
Farmaceuto – dopieść pacjenta, czyli innowacyjne butelki w recepturze aptecznej!
Mało osób pracujących w aptekach zdaje sobie sprawę z tego, że można bardzo ciekawie urozmaicić swoją recepturę, a przede wszystkim – ułatwić pacjentom dozowanie leków – głównie aptecznych mikstur i zawiesin. I o tym Wam dzisiaj opowiem – to wdzięczny, zgrabny i krótki temat. Fani receptury będą zadowoleni.
Najważniejsza sprawa – wszystkie te opakowania, o których piszę można normalnie rozliczać do refundowanych leków jałowych. Nie są nawet znacząco droższe od tych zwykłych opakowań. Więc wykorzystanie ich to kwestia chęci oraz świadomości, ze są łatwo dostępne. Opiszę dzisiaj 3 rodzaje opakowań do receptury:
- szklane butelki w kartonikach do opisania z EANem
- butelki z kieliszkiem dozującym
- butelki ze strzykawką dozującą
Ten wpis powstał w ramach akcji „Receptura najlepszą wizytówką apteki”, którą prowadzę razem z firmą Eprus – największym polskim producentem opakowań i sprzętów do receptury aptecznej. Czytelnicy Pan Tabletki mogą skorzystać z specjalnego rabatu/dokładek na zamówienie bezpośrednie w Eprusie.
Szklane butelki w kartonikach do opisania z EANem
Teoretycznie prosta sprawa – bo czy jedne butelki mogą być lepsze od innych? A owszem, mogą. Szklana butelka w kartoniku z EANem:
- butelki posiadają kody EAN i BLOZ
- czyli nie masz problemów z raportowanie opakowań do receptury do ZSMOPLA
- wykonane ze szkła farmaceutycznego III klasy hydrolitycznej. Nakrętka wykonana z tworzywa sztucznego HDPE.
- Wyprodukowane i zapakowane razem z nakrętką w warunkach czystych i kontrolowanych.
- Czystość mikrobiologiczna zgodna z Farmakopeą 2.6.12, 2.6.13.
- czyli nie trzeba ich myć ani sterylizować przed użyciem – w przeciwieństwie do butelek, które jadą do apteki prostu z huty szkła, zapakowane w zgrzewane folią wielopaki
- Posiadają jednostkowe opakowania kartonowe z możliwością naniesienia krótkich informacji dla pacjenta, np. o dawkowaniu.
- pacjent może przechowywać lek w estetycznym opakowaniu, jest to ważne szczególnie wtedy, gdy musi go trzymać w lodówce, obok jedzenia.
- tutaj sprawdzisz ceny i pojemności

Po prostu butelka – ale jakość top top. Jak to w Eprusie.
Butelki jałowe z kieliszkiem dozującym
„Panie Tabletka – a jak na recepcie lekarz zapisał, że mamy stosować tej mikstury łyżkę – to o jaką łyżkę chodzi?”
Dlatego wolę pacjentowi wydać lek z kieliszkiem dozującym i z jasną wskazówką jak ma go stosować. Prosta sprawa, a bardzo ułatwia życie pacjentowi. Kieliszek jest w cenie opakowania – więc dla apteki to żaden problem.
- tutaj znajdziesz więcej informacji na stronie Eprusa

Do butelki jest dołączony kieliszek z miarką od 0 do 30ml.
Butelki jałowe ze strzykawką dozującą
A to mój ulubiony zestaw butelka 125ml + strzykawka dozująca. Idealne dla mikstur i zawiesin do pędzlowania dla małych dzieci.
Nic dodać nic ująć – tutaj więcej informacji.

Świetne rozwiązanie.
***
Zakraplacze, strzykawki dozujące i kieliszki solo

A tutaj naszych trzech wspaniałych SOLO.
Od niedawna można również dokupić sobie te dodatki pakowane solo – to bardzo ułatwia wydawanie leku – po prostu do danej butelki i recepty dobieramy to co najbardziej pomoże pacjentowi.
Mamy tutaj:
- Dozownik strzykawkowy jałowy Eprus® 5ml z adapterem x 1 szt.
- Miarka dozująca Eprus® 30 ml x 10 szt.
- Zakraplacz Ø18 jałowy Eprus® do butelek szklanych x 1 szt.

A tak wygląda ten jałowy zakraplacza na szklane buteleczki 1-30ml. Mamy tutaj średnicę 18mm. I każdy jest pakowany oddzielnie. Można więc klasyczne szklane buteleczki po sterylizacji – zakręcić jałowym zakraplaczem.
***
Korzystajcie i dopieszczajcie swoich pacjentów – niech czują się zaopiekowani.
Serdeczności
Pan Tabletka
Marcin
PS.: Przy składaniu zamówienia bezpośredniego w Eprusie – możesz skorzystać z mojego kodu rabatowego, albo wybrać sobie dokładkę (np.: 5 tub do miksera po 100ml do mieszania masy na czopki i globulki).
Więcej wiedzy recepturowej?
- minizakraplacze do kropli ocznych – jak poprawnie je używać?
- czy aptekom się opłaca używać kapsułkarki?
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.