ScrollToTop

Wierzbownica drobnokwiatowa – czy tylko na prostatę? Analiza preparatów i opinia Pana Tabletki

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

13 kwietnia 2023

Wierzbownica drobnokwiatowa jest rośliną od lat wykorzystywaną w medycynie tradycyjnej. Dzięki zawartym w jej zielu substancjom czynnym, stosuje się ją m. in. we wspomaganiu leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Jak wybrać solidny preparat zawierający wyciąg z wierzbownicy drobnokwiatowej? Zapraszam do analizy dostępnych w aptekach suplementów z wierzchownicą drobnokwiatową. Jak jest moja opinia na ich temat? To w drugiej części wpisu, a najpierw kilka słów wstępu o tej roślinie. 

Czy ja już ją gdzieś widziałem? Czyli o tym, jak wygląda wierzbownica drobnokwiatowa

Wierzbownica drobnokwiatowa (łac. Epilobium parviflorum) należy do rodziny wiesiołkowatych. Jest stosunkowo niewielką rośliną, osiągającą do 80 cm wysokości. Jej charakterystyczną cechą są podłużne, lancetowate liście, osadzone w dolnej części łodygi naprzeciwlegle, zaś w górnej skrętolegle. W okresie kwitnienia wierzbownicy (lipiec/sierpień), zaobserwować możemy także niewielkie, różowo-fioletowe kwiaty o sercowatych płatkach korony. 

wierzbownica drobnokwiatowa pan tabletka

W trakcie kwitnienia wierzbownica przykuwa wzrok kolorem kwiatów – czy rozpoznałbyś ją podczas spaceru?

***

Gdzie można spotkać wierzbownicę?

Wierzbownica drobnokwiatowa występuje powszechnie zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, północnej Afryce oraz na Bliskim Wschodzie. Surowcem wykorzystywanym w celach leczniczych jest ziele wierzbownicy (łac. Epilobii herba). Zawarte w nim substancje czynne to m.in. flawonoidy (kwercetyna, kemferol), kwasy fenolowe oraz garbniki (oenoteina B). 

***

Wierzbownica drobnokwiatowa na prostatę

Jednym z najważniejszych związków znajdujących się w zielu wierzbownicy jest oenoteina B, hamująca aktywność enzymu 5-ɑ-reduktazy, który przekształca testosteron w aktywniejszą biologicznie postać – dihydrotestosteron (DHT). DHT wykazuje silne powinowactwo do receptorów androgenowych, dzięki czemu wpływa m.in. na płodność oraz rozwój męskich cech płciowych.

Niestety, w dojrzałym wieku DHT może stymulować nadmierne namnażanie się komórek i powiększenie gruczołu krokowego. Z tego powodu wyciągi z ziela wierzbownicy stosowane są przede wszystkim w początkowym stadium rozrostu prostaty (ang. BPH – Benign Prostatic Hyperplasia), w celu zahamowania postępu choroby i poprawy przepływu moczu.

Co istotne, w patogenezie rozrostu prostaty istotną rolę odgrywa także przewlekły proces zapalny i stres oksydacyjny, którym przeciwdziałają zawarte we wierzbownicy flawonoidy.

Zgodnie z aktualną wiedzą i stanowiskiem Europejskiej Agencji Leków (EMA – European Medicines Agency), rekomendowanie wierzbownicy drobnokwiatowej w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty opiera się na tradycyjnym zastosowaniu (ang. traditional use). W praktyce oznacza to, że pomimo ograniczonej ilości danych z badań klinicznych, o skuteczności i bezpieczeństwie wierzbownicy świadczy długi okres stosowania – minimum 30 lat, z czego 15 lat na terenie Unii Europejskiej.

Przyjmuje się, że efekty działania wierzbownicy wymagają co najmniej 3-miesięcznej kuracji. Pamiętaj, aby zapoznać się z wytycznymi producenta danego preparatu i przestrzegać zaleconego dawkowania.

***

Nie tylko dla mężczyzn

W medycynie ludowej wierzbownica wykorzystywana jest także we wspomaganiu leczenia chorób skóry, m.in łuszczycy lub trądziku, gojeniu drobnych ran oraz wspomagająco w infekcjach układu moczowego.

***

Kto nie powinien stosować wierzbownicy?

Napary czy preparaty wierzbownicy nie są zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci i młodzieży do 18 roku życia, ze względu na brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa.

***

Jak stosować wierzbownicę?

Wierzbownica drobnowiatowa występuje zarówno w suplementów diety w tabletkach, jak i ziół do sporządzania naparu.

Co do wspomnianych tabletek, to znajdziesz ją zarówno jako osobny, jednoskładnikowy preparat, jak i jako jeden ze składników suplementów diety tzw. „złożonych”, obok innych wyciągów roślinnych o podobnych właściwościach łagodzących objawy rozrostu prostaty.  

Przepis na napar z wierzbownicy ☕☕☕

Jeśli chcesz sporządzić napar z wierzbownicy:

2 g ziela (lub zawartość 1 saszetki) zalej 250 ml wrzącej wody i naparzaj pod przykryciem przez 10 minut.

Tak przygotowany napar możesz wypijać 2 razy dziennie.

***

Wierzbownica drobnokwiatowa – analiza dostępnych preparatów i opinia Pana Tabletki

Wybierając preparat z wierzbownicą zwróć uwagę, czy jest on standaryzowany na zawartość polifenoli, a także czy określono dla niego parametr DER. O ich mega ważnym znaczeniu pisałem tu – warto to wiedzieć, żeby nie dać się zrobić w konia:

 

Tym kluczem będę też posługiwał się w poniższej analizie.

To które preparaty z wierzbownicą są godne uwagi? Jaka jest moja opinia na ich temat? ???

Wierzbownica drobnokwiatowa Colfarm

Suplement diety, 60 tabletek, aktualną cenę (11-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

wierzbownica drobnokwiatowa colfarm

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka 2 razy dziennie.

Skład w 2 tabletkach:

 • Wyciąg z ziela wierzbownicy 340 mg – w przeliczeniu na suszoną wierzbownice 1360 mg

 • Hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w przypadkach łysienia na tle hormonalnym.
 • Brak standaryzacji.
 • Ale jest DER.

Pełny skład: Celuloza (substancja wypełniająca); wyciąg z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej (wyciąg z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej, skrobia ziemniaczana); sole magnezowe kwasów tłuszczowych (substancja przeciwzbrylająca); sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana (substancja wypełniająca); dwutlenek krzemu (substancja przeciwzbrylająca); sorbitole, kwasy tłuszczowe, guma arabska, karagen (substancje glazurujące)

Wierzbownica drobnokwiatowa Colfarm – opinia Pana Tabletki:

 • Niestety brak standaryzacji na składniki takie jak fitosterole, garbniki czy antyoksydanty, ale jest DER – więc wiemy więcej niż nic o tym wyciągu. Jednak w preparatach ziołowych dobrze jest, jeśli znamy standaryzację – wtedy wiemy, że nie łykamy bezwartościowej zlepki masy tabletkowej z odpadem produkcyjnym.
 • Całkiem wysoka zawartość wyciągu w dziennej porcji – ale czy w tej „dużej” ilości surowca jest również odpowiednia poracja składników aktywnych? Tego możemy się jedynie domyślać.

***

Aktualną cenę (11-30 PLN) i dostępność Wierzbownica drobnokwiatowa Colfarm w opakowaniach po 60 tabletek sprawdzisz tutaj.

Dostępne są również opakowania po 30 tabletek oraz wersja forte.

***

Wierzbownica drobnokwiatowa Alter Medica

Suplement diety, 60 tabletek, aktualną cenę (9-11 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

wierzbownica drobnokwiatowa alter medica

Zalecane spożycie:

 • 1 tabletka 2 razy dziennie.

Skład w 2 tabletkach:

 • Wyciąg z ziela wierzbownicy 350 mg

 • Hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w przypadkach łysienia na tle hormonalnym.
 • Brak standaryzacji, DERa – więc nie wiemy, czy te wyciągi działają rzeczywiście czy tylko w teorii.

Pełny skład: Sorbitol, ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej Epilobium Parviflorum (4:1), substancja przeciwzbrylająca: sole magnezowe kwasów tłuszczowych

Wierzbownica Drobnokwiatowa Alter Medica – opinia Pana Tabletki:

 • Skład identyczny jak u poprzednika.
 • Również brak standaryzacji. 
 • Najwyższa zawartość wyciągu w dziennej porcji – to prawda, ale co z tego, jeśli nie mamy informacji o tym, czy ten wyciąg jest jakościowo dobry i czy w ogóle zawiera substancje, która odpowiadają za jego działanie, czy jest po prostu zrobiony z małowartościowego odpadu. 

***

Aktualną cenę (11-30 PLN) i dostępność Wierzbownica Drobnokwiatowa Alter Medica sprawdzisz tutaj

***

Wierzbownica Uro Complex

Suplement diety, 60 kapsułek, aktualną cenę (17-20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

wierzbownica uro complex

Zalecane spożycie:

 • 1-2 kapsułki dziennie w trakcie posiłku.

Skład w 2 kapsułkach:

 • Wyciąg z ziela wierzbownicy 340 mg

 • Hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w przypadkach łysienia na tle hormonalnym.
 • Brak standaryzacji.
 • Ekstrakt z korzenia pokrzywy zwyczajnej 200 mg
 • Działa moczopędnie, jest źródłem krzemionki i witaminy C. Stosowana w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego
 • Brak standaryzacji.
 • Ekstrakt z owoców palmy sabałowej 200 mg
 • Podobnie jak wierzbownica hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
 • Brak standaryzacji.

Pełny skład: Ekstrakt z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum), ekstrakt z owoców palmy sabałowej (Serenoa repens), ekstrakt z korzenia pokrzywy (Urtica dioica), żelatyna, substancja wypełniająca: celuloza mikrokrystaliczna, substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu, barwniki: tlenki i wodorotlenki żelaza, dwutlenek tytanu

Wierzbownica Uro Complex – opinia Pana Tabletki:

 • W składzie oprócz wierzbownicy, 2 dodatkowe zioła łagodzące dolegliwości związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego.
 • Dobór wyciągów ziołowych ok, ALE…
 • …niestety tak jak wcześniej – brak standaryzacji, DERa – czyli nie wiele możemy się dowiedzieć o jakości tego produktu = nie wiele możemy powiedzieć o tym, czy warto go stosować czy nie. Kupujemy kota w worku.

***

Aktualną cenę (17-20 PLN) i dostępność Wierzbownica Uro Complex sprawdzisz tutaj

***

Prostaceum

Suplement diety, 60 tabletek, aktualną cenę (28-53 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

prostaceum

Zalecane spożycie:

 • 2 tabletki dziennie.

Skład w 2 tabletkach:

 • Wyciąg z ziela wierzbownicy 200 mg

 • Hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w przypadkach łysienia na tle hormonalnym.
 • Brak standaryzacji.
 • Ekstrakt z korzenia pokrzywy zwyczajnej 150 mg
 • Działa moczopędnie, jest źródłem krzemionki i witaminy C. Stosowana w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego
 • Brak standaryzacji.
 • Ekstrakt z owoców palmy sabalowej 100 mg, w tym kwasy tłuszczowe 25 mg.
 • Podobnie jak wierzbownica hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
 • Wyciąg standaryzowany.
 • Ekstrakt z pestek dyni 500 mg, w tym betasitosterol 100 mg.
 • Fitosterole łagodzą dolegliwości związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego.
 • Wyciąg standaryzowany.
 • Cynk 10 mg
 • Witamina E 10 mg
 • Likopen 2 mg
 • Witamina B6 1,4 mg
 • Kilka dodatkowych witamin i minerałów. 

Pełny skład: substancja wypełniająca: celuloza, ekstrakt z pestek dyni (Cucurbita pepo) zawierający 20% beta-sitosterolu, ekstrakt z wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobium parviflorum), ekstrakt z liści pokrzywy (Urtica dioica), ekstrakt z owoców palmy sabalowej (Serenoa repens) zawierający 25% kwasów tłuszczowych; składniki otoczki: substancja glazurująca: hydroksypropylometyloceluloza, substancja przeciwzbryiająca: talk, barwnik: dwutlenek tytanu, substancja wypełniająca: polidekstroza, barwnik: ryboflawina, substancja przeciwzbrylająca: kwasy tłuszczowe, trójglicerydy średniołańcuchowe (olej kokosowy frakcjonowany), barwnik: błękit brylantowy FCF, maltodekstryna; ekstrakt z owoców pomidora (Lycopersicon esculentum) zawiera 10% likopenu, nośnik: sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, substancja przeciwzbryiająca: sole mangezowe kwasów tłuszczowych, substancja przeciwzbryiająca: dwutlenek krzemu, cynk (glukonian cynku), witamina E (octan DL alfa tokoferylu), witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny)

Prostaceum – opinia Pana Tabletki:

 • W składzie dobry zestaw wyciągów stosowanych w profilaktyce i wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego. 
 • Połowa wyciągów standaryzowana – szkoda, że tylko połowa, bo przez to nie wiemy, czy te wyciągi działają rzeczywiście czy tylko w teorii ⚖
 • Skład oceniam nieźle – przynajmniej na tle innych produktów, które możecie znaleźć w aptekach.

***

Aktualną cenę (28-53 PLN) i dostępność Prostaceum sprawdzisz tutaj

***

ProstiMen

Suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (22-49 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

prostimen

Zalecane spożycie:

 • 1 kapsułka dziennie podczas lub po posiłku.

Skład w 1 kapsułce:

 • Wyciąg z ziela wierzbownicy 75 mg, w tym polifenole 3 mg

 • Hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego oraz w przypadkach łysienia na tle hormonalnym.
 • Wyciąg standaryzowany – to dobrze świadczy o jego jakości.
 • Ekstrakt z korzenia pokrzywy zwyczajnej 75 mg, w tym beta-sitosterol 0,75-0,9 mg

 • Działa moczopędnie, jest źródłem krzemionki i witaminy C. Stosowana w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu gruczołu krokowego
 • Wyciąg standaryzowany – to dobrze świadczy o jego jakości.
 • Ekstrakt z owoców palmy sabalowej 300 mg, w tym kwas tłuszczowe 69-75 mg i beta-sitosterol 30-36 mg

 • Podobnie jak wierzbownica hamuje działanie testosteronu. Stosowany w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
 • Wyciąg standaryzowany – to dobrze świadczy o jego jakości.
 • Ekstrakt z nasion dyni zwyczajnej 75 mg, w tym pochodne fenolozydowe 1,5-3 mg i adenozyna 0,075-0,09 mg

 • Fitosterole łagodzą dolegliwości związane z łagodnym przerostem gruczołu krokowego.
 • Wyciąg standaryzowany – to dobrze świadczy o jego jakości.
 • Witamina E 6 mg
 • Cynk 5 mg
 • Witamina B6 0,7 mg
 • Selen 27,5 mcg
 • Kilka dodatkowych witamin i minerałów – do nich mam pojeście ambiwalentne. 

Pełny skład: Ekstrakt z owoców palmy sabalowej; składnik kapsułki: żelatyna; ekstrakt z nasion dyni zwyczajnej; ekstrakt z korzenia pokrzywy zwyczajnej; ekstrakt z ziela wierzbownicy drobnokwiatowej; glukonian cynku (cynk); octan DL-alfa-tokoferylu (witamina E); selenian (IV) sodu (selen); substancje przeciwzbrylające: sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu; barwnik kapsułki: tlenki i wodorotlenki żelaza (żelaza tlenek czarny); chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6); substancja wypełniająca: celuloza, barwniki kapsułki: dwutlenek tytanu, tlenki i wodorotlenki żelaza (żelaza tlenek żółty)

ProstiMen – opinia Pana Tabletki:

 • Kompozycja wyciągów bardzo trafna – wszystkie będą pozytywnie oddziaływać na problemy z rozrostem prostaty.
 • Jako jedyny z preparatów w tej analizie posiada standaryzację wszystkich wyciągów ziołowych – czyli nie kupujemy kota w worku, a mamy konkretne potwierdzenie, co do jakości składników.
 • Podsumowując – całkiem dobry skład ??

***

Aktualną cenę (22-49 PLN) i dostępność ProstiMen sprawdzisz tutaj

***

Zdrowotności,
Pan Tabletka
Marcin

 

Może zainteresują Cię też inne analizy z serii na witalność, kondycję i zmęczenie ???

***

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o ziołach? – co, na co, kiedy, ile itd. – to nie ma lepszego miejsca do zgłębiania wiedzy niż mój najnowszy blog:

zdrownik

***

Źródła:

 1. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-epilobium-angustifolium-l/epilobium-parviflorum-schreb-herba_en.pdf
 2. Csikós, E.; Horváth, A.; Ács, K. et al.; Treatment of Benign Prostatic Hyperplasia by Natural Drugs. Molecules 2021, 26, 7141
 3. Kujawski R., Bogacz A., Derebecka-Hołysz N., Cichocka J. et al.; Rośliny lecznicze z rodzaju Epilobium – działanie biologiczne i farmakologiczne, Herba Polonica 2010, 56, s. 67-81.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].