ScrollToTop

Ząbkowanie – co zastosować i jak pomóc dziecku.

Analizy, Artykuły

18 marca 2019

Ząbkowanie. Wyrzynanie (kłów), wyrżnięcie (siekacza) i zarzynanie (rodzica). I cóż, zanim przyjdą do naszych dzieci zębowe wróżki, a my będzie mogli przespać 8h bez wstawania to minie trochę czasu. W tym wpisie przedstawię Ci mój punkt widzenia na preparaty na ząbkowanie dostępne w aptece. Opowiem tez o samym ząbkowaniu – skąd się bierze, ile trwa, i jakie błędy popełniają rodzice.

Ząbkowanie – kiedy, jak, dlaczego?

Ząbkowanie zaczyna się zazwyczaj około 6 miesiąca życia. Pierwsze pełne ząbkowanie (czyli pojawienie się kolejnych zębów mlecznych w jamie ustnej dziecka) trwa średnio 17,5-25 miesięcy.

Wiele czynników ma wpływ na ząbkowanie i u każdego dziecka może przebiegać inaczej. Bierzemy tu bowiem pod uwagę m.in. układ hormonalny i jego zaburzenia, układ immunologiczny, infekcje przebiegające z gorączką, poziom witaminy D – wszystko to może spowodować opóźnienie lub przyspieszenie ząbkowania. Zbyt niski poziom witaminy D i wapnia może opóźnić ząbkowanie i zaburzyć strukturę zębów.

Moment pojawienia się pierwszego zęba u dziecka daje nam informację, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo (poza tym wielką radość i uciechę całej rodziny :)) Jeśli np. pierwszy ząb pojawi się po ukończeniu 12-tego miesiąca życia, mówimy o opóźnionym ząbkowaniu. Jeśli Twojemu Maluchowi minęło już 1,5 roku, a Ty dalej nie zauważasz żadnego zęba, udaj się koniecznie do lekarza, być może konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego [1,2].

Ciekawostka: czy wiesz czym różni się „ząbkowanie” od „wyrzynania zębów”?

Otóż wyrzynanie to proces dużo dłuższy i zaczyna się zanim cokolwiek jest możliwe do zauważenia w buzi dziecka. To co możemy sami zaobserwować, czyli pojawienie się koron zębów w jamie ustnej, nazywamy ząbkowaniem.

Jakie objawy mogą towarzyszyć ząbkowaniu?

Dzielimy je na dwa rodzaje:

 1. Miejscowe:
 • zaczerwienienie i obrzmienie dziąsła w okolicy wyrzynającego się zęba,
 • zapalenie dziąsła wokół wyrzynającego się zęba,
 • zasinienie błony śluzowej nad wyrzynającym się zębem (spowodowane krwiakiem lub będące objawem torbieli wyrzynającego się zęba) – ten objaw wymaga obserwacji lekarza,
 • zapalenie ropne mieszka zębowego,
 • zapalenie kości (bardzo rzadko),
 • ślinienie się,
 • gryzienie twardych przedmiotów.
 1. Ogólne:
 • niepokój, złe samopoczucie,
 • zaburzenia snu,
 • zaburzenia łaknienia (rzadko),
 • podwyższona temperatura ciała (w badaniach nie stwierdzono natomiast bezpośredniego powiązania między ząbkowaniem, a podwyższeniem temperatury) [3-5].

Ważna uwaga! Niektóre objawy, szczególnie te ogólne, wcale nie muszą być bezpośrednio związane z ząbkowaniem, mogą natomiast wynikać z istnienia jakiegoś innego problemu. Jeżeli coś Cię niepokoi w zachowaniu dziecka warto przejść się do lekarza i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Ząbkowanie a biegunka, katar i rozdrażnienie

Wiele niemowląt przechodzi ząbkowanie z towarzyszeniem biegunki i kataru. Cała sztuka to znaleźć i zrozumieć przyczynę. A w tym młodzi rodzice, maksymalnie mocno zaangażowani – sobie zupełnie nie radzą (trudno się dziwić).

Chodzi o to – żeby po wykluczeniu innych przyczyn – nie pakować w dziecko połowy apteki na katar i biegunkę – bo do momentu zakończenia ząbkowania – takie objawy się będą po prostu działy.

Czyli ząbkowanie to nie tylko ból zębów dziąseł – to też katar, niespokojność, biegunka itd. Warto o tym pamiętać.

Jak załagodzić przebieg ząbkowania?

Umówmy się – każdy rodzic chciałby odjąć dziecku bólu i cierpienia związanego z wyżynaniem zębów. Nie zawsze jest to możliwe w 100%. Sposoby są różne – niżej znajdziesz przegląd.

Metody niefarmakologiczne

Masaż, masaż i masaż!

Zanim wybierzemy się do apteki po leki/suplementy/wyroby medyczne, możemy spróbować kilku alternatywnych  sposobów, np. delikatnego masowania dziąsła dziecka. Można wtedy nałożyć na palec silikonową nakładkę albo sterylną wilgotną gazę. Pamiętaj jednak, że nabłonek pokrywający dziąsło Twojego maluszka jest bardzo cienki i delikatny, więc trzeba to robić bardzo ostrożnie, żeby nie narazić dziecka na kolejne urazy.

Najlepiej 2-3 razy dziennie, kolistymi ruchami, delikatnie naciskając rozpulchnione miejsca. Oprócz tego możemy przemywać dziąsło naparem z rumianku (działa przeciwzapalnie) albo podać dziecku schłodzony gryzak. Gryzak nie może być zbyt zimny, żeby nie doszło do szoku termicznego 🙂 Podobnie z jedzeniem, schłodzone pokarmy zmniejszą wrażliwość receptorów (pomocne jest np. podanie dziecku schłodzonej marchewki czy pora do „podgryzania”).

Jeśli zauważysz u Malucha zasinienie dziąsła w okolicy wyrzynania się zęba albo owrzodzenie brzusznej części języka, koniecznie zgłoś się do lekarza. W takich sytuacjach lepiej dmuchać na zimne.

Domowe sposoby na ząbkowanie

Takich sposobów jest mnóstwo. Zwróć tylko uwagę na bezpieczeństwo i możliwość zakrztuszenia dziecka (np. przy podawaniu do gryzienia zimnej marchewki itd.)

 • dziecku pomaga podanie czegoś do gryzienia (dla niektórych jest to po prostu rodzic – ręka, noga, co tam w pobliżu :)) – zimne gryzaki albo np. wykonane z miękkiego drewna, nie musi to być koniecznie gryzak, może być nawet silikonowa łyżka do mieszania zupy
 • musy owocowe z lodówki – zimno znieczuli bolące miejsce (u starszych dzieci)
 • schłodzona szczoteczka do zębów dla maluchów, jeżeli będzie w stanie to sam sobie wymasuje dziąsła
 • mnóstwo cierpliwości (i morze kawy ;))

Metody farmakologiczne

Leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.

Chodzi tutaj o paracetamol (działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe) i ibuprofen (przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe).

Najczęstszym błędem rodziców jest myślenie – moje dziecko nie ma gorączki, więc po co mam podawać syrop przeciwgorączkowy?

A te leki przeciwgorączkowe mają też działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne (a wyrzynaniu zęba towarzyszy miejscowy stan zapalny). I te cechy tych substancji wykorzystujemy. Dziecko nie musi mieć gorączki, żeby te leki pomogły.

Paracetamol i ibuprofen podajemy w dawkach odpowiednich do wagi dziecka i sytuacji, w akceptowalnej formie (syrop/czopek) i wtedy kiedy trzeba.

Może się zdarzyć, że dzięki jednej dawce paracetamolu – Twoje ząbkujące dziecko spokojnie prześpi całą noc. I Wy też. Oczywiście umiar jest wskazany we wszystkim.

Środki o działaniu miejscowym na ząbkowanie – spraye, żele…

W aptece dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do stosowania u ząbkujących dzieci. Ich składy opierają się głównie o substancje miejscowo znieczulające (lidokainę, benzokainę), przeciwzapalne (rumianek), i przeciwbakteryjne. Do wyboru mamy też kilka produktów homeopatycznych. Jeśli miejscowe zabiegi nie pomogą, a my nie masz już siły ani pomysłu, co robić dalej, możesz podać dziecku paracetamol [1,2].

Od pewnego czasu amerykańska agencja FDA przestrzega przed stosowaniem żeli z lidokainą, mając na uwadze silne działanie substancji i determinację rodziców, aby ulżyć dziecku, co powoduje przekroczenie maksymalnych dawek, które mogą być podawane dziecku. Stosujmy się do zaleceń z ulotki, często więcej nie znaczy lepiej [7, 8]!

Jeśli decydujesz się na stosowanie leku przy ząbkowaniu musisz pamiętać o jego stosowaniu zgodnie z zaleceniami producenta. To, że lek jest dostępny bez recepty nie oznacza, że możemy go dowolnie dawkować. W końcu chodzi o dobro naszych pociech!

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas ząbkowania?

 • Właściwej higieny jamy ustnej dziecka – oczyszczanie wałów dziąsłowych.
 • Ważne jest też przypilnowanie, żeby dziecko nie wkładało do buzi ostrych albo brudnych przedmiotów i nie doprowadziło do wystąpienia dodatkowego zakażenia.

A co na ząbkowanie możemy dostać w aptece?

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe – syropy i czopki

Zasadność ich stosowania opisałem już wyżej. Masz do wyboru to czym dysponuje apteka, ale substancje są dwie – paracetamol i ibuprofen. Formy podania też mamy dwie – syrop/krople, albo czopki (lepsze u niemowląt).

Analiza środków do miejscowego stosowania na dziąsła.

Kolejność produktów jest losowa. Ale zaczynamy od leków OTC. Widzę dużą potrzebę przekazania rodzicom wiedzy w sprawie prawidłowego zastosowania środków na ząbkowanie. Nikt młodych rodziców nie uczy jak robić to dobrze i bezpiecznie.

Poniższe zestawienie zawiera tylko skrócone informacje o lekach i opisanych produktach – odsyłam do ulotek, lekarza i farmaceuty.

Dentinox N, żel, 10g

cena +- 20 zł, lek wydawany bez recepty

Dentinox N - analiza i opinia Pana Tabletki

 

10 g żelu Dentinox N zawiera:

 • 1500 mg Chamomillae tinctura (nalewka z rumianku) (1:4-4,5), ekstrahent etanol 70% (V/V) – działa przeciwzapalnie
 • 34 mg Lidocaini hydrochloridum – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym,
 • 32 mg Macrogoli aether laurilicum
 • Zawartość etanolu w produkcie max 9,5%.

Pełny skład:

Chamomillae tinctura 1500mg, ekstrahent etanol 70% (v/v) Lidocaini hydrochloridum 34mg, Macrogoli aether laurilicum 32mg; substancje pomocnicze: karbomer (934 P), lewomentol, wersenian dwusodowy, sodu wodorotlenek 10%, polisorbat 20, glikol propylenowy, sól sodowa sacharyny, sorbitol ciekły niekrystalizujący, woda oczyszczona, ksylitol.

Dentinox N, żel – opinia Pana Tabletki

Na plus, że to lek – mamy pewność, co do składu. To jest mocny i skuteczny preparat.
Na pewno znajdą się ci, którzy zapytają po co w leku dla dzieci etanol. Moim zdaniem jeżeli producent go umieścił w takim produkcie, to na pewno miał w tym jakiś cel. Widocznie któraś z substancji potrzebuje etanolu jako rozpuszczalnika. To jest mocny środek – jeśli go stosujesz to wg zaleceń z ulotki i tak krótko jak się da. Jednorazowo

***

Bobodent żel, 10g

cena +- 16 zł, lek wydawany bez recepty

BoboDent - analiza i opinia Pana Tabletki

10 g żelu Bobodent zawiera:

 • 50 mg chlorowodorku lidokainy – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym, łagodzi dolegliwości bólowe,
 • 50 mg suchego wyciągu z tymianku – zawarty w nim tymol posiada właściwości antyseptyczne,
 • 50 mg suchego wyciągu z rumianku – działa przeciwzapalnie.

Pełny skład:

100g żelu zawiera: Chlorowodorek lidokainy (Lidocaini hydrochloridum) 0,5g; substancje pomocnicze: wyciąg suchy z rumianku, wyciąg suchy z tymianku, sorbitol ciekły, niekrystalizujący, sacharyna sodowa, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybemzoesan, karbomer 5984, glikol propylenowy, disodu edetynian, polisorbat 20, sodu wodorotlenek, roztwór 30%, woda oczyszczona.

Bobodent żel – opinia Pana Tabletki

Kolejny w zestawieniu lek dostępny bez recepty.

Posiada największe stężenie lidokainy wśród leków na ząbkowanie – dlatego koniecznie stosuj się do zaleceń producenta pod kątem częstości podawania. Ale działać będzie mocno.

Wzbogacony o wyciągi roślinne.

***

Calgel, żel do stosowania na dziąsła, 10 g

cena +-20 zł, lek wydawany bez recepty

Calgel - analiza i opinia Pana Tabletki

10 g żelu Calgel zawiera:

 • 33 mg lidokainy chlorowodorku – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym,
 • 10 mg cetylopirydyniowego chlorku – działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo.

Pełny skład:

chlorowodorek lidokainy, chlorek cetylopirydyniowy, sorbitol roztwór 70%, ksylitol, etanol 96%, glicerol, hydroksyetyloceluloza 5000, makrogologlicerolu hydroksystearynian, makrogolu eter laurylowy 9, makrogol 300, sacharyna sodowa, lewomentol, aromat ziołowy, karmel (E150), kwas cytrynowy jednowodny, sodu cytrynian dwuwodny, woda oczyszczona.

Calgel – opinia Pana Tabletki

W tym przypadku również mamy do czynienia z lekiem.

Tym razem w składzie nie znajdziemy żadnych dodatkowych substancji pochodzenia roślinnego. Ale zestaw składników będzie działał solidnie i przynosił ulgę.

***

Anaftin Baby Żel na ząbkowanie, 10ml

cena +- 19 zł, wyrób medyczny

AnaftinBaby - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład Anaftinu Baby:

 • poliwinylopirolidonu (PVP) – tworzy warstwę ochronną przed zewnętrznymi czynnikami drażniącymi oraz zapobiegającą nadkażeniom,
 • aloes zwyczajny (Aloe barbadensis) – posiada właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące, wspomaga proces gojenia, zmniejsza zaczerwienienie podrażnionych dziąseł,
 • szafran uprawny (Crocus sativus) – działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie
 • chlorek cetylpirydyny – działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo
 • ksylitol – naturalny słodzik, zwiększa produkcję śliny, hamuje rozmnażanie bakterii, zapewnia skuteczną ochronę zębów przed próchnicą.

Pełny skład:

poliwinylopirolidon (PVP), maltodekstryna, glikol propylenowy, PEG-40 olej rycynowy uwodorniony, aloes zwyczajny (Aloe barbadensis), guma ksantanowa, aromat, sorbinian potasu, benzoesan sodu, wersenian disodu (EDTA), hialuronian sodu, ksylitol, chlorek cetylpirydyny, kwas glicyryzynowy, szafran uprawny (Crocus sativus), woda.

Anaftin Baby nie zawiera alkoholu ani cukru. Posiada przyjemny;) bananowy smak.

Anaftin Baby Żel na ząbkowanie – opinia Pana Tabletki

Co do samego składu jest ok, ale pewnie bardziej dociekliwi zwrócą uwagę na obecność PEG-uJa jestem zdania, że nie taki PEG straszny.

Czy mogę go polecić? Ciężka sprawa, tu nie ma innego wyjścia – metodą prób i błędów trzeba znaleźć ten najskuteczniejszy dla swojej pociechy. Każdy maluch reaguje inaczej!

Fajnym patentem jest aplikator z silikonowymi wypustkami. Dobrze wykorzystać go do delikatnego masażu dziąseł. Taki zabieg na pewno przyniesie maluszkowi ulgę.

Warto spróbować najpierw tych słabszych preparatów zanim przejdziesz do tych mocniejszych (leków znieczulających).

***

Gengigel, żel, 20 ml

cena +- 26 zł, wyrób medyczny

Gengigel - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład:

 • 0,2 % kwas hialuronowy – wspomaga gojenie stanów zapalnych dziąseł,
 • ksylitol – naturalny słodzik, zwiększa produkcję śliny, hamuje rozmnażanie bakterii, zapewnia skuteczną ochronę zębów przed próchnicą.

Pełny skład:

Sodium Hyaluronate 0,54%, Aqua, PEG 400, Xylitol, Polyvinyl Alcohol, Cellulose Gum, PEG 40 Hydrogenated Castor Oil, PVP, PVM/Ma, copolymer, VP/Eicosene Copolymer, Glyceryl Laurate, Polycarbophil, Sodium Lactae, Disodium EDTA, Lacti Acid, Sodium Hydroxide.

Gengigel – opinia Pana Tabletki

Nazwałbym to czymś w rodzaju żelu pierwszego kontaktu. Myślę, że sprawdzi się na początek przygody z ząbkowaniem, kiedy nie chcemy wkraczać jeszcze z silniejszymi substancjami przeciwbólowymi.

Ma bardzo neutralny skład, w sumie tutaj nie ma co zaszkodzić.

Działa na zasadzie tworzenia mechanicznej bariery przed zainfekowaniem drobnoustrojami – jest ok.

***

Dologel, żel do masażu dziąseł, 25 ml

cena +- 20 zł, wyrób medyczny

Dologel - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład:

 • 5% wyciąg z kozłka lekarskiego – hmm… raczej nie uspokoi dziecka,
 • 5% wyciąg z rumianku pospolitego – działanie przeciwzapalne,
 • 5% wyciąg z propolisu – cała kopalnia prozdrowotnych składników i witamin, działa przeciwko bakteriom, wirusom, grzybom i pierwotniakom

Pełny skład:

wyciąg z kozłka lekarskiego 5%, wyciąg z rumianku pospolitego 5%, wyciąg z propolisu 5%, substancje pomocnicze.

Dologel – opinia Pana Tabletki

Żel z wyciągami roślinnymi, skład bezpieczny, nie ma się w sumie do czego przyczepić.

Rzeczywiście może to być fajny preparat do masowania bolących dziąsełek, nawet jeśli ma przynieść tylko chwilową ulgę.

Ale czy zadziała na dłuższą metę – ocenę zostawiam Twojemu maluszkowi;)

***

Multi-Mam, żel dla ząbkujących dzieci, 15 ml

cena +- 40 zł

Multi-Mam - analiza i opinia Pana Tabletki

Pełny skład:

krospolimer galactoarabinanu i kwasu poliglukuronowego (kompleks 2QR: opatentowane bioaktywne polisacharydy), ksylitol, kwas hialuronowy.

Multi-Mam – opinia Pana Tabletki

Producent zapewnia, że produkt oparty jest o składniki pochodzenia naturalnego.

I rzeczywiście ma krótki i zwięzły skład, ale… Myślę, że taki chwyt ma też przełożenie na jego cenę. W tej analizie przedstawiłem już kilka preparatów o analogicznym działaniu, a trochę bardziej oszczędzające kieszeń.

Co do skuteczności? Kolejny żel ochronno-barierowy, pewnie dla niektórych z Was będzie No. 1:)

***

Dentosept A Mini, spray, 30 ml

cena +- 16 zł, środek higieniczno-kosmetyczny

DentoSept a Mini - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład Dentoseptu A Mini:

 • oktenidyna, cytrynian cynku – wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
 • gliceryna – tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia,
 • pantenol, witaminy B2 i B3 – pielęgnują i przyspieszają regenerację błony śluzowej jamy ustnej
 • olejk miętowy i wyciąg z eukaliptusa – działanie odświeżające i oczyszczające jamę ustną plus działanie chłodzące i kojące,
 • ksylitol – naturalny słodzik, zwiększa produkcję śliny, hamuje rozmnażanie bakterii, zapewnia skuteczną ochronę zębów przed próchnicą.

Pełny skład:

Aqua, Propylene Glycol, Xylitol, Glycerin, Panthenol, Ethylhexyglycerin, Laureth-9, Poloxamer-188, PEG-35 CastorOil, Sodium Ascorbate, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Sodium Saccharin, Octenidine HCI, Menthol, Mentha Piperita Oil, Eucalyptol, Zinc Citrate, Riboflavin, Niacinamide, Aroma.

I ma malinowy smak.

Dentosept A Mini – opinia Pana Tabletki

Dentosept Mini jest środkiem higieniczno-kosmetycznym. Ciężko się wypowiadać na temat jego skuteczności.

Co do składu to nie wiem czy mógłbym się do czegoś przyczepić, choć wiem, że zaraz spadnie larum na aromat, PEG i oktenidynę.

Jestem jednak zdania, że z racji ograniczonego czasowo stosowania, to rzekoma szkodliwość (tak osławiona w sieci!) jest mooocno naciągana…

Do stosowania bez ograniczeń wiekowych. Może być także bezpiecznie stosowany przez kobiety od pierwszych tygodni ciąży. Bezpieczny dla diabetyków. 

Rodzice generalnie chwalą. To może być również preparat do wypróbowania „na początek” i jeśli nie będzie skuteczny to stosujemy te mocniejsze środki.

***

Baby Orajel, żel, 9,4 g

lek

Baby Orajel - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 g:

 • 75 mg benzokainy! – substancja o działaniu miejscowo znieczulającym

Baby Orajel – opinia Pana Tabletki

Kilka osób pytało mnie o ten produkt. Sprawa z tym żelem ma się tak.

Żel nie jest dostępny w sprzedaży w polskich aptekach – nie bez powodu. To ze względu na obecną w preparacie benzokainę. Przez możliwe groźne skutki uboczne FDA nie zaleca jej stosowania u dzieci poniżej 2 r.ż.

Baby Orajel był swego czasu dostępny w sprzedaży wysyłkowej. Można było sprowadzić sobie taki żel ze Stanów. Pytanie tylko czy warto stać w sprzeczności z takimi a nie innymi zaleceniami FDA…

Aktualnie na oficjalnej stronie producenta ten preparat nie jest już dostępny.

***

Homeopatia – osobna kategoria.

Z homeopatią mam problem – bo to produkty oparte na pseudo-nauce i kłamstwach.

Wiem, że rodzice stosuję te produkty homeopatyczne (nie mylić z lekami – to zupełnie inna kategoria).  Czasami pomagają, czasami nie. Jakie jest moje zdanie? Na co uważać?

 • po pierwsze – pamiętaj – że jeśli coś stosujesz i nie widzisz efektów – to nie bój się (rozsądnie) użyć mocniejszych środków
 • wszystko rozbija się o bezpieczeństwo dziecka – homeopatia z racji swojej specyfiki – nie powinna zaszkodzić – o ile nie odwleka rozpoczęcia stosowania normalnych leków i środków na ząbkowanie (!)
 • jak chcesz to próbuj

BOIRON Camilia roztwór doustny, 10 ampułek po 1ml

cena +- 22 zł, homeopatyczny produkt leczniczy

Boiron Camilia - analiza i opinia Pana Tabletki

1 pojemnik jednodawkowy (minims – 1 ml) BOIRON Camilia zawiera:

 • 333,3 mg Chamomilla vulgaris 9 CH,
 • 333,3 mg Phytolacca decandra 5 CH,
 • 333,3 mg Rheum 5 CH.

Pełny skład (minims –  1 ml):

Chamomilla vulgaris 9 CH 333,3mg, Phytolacca decandra 5 CH 333,3mg, Rheum 5 CH 333,3ml; substancje pomocnicze: woda oczyszczona.

BOIRON Camilia – opinia Pana Tabletki:

Jeden z kilku leków homeopatycznych, które znajdziesz w tym zestawieniu – trudno mieć opinię o składzie.

A dlaczego? Co to tak właściwie jest homeopatia? W tym miejscu odsyłam Cię do pierwszego z serii moich wpisów tłumaczącego zasady działania homeopatii. Mam nadzieję, że pomoże Ci on wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.

Wracając. Generalnie na początek można się o nie pokusić, a w momencie kiedy nie będzie poprawy sięgnąć po preparaty o udowodnionym działaniu. Plusem leków homeopatycznych jest ich bezpieczeństwo stosowania. Raczej nie zaszkodzą 🙂

***

Heel-Viburcol plus krople doustne, 1 ml, 15 sztuk

cena +- 31 zł, homeopatyczny produkt leczniczy

HEEL Viburcol krople - analiza i opinia Pana Tabletki

1 pojemnik zawiera Heel-Viburcol plus:

 • 11 mg Atropa bella-donna D6,
 • 25 mg Matricaria recutita D4,
 • 50 mg Pulsatilla pratensis D6,
 • 25 mg Solanum dulcamaram D6,
 • 75 mg Calcium carbonicum Hahnemanni D8.

Pełny skład:

Substancje czynne: Atropa bella-donna D6 11 mg, Matricaria recutita D4 25 mg, Pulsatilla pratensis D6 50 mg, Solanum dulcamaram D6 25 mg, calcium carbonicum Hahnemanni D8 75 mg. Substancje pomocnicze: woda do iniekcji, chlorek sodu.

Heel-Viburcol plus, krople doustne – opinia Pana Tabletki:

Kolejny preparat będący lekiem homeopatycznym. Nie analizuję składu – bo według praw fizyki tam nie ma żadnych substancji czynnych.

Moje zdanie w tym temacie już znacie, pora na wyrobienie sobie swojej opinii.

***

Heel-Viburcol compositum, czopki, 6 sztuk

cena: +- 20 zł, homeopatyczny produkt leczniczy

HEEL Viburcol czopki - analiza i opinia Pana Tabletki

1 czopek Heel-Viburcol zawiera:

 • 1,1 mg Chamomilla recutita D4,  
 • 1,1 mg Atropa bella-donna D4,
 • 1,1 mg Plantago major D4,
 • 2,2 mg Pulsatilla pratensis D4,
 • 4,4 mg Calcium carbonicum Hahnemanni.

Pełny skład:

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropabella-donna), Rumianek (Matricariarecutita), Babka zwyczajna (Plantago major) , Sasanka łąkowa (Pulsatillapratensis), substancje pomocnicze: tłuszcz obojętny.

Heel-Viburcol compositum, czopki – opinia Pana Tabletki:

Ponownie mamy do czynienia z lekiem homeopatycznym. W składzie tak naprawdę jest TYLKO neutralne podłoże czopkowe.
Nie analizuję składu – bo według praw fizyki tam nie ma żadnych substancji czynnych.

***

HEEL Viburgel, żel do stosowania na dziąsła, 10ml

cena +- 17 zł, kosmetyk

HEEL Viburgel - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład:

Aqua, Xylitol, Glycerin, Hydroxyethylcellulose, Chamomilla Recutita Flower Extract, Salvia Officinalis Leaf Extract, Eugenia Caryophyllus Bud Oil, Caprylic/Capric Triglycerides, Xanthan Gum, Sodium Citrate, Aroma, Sucrose Laurate, Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol, Eugenol, Geraniol, Limonene.

Nie zawiera cukru.

Mamy tutaj wyciąg z rumianku i szałwii. Nie podobają mi się te konserwanty.

To nie jest homeopatia 😉 tylko nazwa zbieżna.

***

Osanit, granulki, 7,5 g

cena +- 40 zł, homeopatyczny produkt leczniczy

Osanit - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 g:

 • 3,8 mg fosforanu wapnia (w homeopatycznym stężeniu),
 • 3,8 mg Chamomilla recutita (w homeopatycznym stężeniu),
 • 0,8 mg Calcarea Hahnemanni (w homeopatycznym stężeniu),
 • 0,8 mg fosforanu żelaza (w homeopatycznym stężeniu),
 • 0,8 mg fos magnezu (w homeopatycznym stężeniu),
 • hypromeloza (substancja pomocnicza),
 • ksylitol (substancja pomocnicza).

Osanit – opinia Pana Tabletki

Kolejny preparat homeopatyczny, tym razem niemieckiego producenta. Przyznam, niepokoi mnie to stosowanie granulek na język dziecka.

I ogólnie trochę zamieszania z dostępnością od ręki. Nie jest dostępny w polskich aptekach, więc pozostaje sprzedaż wysyłkowa.

Co do samego działania, jak to z homeopatią bywa…

***

Co na ząbkowanie?

Mam nadzieję, że ten wpis rozjaśni Wam jak pomóc dziecku.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej – to zapraszam – można zapisać się na mój „Kurs dla uważnych rodziców” który tworzę 🙂 to będzie kompendium wiedzy. Możesz też dołączyć grupy dla rodziców na FB którą prowadzę – jest już w niej ponad 30tys. zaangażowanych rodziców.

Zdrowotności!
Pan Tabletka

Marcin

 

Bibliografia:

1. Tsang A.K.L.: Teething and teething pain. IDSA, 2010; 12 (5): 48–62Szpringer-Nodzak M., Janicha J., Falkowski T. i wsp.: Badania nad występowaniem objawów ogólnoustrojowych w przebiegu pierwszego ząbkowania u dzieci. Czas. Stomat.,1990; 43 (3): 128–133
2. Rowecka-Trzebicka K., Milewska-Bobula B., Sinicyn A. i wsp.: Długotrwałe obserwacje kliniczne nad procesem pierwszego ząbkowania u dzieci. Przegl. Ped., 1991; 21 (2): 102–106
3.
Olczak-Kowalczyk D., Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Turska-Szybka A.: Wybrane parametry związane z wyrzynaniem zębów mlecznych. Nowa Stomatol., 20 011: 2
4.
Nemezio A.M., De Oliveira Mh.K., Romualdo C.P. i wsp.: Association between Fever and Primary Tooth Eruption: A Systematic Review and Meta-analysis. Int. J. Clin. Pediatr. Dent., 2017; 10 (3): 293–298
5.
Williams G.D., Kirk E.P., Wilson C.J. i wsp.: Salicylate intoxication from teething gel in infancy Med. J. Aust., 2011; 194 (3): 146–148
6. Wilson P.H., Mason C.: The trouble with teething – misdiagnosis and misuse of a topical medicament. Int. J. Paediatr. Dent., 2002; 12: 215–218
7
. U. S. Food and Drug Administration. (2014). FDA recommends not using lidocaine to treat teething pain and requires new Boxed Warning. Retrieved from www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm402240.htm
8. U. S. Food and Drug Administration (2012). Benzocaine and Babies: Not a Good Mix. www.fda.gov/forconsumers/consumerupdates/ucm306062.htm
9. US Food and Drug Administration (2012). FDA drug safety communication: Reports of a rare, but serious and potentially fatal adverse effect with the use of over-the-counter (OTC) benzocaine gels and liquids applies to the gums or mouth. Available at: www.fda.gov/Drugs/Drug Safety/ucm250024.htm

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.