ScrollToTop

Calominal – czy na pewno skuteczne odchudzanie? Opinia i analiza reklamy.

Analizy

3 listopada 2017

Jeden z najmocniej reklamowanych środków na odchudzanie – Calominal – czy działa? Jaki ma skład? Ile prawdy jest w reklamie? Jaka jest opinia Pana Tabletki? Zapraszam do wpisu.

 

Calominal czy działa? Opinia i analizaCalominal czy działa? 

UWAGA, Calominal to wyrób medyczny – nie mylić z lekiem. Wyroby medyczne (WM), to taka ciekawa grupa preparatów – mamy tutaj jednocześnie obok siebie np.: ciśnieniomierz, aparat rentgenowski, protezę nogi, Calominal albo Herbapect junior.

Ich wspólną cechą jest fakt oddziaływania fizycznego – czyli grzeją, chłodzą, powlekają, nawilżają … Nie wpływają bezpośrednio na funkcje fizjologiczne i metaboliczne. W ostatnim czasie WM są kolejnym sposobem na obejście przepisów dotyczących reklamy leków, przez firmy farmaceutyczne.

Informacje od producenta:

Calominal wspomaga (wspomaga to słowo klucz do całego preparatu):

  • leczenie nadwagi
  • kontrolowanie wagi ciała
  • zmniejszenie przyswajania cholesterolu

Skład wyrobu medycznego Calominal + moja analiza

  • celuloza – wypełniacz tabletki
  • chitozan ma wiązać tłuszcz z pożywienia – ale producent NIE podaje ile go mamy w tabletce (!)
  • poliwinylopirolidon – substancja pomocnicza, stosuje się ją żeby tabletka miała zwartą budowę
  • sole magnezowe kwasów tłuszczowych – dodają poślizgu tabletce podczas produkcji
  • dwutlenek krzemu – ma tabletce nadawać odpowiednią twardość

Było kilka spotów reklamowych Calominalu, ale w zasadzie motyw jest ten sam: mamy lekarza rekomendującego ten preparat i chwalącego go za skuteczność. Zacznijmy od tego, że wykorzystywanie wizerunku lekarza w takim kontekście jest mocno dyskusyjne. I dalej analiza reklamy:

…konferencje Choroby cywilizacyjne zdominował problem nadwagi…

Prawda – nadwaga jest chorobą cywilizacyjną

…Jakie błędy popełniamy podczas odchudzania? I tutaj odpowiada lekarz medycyny estetycznej:

…myślimy głównie o spalaniu tłuszczu – ale to za mało, co z tego że tłuszcz się spali skoro na jego miejsce z jedzeniem dostaje się nowy? Więc co robić? Calominal zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pożywienia, a tym samym ilość dostarczanych kalorii. Dzięki temu Calominal sprawia że w organizmie jest mniej tłuszczu —> i to przekłada się na spadek wagi…

Prawda + Naciągana prawda

Oczywiście, odchudzanie wiąże się ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Oczywiście, nadmiar tłuszczu (szczególnie zwierzęcego) w diecie szkodzi. W najprostszym skojarzeniu można by przypuszczać, że skoro:

tłuszcz w jedzeniu to tłuszcz —-> i tłuszcz w tkance tłuszczowej to tłuszcz, zatem winowajca jest oczywisty—->tłuszcz

Niestety, jak w wielu przypadkach, najprostsze wyjaśnienie nie jest prawidłowe. Przypuszczam, że każdy dietetyk łapie się tutaj za głowę i ostro zagryza zęby. To porównanie, już bardziej powinno wyglądać tak:

cukier w jedzeniu —> tłuszcz w tkance tłuszczowej

Mam na myśli tutaj głównie cukier prosty, którym np.: dosładza się napoje, jogurty, słodycze i w zasadzie większość wysoko przetworzonej żywności, ale również złej jakości suplementy diety.

Podstawą zdrowego odżywiania, zachowania i powrotu do odpowiedniej wagi jest odpowiednio zbilansowana dieta. To znaczy, że ważne są proporcje między cukrem-tłuszczem-białkiem. I tłuszcz bywa tutaj raczej naszym sprzymierzeńcem, niż wrogiem.

Bogate w tłuszcz – szczególnie roślinne produkty – mają dobry indeks glikemiczny i korzystnie wpływają na nasz metabolizm. Co z kwasami omega 3-6-9? Co z witaminami rozpuszczalnymi tylko w tłuszczach? Calominal nam to wszystko zabiera. Jeśli myślisz o odchudzaniu, to przede wszystkim zainteresuj się ograniczeniem cukrów prostych i zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę.

…Calominal – skuteczne leczenie nadwagi…

Fałsz.

Po pierwsze Calominal nie jest lekiem, więc nie ma udowodnionego działania leczniczego. Jako wyrób medyczny nie musiał przechodzić całej procedury rejestracji leku, w której udowadnia się działanie lecznicze. Tak na prawdę, nic nie wiemy o  jego skuteczności. Do tego nie znamy dokładnego składu, żeby oszacować to a priori.

Znalazłem kilka badań w których badano skuteczność kuracji chitozanem (główny składnik Calominalu) w odchudzaniu. Prawdą jest tutaj, że chitozan sam w sobie ma właściwości wiążące tłuszcz. I to w zasadzie tyle. Trzy badania do jakich dotarłem kończyły się konkluzją, że chitozan ma nieistotny wpływ na tracenie wagi.
Badanie 1, badanie 2, badanie 3

***

Calominal czy działa? – podsumowanie i moja opinia

Według mnie, spoty reklamowe Calominalu promują od kilku lat następującą, nieprawdziwą tezę:

Chudnięcie bez zmiany diety jest możliwe. Tylko łykaj Calominal.

Jeśli doczytacie informacje na opakowaniu (bo Calominal nie ma ulotki) i na stronie producenta, to dowiecie się, że jednak sam Calominal nie wystarczy (tylko wspomaga kontrolowanie wagi). Do uzyskania optymalnych efektów:

Stosowanie wyrobu powinno być połączone z aktywnością fizyczną oraz ze zdrowym odżywianiem

I to stwierdzenie jest tutaj kluczowe. Podstawą odchudzania MUSI być zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna. Stosowanie samego Calominalu nie przyniesie efektów. Producent pisze o tym na opakowaniu. Niestety reklama sugeruje coś innego.

Warto również wiedzieć, że Calominal może ograniczać wchłanianie i skuteczność leków antykoncepcyjnych i niektórych antybiotyków. Nieprawidłowo stosowany, może powodować zaparcia (żeby tego uniknąć trzeba pić co najmniej 2 litry wody dziennie). Nie chcę więcej straszyć – odsyłam do instrukcji stosowania na opakowaniu.

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

Czy wiesz jakie są najczęściej popełnianie błędy w aptekach? Napisałem o tym ciekawy wpis: Farmaceuci ich nie znoszą, a pacjentów wprowadzają w błąd-  o markach parasolowych (stuk-klik).

A może chcesz dołączyć do grupy na FB – Czytamy skład suplementów diety? (stuk-klik)  -tam rozprawiam się z podobnymi przekłamaniami i odpowiadam na pytania czytelników.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Chcesz być na bieżąco?
Dołącz do newslettera

Wysyłam tylko wartościowe treści.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymawania informacji marketingowych od Pana Tabletki, i akceptuję politykę prywatności.