
Katarkiller – czyli jak przegonić katar? Genialny sposób od Pana Tabletki
Katarkiller to skuteczny sposób na walkę z katarem u dzieci, który pozwala szybko odetkać nos i swobodnie oddychać, zwłaszcza w nocy. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować ten domowy specyfik i dlaczego warto go stosować, aby skutecznie pozbyć się uciążliwego kataru.
Czym jest #katarkiller i skąd pomysł na taki domowy plaster z olejkami na katar?
Mam pewien tajny sposób na katar. Dostałem go kiedyś od moich Czytelniczek. Z jednej strony zastanawiałem się, czy chcę się nim podzielić na szerokim forum (zaraz zrozumiecie dlaczego), a z drugiej strony jest on tak rewolucyjny i genialny w swojej prostocie, że nie mogłem się oprzeć. I oto on: #katarkiller, czyli domowy plaster z olejkami na katar – plaster z podpaski! Tak, podpaska!
(Dajcie znać, czy u Was się sprawdził. No i jak zareagowali Wasi goście, jeśli akurat wtedy Was odwiedzili – napisz mi w komentarzu pod tym wpisem na blogu). 😉
***
📧 Jeśli interesują Cię wpisy o takiej tematyce zapraszam do mojego newslettera – tam czekają na Ciebie powiadomienia o najciekawszych tekstach i analizach. Ważne info Po wpisaniu maila trzeba potwierdzić swój zapis 📧:
***
***
Jak ma działać taki olejkowy plasterek z podpaski?
Ma działać tak, jak działają olejki eteryczne. Czyli w przypadkach katarowych ma przede wszystkim udrażniać nos i pomagać przegonić katar. U nas sprawdza się taki sposób szczególnie na nocy – jego pomoc jest wtedy niezastąpiona.
Ale jeśli wykorzystujesz olejki w innych celach – to luz. Ta podpaska będzie po prostu nośnikiem dla zapachu.
***
Jak przygotować #katarkiller?

#katarkiller to coś w rodzaju domowego plasterka z olejkami na katar. Do zrobienia go wykorzystujemy właściwości chłonne i porowatość wkładki higienicznej.
Sposób przygotowania Katarkillera
- (w wersji alternatywnej/turystycznej możesz wykorzystać tampon)
- wybierasz ulubiony olejek eteryczny i delikatnie zakrapiasz podpaskę;
- korzystając z przylepca – przyklejasz ja poza zasięgiem małych i dużych ludzi – tak żeby olejki rozeszły się po całym pokoju.
KatarKiller – sposób prawie idealny. Prawie, bo ma jedną wadę… Jeśli przydarzy Ci się przyjmować gości, przygotuj się na obszerne wyjaśnienia, dlaczego masz po ścianach/meblach porozklejane podpaski. (No i wyjaśniło się, dlaczego miałem opory przed upublicznieniem tego sposobu – później będzie, że to przez Pan T.). 😉 |
***

***
Z którymi olejkami łączyć Katarkiller?
Olejki eteryczne to pełna gamma różnych zapachów, efektów – cen i producentów. Nie chcę Cię tutaj ograniczać – ten sposób sprawdzi się z każdym olejkiem – ale nie każdy olejek będzie odpowiedni do każdej sytuacji. Na przykład olejki wysoko mentolowe nie nadają się na stosowanie u małych dzieci itd.
***
Które olejki na katar u dzieci najczęściej wykorzystuje Pan Tabletka do zakrapiania Katarkillera?

Moje top 5 ulubionych olejków na katar u dzieci, to:
- olejek kamforowy
- olejek tymiankowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek pichtowy (czyli de facto „jodłowy”).
- (daj znać w komentarzu pod wpisem na blogu – które olejki są Twoje ulubione).
To w większość olejki niskomentolowe, więc nadają się dla całej mojej rodzinki – ale jak pisałem wyżej, nie ma co się ograniczać – jeśli nie ma przeciwwskazań, to każdy olejek zagra z „Katar killerem”.
***
Katar killer – na co trzeba uważać?
Olejki eteryczne są super, ale na kilka spraw, jak zwykle, musisz uważać:
- Jeśli ktoś albo może mieć uczulenia na olejki – uważaj;
- Jeśli jesteś w grupie osób, które nie mogą stosować olejków eterycznych (np.: kobiety w ciąży, noworodki) – to nie możesz stosować tego sposobu;
- U małych dzieci, mówi się że poniżej 6. roku życia – nie stosuj olejków z mentolem – a to ze względu na ryzyko problemów z oddychaniem/duszności/uduszenia;
- Generalnie u małych dzieci i osób z wrażliwymi drogami oddechowymi UWAŻAJ!, bo każdy mocniejszy zapach może im zaszkodzić.
***
Katarkiller – jak długo można stosować?
Ja wychodzę z założenia, że jeśli jakiś problem po 3-5 dniach nie przechodzi, gęsty katar u dziecka daje się mu we znaki, maluch męczy się i oddycha buzią albo co gorsza stan się szybko pogarsza – to należy się skonsultować z lekarzem.
Jeśli masz zamiar stosować dowolny „tradycyjny i domowy sposób” na chorowanie – to zawsze jako uzupełnienie konwencjonalnego leczenia i w porozumieniu ze specjalistą, który zna Waszą historię zdrowotną.
***
Chcesz więcej takich pomysłów i domowych przepisów na zdrowie?
Sięgnij po Zdrownik! Szczegóły znajdziesz tutaj – klik.

Serdeczności!
Pan Tabletka
Marcin
***
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.