ScrollToTop
infekcja intymna

Infekcja intymna – preparaty bez recepty. Analiza składów i opinia

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

23 czerwca 2022

Spis treści

Infekcja intymna – media aż huczą od reklam preparatów na tę kobiecą dolegliwość. Zanim sięgniesz po którykolwiek z nich, przeczytaj ten wpis. Postaram się w nim opowiedzieć trochę o infekcji intymnej [u kobiet], pokazać, jakie są różnice między infekcją bakteryjną i grzybiczą i opisać, jak się je leczy. Na końcu wpisu znajdziesz analizę składu preparatów dostępnych w aptece bez recepty, które możesz stosować, gdy dopadnie Cię infekcja intymna. Oczywiście będzie też moja opinia. Zaczynamy!

[Za nieocenioną pomoc i konsultację merytoryczną w przygotowaniu tego wpisu, dziękuję moim zaprzyjaźnionym farmaceutkom – Dorocie, Kindze i Kamili. Możesz mieć poczucie, że ten wpis „przygotowały kobiety dla kobiet”, a Pan T. jest tylko pośrednikiem wartościowych treści.]

Produkty na infekcje intymne u kobiet – najczęstsze oszustwa

Jeśli mam Cię uczulić i zwrócić Twoją uwagę na najczęstsze marketingowe ściemy w tej kategorii produktów to:

 • Jest cała masa preparatów, która udaje leki (głównie to kosmetyki i wyroby medyczne/WM).
 • W związku z tym, że tylko leki leczą – a działanie kosmetyków i WM jest ograniczone – upewnij się, czy potrzebujesz czegoś co leczy, czy tylko czegoś do profilaktyki czy wspomagania.
 • Dopiero od niedawna mamy „mocniejsze” leki na infekcje intymne dostępne „bez recepty” – ale jeśli problem się powtarza, to zadbaj o wizytę u ginekologa i diagnostykę problemu.
 • Bardzo ważna jest profilaktyka – czyli zadbanie o higienę intymną, spanie bez majtek, które promuje Mama Ginekolog, albo dobra oddychająca pidżama – to wszystko jest ważne – może to truizmy – ale ważne.

Dobrze – to teraz część intymnie merytoryczna – a później konkretna analiza produktów i opinia Pana Tabletki.

***

Infekcja intymna – czy wszystkie bakterie w pochwie są szkodliwe?

Odpowiedź brzmi: nie. Pochwa posiada świetne warunki do rozwoju bakterii. Jest tam ciepło, wilgotno, jest jedzonko i utrudniony dostęp tlenu. I właśnie tam żyją sobie „dobre” bakterie – naturalna flora fizjologiczna pochwy, która chroni ją przed zakażeniami. U każdej zdrowej kobiety pałeczki kwasu mlekowego odpowiadają za kwaśny odczyn pochwy i chronią przed chorobotwórczymi drobnoustrojami – aby nie powstała infekcja intymna.

Jak powstaje infekcja intymna?

W sytuacji, gdy dochodzi do zachwiania fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy lub innych mechanizmów obronnych (tzw. samooczyszczania pochwy – ciągłego przepływu wydzieliny od szyjki macicy do przedsionka pochwy) może dojść do namnażania bakterii chorobotwórczych, które wypierają pałeczki kwasu mlekowego, zwiększają pH w pochwie z 4.5 nawet do 7 – i wtedy powstaje infekcja intymna.

Identycznie dochodzi do powstania infekcji grzybiczej – najpierw osłabiamy naszą naturalną florę bateryjną – jej mechanizmy obronne – przez co grzyby dostają świetne warunki do namnażania się. Infekcja intymna pochodzenia grzybiczego jest najczęściej spowodowana przez drożdżaki Candida albicans.

Kiedy może dojść do osłabienia naszych „dobrych” bakterii?

 • Niewłaściwa higiena, zarówno kobiety jak i jej partnera seksualnego.
 • Stosowanie dopochwowych antybiotyków i środków odkażających.
 • Każde osłabienie odporności organizmu.

***

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

To jest bardzo ważna sprawa – bo pochwę zamieszkują głównie dobre bakterie. I o higienę trzeba dbać w taki sposób, żeby im nie zaszkodzić. Jak to robić dobrze? Pozwólcie, że oddam głos jednej z moich Czytelniczek, która napisała mi maila z ważnymi sprawami:

„[Ania] mogłabym tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz, mianowicie nieszczęsne płyny do higieny intymnej… W tak wartościowym artykule przygotowanym wraz z kobietami-farmaceutami, wspominających o Mamie Ginekolog i jej #wietrzeniunarodowym najchętniej widziałabym jeszcze przestrzeganie (!) przed płynami do higieny intymnej.

Zdaję sobie sprawę z ilości maili, jakie Pan dostaje, więc w skrócie: błony śluzowej nie powinno myć się detergentami tylko zwykłą wodą. Detergentami (wystarczy mydło), malutką ilością myjemy się „z wierzchu”, wewnątrz warg sromowych tylko czysta woda, a wewnątrz pochwy w ogóle NIC! I o tym pisze Mama Ginekolog 🙂
Uznałam, że to ważne, dlatego że – równie wiele jak reklam o wyrobach medycznych na infekcje intymne – jest reklam o płynach do higieny intymnej. Niestety nikt nie mówi o tym, jak je stosować i sadząc po tym, co kobiety wypisują na grupach na FB – one usiłują zmyć naturalny zapach, szorując wargi sromowe mniejsze oraz nawet część przedsionka pochwy silnie perfumowanymi płynami – a to z całą pewnością bardzo sprzyja infekcjom
Jako fanka ogromu dobrej roboty dla Polek i kobiet w ogóle, jaką robi Mama Ginekolog, widziałabym chętnie takie 2-3 zdania w Pana artykule :)”+
Nic więcej nie muszę chyba dodawać 🙂
***

Infekcja intymna – jakie są jej objawy?

Infekcja intymna może dawać różne objawy, w zależności od tego, czy jest wywoływana przez bakterie czy przez grzyby – lekarz zbierający wywiad na podstawie objawów może stwierdzić, jakiego pochodzenia to zakażenie.

Zakażenia grzybicze:

 • nagłe objawy
 • świąd, pieczenie, ból
 • białe (serowate) upławy bez zapachu.

Zakażenia bakteryjne:

 • objawy nasilające się stopniowo (na początku może mieć przebieg bezobjawowy!)
 • ból i świąd niewielki
 • biaława, wodnista wydzielina
 • intensywny „rybi” zapach upławów
 • może wystąpić gorączka.

***

Infekcja intymna – jak ją leczyć?

Przede wszystkim nie wolno jej lekceważyć, bo nieleczona – może doprowadzić do stanu przewlekłego, a utrzymujący się przewlekle stan zapalny może ułatwiać zachorowanie na inne choroby. Przestrzegam Cię też przed wystawianiem sobie samej diagnozy infekcji intymnej – najlepiej w takiej sytuacji udaj się do swojego ginekologa. Właściwa diagnoza infekcji intymnej jest kluczowa, bo każdą infekcję leczy się w inny sposób:

 • grzybiczą – lekami przeciwgrzybiczymi
 • bakteryjną – antybiotykami.

Infekcja grzybicza

W przypadku infekcji grzybiczej stosuje się preparaty zawierające substancje przeciwgrzybicze – globulki, maści, kremy. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Jeśli pomimo samoleczenia objawy po 3-4 dniach nie znikają – udaj się do lekarza.

Infekcja bakteryjna

Jeśli podejrzewasz, że jest to infekcja intymna pochodzenia bakteryjnego – najlepiej od razu skonsultuj się z lekarzem, aby dobrał odpowiednie leczenie (najczęściej antybiotykoterapia – doustna albo dopochwowa). Preparaty bez recepty można stosować tylko wspomagająco – zazwyczaj złagodzą objawy, ale nie wyleczą.

Podczas leczenia dobrze jest także zrezygnować z perfumowanych środków myjących i pielęgnujących – mogą dodatkowo podrażniać, i nosić przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów.

Bardzo ważne! W ciąży zawsze należy skonsultować infekcję intymną u ginekologa!

***

Infekcja intymna – jak zapobiegać?

 • Bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę intymną – patrz wyżej 😉
 • Zawsze używaj osobistego ręcznika i gąbki oraz noś świeżą bieliznę, najlepiej z naturalnych materiałów.
 • Podczas okresu bardzo ważna jest częsta zmiana podpasek lub tamponów.
 • Jeśli zmagasz się z nawracającymi infekcjami warto profilaktycznie stosować probiotyk ginekologiczny, czyli preparat zawierający „dobre” bakterie. Niezależnie od przyczyny infekcji przywraca prawidłową florę bakteryjną pochwy.
 • Używaj lekkiej i oddychającej bielizny – szczególnie w nocy. #wietrzenienarodowe

***

Zanim przejdziesz do analizy chcę Ci zwrócić uwagę na jedną rzecz.

Większość z poniższych preparatów (wyroby medyczne) będzie działała wspomagająco w walce z infekcją, poprzez np. przywracanie właściwej flory bakteryjnej pochwy. Infekcja intymna jest leczona za pomocą antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych, które w większości są dostępne tylko z przepisu lekarza (z kilkoma wyjątkami, zobaczysz w analizie), a poniższa analiza zawiera głównie wyroby medyczne oraz kilka leków OTC, czyli dostępnych bez recepty.

Infekcja intymna – analiza preparatów dostępnych bez recepty

Kolejność losowa – jeśli uważasz, że czegoś w tej analizie brakuje – napisz mi w komentarzu pod tym postem.

MAŚCI I KREMY NA INFEKCJĘ INTYMNĄ

Clotrimazolum

Lek OTC, krem 20 g

Wskazania:

 • Grzybicze zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki, pleśniaki oraz inne gatunki grzybów: grzybica stóp, grzybica dłoni, grzybica skóry tułowia, grzybica pachwin, łupież pstry.
 • Kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych.

Stosowanie:

 • Zwykle lek stosuje się 2 do 3 razy na dobę.
 • Należy nanieść cienką warstwę leku na zmienione chorobowo miejsca i delikatnie go w nie wcierać.
 • Po ustąpieniu ostrych objawów choroby, lek należy stosować jeszcze co najmniej przez miesiąc.

Skład (1g kremu):

 • Klotrimazol 10 mg – aktywna substancja przeciwgrzybicza.

Clotrimazolum – opinia Pana Tabletki:

Lek OTC. 

Dostępny pod tą samą nazwą od kilku producentów. Zawartość substancji czynnej w każdej z nich jest taka sama.

Jak zwykle, lek zawsze stoi półkę wyżej niż suplement diety czy wyrób medyczny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – odsyłam do ulotki.

Pamiętaj o tym, że Clotrimazolum jest stosowany w zakażeniach zakażeń grzybiczych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych).

***

Clotidal

Lek OTC, krem dopochwowy 35 g + 6 aplikatorów

Clotidal

Wskazania:

 • Grzybicze zapalenie błon śluzowych narządów płciowych wywołane przez drożdżaki (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy).
 • Zakażenie żołędzi prącia przez drożdżaki.

Stosowanie:

 • Drożdżyca pochwy: raz na dobę (przed snem) przez 6 kolejnych dni.
 • Zakażenie żołędzi prącia (zwieńczenia prącia) przez drożdżaki: nakładać cienką warstwę Clotidal 2 do 3 razy na dobę na miejsce zmienione chorobowo, delikatnie wcierając. Typowy okres kuracji to 1 do 2 tygodni.
 • Do stosowania u osób powyżej 16 roku życia.

Skład (1g kremu):

 • Klotrimazol 10 mg – aktywna substancja przeciwgrzybicza.

Pełny skład: 1g kremu dopochwowego zawiera 10 mg klotrymazolu, cetylu palmitynian,  oktylododekanol,  polisorbat 60, sorbitanu stearynian, alkohol benzylowy, alkohol cetostearylowy, woda oczyszczona.

Clotidal – opinia Pana Tabletki:

Lek OTC – będzie więc leczył, jeśli się go zastosuje w odpowiednim przypadku i właściwie dawkuje.

Do stosowania wewnętrznego w zakażeniach grzybiczych pochwy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – odsyłam do ulotki.

***

Gynoxin

Lek OTC, krem dopochwowy 30 g

Gynoxin

Wskazania:

 • Dla kobiet i dziewcząt powyżej 16 lat do miejscowego stosowania w przypadku:
  • Grzybiczego zakażenia błon śluzowych narządów płciowych (zapalenia sromu i pochwy, zapalenia pochwy, upławów).
  • Mieszanego zakażenia pochwy.

Dawkowanie:

 • Zwykle stosowane dawkowanie dla pacjentek dorosłych i wieku powyżej 16 lat to 1 aplikacja kremu dopochwowego Gynoxin przed snem przez kolejne 6 dni, lub 2 razy dziennie – wieczorem przed snem a także rano – przez 3 dni.

Skład (1g kremu):

 • Azotan fentikonazolu 20 mg – aktywna substancja przeciwgrzybicza.

Pełny skład: substancję czynną: azotanu fentikonazolu, pozostałe składniki (substancje pomocnicze): estry makrogolu z kwasami tłuszczowymi (C12-C18), olej migdałowy pierwszego tłoczenia, glikol propylenowy, alkohol cetylowy, glicerolu monostearynian, lanolina uwodorniona, sodu edetynian, woda oczyszczona.

Gynoxin – opinia Pana Tabletki:

Lek OTC – więc będzie leczył, jeśli się go zastosuje w odpowiednim przypadku i właściwie dawkuje.

Do stosowania wewnętrznego w zakażeniach grzybiczych pochwy.

***

Prurifem Kadefarm

Wyrób medyczny, krem 30 ml (18-28 PLN), aktualną cenę i dostępność sprawdzisz tutaj.

Prurifem

Skład:

 • Aloes – działa łagodząco, ułatwia gojenie.
 • Cardiospermum – wspomaga gojenie skóry.
 • Olejek drzewa herbacianego – ok, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
 • Witamina E – wspomaga gojenie błony śluzowej.

Pełny skład: Woda, Carbomer, Glycerol, Polyglyceryl-3 Rice Branate, Cetearyl Isononanoate, Caprylic/ Capric Triglyceride, Glycosaminoglycans, Phenethyl alcohol i Caprylyl glycol, Aloe vera liposomes, Cardiospermum Halicacabum, Tocopheryl acetate, Terpinen-4-ol, Sodium Hydroxide, aromat.

Prurifem Kadefarm – opinia Pana Tabletki:

Na plus na pewno olejek z drzewa herbacianego – mamy w składzie coś, co w ogóle ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Oprócz tego wspomagacze gojenia podrażnień.

Jest ok, ale tylko wspomagająco przy infekcji. Bo samej infekcji raczej olejkiem z drzewa herbacianego nie wyleczymy, nie ma cudów – o tym pisałem wyżej.

***

Aktualną cenę i dostępność Prurifem Kadefarm sprawdzisz tutaj.

***

Hexatiab Activ

Wyrób medyczny, żel 25 ml, aktualną cenę (28-40 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Hexatiab

Skład:

 • Srebro i miedź – zapobiegają rozwojowi i nawrotom infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych.
 • Kwas hialuronowy – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
 • Witamina E – wspomaga gojenie błony śluzowej.
 • Fomblin – tworzy powłokę ochronną.

Pełny skład: woda, alkohol cetearylowy, stearynian gliceryny, żywica silikonowa (C24-28 Alkyldimethylsiloxy Trimethylsiloxysilicate), izododekan, kopolimer akrylowo-amidowy (Polyacrylate-3), glukozyd cetearylowy (Cetearyl Glucoside), Fomblin (Polyperuoromethylisopropyl Ether), poliizobuten, kwas hialuronowy, witamina E (Tocopherol), Polysorbate 20, izostearynian sorbitanu, kwas mlekowy, srebro aXonite MED, miedź aXonnite MED.

Hexatiab Activ – opinia Pana Tabletki:

Srebro i miedź zdecydowanie na plus – mamy w składzie coś, co w ogóle ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Oprócz tego składniki wspomagające gojenie podrażnień.

Jest ok, ale raczej wspomagająco przy infekcji.

***

Aktualną cenę (28-40 PLN) i dostępność Hexatiab Activ sprawdzisz tutaj.

***

Multi-Gyn Actigel

Wyrób medyczny, żel 50 ml, aktualną cenę (38-71 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Multigyn actigel

Skład:

 • Galactoarabinan Polyglucoronica Acid Crosspolymer (opatentowany kompleks 2QR)- według producenta jest to naturalna substancja, która zawiera bioaktywne polisacharydy. Pozyskiwana z aloesu.

Pełny skład: Galactoarabinan Polyglucoronic Acid Crosspolymer (2QR), Xanthan Gum, Glycerin, Caprylyl Glycol.

Multi-Gyn Actigel – opinia Pana Tabletki:

W oczy rzuca się nam ten opatentowany kompleks 2QR – i ciężko mi oceniać jego skuteczność, badania są cały czas prowadzone.

Producent poleca do stosowania w bakteryjnym zakażeniem pochwy. Do stosowania raczej jako środek pomocniczy w leczeniu infekcji.

***

Aktualną cenę (38-71 PLN) i dostępność Multi-Gyn Actigel sprawdzisz tutaj.

***

NeoVaginal

Wyrób medyczny, żel 50 ml, aktualną cenę (21-36 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

neovaginal

Skład:

 • Kwas hialuronowy – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
 • Kwas mlekowy – przywraca właściwe pH pochwy.
 • Biolin – prebiotyk, czyli pożywka dla bakterii.

Pełny skład: Glycerin, Hydroxyethylcellulose, Hydrolyzed Oat Protein, Inulin, Alpha-Glucan Oligosaccharide, Chlorhexidine Digluconate, Lactic Acid, Sodium Hyaluronate.

NeoVaginal – opinia Pana Tabletki:

Żel do stosowania po infekcji i w profilaktyce. Czyli tym produktem się nie wyleczymy.

Skład w porządku.

***

Aktualną cenę (21-36 PLN) i dostępność NeoVaginal sprawdzisz tutaj.

***

KAPSUŁKI DOPOCHWOWE NA INFEKCJĘ INTYMNĄ

Gynoxin Optima

Lek OTC, kapsułki dopochwowe 3 szt. 

Gynoxin optima

Wskazania:

 • Grzybicze zapalenie pochwy i sromu.
 • Leczenie zakażeń mieszanych pochwy.

Stosowanie:

 • Jedna kapsułka dopochwowa stosowana raz na dobę przez trzy kolejne dni.

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • Azotan fentikonazolu 200 mg – aktywna substancja przeciwgrzybicza.

Pełny skład: azotanu fentikonazolu, substancje pomocnicze: triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E171), etylu parahydroksybenzoesan (E215), propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E217).

Gynoxin Optima – Opinia Pana Tabletki:

Lek OTC – więc będzie leczył, jeśli się go zastosuje w odpowiednim przypadku i właściwie dawkuje.

Nic więcej nie muszę dodawać, zainteresowanych odsyłam do ulotki.

***

Gynoxin Uno

Lek OTC, kapsułka dopochwowa 1 szt. 

Gynoxin Uno

Wskazania:

 • Grzybicze zapalenie pochwy i sromu.
 • Leczenie zakażeń mieszanych pochwy.

Stosowanie:

 • Zalecana dawka to jedna kapsułka dopochwowa miękka stosowana jeden raz.

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • Azotan fentikonazolu 600 mg – aktywna substancja przeciwgrzybicza.

Pełny skład: azotanu fentikonazolu, substancje pomocnicze: parafina ciekła, wazelina biała, lecytyna sojowa, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171), etylu parahydroksybenzoesan (E 215), propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E217).

Gynoxin Uno – Opinia Pana Tabletki:

Tak jak poprzednik jest to lek OTC.

Z taką różnicą, że mamy tutaj kapsułkę dopochwową do jednorazowego zastosowania.

***

Canesten

Lek OTC, kapsułka dopochwowa 1 szt. 

Canesten

Wskazania:

 • Podczas pieczenia, upławów oraz swędzenia żeńskich zewnętrznych narządów płciowych oraz pochwy wywołanych zakażeniem przez mikroorganizmy, takie jak grzyby (zazwyczaj Candida), które wykazują wrażliwość na klotrimazol.

Stosowanie:

 •  Zalecane dawkowanie leku Canesten u kobiet dorosłych oraz dziewcząt powyżej 16 lat to 1 kapsułka umieszczona głęboko w pochwie przed snem.

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • 500 mg klotrimazolu – aktywna substancja przeciwgrzybicza.

Pełny skład: 500 mg klotrymazolu, substancje pomocnicze: wypełnienie kapsułki: wazelina biała, parafina ciekła; otoczka kapsułki: żelatyna, glicerol, woda oczyszczona, tytanu dwutlenek (E171), żółcień chinolinowa (E104), żółcień pomarańczowa (E110), lecytyna sojowa, trójglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.

Canesten – opinia Pana Tabletki:

Kolejny lek OTC – będzie leczył, jeśli się go zastosuje w odpowiednim przypadku i właściwie dawkuje.

Do niedawna klotrimazol stosowany dopochwowo był dostępny jedynie na receptę.

Po więcej szczegółów odsyłam do ulotki. 

***

Pirolam Intima Vag

Lek OTC, tabletka dopochwowa 1 szt. 

pirolam intima vag

Wskazania:

 • Leczenie:
  • Grzybicy pochwy i żeńskich zewnętrznych narządów płciowych.
  • Objawów zakażenia grzybiczego, w tym upławów, bólu i pieczenia oraz swędzenia.

Stosowanie:

 • Dorośli i młodzież w wieku od 16 lat: 1 tabletka głęboko dopochwowo przed snem.
 • Lek stosuje się w dawce jednorazowej.

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • 500 mg klotrimazolu – aktywna substancja przeciwgrzybicza.

Pełny skład: klotrimazol (clotrimazolum) 500 mg, substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia ziemniaczana, kwas adypinowy, sou wodorowęglan, magnezu stearynian, krzemionka koloidalne bezwodna, sadu laurylosiarczan.

Pirolam Intima Vag – opinia Pana Tabletki:

Kolejny lek OTC – skład identyczny jak u poprzednika.

Różnicą jest brak aplikatora i niższa cena.

***

Albothyl

Lek OTC, globulki dopochwowe 6 szt. 

Albothyl

Wskazania:

 • Bakteryjne zapalenie pochwy.

Stosowanie:

 • W zależności od nasilenia objawów: 1 globulka na dobę lub co drugi dzień. Globulki należy stosować na noc, dopochwowo.

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • 90 mg polikrezulenu – aktywna substancja przeciwbakteryjna.

Pełny skład: polikrezulen, makrogol 4000, makrogol 1500, kwas edetynowy.

Albothyl – opinia Pana Tabletki:

Kolejny lek OTC, tym razem na infekcje bakteryjne – będzie leczył, jeśli się go zastosuje w odpowiednim przypadku i właściwie dawkuje.

Po więcej szczegółów odsyłam do ulotki.

***

Lakcid Intima

lek OTC, kapsułki dopochwowe 10 szt.

Lakcid intima

Wskazania:

 • W celu utrzymania lub przywrócenia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy u kobiet w wieku 18 lat i starszych.

Stosowanie:

 • Profilaktycznie, niezwłocznie po miesiączce: Jedna kapsułka na dobę (przed snem) przez 4-6 dni, dopochwowo.
 • Po antybiotykoterapii: Jedna kapsułka na dobę (przed snem) przez 6-8 dni, dopochwowo.

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • Pałeczki Lactobacillus gasseri DSM 14869 nie mniej niż 100 mln CFU* na kapsułkę.
 • Pałeczki Lactobacillus rhamnosus DSM 14870 nie mniej niż 100 mln CFU* na kapsułkę.

*CFU (ang. Colony Forming Unit) – jednostka tworząca kolonię

Pełny skład: pałeczki Lactobacillus gasseri DSM 14869 nie mniej niż 108 CFU* na kapsułkę, pałeczki Lactobacillus rhamnosus DSM 14870 nie mniej niż 108 CFU* na kapsułkę laktytol jednowodny, skrobia kukurydziana, guma ksantan, glukoza bezwodna, magnezu stearynian; osłonka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171).

Lakcid Intima – opinia Pana Tabletki:

Lek OTC, dobry probiotyk – bo lek.


Więcej o tych probiotykach napisałem we wpisie o probiotykach lekach.

***

Lactovaginal

lek OTC, kapsułki dopochwowe 10 szt. 

Lactovaginal

Wskazania:

 • W celu przywrócenia lub uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.
 • Stany zapalne narządów rodnych, szczególnie po terapii lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi lub przeciwgrzybiczymi.
 • Upławy.
 • Profilaktyka.

Stosowanie:

 • Zazwyczaj stosowana dawka Lactovaginal u kobiet i dziewcząt powyżej 16. roku życia to: od 1 do 2 kapsułek na dobę (dopochwowo, jedną rano, drugą na noc) przez 1 tydzień.

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • Pałeczki Lactobacillus rhamnosus 573 – koło 10 mld (nie mniej niż 100 mln) CFU*.

*CFU (ang. Colony Forming Unit) – jednostka tworząca kolonię

Pełny skład: pałeczki Lactobacillus rhamnosus 573, Substancje pomocnicze: odtłuszczone mleko w proszku, sacharoza, sodu L-glutaminian, skrobia ziemniaczana, magnezu stearynian, mannitol oraz składniki kapsułki: żelatyna i tytanu dwutlenek.

Lactovaginal – opinia Pana Tabletki:

Lek OTC, dobry probiotyk – bo lek.

Podobnie jak wyżej, zainteresowanych odsyłam do mojego wpisu o probiotykach lekach.

***

Cicatridina

Wyrób medyczny, globulki dopochwowe 10 szt. aktualną cenę (23-35 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

infekcja intymna

Skład:

 • Sól sodowa kwasu hialuronowego 5 mg – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
 • Centella asiatica – wspomaga regenerację błony śluzowej i leczenie ran.
 • Wyciąg z nagietka – działa łagodząco na podrażnienia i wspomaga gojenie.
 • Wyciąg z aloesu – działa łagodząco, ułatwia gojenie.
 • Olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo – ok.

Pełny skład: Sól sodowa kwasu hialuronowego 5 mg, Centella asiatica-wyciąg olejowy, wyciąg olejowy z nagietka, wyciąg olejowy z aloesu, olejek z drzewa herbacianego, glicerydy półsyntetyczne, BHT.

Cicatridina – opinia Pana Tabletki:

Te globulki mogą być używane wspomagająco przy leczeniu infekcji.

Bogaty skład: znowu olejek z drzewa herbacianego, jako składnik przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy i sporo składników, które wspomogą gojenie i złagodzą podrażnienia, do tego oczywiście nawilżenie.

Skład oceniam jako dobry.

***

Aktualną cenę (23-35 PLN) i dostępność Cicatridina sprawdzisz tutaj.

***

HydroVag

Wyrób medyczny, globulki dopochwowe 7 szt. aktualną cenę (21-34 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

hydrovag

Skład (1 globulka):

 • Hialuronian sodu 10 mg – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
 • glikogen
 • Kwas mlekowy – przywraca właściwe pH pochwy

Pełny skład: 10 mg hialuronianu sodu, glikogen, kwas mlekowy oraz substancje pomocnicze: mleczan sodu i glicerydy półsyntetyczne.

HydroVag – opinia Pana Tabletki

W tym przypadku w zasadzie tylko przywracamy właściwe warunki w pochwie – czyli nawilżamy i przywracamy odpowiednie pH.

Po infekcji to raczej mało, przydałoby się coś wspomagającego gojenie podrażnień. Takie globulki lepiej stosować w czasie bezinfekcyjnym.

***

Aktualną cenę (21-34 PLN) i dostępność HydroVag sprawdzisz tutaj.

***

Feminella Hyalosoft

Wyrób medyczny, globulki dopochwowe 10 szt., aktualną cenę (23-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład (1 globulka):

 • Hialuronian sodu – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
 • Syntetyczna witamina E – wspomaga gojenie błony śluzowej.
 • Wyciągi z następujących roślin: wąkrotki azjatyckiej, malwy, rumianku – wspomagają regenerację błony śluzowej i leczenie ran, działają ochronnie i łagodząco.
 • Olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Pełny skład: Hialuronian sodu, syntetyczna witamina E, wyciągi z: wąkrotki azjatyckiej, malwy, rumianku, olejek z drzewa herbacianego; koloidalny dwutlenek krzemu; półsyntetyczne glicerydy.

Feminella Hyalosoft – opinia Pana Tabletki:

Znowu dobry skład jako pomoc w rekonwalescencji po infekcji.

Sporo łagodzących wyciągów roślinnych, olejek z drzewa herbacianego – jest ok.

***

Aktualną cenę (23-30 PLN) i dostępność  Feminella Hyalosoft sprawdzisz tutaj.

***

Iladian Direct Plus

Wyrób medyczny, tabletki dopochwowe 10 szt., aktualną cenę (13-29 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład:

 • Kwas L-askorbinowy – zakwasza środowisko pochwy – przywraca jej naturalne pH.
 • Inulina – jest pożywką dla bakterii (ma na celu odżywić fizjologiczną florę bakteryjną pochwy).
 • Witamina E – wspomaga gojenie błony śluzowej.
 • Kwas hialuronowy – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.

Pełny skład: Kwas L-askorbinowy, inulina, witamina E, kwas hialuronowy. Pozostałe składniki: laktoza, stearynian magnezu.

Iladian Direct Plus – opinia Pana Tabletki

Znowu – chodzi tu głównie o przywrócenie właściwych warunków w pochwie – czyli nawilżenie i zakwaszenie.

Skład w porządku, ale bez szału.

Dokładną analizę tego preparatu znajdziesz w tym wpisie.

***

Aktualną cenę (13-29 PLN) i dostępność Iladian Direct Plus sprawdzisz tutaj.

***

Regevagia

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę (17-27 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład:

 • Wyciąg olejowy z kwiatów malwy – działa ochronnie.
 • Hialuronian sodu – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
 • Masło aloesowe – działa łagodząco, ułatwia gojenie.
 • Kwas mlekowy – przywraca właściwe pH pochwy.

Pełny skład: Glicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych, eter cetostearylowy makrogolu, wyciąg olejowy z kwiatów malwy, hialuronian sodu, masło aloesowe, kwas mlekowy, mleczan sodu, laktoza jednowodna.

Regevagia – opinia Pana Tabletki:

Całkiem fajny, zróżnicowany skład.

Dobry do profilaktyki. Pomoże w gojeniu, nawilży, przywróci właściwe pH.

Ale znowu – tym produktem się nie wyleczymy!

***

Aktualną cenę (17-27 PLN) i dostępność Regevagia sprawdzisz tutaj.

***

Zenella Med

Wyrób medyczny, tabletki dopochwowe 14 szt., aktualną cenę (14-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Skład:

 • Kwas L-askorbinowy – zakwasza środowisko pochwy – przywraca jej naturalne pH.
 • Inulina – jest pożywką dla bakterii (ma na celu odżywić fizjologiczną florę bakteryjną pochwy).
 • Witamina E – wspomaga gojenie błony śluzowej.
 • Kwas hialuronowy – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.

Pełny skład: Kwas L-askorbinowy, inulina, witamina E, kwas hialuronowy, laktoza, stearynian magnezu.

Zenella Med – opinia Pana Tabletki:

Znowu – globulki nie do walki z infekcją. Tylko wspomagająco, aby przywrócić właściwe warunki do rozwoju naturalnej flory bakteryjnej.

Skład w porządku, ale bez szału.

***

Aktualną cenę (14-22 PLN) i dostępność Zenella Med sprawdzisz tutaj.

***

Chlorivag Kadefarm

Wyrób medyczny, globulki dopochwowe 10 szt., aktualną cenę (18-40 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

Chlorivag

Skład:

 • Sól sodowa kwasu hialuronowego – działa nawilżająco przyspieszając proces gojenia i regeneracji.
 • Witamina E – wspomaga gojenie błony śluzowej.
 • Bromelaina – przyspiesza gojenie i regenerację błony śluzowej.
 • Dichlorowodorek chlorheksydyny – użyty jako konserwant, w takiej ilości nie będzie miał działania przeciwbakteryjnego.

Pełny skład: sól sodowa kwasu hialuronowego, witamina E, bromelaina, dichlorowodorek chlorheksydyny (konserwant), półsyntetyczne glicerydy.

Chlorivag Kadefarm – opinia Pana Tabletki:

Ciekawy skład, będzie dobrym preparatem do uzupełnienia terapii, regeneracji po infekcji i do stosowania w profilaktyce zakażeń.

Jest ok – jako środek pomocniczy ale infekcji nie wyleczy.

***

Aktualną cenę (18-40 PLN) i dostępność Chlorivag Kadefarm sprawdzisz tutaj.

***

PŁYNY DO IRYGACJI NA INFEKCJĘ INTYMNĄ

Tantum Rosa

Lek OTC, saszetki 10 szt.

Tantum rosa

Wskazania:

 • Zapalenie sromu i pochwy, zapalenie szyjki macicy różnego pochodzenia, również po chemioterapii i radioterapii.
 • Leczenie dolegliwości i objawów, takich jak: ból, pieczenie, świąd, zaczerwienienie, upławy, obrzęk w okolicy zewnętrznych narządów płciowych oraz pochwy.
 • Lek stosuje się również w profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii.

Stosowanie:

 • Płukać pochwę roztworem otrzymanym z jednej saszetki od 1 do 2 razy na dobę, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Skład (1 saszetka):

 • Benzydaminy chlorowodorek 500 mg

Pełny skład: 500 mg benzydaminy chlorowodorku. Substancje pomocnicze: sodu chlorek, powidon, p-toluenosulfonian trójmetylocetyloamoniowy.

Tantum rosa – opinia Pana Tabletki:

Lek OTC – więc będzie działała tak jak to ma wpisane w ulotce.

Działa dezynfekująco i lekko znieczulająco – oba te działania dobrze się uzupełniają.
Jak wyżej, w ulotce wszystko jest opisane. Proszek do sporządzania roztworu do irygacji albo przemywania zewnętrznego.

Istnieje też Tantum Rosa jako gotowy roztwór, w jednorazowych buteleczkach.

***

Czy łączenie tych preparatów ma sens?

Tak owszem. Często łączy się kremy z globulkami, albo globulki z żelami nawilżającymi. Albo najpierw stosuje się irygację, a później środki łagodzące i przywracające właściwe pH i mikroflorę.

Na podsumowanie mogę jeszcze raz zachęcić do konsultacji z lekarzem w razie nawracających problemów i zwrócenia szczególnej uwagi na profilaktykę.

Serdeczności!
Redakcja Pana Tabletki

Dorota, Kinga, Kamila i Marcin

***

P.S.: A w temacie kobiecych spraw, może zaciekawi Cię olej z wiesiołka – czy to olej dla kobiet? (klik) A może zmagasz się z menopauzą? Tutaj analiza 17 produktów z apteki.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].