ScrollToTop

Lipomal – czy działa? Opinia i analiza

Analizy

15 września 2019

Z reguły kiedy dostaję pytanie o moją opinię w kwestii działania leku – odpowiadam – „Lek to lek, działa tak jak ma zapisane w ulotce„. To z reguły jest prawda, ale niestety sprawa się komplikuje, kiedy wiedzę pacjenci czerpią głównie z reklam, do tego te reklamy są tak sugestywne – że wypaczają wiedzę z ulotki. W mojej ocenie – tak właśnie wygląda sytuacja z Lipomalem. Dlatego w tym wpisie znajdziesz moją opinię na temat działania tego preparatu. I reklamowej nowomowy.

Jak postępuje się przy gorączce u dzieci?

Opisałem to dokładniej we wpisie dotyczącym naprzemiennego stosowania paracetamolu i ibuprofenu. Myślę, że warto go przestudiować, zanim zabierzesz się za tę analizę. A jeśli zbijanie gorączki u dziecka nie ma przed Tobą tajemnic to jedziemy z analizą Lipomalu.

Lipomal – informacje od producenta

Lek OTC – przed jego zastosowaniem zapoznaj się z informacjami z ulotki, skonsultuj sprawę z lekarzem/farmaceutą. Poniżej znajdziesz tylko wybrane informacje o tym leku.

Lipomal – zastosowanie:

  • Tradycyjnie jako łagodny środek napotny w stanach gorączkowych. Pomocniczo w przeziębieniach, stanach zapalnych gardła, w kaszlu.

Dawkowanie:

  • Dzieci od 1 do 3 lat: po konsultacji z lekarzem (!) zazwyczaj 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce (5 ml) syropu.
  • Dzieci powyżej 3 lat: 4-5 razy dziennie po 1 łyżeczce (5 ml) syropu.
  • Dorośli: 3-4 razy dziennie po 1 łyżce (10 ml) syropu

Zwróć uwagę, że stosowanie u dzieci poniżej 3. roku życia – po konsultacji z lekarzem.

Lipomal – składniki w 5 ml:

  • 5 ml syropu zawiera 97,089mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Tilia cordata Miller,Tilia platyphyllos Scop., Tilia vulgaris Heyne lub ich mieszaniny, inflorescentia (kwiatostan lipy) (6-7:1), w tym 85% wyciągu natywnego.
  • to lek, nie suplement – mamy więc dokładnie określone jakiego rodzaju wyciąg zawiera
  • nie mam się tutaj do czego przyczepić – tylko jak pisałem wyżej, cały kłopot w reklamie, a o tym zaraz

Skład:

Stary skład: 125g syropu zawiera: substancję czynną 1,86g suchego ekstraktu z lipy (Tiliae inflorescentiae extractum siccum) 6-7:1, 10-30% maltodekstryna, ekstrahent etanol 40% (v/v). Substancje pomocnicze: sacharoza, benzoesan sodu, kwas cytrynowy bezwodny, guma ksantanowa, aromat malinowy AR0320, woda oczyszczona.

Nowy skład: 5ml syropu zawiera: 97,089mg wyciągu (jako wyciąg suchy) z Tilia cordata Miller, Tilia platyphyllos Scop., Tilia vulgaris Heyne lub ich mieszaniny, inforescentia (kwiatostan lipy) (6-7:1), w tym 85% wyciągu natywnego. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny etanol 40% v/v. Substancje pomocnicze: sacharozę, benzoesan sodu (E211), kwas cytrynowy, gumę ksantanową, aromat malinowy AR0320, wodę oczyszczoną, maltodekstrynę.

Lipomal – co mówi reklama?

„- Zmierzyłeś Kasi temperaturę?

– Eee, tylko trochę podwyższona.

– Gorączka to gorączka.

U dzieci nie wolno lekceważyć nawet niewielkiej gorączki (!), dlatego podaj dziecku Lipomal. Lipomal to naturalny lek stosowany w stanach gorączkowych, bólu gardła i kaszlu. A do tego Lipomal ma pyszny smak.

Lipomal naturalnie na gorączkę”

Lipomal – opinia Pana Tabletki

Nie istnieje coś takiego jak niewielka gorączka. Gorączka albo jest, albo jej nie ma. I mówimy o niej powyżej 38 st. C. Stan podgorączkowy – to stan korzystny dla organizmu – ponieważ układ immunologiczny lepiej sobie wtedy radzi ze zwalczaniem infekcji. Zbijanie stanu podgorączkowego – jest uznawane za błąd.

Ja rozumiem jaki miał być cel tej reklamy, cel sprzedażowy i takie lekkie pranie mózgu – widzę to tak:

„Zróbmy reklamę w taki sposób, żeby rodzice kupili syropek – z naturalnym składem, więc w domyśle bezpieczniejszy niż paracetamole i ibuprofeny – i podawali go już nawet na stan podgorączkowy +-37 st. C.

To po prostu produkt, który ma zapełnić pewną niszę.

Faktycznie stosuje się lipę w tradycyjnym lecznictwie jako środek napotny –> jeśli coś działa napotnie – to automatycznie delikatnie obniża temperaturę ciała (ma to związek z tym, że pot paruje z powierzchni ciała) – tylko to działanie jest naprawdę delikatne. Sam lubię ten surowiec i stosuję go u siebie w domuale nigdy nie odważyłbym się zostać na noc sam-na-sam z Lipomalem i gorączkującym dzieckiem. Wizyta w nocnej aptece murowana…

Więc – jeśli szukasz czegoś na zbicie gorączki – to sam Lipomal to raczej na pewno będzie za mało. Lepiej się zabezpiecz w mocniejszy lek o pewnym działaniu.

I drugi wniosek – zbijanie stanu podgorączkowego – jest błędem, a wiedząc na jaką skalę jest Lipomal reklamowany – obawiam się, że ten przekaz już mocno utkwił w świadomości rodziców… Ehhh, powinni tego zabronić.

Zdrowotności!

Pan Tabletka

Marcin

Wiedza dodatkowa:

 

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.