ScrollToTop
infekcja intymna

Infekcja intymna – jak sobie pomóc bez recepty? Analiza składów i opinie

Analizy, Artykuły

12 września 2019

Media aż huczą od reklam preparatów na kobiecą infekcję intymną. Zanim sięgniesz po którykolwiek, przeczytaj ten wpis. Postaram się w nim opowiedzieć trochę o infekcji intymnej [u kobiet], pokazać, jakie są różnice między infekcją bakteryjną i grzybiczą i opisać, jak się je leczy. Na końcu wpisu znajdziesz analizę składu preparatów dostępnych w aptece bez recepty, które możesz stosować, gdy dopadnie Cię infekcja intymna.

[Za nieocenioną pomoc i konsultację merytoryczną w przygotowaniu tego wpisu, dziękuję moim zaprzyjaźnionym farmaceutkom – Dorocie, Kindze i Kamili. Możesz mieć poczucie, że ten wpis „przygotowały kobiety dla kobiet”, a Pan T. jest tylko pośrednikiem wartościowych treści.]

Spis treści

Produkty na infekcje intymne u kobiet – najczęstsze oszustwa

Jeśli mam Cię uczulić i zwrócić Twoją uwagę na najczęstsze marketingowe ściemy w tej kategorii produktów to:

 • jest cała masa preparatów, która udaje leki (głównie to kosmetyki i wyroby medyczne/WM)
 • w związku z tym, że tylko leki leczą – a działanie kosmetyków i WM jest ograniczone – upewnij się, czy potrzebujesz czegoś co leczy, czy tylko czegoś do profilaktyki czy wspomagania
 • dopiero od niedawna mamy mocniejsze leki intymne dostępne „bez recepty” – ale jeśli problem się powtarza, to zadbaj o wizytę u lekarza i diagnostykę
 • bardzo ważna jest profilaktyka – czyli zadbanie o higienę intymną, spanie bez majtek, które promuje Mama Ginekolog, albo dobra oddychająca pidżama – to wszystko jest ważne – może to truizmy – ale ważne

Dobrze – to teraz część intymnie merytoryczna – a później konkretna analiza.

Czy wszystkie bakterie w pochwie są szkodliwe?

Odpowiedź brzmi: nie. Pochwa posiada świetne warunki do rozwoju bakterii. Jest tam stała temperatura, wilgotność, substancje odżywcze i utrudniony dostęp tlenu. Mamy tam „dobre” bakterie – naturalną florę fizjologiczną pochwy, która chroni ją przed zakażeniami. U każdej zdrowej kobiety pałeczki kwasu mlekowego odpowiadają za kwaśny odczyn pochwy i chronią przed chorobotwórczymi drobnoustrojami – aby nie powstała infekcja intymna.

W sytuacji, gdy dochodzi do zachwiania fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy lub innych mechanizmów obronnych (tzw. samooczyszczania pochwy – ciągłego przepływu wydzieliny od szyjki macicy do przedsionka pochwy) może dojść do namnażania bakterii chorobotwórczych, które wypierają pałeczki kwasu mlekowego, zwiększają pH w pochwie z 4.5 nawet do 7 – i wtedy powstaje infekcja intymna.

Identycznie dochodzi do powstania infekcji grzybiczej – najpierw osłabiamy naszą naturalną florę bateryjną – jej mechanizmy obronne – przez co grzyby mają świetne warunki do namnażania się. Infekcja intymna pochodzenia grzybiczego jest najczęściej spowodowana przez drożdżaki Candida albicans.

Kiedy może dojść do osłabienia naszych „dobrych” bakterii?

 • niewłaściwa higiena, zarówno kobiety jak i jej partnera seksualnego
 • stosowanie dopochwowych antybiotyków i środków odkażających
 • każde osłabienie odporności organizmu
 • itd.

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną?

To jest bardzo ważna sprawa – bo pochwę zamieszkują głównie dobre bakterie. I o higienę trzeba dbać w taki sposób, żeby im nie zaszkodzić. Jak to robić dobrze?  pozwólcie, że oddam głos jednej z moich Czytelniczek, która napisała mi maila z ważnymi sprawami:

„[Ania] mogłabym tylko zwrócić uwagę na jedną rzecz, mianowicie nieszczęsne płyny do higieny intymnej… W tak wartościowym artykule przygotowanym wraz z kobietami-farmaceutami, wspominających o Mamie Ginekolog i jej #wietrzeniunarodowym najchętniej widziałabym jeszcze przestrzeganie (!) przed płynami do higieny intymnej.

Zdaję sobie sprawę z ilości maili, jakie Pan dostaje, więc w skrócie: błony śluzowej nie powinno myć się detergentami tylko zwykłą wodą. Detergentami (wystarczy mydło), malutką ilością myjemy się „z wierzchu”, wewnątrz warg sromowych tylko czysta woda, a wewnątrz pochwy w ogóle NIC! I o tym pisze Mama Ginekolog 🙂
Uznałam, że to ważne, dlatego że – równie wiele jak reklam o wyrobach medycznych na infekcje intymne – jest reklam o płynach do higieny intymnej. Niestety nikt nie mówi o tym, jak je stosować i sadząc po tym, co kobiety wypisują na grupach na FB – one usiłują zmyć naturalny zapach, szorując wargi sromowe mniejsze oraz nawet część przedsionka pochwy silnie perfumowanymi płynami – a to z całą pewnością bardzo sprzyja infekcjom
Jako fanka ogromu dobrej roboty dla Polek i kobiet w ogóle, jaką robi Mama Ginekolog, widziałabym chętnie takie 2-3 zdania w Pana artykule :)”
Nic więcej nie muszę chyba dodawać 🙂

Infekcja intymna – jakie są jej objawy?

Infekcja intymna może dawać różne objawy, w zależności od tego, czy jest wywoływana przez bakterie czy przez grzyby – lekarz zbierający wywiad na podstawie objawów może stwierdzić, jakiego pochodzenia to zakażenie.

Zakażenia grzybicze:

 • nagłe objawy
 • świąd, pieczenie, ból
 • białe (serowate) upławy bez zapachu

Zakażenia bakteryjne:

 • objawy nasilające się stopniowo (na początku może mieć przebieg bezobjawowy!)
 • ból i świąd niewielki
 • biaława, wodnista wydzielina
 • intensywny „rybi” zapach upławów
 • może wystąpić gorączka

Infekcja intymna – jak ją leczyć?

Przede wszystkim nie wolno jej lekceważyć, bo nieleczona – może doprowadzić do stanu przewlekłego, a utrzymujący się przewlekle stan zapalny może ułatwiać zachorowanie na inne choroby. Przestrzegam Cię też przed wystawianiem sobie samej diagnozy infekcji intymnej – najlepiej w takiej sytuacji udaj się do swojego ginekologa. Właściwa diagnoza infekcji intymnej jest kluczowa, bo każdą infekcję leczy się w inny sposób:

 • grzybiczą – lekami przeciwgrzybiczymi
 • bakteryjną – antybiotykami.

W przypadku infekcji grzybiczej stosuje się preparaty zawierające substancje przeciwgrzybicze – globulki, maści, kremy. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty. Jeśli pomimo samoleczenia objawy po 3 – 4 dniach nie znikają – udaj się do lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że jest to infekcja intymna pochodzenia bakteryjnego – najlepiej od razu skonsultuj się z lekarzem, aby dobrał odpowiednie leczenie (najczęściej antybiotykoterapia – doustna albo dopochwowa). Preparaty bez recepty można stosować tylko wspomagająco – zazwyczaj złagodzą objawy, ale nie wyleczą.

Podczas leczenia dobrze jest także zrezygnować z perfumowanych środków myjących i pielęgnujących – mogą dodatkowo podrażniać, i nosić przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów.

Bardzo ważne! W ciąży zawsze należy skonsultować infekcję intymną u ginekologa!

Jak zapobiegać infekcji intymnej?

 • Bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią higienę intymną – patrz wyżej 😉
 • Zawsze używaj osobistego ręcznika i gąbki oraz noś świeżą bieliznę, najlepiej z naturalnych materiałów
 • Podczas okresu bardzo ważna jest częsta zmiana podpasek lub tamponów.
 • Jeśli zmagasz się z nawracającymi infekcjami warto profilaktycznie stosować probiotyk ginekologiczny, czyli preparat zawierający „dobre” bakterie. Niezależnie od przyczyny infekcji przywraca prawidłową florę bakteryjną pochwy
 • Używaj lekkiej i oddychającej bielizny – szczególnie w nocy #wietrzenienarodowe

***

Zanim przejdziesz do analizy chcę Ci zwrócić uwagę na jedną rzecz.

Większość z poniższych preparatów (wyroby medyczne) będzie działała wspomagająco w walce z infekcją, poprzez np. przywracanie właściwej flory bakteryjnej pochwy. Infekcja intymna jest leczona za pomocą antybiotyków lub leków przeciwgrzybiczych, które w większości są dostępne tylko z przepisu lekarza (z kilkoma wyjątkami, zobaczysz w analizie), a poniższa analiza zawiera głównie wyroby medyczne oraz kilka leków OTC, czyli dostępnych bez recepty.

Analiza składów środków na infekcje intymne

Kolejność losowa – jeśli uważasz, że czegoś w tej analizie brakuje – napisz mi w komentarzu pod tym postem.

MAŚCI I KREMY NA INFEKCJĘ INTYMNĄ

Clotrimazolum, 1%, krem, 10 mg/g

lek OTC (!)

Skład (1 g kremu):

 • substancja czynna: klotrymazol 10 mg – substancja przeciwgrzybicza
 • substancje pomocnicze: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, cetylu palmitynian, oktylododekanol, sorbitanu stearynian, polisorbat 60, alkohol benzylowy, woda oczyszczona

Opinia Pana Tabletki:

Lek OTC.

Jak zwykle, lek zawsze stoi półkę wyżej niż suplement diety czy wyrób medyczny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – odsyłam do ulotki.

Pamiętaj o tym, że Clotrimazolum jest stosowany w zakażeniach zakażeń grzybiczych skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (warg sromowych).

***

Prurifem, krem intymny

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

infekcja intymna

Skład:

 • Aloes – działa łagodząco, ułatwia gojenie
 • Cardiospermum – wspomaga gojenie skóry
 • Olejek drzewa herbacianego – ok, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
 • Witamina E – wspomaga gojenie skóry

Prurifem krem – opinia Pana Tabletki

Na plus na pewno olejek z drzewa herbacianego – mamy w składzie coś, co w ogóle ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Oprócz tego wspomagacze gojenia podrażnień.

Jest ok, ale tylko wspomagająco przy infekcji. Bo samej infekcji raczej olejkiem z drzewa herbacianego nie wyleczymy, nie ma cudów – o tym pisałem wyżej.

***

Multi-Gyn, Actigel, żel

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

infekcja intymna

Skład:

 • Galactoarabinan Polyglucoronica Acid Crosspolymer (opatentowany kompleks 2QR)- według producenta jest to naturalna substancja, która zawiera bioaktywne polisacharydy
 • Xanthan gum
 • Glycerin
 • Caprylyl Glycol

Multi-Gyn, Actigel – opinia Pana Tabletki

W oczy rzuca się nam ten opatentowany kompleks 2QR – i ciężko mi oceniać jego skuteczność, badania są cały czas prowadzone.

***

NeoVaginal, żel intymny

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

infekcja intymna

Skład:

 • Kwas hialuronowy – działa nawilżająco
 • Kwas mlekowy – przywraca właściwe pH pochwy
 • Biolin – prebiotyk, czyli pożywka dla bakterii
 • Hydrolizat proteinowy owsa zwyczajnego
 • Substancje pomocnicze

NeoVaginal, żel intymny – opinia Pana Tabletki:

Żel do stosowania po infekcji i w profilaktyce. Czyli tym produktem się nie wyleczymy.

Skład w porządku.

***

KAPSUŁKI DOPOCHWOWE NA INFEKCJĘ INTYMNĄ

Gynoxin Optima 200 mg, 3 kapsułki dopochwowe

lek OTC (!)

Skład (1 kapsułka dopochwowa):

 • substancja czynna: azotan fentikonazolu 200 mg – aktywna substancja przeciwgrzybicza
 • pozostałe składniki: substancje pomocnicze: triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E171), etylu parahydroksybenzoesan (E215), propylu parahydroksybenzoesan sodowy (E217).

Opinia Pana Tabletki:

Lek OTC – więc będzie leczył, jeśli się go zastosuje w odpowiednim przypadku i właściwie dawkuje
Nic więcej nie muszę dodawać, zainteresowanych odsyłam do ulotki.

***

Lakcid Intima, 10 kapsułek dopochwowych

lek OTC (!)

Skład (1 kapsułka):

 • substancje czynne: pałeczki Lactobacillus gasseri DSM 14869 nie mniej niż 10^8 CFU, pałeczki Lactobacillus rhamnosus DSM 14870 nie mniej niż 10^8 CFU
 • pozostałe składniki to: laktytol jednowodny, skrobia kukurydziana, guma ksantan, glukoza bezwodna, magnezu stearynian: osłonka kapsułki: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171)

Opinia Pana Tabletki:

Lek OTC, dobry probiotyk – bo lek.
Podobnie jak wyżej, zainteresowanych odsyłam do mojego wpisu o probiotykach lekach.

***

Lactovaginal, 10 kapsułek dopochwowych

lek OTC (!)

Wskazania:

„Lactovaginal zaleca się stosować w celu przywrócenia lub uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy: w stanach zapalnych narządów rodnych po leczeniu lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi lub przeciwgrzybiczymi, przy występowaniu upławów jak również profilaktycznie.”

Skład (1 kapsułka) szczepy i ilość w jednej dawce:

 • Około 10 mld (nie mniej niż 100 mln) CFU* pałeczek Lactobacillus rhamnosus 57
 • pozostałe składniki to: odtłuszczone mleko w proszku, sacharoza, L-glutaminian sodu, skrobia ziemniaczana, stearynian magnezu. Skład kapsułki: żelatyna, dwutlenek tytanu.

Opinia Pana Tabletki:

Lek OTC, dobry probiotyk – bo lek.
Więcej o tych probiotykach napisałem we wpisie od dobrych probiotykach.

***

Cicatridina, 10 globulek dopochwowych

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

infekcja intymna

Skład:

 • sól sodowa kwasu hialuronowego 5 mg – działa nawilżająco na błony śluzowe pochwy
 • Centella asiatica – wyciąg olejowy – wspomaga regenerację skóry i leczenie ran
 • wyciąg olejowy z nagietka – działa łagodząco na podrażnienia i wspomaga gojenie
 • wyciąg olejowy z aloesu – działa łagodząco, ułatwia gojenie
 • olejek z drzewa herbacianego – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo – ok
 • glicerydy półsyntetyczne – tworzą masę globulki
 • BHT – konserwant

Cicatridina – opinia Pana Tabletki:

Te globulki mogą być używane wspomagająco przy leczeniu infekcji. Bogaty skład: znowu olejek z drzewa herbacianego, jako składnik przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy i sporo składników, które wspomogą gojenie i złagodzą podrażnienia, do tego oczywiście nawilżenie.

Skład oceniam jako dobry.

***

HydroVag, 7 lub 14 globulek dopochwowych

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

infekcja intymna

Skład (1 globulka):

 • 10 mg hialuronianu sodu – działa nawilżająco
 • glikogen
 • kwas mlekowy – przywraca właściwe pH pochwy
 • substancje pomocnicze: mleczan sodu i glicerydy półsyntetyczne

HydroVag – opinia Pana Tabletki

W tym przypadku w zasadzie tylko przywracamy właściwe warunki w pochwie – czyli nawilżamy i przywracamy odpowiednie pH.

Po infekcji to raczej mało, przydałoby się coś wspomagającego gojenie podrażnień. Takie globulki lepiej stosować w czasie bezinfekcyjnym.

***

Feminella Hyalosoft, globulki dopochwowe, 10 sztuk

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Skład (1 globulka):

 • 5 mg hialuronianu sodu – działa nawilżająco
 • syntetyczna witamina E 10mg – wspomaga gojenie skóry
 • wyciągi z następujących roślin: wąkrotki azjatyckiej 60mg, malwy 60mg, rumianku 60mg – wspomagą regenerację skóry i leczenie ran, działają ochronnie i łagodząco
 • olejek z drzewa herbacianego 2mg – działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo – ok
 • koloidalny dwutlenek krzemu 20mg
 • półsyntetyczne glicerydy 1483mg

Feminella Hyalosoft – opinia Pana Tabletki:

Znowu dobry skład jako pomoc w rekonwalescencji po infekcji.

Sporo łagodzących wyciągów roślinnych, olejek z drzewa herbacianego – jest ok.

***

Iladian Direct Plus

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Skład:

 • kwas L-askorbinowy – zakwasza środowisko pochwy – przywraca jej naturalne pH
 • inulina – jest pożywką dla bakterii (producent ma na celu odżywić fizjologiczną florę bakteryjną pochwy)
 • witamina E – wspomaga gojenie skóry
 • kwas hialuronowy – działa nawilżająco
 • substancje pomocnicze

Iladian Direct Plus – opinia Pana Tabletki

Znowu – chodzi tu głównie o przywrócenie właściwych warunków w pochwie – czyli nawilżenie, zakwaszenie (kwas askorbowy, albo po prostu witamina C).

Producent dorzucił też inulinę – czyli pożywkę dla bakterii. Chodzi o to, żeby naturalna flora fizjologiczna miała jak się rozwinąć. I o ile przewodzie pokarmowym jest to jak najbardziej w porządku, o tyle nie ma zbyt wielu danych, jak inulina sprawdza się w pochwie.

Skład w porządku, ale bez szału.

***

Regevagia, 10 globulek dopochwowych

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Skład:

 • glicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych
 • eter cetostearylowy makrogolu
 • wyciąg olejowy z kwiatów malwy – działa ochronnie
 • hialuronian sodu – działa nawilżająco
 • masło aloesowe – działa łagodząco, ułatwia gojenie
 • kwas mlekowy – przywraca właściwe pH pochwy
 • mleczan sodu
 • laktoza jednowodna

Regevagia – opinia Pana Tabletki

Całkiem fajny, zróżnicowany skład. Dobry do profilaktyki. Pomoże w gojeniu, nawilży, przywróci właściwe pH.

Ale znowu – tym produktem się nie wyleczymy!

***

Zenella Med, 14 tabletek dopochwowych

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Skład:

 • kwas L-askorbinowy – zakwasza środowisko pochwy – przywraca jej naturalne pH
 • inulina – jest pożywką dla bakterii (producent ma na celu odżywić fizjologiczną florę bakteryjną pochwy)
 • witamina E – wspomaga gojenie skóry
 • kwas hialuronowy – działa nawilżająco
 • pozostałe składniki: laktoza, stearynian magnezu

Zenella Med – opinia Pana Tabletki

Znowu – globulki nie do walki z infekcją. Tylko wspomagająco, aby przywrócić właściwe warunki do rozwoju naturalnej flory bakteryjnej.

Skład ok, ale bez szału.

***

SASZETKI/PŁYNY DO IRYGACJI NA INFEKCJĘ INTYMNĄ

Tantum Rosa, 10 saszetek

lek OTC (!)

Skład (1 saszetka):

 • substancja czynna: benzydaminy chlorowodorek 500 mg
 • substancje pomocnicze: sodu chlorek, powidon, p-toluenosulfonian trójmetylocentyloamoniowy

Opinia Pana Tabletki:

Lek OTC – więc będzie działała tak jak to ma wpisane w ulotce. Działa dezynfekująco i lekko znieczulająco – oba te działania dobrze się uzupełniają.
Jak wyżej, w ulotce wszystko jest opisane.Proszek do sporządzania roztworu do irygacji albo przemywania zewnętrznego. Istnieje też Tantum Rosa jako gotowy roztwór, w jednorazowych buteleczkach.

***

Multi-Gyn, zestaw do przygotowywania irygacji

Wyrób medyczny leczniczy, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

Skład (tabletek do przygotowania roztworu):

 • kompleks 2QR – według producenta jest to naturalna substancja, która zawiera bioaktywne polisacharydy
 • kwas mlekowy – przywraca optymalne pH w pochwie
 • kwas askorbinowy – przywraca optymalne pH w pochwie
 • laktoza

Multi-Gyn, zestaw do przygotowywania irygacji – opinia Pana Tabletki:

Preparaty do irygacji dla niektórych mogą być bardziej kłopotliwe w obsłudze niż kremy, żele czy globulki.

W składzie tajemniczy składnik – kompleks 2QR. Ma nawet swoją własną stronę internetową. Oprócz tego kwas mlekowy i kwas askorbinowy – przywracają naturalne środowisko w pochwie.

***

Czy łączenie tych preparatów ma sens?

Tak owszem. Często łączy się kremy z globulkami, albo globulki z żelami nawilżającymi. Albo najpierw stosuje się irygację, a później środki łagodzące i przywracające właściwe pH i mikroflorę.

Na podsumowanie mogę jeszcze raz zachęcić do konsultacji z lekarzem w razie nawracających problemów i zwrócenia szczególnej uwagi na profilaktykę.

Serdeczności!
Redakcja Pana Tabletki

Dorota, Kinga, Kamila i Marcin

P.S.: A w temacie kobiecych spraw, może zaciekawi Cię olej z wiesiołka – czy to olej dla kobiet? (klik) A może zmagasz się z menopauzą? Tutaj analiza 17 produktów z apteki.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].