Co na kaszel suchy i mokry? Skuteczne domowe sposoby i kilka rad
Pytanie co Pan/Pani poleca na kaszel rozbrzmiewa w aptece równo przez cały rok. W tym wpisie przedstawię Ci mój punkt widzenia na kwestię leczenia suchego i mokrego kaszlu. Opowiem kiedy i jak stosować apteczne syropki. Dam Ci też kilka moich złotych rad i domowych przepisów.😉
Bezpośrednim przyczynkiem do napisania tego wpisu były 2 pytania od czytelniczek. Pierwsze z pozoru błahe. A drugie wbrew pozorom skomplikowane:
„Panie Tabletka, to te syropy na kaszel w ogóle mogą działać?”
„Witam, co do syropków – jak to jest z tymi syropami uniwersalnymi? Na suchy i mokry kaszel, czy one będą najlepsze?”
Dla mnie – takie pytania to „woda na młyn”. To do dzieła.🧐
Czym jest kaszel? I czy zawsze trzeba stosować coś na kaszel?
Kaszel jest prawidłowym, fizjologicznym odruchem obronnym organizmu. Ułatwia oczyszczenie dróg oddechowych. Często spotykam się z podejściem – że pacjenci robią wszystko, żeby ten kaszel ubić i wytłumić.
Nie tędy droga – a przynajmniej nie zawsze. Faktycznie – przy przewlekłym, nieproduktywnym kaszlu – po wykluczeniu poważniejszych przyczyn – kaszel się wycisza. Zwykle też kaszel wycisza się na noc – w końcu najlepiej człowiek leczy się podczas snu.
W innych sytuacjach – kaszel jest potrzebnym odruchem, który ułatwia samooczyszczanie dróg oddechowych.
Kaszel jako objaw poważniejszych chorób?
I najważniejsze – kaszel może być objawem poważniejszych schorzeń (choćby bakteryjnego zapalenia płuc i oskrzeli, astmy POCHP) – i w takiej sytuacji – najpierw szukamy przyczyn – następnie leczymy przyczyny i równolegle łagodzimy kaszel.
Wyobraź sobie taką sytuację – mamy bakteryjne zapalenie oskrzeli. Silny kaszel. Najpierw lekarz wprowadza antybiotyk, żeby zlikwidować bakterie – przyczynę infekcji – do tego równolegle stosujemy leki ułatwiające odkrztuszenie flegmy, a w końcowym etapie leczenia – leki łagodzące kaszel.
Co mogło by się stać, jeśli pacjent od początku hamowałby kaszel, a nie skupił się na szukaniu przyczyn?
***
Jaki to kaszel? Suchy, mokry czy mieszany?
Każda firma farmaceutyczna musi mieć w swoim portfolio syropek na kaszel dla niezdecydowanych. Tak go nazywam. Można go nazwać mocniej, np.: syropek na kaszel dla leniwych albo dla tych, którym nie po drodze do lekarza.
Faktycznie zdarza się, że kaszel jest rozwijający się. Wtedy nawet lekarzowi trudno jednoznacznie określić czy to kaszel suchy czy mokry. Mamy też sytuacje, kiedy kaszel suchy przechodzi w mokry.
I jeśli sprawa dotyczy dorosłych – to wyjścia są dwa. Albo po prostu poczekasz na rozwój infekcji i wstrzymasz się z wizytą w aptece. Albo reagujesz objawowo – hamujesz/pobudzasz/nawilżasz. W zależności od potrzeby.
Jeśli sprawa dotyczy dzieci – to zachęcam, żeby jak najszybciej udać się do lekarza, na tak zwane osłuchanie. U dzieci infekcje potrafią rozwijać się bardzo szybko i mogą mieć dużo, dużo cięższy przebieg niż u dorosłych. Zdarza się, że już lekki kaszel może być skutkiem silnego ogniska zapalnego w płucach – co jest w stanie wysłuchać lekarz.
***
Podział syropów na kaszel, według Pana Tabletki
Jak wiesz jestem farmaceutą, nie lekarzem – skupię się więc na tym, czym dysponuje apteka i bardziej na działaniu substancji aktywnych niż diagnozowaniu.
Syrop na kaszel – lek, suplement czy wyrób medyczny?
Pisałem już o tym setki razy, więc tylko wspomnę – zwróć uwagę, co kupujesz. Syropki suplementy diety – skreślam – w końcu SD nie leczą❗ – są żywnością.
Syropy zarejestrowane jako wyroby medyczne (mają oznaczenie CE na opakowaniu) – działają w 90% tylko osłonowo, powlekająco – najbliżej im w działaniu do takiego smaru dla gardła. To właśnie ta grupa syropów jest często reklamowana jako syropy, które sprawdzą się w kaszlu suchym i mokrym albo w każdym rodzaju kaszlu. Mogą przydać się na początku infekcji albo jako syrop drugi – uzupełniający.
Syropy leki – tutaj działanie jest uzależnione od zastosowanej substancji czynnej. Te syropy prawidłowo zastosowane – powinny działać jak trzeba – czyli albo pobudzać, albo hamować kaszel. Kluczowe jest dobre dopasowanie dawki do pacjenta i sytuacji.
Syropy na kaszel – podział według rodzaju działania
Syropy poślizgowe, smarujące
Pisałem o nich już wyżej. Ich działanie ma polegać na tworzeniu warstwy nawilżającej na śluzówkach. Sprawdzają się na początku infekcji albo jako drugi preparat.
Do tej kategorii zaliczamy takie syropy jak np.: (kolejność losowa) Petit Drill, Herbapect Junior, syrop prawoślazowy, Syrop Islandzki, GrinTuss, Junior Angin, syrop z babki lancetowatej.
Ja jestem zwolennikiem takich poślizgowców w formie tabletek/sprayów – ponieważ działają dłużej i łatwiej nimi trafić do gardła. A w mojej ocenie, najlepszym środkiem w tej grupie – jest dobry miód, ewentualnie miód połączony z olejem kokosowym. I kisiel lniany ➡ Kisiel lniany na ból gardła – doskonała, domowa receptura na #turbokisiel.
Masz tutaj również do dyspozycji całą masę takich starych, dobrych środków – jak np.:
- tradycyjny syrop prawoślazowy
- syrop z cebuli/syrop z sosny/syrop z czosnku/imbiru
- zwykły kisiel 😉 serio – super się sprawdzi np.: w ciąży
- kisiel ziołowy – np.: mój #turbokisiel
- może dobry miód? sprawdza się jako środek wspomagający
- może #turbomiód na odporności i wzmocnienia?
Tutaj możesz się zapisać na mojego newslettera (tylko pamiętaj żeby potwierdzić zapis w zwrotnym mailu który dostaniesz).👇👇👇
Syropy/tabletki wykrztuśne
Mają za zadanie albo ułatwić rozrzedzenie flegmy albo pobudzić odruch kaszlu albo jedno i drugie. Stosuje się je zwykle rano i w ciągu dnia. Ostatnią dawkę przyjmujemy kilka godziny przed snem – żeby nas kaszel nie męczył w nocy, jak się wypoziomujemy 😉
Jeśli komuś nie pasuje forma syropu, to większość substancji wykrztuśnych da się kupić również w tabletkach. Istnieją też specyfiki do nebulizacji – ale te są dostępne już z przepisu lekarza.
Pamiętaj że żaden lek wykrztuśny, nie będzie działał jak trzeba, jeśli nie zadbasz o prawidłowe nawodnienie (!).
Żeby Ci łatwiej było skojarzyć – najpopularniejsze środki wykrztuśne to: Flegamina, Mucosolvan, Flavamed, ACC, Hedelix, Prospan, Hederasal, Sir. tymiankowy, itd…
Zastosowanie środka odflegmiającego, warto połączyć z nebulizacją i oklepywaniem. Takie combo świetnie się sprawdza u dzieci, które często kaszlą za słabo i nie odkrztuszają wystarczająco.
Złota rada Pana Tabletki 💡Pamiętaj, żeby nie stosować tych syropów w nieskończoność. Pomijając fakt, że to niezgodne z ulotką – to trzeba wiedzieć – że tak długo jak będziesz podawać środek stymulujący kaszel – ten kaszel będzie się non-stop utrzymywał (!). Nawet, jak już nie będzie czego odkrztusić. Przychodzą często do apteki rodzice i się skarżą – „Panie Tabletka, podaję już ten syrop z 2 tydzień i młody ciągle charczy i kaszle…” No właśnie… Syrop ciągle działa – pobudza kaszel – więc dziecko kaszle i kaszle… *** |
Środki przeciwkaszlowe
Tutaj mamy grupę preparatów, które mają za zadanie kaszel hamować. Farmakologicznie te leki działają na różne sposoby – warto więc w razie czego testować różne substancje.
Leki przeciwkaszlowe zwykle stosuje się na noc, albo w wyciszaniu nieproduktywnego kaszlu w ciągu dnia.
Jeśli jesteś kierowcą, lub Twoja praca wymaga koncentracji – to bądź czujny – część tych leków może pogarszać czas reakcji i otumaniać.
Najpopularniejsze środki to: Supremin, Sinecod (krople już od 2 m.ż. i syropy dla starszych), Maxipulmon, Levopront, DexaPini, DexaPico, Atussan, itd…
***
Łączenie w ciągu dnia – leku wykrztuśnego i przeciwkaszlowego
Kłamią w reklamach i bazują na półprawdach. Nie da się jednocześnie kaszlu hamować i pobudzać. To tak jak jechać „wstecznym do przodu”. Nie da się tego robić jednocześnie – ale możemy te środki rozdzielić w czasie – a to już jest OK.
To częsta praktyka – polega na stymulowaniu kaszlu w dzień i hamowaniu go w nocy. Po prostu.
Do tego nawadnianie, oklepywanie i pozostałe leczenie jeśli lekarz zalecił.
***
Co na długo utrzymujący się, suchy kaszel poinfekcyjny?
Warto pamiętać, że często po infekcjach – już takich zaleczonych – kaszel utrzymuje się jeszcze z 2-3 tygodnie. Może to mieć związek z nadreaktywnością dróg oddechowych po infekcji. Jeśli to faktycznie taki suchy kaszel, pozostałość po infekcji – to z reguły się go wycisza.
Piszę to dlatego, ponieważ wiele osób się tym kaszlem martwi. Że antybiotyk już skończyli 2 tygodnie temu, osłuchowo jest czysto – a tu ciągle jeszcze kaszlą...Moja rada to – jeśli masz obawy – regularnie chodź się osłuchać do lekarza, wyklucz wszystkie przyczyny i zachowaj spokój. Często tak już jest, że po infekcji organizm potrzebuje czasu, żeby dojść do pionu.
Zadbaj o nawilżenie i odpowiednią jakość powietrza w miejscu w którym śpisz.
***
Częste infekcje z kaszlem?
Jeśli dziecko/dorosły często choruje na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych – warto wykluczyć alergiczne podłoże tego kaszlu.
Warto również zastanowić się nad jego innymi przyczynami, np.:
- refluks
- zarażenie glistą ludzką
- choroba zatok i wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła
- suche i zanieczyszczone powietrze w domu
- alergia
- POCHP
- …
***
Domowe sposoby na kaszel?
Kilka wymieniłem już wyżej we wpisie. A dokładną rozpiskę i moje receptury regularnie rozsyłam w moim newsletterze. Zapraszam, dołącz 🙂 tylko nie zapomnij potwierdzić zapisu (ten mail z potwierdzeniem, często ląduje w koszu).
Zdrowotności!
Pan Tabletka
Marcin
***
- Mam na blogu analizę jednego z takich syropków z reklam – zerknij – Herbapect – czy na pewno na każdy rodzaj kaszlu?
- Kaszel u dziecka – jak sobie z nim poradzić? – zerknij.
- A dla wszystkich, którzy wolą słuchać niż czytać 🎧 Kaszel – dowiedz się jak sobie z nim radzić! Sposoby Pana Tabletki. Podcast 47
🌿🌾🍇
A więcej o domowych sposobach, nie tylko na kaszel, przeczytasz w Zdrowniku ⬇⬇⬇ kliknij i sprawdź, co możesz w nim wyczytać 📖
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.