ScrollToTop
b12 analiza i opinia Pana Tabletki

Witamina B12 – analiza preparatów i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

13 kwietnia 2021

Spis treści

Praktyka apteczna wyraźnie pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się witamina B12. W tym wpisie odpowiem na pytanie, kiedy warto ją suplementować, a jeśli już zajdzie taka potrzeba – jak wybrać odpowiedni preparat?

Pierwsza część wpisu jest teoretyczna, a w drugiej znajdziesz analizę preparatów i moje opinie.

Zanim zaczniesz czytać – zerknij na pełne opracowanie dla witaminy B12. Dzięki niemu zrozumiesz o co chodzi z jej wchłanianiem i dlaczego to ważny składnik.

***

Dlaczego potrzebujemy witaminy B12?

Witamina B12 (kobalamina) zalicza się do związków, które musimy dostarczać organizmowi z pożywieniem. Jej podaż jest bardzo ważna, bo wpływa na pracę wielu narządów i układów. Przede wszystkim, witamina B12 jest kluczowa dla prawidłowego działania układu krwiotwórczego i produkcji krwinek czerwonych, a jej niedobór skutkuje tzw. anemią megaloblastyczną.

Ponadto, prawidłowy poziom witaminy B12 umożliwia:

 • tworzenie osłonek mielinowych neuronów, 
 • przemiany tłuszczów i węglowodanów,
 • przemianę kwasu foliowego do formy aktywnej,
 • metabolizm homocysteiny, której nadmiar skutkuje zaburzeniami układu krążenia,
 • syntezę DNA i RNA.

***

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 zależy od wieku i ogólnego stanu organizmu:

 • u niemowląt wynosi: 0,4-0,5 µg
 • u dzieci (wiek ok. 9 lat) wynosi: 1,8 µg
 • u dorosłych: 2,4  µg
 • u kobiet w ciąży: 2,6 µg
 • a u kobiet karmiących: 2,8 µg.

***

W jakich produktach znajdziemy witaminę B12?

Znajdziemy ją przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Badania wykazują, że u osób jedzących produkty pochodzenia zwierzęcego nie ma problemu z pokryciem zapotrzebowania na tę witaminę. Chcąc uniknąć niedoborów, najlepiej sięgnąć po podroby, ryby, sery żółte, jaja, nabiał, aczkolwiek biodostępność witaminy B12 z tych poszczególnych produktów jest zróżnicowana, bowiem:

 • w 9-36% wchłania się z jaj;
 • w 30-42% z ryb;
 • a w 52-89% z mięsa.

Różne formy witaminy B12 stwierdzono także w niektórych gatunkach roślin, jednak nie są one dobrze przyswajalne przez organizm, stąd nie są traktowane jako jej dobre źródło. Dlatego o ile wegetarianie spożywają część wymienionych produktów, w zdecydowanie trudniejszej sytuacji znajdują się weganie.

Żywność wzbogacona

Jeszcze innym rodzajem żywności jest tzw. żywność wzbogacona (w tym przypadku w wit. B12). Na polskim rynku do tej grupy należy najwięcej produktów takich jak: płatki śniadaniowe, soki, nektary i napoje roślinne. Przy naszym spożyciu tych produktów jako społeczeństwo, szacuje się, że jesteśmy w stanie dostarczyć wraz z tymi produktami 0,2-0,5 µg witaminy B12.

 

***

Kiedy zatem badać poziom witaminy B12?

Doskonale wiecie, że motto Pana Tabletki głosi, by tabletki łykać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Niestety, nadal widać, że wielu Polaków lubi zażywać leki i suplementy “na zapas”, “bo reklama” lub „ktoś stwierdził, że pomaga”. W rzeczywistości najlepiej oznaczyć poziom witaminy B12 we krwi, wykonując badanie laboratoryjne. Dlaczego?
Otóż:

 • jeśli poziom jest w porządku, dodatkowa suplementacja nie ma sensu,
 • jeśli poziom jest za niski, warto wiedzieć o ile – niewielki niedobór możemy próbować modyfikować suplementem i dietą (z której witamina B12 zdecydowanie lepiej się przyswaja),
 • znaczących niedoborów nie wyrównamy samodzielnie – potrzeba silniejszych leków (podawanych domięśniowo), wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza.

Norma dla witaminy B12 wynosi 200-1000 ng/L = 148-740 pmol/L.

Objawy niedoboru witaminy B12

Dodatkowo, jeśli dokucza Ci przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji, bladość, zmiany w kącikach ust lub mrowienie rąk/stóp – nie czekaj, idź się zbadać! I najlepiej zdecyduj się na pełen pakiet badań, gdyż samodzielna suplementacja „w ciemno” naprawdę nie ma sensu.

***

Komu najbardziej grozi niedobór witaminy B12?

Z racji spożywanych produktów, w grupie szczególnie zagrożonej niedoborami witaminy B12 są przede wszystkim weganie. Dodatkowo, regularnie weryfikować jej poziom powinni:

 • diabetycy leczeni metforminą,
 • pacjenci stosujący przewlekle leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (pantoprazol, omeprazol, esomeprazol), niezbędnego do przyswajania tej witaminy,
 • osoby cierpiące na zgagę, refluks, a także zakażone Helicobacter Pylori,
 • osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami wątroby oraz zaburzeniami wchłaniania (np. w chorobie Leśniowskiego-Crohna, celiakli, po resekcji żołądka)

Złota rada Pana Tabletki 

 •  to, że nie odczuwamy objawów niedoboru witaminy B12 wcale nie oznacza, że ich nie mamy. Zapasy tej witaminy gromadzone są w wątrobie i mogą wystarczyć nawet na 2-5 lat. Dopiero po tym czasie organizm zaczyna sygnalizować, że rezerwy uległy wyczerpaniu.
 • Pamiętaj – badania profilaktyczne to podstawa – szczególnie, jeśli myślisz o suplementacji
 • Przy znacznych niedoborach i problemami z przyswajaniem – stosuje się wie. B12 w formie iniekcji (decyduje lekarz)

***

Zasady suplementacji witaminy B12

Obecnie na rynku nie ma zarejestrowanych preparatów witaminy B12 o statusie leków bez recepty. Samodzielnie możemy zatem kupić jedynie suplementy, co do których nigdy nie mamy 100% gwarancji jakości. Witamina B12 występuje w nich w postaci metylokobalaminy, cyjanokobalaminy, hydroksykobalaminy lub adenozylokobalaminy.

Najbardziej popularną formą witaminy B12 w suplementach diety jest cyjanokobalamina. Według aktualnego stanu wiedzy nie obserwuje się różnic pomiędzy wchłanianiem cyjanokobalaminy i metylokobalaminy.

Problem z suplementacją witaminy B12 polega na jej bardzo ograniczonym przyswajaniu z suplementów diety. Dlatego uzupełnienie jej niedoboru zwykle wymaga zdecydowanie większej dawki niż zalecane dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę – i zawsze warto ustalić tę dawkę z lekarzem i kontrolować efekty!!!

Oczywiście producenci wyznając zasadę “im więcej, tym lepiej”, prześcigają się w podwyższaniu dawki w suplementach. Według mnie – jeśli niedobór jest poważny, udaj się do lekarza, a nie stosuj przypadkowy suplement.

Zalecenia GIS-u co do maksymalnej dawki w suplementach z witaminą B12

Zgodnie z Uchwałą Nr 14/2019 Zespołu do spraw suplementów diety z dnia 25 października 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej maksymalnej dawki kobalaminy (witaminy B12) w zalecanej dziennej porcji suplementów diety:

 • Określa się maksymalną ilość kobalaminy (witaminy B12) w zalecanej dziennej porcji w suplementach na poziomie 100 mcg
 • Określona maksymalna ilość dotyczy suplementów dla dorosłych.

W związku z powyższym – preparaty o zawartości 100-1000 mcg witaminy B12 – to raczej produkty do stosowania z zalecenia lekarza, w konkretnej potrzebie i pod kontrolą postępów suplementacji (badania kontrolne).

***

Po więcej szczegółowych informacji na temat właściwości witaminy B12 odsyłam do wpisu:

***

Analiza preparatów z witaminą B12

 • Kolejność losowa.
 • Jeśli uważasz, że jakiego preparatu brakuje – napisz mi to w komentarzu pod tym wpisem, może uda się go dopisać przy aktualizacji wpisu.
 • Analiza nie jest sponsorowana przez żadną firmę, dlatego hurtem odsyłam do Ceneo.

***

Naturalna witamina B12 100 mcg Solgar

Suplement diety, 100 tabletek, cena +-30 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

solgarB12

Zalecane spożycie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie, najlepiej w trakcie posiłku lub według wskazań lekarza.

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 100 µg

Pełny skład: substancje wypełniające: celuloza, fosforany wapnia, mannitol, guma celulozowa; substancje przeciwzbrylające: (roślinne) kwasy tłuszczowe, dwutlenek krzemu, sole magnezowe (roślinnych) kwasów tłuszczowych; witamina B12 (cyjanokobalamina)

*Nie zawiera: pszenicy, produktów mlecznych, soi, drożdży, sztucznych substancji przedłużających trwałość, aromatów, barwników. Produkt bezglutenowy, bezmleczny, koszerny, wegański, wegetariański

Naturalna witamina B12 100 mcg Solgar – opinia Pana Tabletki:

 • Mamy tutaj klasyczny preparat z cyjanokobalaminą.
 • Jak to u Solgara – kapsułki co prawda duże, ale Vege, bezglutenowe itd. – na plus.

***

Metylokobalamina (Witamina B12) 1000 mcg Solgar

Suplement diety, 30 bryłek do ssania lub żucia, cena ok. 55-100 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

B12solgar(meth)

Zalecane spożycie:

 • Dorośli: 1 bryłka (do ssania lub żucia) dziennie, najlepiej w trakcie posiłku lub według wskazań lekarza.

Skład (1 bryłka):

 • Witamina B12 (metylokobalamina): 1000 µg

Pełny skład: substancja wypełniająca: mannitol, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe (roślinnych) kwasów tłuszczowych, roślinne kwasy tłuszczowe, dwutlenek krzemu; Witamina B12, naturalny aromat wiśniowy, substancja wypełniająca: guma celulozowa usieciowana

*Nie zawiera: pszenicy, produktów mlecznych, soi, drożdży, sztucznych substancji przedłużających trwałość, sztucznych aromatów, barwników. Produkt bezglutenowy, bezmleczny, koszerny, wegański, wegetariański

Metylokobalamina (Witamina B12) 1000 mcg Solgar – opinia Pana Tabletki:

 • Mamy tutaj metylokobalaminę.
 • Dawka jest stosunkowo duża – więc w konkretnej potrzebie i pod kontrolą
 • Na plus solarowe „bez-” glutenu, mleka, barwników itd.

Mocny preparat, ale drogi (dopłacamy za brand i te wszystkie „bez”, ale niektórzy właśnie tego typu preparatów szukają).

***

Olimp B12 Max

Suplement diety, 60 tabletek, cena +- 23-35 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

b12max_olimp

Zalecane spożycie: 

 • Dorośli: 1 tabletka raz dziennie w trakcie lub bezpośrednio po posiłku.

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 700 μg

Pełny skład: substancja wypełniająca:celuloza mikrokrystaliczna; cyjanokobalamina (wit. B12); substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana; substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu

Olimp B12 Max – opinia Pana Tabletki:

 • Tradycyjna forma cyjanokobalaminy.
 • Spora dawka.
 • Mała tabletka – łatwiejsze połykania.
 • Dobry stosunek ceny do jakości.

Przyzwoity preparat – ale do stosowania w konkretnej sytuacji niedoboru i pod kontrolą.

***

Więcej wiedzy od pana Tabletki?

***

Witamina B12 Apteo

Suplement diety, 100 tabletek, cena +-15 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

b12_apteo

Zalecane spożycie: 

 • 1 tabletka dziennie.

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 10 µg

Pełny skład: substancja wypełniająca: celuloza; skrobia kukurydziana; cyjanokobalamina (wit. B12); substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu

Witamina B12 Apteo – opinia Pana Tabletki:

 • W porównaniu z innymi preparatami z tej analizy – dawka jest malutka
  • to taka typowa dawka podtrzymująca 
 • Tabletki są małe.

Preparat dla osób które profilaktycznie chcą zapobiegać niedoborom – ale jeśli nie wyeliminowałeś z diety produktów pochodzenia zwierzęcego to ta profilaktyka nie jest Ci potrzebna. 

***

Witamina B12 Activlab

Suplement diety, 30 kapsułek, cena +- 10 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

b12_activlab

Zalecane spożycie:

 • 1 kapsułka dziennie.

Skład (1 kapsułka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 500 µg

Pełny skład: substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, maltodekstryna, substancja przeciwzbrylająca – sole magnezowe kwasów tłuszczowych, witamina B12 (cyjanokobalamina), kapsułka (żelatyna, barwnik – dwutlenek tytanu)

*Może zawierać pochodne: zbóż zawierających gluten, soi, mleka

Witamina B12 Activlab – opinia Pana Tabletki:

 • Klasyczna forma witaminy B12 – cyjanokobalamina.
 • Średnia dawka – ale już dla osób w konkretnej potrzebie
 • Stosunek ceny do jakości akceptowalny.

Ot taki preparat, nie wyróżnia się w żadną stronę – do suplementacji pod kontrolą i w konkretnej potrzebie.

***

DiaB12

Suplement diety, 30 kapsułek, cena +- 6-10 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

diab12

Zalecane spożycie:

 • Dorośli: 1 kapsułka dziennie między posiłkami.
 • Polecany dla osób stosujących metforminę.

Skład (1 kapsułka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 100 mcg
 • Foliany – kwas foliowy (kwas pteroilomonoglutaminowy): 200 mcg

Pełny skład: substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy; żelatyna; skrobia modyfikowana; substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; regulator kwasowości: cytrynian trisodowy; barwnik: dwutlenek tytanu; regulator kwasowości: kwas cytrynowy; kwas pteroilomonoglutaminowy; cyjanokobalamina; barwnik: błękit patentowy V

DiaB12 – opinia Pana Tabletki:

 • „Polecany” dla osób stosujących metforminę (więcej o niej pisałem tutaj), bo ma połączenie kwasu foliowego i witaminy B12
  • połączenie jest zasadne.
 • Dawki są standardowe i formy witamin też klasyczne.
 • Stosunek ceny do składu – ok.

O ile suplementacja tym preparatem to tylko prewencja.

Jeśli masz stwierdzony niedobór witaminy B12 – ustal z lekarzem odpowiednią dawkę suplementacyjną. 

***

Naturell Witamina B12

Suplement diety, 60 tabletek do ssania, cena +- 15 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

naturellB12

Zalecane spożycie: 

 • Dorośli: 1-2 tabletki dziennie.

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (metylokobalamina): 10µg

Pełny skład: substancja słodząca: mannitol; skrobia; substancja glazurująca: kwasy tłuszczowe (kwas stearynowy); witamina B12 (metylokobalamina); aromat naturalny; substancje glazurujące: dwutlenek krzemu, hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (stearynian magnezu)

*Może zawierać ryby i ich produkty pochodne. Preparat nie zawiera cukru, ale substancję słodzącą

Naturell Witamina B12 – opinia Pana Tabletki:

 • Dawka witaminy B12 – niska
 • Na plus forma „do ssania”.

***

Naturell Witamina B12 Forte

Suplement diety, 60 tabletek do ssania, cena ok. 15-22zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

naturellB12Forte

Zalecane spożycie:

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (metylokobalamina): 100µg

Pełny skład: substancja słodząca: mannitol; skrobia; substancja glazurująca: kwasy tłuszczowe (kwas stearynowy); witamina B12 (metylokobalamina); aromat naturalny; substancje glazurujące: dwutlenek krzemu, hydroksypropylometyloceluloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (stearynian magnezu)

*Może zawierać ryby i ich produkty pochodne. Zawiera substancję słodzącą, nie zawiera cukru

Naturell Witamina B12 Forte – opinia Pana Tabletki:

 • Co do zalecanego spożycia to najlepiej ustalić je indywidualnie z lekarzem.
 • Stosunek ceny do składu – ok.

Przyzwoite witaminy dla osób, które nie potrzebują zbyt dużej dawki.

***

Naturell Metylo-B12

Suplement diety, 60 tabletek, cena +- 20 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

naturellB12MET

Zalecane spożycie: 

 • Dorośli: 1 tabletka dziennie

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (metylokobalamina): 500µg

Pełny skład: substancje wypełniające: fosforany wapnia (fosforan diwapniowy), celuloza mikrokrystaliczna, żel celulozowy; witamina B12 (metylokobalamina), substancje glazurujące: kwasy tłuszczowe (kwas stearynowy), hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek krzemu, sole magnezowe kwasów tłuszczowych (stearynian magnezu); substancja glazurująca: glikol polietylenowy

*Może zawierać śladowe ilości skorupiaków, ryb, soi i ich produktów pochodnych. Nie zawiera cukru

Naturell Metylo-B12 – opinia Pana Tabletki:

 • Duża dawka – dla specjalnych potrzeb i do suplementacji pod kontrolą
 • Dobry stosunek ceny do składu.

Jest ok.

***

Witamina B12 Forte Polfa Łódź 

Suplement diety, 50 tabletek, cena +- 8 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

b12Polfa

Zalecane spożycie: 

 • Młodzież i dorośli: 1 tabletka dziennie.

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 10 µg

Pełny skład: substancje wypełniające: celuloza, fosforany wapnia; witamina B12 0,1% (maltodekstryna, regulatory kwasowości: cytryniany sodu, kwas cytrynowy; cyjanokobalamina), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, substancja wypełniająca: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancja przeciwzbrylająca: dwutlenek krzemu

Witamina B12 Forte Polfa Łódź – opinia Pana Tabletki:

 • Klasyczna forma witaminy B12.
 • Dawka mała.
 • Tania.

***

Molekin B12

Suplement diety, 60 tabletek, cena +-12 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

molekinB12

Zalecane spożycie:

 • Dorośli: 1-2 tabletki dziennie po posiłkach.

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 250 µg

Pełny skład: substancje wypełniające: izomalt i celuloza mikrokrystaliczna; substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych; cyjanokobalamina (witamina B12);  otoczka: (substancje zagęszczające: hydroksypropylometyloceluloza i hydroksypropyloceluloza, substancja wiążąca: talk, trójglicerydy, barwnik E171)

Molekin B12 – opinia Pana Tabletki:

 • Klasyczna forma witaminy B12.
 • Średnia dawka – ale już dla osób w wyższej potrzebie
 • Przyzwoity stosunek ceny do jakości.

Ten preparat niczym się nie wyróżnia, taka średniawka.

***

Witamina B12 Lozenges Swanson

Suplement diety, 250 tabletek do ssania, cena +- 50 zł, aktualną cenę sprawdzisz tutaj.

b12swanson

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka dziennie (podjęzykowo).

Skład (1 tabletka):

 • Witamina B12 (cyjanokobalamina): 1000 µg
 • Kwas foliowy: 400 µg

Pełny skład: witamina B12, substancja słodząca: sorbitol, nośnik: mannitol, substancja wypełniająca: mikrokrystaliczna celuloza, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych i dwutlenek krzemu, stabilizator: sól sodowa karboksymetylocelulozy, naturalny truskawkowy dodatek smakowy

Witamina B12 Lozenges Swanson – opinia Pana Tabletki:

 • Klasyczna forma witaminy B12
  • dodatek kwasu foliowego w sporej dawce,
  • (też taki zestaw „okołometforminowy”, ale mocniejszy).
 • Duża dawka witaminy B12.
 • Stosunek ceny do składu przyzwoity.
 • Na plus forma do ssania.

Preparat dla osób w „wyższej potrzebie suplementacji”.

***

Vegevit B12

suplement diety, 100 tabletek, aktualną cenę sprawdzisz tutaj

vegevit b12

Zalecane dzienne spożycie:

 • 1 tabletka dziennie

Skład (1 tabletka):

 • witamina B12 (cyjanokobalamina): 5 µg
 • drożdże piwne: 370 mg

Pełny skład: sproszkowane drożdże piwne, dekstryna, cyjanokobalamina

Vegevit B12 – opinia Pana Tabletki:

 • dawka witaminy B12 – powiedziałbym delikatna
 • na plus drożdże – to naturalne źródło witamin z grupy B

Raczej ciężko będzie nim uzupełnić niedobory witaminy B12.

***

suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (między 25-35zł) sprawdzisz tutaj

biocaps b12

Zalecane spożycie dzienne:

 • 1 kapsułka

Skład (1 kapsułka): 

 • witamina B12 (metylokobalamina): 500 μg
 • inulina: 290 mg

Pełny skład: inulina (korzeń cykorii), pullulan (otoczka kapsułki), witamina B12 (metylokobalamina)

Formeds Biocaps B12 – opinia Pana Tabletki:

 • dawka duża – dla osób w „wyższej potrzebie”
 • ciekawa formulacja – minimum dodatków i wszystko bio i vege

Ze względu na dużą dawkę – preparat dla osób z większym zapotrzebowaniem.

***

Podsumowanie: Która witamina B12 będzie najlepsza?

To zależy, w jakim celu chcesz suplementować tę witaminę i jaka jest potrzeba.

Osobom, które mają w swojej diecie mają produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym wegetarianom, którzy regularnie jedzą jaja i nabiał) nie jest konieczna suplementacja witaminy B12, ani jakakolwiek prewencja. Pamiętajcie, że produkty spożywcze to jej najlepsze źródła (nieporównywalnie do suplementów diety niewiadomej jakości).

Jeśli stosujesz ją z jakiś powodów profilaktycznie – mniejsze dawki powinny wystarczyć, ale i tak musisz to indywidulanie sprawdzić, bo trudno w tym przypadku prorokować.

A jeśli masz niedobór albo jesteś w grupie ryzyka niedoboru – lepiej celować w te wyższe dawki, ale pamiętaj, że najbezpieczniej jest się przebadać, a dawki ustalić z lekarzem.

A co najlepiej sprawdza się u Ciebie?

Czegoś brakuje w mojej analizie? Daj znać w komentarzu.

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

***

Więcej wiedzy od pana Tabletki?

 

Źródła:

 1. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Witamina B12 a dieta wegetariańska i i ciąża https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/plodnosc-i-ciaza/witamina-b12-a-dieta-wegetarianska-i-ciaza/ (dostęp dnia: 16.03.2022)
 2. National Institutes of Health. Vitamin B12. Fact Sheet for Health Professionals. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-HealthProfessional/ (dostęp dnia: 16.03.2022)

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].