ScrollToTop
Jodek potasu dawkowanie i właściwości

Jodek potasu (a może Płyn lugola)- kiedy zażywać, dawkowanie i czy można podać go dziecku?

Artykuły

21 października 2022

Jodek potasu i jego zastosowanie to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni, co odzwierciedla zarówno statystyka w wyszukiwarce, jak i ilość Waszych zapytań, lądujących w mojej skrzynce. Wychodzę z założenia, że skoro zainteresowanie jest tak duże, to warto o tym mówić – ale zawsze w sposób wyważony, rozsądny i bez niepotrzebnych emocji. Mam nadzieję, że ten wpis rozwieje sporo Waszych wątpliwości i pozwoli obiektywnie spojrzeć na sytuację, która wzbudza w nas wszystkich tyle niepokoju. Zapraszam do lektury zabierzmy jodek potasu na warsztat. Omówmy jego dawkowanie i właściwości. No i co z tym Płynem Lugola i jodyną?

Po co stosujemy jodek potasu?

Zastosowanie jodku potasu w sytuacji ewentualnego skażenia promieniotwórczego wynika z tzw. efektu Wolffa-Chaikoffa. Najprościej mówiąc, podanie jodku potasu powoduje wysycenie tarczycy stabilnym jodem, dzięki czemu nie wyłapuje ona jodu radioaktywnego. Sposób ten ma za zadanie ochronić tarczycę przed groźnymi skutkami promieniowania, m.in. nowotworami. Należy także pamiętać, że przyjęcie jodku potasu prowadzi do zahamowania produkcji hormonów tarczycy, prowadząc do przemijającej z czasem niedoczynności. Powrót do prawidłowych funkcji tarczycy nosi nazwę ucieczki od efektu Wolffa-Chaikoffa.

WAŻNE!

po przeczytanie tego artykułu – wejdź na lokalne portale informacyjne i SPRAWDŹ, gdzie w Twojej okolicy możesz dostać tabletki z jodkiem potasu w razie skażenia radioaktywnego.

(u mnie w Krakowie – to na przykład lokale wyborcze)

napisz w komentarzu czy to się udało. Może komuś pomożemy.

Czy jodek potasu można stosować u dzieci?

Jodek potasu jest dopuszczony do stosowania u dzieci, nawet tych najmłodszych, jednak tylko w sytuacjach bezwzględnej konieczności. Co więcej, potwierdzono, że korzyści z przyjęcia jodku potasu w przypadku katastrofy nuklearnej jest największe u dzieci i osób młodych, gdyż w grupie tej ryzyko zachorowania na nowotwór tarczycy wskutek promieniowania jest największe. 

Podajesz jodek potasu u dzieci – warto później skontrolować tarczyce

Z drugiej strony, wspomniane wcześniej zahamowanie syntezy hormonów tarczycy, będące częścią efektu Wolffa-Chaikoffa, jest najbardziej niebezpieczne dla noworodków i niemowląt. Wynika to z faktu, że u maluchów efekt ucieczki od tego zjawiska, prowadzący do normalizacji pracy tarczycy po kilku dniach, nie jest jeszcze w pełni wykształcony, co może doprowadzić do trwałej niedoczynności. Hormony tarczycy mają duży wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego po podaniu jodku potasu u tak małych dzieci zaleca się monitorowanie poziomu TSH i hormonu T4, a w razie potrzeby leczenie farmakologiczne.

Podanie małym dzieciom jodku potasu wynika z oceny stosunku korzyści do ryzyka. Choć trzeba w tym przypadku zachować szczególną ostrożność, ochrona tarczycy dziecka przed jodem promieniotwórczym jest priorytetowa.

Czy kobiety ciężarne i karmiące piersią mogą przyjmować jodek potasu?

Podanie jodku potasu kobietom ciężarnym ma na celu ochronę zarówno tarczycy mamy, jak i dziecka. Ze względu na wrażliwość tarczycy płodu, nie zaleca się podawanie wielokrotnych dawek (w uzasadnionych przypadkach można podać maksymalnie 2 dawki). W przypadku przyjęcia jodku potasu przez ciężarną, zwłaszcza w późnej fazie ciąży, noworodek poddany zostaje badaniom przesiewowym, sprawdzającym pracę tarczycy.

Jodek potasu a karmienie piersią?

W przypadku mam karmiących, część dawki jodku potasu może przenikać do pokarmu, jednak jest to dawka niewystarczająca, by zapewnić ochronę dziecku. Maluch powinien zatem otrzymać odpowiednią dawkę jodku potasu niezależnie od sposobu karmienia. W tej grupie pacjentek również nie zaleca się podawania wielokrotnych dawek.

Kiedy najlepiej przyjąć jodek potasu?

Jodek potasu należy przyjąć jak najszybciej po otrzymaniu oficjalnego komunikatu od odpowiednich służb. Zakłada się, że najlepszy efekt ochronny rozwija się, jeśli jodek potasu zostaje zażyty do godziny od (wystąpienia katastrofy nuklearnej) – ale oczywiście dużo tutaj zależy od tego gdzie ta katastrofa miała miejsce – i kiedy radioaktywna chmura do nas dotrze. Z każdą godziną, skuteczność przyjętej dawki maleje.

Czy tabletki z jodkiem potasu są dostępne bez recepty?

Tabletki z jodkiem potasu są dostępne jedynie z przepisu lekarza. W razie potrzeby, są one dystrybuowane przez odpowiednie służby, zgodnie z otrzymanymi zaleceniami.

To może jodyna lub płyn Lugola?

W aptece bez recepty dostępne są dwie płynne postaci jodu – roztwór wodny, inaczej płyn Lugola oraz alkoholowy, czyli jodyna. Ostrzegam i alarmuję – ich profilaktyczne przyjmowanie drogą doustną jest absolutnie bezzasadne, a wręcz niebezpieczne. Jeśli już wystąpi konieczność przyjęcia jodku potasu, tabletki dystrybuowane przez służby zapewniają najbardziej precyzyjne dawkowanie (tabletki są podzielne). Osobny wpis o płynie Lugola czeka już na blogu.

Dlaczego jodku potasu nie przyjmujemy profilaktycznie?

Poziom promieniowania jest na bieżąco monitorowany przez Państwową Agencję Atomistyki, dlatego przyjmowanie jodku potasu “na wszelki wypadek” jest pozbawione sensu i stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Grozi to m.in. chorobami tarczycy lub reakcjami nadwrażliwości, takimi jak wysypka, obrzęk czy silne bóle głowy. Krótko mówiąc – kluczowe jest teraz zachowanie spokoju i kierowanie się zdrowym rozsądkiem.

Pamiętaj: jeśli cierpisz na choroby związane z tarczycą, m.in. chorobę Hashimoto, przyjęcie jodku potasu jest u Ciebie przeciwwskazane. Nie przyjmuj żadnych preparatów zawierających jodek potasu bez konsultacji z endokrynologiem.

Ponadto, skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem jodku potasu, jeśli:

  • stwierdzono u CIebie niewydolność nerek lub choroby nadnerczy
  • przyjmujesz leki, takie jak kaptopril, enalapril lub diuretyki oszczędzające potas (spironolakton, eplerenon)

Dawkowanie jodku potasu u dorosłych i dzieci

Dawkowanie jodku potasu w przypadku katastrofy jądrowej przedstawia się następująco:

  • noworodki do ukończenia 1 miesiąca – ¼ tabletki, co odpowiada 12.5 mg jodu
  • dzieci od 1 miesiąca do 3 lat – ½ tabletki, co odpowiada 25 mg jodu
  • dzieci od 3 do 12 lat – 1 tabletka, co odpowiada 50 mg jodu
  • dzieci od 12 lat oraz dorośli – 2 tabletki, co odpowiada 100 mg jodu
  • kobiety ciężarne i karmiące piersią – 2 tabletki, co odpowiada 100 mg jodu

Jak długo jodek potasu będzie chronił tarczycę?

Przyjęta dawka powinna zapewnić ochronę przed promieniowaniem do 24h. W przypadku długotrwałego narażenia dopuszcza się podanie kolejnych dawek. Wyjątkiem są noworodki, kobiety ciężarne i karmiące piersią, u których zaleca się przyjęcie jednej dawki.

Czy szkoła może podać dziecku jodek potasu?

Obecnie wdrażana jest procedura, polegająca na dystrybucji jodku potasu w celu zabezpieczenia potrzeb obywateli. Czy oznacza to powód do paniki? Absolutnie nie.

Poziom promieniowania jest na bieżąco monitorowany, a podjęte działania mają jedynie charakter prewencyjny. Oczywistym jest, że lepiej zawczasu uwzględnić każdy, nawet najgorszy scenariusz, co jednak wcale nie oznacza, że on nastąpi. 

Zgody na podanie jodku potasu dzieciom w szkole?

Spore kontrowersje wzbudziły doniesienia o inicjatywie niektórych szkół, które dawały rodzicom do podpisu zgodę na ewentualne podanie jodku potasu. Wynika to głównie z faktu, że w przypadku katastrofy jądrowej liczy się czas podania tabletki, zwłaszcza u dzieci, które są najbardziej narażone na działanie radioaktywnego jodu. Podkreślam jeszcze raz – nie jest to powód do paniki, a przedstawionej zgody nie trzeba podpisywać.

Warto tylko mieć wtedy świadomość – że w razie gdyby skażenie wystąpiło w czasie kiedy dziecko jest w szkole – to podanie jodku po kilku godzinach to może już być zbyt późno.

Nie mam pojęcia, dlaczego przed pojawieniem się takich zgód – nie rozesłano żadnych informacji z wyjaśnieniem. To rodzi bezsensowną dezinformację.

Co zatem radzi Pan Tabletka w obecnej sytuacji?

Przede wszystkim zachować chłodną głowę i pamiętać, że strach to najgorszy doradca. Niepokój w obecnych czasach jest czymś naturalnym – sam tego doświadczam – wierzę jednak, że zdrowy rozsądek i informacje zawarte w tym wpisie pozwolą Wam spojrzeć na temat z dystansu. A ponad wszystko, życzę sobie i Wam, aby ta wiedza nigdy nikomu się nie przydała 🙂

Natomiast jestem przerażony totalnym brakiem informacji i kampanii wyjaśniającej tę sytuację w mediach państwowych i generalnie w przestrzeni publicznej. Znów cała ta praca jest wykonywana za rząd – oddolnie.

To niestety sprzyja szerzeniu fake news, paniki i zupełnie niepotrzebnego chaosu.

Gdzie sprawdzić aktualna sytuację radiacyjną?

Najlepiej na oficjalnej rządowej stronie Państwowego Instytutu Atomistyki:

-> https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Serdeczności
Pan Tabletka

Marcin

***

A tutaj doczytasz więcej na temat „Płynu lugola”.

 

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.

 

Zapis do kolejki po książkę z przepisami.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].

 

Zapis na listę oczekujących na dodruk książki „Odporność”.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Pana Tabletki - czyli od firmy Merito Marcin Korczyk ul. Kochanowskiego 30 33-300 Nowy Sącz. NIP 652-170-26-01].