ScrollToTop

Poznaj główne grzechy serii NeoMag

Analizy, Artykuły

1 sierpnia 2017

Pracując na co dzień za pierwszym stołem (dla niewtajemniczonych, to oficjalna nazwa aptecznej lady), często spotykam się z pacjentami, którzy proszą o „magnez skurcz” lub „magnez forte”. Kiedy dopytuję o szczegóły, prawie zawsze okazuje się, że określenia te odnoszą się do marki NeoMag. W czym tkwi popularność NeoMag Cardio czy NeoMag Skurcz? W silnej kampanii reklamowej, a może w wysokiej jakości produktach? Sprawdźmy!

Internet (nie)prawdę Ci powie!

Szukanie informacji na temat preparatów magnezowych NeoMag rozpocznę od odwiedzenia oficjalnej strony marki. Tam na pierwszym planie pojawia się dumnie wyglądający napis „NeoMag – naturalny magnez”. Od razu sprostuję –  choć węglan magnezu występuje w przyrodzie w postaci minerału magnezytu, ten będący składnikiem preparatów Neomag jest raczej produktem skomplikowanej obróbki technologicznej, aniżeli naturalnych metod pozyskiwania.

Reklamowa nowomowa

Każdy, kto mniej lub bardziej uważnie śledzi szklany ekran zapewne zauważył, że w reklamie NeoMag nadużywany jest ładnie brzmiący termin „bioretencja”. Również na stronie internetowej marki znajdziemy do niego nawiązanie. Jako farmaceuta, absolwent Uniwersytetu Medycznego mam to szczęście, że przez prawie 6 lat studiów wpajano mi drążenie tematu, przeczesywanie masy artykułów naukowych, a co najważniejsze nauczono mnie analizować wyniki badań.

Zagłębiając się w te przytaczane na stronie NeoMag bez trudu odkryłem, że może i promowany magnez charakteryzuje się „doskonałą bioretencją”, ale nie różni  się ona zbytnio w przypadku mleczanów i cytrynianów. Co więcej, cytowane na stronie NeoMag badanie było przeprowadzone na laboratoryjnych szczurach, a nie na ludziach. Ciekawy wpis na temat enigmatycznej „bioretencji” znajdziesz również na Portalu Farmaceutyczno-Medycznym.

Wracając do pacjentów z pierwszego akapitu – wielu z nich nie jest świadomych tego, że suplementy diety są przeznaczone dla osób zdrowych, a składniki zawarte w „magnezach skurcz” czy „magnezach cardio” zamiast pomagać, mogą im wyrządzić wiele szkody. Pułapką może okazać się sama nazwa tych preparatów, które niektórym mogą sugerować, że zażywanie NeoMag Cardio to max, co mogą dla swojej „pikawy” zrobić.

Pamiętaj – suplementacja, to nie leczenie! Jeśli masz złe wyniki badań, to pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza i stosowanie się do jego zaleceń.

Zwróć uwagę na interakcje!

To może suplementy nie są groźne, skoro nie leczą?! Nie do końca. Weźmy na przykład taki potas – jeden ze składników NeoMag Skurcz.  Zażywanie suplementów z potasem, połączone z bogato-potasową dietą i stosowaniem niektórych leków, które tenże potas zatrzymują w organizmie, może skutkować groźnym przedawkowaniem.

Wyciąg z żeń-szenia (składnik NeoMag Senior i Przemęczenie) z kolei może wchodzić w groźną interakcję z lekami przeciwdepresyjnymi. Jak zdążyłeś/aś się już przekonać, przed zakupem niezbędna jest obiektywna ocena Twojej diety, która zweryfikuje czy do pełni zdrowia jest Ci potrzebny kolejny suplement 😉

NeoMag – analiza serii

 

NeoMag ForteNeoMag Forte

Suplement diety

Opis producenta:

Składniki suplementu diety NeoMag forte przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśni.

Stosowanie:

Zaleca się stosować dorośli: 1 tabletkę dziennie

Skład szczegółowy:

 • węglan magnezu 120 mg – jest nieorganicznym, słabo rozpuszczalnym w wodzie związkiem magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje się nie najlepszym wchłanianiem. Tematowi przyswajalności różnych soli magnezu Pan Tabletka poświęcił oddzielny wpis;
 • witamina B6 1,4 mg – w większości preparatów magnezu zarejestrowanych jako leki (poznaj różnicę między lekiem, a suplementem) zawartość witaminy B6 wynosi 5mg. Tu tylko skromne 1,4 mg i tak „nie robi różnicy”, gdyż w ostatnim czasie pojawiają się głosy, że zwiększanie przyswajania jonów magnezowych przez witaminę B6 jest dyskusyjne.

UWAGA! Informacja w reklamie, że NeoMag Forte zawiera podwójną dawkę* naturalnego magnezu może wprowadzić Cię w błąd, gdyż sugeruje, że NeoMag Forte ma dwa razy większą dawkę od innych preparatów magnezowych. Jeśli dobrze przyjrzysz się, odnośnik odprowadzi Cię do ledwo dostrzegalnego napisu „drobnym maczkiem” – *w porównaniu do 1 tabletki NeoMagu Stres.

 Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, stearynian magnezu, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana.

NeoMag Forte jest suplementem diety  zawierającym  słabo przyswajalną sól magnezu – węglan oraz niewielką dawkę witaminy B6.

Wskazówka: jeśli uważasz, że suplementacja magnezu jest Ci potrzebna lub masz objawy niedoboru, rozważ suplement diety lub lek zawierający lepiej przyswajalną sól magnezu.

***

NeoMag Cardio

NeoMag Cardio

Suplement diety

Opis producenta:

Wspomaganie utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia.

Stosowanie:

Zaleca się stosować dorośli: 1 tabletkę dwa razy dziennie

Skład szczegółowy:

 • glukonian potasu, węglan potasu 150 mg – potas bez względu na postać chemiczną ulega w 90% wchłanianiu w jelicie cienkim;
 • węglan magnezu 35 mg –  słabo przyswajalna sól magnezu;
 • wyciąg z głogu 30 mg – zwiększa siłę i częstotliwość skurczu mięśnia sercowego, nie ma informacji czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość substancji czynnej – witeksyny. Nie uściślono również, czy wyciąg dotyczy owoców, liści czy kwiatów głogu;
 • witamina B6 0,7 mgśladowa wręcz dawka witaminy B6.

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropylometyloceluloza, stearynian magnezu, dwutlenek krzemu, czerwień koszenilowa A, wosk biały, wosk Carnauba.

Zwróć uwagę na: czerwień koszenilowa A – jest syntetycznym, czerwonym barwnikiem spożywczym. Z racji swojej budowy chemicznej (barwnik azowy) może uczulać i wywoływać atak astmy.

Podsumowanie i wnioski:

NeoMag Cardio zawiera słabo przyswajalny węglan magnezu, niewielką dawkę witaminy B6, niestandaryzowany na zawartość substancji czynnej wyciąg z głogu oraz mieszaninę organicznej i nieorganicznej soli potasu.

Zastrzeżenia budzi nazwa suplementu, która może być myląca szczególnie dla najstarszych pacjentów. Zdarzają mi się pacjenci, dla których  dbanie o serce kończy się na zażywaniu suplementów „cardio”.

Wskazówka: jeśli chcesz nabyć bardziej wiarygodny produkt o podobnym składzie, zwróć uwagę na standaryzację substancji roślinnych, sól magnezu i potasu oraz dawkę witaminy B6.

***

NeoMag Skurcz

Suplement diety

Opis producenta:

Składniki przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Stosowanie:

Dorośli: 1 tabletka 2 razy dziennie.

Skład szczegółowy:

 • glukonian potasu, węglan potasu 150 mg – forma chemiczna potasu nie ma znaczenia, gdyż jest on wysoce przyswajalny zarówno w połączeniach organicznych i nieorganicznych;
 • węglan magnezu 30 mg nieorganiczna, słabo przyswajalna sól magnezu;
 • witamina B6 0,7 mg – podobnie jak w przypadku NeoMag Cardio, dawka witaminy B6 nie powala na kolana.

Substancje pomocnicze:

Celuloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu.

Podsumowanie i wnioski:

Neomag Skurcz zawiera nieorganiczną sól magnezu – węglan, który nie jest dobrze przyswajalny.

Zawarty w suplemencie diety potas jest przeciwwskazany wielu osobom z powodu ryzyka wystąpienia przedawkowania. Dotyczy to osób przyjmujących spironolakton, amiodaron czy amlodypinę. Jeśli stosujesz te leki, nie powinieneś suplementować potasu bez uprzedniej konsultacji lekarskiej czy oznaczenia potasu w surowicy.

Skurcze mięśni mogą mieć różną przyczynę – od zaburzeń elektrolitowych, poprzez upośledzenie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, aż po zaburzenia krążenia. Jako farmaceuta stoję na stanowisku, by utrzymujące się skurcze mięśni skonsultować z lekarzem.

 

***

NeoMag senior

NeoMag Senior

Suplement diety

Opis producenta:

Preparat przeznaczony dla osób po 60. roku życia. Preparat jest zalecany w celu uzupełnienia diety w magnez oraz witaminę B6.
Składniki produktu wspomagają: pamięć, witalność, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni.

Stosowanie:

Dorośli: 1 tabletka na dobę

Skład szczegółowy:

 • węglan magnezu 60 mgsłabo przyswajalna sól magnezu;
 • witamina B6 1,4 mg niewielka dawka witaminy B6;
 • wyciąg z korzenia żeń-szenia 14,3 mg – zwiększa odporność na stres, poprawia koncentrację i pamięć, niweluje zmęczenie; brak informacji o standaryzacji wyciągu z korzenia żeń-szenia na zawartość substancji czynnej (ginsenozydów);
 • wyciąg z liści Mate 16,7 mgwyciąg z ostrokrzewu paragwajskiego Ilex paraguariensis znosi zmęczenie, działa moczopędnie, zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego; brak informacji o standaryzacji wyciągu roślinnego;
 • wyciąg z liści Brahmi 5 mg – wyciąg z Bacopa monnieri stosowany powszechnie w medycynie indyjskiej (ajurwedyjskiej) – poprawia pamięć, działa przeciwdepresyjnie, antyoksydacyjnie i przeciwdrgawkowo. Niestety brak informacji o standaryzacji wyciągu.

Substancje pomocnicze:

Celuloza, sole magnezowe kwasów tłuszczowych.

Podsumowanie i wnioski:

Podobnie jak cała seria Neomag i ten dedykowany seniorom preparat magnezowy opiera się na słabo przyswajalnej formie magnezu – węglanie magnezu.

Kontrowersje budzi również dodatek trzech wyciągów roślinnych – z liści Mate, z Brahmi i korzenia żeń-szenia, które działają pobudzająco. Wymienione surowce mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia seniorów.

Żaden z wyciągów roślinnych obecnych w NeoMag Senior nie jest standaryzowany na zawartość substancji czynnych, więc ich jakość można uznać za wątpliwą.

***

NeoMag senior

NeoMag Young

Suplement diety

Opis producenta:

Polecany jest w celu uzupełnienia codziennej diety u osób w wieku szkolnym.

Składniki suplementu diety NeoMag Young sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego oraz układu odpornościowego, zmniejszenia zmęczenia i znużenia, utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych.

Stosowanie:

Młodzież szkolna oraz osoby dorosłe: 1 tabletka dziennie

Skład szczegółowy:

 • węglan magnezu 60 mg – słabo przyswajalna, nieorganiczna sól magnezu;
 • witamina B6 1,4 mg – niewielka dawka witaminy B6;
 • lecytyna sojowa 100 mg – działa antystresowo i obniża poziom cholesterolu, ale nie ma jej tutaj zbyt dużo

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, laktoza, fosforan diwapniowy, talk, dwutlenek krzemu, sól sodowa kabroksymetylocelulozy usieciowana, stearynian magnezu.

Podsumowanie i wnioski:

Węglan magnezu dyskwalifikuje NeoMag Young jako produkt magnezowy o dobrej przyswajalności.

Dodatek niewielkiej ilości witaminy B6 nie poprawia wchłaniania jonów magnezowych zważywszy, że coraz częściej poddaje się w wątpliwość jej pozytywny wpływ na ten proces.

Lecytyna sojowa może okazać się pomocna w zwalczaniu stresu i obniżaniu poziomu cholesterolu, więc jest związkiem idealnym dla naszej coraz bardziej otyłej i zestresowanej młodzieży 😉 Niestety jej zawartość jest znacznie mniejsza, niż w preparatach stricte lecytynowych.

***

NeoMag stres

NeoMag Stres

Suplement diety

Składniki NeoMag Stres wspomagają uspokojenie, ułatwiają odprężenie, wspomagają dobre samopoczucie (psychiczne i fizyczne).

Stosowanie:

Dorośli: 1 tabletka na dobę

Skład szczegółowy:

 • węglan magnezu 60 mg  – nieorganiczna sól o słabej przyswajalności;
 • witamina B6 1,4 mg – niewielka dawka pirydoksyny;
 • wyciąg z ziela melisy 60 mg – uspokaja i wspomaga zasypianie, brak informacji o standaryzacji wyciągu;
 • wyciąg z szyszek chmielu 40 mg – uspokaja i wspomaga zasypianie, brak informacji o standaryzacji wyciągu;

Substancje pomocnicze:

Celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek krzemu, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, hydroksypropyloceluloza, wosk pszczeli i wosk carnauba.

Podsumowanie i wnioski:

Jeden z niewielu produktów „z małym plusikiem” z całej serii Neomagu. Jeśli potraktować go jako suplement diety wspomagający uspokojenie i dobre samopoczucie oraz przymknąć oko na słabo przyswajalną sól magnezu, to wypada on całkiem dobrze.

Przyczepić się można do braku standaryzacji wyciągów.

***

NeoMag przemęczenie

NeoMag Przemęczenie

Suplement diety

Opis producenta

Składniki suplementu diety NeoMag Przemęczenie przyczyniają się do: zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, zwiększenia wytrzymałości na fizyczne i psychiczne zmęczenie, dzięki właściwościom stymulującym i tonizującym oraz pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz utrzymaniu sprawności intelektualnej i fizycznej w przypadkach osłabienia, wyczerpania, zmęczenia i obniżenia koncentracji.

Stosowanie:

Dorośli: 2 tabletki na dobę

Skład szczegółowy: (w 1 tabl.)

 • węglan magnezu 35 mg słabo przyswajalna sól magnezu;
 • witamina B1 (tiamina) 0,1375 mg;
 • witamina B2 (ryboflawina) 0,175 mg;
 • witamina B6 0,35 mg;
 • witamina B3 (niacyna) 2 mg ekwiwalentu niacyny;
 • kwas pantotenowy 0,75 mg;
 • witamina B12 0,3125 µg;
 • wyciąg z liści ostrokrzewu paragwajskiego 35 mg – znosi zmęczenie, przyspiesza metabolizm i pracę serca, brak informacji o standaryzacji wyciągu;
 • wyciąg z korzenia żeń-szenia właściwego 17,5 mg – zwiększa odporność na stres, działa pobudzająco, brak informacji o standaryzacji wyciągu, u niektórych osób może wchodzić w reakcje z pewnymi lekami np.: przeciwdepresyjnymi.

Substancje pomocnicze:

Celuloza,  sole magnezowe kwasów tłuszczowych, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, dwutlenek krzemu.

Podsumowanie i wnioski:

Analizując skład Neomag Przemęczenie trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to Neomag Senior wzbogacony o kilka witamin.

Największym mankamentem preparatu jest słabo przyswajalna sól magnezu – węglan oraz niestandaryzowane wyciągi roślinne, które mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

***

NeoMag dla pijących kawę

NeoMag dla pijących kawę

Suplement diety

Opis producenta

Składniki suplementu uzupełniają dietę w składniki mineralne: magnez, wapń i cynk oraz witaminę B6.

Stosowanie:

Dorośli: 1 tabletka 1-2 razy dziennie, w zależności od ilości spożywanej kawy

Skład szczegółowy:

 • węglan magnezu 70 mg – nieorganiczna sól magnezu, słabo przyswajalna;
 • witamina B6 0,7 mg – śladowa ilość witaminy B6;
 • węglan wapnia 120 mg – słabo przyswajalna nieorganiczna sól wapnia;
 • glukonian cynku 5 mg – dobrze rozpuszczalna w wodzie sól cynku, charakteryzuje się dobrą przyswajalnością.

Substancje pomocnicze:

Celuloza, sól sodowa karboksymetylocelulozy usieciowana, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu.

Podsumowanie i wnioski:

Decydując się na zakup Neomag Kawa jako suplementu mającego uzupełnić składniki mineralne, tracone na skutek picia naparu z kawy, spodziewać się można było raczej zawartości innych elektrolitów m.in. potasu.

Okazuje się bowiem, że spożywanie dużych ilości kawy może prowadzić do utraty potasu z organizmu. Niestety zamiast tego w NeoMag Kawa uraczymy się węglanem wapnia i glukonianem cynku, o utratę których trudno posądzać „małą czarną”.

***

NeoMag Forte Mus

Suplement diety

Opis producenta:

NeoMag forte mus to suplement diety uzupełniający codzienną dietę w magnez i witaminę B6 w postaci tabletek musujących.

Stosowanie:

Dorośli: 1 tabletka dziennie.

Tabletkę należy rozpuścić w 200 ml chłodnej wody.

Skład szczegółowy:

 • węglan magnezu 120 mg – jest nieorganicznym związkiem magnezu, który w porównaniu z odmianami organicznymi (mleczany, cytryniany), charakteryzuje się nie najlepszym wchłanianiem. Co ciekawe, w przypadku Neo Mag forte mus, węglan magnezu pełni również rolę substancji pomocniczej – substancji zagęszczającej (!), więc wychodzi na to, że płacimy za musujące tabletki z substancjami pomocniczymi 😉
 • witamina B6 1,4 mg – w większości preparatów magnezu zarejestrowanych jako leki zawartość witaminy B6 wynosi 5mg. Tu tylko skromne 1,4 mg i tak „nie robi różnicy”, gdyż w ostatnim czasie pojawiają się głosy, że zwiększanie przyswajania jonów magnezowych przez witaminę B6 jest dyskusyjne.

Zwróć uwagę na substancje pomocnicze:

Kwas cytrynowy (regulator kwasowości), wodorowęglan sodu (regulator kwasowości), glukoza, węglan magnezu (substancja zagęszczająca), aromaty, glikol polietylenowy 6000 (nośnik), sacharynian sodu (substancja słodząca), ryboflawina (barwnik), aspartam (substancja słodząca).

sacharynian sodubadania nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o bezpieczeństwo;

aspartamkontrowersyjny sztuczny słodzik, który przez wiele instytucji zajmujących się bezpieczeństwem żywności uważany jest za nieszkodliwy. Część świata naukowego jest jednak zdania, że ostateczny werdykt w tej kwestii wymaga dalszych badań.

Podsumowanie i wnioski:

Jestem gorącym przeciwnikiem magnezów w postaci tabletek musujących. Powiem więcej – irytuje mnie ich paradoksalna popularność. Są niesmaczne i wbrew pozorom podrażniają błonę śluzową żołądka (uwaga „wrzodowcy”!).

By uzyskać charakterystyczny efekt musowania, granulat będący wyjściowym produktem do wytwarzania tabletek musi zostać „wzbogacony” całą masą substancji pomocniczych, by po rozpuszczeniu „jakoś to wyglądało”. Dlatego mamy barwnik, substancję zagęszczającą oraz dwie substancje produkujące „przyjemne” bąbelki dwutlenku węgla.

 

Przyjacielu! Pamiętaj, że twoje lajki, komentarze i udostępnienia są dla nas wodą na młyn.

Odwiedź Pana Tabletkę na Instagramie i Facebooku!

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Artur i Marcin

***

Jeśli czujesz, że ta analiza jest przydatna, to może chcesz dostawać od Pana Tabletki newsletter z informacjami o każdej kolejnej? Zapraszam – dołącz!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

FreshMail.pl

 

Może zainteresują Cię również poniższe wpisy? Zawierają dużo przydatnej wiedzy w temacie wyboru preparatu magnezowego i magnezu w ogóle.

Jak wybrać dobry magnez cz. 1

Wybieramy dobry magnez cz. 2

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.