ScrollToTop

Herbapect – syrop na suchy i mokry kaszel – czy na pewno?

Analizy

24 marca 2017

Herbapect - syrop na suchy i mokry kaszel - czy na pewno?Herbapect – syrop na suchy i mokry kaszel? Reklama z cyklu: wyłącz myślenie. Zapraszam Cię do analizy Pana Tabletki.

Ten preparat jest lekiem. Do stosowania od 6 roku życia.

Przed jego zażyciem zapoznaj się z ulotką lub skonsultuj z lekarzem, bądź farmaceutą.

Wskazania:

Tradycyjnie w nieżytach górnych dróg oddechowych; męczący tzw. „suchy kaszel”; utrudnione odkrztuszanie.

 

Analiza składu:

5 ml syropu zawiera:

 • 498 mg wyciągu z ziela tymianku – działanie wykrztuśne
 • 348 mg nalewki z pierwiosnka – działanie wykrztuśne
 • 87 mg sulfogwajakolu – działanie wykrztuśne

Mamy więc syrop o działaniu wykrztuśnym. I nie chce być inaczej. Mocno uogólniając – syropy wykrztuśne stosuje się przy kaszlu mokrym, żeby ułatwić odkrztuszanie. Nie stosuje się ich przy kaszlu suchym, nieproduktywnym.

Posiłkując się zdrowym rozsądkiem i logiką: nie da się jednocześnie pobudzać i hamować kaszlu (jest od tej reguły wyjątek, ale nie jest nim Herbapect).

Herbapect – dla kogo?

Według mnie, to nie jest syrop na każdy rodzaj kaszlu i kropka. Najlepiej sprawdzi się w kaszlu mokrym, kiedy trzeba ułatwić odkrztuszanie i upłynnić wydzielinę. Co się z tym wiąże, wypada go stosować w ciągu dnia, a ostatnią dawkę zażyć około 4h przed snem.

Jest jedna sytuacja, która mi przychodzi do głowy, gdy faktycznie można zastosować go przy kaszlu sucho-mokrym. Zdarzają się infekcje, w których kaszel suchy przechodzi w mokry – w takiej sytuacji wybór Herbapectu byłby uzasadniony.

Analizujemy reklamę Herbapectu (z 2017 roku):

…Mamy domową scenkę: mąż: keh keh kehm kehhhhm – daj mi coś na kaszel żona: na suchy czy mokry? mąż: a jest jakaś różnica? żona: spojrzenie pełne politowania i litości…

Reklama jest skierowana do kobiet. Oparta na przekazie łaskoczącym archetyp Matki Polki Opiekunki. Dlatego mamy wzbudzającego litość, nieogarniętego i żałosnego faceta. Na szczęście ma żonę i żona go uratuje. Drogie Panie, czy Wam się taki obraz podoba? Chcecie żeby Wasi synowie/mężowie/ojcowie tak się zachowywali? Osobiście uważam, że tego typu stereotypy są szkodliwe. Łapię strasznego nerwa, gdy próbuje się wmówić społeczeństwu, że jak facet, to musi być nieporadny, nie ma pojęcia o leczeniu i nie potrafi zaopiekować się dzieckiem.

…Zwykle syropy są tylko na kaszel suchy lub mokry, wyjątkiem jest Herbapect – skuteczny zarówno w kaszlu suchym jak i mokrym…


Prawda
/fałszTak się składa, że zwykle na oponach zimowych jeździsz zimą, a na letnich latem. Zwykle popływać idziesz na basen, a na treking w góry. Ale z pewności są wyjątki od tych reguł. Tak samo jest z kaszlem. Zwykle, jeśli masz kaszel suchy – to go łagodzisz, a jeśli mokry, produktywny – to stosujesz coś, co pomoże Ci odkrztuszać wydzielinę. A co jeśli nie wiesz jaki masz kaszel? Wypadałoby pójść osłuchać się do lekarza. Jeśli to same początki infekcji, możesz po prostu poobserwować się, wzmacniać odporność i reagować odpowiednio do rozwoju wypadków. Nie trzeba z każdym kaszlnięciem biegać do lekarza czy farmaceuty.

…Dlatego jeśli nie wiesz jaki masz rodzaj kaszlu – sięgnij po Herbapect…

Uważam, że osoba która wymyśliła ten syrop powinna dostać nobla z dziedziny marketingu. Moje gratulacje. Uderza w bardzo czułą strunę ludzkiej osobowości. Tak naprawdę, jeśli diagnozujesz się sam i omijasz lekarza, to rzadko kiedy masz 100% pewność jaki kaszel Cię dopadł. Ten syrop pozwala wyłączyć myślenie i zdejmuje z Twoich barków odpowiedzialność za, ewentualny zły wybór.

…Herbapect to pewność, że stosujesz właściwy lek na swój kaszel…

Uważam, że wcale nie masz takiej pewności.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Uważam, że ta formułka, w tym konkretnym przypadku ma wyjątkowe znaczenie – przed zastosowaniem skonsultuj się z lekarzem bądź farmaceutą – oni pomogą Ci wybrać właściwie.

 ***

Herbapect – moja opinia

Ten syrop sam w sobie nie jest zły. Ot zwykły syrop o działaniu lekko wykrztuśnym. Nie chce demonizować tego produktu. To, co jest tutaj problemem, to mgła marketingowego bełkotu, jaka go spowija.

Reklama Herbapectu, nieodmiennie, od lat budzi we mnie złe emocje. Dlaczego? Pacjenci wychowani na tej reklamie, przekładają sposób myślenia – Jak nie wiesz co Ci jest, to wyłącz myślenie i  stosuj coś, co pomaga na wszystko! na inne choroby i problemy. Szukają później takich cudownych specyfików. I oczywiście je znajdują – w internecie można przecież znaleźć wszystko.

***

Herbapect Junior analiza składu i opinia

Herbapect junior opinia

Ten syrop poza nazwą, nie ma w zasadzie nic wspólnego z tym Herbapectem z wcześniejszej strony.

Informacje od producenta:

Wyrób medyczny  – czyli nie lek (!) – Herbapect junior ma działanie stricte nawilżające i powlekające. Działa jak smar dla gardła. Bezpośrednio nie wpływa na kaszel ani hamująco, ani wykrztuśnie.

Wskazania:

 • ułatwienie odkrztuszania,
 • zmniejszenie częstotliwości kaszlu

Dawkowanie:

 • dzieci powyżej 3. roku życia: 5 razy dziennie po 5ml – ten syrop działa jak smar – więc jeśli dziecko coś później zje, albo wypije – Herbapect przestaje działać (!)

Składniki: woda, sacharoza, koncentrat z czarnej porzeczki, wyciąg gęsty z korzenia prawoślazu, wyciąg z porostu islandzkiego, kwas cytrynowy, benzoesan sodu, aromat, guma ksantan.

 • 5 łyżeczek syropu zawiera:
  • 117,25mg wyciągu z prawoślazu,
  • 82mg wyciągu z tymianku;
  • 97,75mg wyciągu z lipy,
  • 375mg koncentratu z czarnej porzeczki

Herbapect junior – opinia Pana Tabletki

To jest syrop –smar dla gardła. Według mnie sprawdzi się albo na początku kaszlu, albo przy suchym gardle, albo jako syrop wspomagający – jako drugi syrop.

Generalnie nie ma dramatu w składzie, ale mój główny problem z tym produktem jest taki – pacjenci uważają, że ten syrop to jest to samo co syrop dla dorosłych – co nie jest prawdą. Czyli marketingowa ściema.

I jedno niebezpieczeństwo. Spotkałem się z sytuacją, kiedy rodzice zamiast iść do lekarza, trzymają dziecko na tym syropku „bo w reklamie powiedzieli, że jest i na suchy i na mokry kaszel”.

Opisałem to dokładnie we wpisie „Co na kaszel wg Pana Tabletki”. Dowiesz  się z niego czy syrop może być jednocześnie na kaszel suchy i mokry.

Zdrowotności, nie daj się kaszlom i nie ufaj reklamom.

Pan Tabletka

Marcin

Ten wpis zawiera tylko skróconą informację o leku. „Przed użyciem tego leku zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”

Zapraszam Cię do moich grup na Facebooku – Czytamy skład suplementów diety i Specjalnej farmaceutycznej grupy wsparcia dla rodziców – te grupy to „ręce” Pana Tabletki – codziennie pomagają setkom osób.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.