Kremy na suche pięty – analiza i opinia Pana Tabletki
Suche i popękane pięty są problemem, z którym wielu z Was trafia do apteki. W niektórych przypadkach, suche pięty stanowią nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Co sprawdzi się najlepiej na suche pięty? Z pomocą przychodzi analiza kremów do pięt wraz z opiniami Pana Tabletki.
Szczególnie sporo zapytań o coś na suche pięty trafia do mnie końcówką wiosny/początkiem lata, kiedy można już ubrać klapki i sandały 😉 Cóż… to zrozumiałe. Mam nadzieję, że wpis się przyda. Jeśli miałbym na jego początku sformułować jedną uniwersalną radę, to:
- najważniejsze jest regularne natłuszczanie stóp
- zamiast kombinować ze skarpetkami złuszczającymi – lepiej wybrać się na profesjonalny zabieg do podologa
- a jeśli sprawa dotyczy opornego faceta, tym bardziej docisnąłbym wizytę u podologa 😉
Dlaczego pięty pękają?
Skóra na stopach narażona jest na wiele czynników uszkadzających, dlatego siłą rzeczy jest grubsza i bardziej wytrzymała. Dopóki panuje równowaga pomiędzy procesem złuszczania i narastania komórek naskórka, pięty nie sprawiają nam większych problemów. Gdy dochodzi do zaburzenia tej równowagi, skóra staje się pogrubiona, przesuszona i tworzą się odciski, a następnie bolesne pęknięcia.
Niestety, właśnie te pęknięcia są jedną z gorszych rzeczy, jakie mogą się nam przytrafić, ponieważ:
- potrafią bardzo boleć
- z uwagi na ciągły nacisk podczas chodzenia i kontakt z obuwiem – wolno się goją
- stopy są wyposażone w wiele gruczołów potowych, przez co łatwo o nadkażenia bakteryjne lub grzybicze.
W myśl zasady “lepiej zapobiegać niż leczyć”, o przesuszone pięty warto zadbać zawczasu, aby nie stały się większym problemem niż jedynie nieestetyczny wygląd.
Przyczyn, przez które skóra pięt wysusza się i pęka jest wiele. Jedną z nich jest stojący tryb życia, podczas którego stopy narażone są na większy ucisk. Równie ważny jest odpowiedni dobór obuwia, zwłaszcza podeszwy buta. Ponadto, na stan skóry wpływają niedobory niektórych witamin, brak odpowiedniej pielęgnacji, a także czynniki sezonowe – od suchego powietrza w sezonie grzewczym, po kontakt z piaskiem i słoną wodą podczas wakacji.
***
Więcej wiedzy o pielęgnacji? Zapraszam:
***
Suche pięty wymagają pielęgnacji
Jak zatem dbać o zniszczone pięty? Najlepiej systematycznie, stosując krem o właściwościach zmiękczających, złuszczających i nawilżających, a także mocząc stopy co jakiś czas w ciepłej wodzie z dodatkiem odpowiednich soli. Sytuacja nie jest już taka oczywista w przypadku pumeksów i tarek, gdyż często nadmierne ścieranie powoduje jeszcze silniejsze narastanie naskórka, nie wspominając o ryzyku uszkodzenia skóry i rozwoju bakterii na stosowanych dłuższy czas przyrządach.
Suche pięty – złota rada Pana Tabletki Pamiętaj, jeśli pięty wymagają poważniejszej ingerencji – lepiej udać się do sprawdzonego kosmetologa lub podologa, który w profesjonalny i bezpieczny sposób zadba o Twoje stopy. |
Słynne skarpetki złuszczające – hit czy kit?🧦
Skarpetki złuszczające były swego czasu hitem, stosowano je jako skuteczny sposób na gładkie stopy przed sezonem na odkryte buty. Wiele Pań zapomniało niestety, że skóra nie wszędzie jest jednakowo gruba i o ile efekt na piętach jest taki jak należy, o tyle na delikatniejszych częściach stóp łatwo o uszkodzenia, a nawet rany. A już koszmarnym pomysłem jest zostawianie wspomnianych skarpetek na dłużej niż w instrukcji, żeby przyspieszyć lub zwiększyć pożądane efekty.
Jeśli już sięgasz po tego typu rozwiązania – lepiej zdecydować się na napiętki, które oszczędzą delikatniejsze części stóp.
- Ale ja i tak uważam, że lepiej dołożyć trochę pieniędzy i wybrać się na profesjonalny zabieg do podologa.
- Widziałem zbyt dużo osób z dosłownie „poparzonymi” stopami po tych skarpetach złuszczających na suche pięty.
Więc w mojej ocenie – skarpetki złuszczające to niestety kit. Nie polecam tego rozwiązania.
***
Uwaga diabetycy – zdrowe stopy to podstawa
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich chorujecie na cukrzycę, pielęgnacja stóp jest w Waszym przypadku OBOWIĄZKOWA. U diabetyków wszelkiego rodzaju ranki kiepsko się goją, a powikłania w postaci neuropatii cukrzycowej i zaburzeń czucia w stopach, mogą nie zostać wykryte na czas. W najgorszym scenariuszu może dojść do rozwoju stopy cukrzycowej, w skrajnych przypadkach kończącej się nawet amputacją.
Jak tego uniknąć?
- Po pierwsze – regularnie oglądamy stopy.
- Po drugie – kupujemy dobry kosmetyk.
- Po trzecie – wybieramy solidne, dobrze dopasowane obuwie.
***
Analiza kremów na suche pięty
Dzisiejszy wpis zawiera listę kremów na suche pięty, których skład poddany został dokładnej analizie. Możemy w nich znaleźć:
- mocznik, którego właściwości zależą od stężenia:
- 10-30% – działa zmiękczająco i nawilżająco, poprawiając wchłanianie pozostałych składników
- powyżej 30% – rosną jego właściwości keratolityczne (złuszczające)
- kwas mlekowy – normalizuje złuszczanie się i nawilżenie skóry
- glicerynę, lanolinę, wazelinę – natłuszczają skórę i zapobiegają utracie wody
- pantenol = prowitaminę B5 – działa nawilżająco i regenerująco
- witaminę A – wspomaga odnowę naskórka i poprawia strukturę warstwy rogowej
- witaminę E – działa nawilżająco, jest silnym przeciwutleniaczem
- alantoinę – posiada właściwości przeciwzapalne, przyspiesza gojenie i regenerację
- oleje, masła, np. olej z awokado czy masło shea – działanie odżywcze i nawilżające
- olejki eteryczne – działają antyseptycznie, przyspieszają gojenie.
Analiza nie jest sponsorowana przez żadną firmę. Kolejność losowa (!).
I tradycyjnie – chętnie poznam Twoją opinię i Twoje wrażenia – co u Ciebie działa najlepiej, co działa średnio, a co nie działa (mega ważne!).
- Najlepiej, jeśli swoją opinię zamieścisz pod wpisem, tutaj na blogu.
- Jeśli masz swoją propozycję kremu do analizy na suche pięty, napisz mi o niej w komentarzu na blogu 🙂
- Te moje analizy stale aktualizuję i rozwijam.
***
Kremy polecane przez Czytelników
Staram się uważnie słuchać Waszych opinii i poleceń. Przy okazji aktualizacji tego wpisu pojawiły się nowe produkty🆕, które wybraliście w ankiecie z grupy #GangPanaTabletki 💪🏻
***
Gehwol med Lipido Creme – Krem silnie nawilżający do suchych i wrażliwych stóp
Kosmetyk, 75 ml, aktualną cenę (24-45 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład: Aqua, Urea, Persea Gratissima(Avocado) Oil, Glycerin, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Isopropyl Palmitate, Octyldodecanol, Glyceryl Stearate, Cetyl Alcohol, PPG-3 Benzylether Myristate, Myristyl Myristate, Triethyl Citrate, Hydrolyzed algin, Chlorella Vulgaris Extract, Maris Aqua (Sea Water), Chlorphenesin, Fernesol, Hippophae Rhamnoides (Seabuckthorn) Extract, allantoin, Xanthan Gum, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Caprylyl Glycol, Propylene Glycol, BHT, Ascorbyl Palmitate, Citric acid.
Gehwol med Lipido Creme – opinia Pana Tabletki
Ten krem był najczęściej polecany przez rodziców z #GanguPanaTabletki – to znaczy, że go lubicie *** Aktualną cenę (24-45 PLN) i dostępność Gegwol med Lipido Creme sprawdzisz tutaj. |
***
Undofen® Kuracja krem do stóp, bardzo sucha skóra
Kosmetyk, aktualną cenę (18-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład: Aqua, Canola Oil, Urea, Helianthus Annuus Hybrid Oil, Panthenol, Hydrogenated Coco-Glycerides, Ethylhexyl Stearate, Behenyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Glycerin, Niacinamide, Propanediol, Diglycerin, Myristyl Myristate, Diisopropyl Sebacate, Stearic Acid, Polyglyceryl-3 Dicitrate/Stearate, Allantoin, Polyglycerin-3, Citric Acid, Methylparaben, Ethylparaben.
Undofen® Kuracja krem do stóp – opinia Pana Tabletki
Generalnie skład całkiem ok, ale raczej do takiej regularnej pielęgnacji. *** Aktualną cenę (18-30 PLN) i dostępność Undofenu sprawdzisz tutaj. |
***
Ziaja kuracja ultranawilżająca z mocznikiem, krem do stóp
Kosmetyk, aktualną cenę (13-19 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład: Aqua (Water), Glycerin, Urea, Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Stearate, Cetyl Ricinoleate, Paraffinum Liquidum (Mineral Oil), Cera Microcristallina (Microcrystalline Wax), Sodium Lactate, Dimethicone, Cetearyl Alcohol, Propylene Glycol, PEG-100 Stearate, Macadamia Ternifolia Seed Oil, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil, Squalane, Malic Acid, Butylene Glycol, Inulin, Ceramide 3, Ceramide 6 II, Ceramide 1, Phytosphingosine, Cholesterol, Sodium Lauroyl Lactylate, Carbomer, Xanthan Gum, Phenoxyethanol, Methylparaben, Disodium EDTA, Parfum (Fragrance), Lactic Acid.
Ziaja kuracja ultranawilżająca z mocznikiem – opinia Pana Tabletki
Wygląda to średnio, ale przynajmniej wiemy, ile dokładnie jest mocznika. *** Aktualną cenę (13-19 PLN) i dostępność Ziaja kuracja ultranawilżająca z mocznikiem sprawdzisz tutaj. |
***
Krem do stóp prodiab, Laboratorium Bioton
Kosmetyk, aktualną cenę (12-20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład: Aqua, Urea, Polyacrylamide / C13 – 14 Isoparaffin / Laureth – 7, Glycerin, Ethylhexyl Stearate, Paraffinum Liquidum, Cetearyl Alcohol, Olive Oil PEG-7 Esters, Propylene Glycol, Ruscus Aculeatus Root Extract, Oleyl Erucate, 1,2-Hexanediol, Dimethicone, Tocopheryl Acetate, Lactic Acid, Parfum, Silver.
Krem do stóp prodiab – opinia Pana Tabletki
Skład w porządku 🙂 *** Aktualną cenę (12-20 PLN) i dostępność Kremu do stóp prodiab sprawdzisz tutaj. |
***
Krem do stóp z mocznikiem Apteo®
Kosmetyk, aktualną cenę (8-15 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład: Aqua, Urea, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Glyceryl Stearate, Glycerin, Petrolatum, Cyclomethicone, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Stearic Acid, Lanolin, Panthenol, Triethanolamine.
Krem do stóp z mocznikiem Apteo® – opinia Pana Tabletki
Powiedziałbym, że dla osób, które nie mają uczuleń ani wrażliwej skóry, powinien się sprawdzić. Stosunek ceny do składu przyzwoity. *** Aktualną cenę (8-15 PLN) i dostępność Kremu do stóp Apteo sprawdzisz tutaj. |
***
Emolium Diabetix, regenerujący krem do stóp
Kosmetyk, aktualną cenę (18-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład: Aqua, Paraffinum Liquidum, Isopropyl Palmitate, Butyrospermum Parkii Butter, Hydroxyethyl Urea, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Glycerin, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Aluminum/Magnesium Hydroxide Stearate, Sodium Borageamidopropyl PG-Dimonium Chloride Phosphate, Butylene Glycol, Para_n, Cera Microcristallina, Hydrogenated Castor Oil, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Lactic Acid, Sodium Chloride, Phenoxyethanol, Butylparaben, Propylparaben, Ethylparaben, Methylparaben, Disodium EDTA, PEG-8, Tocopherol, Ascorbic Acid, Ascorbyl Palmitate, Citric Acid, Pentaerythrityl Tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate.
Emolium Diabetix, krem do stóp – opinia Pana Tabletki
Hm, mam mieszane odczucia – skład raczej średni, a cena stosunkowo wysoka. Daję kolorek niebieski. *** Aktualną cenę (18-30 PLN) i dostępność Emolium Diabetix sprawdzisz tutaj. |
***
CeraVe®, regenerujący krem do stóp
Kosmetyk, aktualną cenę (33-58 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład: Aqua/Water, Glycerin, Paraffinum Liquidum/ Mineral Oil, Glyceryl Stearate Se, Cetearyl Alcohol, Niacinamide, Cetyl Alcohol, Ammonium Lactate, Triethanolamine, Salicylic Acid, Behentrimonium Methosulfate, Peg-100 Stearate, Phenoxyethanol, Dimethicone, Sodium Lauroyl Lactylate, Disodium Edta, Ceramide Np, Ceramide Ap, Phytosphingosine, Cholesterol, Xanthan Gum, Carbomer, Ethylhexylglycerin, Sodium Hyaluronate, Ceramide Eop. (Code F.I.L. D215076/3)
CeraVe®, regenerujący krem do stóp – opinia Pana Tabletki
Skład wygląda przyzwoicie, ale wypadałoby sprawdzić na sobie i ocenić. *** Aktualną cenę (33-58 PLN) i dostępność CeraVe®, regenerującego kremu do stóp sprawdzisz tutaj. |
***
Cremobaza 50%
kosmetyk, krem 30 g, aktualną cenę (14-30 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład:
Pełny skład: Aqua, Hydroxyethyl Urea (mocznik, 50% stabilnej pochodnej mocznika), Propylene Glycol, Isopropyl Myristate, Paraffinum Liquidum (olej parafinowy), Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate Citrate, Ammonium Lactate, Disodium Phosphate, Citric Acid (kwas cytrynowy), Glyceryl Caprylate.
Cremobaza 50% – opinia Pana Tabletki
Moim zdaniem wszystko tu gra. Może się okazać strzałem w 10 dla mocno zrogowaciałej skóry. W waszej ankiecie jeden z topowych produktów 🔝 *** Aktualną cenę (14-30 PLN) i dostępność Cremobazy 50% sprawdzisz tutaj |
***
Co będzie najlepsze na suche i popękane pięty?
Mam nadzieję, że ten wpis będzie pomocą w podjęciu decyzji i samodzielnej ocenie składu innych preparatów.
I tradycyjnie – chętnie poznam Twoją opinię i Twoje wrażenia, co u Ciebie działa najlepiej, co działa średnio i mega ważne – co nie działa.
- Najlepiej, jeśli swoją opinię zamieścisz pod wpisem, tutaj na blogu.
- Jeśli uważasz, że przydałoby się analizować jakieś inne preparaty – napisz mi to również w komentarzu!
- Te moje analizy stale aktualizuję i rozwijam.
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
P.S. Jeśli uważasz, że wpis jest wartościowy (w co głęboko wierzę), będę wdzięczny za polecenie pracy Pana Tabletki jednej zaprzyjaźnionej osobie 🙂
***
Więcej wiedzy o pielęgnacji suchej skóry? Zapraszam:
- Jak pielęgnować i radzić sobie z suchą skórą? Również po podrażnienu przez środki do dezynfekcji.
- Preparaty na opryszczkę – analiza i opinia Pana Tabletki
- Beta karoten – czy ułatwi opalanie? Jak stosować? Jak wybrać najlepszy?
Zapraszam do mojego bloga „Zdrownik” znajdziecie tam mnóstwo naturalnych przepisów 👇
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.