ScrollToTop
Jednodwakowe pojemniki na krople oczne Eprus

Jałowe krople oczne – minizakraplacze w recepturze aptecznej?

Artykuły, Warto przeczytać

23 lipca 2021

Wykonanie jałowych kropli ocznych w aptece przez lata jawiło się jako coś kłopotliwego – do czasu. Do czasu wprowadzenia mini-zakraplaczy – czyli jednodawkowych pojemników (z zatrzaskami). Opowiem dzisiaj właśnie o tych opakowaniach do aptecznej „jałówki” (to kolejny  wisów kierowany do pracowników aptek). Są proste w użyciu, wygodne w stosowaniu dla pacjenta i spełniają wszystkie wymagania jakościowe.

Partnerem tego wpisu jest firma Eprus, która specjalizuje się w temacie specjalistycznych i innowacyjnych opakowań do receptury aptecznej. Czytelnicy Pan Tabletki mają u nich możliwość skorzystania ze specjalnego rabatu/gratisów.

Minizakraplacze – gdzie innowacja?

Zerkając na historię jałowej receptury ocznej – mieliśmy najpierw butelki szklane, następnie zakraplacze jednodawkowe – ale wymagające zgrzewania – a w tym momencie jesteśmy w stanie obejść się bez żadnych dodatkowych urządzeń. To, czego potrzebujesz do przygotowania większości kropli ocznych – z takiego cięższego sprzętu – to:

  • odpowiednio wyposażona loża jałowa,
  • sterylizator,
  • waga
  • i… to wszystko.

Oczywiście wykorzystanie butelek szklanych i zgrzewanych minimsów ciągle jest lege artis i zgodne z monografią farmakopealną dla tej postaci leku.

Jakie są korzyści z używania minizakraplaczy z zatrzaskami?

Sprawa jest prosta:

  • nie potrzebujesz dodatkowego sprzętu – np. zgrzewarki
  • nie trzeba używać konserwantów – wg. monografii farmakopealnej dla jałowych leków recepturowych przygotowanych w pojemnikach jednodawkowych (FP XI, Leki sporządzane w aptece) – ich data ważności  wynosi 4 tygodnie (w temperaturze 2-8st. C) , a po otwarciu 24h (w temperaturze 2-8st. C)
  • minizakraplacze z zatrzaskami – są szybkie i wygodne w obsłudze

Sprintem przez jałówkę oczną

Ten wpis kieruję do pracowników aptek młodszych stażem i do tych, którzy nie wykonywali wcześniej jałowych kropli, a chcą rozszerzyć ofertę apteki. Postaram się krótko i konkretnie, krok po kroku, opisać poszczególne osprzęty.

minimsy jałowe do receptury aptecznej

Na zdjęciu komplet osprzętu potrzebny do przygotowania jałowych kropli ocznych. Jałowe minizakraplacze, stojaczek i pudełko na gotowe krople. Do tego strzykawka i sączek do wyjaławiania.

Minizakraplacze

minizakrpalcze minimsy eprus

Pojemniki mają pojemność 1ml i są pakowane w pakietach po 5 lub 10sztuk (2 blistry). Do każdego pakietu dołączone jest składane pudełko, które umożliwia bezpieczne przechowywanie i prawidłowe opisanie gotowego leku. Pudełka są w cenie pakietów z zakraplaczami.

Stojak na zakraplacze

Teoretycznie drobnostka, ale bardzo ułatwia pracę w recepturze. Pozwala lepiej rozdozować lek i szybciej zatrzasnąć pojedyncze fiolki. Te plastikowe spawy pomiędzy pojedynczymi zakraplaczami są bardzo delikatne – więc to duże ułatwienie. Stojaczki oczywiście dostępne w ofercie Eprusa.

Sączki wyjaławiające

membranowy sączek wyjaławijący na strzykawkę do receptury aptecznej jałowej

Zestaw do sączenia wyjaławiającego – strzykawka + sączek membranowy o średnicy 0,2µm.

Dokładniej to „strzykawkowe sączki membranowe„. Są bajecznie proste w użyciu:

  1. Najpierw przygotowujesz w warunkach jałowych roztwór leku (np. atropinę 0,5% 10.0)
  2. Następnie w warunkach jałowych rozpakowujesz jednorazowy sączek i strzykawkę
  3. Aktywujesz sączek, sprawdzając czy nie jest uszkodzony (przepuszczając przez niego 2-3ml podstawowego rozpuszczalnika wykorzystanego w danej recepcie – zwykle woda/roztwór soli fizjologicznej)
  4. Do strzykawki nabierasz roztwór leku, zakładasz aktywowany sączek i przesączasz do każdego zakraplacza określoną ilość płynu.
  5. Zatrzaskujesz minizakrapalacze i chowasz je w pudełku.
  6. Gotowe.

Apteki zwykle kupują sączki na fakturę kosztową – w opakowaniach zbiorczych. Jeśli potrzebujecie ich mniejszą ilość – to możecie poprosić o dodanie jej jako dodatek do większego zamówienia bezpośredniego z hasłem PANTABLETKA

Eprus instrukcja minizakralacze krople oczne

A tutaj instrukcja prosto od Eprusa.

Loża – jeśli potrzebujesz nową, również kupisz z rabatem dla GanguPanaTabletki

Nie ma leków jałowych bez loży z nawiewem laminarnym. Ważne, żeby loża była użytkowana zgodnie z instrukcją – chodzi tutaj głównie o uruchomienie jej odpowiednio wcześniej przed rozpoczęciem pracy i dbanie o regularne przeglądy. Pamiętaj również, żeby odnotować czas używania loży.

loża do receptury jałowej eprus

Eprus oczywiście pomoże zarówno z wyborem loży jaki i z konserwacją 😉 Na zdjęciu loża FARMA FIL generacji 2. W tym momencie dostępne są już loże generacji 3. Ten cięższy sprzęt również można kupić z moim 5% rabatem.

Paski i testy do kontroli sterylizacji

Sporal S instrukcja

Aktualne badanie Sporalem S – jest wymagane podczas kontroli.

Do przygotowania kropli jałowych – będą potrzebne dodatkowe utensylia apteczne:

  • szklane zlewki
  • szpatułki

Ten sprzęt powinien być odpowiednio wyjałowiony – jak ten proces powinien przebiegać i jak kontrolować jakość procesu sterylizacji – opisałem w oddzielnym wpisie:

Pamiętaj, że jeśli wykonujesz w aptece leki jałowe – to podczas kontroli inspektor sprawdzi czy posiadasz aktualne badania jakości sterylizacji – test Sporalem S i czy loża ma aktualny serwis.

Pozostałe opakowanie do sporządzania jałowych leków ocznych.

Są sytuacje, kiedy lepiej do przygotowania kropli wykorzystać szklane, jałowe butelki o pojemności 10-20-50 ml z jałowym zakraplaczem w zestawie.

zakrpalacz jałowy 10ml eprus

Jałowy pakiet – szklana butelka + zakraplacz.

Podsumowanie – minizakraplacze – sama przyjemność

Gotowe krople oczne w zakraplaczach jednodawkowych eprus

Miałem okazję pracować przez kilka lat w aptece, w której tygodniowo robiliśmy 10-20 recept na krople oczne i przerobiłem tych opakowań setki, jeśli nie tysiące. Mogę śmiało powiedzieć, że przygotowanie w ten sposób leków jest szybkie i proste. A co ważniejsze – krople przygotowane bez konserwantów rzadziej podrażniają oko pacjentów.

Bawcie się dobrze. W recepturze.

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

Materiały dodatkowe:

Receptura oczna w praktyce

A tak wygląda dzień z receptury w aptece, która specjalizuje się w „jałówce”.

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować