ScrollToTop

#4 Jak bezpiecznie stosować leki podczas karmienia piersią

Artykuły

7 września 2018

Karmienie piersią (KP) jest jednym z największych darów jaki może przekazać mama swojemu dziecku. Mleko mamy to bomba biologicznie aktywnych składników, które w najlepszy sposób wspierają i zabezpieczają rozwój dziecka. Poza względami medycznymi – to intymny moment podczas którego między mamą i dzieckiem zawiązuje się jedyna w swoim rodzaju więź, która przetrwa całe życie.

Zdecydowanie warto karmić piersią. Oczywiście sytuacje są różne i nie zawsze jest to możliwe. Każda mama ma prawo decydować o tym samodzielnie – ale z punktu widzenia zdrowia i rozwoju dziecka – warto karmić piersią.

Leki a karmienie piersią

Karmienie piersią obrosło w naszym kraju wieloma szkodliwymi mitami.  Najczęściej spotykam się z dwoma.

 • Podawanie leków jest powodem odstawienia dziecka od piersi – co w większości przypadków jest błędem wynikającym z asekuracyjnej postawy i niewiedzy;
 • Zaniechanie leczenie mamy, ponieważ karmi dziecko – tutaj jest analogicznie jak wyżej. Znamy sytuacje, kiedy nieleczone, drobne infekcje mogą skończyć się naprawdę poważną chorobą i powikłaniami wymagającymi leczenia szpitalnego.

Tymczasem większość leków można bezpiecznie stosować podczas karmienia piersią. I odbywa się to ze zdecydowaną korzyścią zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Po prostu zdrowa mama, to szczęśliwa mama – co bezpośrednio wpływa na rozwój maleństwa.

Oczywiście są leki których podczas KP stosować kategorycznie nie wolno, są również takie które mogą być dla dziecka szkodliwe. Ale to wyjątkowe przypadki i zdecydowana mniejszość. Co nie zmienia faktu – że każdą sytuację trzeba skonsultować ze specjalistą.

 

Złota rada Pana Tabletki

Rozumowanie – karmię piersią, więc nie stosuję leków – jest błędne i może być niebezpieczne.

 

Zdrowy rozsądek i konsultacja z lekarzem.

Leki stosuje się w sytuacji wyjątkowej potrzeby – ta kwestia nie podlega dyskusji i tylko o takich sytuacjach rozmawiamy. Jeśli zachodzi konieczność podania leku – to po pierwsze skonsultuj się ze swoim lekarzem, lub innym specjalistą. W żaden sposób nie traktuj tego wpisu jako zezwolenie na nadużywanie leków podczas laktacji.

Ulotka – czy zawsze wystarczające źródło informacji?

Niestety nie w tym przypadku. Wielu leków nie bada się na kobietach karmiących. Następstwem tego jest brak informacji w ulotce. Brak wystarczających informacji nie oznacza “zakazu stosowania”. Po prostu wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy, żeby to ryzyko ocenić.  Z tego powodu konsultacja z lekarzem lub farmaceutą może być niezbędna.

Ważne – o tym koniecznie poinformuj lekarza.

Są dwie kluczowe rzeczy o których musisz poinformować lekarza podczas wizyty. Wiem, że zabrzmi to jak truizm, ale uwierz że spotykam się z tym bardzo często:

 • Nie zapomnij powiedzieć lekarzowi, że karmisz. Serio. Rozumiem, że kiedy mama karmi już któryś miesiąc z kolei, to tak do tego przywyka, że zapomina o podstawowej sprawie. I później w domu, albo w aptece jest kłopot…
 • Poinformuj lekarza w jakim wieku jest dziecko, ile waży i czy nie ma jakiś uczuleń itd. Jeśli masz kłopot z zapamiętaniem tego wszystkiego – wynotuj to sobie w telefonie.

Jakie wybierać leki podczas karmienia piersią?

Jest kilka kryteriów które ułatwiają wybór najbezpieczniejszego preparatu i uspokajają mamę. Warto pamiętać, że nie wszystkie leki przechodzą do mleka. My szukam takich które przechodzą w jak najmniejszym stopniu, lub są dla dziecka bezpieczne.

 • domowe sposoby na początek – płukanie gardła ziołami, syrop z cebuli, czosnku i imbiru, inhalacje, nebulizacje, płukanie zatok – nie bagatelizuj tych środków;
 • lekami pierwszego wyboru są preparaty o działaniu miejscowym, czyli maści, kremy, żele, ale również spraye do gardła i leki wziewne ;
 • zależnie od wieku dziecka – wybieramy leki które może już bezpiecznie stosować dziecko. Dobrym przykładem jest tutaj paracetamol, ibuprofen, czy leki przeciwkaszlowe na bazie butamiratu;
 • stosujemy najmniejszą skuteczną dawkę leku – im mniej podamy, tym mniej przejdzie do mleka;
 • unikamy preparatów forte, max, super, extra – z wiadomych przyczyn;
 • unikamy leków wieloskładnikowych (np.: złożonych leków na objawy przeziębienia)- im mniej składników, tym mniejsze ryzyko
 • unikaj leków o przedłużonym działaniu – przy tego typu lekach, substancja aktywna uwalnia się non-stop przez kilka-kilkanaście godzin – co utrudnia skorelowanie podania leku z porami karmienia dziecka (o tym zaraz).

Gdzie sprawdzić, czy lek można stosować podczas karmienia?

Internet jest niesamowitym źródłem wiedzy – jest również informacyjnym śmietnikiem. Dlatego zawsze weryfikuj informacje które znajdziesz w sieci – a w przypadku stosowania leków – ufaj swojemu lekarzowi.

Mam dla Ciebie kilka miejsc, które mogę być pomocne w dobieraniu bezpiecznych leków podczas KP.

Podstawą dla specjalistów, są informacje zawarte w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL)- to jest coś jakby „ulotka dla specjalistów”. W ChPL znajdziemy np wyniki badań nad danym lekiem – i bazując na tych informacjach, możemy często wnioskować na ile lek jest bezpieczny.

Dalej mamy internetowe bazy wiedzy – ja polecam:

Polecam również moje koleżanki farmaceutki, które poświęciły się temu tematowi. W końcu kto jeśli nie farmaceuta ma się zająć bezpieczeństwem farmakoterapii podczas karmienia piersią?

Matka Polka Karmicielka – Hafija

Oczywiście nie mógłbym również nie wspomnieć o blogu największej w Polsce promotorki karmienia piersią – Agaty Aleksandrowicz czyli – www.hafija.pl. 

Agata jest niesamowita i uważam, że w dużej mierze dzięki niej coraz to nowe pokolenia młodych mam decydują się na karmienie piersią i robią to mądrze 🙂

Agata ma dla Was prezent – „E-book – co może jeść mama karmiąca w święta?” – tutaj go pobierzesz.

Po jakich zabiegach i badaniach można karmić piersią?

Mam karmiąca, która troszczy się o swoje dziecko –  w pierwszej kolejności powinna zadbać o swoje zdrowie. W myśl idei – zdrowa mama – to dobra laktacja i szczęśliwe dziecko. Przeprowadzenie badań diagnostycznych i regularne wizyty u dentysty (w tym leczenie zębów) to często konieczność.

Oczywiście warto zawsze porozmawiać z lekarzem czy diagnostą – ale w większości przypadków, można normalnie karmić (bez żadnego odciągania i robienia przerw), przy:

 • leczeniu zęba
 • znieczuleniu zęba – działanie miejscowe leku – brak zagrożenia (ewentualnie można poczekać aż znieczulenie puści)
 • USG
 • rezonans magnetyczny
 • tomografia z podaniem kontrastu

Wyjątkiem jest badanie o nazwie – SCYNTYGRAFIA – gdzie używa się radioizotopów – ale to stosunkowo rzadko wykonywane badanie

Generalnie- w razie konieczności – trzeba i można się leczyć i badać.

Popularne dolegliwości – katar, gorączka, zatoki i ból zęba?

Mam dla Ciebie kilka wskazówek – te dział będę jeszcze rozbudowywał 🙂

Gorączka

 • Paracetamol i ibuprofen

Zapalenie zatok

 • Płukanie,
 • inhalacje
 • nebulizacja,
 • ibuprofen+ dodatki udrażniające
 • krople miejscowe, udrażniające

Ból zęba

 • Płukanie miejscowo + żele (ząbkowanie)
 • Ibuprofen i paracetamol

Kiedy zażywać lek podczas karmienia piersią?

Substancja aktywna zamknięta w leku – po połknięciu, potrzebuje określonego czasu na wchłonięcie się do krwioobiegu i później na przejście do mleka mamy. Za najbezpieczniejszy czas podania leku uznaje się moment, tuż po nakarmieniu dziecka.

Jeśli natomiast lek stosuje się raz dziennie – to tuż po nakarmieniu dziecka, przed najdłuższą przerwą (np.: nocną).

Większość leków ma w ulotce opisany czas, po którym osiąga najwyższe stężenie we krwi. Może to być np.: 30-60 min od zażycia.  Warto w tym okresie wstrzymać się z karmieniem, albo po prostu wstrzelić się w przerwę.

Podsumowując – leki a karmienie piersią

Jeśli masz zapamiętać z tego tekstu jedną ważną rzecz, chciałbym żeby to było:

“Nie podejmuj pochopnej decyzji o odstawianiu dziecka od piersi, ponieważ musisz stosować lekarstwo. Nie zaniedbuj też swojego leczenia. Znajdź dobrego lekarza, zaznajomionego w tematach leków i laktacji, drąż temat – szukaj bezpiecznych rozwiązań. Ale nie pozbawiaj pochopnie swojego dziecka skarbu jakim jest karmienie piersią.”

Zdrowo pozdrawiam

Pan Tabletka

Marcin

 

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.