby ból „wędruje” 😬 Na początku odczuwałam ból w przełyku a teraz boli na łukach i jakby promieniuje trochę na ucho, zero gorączki i żadnych innych objawów. Do tej pory stosowałam Tantum Verde i Islę.

Jakie leki można bezpiecznie stosować na ból gardła u mamy karmiącej?

[mgr farm. Magdalena Stolarczyk] W przypadku bólu gardła u mamy karmiącej można stosować preparaty w postaci tabletek do ssania lub aerozoli, zawierających w swoim składzie np i między innymi.: flurbiprofen, czy benzydaminę.

Na ból gardła – flurbiprofen

Flurbiprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny przy stosowaniu w postaci tabletek do ssania redukuje ból i zmniejsza obrzęk. Jego działanie rozpoczyna się już po 30 minutach i utrzymuje się do 2-3h. Flurbiprofen stosowany w postaci tabletek do ssania może wchłaniać się do krwi mamy karmiącej i w niej osiąga maksymalne stężenie po 30-40 minutach od podania.

Flurbiprofen jest uznawany za bezpieczny podczas laktacji – ale zachowaj umiar we wszystkim!

W dużym stopniu (99%) wiąże się z białkami osocza. A ponieważ, im wyższy stopień wiązania się z białkami tym mniejsze prawdopodobieństwo przenikania związku do mleka mamy to fakt ten pośrednio świadczy o bezpieczeństwie stosowania flurbiprofenu w czasie karmienia piersią.  Flurbiprofen zaliczany jest do leków L2 – leków bezpiecznych w czasie karmienia piersią (wg Kategorii Ryzyka Laktacyjnego Prof. Hale’a). Ponadto flurbiprofen określany jest jako lek kompatybilny/zgodny z karmieniem piersią, którego stosowanie niesie bardzo małe ryzyko dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji (wg e-lactancia.org).

Dla flurbiprofenu Względna Dawka dla Niemowlęcia (RID) wynosi 0,7-1,4%. Flurbiprofen może przenikać do mleka mamy w bardzo małych ilościach. Dotychczas nie zaobserwowano i nie zgłoszono żadnych działań niepożądanych występujących u dziecka karmionego piersią.

Podajesz lek – obserwuj!

Niemniej jednak tak jak przy każdym leku stosowanym w czasie laktacji tak i przy tym, należy bacznie obserwować dziecko oraz zsynchronizować czas przyjmowania leku z karmieniem, najlepiej przyjmować bezpośrednio po karmieniu przed najdłuższą przerwą nocną lub popołudniową.

Benzydamina – na ból gardła podczas karmienia piersią

Chlorowodorek benzydaminy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, miejscowo znieczulające i antyseptyczne. Dobrze przenika przez błony śluzowe gromadząc się w tkankach zmienionych zapalnie. W minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego, co pośrednio świadczy o bezpieczeństwie stosowania tego leku w czasie laktacji).

Benzydamina zaliczana jest do związków kompatybilnych/zgodnych z karmieniem piersią, którego stosowanie niesie niewielkie ryzyko dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji. I w związku z tym może być stosowana w czasie laktacji. Jeżeli ból gardła się utrzymuje, nie przechodzi, nasila się, jest ostry lub dochodzą do tego inne objawy konieczna jest wizyta u lekarza i skonsultowanie tego ze specjalistą!

Ogólne zasady stosowania leków podczas karmienia piersią – bardzo ważne!

Będąc już przy kwestii stosowania leków w czasie laktacji to warto pamiętać o kilku zasadach/regułach:

  1.  stosowanie leków w czasie laktacji skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
  2. przy stosowaniu leków w okresie karmienia piersią należy zsynchronizować przyjmowanie leku z przystawianiem dziecka do piersi.
    • Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu przed najdłuższą przerwą w karmieniu (nocną lub popołudniową) z kolejnym karmieniem piersią należy wstrzymać się przez czas, kiedy substancja lecznicza osiąga maksymalne stężenie we krwi mamy.
  3. Warto też obserwować dziecko i w przypadku niepokojących objawów skontaktować się z lekarzem i/lub pediatrą.

Pozdrawiam serdecznie – dr n. farm. Magdalena Stolarczyk

Domowe sposoby na ból gardła podczas karmienia piersią i laktacji

Hej, tutaj z powrotem Pan Tabletka. Nie zapominajmy również o domowych sposobach na ból gardła, kaszel i inne takie… Na blogu znajdziesz już sporo takich informacji, zerknij do tych wpisów:

  • nowoczesny, smaczny i prosty syrop z cebuli wg Pana Tabletki – pierwsza pomoc w infekcjach
  • #białynapar – nie lubisz cebuli? Mam coś równie dobrego.
  • #turbokisiel – czyli kisiel lniany na ból gardła i lekki kaszel
  • Co na gardło – wpis ogólny
  • Co na kaszel? – ciekawy wpis ogólny

Zdrowotności!

Magda i Marcin

 

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.