Co na podrażniony od kataru nos? – analiza i opinia Pana Tabletki
Katar i glut to jedno z najpowszechniejszych zjawisk – zwłaszcza wśród dzieci. Zarówno maluchy, jak dorośli miewają też czasem do czynienia z podrażnioną, czerwoną i mocno przesuszoną skórą wokół dziurek od nosa lub poniżej, między nosem a ustami. Zazwyczaj jest to wynik częstego wycierania lub spływającego, wodnistego kataru, powoduje też duży dyskomfort i pieczenie. Co z tym zrobić? Posmarować odpowiednią łagodzącą maścią lub kremem. I właśnie te produkty przeanalizujemy w tym wpisie. Jaka jest moja opinia o najpopularniejszych preparatach na podrażniony od kataru nos?
Jak złagodzić podrażnienia pod nosem od kataru?
Podrażnienie skóry pod nosem związane z katarzem jest dość powszechne i może wynikać z częstego wycierania nosa lub podrażnienia skóry przez wydzieliny z nosa. Istnieje kilka łatwych i sprawdzonych sposobów, aby złagodzić podrażnienie skóry pod nosem. Jakich?
Nawilżenie skóry wokół nosa
Podrażniona skóra wymaga nawilżenia, aby zapobiec wysuszeniu i łuszczeniu się. Możesz stosować kremy lub maści nawilżające, które zawierają naturalne składniki, takie jak aloes, witaminę E lub olej kokosowy. Z kolei unikaj kosmetyków, które zawierają alkohol, ponieważ mogą one dalsze podrażniać skórę.
Kompresy z zimnej wody
Przykładanie zimnego kompresu do podrażnionej skóry może pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego i zmniejszeniu obrzęku. Wystarczy zwilżyć czysty gazik zimną wodą i przykładać ją do skóry przez kilka minut.
Maści z witaminą A i E
Maści te są skuteczne w łagodzeniu podrażnionej skóry i regeneracji jej warstwy ochronnej. Możesz stosować je na skórę pod nosem kilka razy dziennie.
Unikanie dalszego podrażniania skóry
Ważne jest ograniczenie dalszego podrażniania skóry poprzez unikanie tarcia lub drapania skóry pod nosem oraz stosowanie miękkich chusteczek do nosa.
***
Co na podrażnienie skóry wokół nosa od kataru? – analiza dostępnych preparatów i opinia Pana Tabletki
W obecnym zestawieniu wziąłem pod uwagę maści i kremy najczęściej stosowane przez mamy z #GanguPanaTabletki. Pragnę tylko zaznaczyć, że ich kolejność w poniższej analizie jest całkowicie przypadkowa. To lecimy – będzie analiza i opinia.
Bambino krem ochronny dla niemowlaka
kosmetyk, 150 ml, obecną cenę (od 12 do 34 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład:
Aqua, Paraffinum Liquidum (parafina), Cera Microcristallina (wosk mikrokrystaliczny), Ceresin, Talc (talk), Zinc Oxide (tlenek cynku), Sorbitan Sesquioleate, Glycerin (gliceryna), Magnesium Sulfate, Lanolin Alcohol (lanolina), Cetyl Alcohol, Tocopheryl Acetate (witamina E), Lactic Acid, Parfum.
Działanie Bambino:
Krem ma działanie wysuszające i przeciwbakteryjne – jest to zasługa tlenku cynku i talku. W dodatku lanolina odpowiada za działanie natłuszczające, a także tworzy warstwę ochronną na skórze, zapobiegając powstawaniu nowych podrażnień. Dodatkowo maść wykazuje działanie nawilżające – jest to zasługa znajdującej się w niej gliceryny.
Zastosowanie:
Można stosować na całym ciele niemowlaka, w celu redukcji wszelkiego rodzaju podrażnień.
Bambino krem ochronny dla niemowlaka – opinia Pana Tabletki
Ze względu na tlenek cynku krem świetnie sprawdzi się w celu redukcji już istniejących problemów, głównie odparzeń. Niekoniecznie nadaje się do codziennej pielęgnacji profilaktycznej. Na minus niestety dodatek substancji zapachowej. Co prawda w składzie przeważają składniki mineralne, no ale pamiętajmy, że to, co bardziej naturalne – ma większy potencjał uczulający. Jak dla mnie ok. *** Obecną cenę (od 12 do 34 PLN) i dostępność kremu ochronnego Bambino sprawdzisz tutaj |
***
Tisane balsam do ust
kosmetyk, 5 ml, aktualną cenę (od 9 do 20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład:
Cera Alba (wosk pszczeli), Olea Europaea Fruit Oil (olej z oliwek), Petrolatum (wazelina), Ricinus Communis Seed Oil (olej rycynowy), Isopropyl Myristate, Mel (miód), Echinacea Purpurea Extract (ekstrakt z jeżówki), Melissa Officinalis Leaf Extract (ekstrakt z melisy), Silybum Marianum Seed Extract (ekstrakt z ostropestu plamistego), Aqua, Glyceryl Stearate, Cetyl Alcohol, Propylene Glycol, Cholesterol, Tocopheryl Acetate (witamina E), Ethyl Vanillin.
Działanie:
Balsam jest głównie stosowany w celach ochronnych ust. Obecność wosku pszczelego zapewnia powstanie ochronnego filmu na skórze. Olej z oliwek i rycynowy wykazuje działanie regenerujące i natłuszczające. Obecność wyciągów roślinnych zapewnia działanie przeciwbakteryjne i odkażające.
Zastosowanie Tisane:
Balsam jest stosowany głównie w celu regeneracji, pielęgnacji i ochrony spierzchniętych ust.
Tisane balsam do ust – opinia Pana Tabletki
Co prawda, mamy tutaj do czynienia z preparatem do ust, ale sprawdzi się on również w przypadku podrażnień przy katarze. W składzie występują na pierwszym miejscu składniki o pochodzeniu naturalnym – wosk pszczeli i oleje roślinne, ale mamy jednak tutaj także składniki mineralne, takie jak wazelinę. Balsam powinien dawać bardzo dobre efekty, jednak ostrożnie u alergików – produkty pszczele są świetne, czy w diecie czy w kosmetykach, ale niestety – mogą uczulać. Niestety stosunek ilości do ceny nie jest zbyt korzystny. W mojej opinii za tą cenę, można kupić coś z lepszym składem. *** Aktualną cenę (od 9 do 20 PLN) i dostępność Tisane sprawdzisz tutaj |
***
Rhinopanteina maść
wyrób medyczny, 10 g, aktualną cenę (od 21 do 29 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Witamina A palmitynian (0,05%), D-pantenol (5,0%), Hydrolizat proteinowy owsa zwyczajnego (0,1%), Kwasy beta-hydroksylowe (BHA), Olej mineralny, Wazelina biała.
Działanie:
Wykazuje działanie natłuszczające i regenerujące na błonę śluzową nosa. Dodatkowo ma działanie nawilżające, łagodzi podrażnienia – pantenol, hydrolizat z owsa. Witamina A w składzie wspomaga regenerację nabłonka.
Zastosowanie:
Maść przeznaczona jest głównie do stosowania na błonę śluzową nosa w celu jej nawilżenia i regeneracji w przypadku podrażnienia i przesuszenia po zabiegach, czy też z powodu stosowanych leków, lub infekcji czy alergii.
Rhinopanteina maść – opinia Pana Tabletki
W tym przypadku mamy do czynienia z pierwszym wyrobem medycznym w tym zestawieniu. Oznacza to, że ma on jasne wskazania do stosowania – w tym przypadku na błony śluzowe nosa. Myślę, że może się sprawdzić w przypadku stosowania na podrażniony nos. No i to jest maść do nosa, więc spokojnie można smarować także wewnątrz dziurek. Nie jestem fanem stosowania u maluchów maści z witaminą A – dlatego tutaj radziłbym zachować ostrożność. Jeżeli preferujemy naturalne składniki, to pamiętajmy, że tutaj zastosowano głównie te pochodzenia mineralnego. *** Aktualną cenę (od 21 do 29 PLN) i dostępność Rhinopanteiny sprawdzisz tutaj. |
***
Nivea krem
kosmetyk, 50 ml, aktualną cenę (od 4 do 14 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.
Skład:
Aqua (woda), Paraffinum Liquidum (parafina ciekła), Cera Microcristallina (wosk mikrokrystaliczny), Glycerin, Lanolin Alcohol (Eucerit®), Paraffin, Panthenol, Magnesium Sulfate (siarczan magnezu), Decyl Oleate, Octyldodecanol, Aluminum Stearates, Citric Acid, Magnesium Stearate, Limonene, Geraniol, Hydroxycitronellal, Linalool, Citronellol, Benzyl Benzoate, Cinnamyl Alcohol , Parfum
Działanie:
Preparat o działaniu głównie nawilżającym, a także wspomagającym regenerację naskórka – to główna zasługa pantenolu. Dodatkowo zabezpiecza skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.
Zastosowanie:
Codzienna pielęgnacja. Sprawdzi się tam, gdzie wymagane jest nawilżenie skóry.
Krem Nivea – opinia Pana Tabletki
I tutaj mam nieco twardy orzech do zgryzienia. Krem Nivea zna każdy. Jest on stosowany od dosłownie pokoleń i często daje radę, ale… Mamy tutaj składniki mineralne plus inne dodatki, np. całkiem spory przekrój substancji zapachowych, o czym warto pamiętać. Powiem tak, uważam, że się od biedy się sprawdzi, zwłaszcza, że cena jest jak najbardziej korzystna. *** Aktualną cenę (od 4 do 14 PLN) i dostępność kremu Nivea sprawdzisz tutaj. |
***
Rinozine nawilżająco-regenerująca maść do okolic nosa
kosmetyk, 15 g, aktualną cenę (od 9 do 18 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład:
Aqua, Paraffinum liquidum/Polyethylene, Panthenol, Petrolatum (wazelina), Glycerin, Carbomer, Chlorhexidine Digluconate, Sodium Hyaluronate, Hydrolyzed Oat Protein (Hydrolizat proteinowy owsa zwyczajnego), Methylparaben, Propylparaben, Sodium Hydroxide, Retinyl Palmitate (witamina A)
Działanie:
Łagodzące i przyspieszające gojenie (pantenol i witamina A, hydrolizat proteinowy owsa), natłuszczające (wazelina), nawilżające (gliceryna, hialuronian sodu), odkażające (chlorheksydyna)
Zastosowanie:
Podrażnienia, suchość i otarcia śluzówki nosa oraz naskórka w jego okolicach. Dla dzieci od 3. roku życia i dorosłych. Stosowanie 2-3 razy dziennie.
Rinozine maść – opinia Pana Tabletki
Tutaj niestety nie będzie wielu dobrych wieści. Dobrze, że jest hialuronian sodu i pantenol, ale witamina A (producent pisze, że duża dawka) nie jest moim ulubionym składnikiem czynnym w tym konkretnym przypadku. Ale to oczywiście moje prywatne zdanie. Mamy też odkażającą chlorheksydynę – ok, tylko zastanawiam się, czy jest naprawdę niezbędna na otarty naskórek. No i niestety duży minus za sporą ilość składników mineralnych i przede wszystkim – parabeny. Rinozine to jedyny produkt z analizowanych, który ma je w składzie. *** Aktualną cenę (od 9 do 18 PLN) i dostępność maści Rinozine sprawdzisz tutaj |
***
Katarek maść do nosa nawilżająca z prebiotykiem
wyrób medyczny, 15 g, aktualną cenę (od 9 do 20 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład:
Woda, wazelina, gliceryna, olej parafinowy, uwodornione monoglicerydy oleju kokosowego, 1,2 heksanodiol, estry gliceryny i kwasu tłuszczowego, stearynian gliceryny SE, oliwa z oliwek, olej z ogórecznika lekarskiego, octan tokoferylu, biolin p., karbomer, alkohol cetearylowy, stearynian gliceryny, benzoesan sodu, guma ksantanowa, wodorotlenek sodu, EDTA.
Działanie:
Biolin P – to prebiotyk, czyli formuła odżywcza dla naturalnej mikroflory bakterii kolonizującej nos.
Wazelina, gliceryna, oliwa z oliwek i olej z ogórecznika natłuszczają i nawilżają skórę, olej z ogórecznika ma też działanie przyspieszające gojenie.
Zastosowanie:
Dla dzieci od 1. roku życia i dorosłych, w dyskomforcie i bólu podczas oczyszczania nosa w przeziębieniu, a także w przesuszenie śluzówki powodowanym klimatyzacją, suchym powietrzem, narażeniem na smog.
Katarek maść z probiotykiem – opinia Pana Tabletki
Faktycznie prebiotyk to nowe podejście do łagodzenia skóry pod nosem – nie ma go w innych analizowanych produktach. Obawiam się jednak, że sugerowanie przez producenta, że obecność prebiotyku zwalcza katar sam w sobie jest mocno na wyrost. Dobrze, że mamy w składzie naturalne oleje roślinne, natomiast na pierwszym miejscu wymienione są składniki mineralne. W tym przypadku nie jest to jakaś duża zbrodnia, ale mamy też konserwanty – benzoesan sodu i EDTA – co już bardziej przemawia na minus. *** Aktualną cenę (od 9 do 20 PLN) i dostępność maści Katarek z probiotykiem sprawdzisz tutaj |
***
Linocholesterol A+E
kosmetyk, 50 g, aktualną cenę (od 10 do 16 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj
Skład:
Aqua, Paraffinum Liquidum (parafina ciekła), Ozokerite, Ceresin, Lanolin Alcohol (lanolina), Cholesterol (cholesterol), Tocopheryl Acetate (witamina E), Retinyl Palmitate (witamina A), Potassium Sorbate (sorbinian potasu), Citric Acid, Parfum.
Działanie Linocholesterol A+E:
Maść ma działanie natłuszczające, powlekające i ochronne na skórę. Dodatkowo witamina A wspomaga regenerację naskórka.
Zastosowanie:
Maść przeznaczona jest do stosowania na podrażnioną skórę ciała, również na taką, która wykazuje skłonność do alergii.
Linocholesterol A+E – opinia Pana Tabletki
Mamy tutaj do czynienia z bardzo fajnym składem. Niestety obecność wody, wymusza na producencie użycie konserwantów. Jak dla mnie na minus niestety konserwanty i obecność substancji zapachowych. Osobiście jestem bardziej fanem Linomagu, ale tutaj też jest OK. *** Aktualną cenę (od 10 do 16 PLN) i dostępność Linocholesterol A+E sprawdzisz tutaj |
***
Podrażnienia nosa przy katarze – czy można zastosować coś jeszcze?
Oczywiście w powyższej analizie nie udało się zawrzeć wszystkich możliwych do zastosowania preparatów. W przypadku odparzeń przy katarze, sprawdzą się również niektóre maści używane przy odparzeniach pieluszkowych lub czysta lanolina. Mam na ten temat osobne wpisy – bardzo zachęcam do ich przeglądnięcia.
Serdeczności,
Pan Tabletka
Marcin
***
A o katarze można opowiadać i opowiadać. Podpowiadam, co jeszcze możecie znaleźć na jego temat na blogu ⬇⬇⬇
- Maść na katar, zatkany nos i wygrzanie – analiza i opinia Pana Tabletki
- Jak radzić sobie z katarem u dziecka?
- Katarkiller – czyli jak przegonić katar? Genialny sposób od Pana Tabletki
- Katar u niemowlaka i małego dziecka – garść porad dla rodziców
- Gałganek Aliny
***
Katar i gorączka często idą z sobą w parze ? A jak skutecznie i bezpiecznie walczyć z gorączką u maluchów? I kiedy z ją zbijać a kiedy pozwolić jej działać? ? Gdzie najlepiej mierzyć temperaturę? ?Jaki termometr wybrać? ? Co robić, gdy gorączka nie spada mimo podania leku?
***
Źródła:
- https://bambino.pl/produkty/dla-niemowlat/krem-ochronny-kojacy-150ml (dostęp 6.01.2023)
- https://farmapol.pl/tisane/ (dostęp 7.01.2023)
- https://www.nivea.pl/produkty/krem-nivea-50ml-59000173040070108.html (dostęp 7.01.2023)
- https://rinozine.pl/produkty/rinozine-masc-nawilzajaco-regenerujaca/ (dostęp 10.01.2023)
- https://katarek.pl/katarek-masc-nawilzajaca-do-nosa-z-prebiotykiem/ (dostęp 10.01.2023)
- https://ziololek.pl/produkt/linocholesterol-ae/ (dostęp 10.01.2023)
O autorze
Marcin Korczyk
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.
Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.