ScrollToTop
płyn Lugola do picia

Płyn Lugola – na co, kiedy i jak bezpiecznie stosować?

Artykuły, Warto przeczytać

4 października 2022

Płyn Lugola – ze względu na niepokojącą sytuację za naszą wschodnią granicą, w ostatnich miesiącach powrócił temat jego stosowania. Zainteresowanie jego zakupem jest ogromne, co potwierdza jego ograniczona dostępność w aptekach i hurtowniach. Czym dokładnie jest płyn Lugola? Jaki jest jego skład? Jakie są wskazania do jego stosowania? Czy w obecnych czasach w naszych domach powinien znajdować się płyn Lugola?! 

No właśnie… czym w zasadzie jest płyn Lugola?

Płyn Lugola to wodny roztwór jodu, a dokładnie roztwór jodu w jodku potasu. Przygotowuje się go dwuetapowo – początkowo rozpuszcza się jodek potasu w niewielkiej ilości wody, a następnie w uzyskanym roztworze rozpuszcza się sam jod. Na sam koniec roztwór uzupełnia się wodą do określonej objętości.

***

Płyn Lugola w aptece

Płyn Lugola możesz kupić w aptece jako gotowy preparat, dostępny bez recepty. Jednak może stanowić on także składnik leków recepturowych wykonywanych w aptece wyłącznie na podstawie recepty. Płyn Lugola w postaci leku recepturowego stosowany jest najczęściej jako czynnik odkażający w roztworach przeznaczonych do płukania gardła, po odpowiednim rozcieńczeniu. 

***

Jak działa płyn Lugola?

Płyn Lugola stosuje się głównie zewnętrznie, ze względu na jego właściwości antyseptyczne. W jakich sytuacjach możesz stosować go bezpiecznie?

Do dezynfekcji ran

Wykorzystuje się go do przemywania niewielkich zadrapań i skaleczeń, pamiętając, by nie aplikować go na otwarte rany, a jedynie na ich brzegi, najlepiej za pomocą jałowego gazika. Niewątpliwą wadą płynu Lugola jest jego działanie drażniące oraz paskudne brudzenie skóry i ubrań.  Ponadto jest to środek do stosowania doraźnego (!), ze względu na ryzyko zaburzenia pracy tarczycy.

Pan Tabletka radzi

Sięgając po płyn Lugola do odkażania ran, unikaj jednoczesnego stosowania preparatów zawierających srebro oraz oktenidynę.

Na problemy z gardłem

Innym zastosowaniem płynu Lugola jest płukanie gardła oraz pędzlowanie migdałków, po odpowiednim rozcieńczeniu. W tym celu należy rozpuścić:

  • 10 kropli płynu Lugola w 200 ml wody – w przypadku płukanki
  • 10 kropli płynu Lugola w 50 ml gliceryny – w przypadku płynu do pędzlowania.

Pamiętaj, że w ten sposób możesz leczyć gardło przez krótki czas, żeby nie narobić sobie problemów z tarczycą!

***

Płyn Lugola do picia – czy to dobry pomysł?!

Doustne stosowanie płynu Lugola dopuszcza się jedynie w chorobach tarczycy, pod ścisłym nadzorem lekarza oraz po indywidualnym dopasowaniu dawkowania (!). Przyjmowanie preparatu na własną rękę niesie ze sobą ryzyko zaburzenia pracy tarczycy, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia organizmu (!)

Wiele osób poszukuje płynu Lugola, w celu zabezpieczenia na wypadek awarii elektrowni jądrowej, jednak precyzyjne wyliczenie i odważenie ilości, odpowiadającej zalecanej dawce jodu, jest niebywale trudne. Nie rób tego na własną rękę i kieruj się komunikatami służb sanitarnych i MSWiA, bo picie płynu Lugola może być naprawdę niebezpieczne!

Preparatem przeznaczonym do ochrony tarczycy w przypadku skażenia – są leki zawierające czysty JODEK POTASU. Poświęciłem temu preparatowi oddzielny wpis – zerknij:

Pamiętaj!

Płyn Lugola stosujemy tylko zewnętrznie! 

Stosowanie płynu Lugola do picia “na wszelki wypadek” nie tylko nie ma sensu, ale stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Polska Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje poziom promieniowania, nie ma zatem podstaw, by wpadać w panikę.

***

Dla kogo jego stosowanie jest przeciwwskazane?

Płynu Lugola nie powinny stosować osoby z chorobami tarczycy oraz te, u których wystąpiły reakcje nadwrażliwości na jod i jego związki. Ponadto nie należy stosować go u dzieci, niemowląt, a także kobiet ciężarnych i karmiących piersią bez konsultacji z lekarzem. Wspomniane środki ostrożności dotyczą zarówno stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.

***

Płyn Lugola do picia – podsumowanie

Chciałbym tym wpisem przede wszystkim uczulić Was na różne informacje, które trafiają do Was z internetu, mediów czy pocztą szeptaną – szczególnie w tak nieciekawych czasach, w jakich przyszło nam żyć, gdzie pod wpływem stresu, obaw o zdrowie swoje i swojej rodziny możemy przestać myśleć racjonalnie i wkręcić się w tą machinę – tak po prostu działa nasza psychika.

Dlatego proszę Was szukajcie wiarygodnych źródeł informacji i pytajcie o opinię lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów – od tego w końcu jesteśmy! Bo bezpieczeństwo ponad wszystko – weźcie to sobie głęboko do serca.

Serdeczności,

Pan Tabletka

Marcin

***

Materiały dodatkowe:

Całkiem niedawno żyliśmy głośną historią wycofania tlenku tytanu – jeśli ktoś nie jest w temacie, to możecie nadrobić zaległości klikając tutaj

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować