Wypadanie włosów – jakie badania wykonać?
Czy w ostatnim czasie podczas czesania włosów, zauważasz ich zwiększoną ilość na szczotce? A może masz wrażenie, że jest ich na głowie po prostu coraz mniej? Wypadanie włosów, choć jest normalnym zjawiskiem, w nadmiarze może być spowodowane wieloma przyczynami zdrowotnymi. Dlatego warto wykonać odpowiednią diagnostykę💉, która pomoże wykryć w czym tkwi problem oraz nakieruje jakie zastosować leczenie. W tym wpisie umieściłem badania, które warto wykonać, gdy zauważysz u siebie nadmierne wypadanie włosów.
Zapraszam do lektury
Jeśli już mówimy o badaniach to mam dla Ciebie rabat na wszystkie badania wykupione za pośrednictwem uPacjenta.pl 👉z hasłem PANTABLETKA aż 20% taniej na badania powyżej 300zł 👉w tym momencie rabat działa do końca roku! 👉przy jednej wizycie uPacjenta.pl możesz przebadać trzy osoby *** |
Wypadanie włosów – czy to normalne?
Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym, z którym mierzą się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jako normę uznaje się utratę około 100 dziennie i choć myślę, że nikt nie przelicza, każdego wypadniętego włosa, warto wiedzieć że jest to sytuacja, która nie powinna wzbudzać niepokoju. Inaczej jest natomiast, jeśli zauważasz ich nadmierne wypadanie lub przerzedzenie. Wówczas warto zainteresować się tematem swojego zdrowia i omówić z lekarzem ewentualne przyczyny takiej reakcji organizmu.
Trzeba mieć na uwadze, że wypadanie włosów nie musi być spowodowane konkretną chorobą lub schorzeniem, ale może wynikać ze stresu😰, nieprawidłowej diety , przebytej w ostatnim czasie ciąży , chemioterapii lub jest wynikiem osłabienia organizmu 🥱.
Jakie badania wykonać, gdy nadmiernie wypadają włosy?
Co zrobić, gdy faktycznie zauważasz, że wypada tych włosów coraz więcej? Przede wszystkim diagnostyka! Aby poradzić sobie z tym problemem trzeba znaleźć przyczynę wypadania włosów. Jakie badania poleca Pan Tabletka?
1. Podstawowe badania krwi
Do podstawowych badań krwi zalicza się morfologię krwi, czyli analizę ilościową i jakościową elementów morfotycznych krwi, OB (odczyn Biernackiego), który ocenia szybkość opadania krwinek czerwonych, cholesterol i glukozę.
Krew pobierana jest z żyły łokciowej. Ważne, aby pacjent był na czczo. Wówczas wyniki będą odzwierciedleniem stanu faktycznego. Wykonanie takiego podstawowego pakietu, pomoże lekarzowi w postawieniu diagnozy.
2. Poziom żelaza i ferrytyny
Wypadanie, a także łamliwość włosów może być spowodowana niskim poziomem żelaza we krwi, co często świadczy o nieprawidłowej diecie czy występującej niedokrwistości. Do innych objawów anemii, zalicza się ogólne osłabienie, kruchość paznokci, bladą skórę, szybkie bicie serca, duszności lub ból w klatce piersiowej.
3. Biotyna, cynk
Niski poziom zarówno biotyny jak i cynku może objawiać się wypadaniem włosów. Jeśli faktycznie lekarz stwierdzi ich niedobór, może zlecić przyjmowanie tych substancji w postaci suplementów lub leków. Do innych objawów niedoboru biotyny zalicza się kruchość paznokci, wysypki skórne, senność, łojotokowe zapalenie skóry czy spadek odporności. Niedobór cynku objawia się natomiast łamliwością włosów, ich wypadaniem, a także stanami zapalnymi skóry.
4. Badania hormonalne
Badania hormonalne, takie jak poziom hormonów tarczycy (TSH, T3, T4), hormonów płciowych (testosteron, estrogen) oraz hormonów nadnerczy, mogą być zlecone w celu wykluczenia zaburzeń hormonalnych, które mogą mieć ogromny wpływ między innymi na kondycję Twoich włosów.
5. Badanie genetyczne
Dla osób z podejrzeniem dziedzicznego wypadania włosów (takiego jak np. łysienie androgenowe), badania genetyczne mogą pomóc w diagnozie i ocenie ryzyka wystąpienia tego procesu.
6. Wizyta u trychologa – badanie trychologiczne
Trycholog to osoba zajmująca się kondycją włosów i skóry głowy. Warto się do niej udać, gdy masz problemy nie tylko z wypadaniem włosów, ale także z różnymi chorobami skóry głowy. Zalicza się do nich np. łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę, grzybicę, stwierdzone łysienie i inne schorzenia. Trycholog posiada w gabinecie specjalistyczny sprzęt, który pomoże w postawieniu diagnozy, a co za tym idzie – w dobraniu odpowiedniego leczenia.
Badanie trychologiczne w diagnostyce wypadania włosów
Badanie trychologiczne polega na analizie i ocenie stanu skóry głowy, włosów, mieszków włosowych, cebulek oraz ocenie faz wzrostu włosów. Obejmuje ono kilka etapów. Początkowo trycholog przeprowadza szczegółowy wywiad, w którym zbiera informacje o przebytych schorzeniach, historię chorób w rodzinne, przyjmowane leki, styl życia itp. Następnie przeprowadza trichoskopię, która polega na obrazowaniu skóry głowy i włosów, za pomocą dermatoskopu ręcznego lub wideodermatoskopu. Lekarz na tej podstawie może ocenić kondycję łodyg włosów, ujść mieszków włosowych i otaczającą je skórę.
Dodatkowo podczas wizyty może zostać pobrana próbka, w postaci od kilku do kilkudziesięciu włosów (razem z cebulką), w celu wykonania trichogramu, mającego na celu ocenę jakości cebulek włosa. To badanie daje możliwość określenia liczby włosów w fazie anagenu (faza wzrostu), katagenu (faza zaniku), telogenu (faza wypadania), a także liczby włosów dystroficznych (powstałych z uszkodzonej cebulki).
Wypadanie włosów to także ważny sygnał do zadbania o swoje nawyki!
Wypadanie włosów nie musi być spowodowane konkretnymi schorzeniami. To może być reakcja na przedłużający się stres, osłabienie organizmu oraz nieprawidłową dietę . I choć wiele osób chce pójść drogą na skróty, próbując zainwestować w różnego rodzaju tabletki , aby „podratować” włosy, często nie widzą spektakularnych efektów. Dzieje się tak, bo nie jest to walka z przyczyną. Najpierw warto przyjrzeć się swoim nawykom, zadbać o siebie i swój organizm poprzez odpowiednią regenerację, sen oraz regularność pełnowartościowych posiłków . Jak już to wszystko ogarniesz, wówczas można myśleć o „dodatkowej pomocy”. Analizę konkretnych produktach znajdziesz w tym wpisie : Tabletki na włosy i paznokcie- analiza produktów. A więcej o aptecznych sposobach na piękne włosy znajdziesz tutaj: Co z apteki na włosy?
Podsumowanie
Wypadanie włosów to temat złożony, który może mieć wiele przyczyn. Pamiętaj, że nadmierne wypadanie włosów jest zawsze wskazaniem do kontroli lekarskiej, a działanie na oślep może przynieść marne skutki i będzie oddalać Cię od prawidłowej diagnozy i leczenia. Odnalezienie źródła problemu będzie skutkowało owocnym leczeniem i przeciwdziałaniem wypadania włosów, a do tego potrzebna jest odpowiednia diagnostyka!
***
Poniżej podsyłam garść przydatnych linków 😉
👉Syrop z imbiru i miodu – na gardło i przeziębienia – prosty przepis👈
👉Syrop z cebuli – prosty, smaczny i skuteczny przepis według Pana Tabletki👈
👉Kisiel lniany na ból gardła – doskonała, domowa receptura na #turbokisiel👈
👉BIAŁY NAPAR – rewelacyjny, naturalny przepis – na przeziębienie (bez czosnku!)👈
👉Złote mleko – przepis i gotowa mieszanka od Pana Tabletki👈
***
Serdeczności,
Marcin
Pan Tabletka
***
A jeśli interesują Cię naturalne wsparcie swojego zdrowia, zobacz moją książkę „Zdrownik„, która wypełniona jest przepisami na zdrowie!
Bibliografia:
- Singh, S., & Muthuvel, K. (2021). Practical Approach to Hair Loss Diagnosis. Indian journal of plastic surgery : official publication of the Association of Plastic Surgeons of India, 54(4), 399–403. https://doi.org/10.1055/s-0041-1739240
- Iron-Deficiency Anemia. American Society of Hematology. Dostnępne na: https://www.hematology.org/education/patients/anemia/iron-deficiency (Dostęp: 26.01.24)
- (2022). Hair loss: Diagnosis and treatment. American Academy of Dermatology Association. Dostępne na: https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/diagnosis-treat (Dostęp 26.01.24)
- Trichoskopia i inne metody badania włosów. Dermatologia praktyczna. Dostępne na: https://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3344/Trichoskopia-i-inne-metody-badania-wlosow.html/ (Dostęp 26.01.24)
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.