TOP 10 najlepszych preparatów na wzdęcia – ranking
Wzdęcia – czyli przed nami temat, można powiedzieć, całkiem krępujący (szczególnie w towarzystwie) – ale jak już wiecie Panu Tabletce nic nie jest straszne ;D dlatego dziś oswoimy temat „bąków” i przebrniemy przez niego bardzo merytorycznie (ograniczając żarty do minimum). Dowiedzie się, skąd bierze się ten problem i jak sobie z nim radzić. A dla wszystkich, którzy wstydzą się otwarcie rozmawiać o swoim problemie w aptece przygotowałem analizę topowych preparatów na tę dolegliwość. Zaczynamy!
***
Coś tu śmierdzi, czyli skąd się biorą gazy?
Istnieją dwie główne przyczyny obecności gazów w jelitach:
- Po pierwsze, w czasie jedzenia czy picia połykamy nie tylko pokarm czy płyny, ale także powietrze, które następnie gromadzi się w jelitach.
- Po drugie, gaz jest produkowany w naszym przewodzie pokarmowym. Może to być reakcja chemiczna zachodząca w czasie trawienia pokarmu, częściej jednak przyczyną powstawania gazów w naszym organizmie są bakterie żyjące w jelitach. Gdy pokarm nie zostanie w pełni strawiony i trafi do okrężnicy, zajmują się nim właśnie nasze bakterie, które przekształcają go w różne składniki, ubocznie wytwarzając przy tym gazy (taki proces nosi nazwę „fermentacji„).
***
Wzdęcia – wszystkiemu winne bakterie?
W zależności od składu naszej mikrobioty jelitowej (która różni się u każdej osoby, a nawet zmienia się w czasie naszego życia) gazów może powstawać więcej lub mniej. Generalna zasada brzmi tak: im więcej składników nie zostanie strawionych, tym większe pole do popisu mają nasze bakterie – czyli tym więcej gazów powstaje. Dodatkowo jedzenie niektórych produktów spożywczych powoduje powstawanie większej ilości gazów (np. fasola, groch, kapusta).
Jak już wiemy, gazy powstają w naszym organizmie cały czas, a dodatkowo sami je dostarczamy, połykając je. Bardzo ogólnie mówiąc, gromadzące się gazy mają dwa możliwe ujścia z naszego organizmu: przez usta (czyli odbijanie) lub przez odbyt (czyli tzw. „bąki”). I stąd się bierze problem.
***
A jakie preparaty znajdziesz w tej analizie?
Czyli na co zwracałem uwagę przy ich wyborze? Już mówię!
- Po pierwsze, podzieliłem je ze względu na kategorie produktu – na początku leki, potem suplementy diety i wyroby medyczne.
- Po drugie, w analizie znajdziesz takie preparaty, których działanie będzie ukierunkowane tylko na zwalczanie gazów, a także te, które będą wpływały ogólnie na poprawę trawienia i zwalczanie gazów.
- Po trzecie, preparaty będą się różniły głównym składem:
- będą zawierały albo związki powierzchniowo czynne, które będą rozbijać pęcherzyki powietrza (czyli „gazy”), np. simetikon, dimetikon
- lub będą zawierały wyciągi roślinne, które wpływają na trawienie.
***
Co znajdziemy w preparatach na wzdęcia?
Wyżej wspomniane symetykon i dimetykon to chemicznie silikony – są bezpieczne, bo nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego do krwi, przez co nie wywierają wpływu na organizm. Są stosowane przed badaniami USG jamy brzusznej, aby pozbyć się gazów z jelit, które zniekształcałyby obraz.
Natomiast spośród substancji roślinnych stosowanych w preparatach na wzdęcia/poprawę trawienia znajdziemy:
- działające rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego
- działające żółciopędnie
- działające wiatropędnie
- poprawiające perystaltykę jelit
- działające lekko przeczyszczająco
Są to m.in. alona (suchy sok z aloesu), boldyna, ziele dymnicy, wyciąg z mięty, melisy, kolendra, kumin, cykoria, prawoślaz, koper włoski, kurkuma, ostropest plamisty i inne.
Przed Wami gwóźdź programu: analiza preparatów na wzdęcia!
Leki
Espumisan 40 mg
Lek OTC, 25 kapsułek/100 kapsułek
Wskazania:
Lek Espumisan stosuje się u dzieci powyżej 6. roku życia, młodzieży i dorosłych:
- w objawowym leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, np. wzdęcia;
- w okresie pooperacyjnym w przypadku wzmożonego powstawania gazów;
- w przygotowaniu pacjentów do badań radiologicznych i ultrasonograficznych jamy brzusznej oraz gastroskopii.
Dawkowanie Espumisanu:
- W zaburzeniach żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów: dzieci powyżej 6 lat, młodzież i dorośli: 2 kapsułki (co odpowiada 80 mg symetykonu) 3 do 4 razy na dobę.
- Lek może być stosowany w trakcie lub po posiłkach, w razie potrzeby także przed snem.
Skład Espumisanu:
- Symetykon 40 mg
Substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan, żelatyna, glicerol 85% , żółcień pomarańczowa FCF (E 110), żółcień chinolinowa (E 104)
Espumisan – opinia Pana Tabletki – forum
Lek OTC z substancją powierzchniowo czynną, rozbijającą pęcherzyki powietrza w składzie. Po wszystkie informacje odsyłam do ulotki – jak zawsze. Dostępny także Espumisan easy – w formie granulek bez popijania – dla tych, co nie lubią połykania tabletek/kapsułek. |
***
Esputicon
Lek OTC, 100 kapsułek
Wskazania:
W przypadku wystąpienia wzdęć i nadmiernej ilości gazów w jelitach, w przygotowaniach pacjenta do niektórych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych
Dawkowanie Esputiconu:
- Zazwyczaj stosowana dawka: 4 razy na dobę po 1 kapsułce po posiłkach i przed snem, w razie potrzeby 3 razy na dobę po 2 kapsułki.
Skład Esputiconu:
- Dimetykon 50 mg
Substancje pomocnicze: krzemionka koloidalna bezwodna, żelatyna, glicerol, woda oczyszczona
Esputicon – opinia Pana Tabletki:
Lek OTC z substancją powierzchniowo czynną, rozbijającą pęcherzyki powietrza w składzie. Podobnie jak wyżej, po wszystkie informacje odsyłam do ulotki. Esputicon dostępny jest także w kroplach, które można przyjmować od 1. miesiąca życia, dlatego mogą być stosowane m.in. w przebiegu kolki u niemowląt. |
***
Travisto Activ
Lek OTC, 30 tabletek
Wskazania:
Tradycyjnie w zaburzeniach trawienia (wzdęcia, uczucie pełności, odbijania), spowodowanych zaburzeniami wydzielania żółci np. po przebytej cholecystektomii (usunięcie pęcherzyka żółciowego), w lekkich skurczowych dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Tradycyjnie w celu regulacji częstości wypróżnień (w zaparciach występujących sporadycznie związanych ze zmianą diety, miejsca pobytu).
Dawkowanie Travisto activ:
- W zaburzeniach trawienia: od 1 do 2 tabletek dziennie, przed posiłkiem.
- Nie więcej niż 4 tabletki na dobę. Nie przyjmować więcej niż 8 tabletek na dobę.
- W sporadycznie występujących zaparciach: od 3 do 5 tabletek raz na dobę, wieczorem przed snem.
- Wystarczające jest przyjęcie leku od 2 do 3 razy w tygodniu. Produktu leczniczego nie wolno stosować dłużej niż 7-10 dni.
Skład (1 tabletka) Travisto activ:
- 15 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Aloe ferox Miller (alona) odpowiadającego 3.150-3,745mg hydroksyantrachinonów w przeliczeniu na aloinę rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda oczyszczona
- 10 mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Fumariae officinalis L. herbae (ziele dymnicy) DER 4-6-1, rozpuszczalnik ekstrakcyjny: woda oczyszczona,
- 1 mg boldinum (boldyna)
Pozostałe składniki: skrobia ziemniaczana, sacharoza, talk, magnezu stearynian.
Travisto Activ – opinia Pana Tabletki – forum
Znowu lek OTC, jednak tym razem w składzie mamy wyciągi roślinne. Lek działa dwojako: wspomaga trawienie, ułatwia pozbywanie się gazów, a także reguluje wypróżnienia. Można stosować od 18. roku życia. |
***
Iberogast
Lek OTC, płyn doustny 20 ml/50 ml/100 ml
Wskazania:
Przeznaczony do leczenia zaburzeń czynnościowych związanych z motoryką przewodu pokarmowego, takich jak podrażnienia żołądka, problemy trawienne, czy zespół jelita drażliwego (IBS) (włączając w to dolegliwości skurczowe jamy brzusznej i jelit).
Dawkowanie Iberogastu:
Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, Iberogast przyjmuje się 3 razy dziennie w małej ilości płynu przed lub w czasie posiłków.
- Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 20 kropli.
- Dzieci od 6 do 12 lat: 15 kropli.
W przypadku nie ustępowania dolegliwości po 2 tygodniach stosowania leku, należy zasięgnąć porady lekarza na temat ich przyczyny.
Skład (100 ml płynu) Iberogastu:
- 15 ml wyciągu z ziela ubiorka gorzkiego (1:1,5-2,5; ekstrahent – etanol 50% v/v),
- 10ml wyciągu z korzenia arcydzięgla (1:2,5-3,5; ekstrahent – etanol 30% v/v),
- 20ml wyciągu z kwiatów rumianku (1:2-4; ekstrahent – etanol 30% v/v),
- 10ml wyciągu z owoców kminku (1:2,5-3,5; ekstrahent – etanol 30% v/v,
- 10ml wyciągu z owoców ostropestu plamistego (1:2,5-3,5; ekstrahent – etanol 30% v/v),
- 10ml wyciągu z liści melisy (1:2,5-3,5; ekstrahent – etanol 30% v/v),
- 5ml wyciągu z liści mięty pieprzowej (1:2,5-3,5; ekstrahent – etanol 30% v/v),
- 10ml wyciągu z ziela glistnika (1:2,5-3,5; ekstrahent – etanol 30% v/v),
- 10ml wyciągu z korzenia lukrecji (1:2,5-3,5; ekstrahent – etanol 30% v/v).
Iberogast zawiera 29,5-32,6% (v/v) etanolu.
Iberogast – opinia Pana Tabletki:
Bardzo bogaty skład, dobrze dobrany do poprawy trawienia. Uwaga na alkohol – Iberogast zawiera w swoim składzie etanol. |
***
Suplementy, wyroby medyczne – analiza i opinia
Spumax wzdęcia
wyrób medyczny, 30 kapsułek, aktualną cenę (5-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Wskazania:
Łagodzenie objawów żołądkowo-jelitowych spowodowanych nadmiernym gromadzeniem się gazów, przygotowanie do badań diagnostycznych, np. badań radiologicznych, ultrasonograficznych i endoskopii.
Sposób użycia Spumaxu wzdęcia:
- W zaburzeniach żołądkowo-jelitowych: dorośli i młodzież od 14 roku życia: 1-2 kapsułki; dzienna dawka: 3-6 kapsułek.
- W celu przygotowania do badania: dorośli i młodzież od 6 roku życia: dzień przed badaniem: 2-3 kapsułki; rano w dniu badania: 1 kapsułka.
- Spumax wzdęcia powinien być zażywany w trakcie lub po posiłku.
- Kapsułki powinny być zażywane bez rozgryzania, popijając odpowiednią ilością płynu (np. 1 szklanka wody).
Skład Spumaxu wzdęcia:
- Symetykon 125 mg
Substancje pomocnicze: żelatyna, 85% glicerol, żółcień chinolinowa (E104)
Spumax – opinia Pana Tabletki – forum
W tym preparacie w składzie mamy dużą dawkę symetykonu, czyli substancji powierzchniowo czynnej, rozbijającej pęcherzyki powietrza. Czyli działanie głównie objawowe, można powiedzieć „na szybko”. Do stosowania też przed zabiegami USG, podobnie jak leki OTC z tym samym składem – tylko tutaj mamy do czynienia z wyrobem medycznym, czyli ocena jego jakości opiera się na zaufaniu do producenta. *** Aktualną cenę (5-22 PLN) i dostępność Spumaxu wzdęcia sprawdzisz tutaj. |
***
Ulgix Wzdęcia – opinia
wyrób medyczny, 100 kapsułek, aktualną cenę (11-26 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Wskazania:
W celu usunięcia gazów i powietrza przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką radiologiczną, ultrasonograficzną i endoskopową.
Sposób użycia Ulgixu:
- Doustne. Objawy związane z nagromadzeniem gazów w jelitach: wzdęcia, uczucie pełności, odbijanie: osoby powyżej 18 roku życia: 1 kapsułka 3-4 razy w ciągu doby.
- Kapsułki można przyjmować przed, w trakcie i po posiłkach popijając odpowiednią ilością płynu (około 1 szklanka wody).
Skład Ulgixu wzdęcia:
- 80 mg symetykonu
Substancje pomocnicze: żelatyna, glicerol, żółcień chinolinowa E104.
Ulgix Wzdęcia – opinia Pana Tabletki:
Dawka symetykonu w pojedynczej kapsułce mniejsza niż w poprzednim preparacie – więc powiedzmy, że będzie odpowiedni na mniejsze problemy. Podobnie jak wyżej, może być także stosowany do przygotowania się do badań USG. Działa objawowo. *** Aktualną cenę (11-26 PLN) i dostępność Ulgixu wzdęcia sprawdzisz tutaj. *** Produkt jest też dostępny w wersji Ulgix Wzdęcia MAX – z większą ilością symetikonu w 1 kapsułce. |
***
SimetiGast Forte 240 mg – opinia
wyrób medyczny, 20 kapsułek, aktualną cenę (8-22 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Wskazania:
Łagodzenie objawów związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w obrębie jamy brzusznej, do których należą: wzdęcia, uczucie pełności, odbijanie.
Sposób użycia SimetiGast Forte:
- Dorośli i młodzież powyżej 12 roku życia 2-3 razy dziennie po 1 kapsułce.
- Wyrób medyczny należy przyjmować podczas jedzenia lub po posiłku. Kapsułkę należy połknąć w całości popijając odpowiednią ilością płynu.
Skład SimetiGast Forte:
- 240 mg symetykonu
Substancje pomocnicze: żelatynę, glicerynę, żółcień pomarańczową, wodę oczyszczoną.
SimetiGast Forte – opinia Pana Tabletki forum
Kolejny preparat z serii „rozbijających pęcherzyki gazów”. Tym razem dawka dużo większa niż poprzednie, 240 mg – będzie na duży, uporczywy problem. Podobnie jak wcześniej, służy także do przygotowania do badania USG. *** Aktualną cenę (8-22 PLN) i dostępność SimetiGast Forte sprawdzisz tutaj. |
***
Coligas Fast – analiza i opinia
suplement diety, 30 kapsułek, aktualną cenę (22-40 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Wskazania:
Suplementacja diety w składniki preparatu.
Zalecane stosowanie Coligasu fast:
- 2 kapsułki 2 razy dziennie, pół godziny przed głównymi posiłkami.
- Produkt można również zażywać w razie potrzeby, przyjmując dwie kapsułki, maksymalnie trzy razy w ciągu dnia.
Skład (6 kapsułek):
Naturalny kompleks aktywny PhenoAct 750mg zawierający:
- Kolendra liofilizowany ekstrakt z owoców 525 mg mianowany na zawartość fenoli ogółem 2% 10,5 mg,
- Imbir liofilizowany ekstrakt z kłącza 225 mg mianowany na zawartość gingeroli ogółem 1% 2,25 mg,
- Kumin, sproszkowane owoce 675 mg,
- Cykoria, sproszkowany korzeń 594 mg,
- Koper, sproszkowane owoce 240 mg,
- Prawoślaz, śluzy korzenia 165 mg.
Coligas Fast – opinia Pana Tabletki:
Skład jest niezły – mamy tutaj substancje roślinne poprawiające trawienie. Bez symeticonu, ale inne substancje pomagają „ulotnić się” gazom. Duży plus za standaryzację. Warty wypróbowania. *** Aktualną cenę (22-40 PLN) i dostępność Coligasu Fast sprawdzisz tutaj. |
***
Ibesan – opinia
wyrób medyczny, 30 kapsułek, aktualną cenę (25-46 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Wskazania:
Łagodzenie objawów związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w jamie brzusznej i jelitach oraz towarzyszący temu ból u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS), w tym: wzdęcia, uczucie pełności i odbijanie.
Sposób użycia Ibesanu:
- Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: 2 kapsułki 3 razy dziennie przez 2-4 tygodnie.
- Kapsułki powinny być przyjmowane z jedzeniem lub po posiłku.
- Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody (około 200 ml).
- Nie należy stosować wyrobu Ibesan dłużej niż 30 dni jako jednorazową terapię. Stosowanie produktu można wznowić po 4 dniach przerwy w ich przyjmowaniu.
Skład (1 tabletka) Ibesanu:
- Naturalna glinka mineralna
- Simetykon 50%
Substancje pomocnicze: hydroksypropylometyloceluloza, dwutlenek tytanu, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, olej z nasion słonecznika.
Ibesan – opinia Pana Tabletki
Według słów producenta glinka mineralna absorbuje toksyny, bakterie i uniemożliwia ich przyleganie do błony śluzowej jelit. Dodatkowo w składzie mamy simetykon rozbijający pęcherzyki powietrza. Więc działanie wielokierunkowe – dedykowany szczególnie osobom z IBS. *** Aktualną cenę (25-46 PLN) i dostępność Ibesanu sprawdzisz tutaj. |
***
Igastrik
suplement diety, 50 ml, aktualną cenę (23-46 PN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Wskazania:
Suplementacja diety w składniki aktywne preparatu.
Zalecane spożycie Igastriku:
- Dzienna porcja preparatu; dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1 ml od 1 do 3 razy dziennie w zależności od nasilenia dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego.
Skład (1 ml) Igastriku:
- wyciąg liści mięty pieprzowej (Mentha piperita L.) 10 mg
- wyciąg z owoców kminku zwyczajnego (Carum carvi L.) 10 mg
- wyciąg z owocu ostropestu plamistego ( Silybum marianum (L).Geratin) 43,8 mg (standaryzowany na symilarynę 35 mg)
- wyciąg z liści melisy lekarskiej (Melissa officinalis L.) 3,8 mg
- wyciąg z kłącza kurkumy (Curcuma longa L.) 7 mg
- wyciąg z kwiatostanu rumianku pospolitego (Matricaria chamomilia L.) 16,7 mg
- wyciąg z korzenia arcydzięgla litworu (Angelica archangelica L.) 1,3 mg
- wyciąg z korzenia lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra L.) 3,3 mg
- wyciąg z liści szałwii lekarskiej (Salvia officinalis L.) 3 mg
Igastrik – opinia Pana Tabletki:
Skład bardzo bogaty, ale… Minusem jest natomiast brak standaryzacji – więc ciężko powiedzieć cokolwiek o jakości takiego produktu – i na pewno wpływa to na to, jak odbieram ten preparat. A czym jest standaryzacja i do czego jest ważna w ocenie jakości preparatów roślinnych napisałem tutaj: Jak ocenić jakość wyciągów ziołowych? Standaryzacja i DER – czyli jak Pan Tabletka robi kawę *** Aktualną cenę (23-46 PN) i dostępność Igastriku sprawdzisz tutaj. |
***
Preparaty na wzdęcia – podsumowanie
Wybór preparatów na wzdęcia jest całkiem szeroki – tutaj umieściłem tylko TOP najbardziej popularnych, ale w aptekach znajdziesz ich znacznie więcej. Wiele z tych preparatów występuje w wersji, nazwijmy to, podstawowej i o zwiększonej mocy (max, forte). To czy pomoże Ci mniejsza, czy większa dawka, czy wystarczy preparat ze związkiem powierzchniowo czynnym, czy lepiej zadziała jednak ten roślinny zależy już od Twojego organizmu – ale od czegoś trzeba zacząć i dlatego, abyś wiedział/a w czym możesz wybierać powstała ta analiza.
***
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
A może zainteresują Cię też moje analizy produktów na trawienie? Podrzucam:
***
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.