ScrollToTop

Kolka niemowlęca – jak skutecznie przynieść ulgę dziecku? Opinie i analiza produktów.

Analizy, Artykuły, Warto przeczytać

4 kwietnia 2019

Co na kolkę niemowlęcą? Jak pomóc dziecku? W tym wpisie zwracam się przede wszystkich do młodych rodziców. Czy znacie to uczucie bezradności, gdy Wasz maluszek zaczyna nagle płakać, nie da się go uspokoić, a co gorsze – Wy też zaczynacie się denerwować i niecierpliwić? Jak zapewne się domyślacie powodem takiego stanu rzeczy może być kolka niemowlęca. I właśnie o niej chcę Wam trochę opowiedzieć.

Czym jest kolka i kogo dotyczy?

Tak naprawdę nie wiemy czym do końca jest kolka. Co ciekawe – kolka nie jest jednostką chorobową. Pod tym określeniem rozumiemy szereg objawów u niemowląt, które pojawiają się w pierwszym okresie życia dziecka.

 • Kolka niemowlęca dotyczy 10-40% niemowląt na całym świecie. Apogeum osiąga około 6 tygodnia życia, a ustępuje do 3-6 miesiąca życia.
 • Ale może zacząć się wcześniej i trwać nawet do 12 miesiąca życia

Dla przykładu – moja Mama wspomina, że ja darłem się do około 10 miesiąca życia. Do tego, jak się za bardzo objadła malinami, dostawałem wysypki na policzkach .

Czym jest kolka? Hipoteza, którą ja kupuję.

Jeśli miałbym Ci streścić w jak najkrótszych słowach czym dla mnie jest kolka i sformułować uniwersalny przekaz dla młodych rodziców (i babci) to:

 • kolka to fizjologiczny proces dojrzewania układu pokarmowego dziecka
  • układ pokarmowy musi się przygotować i przystosować do trawienia (najlepiej widać to po zmianach w wyglądzie i konsystencji kupy)
  • musi wykształcić się fizjologiczny mikrobiom jelit
  • to po prostu trwa
 • dziecko może ją przechodzić w różny sposób – bezobjawowo albo boleśnie
 • zabrzmi brutalnie, ale dziecku, które ma kolkę i płacze nie dzieje się krzywda (w sensie medycznym) – kolka nie jest chorobą
 • to, co mogą zrobić rodzice – to załagodzić objawy kolki i dać dziecku czas!
  • chodzi głównie o pomoc w odgazowaniu dziecka
  • w uspokojeniu maluszka
  • i siebie
 • oczywiście dziecko może płakać z różnych przyczyn – grunt to obserwacja

Jakie są najczęściej popełniane błędy przez rodziców?

 1. Traktują kolkę jak chorobę i robią wszystko żeby ją całkowicie zlikwidować, więc…
 2. …pakują w dziecko pół apteki, nie sprawdzając, czy w ogóle coś działa…
 3. …z  reguły nic nie działa albo działa słabo – ale i tak podają dziecku „pół apteki”…
 4. …nie zastanawiając się jakie będą tego długofalowe konsekwencje dla dziecka, bo…
 5. …chcą pomóc już teraz i no przecież to musi działać już, tymczasem…
 6. …kolka to fizjologiczny proces dojrzewania układu pokarmowego dziecka i dziecko potrzebuje…
 7. …czasu, cierpliwości, spokoju (bo przejmuje od rodziców stres i złe emocje)…
 8. …jest wiele metod niefarmakologicznych, które z relacji rodziców i moich doświadczeń działają lepiej niż te wszystkie krople, proszki, probiotyki i leki…
 9. …oczywiście dziecko musi być stale obserwowane i pod opieką lekarza – ale z mojej perspektywy, z racji niezrozumienia istoty kolki, rodzice przeginają (szczególnie przy pierwszym dziecku).

Jak rozpoznać kolkę?

Gdy płacz Twojego Maluszka zaczyna się nagle, pojawia się w godzinach popołudniowych, jest trudny do opanowania i wydaje się być bardziej intensywny niż zazwyczaj, a do tego towarzyszy mu wzdęcie brzuszka, może oznaczać kolkę.

Ale… Z tego co wiem od rodziców, to ta powyższa reguła sprawdza się w mniej więcej 3 przypadkach na 10 😉

Lekarze, aby ją zdiagnozować, posługują się tzw. kryteriami Wessela: płacz musi utrzymywać się przez minimum 3 godziny łącznie na dzień, minimum 3 razy w tygodniu, przez co najmniej 3 tygodnie [1,2].

Co ją może powodować?

Niestety, muszę Cię zmartwić. Do tej pory nie ustalono, jakie są mechanizmy powstawania kolki. Sugeruje się, że przyczynami mogą być:

 • niedojrzałość układu pokarmowego:
  • niedojrzały mikrobiom jelit
  • wzmożona perystaltyka jelit
  • nadmierna ilość gazów jelitowych
  • stan zapalny w obrębie układu pokarmowego
 • nieprawidłowa technika karmienia (np. gdy dziecko połyka duże ilości powietrza)
 • palenie tytoniu przez matkę
 • nietolerancje pokarmowe (np. białek mleka krowiego lub laktozy) [1,2].

Co może złagodzić przebieg kolki?

W przypadku kolki mamy do czynienia z dwoma problemami:

 • problemem dziecka i…
 • …narastającym zdenerwowaniem rodziców.

Kolka to zaburzenie samoograniczające się, czyli po prostu ustępuje sama. Jest stanem łagodnym i naprawdę nie ma powodu do paniki! Jednak, aby ulżyć Maluszkowi (i trochę też sobie :)), proponuje się stosowanie środków łagodzących kolkę.

Kolka czy dyschezja niemowlęca?

Dyschezja to zespół objawów dzieci do 6-9 m.ż., które polegają na 5-30 min. płaczu przed oddaniem stolca. A kolka to już wiecie z materiałów wyżej. Dyschezja to bardziej ból i płacz, a kolka to gazy i płacz.

Ani kolki, ani dyschezji nie da się „wyleczyć”.

Wspólna przyczyna kolki i dyschezji

Niemowlaki nie potrafią kontrolować mięśni jamy brzusznej i miednicy. Mówiąc kolokwialnie – nie potrafią szybko i sprawnie zrobić kupy ani się wypierdzieć.

I kiedy taki stary człowiek (powiedzmy jak ja czy Ty) chce zrobić kupę czy puścić bąka – wtedy luzuje mięśnie zwieracza odbytnicy – czas-prach i po sprawie.

Z kolei niemowlak nie wie, że ma jakiekolwiek mięśnie, więc w odruchu obronnym wszystkie mięśnie się zaciskają. W tym mięśnie odbytnicy.

W konsekwencji nie jest w stanie się gładko wypurkać ani walnąć kloca. Gazy i masy kałowe gromadzą się w jelitach, powodując ból – więc dziecko się drze, pręży i wije z bólu.

Naszym zadaniem jest:

 • rozluźnić mięśnie
 • uspokoić dziecko, bo jak się rozluźni to wiadomo – kloc (bardziej musztarda) i purki pójdą łatwiej
 • zmniejszyć ilość gazów w jelitach (środki przeciw pianotwórcze – symetykony i inne)
 • w ostateczności pomóc w odgazowaniu – masaż, kateter itd.

Metody niefarmakologiczne

Noszenie dziecka w chuście

U nas sprawdziło się świetnie, działa u wielu rodziców. Dziecko i mama otrzymują maksimum kontaktu i bliskości. Dziecko odbiera mamę/tatę całym sobą. Noszenie w chuście powoduje lekkie podniesienie temperatury, co sprzyja rozluźnieniu mięśni brzuszka.

Termofor/suszarka/ciepła woda

Skuteczność tych metod jest związana z rozkurczowymi właściwościami ciepła. Ciepło działa rozluźniająco na mięśnie brzuszka, co przynosi dziecku ulgę.

Masaże brzuszka

Regularne masaże brzuszka zgodnie z przebiegiem jelita grubego, czyli kierunek wskazówek zegara – w półkolu od godziny 9.00 do 15.00. Masaże poprawiają perystaltykę i przesuwanie się tych gazów w brzuszku – rewelacyjnie sprawdza się przed użyciem kateteru lub aplikacją czopka.

Położenie dziecka na brzuszku i noszenie na ręce na leniwca

Oczywiście trzeba to dopasować do możliwości i wieku dziecka. Ale radość sprawia rodzicowi, kiedy maluch leżąc na brzuszku i niezgrabnie się kołysząc – popierduje jak młody dzik.

Zmień witaminę D

Dostaję informacje od rodziców, że ich niemowlaki źle reagują na niektóre produkty z witaminą D. Warto wtedy, podczas konsultacji z lekarzem, poszukać lepszego leku/suplementu. Na przykład takiego opartego na wodzie, a nie na nośniku tłuszczowym.

Jeśli dziecko jest na mieszance mlekozastępczej – zmień mleko

Po prostu. Czasami zmiana mleka na produkowane przez inną firmę pomaga. Poczytaj też o mieszankach z białkiem o wyższym stopniu hydrolizy.

 

Ważne!

Jeśli karmisz piersią i Twoje dziecko ma kolkę – to ta kolka/dyschezję (co opisałem wyżej) – to mama karmiąca NIE JEST NICZEMU WINNA. Wprowadzanie ostrej diety eliminacyjnej i obostrzeń w diecie jest niewskazane i niepotrzebne:

 • mama po porodzie i podczas laktacji musi dobrze jeść, żeby mieć silny organizm
 • profilaktyczne unikanie alergenów podczas ciąży i laktacji zwiększa u dziecka ryzyko wystąpienia alergii na te konkretne alergeny (zwiększa, nie zmniejsza)
 • mama karmiąca i jej pokarm NIE SĄ PRZYCZYNĄ kolki
 • kolka to etap rozwojowy dziecka i proces dojrzewania układu pokarmowego i nerwowego!

***

Metody farmakologiczne/suplementowe

 1. Probiotyki

Podczas kilku badań klinicznych stwierdzono, że probiotyk zawierający w swoim składzie Lactobacillus reuteri (szczep DSM 17938) zmniejszył objawy kolki jelitowej u niemowlaków karmionych piersią (w porównaniu z placebo). Przy wyborze probiotyku przeczytaj, jaki ma skład i wybierz ten, który zawiera właśnie Lactobacillus reuteri (np. BioGaia, krople probiotyczne) [3-5]. Także wstępne badania przeprowadzone nad szczepami Pediococcus pentosaceus CECT 8330 i Bifidobacterium longum CECT 7894 dały obiecujące rezultaty co do wykorzystania ich w łagodzeniu kolki u dzieci [6].

 

Wnioski Pana Tabletki

Moja opinia nie spodoba się producentom probiotyków dla dzieci. Uważam, że brakuje dobrych, długofalowych badań na bezpieczeństwo stosowania probiotyków u tak małych dzieci. Jestem bardzo sceptyczny i nie polecam stosowania probiotyków u niemowlaków. A już na pewno nie non stop. Dlaczego?

 • bo nie wiemy jaki te sztuczne probiotyki mają długofalowy wpływ na rozwój naturalnego mikrobiomu jelit dziecka (czy go nie zaburzają? nie blokują?)

Te probiotyki mają prawo działać – w końcu kolka wynika m.in. z niedojrzałości mikrobiomu jelit dziecka. Tylko pytanie – czy i jaki się ten mikrobiom wykształci, jeśli od maleńkości dziecko szprycujemy dzień w dzień probiotykami. Tego nie wiem.

 1. Wpływ na dietę matki i dziecka

Sposób karmienia dziecka nie wpływa na częstość występowania kolek (!). Gdy zauważysz, że u Twojego maluszka pojawiają się objawy kolki, nie rezygnuj z karmienia piersią! Możesz natomiast zastanowić się, czy Twoja dieta nie zawiera zbyt wielu alergenów, do których należą m.in. nabiał, jaja kurze, soja, pszenica, orzechy. Jeśli tak, spróbuj je ograniczyć (oczywiście po konsultacji z lekarzem i ze zdrowym rozsądkiem, pisałem o tym wyżej), ale nie zapominaj o prawidłowym żywieniu. W końcu musisz mieć siły za dwóch 🙂

Natomiast jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym i pojawiają się kolki, możesz rozważyć zmianę mleka na mieszanki o nieznacznym lub znacznym stopniu hydrolizy białek. Badania wykazały, że taka zmiana skraca czas trwania płaczu, czyli objawu kolki (w porównaniu do placebo) [7].

W złagodzeniu kolki może pomóc także podanie enzymu laktazy (krople Delicol), ale tylko wtedy, gdy wynika ona z nietolerancji laktozy. Ciężko to stwierdzić samemu, więc pozostaje nam metoda prób i błędów [8].

 1. Leki

Z lekami na kolkę jest taki problem, że owszem, są, ale nie zawsze są skuteczne. Młode matki często kupują w aptekach preparaty na bazie simetikonu lub dimetikonu (np. krople Espumisan, SabSimplex, Bobotic, Lefalax itd). Te obcobrzmiące nazwy odnoszą się do tzw. substancji powierzchniowo czynnych, które zmniejszają napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu gromadzących się w jelitach.

A prościej rzecz ujmując – po prostu rozbijają te pęcherzyki i umożliwiają ewakuację gazów w postaci “wiatrów”. “Odgazowane” dziecko nie odczuwa już takiego napięcia w brzuszku, co za tym idzie, dolegliwości bólowe ustępują. Niestety nie ma badań, które potwierdzałyby jego skuteczność, a przynajmniej nie w dawce 60 mg/dzień [9].

 1. Preparaty ziołowe

Jak uwielbiam ziołowe metody, tak w tym przypadku muszę Ci je odradzić. Po pierwsze – nie zaleca się dodatkowego dopajania niemowląt (dzieci karmionych piersią w ogóle, a tak ogólnie to do 6 miesiąca życia). Po drugie popularne herbatki z kopru, ze względu na obecność w nich substancji potencjalnie szkodliwych – są odradzane.

Na kolkę – tradycyjnie

Zaczynamy od metod niefarmakologicznych – nie bez przyczyny. Według mnie są skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

Chusta i chustowanie

Niezależnie czy Twoje dziecko cierpi na kolkowe wzdęcia, czy na dyschezję, czy z innego powodu – to kontakt ciało do ciała będzie zawsze pomagał.

Do tego dziecko jest lekko uciśnięte, bezpiecznie spionizowane i rozluźnione – co będzie poprawiało przesuwanie się treści pokarmowych w dół 😉

Polecam!

Tylko warto zacząć od konsultacji z certyfikowaną instruktorką – jak bezpiecznie chustę wiązać.

Plus dobranie i kupienie chusty. Podpytaj koleżanki – może ktoś ma do pożyczenia. Możesz też na próbę – chustę wypożyczyć.

 • zachęcam również do przyuczenia i dopuszczenia do noszenia tatę
 • taka relacja zaprocentuje, a Twój kręgosłup podziękuję (o ile noszenie maluszka 3-4 kg wychodzi spoko, to już dźwiganie kloca pod 9-12 kg jest hm… wyzwaniem) wiem co mówię 😉

***

Windi Kateter rektalny dla niemowląt, 10 sztuk

cena +- 35 zł, wyrób medyczny

Kolka Windi - analiza i opinia Pana Tabletki

Kateter rektalny Windi to bezpieczny wyrób medyczny, a jego działanie opiera się na powszechnie znanej i stosowanej w warunkach domowych metodzie, polegającej na umieszczeniu w odbycie dziecka końcówki termometru do mierzenia temperatury ciała. Dzięki łagodnie wyprofilowanej końcówce, pozwalającej na uniknięcie zbyt głębokiej aplikacji, Windi stosowany zgodnie z instrukcją, nie podrażnia błony śluzowej odbytu.

Windi Kateter rektalny dla niemowląt – opinia Pana Tabletki

Na wstępie powiem, że ta metoda jest mocno dyskusyjna i słabo przebadana, więc skonsultuj się przed zastosowaniem z zaufaną położną/lekarzem.

Dlaczego to działa? Jak pisałem wyżej – niemowlak nie kontroluje swoich mięśni podbrzusza i miednicy. Zresztą rąk i nóg też nie. I kiedy większy człowiek potrafi się bez większego problemu wypierdzieć i zrobić kupę, to niemowlak automatycznie zaciska mięśnie odbytnicy.

Człowiek ma wyzwania odpowiednie do wieku.

Spróbuj sobie tak pochodzić jeden albo dwa dni, to zrozumiesz dlaczego niemowlaki tak płaczą. Chcieć i nie móc.

I Windi, bezpiecznie i odpowiedzialnie użyty, pozwala pomóc dzieciom w tym początkowym okresie, kiedy dopiero poznają się ze swoim ciałem i nie kontrolują mięśni zwieraczy odbytu.

Zanim użyjesz Windi:

 • wykąp dziecko lub użyj termoforu – temperatura działa relaksująco
 • wymasuj brzuszek dziecka, a u starszych niemowlaków zrób nóżkami rowerek – coś jak na zdjęciu w nagłówku (najlepiej podpytaj mądrej położnej lub duoli jak robić to dobrze)
 • po takiej serii użyj katetera.

Ja wiem, że rodzicom „wydaje się”, że robią dziecku krzywdę. Pytanie tylko czy im „się wydaję” że robią krzywdę, czy robią krzywdę, zaniechując działania które realnie i bezpiecznie może pomóc? Każdy musi sobie sam na to pytanie odpowiedzieć.

Ja już i tak czuję się wystarczająco psychicznie spruty tłumacząc „te” sprawy. W końcu „to” temat tabu, nawet w sensie zdrowotnym.

P.S.: Kiedyś nasze babcie w „tym” celu używały kremu Nivea i termometru rtęciowego (o,nie!). Albo kawałka szarego mydła, świeczki  itd. Podpytaj babci i mamy. Ja tych metod nie polecam – ale ich działanie opiera się na tej samej zasadzie. Windi tę metodę ucywilizowało.

***

Suchy termofor z pestek wiśni

cena 20-100 zł w zależności od wielkości i designu;)

Ciepły okład na brzuszek będzie działał rozkurczająco, dzięki czemu zmniejszy ból towarzyszący kolce. Pestki wiśni stanowiące wypełnienie termoforu mają doskonałe właściwości termiczne i przez długi czas utrzymują odpowiednią temperaturę. To dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż użycie tradycyjnego termoforu wypełnianego gorącą wodą, eliminujemy ryzyko poparzenia:) Do tego prosta obsługa. Wystarczy je podgrzać w piekarniku, mikrofalówce lub na kaloryferze. W wersji alternatywnej pomogą przy stłuczeniach i urazach, wystarczy je schłodzić w zamrażarce.

Zastosowanie:

 • jako termofor – bóle brzucha i skurcze u niemowlaków i dzieci, ale także może posłużyć przy bólach mięśni i stawów, bólach menstruacyjnych,
 • z kolei jako zimny kompres – przy zwichnięciach i stłuczeniach, guzach, bólach głowy, migrenach, ukąszeniach insektów, lekkich poparzeniach.

Suchy termofor z pestek wiśni – opinia Pana Tabletki

Mnie przekonuje:) fajny, bezpieczny patent!

Dodatkowy plus to możliwość jego wykorzystania również przez innych domowników, lubię takie przemyślane rozwiązania!

Do tego mamy w czym wybierać! Na rynku dostępne są piękne, kolorowe, naprawdę cool modele;)

A może kiedy sezon na wiśnie będzie w pełni ktoś z Was zdecyduje się na taki DIY? Mnie do jedzenia wiśni nie trzeba długo namawiać ;))

***

***

Preparaty na kolkę dostępne w aptece – analiza i opinia Pana Tabletki!

Jak pisałem wyżej – do probiotyków jestem sceptycznie nastawiony. Ponieważ uważam, że nie mamy badań które długofalowo oceniają bezpieczeństwo i ich wpływ na rozwój fizjologicznej flory bakteryjnej małego człowieka.

Preparaty zawierające bakterie probiotyczne:

Floractin kolki, krople doustne, 5 ml

cena +- 17 zł, suplement diety

Kolka - Floractin kolki - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 porcji (tj. 8 kropli):

 • Pediococcus pentosaceus CECT 8330 1 x 109 CFU*
 • Bifidobacterium longum CECT 7894 1 x 109 CFU*

*CFU (colony forming units) – jednostki tworzące kolonie

Pełny skład:

Pediococcus pentosaceus CECT 8330, Bifidobacterium longum CECT 7894, olej słonecznikowy, przeciwutleniacz – mieszane tokoferole.

Zalecane spożycie: 8 kropli dziennie podawanych jednorazowo.

Praktyczna rada:) Krople dodać do spożywanego pokarmu lub podać bezpośrednio do ust. Nie należy mieszać preparatu ze zbyt zimnymi lub gorącymi posiłkami, bo obecne w preparacie bakterie mogą ulec zniszczeniu, a tym samym stracić swoją aktywność.

Floractin kolki – opinia Pana Tabletki

Jedyny na rynku preparat zawierający Pediococcus pentosaceus CECT 8330 i Bifidobacterium longum CECT 7894, co do których skuteczności w łagodzeniu objawów kolki przeprowadzono wstępne badania – fajnie, że producent pokusił się o takie działanie, zyskuje na wiarygodności.

Konkurencyjna cena to dodatkowy plus.

***

BioGaia probiotyczne krople dla dzieci, 5 ml

cena +- 34 zł, suplement diety

Kolka - BioGaia - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 porcji (tj. 5 kropli):

 •  minimum 100 milionów żywych bakterii Lactobacillus reuteri DSM 17938

Pełny skład:

olej słonecznikowy, trójglicerydy średniołańcuchowe (MCT) z oleju z nasion palmy oleistej, Lactobacillus reuteri DSM 17938 (L.reuteri Protectis).

Zalecane spożycie: 5 kropli dziennie lub według zaleceń lekarza.

BioGaia probiotyczne krople dla dzieci – opinia Pana Tabletki

BioGaia posiada szczeLactobacillus reuteri DSM 17938 o udowodnionej skuteczności w łagodzeniu przebiegu kolki – na plus. Ten szczep jest pozyskany z osutka kobiety.

W kwestii jakości szczepów musimy jednak zaufać zapewnieniom producenta, jak to w przypadku suplementów bywa.

***

Dicoflor, krople dla niemowląt i dzieci, 5 ml

cena +- 33 zł, suplement diety

Kolka - Dicoflor krople - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 5 kroplach:

 • 5 tys. milionów żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG.

Pełny skład:

olej kukurydziany, liofilizowane żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), emulgator: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych.

Zalecane dzienne spożycie: 5- 10 kropli.

Dicoflor, krople dla niemowląt i dzieci – opinia Pana Tabletki

Obecne w preparacie szczepy Lactobacillus rhamnosus GG jak dotąd nie doczekały się badań nad ich  skutecznością w zwalczaniu dolegliwości kolkowych. O zastosowaniu Lactobacillus rhamnosus GG i innych szczepów probiotycznych napisałem więcej tutaj.

Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że jednoznaczna przyczyna kolki nie została ustalona, stąd niektórzy z Was podają swoim maluszkom Dicoflor samodzielnie czy też w połączeniu z innymi preparatami i osiągają zadowalające efekty.

***

Preparaty zawierające enzym laktazę:

Te preparaty pomagają trawić dziecku laktozę zawartą w mleku. Nie wchłaniają się do organizmu.

 • Będą skuteczne tylko kiedy podajemy je razem z porcją mleka
  • NIE BĘDĄ skuteczne kiedy dziecko się już zagazowane pręży i płacze
 • Czyli do każdego karmienia trzeba dodać kilka kropelek
 • jeśli się na nie zdecydujesz – to odstaw wszystkie inne krople – żeby wiedzieć co działa
 • podawaj przez kilka dni i obserwuj dziecko
 • jeśli nie pomogą – to znaczy że Twoje dziecko nie ma problemów z trawieniem laktozy (!)
 • więc po cholerę podawać krople, które nie działają?

Delicol, krople dla niemowląt, 15 ml

cena +- 24 zł, dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego

Kolka - Delicol - analiza i opinia Pana Tabletki

Delicol zawiera:

 • enzym laktaza z naturalnego pochodzenia z wyciągu z grzyba Aspergillus oryzae.

Pełny skład:

maltoza, woda, sacharoza, maltodekstryna, chlorek sodu, enzym laktaza z naturalnego pochodzenia z wyciągu z grzyba Aspergillus oryzae.

Praktyczna rada No. 2 🙂 Delicol zawiera enzym laktazę, który ulega zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury. Należy dodawać Delicol do pokarmu o temperaturze pokojowej.

Delicol, krople dla niemowląt – opinia Pana Tabletki

Preparat zawierający enzym laktazę, która trawi dostarczaną z mlekiem laktozę.

Jeżeli kolka u Twojego dziecka jest wynikiem problemów z trawieniem laktozy, to na pewno będzie preparat ‚must have’!

W trakcie stosowania preparatów zawierających laktazę bacznie obserwuj swojego maluszka. Jeżeli objawy kolki nie ustąpią, najprawdopodobniej to nie nietolerancja laktozy jest przyczyną bolesnych dolegliwości.

Spróbuj poszukać alternatywy (probiotyki, symetykon, masaże brzuszka, gimnastyka nóżek, ciepłe okłady).

***

Kolzym, krople doustne, 15 ml

cena +- 20 zł, żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

Kolka - Kolzym - analiza i opinia Pana Tabeltki

W Kolzymie znajdziemy:

 • laktazę kwaśną z wyciągu z grzyba Aspergillus oryaze,
 • laktazę neutralną z wyciągu z drożdży Kluyveromyces lacti.

Pełny skład:

glicerol, woda, laktaza kwaśna, laktaza neutralna.

Kolzym, krople doustne – opinia Pana Tabletki

Kolejny produkt zawierający enzym laktazę. 

Mamy tu do czynienia z analogiczną sytuacją jak u poprzednika.

***

Preparaty zawierające związki powierzchniowo czynne:

Brzmi skomplikowanie. Chodzi o to, że te związki nie pozwalają żeby w jelitach tworzyła się piana.

Te preparaty łagodzą wzdęcia – i tylko wzdęcia. Nie wchłaniają się do organizmu.

 • Będą skuteczne tylko kiedy podajemy je razem z porcją mleka
  • NIE BĘDĄ skuteczne kiedy dziecko się już zagazowane pręży i płacze
 • Czyli do każdego karmienia trzeba dodać kilka kropelek.
 • jeśli się na nie zdecydujesz – to odstaw wszystkie inne krople – żeby ocenić czy działają
 • podawaj przez kilka dni i obserwuj dziecko
 • bardzo często problemem jest za mała, zachowawcza dawka

Bobotic Forte, krople, 30 ml

cena +– 17 zł, wyrób medyczny

Kolka - Bobotic forte - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 ml płynu:

 • 135 mg symetykonu (3 krople zawierają 20 mg symetykonu).

Pełny skład:

Symetykon, sodu benzoesan, kwas cytrynowy jednowodny, sacharyna sodowa, guma ksantanowa, aromat malinowy, woda oczyszczona.

Zalecane dzienne spożycie: Niemowlęta (od 28 dnia życia) i dzieci do 2 lat: 3 krople (20 mg symetykonu) przed, w trakcie lub po każdym posiłku. Nie należy przyjmować więcej niż 18 kropli na dobę (120 mg symetykonu).

Bobotic Forte, krople – opinia Pana Tabletki:

Przeprowadzone dotychczas badania nie potwierdziły skuteczności symetikonu w łagodzeniu objawów kolki.

Jednak, z doświadczenia, to dawka ma tu duże znaczenie. U jednych zadziała, u innych nie.

***

Bobotic twist-off, kapsułki, 50 sztuk

cena +- 13 zł, wyrób medyczny

Kolka - Bobotic twist off - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 kapsułce:

 • 20 mg symetykonu.

Pełny skład:

symetykon, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, bezwodna krzemionka koloidalna, żelatyna, glicerol 85%, dwutlenek tytanu, woda oczyszczona.

Zalecane dzienne spożycie: Niemowlęta (od 28 dnia życia) i dzieci do 2 lat: zawartość 1 kapsułki twist-off  (20 mg symetykonu) przed, w trakcie lub po każdym posiłku. Nie należy przekraczać zawartości 6 kapsułek twist-off dziennie (co odpowiada 120 mg symetykonu).

Bobotic twist-off – opinia Pana Tabletki

Kolejny produkt z rodziny Bobotic z symetykonem.

Tym razem wersja zamknięta w kapsułkach – dla fanów twist-offów. Zawartość jednej kapsułki odpowiada podaniu 3 kropli Boboticu Forte krople.

***

BoboGast, emulsja przeciw kolce jelitowej u niemowląt, 40 g

cena +- 24 zł, wyrób medyczny

Kolka - Bobogast - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 pompce dozującej:

 • 20 mg symetykonu.

Pełny skład:

symetykon, substancje pomocnicze: karboksymetyloceluloza sodowa, parahydroksybenzoesan metylu, aromat bananowy, aromat waniliowy, sacharyna sodowa, cyklaminian sodu, woda oczyszczona.

Zalecane dzienne spożycie: niemowlęta powyżej 1 miesiąca życia do 2 roku życia: 20 mg symetykonu tj. 1 naciśnięcie pompki 4 razy dziennie.

BoboGast – opinia Pana Tabletki

W składzie znów znajdziemy symetykon.

Wygodna forma butelki z pompką – na plus.

***

Espumisan 40mg/ml, krople doustne, 30ml

cena +- 21 zł, lek OTC

Kolka - Espumisan, krople - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 ml emulsji (25 kropli):

 • 40 mg symetykonu.

Pełny skład:

symetykon, makrogolu stearynian, glicerolu monostearynian 40-55, karbomer, aromat bananowy, acesulfam potasowy, sorbitol płynny (niekrystalizujący), sodu chlorek, sodu cytrynian, sodu wodorotlenek,  kwas sorbowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie: o ile lekarz nie zaleci inaczej, zazwyczaj stosowana dawka leku Espumisan to: 1 ml – 2 ml (25 – 50 kropli), co odpowiada 40 – 80 mg symetykonu, na dobę w 2 (2 razy na dobę po 13 – 25 kropli) do 4 (4 razy na dobę po 6 -13 kropli) dawkach podzielonych; całkowita dawka dobowa nie większa niż 80 mg; lek Espumisan należy dodać do butelki z mlekiem lub podać na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią.

Espumisan 40mg/ml, krople doustne – opinia Pana Tabletki

Jako jeden z nielicznych preparatów w tej kategorii jest lekiem, co stawia go półkę wyżej od pozostałych produktów z tej analizy.

***

Esputicon, krople dla dzieci, 5g

cena +- 16 zł, lek OTC

Kolka - Esputicon - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład 1 kropli:

 • 20 mg dimetykonu.

Pełny skład:

dimetykon, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie leku: Przy kolkach i wzdęciach brzucha: Dzieci do 12 miesięcy (kropla 4 x dziennie) 1-3 lat (dwie krople 1 x dziennie lub jedna kropla 3 x dziennie) 4-7 lat (dwie krople 4 x dziennie).

Esputicon, krople dla dzieci – opinia Pana Tabletki

Drugi w tej kategorii lek. Tym razem substancją powierzchniowo czynną jest dimetykon.

***

Co innego na kolkę możemy znaleźć w aptece?

Oczywiście, że homeopatię.

Heel-Viburcol compositum, czopki, 6 sztuk

cena +- 20 zł, produkt leczniczy homeopatyczny

Kolka - HEEL Viburcol czopki - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 czopku:

 • 1,1 mg Chamomilla recutita D4,  , 1,1 mg Atropa bella-donna D4,, 1,1 mg Plantago major D4, 2,2 mg Pulsatilla pratensis D4,4,4 mg Calcium carbonicum Hahnemanni.
 • tak realnie to w tym czopku nie ma żadnych substancji leczniczych – jest tylko homeopatyczna pamięć o ich strukturze 😉

Pełny skład:

Pokrzyk wilcza jagoda (Atropabella-donna), Rumianek (Matricariarecutita), Babka zwyczajna (Plantago major) , Sasanka łąkowa (Pulsatillapratensis), substancje pomocnicze: tłuszcz obojętny.

Heel-Viburcol compositum – opinia Pana Tabletki

W tym przypadku mamy do czynienia z produktem leczniczym homeopatycznym. Więcej o tym, czym tak właściwie jest homeopatia dowiesz się z tego wpisu.  Na pewno forma czopków będzie wygodna w użyciu. Nad kwestią skuteczności nie będę się rozpisywał.

Ten czopek może działać 🙂 na podobnej zasadzie jak czopek glicerynowy, czy Windi – rozluźnia zwieracze odbytu i ułatwi dziecku odgazowanie.

***

Heel-Viburcol plus, krople doustne 1 ml, 15 sztuk

cena +- 31 zł, produkt leczniczy homeopatyczny

Kolka - HEEL Viburcol krople - analiza i opinia Pana Tabletki

Skład w 1 pojemniku:

 • 11 mg Atropa bella-donna D6,, 25 mg Matricaria recutita D4,, 50 mg Pulsatilla pratensis D6,, 25 mg Solanum dulcamaram D6,, 75 mg Calcium carbonicum Hahnemanni D8.
 • tak realnie to w tym czopku nie ma żadnych substancji leczniczych – jest tylko homeopatyczna pamięć o ich strukturze 😉

Pełny skład:

Substancje czynne: Atropa bella-donna D6 11 mg, Matricaria recutita D4 25 mg, Pulsatilla pratensis D6 50 mg, Solanum dulcamaram D6 25 mg, calcium carbonicum Hahnemanni D8 75 mg. Substancje pomocnicze: woda do iniekcji, chlorek sodu.

Heel-Viburcol plus – opinia Pana Tabletki

Podobnie jak wyżej mamy do czynienia z lekiem homeopatycznym, tym razem w postaci kropli.

***

Co na kolkę dla rodziców?

Uf, jeśli ktoś dotrwał do tego momentu wpisu to szacun. Widać maluch nieźle dał Ci w tyłek. Sam dobrze pamiętam, jak trzymałem córkę na rękach, żona w te pędy zakładała chustę (bo wiadomo u mamy najlepiej) a karnisz po drugiej stronie pokoju wpadał w wibracje od tego niesamowitego, wibrującego krzyku.

Córka przeżyła, ma się dobrze. Ale chyba zapamiętała, że ten krzyk na nas skutecznie działa, bo dzień w dzień coś próbuje nim wymuszać.

Raz skutecznie, raz mniej skutecznie 😉

Powodzenia dla Was. Zdrówka dla Maleństwa.
Serdeczności od Pana Tabletki
Marcin

P.S.: Jeśli czujesz, że Ci mało wiedzy – to może zainteresuje Cię mój kurs on-line, który tworzę – „Kurs dla uważnych rodziców, jak leczyć dziecko i co zrobić żeby nie zachorowało”. Tutaj można poczytać więcej i zapisać się, bez zobowiązań, na listę osób oczekujących 🙂

 

Źródła:

 1. Lucassen P.L., Assendelft W.J., van Eijk J.T. i wsp.: Systematic review of the occurrence of infantile colic in the community. Arch. Dis. Child., 2001; 84 (5): 398–403.
 2. Savino F., Tarasco V.: New treatments for infant colic, Current Opinion in Pediatrics, 2010; 22: 791–797.
 3. Sung V., Hiscock H., Tang M.L. i wsp.: Treating infant colic with the probiotic Lactobacillus reuteri. BMJ. 2014; 348: g2107.
 4. Szajewska H., Gyrczuk E., Horvath A.: Lactobacillus reuteri DSM 17 938 for the management of infantile colic in breastfed infants: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J. Pediatr., 2013; 162 (2): 257–262.
 5. Savino F, Pelle E,  Palumeri E, Oggero R., Miniero R.: Lactobacillus reuteri (American Type Culture Collection Strain 55730) versus simethicone in the treatment of infantile colic: a prospective randomized study. Pediatrics, 2007, 119(1), 124-130.
 6. Santas J., Fuentes M., Tormo R., Guayta-Escolies R., Lazaro E., Cune E.: Pediococcus Pentosaceus CECT 8330 and Bifidobacterium Longum CECT 7894 show a trend towards lowering infantile excessive crying syndrome in a pilot clinical trial. Int. J. Pharm. Bio. Sci., 2015, 6(2), 458 – 466.
 7. Iacovou M., Ralston R.A., Muir J. i wsp.: Dietary management of infantile colic: a systematic review. Matern. Child Health J., 2012; 16 (6): 1319–1331.
 8. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.6.6.
 9. Metcalf T. J., Irons T. G., Sher L. D., Paul C. Y.: Simethicone in the Treatment of Infant Colic: A Randomized, Placebo-Controlled, Multicenter Trial. Pediatrics, 1994, 94(1), 29-34.
 10. Weizman Z., Alkrinawi S., Goldfarb D. i wsp.: Efficacy of herbal tea preparation in infantile colic. J. Pediatr., 1993; 122 (4): 650–652.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.