
Trampolina dla dzieci – czy jest bezpieczna? Pan Tabletka
Trampolina ogrodowa dla dzieci to, wydawać by się mogło, super sprzęt do organizacji zabawy na świeżym powietrzu – szczególnie teraz, kiedy wiosna póka do okien. Pomimo że można spotkac ją chyba w co drugim przydomowy mogródku, to jedna z bardziej kontrowersyjnych atrakcji dla dzieci, zarówno tych młodszych jak i starszych. Wielu z Was zastanawia się czy kupić czy nie kupić dzieciom trampolinę. Bo czy taka aktywność jest bezpieczna dla najmłodszych?
📧 Jeśli interesują Cię wpisy o takiej tematyce zapraszam do mojego newslettera – tam czekają na Ciebie powiadomienia o najciekawszych tekstach i analizach. Ważne info Po wpisaniu maila
trzeba potwierdzić swój zapis
***
Trampolina – więcej korzyści czy problemów?
Korzyści istnieją i warto o nich mówić, ale aby trampolina stanowiła zdrowe źródło aktywności trzeba spełnić kilka warunków o których napiszę za chwilę. Najpierw zaznaczę, że każde podejmowanie aktywności przez dziecko niesie jakąś korzyść, działa pozytywnie na rozwój, doświadczanie czy wzmacnianie konkretnych partii ciała. Tak jest i w tym przypadku. Jeśli trampolina używana jest w odpowiedni sposób, jest fajnym treningiem równowagi i koordynacji ruchowej. To także dobra okazja do ćwiczeń propriocepcji, czyli zmysłu odpowiadającego za odbieranie informacji na temat ułożenia ciała i poszczególnych jego części w przestrzeni, a więc może się sprawdzić u dzieci z potrzebą stymulacji czucia głębokiego dzięki silnej stymulacji receptorów czy jako trening tolerancji ruchu w stymulacji układu przedsionkowego.
***
Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie z trampoliny?
To teraz czas na te mniej przyjemne wiadomości. Tak, trampolina jest aktywnością urazową. Jest to najczęściej spowodowane nieprawidłowym jej używaniem i niestety potwierdza to ilość wypadków w okresie wiosenno-letnim.
Do najczęściej zgłaszanych urazów po skokach na trampolinie, są :
- złamania kończyn, które doczekały się też swojej nazwy – “złamania trampolinowe”
- zwichnięcia i skręcenia stawów,
- urazy w obrębie kręgosłupa.
Badania dowodzą, że 75% wypadków na trampolinach z uszkodzeniem ciała zdarzało się w momencie, gdy na trampolinie skakała cała grupa dzieciaków (nierzadko z dorosłymi). A 📢 jednym z gorszych scenariuszy jest korzystanie z trampoliny przez dwie lub więcej osób o różnych masach ciała (dzieci w różnym wieku lub dorosły i dziecko). Wówczas niesynchroniczne skakanie powoduje, że jedno dziecko odbija się wcześniej, a drugie upadając trafia na twarde podłoże bez możliwości zamortyzowania upadku.
Zalecenia Amerykańskiej Akademii Chirurgów Ortopedycznych (AAOS) mówiące o zakazie korzystania z trampoliny dzieciom poniżej 6. roku życia. Dla niektórych mogą wydawać się surowe, ale zwracają oni uwagę na to, że młodsze dzieci nie posiadają dobrze rozwiniętej kontroli ciała i nie są w stanie przewidzieć i zareagować na działające tam siły.
Zwraca się też uwagę na ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy. Faktycznie, nadmierne korzystanie z trampoliny w niewłaściwy sposób, może prowadzić do zmian przeciążeniowych i w konsekwencji osłabienia mięśni dna miednicy, zwłaszcza u osób z istniejącymi predyspozycjami.
***
Trampolina dla dzieci – jak bezpiecznie korzystać?
Choć badacze ostrzegają i raczej odradzają korzystanie z trampolin to w przypadkach, gdy ma ona służyć do sporadycznej aktywności i uciechy (dużych i małych), w celach bezpieczeństwa należy trzymać się do kilku zasad:
✅ Kontrola sprzętu – przed korzystaniem z trampoliny, należy sprawdzić czy wszystkie jej elementy są sprawne (zarówno sama mata, elementy metalowe, jak i siatka, która zabezpiecza przed wypadnięciem) – szczególnie należy zwrócić na to uwagę po dłuższym czasie niekorzystania (np. po sezonie zimowym), aby bezpiecznie korzystać ze sprzętu.
✅ Obecność rodziców – jest ona konieczna do bezpiecznego stosowania sprzętu. Mylące może być myślenie, że skoro trampolina posiada siatkę zabezpieczającą to nic się nie stanie- niestety. Chyba każdy rodzic jest świadomy, że dzieci wpadają na naprawdę szalone pomysły i jako dorośli jesteśmy zszokowani skąd takie pomysły biorą się w tej małej główce 😉.
✅ Prawidłowe korzystanie – Z trampoliny powinna korzystać jedna osoba – zapobiega to zderzeniom na trampolinie i urazom. Nie powinno się pozwalać na aktywność kilkorga dzieci na raz, a już na pewno na skakanie na trampolinie dziecka i osoby dorosłej – ze względu na zbyt dużą różnicę masy ciała.
✅ Bezpieczeństwo – Należy zwrócić uwagę, aby podczas aktywności na trampolinie, nikt nie znajdował się pod matą.
✅ Pamiętanie o ryzyku zadławień – należy pamiętać, aby podczas używania trampoliny nie pozwalać dzieciom na żucie gumy czy spożywanie jakichkolwiek posiłków
✅ Najpierw rozgrzewka – tak jak przed każdą aktywnością warto zadbać o chwilę rozgrzewki przed skokami na trampolinie.
✅ Stosowanie się do zaleceń producentów – czyli wszystkie reguły dotyczące prawidłowego użytkowania, a więc korzystanie z trampoliny bez butów, spokojne schodzenie z trampoliny, skakanie jak najbliżej środka.
***
Podsumowanie – czy trampoliny dla dzieci są bezpieczne?
Choć aktywność na trampolinach wciąż jest niezwykle popularna i uwielbiana przez dzieci – jednak o czym mówi cały ten wpis – bezpieczeństwo tej zabawy pozostawia trochę do życzenia. I choć można tak powiedzieć właściwie o każdej aktywności, to trampoliny są miejscem, na którym czujność dziecka i co najważniejsze rodzica musi być maksymalnie wyostrzona, a zasady bezpieczeństwa powinny być na pierwszym miejscu. Jeśli uważasz, że trampolina dla dzieci to nie jest najlepszy wybór – to nic złego – jest tyle różnych form aktywności, które rozwijają koordynację i równowagę oraz wspierają zdrowy rozwój dzieci, że na pewno znajdziesz coś, co spodoba się dziecku, a ty będziesz spojniejszy/a.
***
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
***
🐦🌳 🌷 A że wiosna to nie tylko aktywności na zewnątrz, ale też sezon na przeziębienia (z resztą jak cały rok u maluchów – co tu kryć) – więc może zainteresują Cię wpisy:
- Katarkiller – czyli jak przegonić katar? Genialny sposób od Pana Tabletki
- Kaszel u dziecka (mokry i suchy) – jak sobie z nim poradzić?
- Paracetamol i ibuprofen naprzemiennie, czyli co na gorączkę dla dziecka
***

***
Bibliografia:
1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/aktualnosci/badania/162134,ortopedzi-ostrzegaja-przed-nieostrozna-zabawa-na-trampolinach dostęp z dnia 29.03.2025r
2. Nysted M., Drogset J.O., (2006), Trampoline injuries, British Journal of Sports Medicine
3. Zając P., (2019), Trampoliny – czy są bezpieczne? Skoki na batucie jako przyczyna urazów narządu ruchu w materiale dziecięcego oddziału urazowo-ortopedycznego, Medycyna Rodzinna 1/2019, s. 3-8
4. Deepa P. Rao, Steven R. McFaull, James Cheesman i inni, (2019), The ups and downs of trampolines: Injuries associated with backyard trampolines and trampoline parks, Paediatrics & Child Health, Vol. 24, nr 1, str. 19-25.
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.