ScrollToTop

Jak wybrać dobry magnez cz. 1

Artykuły

3 kwietnia 2017

Magnez lek, czy magnez suplement? Jak wybrać dobry magnez w aptece. Sposób skuteczny w 100%.

Wymyśliłem sobie taki żart – suchar na potrzeby tego wpisu. Trzymaj się dobrze siedzenia.

Gdyby Robinson Cruzoe był Polakiem, co zabrałby na bezludną wyspę ze swojej apteczki?

Antybiotyki na groźne choroby, przenoszone przez wściekłe tropikalne komary? Środki na pasożyty grasujące w nieodkażonych, rwących potokach, płynących w po-erupcyjnych żlebach? A może tabletki na potencję? No wiecie, one miałyby podwójne zastosowanie – konar by płonął i tu i tam. Hm?

Nie, zabrałby witaminę C i magnez.

 

Możesz odnieść wrażenie, że jakoś specjalnie nie zachęcam Cię do jedzenia magnezu. Tak, to prawda. Nie zachęcam. Nie zachęcam Cię do stosowania żadnego leku, ani żadnej suplementacji na zapas, na wszelki wypadek, bo wydaje Ci się, że trzeba. Stosuj tylko to, co absolutnie potrzebujesz i nic więcej.

Załóżmy, że potrzebujesz uzupełnić magnez. Wyszło w badaniach, masz taką wskazówkę od lekarza albo od dietetyka.

A propos badania, to oznaczenie poziomu magnezu w surowicy można sobie zrobić przy okazji standardowego badania krwi – koszt to 7-15zł. Czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje apteczny preparat z Mg.

Jak najszybciej wybrać dobry preparat?

Dobry – czyli zawierający dobrze przyswajalny magnez, w odpowiedniej dawce i w preparacie wysokiej jakości? Do tego opatrzony ulotką ze wszystkimi ważnymi informacjami?

Jest na to prosty sposób.

Wybierz magnez, który jest lekiem. I tyle. Jeśli zależy Ci na cenie, wybierz najtańszy preparat, który jest lekiem. Jeżeli masz problem z połykaniem dużych tabletek, powiedz to, i poproś o coś wygodnego do połykania lub rozgryzienia, co jest lekiem.

Prawdopodobnie preparat, który zostanie Ci polecony, nie będzie miał kolorowego opakowania pokrytego papką marketingową i naciąganymi obietnicami bez pokrycia.

Nie będzie posiadał też dodatkowych opisów *na stres *na skurcze *dla kobiet w ciąży.

Jeśli wybierzesz lek, wszystkie te informacje znajdziesz w ulotce. Znajdziesz tam również informacje o prawidłowym dawkowaniu, o skutkach ubocznych, o stosowaniu w ciąży i podczas karmienia piersią. Nawet o przeciwwskazaniach – bo magnez nie jest bezpieczny dla wszystkich i zawsze.

Magnez suplement diety – dobry/zły?

Co w takim razie z suplementami diety z magnezem? Czy wszystkie są złej jakości i niewarte stosowania? Oczywiście nie. Jest cała masa magnezowych suplementów diety dobrej jakości, od dobrych producentów. Problem jest taki, że pojawia się też cała masa magnezowych suplementów o kiepskim składzie. Kiepskim, czyli zawierającym źle przyswajalne formy magnezu (np. tlenek magnezu).

Czyli decydując się na kupno suplementu diety, dobrze byłoby przeczytać skład i chociaż z grubsza orientować się w temacie. Kupując w ciemno, są spore szanse, że wybierzesz źle.

Możesz zastanawiać się: czy to znaczy, że w aptece nie polecają mi zawsze najlepszych preparatów?

Tak, to ważne, trudne i niewygodne dla mnie (i w ogóle dla farmaceutów) pytanie.

Odpowiadając w dużym skrócie. Jeśli posiadasz swojego zaufanego farmaceutę, to wierzę, że poleci najlepszy dla Ciebie preparat. Dlatego zachęcam – miej swojego zaufanego farmaceutę; wybór na rynku jest olbrzymi. Szukaj osób z powołaniem, z wiedzą – takich, którzy potrafią wytłumaczyć co i dlaczego. Może się tak zdarzyć, że nie będzie to jednocześnie najtańszy wybór.

Ok, a jeśli nie mam zaufanego farmaceuty i zakupy robię gdziekolwiek?

Bardzo często jest tak, że farmaceuta nie jest właścicielem apteki. Pewnie w większości przypadków. W takiej sytuacji jest po prostu pracownikiem, który nie zawsze ma pełną swobodę w decydowaniu co polecić, co sprzedać i za ile. To wszystko zależy od polityki apteki. Tak działa wolny rynek. Trudna sytuacja, bo biznes i zarabianie pieniędzy nie zawsze idzie w parze z najlepszym interesem pacjenta.

Ja jednak jestem niepoprawnym optymistą. Wierzę w ludzi. Wierzę że trafiacie na farmaceutów oddanych swojemu powołaniu, którzy chcą dla Was jak najlepiej, i polecają Wam wartościowe preparaty.

Zdrowo pozdrawiam,

Marcin

Temat wchłaniania i przyswajania magnezu rozwinąłem w drugiej części tego artykułu. Zapraszam!

Może zainteresuje Cię również moja analiza reklamy Magne B6?

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.