ScrollToTop
Aspargin vs asparaginian extra

Aspargin czy Asparaginian Extra?

Analizy

25 listopada 2021

Mam wrażenie, że Aspargin i Asparaginian Extra to jedne z najlepiej rozpoznawalnych polskich aptecznych preparatów. Jednocześnie, pacjenci najczęściej je ze sobą mylą. Dzisiaj przykład różnicy między lekiem i suplementem diety. Czy potrafisz odróżnić jedne od drugich? Czy wiesz w jakich sytuacjach wybrać lek, a w jakich suplement?

Na starcie chciałbym zaznaczyć, że nie jest moją intencją wykazywać, który jest lepszy, a który gorszy – z założenia są różne, bo jeden jest lekiem, a drugi suplementem diety. Chciałbym po prostu opowiedzieć o ich różności, i o tym dlaczego nie powinno się traktować ich jak zamienniki. Co niestety bardzo często ma miejsce…

Rower czy motocykl?

Takie porównanie leku i suplementu jest trochę jak rower i motocykl. Niby jeżdżą, niby mają koła, niby podobne. Jednak różnica to jakieś 200km/h i 5s do setki. Idąc dalej tym tropem mogę powiedzieć, że farmaceuci w całej Polsce, codziennie w wielu rozmowach bezskutecznie tłumaczą pacjentom czym różni się rower od motocyklu. Wszystko przez rozbuchaną machinę marketingową i braki w elementarnej wiedzy medycznej.

Dlaczego to ważne odróżniać lek od suplementu? Ponieważ leki leczą, a suplementy diety uzupełniają dietę – są tylko żywnością. Idąc do apteki musisz sobie zadać jedno ważne, ale to naprawdę ważne pytanie: jesteś chora/y i potrzebujesz leku, czy chcesz tylko uzupełniać niedobory w diecie? Mając odpowiedź – wybierz odpowiednio lek albo suplement (a jak suplement, to z dobrym składem i nie udający leku).

Zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu (Mg) oraz potasu (K) są niekorzystne i niebezpieczne. Dlatego dobrze uzupełniać Mg i K rozważnie, tylko w razie potrzeby i najlepiej w oparciu o wyniki badań.

W jakich sytuacjach najczęściej pojawia się niedobór?

  • po ciężko przebytej, tak zwanej 3 dniówce;
  • po zatruciu pokarmowym, biegunkach, wymiotach;
  • w trakcie kuracji niektórymi lekami na nadciśnienie;
  • naturalnie, że przy zbyt niskiej podaży Mg i K w diecie.

Do czego takie niedobory mogą prowadzić?

  • często pierwszym objawem są omdlenia, zasłabnięcia i kiepskie samopoczucie;
  • zaburzenia rytmu serca;
  • nieprawidłowe ciśnienie;
  • bóle i skurcze mięśni.

Analiza składu:

Mamy dwa preparaty (jak na zdjęciu u góry) – Aspargin (płaskie pudełko) i Asparaginian Forte (z panem w fartuchu). Przyznam szczerze, że gdy pierwszy raz w pracy zobaczyłem opakowanie z dziadkiem w fartuchu, byłem pewien, że to trochę taki żart. Przez myśl mi nie przeszło, że pacjenci kochają tego dziadka. W zasadzie są jego wyznawcami i bardzo często jakakolwiek dyskusja o różnicy między lekiem, a suplementem jest bezcelowa. Bo o czym ten farmaceuta chce dyskutować? Skoro na jednym opakowaniu jest lekarz (?) a na drugim nic nie ma, to na pewno to z lekarzem musi być lepsze.

Na co zwrócić uwagę?

  • Czy sól (związek) Mg i K jest dobrze przyswajalna.
  • Ile jonów – czyli najprostszej formy Mg i K – jest w odpowiednich dawkach.
  • Co jest lekiem, a co suplementem.

Aspargin

Lek OTC, 50 tabletek

Aspargin - lek OTC

  • Mamy więc ulotkę, a w niej dokładnie opisane wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne – wszystko, co istotne jeśli chodzi o leczenie (koniecznie się z nią zapoznaj przed stosowaniem tego leku)
  • Opakowanie ma skromną szatę graficzną – w przypadku leków, producenci nie mogą wypisywać na opakowaniu wątpliwych obietnic, ani wspierać się wizerunkiem lekarza, farmaceuty, generalnie osób w fartuchu sugerującym wykształcenie medyczne

Skład w 1 tabletce:

  • 250 mg magnezu wodoroasparaginianu, co odpowiada 17 mg jonów magnezu średnio przyswajalna, organiczna sól magnezu.
  • 250 mg potasu wodoroasparaginianu, co odpowiada 54 mg jonów potasu dobrze przyswajalna sól potasu.

Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodowa, sacharoza, magnezu stearynian, talk

Dawkowanie:

  • Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, stosuje się od 1 do 2 tabletek, 2 do 3 razy na dobę – doustnie, po posiłku, co odpowiada od 34 mg do 102 mg magnezu na dobę oraz od 108mg do 324 mg potasu na dobę.

***

Asparaginian Extra

Suplement diety, 50 tabletek, aktualną cenę (4-10 PLN) i dostępność sprawdzisz tutaj.

asparaginian extra

  • Nie ma ulotki, wszystkie informacje są nadrukowane na pudełku.
  • Dla ciekawych – pan w fartuchu w pozycji rodem z amerykańskiego plakatu „jest pracownikiem firmy produkującej ten suplement”.
  • Według prawa, reklama/opakowanie suplementu diety nie może sugerować żadnych właściwości leczniczych – czy tak jest w tym przypadku?

Skład w 1 tabletce:

  • Chlorek potasu – potas – 300 mg – dobrze przyswajalna sól potasu, ale może mieć działanie drażniące na błonę przewodu pokarmowego.
  • Węglan magnezumagnez – 72 mg –  nieorganiczna, słabo przyswajalna sól magnezu.
  • Tlenek magnezu – tutaj mam problem, ponieważ nie wiadomo czy ten tlenek jest użyty jako substancja pomocnicza, czy jako źródło magnezu. Jeśli to substancja pomocnicza – ok – ale jeśli jest drugim źródłem magnezu, to słabo – tlenek magnezu to jedno z najgorszych źródeł Mg.
  • Asparaginian – kwas asparaginowy – 2 mg według mojej wiedzy jest to substancja, której nie potrzebujemy dodatkowo dostarczać; nasz organizm produkuje jej tyle ile trzeba, według mnie jest w składzie tylko dlatego, żeby nazwa miała uzasadnienie.
  • Tlenek cynkucynk – 1,5 mg –  cynk w formie tlenku jest słabo przyswajalny;
  • D-pantotenian wapnia – kwas pantotenowy 1 mg – witamina B5.
  • Kwas L-askorbinowy – 12 mg – witamina C.
  • Monoazotan tiaminy – tiamina 0,171 mg – witamina B1.
  • Inulina – naturalny prebiotyk.
  • Skrobia ziemniaczana – wypełniacz.

Zalecane spożycie:

  • 2 tabletki dziennie.

***

Podsumowanie i wnioski Pana Tabletki:

    Wnioski:

  1. Suplementy diety stosuje się profilaktycznie, żeby nie dopuścić do niedoborów różnych składników.
  2. Suplementy diety są przeznaczone dla zdrowych osób.
  3. Dawkowanie podane na opakowaniu suplementu nie może być lecznicze (dlatego też, jest często wielokrotnie niższe niż w lekach z podobnym składem)
  4. Leki stosujesz gdy jesteś chora/y.
  5. Jeśli masz już stwierdzony niedobór (np.: w badaniu z krwi) np.: potasu i magnezu, to lepiej stosować lek, zgodnie z wskazaniami i pod kontrolą lekarza oraz w oparciu o informacje z ulotki.
  6. W sytuacji gdy masz do wyboru lek i suplement diety z tym samym składnikiem, to tylko zastosowanie leku – według informacji wskazań lekarza/ulotki – daje Ci gwarancję przeprowadzenia skutecznej kuracji.

Jaki mam największy problem z powyższymi dwoma preparatami? I raczej nie pomylę się jeśli powiem, że farmaceuci w całym kraju również się z nim zmagają.

Pacjenci sugerując się podobna nazwą zakładają, że są one równoważne. Wybierają zatem ten, który:

  • ma w nazwie EXTRA;
  • posiada na opakowaniu gościa w fartuchu;
  • w zaleceniach ma mniejsze dawkowanie – bo tylko 2 tabletki dziennie.

Czy to właściwy i uzasadniony wybór?

Naprawdę ważne jest dla Twojego zdrowia jaki preparat wybierasz w aptece: lek czy suplement. Często kartoniki różnią się niuansami, natomiast ich zawartość dzielą lata świetlne. Czytaj składy i dopytuj.

Jeśli lekarz zalecił Ci stosowanie leku – wybierz lek i właściwie go stosuj.

***

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

Może chcesz dostawać od Pana Tabletki jeszcze więcej przydatnej wiedzy w newsletterze? Zapraszam – zapisz się.

W powyższym artykule nie podałem nawet części ważnych informacji dotyczących stosowania tych preparatów. Pamiętaj:

„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany, zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.”

O autorze

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować